Amsterdam-Vancouver via de Noordpool Israëlisch passagiersvliegtuig door Bulgaren neergeschoten BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 56 DODEN Donderdag 28 Juli 1955 110e Jaargang No. 60 RedacteurL. KIEZEBRINK Verdronken The Stampede Van topconferentie Boottocht Noord-Oosthoek Brandstichting Baby met box te water I 'i Aan zonnesteek overleden Twee bromfietsers gedood Toch te laat Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2827 Brand door spiegel s i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD naar ministerconferentie Siamese tweeling na schei ding overleden II. i staan r passagiers en 1 bemanningsleden omgekomen worden beschouwd. om over enkele practische kwesties te sprekenwel is daarbij nog niet For mosa, want dat kan volgens de Ameri kanen alleen als ook Tsjang Kai Sjek er bij is, maar wat niet is, kan komen. Er kan uit deze ontmoeting een begin van ontspanning tussen het Westen en rood China ontstaan, welke zozeer nodig is om een basis te leggen voor een situa tie, waarin niet alleen meer de Sovjet unie deel zal hebben aan de opbouw van de Chinese kolos, die zich zo snel schijnt te ontwikkelen dat men er zelfs te Mos kou verbaasd en ook enigszins bevreesd over heet te zijn. Overleg tussen het Westen en rood China is ook dringend gewenst nu Diem, de premier van Zuid Vietnam geen besprekingen wil voeren met Noord Vietnam over te houden ver kiezingen in het gehele land. Die ver kiezingen zijn Ho Tsji Minh op de een jaar geleden gehouden conferentie te Ge nève beloofd, anders waren zijn commu nistische legers toen al Zuid Vietnam binnengerukt. Diem ziet uit eventuele verkiezingen blijkbaar een communis tisch bewind voortkomen en wil nu niet meewerken. Er zou een ernstige toestand ontstaan als de Noord Vietnamezen thans Zuid Vietnam zouden binnenrukken, en waarschijnlijk is dit Ho Tsji Minh zowel te Moskou als te Peking, waar hij op be zoek was, terwille van de algemene si tuatie in de politiek ontraden. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) I j Een spiegel aan de wand in een wo ning aan de Beekmanstraat te Bussum heeft Vrijdag brand gesticht. De zonne stralen vielen op de holle spiegel, die als een groot brandglas bleek te werken en waardoor een van de gordijnen vlam vatte. De brandweer rukte uit om deze merkwaardige binnenbrand te blussen. De schade was gering. Dinsdagochtend zijn te Wilp, gem. Voorst, bij een aanrijding twee vacantie- gangers om het leven gekomen. De 52- jarige Van de Beukel en de 24-jarige Homburg, beide uit Rijswijk (Z.H.), kwa men ieder op een bromfiets bij het kruispunt van de rijksstraatweg en de Molenallee en passeerden daar een ver- keerszuil aan de verkeerde kant, links door de bocht, juist toen daar een au tobus van de maatschappij Salland pas seerde. De beide mannen kwamen on der de bus terecht en werden gedood. De buschauffeur treft geen schuld. natuurlijk de ruiters, g uitstekende paarden, „mounted police” in Het bericht werd spoedig door de di recteur van de Israëlische luchtvaart- schappij El Al te Tel Aviv bevestigd. Hij deelde mee, dat er onder de 50 pas sagiers 3 kinderen zijn. De gezagvoerder van het toestel zou een Brit zijn, Kapi tein Hinks en de overige zes leden van de bemanning waren Israëliërs. De plaats waar het vliegtuig zou zijn neergestort is een rotsachtige bergstreek en vrijwel ontoegankelijk voor het Westen. De be trekkingen van Bulgarije met het Westen zijn niet bijzonder goed. Op het vliegveld Lydda waar het toe stel had moeten aankomen, vonden hart verscheurende tonelen plaats. Tientallen vrienden en familieleden waren ter be groeting aanwezig, toen het bericht van het S.O.S. van de verkeerstoren kwam. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Israel heeft meegedeeld,dat er dringend instructies zijn gezonden naar de Israëlische legatie in Sofia om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder de ramp heeft plaats gevonden. De woord voerder zei, dat de regering van Israel geen officiële mededelingen heeft over de berichten, dat er door Bulgaars af weergeschut op het toestel geschoten zou zijn en dat zij wacht op een rapport van de legatie in de Bulgaarse hoofdstad. Over de namen van de passagiers is nog niets bekend, doch volgens de laat ste mededelingen van de El Al-lijn waren de 13 passagiers, die in Londen aan boord zijn gegaan drie Amerikanen, vier Zuid- Afrikanen, twee Israëliërs, drie Britten en een vrouw van Brits-Zweedse natio- wel en daarom moeten deze laatste zo naliteit. De 52-jarige postbesteller E. Venema, Wassenberghstraat 5 alhier, had heden een dag vrijaf genomen om te gaan hen gelen. Samen met zijn vriend de heer F. Blok, wonende in de Fred. Hendrikstr., vertrok hg vanmorgen half vijf per rij wiel naar de pont bij Langweer om daar een bootje te huren. Daarin slaagden ze echter niet en ze gingen terug naar Uitwellingerga, waar wel een bootje be schikbaar was, waarmee ze dan c k de tocht aanvaardden. Bg de Hoge brug te Uitwellingerga haalde hen echter een zandbak van de aannemer Krikke in. Venema wilde zijn bootje laten slepen en greep de rand van de bak, met het ge volg echter dat hun vaartuigje onder water werd gezogen. Beide inzittenden geraakten te water, en hoewel ze goed konden zwemmen, verdween Venema in de diepte. Blok wist zich te redden en riep om hulp. Deze kwam echter helaas te laat; na een uur dreggen werd het stoffelijk overschot van Venema gevon den; het werd vervoerd naar het St. Antonius Ziekenhuis alhier. Venema was gehuwd, doch laat geen kinderen na. Wat het verdere nieuws betreft zouden we opnieuw Argentinië, Marokko en België ter sprake kunnen brengen, maar we laten op het ogenblik deze kwesties voor wat ze zijn. Engeland vestigde dezer dagen de aandacht op zich door scherpe maatregelen te nemen tegen het verbruik van teveel van zijn productie in het bin nenland, een grotere uitvoer is nodig, wil zijn economie niet in de war lopen. De voorwaaiden voor de levering van artikelen op afbetaling zijn o.a. belang rijk verscherpt. De regering wil de En gelse positie op de exportmarkten met alle kracht handhaven en nog opvoeren. Men zegt dat de Engelsen daarom ook met zo grote energie streven naar het gebruik van atoomkracht voor hun pro ductiemiddelen. Britse atoomgeleerden zouden, naar het heet op dit gebied verder zijn met hun onderzoek dan el ders het geval is, en bezig zijn een plan te ontwikkelen om waterstof als bron van energie te gebruiken. Er zou uit, populair gezegd, een glas vol waterstof, zoveel energie zijn te verkrijgen als uit 600 ton steenkool I uiterst voorzichtig zijn op het pad der ontwapening, wat president Eisenhower trouwens zelf beaamde toen hij na Ge nève in Amerika zeide dat al was het klimaat tussen Oost en West vriendelij ker geworden, er geen reden was voor het Westen thans op het gebied der de fensie te verslappen. Eigenlijk kan men wel zeggen dat te Genève uit niets ge bleken is dat de Russen thans haast heb ben met een verandering in de toestand zij vinden de status quo wel goed over tuigd als zij zijn dat het Westen geen oorlog zal maken, bevinden zij zich wel bij de overheersing van Oost Europa en hun bondgenootschap met rood China, voor hen dringt de Duitse kwestie der hereniging niet in die mate als voor het Westen, van welk blok W. Duitsland een veel belangrijken militair onderdeel is dan O. Duitsland in het Russische blok, en met welks wensen het Westen dus veel meer heeft rekening te houden. Er is te Genève ook uit niets gebleken dat Rusland door een radicale oplossing der grote wereldploblemen een toestand van blijvende vrede wil scheppen, eerder dat het naar een voorlopig milder klimaat streeft waarin Oost en West met behoud der wederzijdse positie „vreedzaam” naast elkaar kunnen leven, opdat de communistische wereld, ook door uitbrei ding van de handel met het Westen, zich rustig kan opbouwen. Als eenmaal dat geschied is wil men blijkbaar verder zien. Als dit werkelijk van