Weer grote deelname aan de Sneek-Week Verkeer eiste tijdens weekend negen doden I fel I Friesland won de Teamraces in de Internationale Valkenwedstrijden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST O Reizigerstarieven N.S. met Sept, omhoog I 110e Jaargang No. 63 Maandag 8 Augustus 1955 RedacteurL. KIEZEBRINK De huurverhoging De Feesten op de Wip Groentekwekerij mee de Vrijheidsklasse Ambtsjubileum Credieten voor emigranten Verdronken De medaille van de Commissaris voor de grootste voorsprong voor Cees Kabel. Landarbeider dronk landbouwvergif Ook verenigingswedstrijden in Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Circus-combinatie Althoff- Strassburger ontbonden Standbeeld voor dr Th. v. Welderen baron Rengers 1' I Drie doden bij Nijmegen. Door trein gegrepen. Door onoplettenheid. 16 m2 klasse. Groepswedstrijden. Vrijheidsklasse. De derde dag. Teamwedstrijden’ Regenboogklasse. Loos alarm. De wedstrijd is afgelopen. In verband met de financiële situatie van de Nederlandse Spoorwegen heb ben deze de toestemming gekregen tot een partiële en matige verhoging van de reizigerstarieven, zodat deze tariefsverhoging een zo beperkt mogelijk karakter zal dragen. De 15-jarige Sjoerd Wijnia uit Bols- ward die een dagtocht je naar Terschel ling maakte, is daar bij het zwemmen in het Schuitengat verdronken. De vijftigjarige mevrouw B. D. Ver meulenvan Alphen uit Culenborg werd Zondagmiddag, toen zij met haar brom fiets bij Voorthuizen van een zijweg de hoofdweg opreed, gegrepen door een per sonenauto. Zij was op slag dood. Vrijdagmorgen leken de weersomstan digheden eerst niet erg gunstig. Er was geen vleugje wind. De start voor de vrije wedstrijd werd daarom.een kwartier uit gesteld. Maar dat bleek gelukkig voldoen- De heer R. Hanewald, hoofdinspecteur- titulair ter inspectie der Registratie en Successie alhier zal op 1 September a.s. 25 jaar bij de dienst der Rijksbelastingen werkzaam zijn. land Week gestart op de Loosdrechtse Plassen. Foto: De start van de 16 m2- streepklasse. De Twee ProvinciënLa Paloma, H. M. Nijhof Haren (Gr.) Nicolette, G. van Brakel GroningenForel, G. J. Mulder Groningen. S.Z.C.Poelrust, T. J. Radsma, Twir- ke, E. Wierstra Jr, Skual, H. Visser, allen te Sneek. K.Z.V.S.Cito II, L. Feenstra Sneek Good Luck, U. Jager Lemmer; Fodde- bosk, mej. H. v. d. Zijpp Sneek. den wat hoger of lager liggen. De prijzen van de weektrajectkaarten, de vastrechtkaarten en de jeugdkaarten zullen niet worden verhoogd en blijven derhalve gehandhaafd op het niveau van 1952. De prijzen van de algemene abonne mentskaarten worden met 10 gulden voor de derde klasse en met 14 gulden (15 gulden voor de eerste maand) voor de tweede klasse verhoogd. Zij komen derhalve op 137 gulden voor de tweede en 95 gulden voor de derde klasse in de eerster maand en op 115 gul den respectievelijk 80 gulden voor de volgende aansluitende maanden. De verhoogde tarieven zullen ingaan op 1 September aanstaande. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) SNEEKER NIEUWSBLAD Niet worden verhoogd de prijzen van de enkele reis- en retourkaarten op de afstanden beneden 20 km, omvattende 32 procent van het totale aantal reizigers dat op enkele reis- en retourbiljetten reist. De verhoging van de prijzen dezer bil jetten heeft dus betrekking op afstanden van 20 km en hoger. Van 20 km af worden deze prijzen ver hoogd met gemiddeld 6 2/3 procent, ter wijl de stijging geleidelijk groter wordt op afstanden boven 150 km. De prijzen van de maandtrajectkaar- ten en weekkaarten, die