B 528= NED. STAATSLOTERIJ Geen positieve resultaten op de eerste dag van de Internationale Valkenraces BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Van wie zijn lietsen Officiële ontvangst Valkenzeilers 110e Jaargang No. 62 Redacteur: L. KIEZEBRINK De Feesten op de Wip Benoemd Vrije wedstrijd geannuleerd. Teamwedstrijd nog onbeslist. Motorbotsing in het Sperkhem t=sss Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Nieuwe taak voor Burgemeester Rasterhofi Donderdag 4 Augustus 1955 - Amerikanen en Chinezen ontmoeten elkaar K van deze en Prachtig zeilweer. een Trekking 1ste klas. het Eigen geld: WOUDSEND, 2 Augustus. Onze plaats- genote mej. J. J. Rijnja, onderwijzeres aan de R.K. School alhier is als zodanig benoemd te Emmeloord. 6769, 10944, 10948, 11701, 11720, 17125, 17137, 21228, 21234. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) en DONDERDAGS Kort nadat de laatste Valk was ge finisht lagen de deelnemers al weer in de baan voor de eerste teamwedstrijd. Alle 25.000 12331, 5.000 2855, 2.000 3039, 1500 9626, 12518, 1000 1453, 7554, 12554, 17153, 20938, 200 1039, 17018. Het was prachtig zeilweer. Wel wat fris, maar met een mooie Noordweste lijke bries. De baan was tijdens de open wedstrijd echter voor het grootste deel bezeild. Ze bevatte maar een klein kruis rak van de boei in Gossepalen naar de finish. Jammer. En dat op ons ruime Sneekermeer en met zoveel boeien. Valk Amicitia met de Oostenrijker Ekkert Bousek aan het stuur had de beste start, maar toen er één route ge varen was, had zijn landgenoot Heinz Jirasko met een grote voorsprong de leiding. Zandstra (Ned.) was tweede, de Noor Leif Juell derde, Ekkert Bousek vierde, de Deen Ejnar Christensen vijf de. Maar tijdens het passeren van de vloot hoorden we dat de eerste tien de verkeerde boei bij de Heerenzijl gerond hadden. Er werd echter gewoon doorge varen en in de tweede en laatste route weid nog heel wat strijd geleverd. Aan de kop wijzigde de situatie volkomen. Leif Juell veroverde de leiding, Ekkert Het was gistermorgen al vroeg dag voor de deelnemers. Om 9 uur moesten alle Valken opgetuigd in de Jachthaven liggen, gereed voor de training en het verkennen van de banen. Maar ze waren er. Allemaal, op één na. De Zweed Bo Osterberg ontbrak. Die had fai Duitsland met autopech te kampen gehad en arriveerde pas ’s middags op het startterrein. De open wedstrijd was toen al begonnen, zodat een van de Noren zjjn plaats in de hem bij loting toegewezen boot innam. De deelnemers stappen na elke wedstrijd over in een andere boot, maar de Nederlanders nimmer in hun eigen. Dit om voor allen de kansen zo veel mogelijk gelijk te maken. Positieve resultaten leverde deze eerste dag nog niet op. Wegens het weg drijven van een boei moest de vrije wedstrijd ongeldig worden verklaard, terwijl in de teamrace zes protesten werden ingediend, waarvan maar één kon wor den afgehandeld. De uitslag was Woensdagavond dus nog niet bekend. SNEEKER NIEUWSBLAD Het was te verwachten dat nu het oor deel over de topconferentie te Genève wat bezonkener is geworden, de kritiek zich in het Westen wat meer laat horen. Ofschoon men algemeen zeer verheugd is over de vriendelijker stemming welke is ontstaan en in Engeland in het bij zonder over ’t aangekondigd bezoek van Boelganin en Chroesjtsjef aan Londen, constateert men nu toch wel algemeen dat er in werkelijkheid nog zo goed als niets bereikt is, en dat men toch maar moet afwachten of dat op de ministers conferentie in October anders zal zijn. In W. Duitsland is men natuurlijk bijzon der teleurgesteld dat de Russen duide lijk hebben laten merken dat zij voor lopig geen hereniging van Duitsland wil len, waaruit dan weer