K f BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST N.S. primeur op de E 55 het van Amicitia Sneek-Week programma Theater 110e Jaargang No. 64 Donderdag 11 Augustus Redacteur: L. KIEZEBRINK jaar B. B. week Prins Bernhard naar Bilbao Geslaagd Meer aangiften voor de Sneek-Week dan verleden Arbeiders in Soerabaja vermoordden Nederlander Amerikaans aanbod aan Eduard van Beinum Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland Redactie-adres KLEI NZAND 7 - Telef. 2872 i-„Tr= Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Parker verongelukt Geen onderhandelingen over de grenscorrecties Afloop verkopingen De Feesten op de Wip De Conferentie van Atoom-geleerden i! 7 f i mjn. de De officiële opening de Even stop. Wereldstad Variété. De witte droom. Taza, de zoon van Cochise. Maandagmiddag is het Nederlandse contingent padvinders met de Grote Beer van Rotterdam naar de Jamboree in Canada vertrokken. De nieuwste avonturen van Donald Duck. Ook ditmaal zijn de kinderen niet ver geten, er zullen voor hen speciale kin dervoorstellingen zijn met de bekende programma’s van tekenfilms van Donald Duck en zovele andere bekende figuren als Goofy, Mickey Mouse e.a. Het pret tige van deze programma’s is dat de kin deren hier ook iets leerzaams opsteken, door de vertoning van documentaires en/ of sportfilms. Dat het komische effect nooit ontbreekt door de vertoning van een twee-acter behoeven wij reeds niet meer te vermelden. Voor de verloting ten bate van het Zwakke Kind waren weer fraaie hoofd prijzen beschikbaar gesteld. Een eetser vies door het Actie-comité, een spiegel, compleet met beugels en gratis geplaatst, door de firma M. J. Houwink, en een prachtige fruitmand, aangeboden door de heer J. Tuinenga. Verder stond de fa. Bloemhof voor dit doel een slof sigaret ten af en waren er weer flessen limo nade van de fa. v. d. Leij Co, en zeil- koeken en andere lekkernijen van bakker J. H. Volkers en Patisserie Royal. De eerste twee prijzen vielen op de nrs 2055 en 1445, de fruitmand op nr 2369, de siga retten op nr 3076. De volledige lijst van de winnende nummers hangt weer bij de heer Wuring op ’t Schaapmarktplein. Nog werd ons medegedeeld, dat de 5 h.l. anthraciét, welke Zaterdag de hoofd prijs vormden, geschonken waren door Erven B. J. Feenstra. Dit was de laatste feestavond vóór de kermis. Zaterdag 20 Augustus worden de festiviteiten voortgezet met een vrolijk programma onder de titel „De bel gaat voor de voorlaatste ronde”. In Den Haag slaagde voor de acte Nb (timmeren) de heer Bosma, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 Augustus 1955 2.040.031 tegen 2.027.843 op 1 Juli 1955. Op 1 Juli 1955 waren er 516.266 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 514.993 op 1 Juni 1955. De 26-jarige J. A. Scheuer, fabrieks baas bij de N. V. Heinekens Indonesische Bierbrouwerij in Soerabaja, is overleden aan verwondingen, die hij had opgelopen toen hij door een aantal arbeiders in de brouwerij werd aangevallen. Hij was on geveer drie weken geleden in Indonesië aangekomen. De overledene was onge huwd. De politie ondervroeg naar aan leiding van dit incident vijf arbeiders, die echter weer vrijgelaten werden. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD De dirigent van het Concertgebouwor kest Eduard van Beinum heeft een aan bod gekregen om dirigent te worden van het Philharmonisch orkest van Los An geles. De heer van Beinum heeft daar over nog niet beslist. De grootste attractie in de Sneek- Week zal wederom wel het Variété blij ken te ztfn, want deze programma’s, wel ke immer met grote zorg worden samen gesteld door de directie van Amicitia, hebben de laatste jaren een grote be kendheid verworven. Nimmer zagen wij de afgelopen jaren ontevreden gezichten na afloop der programma’s en ook dit jaar zal dit niet het geval zijn. Wij willen niet nalaten enkele namen te noemen. Daar is dan als top of the bill de beroem de Frank Rexis, die in het buitenland een grote naam heeft verworven als exentriek comedian en met zijn nummer reeds alle werelddelen heeft bereisd. Men moet met eigen ogen gezien en met eigen oren gehoord hebben wat deze man alle maal presteert. Als