bij een vorige gelegenheid niet evenredig zijn verhoogd, worden thans verhoogd met respectieve lijk gemiddeld 12 en 13,5 procent. Deze nwcentaaes kunnen op sommige afstan- Op de Oude Waalsdorperweg in Den Haag werd de 41-jarige heer F. J. Prop- sma uit Breda, die op een bromfiets reed, gegrepen door een vrachtauto, die uit een oprit kwam. De man werd zwaar gewond en overleed later in het ziekenhuis. Het schijnt dat het slachtoffer op het mo ment dat hij de oprit passeerde, omkeek, zodat hij de vrachtauto niet opmerkte. Te Venhuizen (N.H.) is de land arbeider J. Bakker om het leven geko men, doordat hij een slok nam van een fles met Parathion. Dit zware land bouwvergif had hij aangezien voor thee. Op de fles zat geen etiket; het was er afgeweekt doordat het goedje, dat zelf-ontvlambaar is, in een emmer water werd bewaard. Het slachtoffer overleed binnen enkele uren in het ziekenhuis te Enkhuizen. De Nieuwzeelandse expeditie, die vol gend jaar dwars door het Zuidpoolgebied zal trekken, zal onderweg haar eigen groente telen. De bedwinger van de Hi- malaja, Sir Edmund Hillary, die de ex peditie zal leiden, is bang dat men met ziekten te kampen zal krijgen, als de le den uitsluitend leven van vitaminepillen en vruchtensap. Daarom zal 100 kg rijke Nieuwzeelandse grond worden meegeno men, waarop waterkers en andere snel groeiende groenten kunnen worden ge kweekt. De grond zal door een plastic hoes worden afgedekt en kunstmatig ver warmd worden. Eveneens op slag gedood werd de 32- jarige motorrijder M. Vrieze uit Ruur- lo, die in zijn woonplaats in botsing kwam met een aanhangwagen. Hij was gehuwd en vader van een kind. Op de Hoenderloseweg onder Apel doorn is de heer F. J. van Huizen, ad- junct-directeur van de Nederlandse Han- delmij. te Amsterdam, met zijn auto in volle snelheid tegen een boom gereden. Zijn echtgenote, mevr. C. C. C. M. v. HuizenPynxter, is daarbij om het leven gekomen. .De heer van Huizen en zijn schoonzuster, mevr. Meinardi—Pynxter, zijn zwaar gewond en in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis overge bracht. De auto is waarschijnlijk geslipt. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wijziging ingediend van de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, waarin de mogelijkheid wordt geopend, dat de Nederlandse regering zich garant stelt voor credieten, die door emigranten voor hun huisvesting, voor de aankoop van een bedrijf e.d. kunnen worden op genomen. Het ligt in de bedoeling voor het lopende jaar deze garanties te be perken tot een totaal bedrag van vier millioen gulden. Een Nederlandse bank instelling heeft zich reeds onder bepaal de voorwaarden bereid getoond een cre- diet te verstrekken aan een organisatie van emigranten in Canada, waardoor voor de leden van deze organisatie de mogelijkheden tot agrarische bedrijfsves- ting worden vergroot de leiding en was Norman tweede, Dam gaard Petersen derde, Leif Olsen vierde, Ejnar Christensen vijfde, Lindblad zesde, v. d. Veen zevende, Breuning achtste, mr Cornelis negende en Ostenberg tiende. Op de lange kruisbaan van de Heeren- zijl naar de boei bij de Roekoe was dus heel wat gewijzigd, waarop echter ook de steeds heen en weer dwarrelende wind veel invloed had uitgeoefend. De zeilers konden er geen staat op maken, waardoor de meest wonderlijke situaties en verrassingen ontstonden. In de tweede route was het van het zelfde laken een pak. Aan de kop ruilden Vis en Norman van plaats. Damgaard Petersen bleef derde, maar Heinz Jirasko schoof op