zeer ongerecht vaardigde kritiek op Adenauer voort vloeit die door zijn haast met de toe treding tot het Atlantisch pact en de W. Europese Unie, de hereniging van Duitsland voorlopig zou hebben verij deld. Daarbij komt dat men nu in W. Duitsland gaat vrezen dat hV. Westen en Rusland een ontspanning zullen bereiken met handhaving van de deling van Duits land, waardoor ook de invloed van W. Duitsland in de Westelijke politiek aan zienlijk zou dalen, omdat dan Bonn geen sleutelpositie meer zou innemen, wat overigens in Frankrijk met genoegen zou worden gezien. In W. Duitsland zelf is men van oordeel dat de kritiek op Ade nauer nog zal toenemen, als op 23 Octo ber de Saarlanders zullen hebben ge stemd over het nieuwe statuut van hun land, waarbij dit politiek zelfbestuur zal krijgen en de douane unie met Frankrijk zal worden gehandhaafd. Het is zo goed als zeker dat de Saarlanders dit sta tuut zullen aanvaarden, ondanks het ver zet der pro-Duitse partijen in het Saar land, die nu weer propaganda mogen voeren al is die in zekere mate aan ban den gelegd voor aansluiting van dit gewezen Duitse gebied bij het moeder land. De W. Duitse regering heeft trou wens bij de W. Europese Unie welke het nieuwe statuut moet garanderen geprotesteerd tegen de nieuwe Saarland- se wetten inzake pers en partijvorming welke een democratisch verloop van de volksstemming moeten verzekeren, doch welke de Duitsers een beknotting van de burgerlijke vrijheid achten. Het protest zal de Duitsers wel niet veel helpen. Maar de kritiek der W. Duitsers op dr Adenauer zal loskomen als de Saarlan ders op die 23ste October het statuut aannemen, omdat daarbij ook is bepaald dat als het eenmaal is aanvaard het ook niet meer kan worden herroepen als er een vredesverdrag met geheel Duitsland wordt gesloten. De maand October wordt dus wel een kritieke voor W. Duitsland, de ministers-conferentie der Grote Vier zal het vraagstuk der hereniging nog eens bekijken en beslist zal worden of Duitsland voor goed van een deel van zijn vroegere gebied i.c. het Saarland, zal moeten afzien. Het kon wel eens een slechte maand voor de Duitsers worden want eigenlijk niemand gelooft dat de ministersconferentie der Grote Vier er in zal slagen het eens te worden over de Duitse kwestie, zelfs al zou de stem- Prinses Irene, die mor gen, Vrijdag, zestien jaar wordt, heeft Maandag reeds haar eerste cade- aux ontvangen, n.l. van het Garde-Regiment Fu seliers „Prinses Irene" en van de Nederl. Strijd krachten. De deputatie van de Ned. Strijdkrach ten bood, behalve de cassettes met zilver, bloe-‘ men en een enorme taart aan. Hoge prijzen en uitgelote num mers van te Sneek verkochte loten. Het zijn deze verschijnselen en andere in Azië, o a. de toestand in Indo China, welke in de Ver. Staten enige vrees hebben gewekt, ook in Congreskringen, dat de door de Amerikaanse regering zelf en door haar bondgenoten Engeland en Frankrijk het laatste land overweegt ook erkenning van de Chinese commu nistische regering gewilde besprekin gen met Peking tot concessies van net Westen zullen leiden welke bij de hui- Bousek werd tweede, de Deen Borge Damgaard Petersen derde, Ejnar Chris tensen vierde, Freerk Zandstra vijfde en mevr. G. TangeTromp was van de achtste naar de zesde plaats opgeklom men. Op haar volgde de Noor Axel Pre- bensen, maar die had een protestvlag in het want. Zoals we later hoorden tegen negen concurrenten. Die hadden ook een verkeerde boei genomen. Nadat alle schepen gefinisht waren, trokken enige heren van het wedstrjjd- comité op onderzoek uit. Zij constateer den, dat een van de boeien bij de Hee renzijl een heel eind weggedreven of meegenomen was, waardoor al die ver warring