conferencier zien wij Mans uut Twente, die buiten de gevatte conference ook zal optreden in een eigen nummer. Dan is er nog Jan Oradi, de bekende imitator van Radio en Toneel, die alleen optreedt maar ook samen met zijn vrouw een alleraardigst nummer over het voet licht brengt. Parker, de 63-jarige kapitein van de sleepboot Turmoil, die drie jaar geleden de Flying Enterprise te hulp kwam, is dezer dagen, toen hij de brug van zijn schip verliet van de trap gevallen. Hij kwam zeer ongelukkig terecht Men bracht hem met spoed in een motorboot naar de wal, maar voor men het zieken huis bereikte was hij al overleden. De Turmoil was met een tanker op sleep touw onderweg van Canada naar Ham burg. Het ongeluk gebeurde in het Ka naal. Het schip heeft de reis voortgezet Z.K.H. dé Prins der Nederlanden zal aan het einde van deze week voor enkele dagen naar Bilbao gaan, waar hij, in zijn kwaliteit van voorzitter van de „Federa tion Aequestre Internationale”, de we reldkampioenschappen voor jeugdige rui ters en het internationale concours hip- pique zal bijwonen. Abbott en Costello en de mummie. Traditiegetrouw vinden wij op Woens dag en Donderdag een komische film op het witte doek. Ditmaal de twee dwa zen Bud Abbott en Lou Costello, die in de woestijn verzeild raakten op zoek naar een 4000 jaar oude mummie, die, hoe bestaat het, nog leeft. Het behoeft geen betoog dat men het gebouw weer op zijn grondvesten zal laten trillen van de lachorkanen, die deze twee altijd weer weten te verwekken. Goed zomer-amu- sement, speciaal geschikt voor deze da gen. hebben behoefte aan dit soort energie en het zal zaak zijn dat de rijke landen de achterlijke in deze helpen, anders zal de achterstand in welvaart bij de laatste nog groter worden dan die thans reeds is. Dat beroemde sterren in elke rol een goede vertolking geven, kunnen wij in deze Indianenfilm van hoog gehalte zien. In dit spannende gegeven over de grote zoon van een groot vader, gefilmd in de wilde gebieden,waar eens de Apachen dood en verderf zaaiden, zien wij de beroemde sterren Rock Hudson en Bar bara Rush, die bekendheid verwierven door hun vertolking in „De Grote Ob sessie". In deze Weense ijsrevue, een door Geza Von Cziffra geregisseerde productie, worden de hoofdrollen vervuld door de charmante Olly Holzman, Wolf Albach Retty, het amusante trio Sima, Fritz Im hof, Rudolf Carl en Karl Schaer met zijn ijsrevue. Rond een bonte mengeling van een uitstekende ijsshow met aantrekke lijke zang en dansnummers erin is een vermakelijk verhaal verfilmd, de lief deshistorie tussen een ster op de ijsbaan en een ijshockeyspeler. Waarlijk koste lijk is de humor, die in tal van vormen door dit verhaal is geweven en groots van opzet zijn de verschillende revue- taferelen. Het geheel is een vaart, die de toeschouwer i lichte ontspanning brengt. Velen zullen in de Sneek-Week de gang naar het Amicitia Theater weer maken om te genieten van de uitgezóchte programma’s die de directie telkenjare weet samen te stellen. te keren tot het Franse bezoek aan Mos kou in deze herfst, het ontbreekt in Frankrijk niet aan waarschuwingen aan de Franse ministers om dan op hun hoe de te zijn omdat men een uiterste po ging der Russen verwacht om in de door hen nu geschapen vriendelijker atmos feer Frankrijk ontrouw te maken aan de Parijse accoorden. In ieder geval zou men in die kringen, die deze waarschu wing laten horen, gaarne zien dat dit bezoek plaats had na de conferentie der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier in October te Genève omdat men dan meer zal weten over de Rus sische bedoelingen. Anderzijds gaan er natuurlijk ook weer stemmen in Frank rijk op, welke er voor pleiten dat men dit bezoek moet uitbuiten om de oude Frans-Russische vriendschap te herstel len, teneinde Duitsland in bedwang te houden. De huidige Franse regering wil echter van dit laatste niet weten, maar wenst trouw te blijven aan de gemeen schappelijke westelijke politiek als ook W. Duitsland daaraan vasthoudt. Wat dit laatste betreft, is ook dat enigszins on zeker geworden doordat de hereniging van beide delen van Duitsland op de lan ge baan is geschoven. Dit zou, waar