van de veertiende naar de vierde plaats. Leif Olsen werd van vier de vijfde, Leif Juell (Noorw.) van elfde zesde, v. d. Veen had zich als zevende gehandhaafd, maar ook mr Cornelis had een plaats gewonnen en finishte als acht ste. Ejnar Christensen was negende en Ekhart Bousek (Oostenrijk) werd van vijftiende tiende. In de tweede helft was ook heel wat veranderd, zodat het resul taat tenslotte was Denemarken 50 pun ten, Nederland 49, Noorwegen 44.1, Oos tenrijk 39 en Zweden 28 punten. HollandPipa, C. J. v. d. Bos Den Haag Cadans, Ir G. A. Bakker Rotter dam Duke, J C. v. d. Velde Den Haag Coti, J. P. Sap Rotterdam. FrieslandDolfijn, K. Vrolijk, Jan van Gent, Dr J. W. v. d. Zijpp, Algri, J. Al- berda, Blikstiender, J. E. Priester, allen te Sneek. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in verband met aan de* huurverhoging verbonden voor bereidende werkzaamheden, de gemeen tebesturen meegedeeld, in hoeverre de huurverhoging na aanneming van de Huurwet door de Eerste Kamer, zal gel den voor woningen die tot stand zijn ge komen met financiële steun van Rijks wege. De huur van woningwetwoningen tot stand gekomen vóór 5 Mei 1945, wordt met 5 procent verhoogd, evenals van die welke met steun van de beschikking bij dragen woningwetbouw 1948 zijn tot stand gekomen. De huur van woningen die zijn gefinancierd met behulp van de beschikkingen bijdragen woningwetbouw 1950 zal op voorstel van het gemeente bestuur met 5 procent kunnen worden verhoogd, indien hun huurprijzen lager liggen dan de verhoogde huurprijzen van gelijksoortige woningen. Is dit laatste niet het geval, dan wordt van huurver hoging afgezien. Huur van woningen, tot stand gekomen met steun van de financieringsregelingen woningbouw 1947 en 1948 wordt met 5 procent verhoogd. De huurprijzen van woningen die gefinancierd zijn op grond van de premieregelingen 1950 en 1953 zullen niet worden verhoogd, tenzij be langhebbenden daartoe een verzoek in dienen, waarbij aangetoond wordt, dat bedoelde woningen een lagere huurprijs doen, dan vergelijkbare objecten. De circuscombinatie Franz Althoff- Strassburger, die in het begin van dit jaar werd gevormd voor een Nederlandse tournee, is opgeheven. De tournée, die nog lang niet was af gewerkt, en waarin nog tal van Neder landse steden waren opgenomen, is be ëindigd door de heer Franz Althoff naar aanleiding van recente moeilijkheden die de directie van dit Duitse curcus met de directie van het circus Strassburger heeft gehad. Het gevolg van deze moeilijkhe den is geweest, dat de heer Althoff, na dat het circus in Venlo was opgetreden, de grens is overgestoken en thans in Dusseldorp optreedt. Op de onbewaakte overweg ’t Haantje te Rijswijk is de negenjarige George van Zon uit Delft door een trein gegrepen en gedood. De knaap had met zijn fiets staan wachten op de trein die uit de richting Den Haag naderde. Vlak achter die trein was hij de spoorbaan overge stoken, waarna hij door de van de an dere kant komende trein werd gegrepen. Op 21 September zal te Leeuwarden een standbeeld worden onthuld ter na gedachtenis van dr Th. M. Th. van Welderen baron Rengers, die zich vooral voor de landbouw in Friesland verdienstelijk heeft gemaakt. Hij gaf de stoot tot de oprichting van een aan tal landbouwcoöperaties, als voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw (van 1907 tot 1919) was hij actief op het gebied van de landbouw voorlichting, het pachtvraagstuk, keu ring der gewassen en veefokkerij. Dr Van Welderen baron Rengers was ook vele jaren lid van