was ontstaan. De beste oplossing was toen: over varen, waartoe ook werd besloten. Het zal vandaag wel gebeurd zijn. De Teamwedstrijd. dat het gemeentebestuur van Sneek hun dezer dagen zal aanbieden, zullen willen aanvaarden als een symbool vriendschappelijke gevoelens. De 1- r'-- Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Dinsdagavond zijn de Valkenzeilers en hun gezelschap officieel door het ge meentebestuur en de besturen van de Kon. Zeilver. Sneek en de Valkenclub Jacoba van Beieren ten stadhuize ont vangen. Burgemeester Rasterhoff wees er bij zijn verwelkoming o.m. op dat wat de Scandinavische gasten betreft, het niet de eerste keer is dat Scandinaviërs naar onze kusten komen, om er op het water slag te leveren. Immers onze oud ste geschiedenis verhaalt van de Viking schepen die uit het Noorden naar hier voeren, zij het niet met zo’n goed doel als dat van onze gasten van nu. Het ware daarom misschien meer aangewezen om in dit welkomstwoord even stil te staan Dij het feit dat de beoefening van sport en spel kan bijdragen tot de verbroedering der volken. Maar dan zou spr. weer in conflict komen met een oud Noors spreekwoord, dat zegt dat bij het spel niemand de broeder van een ander is. Maar spr. gelooft dat het ook niet nodig is voor de verbroedering der volken te midden van een gezelschap dat Denen, Noren, Oostenrijkers, Zweden en Neder landers omvat, te pleiten. Allen verte genwoordigen kleine volken die zozeer verlangen naar betere betrekkingen tus sen de volken en in vrede, genietend van gerechtigheid en een zekere mate van welvaart, willen leven, vrij van vrees en zorg. Tussen de meesten van ons bestaan reeds banden, gelegd door het gemeen schappelijke lot dat we in het naaste verleden ondergingen en dat nog zó die pe wonden naliet, dat deze nu nog niet zijn geheeld. Deze lotsverbondenheid vraagt slechts weinig woorden om uit te drukken wat wij voor ons zelf en ons nageslacht verlangen, en wat ook geen nieuw verlangen is maar reeds gebei teld was op een onzer oude nu helaas verdwenen stadspoorten „Do pacem in nostris diebus” (geef vrede in onze dagen). Spr. wenst tenslotte zijn gasten prettige dagen, moge het contact met hun gastheren en gastvrouwen en met de burgerij in het algemeen, hen verster ken in hun overtuiging dat dit volk der lage landen vriendschap wenst te onder houden met ieder die van gjede wil is. Spr. hoopte dat zij het kleine souvenir, Het was al spoedig duidelijk dat het lot der Amerikaanse vliegers die door rood China werden gevangen gehouden en dat van de Chinese studenten die uit Amerika niet naar hun vaderland mochten terugkeren, niet de eigenlijke reden was waarom Amerikaanse en Chi nese diplomaten thans te Genève confe reren. Want vlak voor die conferentie aanving liet China de Amerikaanse vlie gers vrij en direct daarop kregen de Chinese studenten vrijheid van beweging in Amerika. Blijkbaar is dus deze con ferentie enkel bedoeld om een gunstig klimaat te scheppen voor een Ameri kaans—Chinese ontmoeting op hoger ni veau en om de besprekingen over vraag stukken, welke daar aan de orde komen, in te leiden. De Chinese regering heeft van haar zijde al een omvangrijk pro gramma gereed, waarop o.a. voorkomen het vraagstuk van het verbod aan Wes telijke zijde om bepaalde goederen naar China uit te voeren, en de „vreedzame” bevrijding van Formosa. Peking biedt wat het laatste betreft o.a. aan daarvoor ook overleg te plegen met verantwoor delijke plaatselijke autoriteiten op For mosa en daarmee schijnt het niet Tsjang Kai Sjek zelf te bedoelen die trou wens elke ontmoeting met de rode Chi nezen al van de hand heeft gewezen maar bepaalde militaire functionarissen van lagere rang, die