communistische zijde de bedoeling is, en Genève laat eigenlijk geen andere conclusie toe, dan blijft het voor het Westen oppassen. Terwijl mevrouw Teuber aan boord van het motorschip Gelderland, liggen de in het Merwedekanaal te Utrecht rus tig zat te breien en haar zuigeling te vreden in zijn box speelde, zag zij tot haar schrik eensklaps een windhoos over het dek strijken, die de baby met box en matras opnam en in het kanaal de poneerde. Onmiddellijk sprong de moe der haar kind achterna en slaagde er in het te grijpen. In een onbekende man ontwaakte plots het ridderinstinctzon der zich te bedenken sprong hij eveneens gekleed moeder en baby achterna. Maar in het grauwe vocht geraakte hij in moeilijkheden, zodat hij ietwat onele gant, maar wel begrijpelijk heul zocht bij de moeder, die hij vastgreep. Deze had echter aan haar kind meer dan ge noeg en begon om hulp te roepen. Een jeugdige matroos, de 21-jarige Helten uit Utrecht, wierp zich hals over kop in het voor hem vertrouwde element en wist tenminste het kind boven water te houden. Daarna kwamen andere omstan ders in actie, doch de hulp beperkte zich gelukkig tot een handreiking van de wal af. Het kind was intussen alweer in de handen van de moeder terechtge komen, zodat toen allen vaste voet on der de druipende onderdanen kregen, ieder weer was waar hij hoorde. De box werd eveneens uit het kanaal opgevist en een kwartier later zat baby opnieuw te spelen, en zat moeder te breien. Alsof er geen waterballet had be- (N.R.C.). Voor die warmte zorgde in de top conferentie vooral Amerika’s president Eisenhower, hij toonde ook begrip voor de positie van zijn tegenstander en was van een ontwapenende openheid, welke de Russen toch eigenlijk wel moet heb ben overtuigd, dat de Amerikaanse re gering geen achterbakse bedoelingen heeft en Rusland als het werkelijk vrede en ontwapening wil, niets heeft te vre zen. Om Moskou daarvan te overtuigen wierp Eisenhower zelfs een sensationeel voorstel op tafel, Amerika was bereid blauwdrukken van alle militaire instal laties met Rusland uit te wisselen en Russische vliegers toe te staan luchtfoto’s van alle dergelijke installaties op Ameri kaans gebied te maken, mits de Russen dat ook de Amerikanen toestonden. Deze zet was, achteraf bekeken, een geluk kige want de Russen gingen er niet op in, hadden ze het wel gedaan, dan zou Eisenhowers voorstel misschien minder gelukkig gebleken zijn, omdat in de ei gen Amerikaanse kringen, zowel mili taire als die van het Congres, beden kingen tegen dit voorstel bestonden. Men was met name niet overtuigd dat de Rus sen allés wat ze hadden zouden uitwis selen, geloofde ook niet aan de moge lijkheid dat foto’s alle militaire instal laties zouden onthullen omdat de Russen vooral veel ondergrondse fabrieken etc, hebben en vreesde dat Russische vliegers boven Amerikaans gebied zouden kun nen meewerken aan het smokkelen van atoomwapenen naar Amerikaans gebied, voor welke smokkel men thans in de Ver. Staten zo bang is. Het voorstel van Eisenhower komt natuurlijk ook weer aan de orde in de ministersconferentie maar langs een andere weg dan de Duit se en de Europese veiligheidskwesties. Deze gaan zonder omwegen naar de mi nistersconferentie, het voorstel van Ei senhower echter gaat eerst naar de subcommissie voor de ontwapening der Ver. Naties, die op 29 Augustus te New York bijeenkomtde ministerscon ferentie zal kennis moeten nemen van de vorderingen welke deze commissie op het gebied der ontwapeningsplannen maakt en ook zelf mogelijkheden kunnen opperen en de Amerikaanse vertegen woordigers in bedoelde commissie en ter ministersconferentie zullen er wel voor zorgen dat Eisenhowers sensationele voorstel van de gevaarlijke kanten wordt ontdaan en onderdeel wordt van een waterdicht controle systeem. Maar als propagandestunt was het voorstel van de president zeer verdienstelijk. Een der gelukkigste ervaringen van Genève is daarom dat het Westen er tot het einde eendrachtig bleef in