de Staten van Fries land en gedeputeerde. Hij is in 1945 overleden. en DONDERDAGS uit. Osterberg was nog tweede, maar Lindblads plaats was ingenomen door de Oostenrijker Heinz Jirasko, op wie de Zweed als vierde volgde. In de tweede route liep Kabel nog verder uit en verwisselden Heinz Jirasko en Osterberg van plaats, zodat die resp. als tweede en derde eindigden. Vierde was de Deen Ejnar Christensen ,die een plaats won ten koste van Lindblad, die daarna ook nog de vijfde plaats ver speelde aan Leif Olsen (Den.) en zodoen de als zesde over de eindstreep ging. Ook in de middenmoot en achter in het veld werd op de kruisrakken vinnig gestre den, zodat ook daar heel wat wijziging in de volgorde kwam. Voor de beslissende teamwedstrijd werd in dezelfde richting gestart, maar de wind was inmiddels vrijwel een slag gedraaid, zodat de onderste jachten direct al een slag moesten maken om de eerste boei te kunnen ronden. Ook raakte mr Cornelis hier al in duel met de twee Denen, die weggedru’ t wer den. Max Breuning nam de leiding. Halver wege de eerste route (bij de boei ten Noorden van de starttoren) had hij die nog, en lag Hans Vis op de tweede plaats. Osterberg (Zw.) was hier derde, Lind blad (Zw.) vierde, Ejnar Christensen (Den.) vijfde, Mads V Norman (Noorw.) zesde, J. J. v. d. Veen (Ned.) zevende, Damgaard Petersen (Den.) achtste, Otto Schachner (Den.) negende en Heinz Ji rasko (Oostenrijk) tiende. Bij het ingaan De verloting. Ook met de verloting ten bate van het zwakke kind kwam het Actie comité met iets extra’s voor de dag. Er waren nl. drie hoofdprijzen; resp. 5 mud anthraciet, 3 mud cokes en een schilderij, het laatste aangeboden door de fa. H. Wielinga, W. Burgstraat. Deze prijzen vielen op de nummers; 1152, 471 en 4107. Hedenmorgen waren ze nog niet afgehaald. De aangifte over de diverse klassen is als volgt, waarbij we die van verleden jaar tussen haakjes vermelden. Regenbogen 18 (19), 30 m2 klasse 10 (13), 22 m2 klasse 10 (12), Valken 39 (31), Pampusklasse 14 (10), 16 m2 Streep- klasse A 22 (17), idem B 31 (36), 16 m2 Stipklasse A 13 (12), idem B 11 (16), BM klasse 8 (8), Vrijheidsklasse 23 (17), Olympiajollen 6 (9), 12 v. Jollen 9 (8), Sharpies 3 (3), Larken 13 (11), Schou wen 3 (5), Jeugdklasse 12 (20). Voor de gemengde klasse, die alleen op Zaterdag bij de S.Z.C. zeilt, zijn 10 inschrijvingen binnen gekomen, 4 in de Kajuitklasse (10) en 6 in de Open klasse (12). de. De wind kwam geleidelijk beter door en hoewel hij verder de gehele dag matig bleef, hadden de wedstrijden toch een vrij vlot verloop. Alle deelnemers waren weer present. Ze startten vóór de wind in de richting Gossepalen maar het veld lag al heel gauw uit elkaar. Bij de eerste keerboei nam de Zweed Osterberg de leiding, ach ter hem werden op het halfwind.se rak naar de boei voorbij de Sij besloot een paar loefpartijtjes ten beste gegeven. Bij boei 1 (bezijden het Kolmeersland) had Osterberg de kop verspeeld aan Cees Kabel en lag de Zweed Lindblad cp de derde plaats. Toen de eerste route ten einde was, lag Kabel er een heel eijjd van de tweede route echter had Hans Vis Advertentieprijs 15 ct, per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het wordt weer druk in de Sneek-Week. Zondagavond waren er al 245 schepen voor de wedstrijden ingeschreven. Dit aantal zal de komende dagen nog wel iets groter worden, zodat de deelname dit jaar stellig die van verleden jaar zal overtreffen. Toen vermeldde het programma n.l. 247 jachten. De elfjarige Roelof Pol uit Rotterdam, die bij