op Formosa het werk doen en welke, ,naar Westelijke deskundigen vermoeden, misschien wel bereid zouden kunnen worden gevonden, voor een ruime beloning Tsjang Kai Sjek met hulp van hun troepen aan de kant te zetten en Formosa in handen van rood China te spelen. Dit zou echter alleen mogelijk zijn als de Ver. Staten het oog luikend toelieten en de rode Chinezen zouden daarover dan eerst eens Washing ton willen polsen. Voorts zou de Chi nese regering de mogelijkheid van een collectief veiligheidspact voor Azië en de Stille Oceaan, waaraan ook de Ver. Sta ten zouden mogen deelnemen willen be spreken. Een geweldig programma dus dat zelfs met goede wil van beide zijden te vol moeilijkheden zit om het binnen een betrekkelijk korte tijd met succes af te werken. Waarmee niet gezegd is dat beide partijen geen belang bij oplossing van de AmerikaansChinese geschillen en bij ontspanning ook in Azië zouden hebben. De conferentie der Grote Vier te Genève moet het Westen wel overtuigd hebben, dat de grote wereldvraagstukken niet buiten rood China om tot oplossing zijn te brengen en dat men zo mogelijk de opbouw van rood China niet alleen aan Rusland moet overlaten. De positie van het Westen tegenover Rusland zou nog een geheel andere worden als het ’t Westen gelukte betere betrekkingen met Peking te vestigen en het min of meer van Rusland los te weken. Maar dat is toekomst-muziek, die we misschien nooit zullen horen. Want er heerst in Azië geen evenwicht van krachten zoals het geval is in Europa, het Westen is er zwak en zijn positie verzwakt er nog steeds meer. Ook de verkiezingen in Ma- lakka getuigen daarvan, waar een coali tie van Maleise, Chinese en Indische groepen, alle nationalistische partijen een grote overwinning heeft behaald onder leiding van Tengkoe Abdoel Rach man, die zal aandringen op onmiddel lijke onafhankelijkheid van zijn land van Groot Brittanië. Wel is déze Rach man een gematigd man en de extremis ten kregen bij deze verkiezingen geen voet aan de grond, maar het blijft toch een feit dat ook dit onafhankelijkheids streven de Aziatische positie van het Westen niet ten goede komt. Terloops zij hier nog even vermeld, dat de uitslag van de verkiezingen in de voormalige Franse koloniën in Voor Indië, nu on derdeel van India ook het Portugese Goa tracht India, nog altijd tevergeefs, door toepassing van allerlei druk, in be zit te krijgen het Westen ook aller minst redenen geeft wat het nog aan bol werk in Azië bezit te verzwakken. Die verkiezingen hebben immers wel meerderheid voor de Congrespartij van premier Nehroe opgeleverd, maar dat de communisten 16 van de 39 parlements zetels verkregen en daarmee nog eens aantoonden hoe groot hun aanhang in India is moet zelfs Nehroe, die verkon diger van het neutralisme, wel te denken geven. In het Bureau van Politie staan al geruime tijd vijf rijwielen ,die onbe heerd op straat werden aangetroffen. Ze werden indertijd allen in de lijst van gevonden voorwerpen vermeld, maar tot nu toe zijn de eigenaars niet komen opdagen. Vermoed wordt dat zij hun kar retje niet veel gebruikten en daarom neg niet hebben gemist. Is dat van U er misschien bij ming er vriéndelijk blijven. Die stem ming heeft overigens een knauw gekre gen door het neerschieten door Bulgaar se straaljagers van een Israëlisch passa giersvliegtuig, waarbij 58 mensen om het leven kwamen. Een incident dat een aanfluiting is van een der richtsnoeren welke de regeringsleiders der Grote Vier voor de ministersconferentie opstelden, n.l. dat geleidelijk de hinderpalen dienen te worden opgeruimd, welke de vrije verbinding tussen de volken ver hinderen. Een incident ook dat kenmer kend is voor het brutale geweld