een sfeer, waarin president Eisenhower kennelijk de leiding had. W. Europa bleek hecht met haar grote bondgenoot verbonden. Op deze eendracht wees ook de Duitse bondskanselier dr Adenauer in zijn na beschouwing over de resultaten van Ge nève, en hij droeg er het zijne toe bij door zich gemoedelijk neer te leggen bij de voorlopig bestaan blijvende deling van Duitsland; de oppositie in W. Duits land, speciaal de soc. dem. partij verwijt hem dat hij door de herbewapening van W. Duitsland tot deze deling heeft bijge dragen, doch dit verwijt ontbreekt alle grond. Intussen is deze herbewapening in West Duitsland zelf weer in het mid delpunt der belangstelling geraakt, door dat de Vluchtelingenpartij uit de rege ringscoalitie is getreden, waardoor het weer twijfelachtig is geworden of dr Adenauer in het parlement nog over een tweederde meerderheid zal beschikken, nodig om enkele militaire bepalingen in de grondwet te krijgen. De laatste be richten wijzen er echter op dat het niet zo’n vaart zal lopen. Een ander ge lukkig gevolg van de conferentie te Ge nève is, Eden en vooral Nehroe hebben daarvoor achter de schermen gewerkt, dat er enige toenadering tussen de Ver. Staten en rood China schijnt te ontstaan. Dezer dagen zullen gevolmachtigden van beide landen elkaar te Genève ontmoeten Na bij vergissing een hoeveelheid strychnine (een zwaar vergif) te hebben ingeSlikt sprong de Deense boer Julius Jörgensen uit Karleby in zijn auto en reed hij met waanzinnige vaart naar de dichtstbijzijnde arts. Toen hij voor de deur van het doktershuis stond en juist op de bel had gedrukt, zakte hij dood in elkaar. Dinsdag 26 Juli bracht de buurt speel- tuinver. „De Noord-Oosthoek”, met de salonboot „De Stad Dokkum” met haar leden een boottocht. De reis ging via IJIst, Bolsward naar Dokkum, waar een uurtje werd gewandeld en gelegenheid was, om tal van mooie oude geveltjes en gebouwen te bewonderen. Verder na dat eerst langs smalle kanalen werd ge varen, met zulk een mooi uitzicht over het vlakke Friese land, de wijde wateren op, Heegermeer, langs de jeugdherberg ’t Beaken, naar Langweer. Het was een uitgezocht mooie zomerdag. Vaak hoor den we van Hollandse gasten, logé’s van leden die de tocht mochten meemaken „wat is Friesland toch schoon, zo van de waterkant bekeken. Op de terugweg van Langweer naar Sneek, richtte de nestor der leden de heer A. Molenmaker dankwoorden tot het bestuur voor de op zo uitstekende wijze verzorgde tocht waarbij hij de wens uitsprak, dat ook volgende jaren zulk een boottocht zou worden georganiseerd. De waarnemend voorzitter de heer S. F. Bok, dankte de heer Molenmaker voor diens lofspraak en deelde mede, dat voorzitter Dijkstra we gens zijn gezondheidstoestand, als voor zitter van N.O.H. had moeten bedanken. Spreker memoreerde even de verdiens ten van Dijkstra, die sinds de oprichting zitting in het bestuur heeft gehad, Dijk stra die momenteel verpleegd wordt in het ziekenhuis te Heerenveen, werd een spoedig herstel toegewenst. Daarna gaf de heer Bok een uiteenzetting over de voorbereiding van deze boottocht, welke financiëel anders geregeld werd dan voorheen. Hij steunde de wens van Mo lenmaker om het volgend jaar weer een boottocht te houden en wenste ten slotte allen een wel thuis en de gasten een verdere prettige vacantie toe. Om 8 uur volgde de „ontscheping” en vol lof over de prettige tocht zocht elk der 84 deel nemers zijn home weer op. Zoals ook nu weer ter topconferentie bleek zal een werkelijk afdoend contró- le-systeem uiterst moeilijk te verwezen lijken zijn, zelfs als de Russen er aan willen en dat is nog uit niets gebleken. Feitelijk kan zo’n systeem alleen per fect werken als ook de bevolking in staat is oog te houden op wat haar re gering doet en gelegenheid heeft, haar desnoods in het parlement aan de kaak te stellen als zij ontwapeningsbepalingen overtreedt. Maar die gelegenheid ont breekt het Russische volk geheel, ze is er daarentegen in de Westelijke