familie te Scheemderzwaag lo geerde, is Zaterdag overreden door een aanhangwagen van een vrachtauto en op slag gedood. De jongen stond met een been over zijn fiets geleund naar een werk te kijken. Waarschijnlijk heeft hij ’t evenwicht verloren, zodat hij onder de aanhangwagen viel. Donderdag was het weer ideaal zeil- weer met een mooie bries uit het Noord westen. De baan bevatte een flink 1 ruis rak, zodat alle factoren aanwezig waren om ook deze dag tot een succes te ma ken. De eerste open wedstrijd welke in de plaats kwam van die welke Woensdag werd geannuleerd, leverde een overwin ning op voor de Noor Mads V Norman, die Jonker van de kop naar de tweede plaats terugdrong. Leiff (Noorw.) was derde, Borge Damgaard Petersen (Den.) vierde en zijn landgenoot Ejnar Chris tensen vijfde. In de tweede won onze stadgenoot E. Bron vóór de Zweed Osterberg. 3e Peder Pedersen (Noorw.), 4e mej. G. van An dringa, Sneek, 5e Lennart Anderson (Zweden) Tijdens de wedstrijd was op drie sche pen de protestvlag in het want <"-’<noopt, maar dit was gelukkig loos alarm. De protesten werden niet ingediend, zodat de volgorde ongewijzigd bleef. Het eind resultaat werd daardoor, dat het Friese team Breuning, Vis, mr Cornelis, v. d. Veen met 177.2 punten zegevierde en daardoor voor een jaar houder werd van de wisselbeker, aangeboden door de Oostenrijkers. Tweede was Denemarken 147 punten, derde Oostenrijk 114, vierde Noorwegen (dat Zweden in de laatste wedstrijd voorbij stevende) 96..1 vijfde Zweden 85 punten. Na het diner voor de deelnemers en hun gastheren en gastvrouwen bij Piso volgde ’s avonds in Amicitia de feeste lijke prijsuitreiking, waarna het drie daagse, uitstekend geslaagde, zeiltournooi met een gezellig zeilersbal werd besloten. Zaterdagmorgen vertrok het hele ge zelschap naar Grouw om deel te nemen aan de Nationale Princenhoftocht. GroningenFavoriet, S. Modderman GroningenScorpio, Mej. J. du Saar GroningenThefri, H. C. C. Paulsen Hilversum. Al die protesten in de teamwedstrijden welke Woensdag niet af gehandeld kon den worden brachten geen verandering in de stand. Ze werden allemaal afgewezen. Denemarken behield dus met 63 punten de leiding, maar de Friezen haalden de achterstand van 8.9 punten Donderdagmorgen niet alleen glansrijk in, maar zetten hem zelfs om in een stevige voorsprong. Ze eindigden n.l. met z’n vieren aan de kop en brachten hun puntental daardoor op 128.2. De beste plaatsen van de Denen waren 7e en 8e, de andere twee eindigden in het achterste gelid. Het Noorse team was direct gehandicapt. Axel Prebensen en Leif Juell begingen een overtreding en verlieten de baan. Van de Deense groep werd Otto Schachner en win de Zweedse Lindblad na protesten gedisqualificeerd. De Noor Mads Norman was als vijfde de eerste buitenlander die de winlijn passeerde. Na hem kwamen de Zweed Bo Osterberg en de Denen Leif Olsen en Borge Damgaard Petersen. Na de tweede race was de standNederland 128.2, Denemarken 97, Oostenrijk 75, Zweden 57 en Noorwegen 52 punten. Vrijdagmiddag bezette Denemarken met 50 punten de eerste plaats, en was het Friese team tweede met 49. Maar het voerde zijn puntental op tot 177.2 waar door Breuning en zijn mannen met 30.2 punten voorsprong op Denemarken als overwinnaars uit de strijd kwamen. In de open wedstrijd won de Leeuwarder Cees Kabel met een voorsprong van 1 min. 23 sec. Dat was het record over de drie wedstrijden zodat hij tevens de door de Commissaris der Koningin uitgeloofde medaille kreeg. Het amusement dat stadgenoten en gasten op