waar mee men achter het Ijzeren Gordijn pleegt op te treden. Men zegt dat het nu anders worden zal, maar men vraagt zich in de schaduw van deze misdaad toch af wat de heren van hun vriende lijkheid menen. President Tito van Zuid Slavië gelooft dat de Russen het werke lijk menen, hij zei dezer dagen over Ge nève dat de mensheid nu rustiger kan ademhalen en voorts overtuigd te zijn dat Zuid Slavië geen gevaar van de Sow- jetunie te duchten heeft. Hij betreurde het dat er in Oost Europa, vooral in Hon garije mensen zijn die tegen de Rus sischZuid Slavische vriendschap zijn. Nu die zijn er niet alleen in Oost Eu ropa, maar ook in het Westen en in ’t bijzonder in Amerika, waar men de toe nadering tussen Belgrado en Moskou, waarmee men zo hard van stapel loopt, nu gaat er al een Zuid Slavische parle mentaire missie naar Rusland om kennis te maken met de Russische volksverte genwoordigers, alles behalve prettig vindt en wantrouwt, en in Turkije is men ook niet helemaal gerust en vreest men dat Zuid Slavië weer in het Rus sische kamp zal terugkeren, als het Wes ten de Russische idee van een collectief veiligheidsstelsel in Europa verwerpt. Zo ziet men dat hoe zonnig dan ook het klimaat mag zijn, het Westen nog zorgen te over heeft. Ook wat betreft de eco nomische toestand, want hoe gunstig die thans ook lijkt, allerwege openbaart zich de vrees dat men min of meer aan het potverteren is en niet voldoende gehar nast zal zijn, om als de ommekeer komt, deze zonder al te veel schade op te van gen. Men voelt ten deze duchtig het ge brek aan eenheid in het Westen, en vreest ook politieke gevolgen van een eventuele economische crisis als Rusland daaronder eens minder zou blijken te lij den te hebben dan het Westen. Op lan gere termijn baart de ontzaglijk snelle technische ontwikkeling op electronisch en atomisch gebied zorgen, omdat deze vele millioenen mensen werkloos zou kunnen maken .terwijl de economische en maatschappelijke structuur die zich veel langzamer ontwikkelt, daarop niet zou zijn ingesteld. dige toestand niet gewettigd zouden zijn. Zo vraagt men zich af of Washington Formosa, strategisch voor het Westen van zo groot belang, temeer nu Japan zich ook losser van Amerika wil maken, kan prijs geven. Waarop rood China toch zeker zal aansturen, dat naar het patroon van de Russische plannen met Duitsland wel zal voorstellen tot een voorlopige neu tralisatie van Formosa over te gaan, on- de- Chinese souvereiniteit natuurlijk en binnen het kader van een collec tief veiligheidspact voor Azië. Het is geen wonder, dat dit Chinese vporstei inzake een collectief veiligheidspact zeer koel in Amerika is ontvangen, ook in re geringskringen, waar men het Z.O. Azi atische veiligheidspact wil handhaven, zoals het Westen in Europa niet voelt voor het Russische collectieve veilig heidsstelsel, en het Atlantisch pact wenst te handhaven. Tenslotte hebben de Rus sische en Chinese voorstellen ten deze geen andere bedoeling, dan de Westelijke defensie-systemen op te lossen en de Amerikaanse strijdkrachten uit Europa en Azië weg te werken. Tussen haakjes zij er nog op gewezen dat in het Chinese systeem van een collectief veiligheids stelsel voor de Aziatische staten, de Ne derlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea wel moeilijk gehandhaafd zou kunnen wordende Indonesische rege ring zal deze herfst een nieuwe poging bij de Ver. Naties doen om ons deze sou vereiniteit te ontnemen, doch zelfs als daarvoor in die organisatie een meerder heid zou zijn, zou den Haag deze be slissing naast zich neerleggen, daarbij stellig gesteund door Australië en Nieuw Zeeland. Maar als Amerika zou toestem men in, en toetreden tot een algemeen