landen Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name vast firma E. J. Drijfhout, Sneek. Vlaggenparade in het Goffert Stadion te Nijmegen op de dag, voorafgaande de Vierdaagse. SNEEKER NIEUWSBLAD Voorts heeft een woordvoerder van het Israëlisch consulaat in Wenen meege deeld, dat zich vijf Russen aan boord be vonden. Het waren Joodse immigranten, die na vele jaren wachten, eindelijk ver lof hadden gekregen naar familie in Is rael te gaan. Een Israëlische commissie van onder zoek heeft toestemming van de Bulgaarse en Griekse regeringen gekregen, zich naar de plaats van de ramp te begeven. De 45-jarige tuinman G. J. Ponstein uit Oldebroek, die dezer dagen door een zonnesteek werd getroffen, is in het Sophia ziekenhuis te Zwolle aan de ge volgen daarvan overleden. De rijkspolitie te Epe stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de grote bos- en heidebrand die Maandag 250 hectaren Veluws grondgebied verwoestte. Er is reden om moedwillige brandstich ting te veronderstellen. Het geeft te den ken dat op ongeveer 1500 meter van de plaats waar de eerste brandhaard werd ontdekt, boven 'de wind, een tweede brand ontstond. Enige tijd daarna werd 400 meter van de plek waar men aan het blussen was, beneden de wind, een derde brandhaard gevonden. Deze af stand werd door deskundigen te groot geacht voor verspreiding van vuur door de lucht. Verder is het een verdachte omstandigheid, dat deze brand de derde is die in korte tijd in deze omgeving is uitgebroken. De rijkspolitie heeft reeds een aantal getuigen gehoord, doch tot nu toe zonder resultaat. Aankomst in Vancouver dus. Vijf uur Zondagmiddag volgens ons horloge, tien uur 's morgens volgens onze gastheren, die monter en uitgeslapen op ons ston den te wachten. En toen kwam de verrassing, die we op dat moment niet zo aangenaam von den (we wilden baden en slapen)de heren van de C.P.A. zeiden: „Het is nog vroegen U blijft hier maar een uur. Dan vliegen we naar Calgary, want daar gaat U morgen de „stampede” (een rui- tersportfeest) bijwonen”. Een uur later zaten we, lichtelijk sla perig, in een ander toestel. We vlogen weer, nu in de richting Oost-West, over de Rockies en we legden de 800 km in ruim twee uren af. En in Calgary zei men ons„U blijft hier niet slapen, want U gaat logeren in het hotel Banff, dat in het nationale park Banff staat”. Dat betekende nog eens 87 mijl per autobus. In Banff arriveerden we dan Zondag avond om 7 uur; dat betekende voor ons Maandagmorgen om 3 uur en dat hield tevens in, dat we in bijna 48 uren niet uit de kleren waren geweest. Op dat ogenblik hadden we ge noeg van vliegen, van autobustochten en van de hele C.P.A. We wilden alleen nog maar slapen. Een der deelnemers een Engelse journalist was zo moe, dat hij in de badkamer flauw viel, zodat er een dokter bij moest komen. Het bleek gelukkig alleen maar overver moeidheid te zijn, en toen we dat wisten konden we gerust gaan slapen. Gerust, maar kort, want het was tenslotte toch nog 10 uur geworden eer we in bed la gen en we moesten de andere morgen Maandagmorgen om 4 uur opstaan omdat we vroeg in Calgary moesten zijn voor de stampede Ja, wat moeten we U vertellen van „the stampede” van Calgary, die een week duurt en die rond een half millioen bezoekers trekt (Calgary heeft 170.000 inwoners). Bezoekers uit alle delen van Canada, maar ook uit de U.S.A., uit Zuid-Amerika en uit Europa. En als U plannen mocht hebben de volgende stam pede bij te wonen, dan doet U er goed aan reeds nu plaatsen in een hotel te bespreken Stampede, dat is een enorm ruiter feest, waarop het verleden van Calgary herleeft. Want Calgary was tot voor kort een stad van koeien en paarden. Het bestond van de farmers, die vee fok ten. Toen begon men met de olie-ont- ginning en nu is Calgary (in Alberta) in de eerste plaats een oliestad. We waren ken-elijk welkom, wij, de journalisten uit West-Europa. Er prijk ten op het vliegveld spandoeken met de woorden: „Welcome to the journalists from