het Bloemenpodium wordt ge boden, blijft een grote aantrekkings kracht uitoefenen. Elke keer is het enorm druk rondom de Wip. Donderdag avond trad een amateurgezelschap op, maar Zaterdag werd het publiek op iets extra’s vergast. Want dat was het optre den van The King’s Own Hussars, de bekende Engelse kapel die al tal van lauweren in ons land heeft geoogst, zeker. En hoewel het programma zeker niet iedereen bevredigde velen hadden stellig liever meer militaire en wat po pulairder muziek gehoord was het toch een mooie avond, waarvan vooral de echte muziekliefhebbers bijzonder hebben genoten. Vooraf maakte het corps een mars door de stad. ’s Avonds na tien uur speelde een dans- band uit het corps even subliem bij het bal in Amicitia waar het ook weer ge weldig druk was. Het concert op het podium was aange boden door de firma Tonnema, fabri- kante van de King pepermunt alhier. Bij verkeersongelukken tijdens het weekend zijn in Nederland negen doden te betreuren meldt het Alg. Dagblad. Op de weg van Nijmegen naar Grave botste in de nacht van Zaterdag op Zon dag een personenauto tegen een bus. Drie der inzittenden van de personenauto, de 64-jarige mevr. wed. W. Verkerk, als mede twee van haar zoons werden op slag gedood. Haar derde zoon, die de auto bestuurde, werd gewond. Alle slachtoffers kwamen uit Arnhem. Het on geluk is waarschijnlijk te wijten aan oververmoeidheid van de chauffeur van de personenauto. Tegen boom gebotst. GroningenCeres, M. Kuipers, Kotri, R. Bierling, Summer joy, G. A. Veenstra, allen GroningenIsis, Joop Helder, Pa- terswolde5e nader aan te wijzen. Friesland: Betty, S. v. d. Steeg Leeu warden Ali, F. Jansma GrouwDick, K. M. Roeda LeeuwardenMarion, P. Amsterdam SneekButterfly, H. v. d. Veen Joure. Holland: Faas II, A. A. Taselaar IJs- selmondeTigger, T. H. v. d. Honert LeidenProteus, P. Verhoeven Rotter dam Matansas II, M. de Jonge Amster dam Betelgeuse, J. de Haas Amster dam. OverijselBopper, mevr. J. Schurink— van Loo ZwollePoedel, C. Reijnen ZwolleWest Aleta, J. W. Siebrand, Happy Snoes, G. A. v. d. Sluis, John William, R. Siebrand, allen te Kampen. Teams Valken. Kon. Zeïlver. SneekRirette, R. Mul der LangweerWaterman, A. Velsink Leeuwarden Prae Record, J. D. Jonker Leeuwarden (o.e.a.) Pax, mej. C. H. Grondsma Bergen N.H. S.Z.C.Havik, mej. P. Nieveen of P. Vlaskamp SneekAvocette, E. Bron of F. Zandstra Sneek Amicitia, J. Miede- ma Jr Sneek Margrietha, H. G. de Boer (o.e.a.) Sneek. Kon. Zeïlver. De KaagVol-au vent, W. Dirkwager OegstgeestRising Hope, A. J. Klein RijswijkBarry III, J. M. Snijders Den HaagUgly Ducky, J. Booy Heemstede. Goudse Watersportver. Elfhoeven/Wa- tersportver. Het Witte Kruis’t Geusje, J. van Gerner HilversumAnita, A. L. J. V. d. Veer Gouda Maaike, J. H. de Wilde, Annie, N. Both Jr (o.e.a.) allen te Gouda. Volgens traditie zullen ook nu weer provinciale groepswedstrijden in de B.M. Klasse, en 16 m2 klasse, verenigingswed strijden in de Valken- en teamwedstrij den in de Regenboogklassen worden ge houden. De eerste twee op Zondag en Maandag onder leiding van de S.Z.C., de laatsten Woensdag en Donderdag als de Kon. Zeilver. Sneek op de starttoren ze telt. Bovendien worden dit jaar ook ver enigingswedstrijden in de Vrijheidsklasse gehouden, eveneens in de tweede helft van de Zeilweek. De samenstelling van de groepen is als volgt B.M. klasse FrieslandRapid II, S. Prins HeerenveenSwift, E. J. Graat- sma SneekMeteoor II, Th. Dijkstra Heerenveen. van X» - ••if: l t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1