veiligheidspact voor de Aziatische staten zou de handhaving van het Ned. gezag op Nieuw Guinea gevaar lopen onze grote bondgenoot over de Oceaan heeft nooit veel steun verleend aan het Nederlandse standpunt, maar dan zou de kans daarop wel voor goed verkeken zijn. We zien echter het Chinese plan nog niet werke lijkheid geworden, we geloven niet dat de Ver. Staten bereid zullen zijn de ver wezenlijking er van te betalen met het offer van hun eigen veiligheid. Trouwens minister Dulles heeft er in zijn laatste persconferentie geen doekjes omgewon den, dat Amerika niet zal wijken voor welke Chinese druk ook en er niet aan denkt het Z.O. Aziatische pact op te geven. heer Ejnar Christensen van de Deense groep bracht dank voor de ont vangst en herinnerde er aan dat de Val kenzeilers twee jaar geleden ook hier waren. Het beste compliment aan deze stad is wel dat we er nu terugkeren, om dat we weten dat we hier in een mooi land, in een prettige stad en bij prettige mensen komen. Ook na deze toer zal die roep weer verder verbreid worden in in ternationale kring. Dr J. W. v. d. Zijpp riep de zeilers hun gezelschap het welkom toe als voor zitter van de Kon. Zeilver. Sneek en na mens haar dochter de valkenclub Jacoba v. Beieren. Hij was verheugd dat de bui tenlandse zeilers, die twee jaar geleden hier ook waren, nu in nog groter aantal naar hier waren gekomen en had voor elke buitenlandse groep een apart woord, de Zweden dankte hij nog eens voor de buitengewoon hartelijke ontvangst der Ned. Valkenzeilers te Karlstad, waar gastheren en gastvrouwen hun het ver blijf zo aangenaam hadden gemaakt, de Denen herinnerde hij aan de wedijver tussen hunne en onze zuivelproducten op de wereldmarkt, de Deense boter schijnt de onze iets vooruit te zijn, laat de Deense zeilers nu eens tonen dat ze ook op hun gebied ons de baas zijn, voor de Oostenrijkers had spr. een gelukwens met het einde der bezetting van hun land, wij weten hier wat een bezetting kan betekenen. Tenslotte legde spr. er de nadruk op dat het allerbelangrijkste bij wedstrijden als deze is de geest waar mede gestreden wordt, als die goed is, is alles goed. Nadat de heer M. Breuning, voorzitter der valkenclub J. v. B. nog even het woord had gevoerd en de Oostenrijkers had toegezegd dat het niet meer zo lang zou duren vóór zij als gastheren zouden kunnen optreden, spraken nog de heren G. W. v. d. Veen, vice-consul van Zwe den te Harlingen en D. Matak Fontein vice-consul van Noorwegen en Denemar ken aldaar, de Zweden, Noren en Denen in hun landstaal toe. Laatstgenoem de constateerde ook dat Sneek er trots op mag zijn het middelpunt van de in ternationale Valken-ontmoetingen te zijn geworden. Nadat verversingen waren aangeboden werd ook ditmaal deze offi ciële ontvangst welke o.m. ook werd bijgewoond door de beide wethouders, de secretaris en de inspecteur korpschef onzer gemeente besloten met een door de gasten zeer gewaardeerd optreden van de Snitser Skotsploech vóór het stadhuis. De Minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld ter bestu dering van de oprichting van een organi satie voor landelijke gasvoorziening (Commissie Organisatie Landelijke Gas voorziening). Deze commissie heeft tot taak het uitbrengen van een advies om trent a. de taak en de statuten van een or ganisatie voor de landelijke gasvoorzie ning b. de wenselijkheid van wettelijke maatregelen op het gebied van de lande lijke gasvoorziening. Tot lid van deze commissie is door de Minister o.m. benoemd de heer L. Ras terhoff, burgemeester van Sneek. ploegen waren volledig. Er werd nu een andere, kleinere, baan gevaren met een groter kruisrak van de boei in Gosse palen naar die bezijden de Roospolle. Na