En^'””d, France, Holland, Belgi um, Switzerland and West Germany”. Er werden cowboyliederen voor ons ge zongen en we moesten voor de micro foon verschijnen. De stampede begint met een „parade”, een enorme optocht, die 2% uur duurt en waarvoor zich honderdduizenden mensen langs de route scharen. De leu zen zijn: „Keep the west western” en „50 golden years”. Houdt het Westen Westers. Dat is het zeker op deze dag. Mannen, vrouwen en kinderen dragen cowboyhoeden, cowboydassen, -hemden, -jurken. Een feestweek voor Calgary, de feestweek van het jaar. En: vijftig gouden jaren, want het is dit jaar 50 jaren geleden, dat de pro vincie Alberta deel ging uitmaken van de Canadese federatie. Een dubbele re den om feest te vieren dus. De optocht: een kleurige stoet met 25 muziekcorpsen, voorafgegaan veelal door meisjes in vlotte dansjurkjes. Leger, marine en luchtmacht zijn door afdelingen vertegenwoordigd, evenals de bevolkingsgroepen Ukraïeners, Chinezen en Indianen, welke laatsten nu in reser vaten wonen, maar die vroeger de enige bewoners waren van deze prairiegebie den. De Indianen zijn er op hun paar den: de Stoneys, de Sarcee, de Blackfoot Indianen. Een kleurig schouwspel, maar vergane glorie. Wagens zijn er, oude wa gens waarmede men vroeger de verbin dingen heeft onderhouden; Miss Stam pede rijdt mee in de stoet; en dan zijn er pen ruiters op de beroemde de rode jassen. Voorts zijn er praalwagens van verschil lende organisaties (en dan ziet men in dit bloemenarme land toch nog kans aan bloemen te komen, zij het niet in de uit- ATHENE, 27 Juli. Bulgaars afweergeschut heeft Woensdagmorgen een vier motorige Constellation van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, die on derweg was van Londen naar Israel, neergehaald, aldus officiële Griekse regerings-mededelingen. Naar de maatschappij meedeelde, had het toestel 50 aan boord. Allen op één na moeten als De wat gewild aandoende optimistische toon, waarin de regeringsleiders der Grote Vier de resultaten van hun eigen bijeenkomst te Genève, hebben gecom mentarieerd, moge nodig zijn, om het vriendelijke klimaat dat op hun confe rentie heerste, te handhaven op de con ferentie der ministers van buitenlandse zaken welke in October het werk zal voortzètten, dat mag ons toch niet blind doen zijn voor de feiten. En deze zijn, dan toch maar dat door de topfiguren der Grote Vier op geen enkel punt over eenstemming is bereikt. De Russen ble ven even hardnekkig de hereniging van Duitsland afwijzen tenzij dit geschiedt binnen het kader van een Europees Vei- ligheidspact, waarin het Duitse rijk ge neutraliseerd en ontwapend zou blijven, als de Westelijke Grote Drie, speciaal op aandrang van dr Adenauer, er aan vasthielden. Zij willen deze hereniging op de basis van vrije verkiezingen en met de vrijheid voor Duitsland om zich aan te sluiten bij welk blok het wil. De tegenstelling was op dit gebied zo duide lijk dat dr Adenauer thans gerust vóór October naar Moskou kan gaan, om ein delijk aan de uitnodiging der Russen voor dat bezoek gevolg te geven, het Westen behoeft niet te vrezen, dat de Russen daar de Duitse bondskanselier aanbiedingen zullen doen, waarvoor hij zal bezwijken en West Duitsland los zal geraken uit het Atlantisch pact en de W. Europese Unie. In feite bleef te Ge nève de aanval der Russen op deze or ganisaties gericht, ook al wilden ze, als het Westen het Russische veiligheids-sys- teem voor Europa accepteerde, voorlo pig deze pacten wel laten voortbestaan, waarbij Oost Duitsland dan op zijn beurt binnen het pact van Warschau zou blij ven. Op een later tijdstip zouden beide blokken echter moeten worden opgehe ven. Deze twee punten, de hereniging van Duitsland en een veiligheidsverdrag voor Europa zullen de vier ministers van buitenlandse zaken dan in October nog eens bekijken en daar zullen dan dus de Amerikaanse minister Dulles en zijn Russische collega Molotow de bo ventoon voeren, en waarschijnlijk zal er dan direct een killer atmosfeer ontstaan, want deze beide heren lijken wel direct uit de ijskast weggelopen. Er gaat wei nig menselijks en zeker geen warmte van hen uit. Uit West-Berlijn wordt gemeld, dat een uit de Sowjetzone afkomstige twee ling, van wie de lichaampjes met elkaar waren verbonden, korte tijd na een poging haar door operatief ingrijpen te scheiden, is overleden. De operatie heeft o.a. aangetoond, dat de kinderen over een afstand van 20 centimeter in de buik niet over spieren beschikten. Dit werd medegedeeld in een communiqué van het Virchowziekenhuis, waar de operatie werd verricht. Volgens het communiqué waren de organen in sterkere mate aan eengegroeid, dan uit onderzoek en proe ven was komen vast te staan. „Niette min is de operatie succesvol geweest bij de scheiding van de twee, zelfs in de leverstreek, waar de vergroeiing zeer in tensief was”, zo wordt in het commu niqué verklaard. „Ontdekt werd dat vi tale delen aan elkaar waren gegroeid, in het bijzonder in de streek van de on derste borstholte, hetgeen behoud na de scheiding vrijwel onmogelijk maakte. De bloedsomloop kwam spoedig na de scheiding tot stilstand en ondanks alle pogingen met kunstmatige middelen om de hartslag en de bloedsomloop te her stellen, stierven zg, na de scheiding kort te hebben overleefd”. bundige hoeveelheden die men in Neder land bij dergelijke gelegenheden ziet), clowns, old timers, enz. En toen begon dan de stampede „echt”, op de sportterreinen van Calgary. Daar hebben we rijden gezien op een manier en met een virtuositeit, zoals men dat alleen ziet in films. Cowboys, niet alleen uit Canada, maar ook uit de U.S.A, (vooral uit Texas), die in volle ren op hun snelle paarden een kalf de lasso om de nek gooiden, het dier bonden en dan weer op hun paard spron gen. Beste tgd: 16 secondenCow boys op jonge stieren, waarbij het de be doeling was zo lang mogelijk op het beest, dat allerlei fantastische sprongen maakte, te blijven zitten. Cowboys op wilde paarden, die nog nimmer een zadel op de rug hadden gehad en die complete „handstandjes” maakten om hun berij ders af te werpen, wat soms wel en soms niet gelukte. Cowboys op grote „Brahmastieren”, een soort zebu’s. Zg deden er verstandig aan om, als zg waren afgeworpen, snel een goed heenkomen te zoeken, want de stier valt onmiddel lijk aan als hij de ruiter ziet tuimelen en men moet oppassen niet op de horens genomen te worden. Eenmaal gebeurde dat trouwens. De gevallen ruiter, die juist weer opsprong, kreeg althans een flinke por met de horens, maar hij wist zich nog net in veiligheid te brengen, zonder ernstig letsel. Bovendien zijn er in de arena clowns aanwezig om de aan dacht van de stier af te leiden van de gevallen berijder. Dat systeem bleek goed te werken. Maar kwaad worden de stieren welEnkele malen stormde een woedende stier tegen de balustrade op waarachter het publiek snel weg vluchtte. Een stier sprong er zelfs over heenHg was echter zelf zo beduusd over dit succes, dat hij kalm wegwan delde en enigszins verbaasd naar de vluchtende mensen keek Dit nummer, het trachten te rijden op een „Brahma buil” heeft wel iets van een stierengevecht. Er zijn mensen in de arena, die de aandacht afleiden, er wordt met lappen gezwaaid. Maar het is een sportief spel. De stier loopt nl. geen enkel risico. Het risico lopen de mensen in de arena, de clowns en de ruiter. Er was een machtig interessante race tussen ongeveer 40 oude stage-coaches, de wagens met vier paarden bespannen, waarmede men in vroeger dagen de ver binding onderhield met andere plaat sen, welke „andere plaatsen” in dit dun bevolkte land altijd wel een paar hon derd mijlen verwijderd lagen. En nu joegen dan de vierspannen over de race baan, in volle galop, achter en naast elkaar. Een schouwspel, dat vooral on der de „old timers” stormen van enthousiasme ontketende. Dat was dan, zeer in het kort na tuurlijk, de stampede. Calgary’s glorie. (Nadruk verboden). aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1