veel gedrang bij de start lag het veld al gauw uit elkaar en toen er één route gevaren was had Max Breuning een geweldige voorsprong. Na hem za ten toen aan de kop Otto Schalmer (Den.), J. J. v. d. Veen (Ned.), Ejnar Christensen en Leif Olsen (beiden Den.) en Hans Vis (Ned.) Ekkert Bousek was als eerste Oostenrijker zevende, Mads V. Norman als eerste Noor negende ach ter de Deen Borge Damgaard Petersen. De eerste Zweed, Lennert Andersson, bezette de elfde plaats, zijn teamgenoot Gustaf Lindblad de twaalfde. Nederland en Denemarken hadden dus de leiding, maar de situatie veranderde belangrijk in het nadeel van de onzen, toen in de tweede omloop drie Denen aan de kop kwamen. Hans Vis was nu vierde, ter wijl Breuning afgezakt was. Goed spin- akerwerk bracht Vis echter snel naar voren en toen zag ook Breuning weer ’n kans. Hij snelde Vis te hulp, bracht twee Denen weg en stelde daarna zijn team genoot in staat als eerste de eindstreep te passeren. Daarna volgde hij zelf als tweede; Otto Schalner (Den.) was der de, Leif Olsen (Den.) vierde, Borge Damgaard Petersen (Den.) vijfde, v. d. Veen (Ned.) zesde en mr. Cornelis (Ned.) zevende. Nadat allen gefinisht waren, wees een voorlopige telling aan, dat Nederland leidde met 68.1 punten, Denemarken tweede was met 63, Oos tenrijk derde met 29, Noorwegen vierde met 27 en Zweden vijfde met 23. De Nederlandse voorsprong ging echter verloren omdat mr. Cornelis na een pro test van de Noor Per Tjermundsen werd gedisqualificeerd Dat kostte Breuning en zyn mannen 14 punten. Er loopt ech ter ook een Noors protest tegen Vis, waarin nog geen beslissing kon worden genomen. Verder zijn er nog vier pro testen tussen de Buitenlandse teams, die evenmin afgehandeld konden worden. En zodoende stond Woensdagavond de ge hele uitslag nog op losse schroeven. Maandagavond omstreeks 8.30 uur kwamen twee motoren op de hoek van Jan v. NassaustraatAmaliastraat met elkaar in botsing. De bestuurder van de ene motor, de heer P. Walsweer uit de Johan Willem Frisostraat liep bij de val een hersenschudding op, zodat hij in het Sint Antonius ziekenhuis moest worden opgenomen, terwijl z'n jeugdige duo-pas- sagier vermoedelijk een lichte hersen schudding kreeg, maar desondanks naar huis vervoerd kon worden. De andere motorrijder, de heer de Vries uit de Hen- riëtte Catharinastraat liep geen lichame lijk letsel op en kon derhalve huiswaarts keren. Omtrent de toedracht van dit on geval wordt door de politie een onder zoek ingesteld. De Snitser Skotsploech verzorgde Maandag de extra avond ter gelegenheid van het bezoek van het internationale gezelschap landbouwdeskundigen, ver bonden aan de Voorlichtingsdiensten in 22 landen. Deze gasten maakten van Wageningen uit een excursie door ons land, waarbij ook onze stad bezocht werd. De belangstelling voor het optreden van dë Skotsers was weer groot en ook de gasten toonden hiervoor veel inte resse en waardering. Dinsdag bezorgden de „Snitser Unge- tiders” en de conferencier Frans Eikhof het weer zeer talrijke publiek een echt genoeglijke en vrolijke avond. De popu laire nummers van de muzikanten en hun grapjasserijen en de leutige confe rence van Frans Eikhof gingen er in als koek. De Ungetiders besloten hun optreden met een komische taptoe, die golven van vrolijkheid ontketenden, maar de vreug de steeg ten top, toen zij daarna lustig blazend en gevolgd door een uitgelaten en hossende schare jongvolk nog een rondje door de stad maakten en zo de jool nog enige tijd voortzetten. Voor de verloting ten bate van het Zwakke Kind werden 4000 lootjes ver kocht. De hoofdprijs, een fraai eetser vies, viel op nummer 1947.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1