dit vraagstuk het kardinale voor de Duitsers is, aanleiding voor Bonn kunnen zijn, als dr Adenauer eens de leiding der zaken zou opgeven, te trachten de hereniging te bereiken langs andere wegen dan in het kader van het westelijk verhand. Daar komt nog iets bij. Tot nog toe werd vrij algemeen aangenomen dat de Saar landers in October het statuut inzake europeïsatie van hun gebied met grote meerderheid zouden aannemen. Nu ech ter in het Saarland ook de Christende mocratische Unie weer is opgericht, blijkt dat deze zeer invloedrijke partij niet staat achter deze overeenkomst, wel ke dr Adenauer, leider der zusterpartij in W .Duitsland, destijds over het Saarland met Frankrijk sloot. Integendeel, zij ad viseert haar kiezers het statuut te ver werpen. Als dat zou gebeuren, zou wel de tegenwoordige toestand van het Saar land worden bestendigd, maar het zou toch leiden tot een zeer sterke verwijde ring tussen Parijs en Bonn juist nu deze betrekkingen mede dank zij een bloeiend handelsverkeer aan het ver beteren zijn welke haar terugslag zou hebben op de gehele politieke toestand in het Westen, dat er opnieuw door zou worden verzwakt. film vol een goede In antwoord op vragen van het Ka merlid Goedhart heeft minister Luns meegedeeld, dat de Duitse regering meermalen de grenscorrecties ter sprake heeft gebracht, doch dat de Nederlandse regering heeft geweigerd dit vraagstuk tot onderwerp te maken van Nederlands- Duitse onderhandelingen. Uiteraard zal de zaak wel ter sprake komen, wanneer een vredesverdrag mei; Duitsland zou worden gesloten. Notaris Zijlstra te Sneek verkocht Maandag finaal in café Jelsma te IJlst het woonhuis Popmawal 8 te IJlst. Ko per de heer L. Bergstra te Abbegaster- ketting voor 1000 en het woonhuis Ga- lamagracht 80, eveneens te IJlst. Koper de heer J. A. Nooitgedagt aldaar voor 1002.Beide percelen werden met 1 verhoogd. Overigens zien wij nog Rif Gerardy Co., equilibristen, De Movers, mens of pop, Stefani en Partnerin, Magie Cock tail, 3 Hadory’s, trampolin act en het Rivers trio, kracht en gratie. De bekende radio-pianist Tony Schifferstein zorgt voor de muzikale omlijsting. Foyer Amicitia. Het bekende Amsterdamse orkest „The Merry Rowdies”, dat thans reeds voor hét derde achtereenvolgende jaar de dansmuziek op de foyer verzorgt heeft vele supporters gekweekt. Amicitia is im mer het trefpunt geweest voor de zei lers, wij twijfelen er niet aan dat ook dit jaar het weer een gezellig feest zal zijn daar boven in de foyer. en DONDERDAGS Ter inleiding en ter ondersteuning van de najaars-activiteiten van de Bescher ming Bevolking wordt medio September n.L van 17 tot en met 24 voor het ge hele land een B.B.-week georganiseerd. Z.K.H. Prins Bernhard zal die week inluiden met een radio-rede, terwijl een aantal congressen, die in Den Haag, Utrecht, Arnhem en Rotterdam gehouden worden, de gelegenheid bieden om di verse facetten van de B.B.-organisatie nader te belichten. Tal van deskundigen hebben reeds toegezegd op deze bijeenkomsten, waar actuele vraagstukken als dat van de bouw van schuilplaatsen, de bedrijfs zelfbescherming en de taak van de vrouw in de B.B. aan de orde komen, het woord te voeren. Voorts houdt de Ned. Vereniging van Brandweer-commandan- ten in het kader van deze week haar tiende jaarvergadering, waaraan een ten toonstelling is verbonden. Dit gebeurt in ’s Hertogenbosch, waar de brandweer haar 250-jarig bestaan herdenkt Een groot aantal demonstraties en wedstrijden, die in het gehele land zul len plaatsvinden, completeren tenslotte de B.B.-week, die behalve op de werving ook op de consolidatie van de organi satie zal zijn gericht. Na Zondagavond zijn er inderdaad nog een twaalftal inschrijvingen voor Sneek-Week binnengekomen, zodat het aantal deelnemende jachten 270 zal bedragen. Dat is iets meer dan verleden jaar. De Groningse groep in de 16 m2 klasse is nu ook compleet. Voor de Zondag avond nog niet bezette plaats is aange wezen de heer S. Bergsma te Groningen met „Adelaar”. Door onvoorziene omstandigheden kon Dinsdag de in het programma aangekon- digde Sterrenavond, waaraan ook het publiek zou meewerken, geen doorgang vinden. Het bestuur van het Actie-comi té had echter voor een goede vervanging gezorgd. Nu trad n.l. het bekende Leeu warder Accordeon Ensemble onder lei ding van de heer Piet de Vries op, dat weer een met zorg samengesteld en uit stekend uitgevoerd programma op de planken bracht, waar door het zeer tal rijke publiek met groot genoegen naar ge luisterd werd. Advertentieprijs 15 et. per mjn. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De Nederlandse Spoorwegen hebben bij de Nederlandse industrie een bestel ling geplaatst voor 248 electrische rijtuigen, die zullen worden geleverd in de vorm van 47 vier-rijtuig- en 30 twee-rijtuig-treinstellen. De foto toont een model van een twee-rijtuigtreinstel. Dit model is het enige, dat van deze nieuwe treinstellen werd vervaardigd. Het is thans te zien in de expositie van de N.S. op de E 55. De aflevering van het nieuwe materieel zal beginnen in 1956. Een bijzonderheid ervan is, dat de plaats van de machinist naar achteren en iets omhoog is gebracht. De inrichting van de afdelingen, die voor de reizigers zijn bestemd, zal dezelfde zijn als die van de nieuwste doorgangsrijtuigen voor getrokken treinen, die op het ogenblik in de expressetreinen naar o.a. Maastricht rijden. Wat ook bij dit Kunstmaanproject op gevallen is, is dat de grens tussen wat in de nieuwe technische ontwikkeling tot oorlogsvoorbereiding kan strekken en wat zuiver en alleen doelen des vredes kan dienen, zo moeilijk te trekken is. Met deze moeilijkheid zal ook het congres der 2000 geleerden uit alle landen dat thans te Genève bijeen is ter bespreking van het vreedzaam gebruik van atoomener gie te worstelen hebben. Het is een zeer belangrijke conferentie, waartoe presi dent Eisenhower enige jaren geleden het initiatief heeft genomen. Zeer belangrijk als men er aan denkt dat de geleerden het er over eens zijn dat binnen afzien bare tijd de bronnen van energie, welke we thans gebruiken steenkool en olie, uitgeput zullen raken. Dit onderwerp werd op deze conferentie breed bespro ken; van alle landen was een rapport ge vraagd over hun energiebehoeften en men heeft de voorraad grondstoffen waaruit atoomenergie bij de tegenwoor dige stand der wetenschap kan worden ontwikkeld nagegaan evenals de moge lijkheden andere stoffen voor dit doel te gebruiken en voorts de gevaren der ra dioactiviteit welke met de atoomsplit sing verband houdt besproken. Het zou er voor de meeste kleine landen kwaad uitzien, als de grondstoffen voor de op wekking van atoomenergie beperkt ble ven tot die, welke men thans gebruikt, want vele beschikken daarover niet. Ge lukkig is Amerika bereid in deze de westelijke landen te helpen, zo is er nog pas een verdrag tussen de Ver. Staten en Nederland daaromtrent gesloten. Maar toch zou het een uitkomst zijn als inder daad, zoals een geleerde uit India ter conferentie voorspelde, binnen twintig jaar waterstof, nu gebruikt voor de be ruchte bom, zodanig is „getemd” dat het ook voor de productie van energie voor vreedzame doeleinden kan worden ge bruikt. Dan immers heeft ieder volk de beschikking over een onuitputtelijke hoe veelheid grondstof en behoeft gebrek daaraan geen reden tot oorlog te zijn. Want gegeven het feit dat de traditionele energiebronnen opdrogen, zou anders in de toekomst een wanhopige onderlinge strijd der volken om zich meester te maken van de productie-gebieden van splijtbare stoffen geenszins denkbeeldig geacht mogen worden. Overigens eisen bedrijven die met kernenergie werken, thans de investering van enorme be dragen. Juist de z.g. achterlijke landen Een symptoom van de verzwakking van de westelijke positie was al de ge wijzigde houding van Zuid Slavië, dat thans, veel meer dan vóór de Russische glimlach over de aarde gleed, naar het neutralisme neigt. Als Moskou nog vrien delijker jegens Belgrado wordt en bijv, eens de Kominform in schijn zou op heffen en de z.g. nationaal communis tische groeperingen in enige van de satellietstaten zou toestaan het bewind daar over te nemen, zou er grote kans zijn dat Zuid Slavië in het Russische kamp terugkeerde omdat het dan naast Rusland zelf daarin een leidende rol zou kunnen spelen. En dan is er Frankrijk. Op uitnodiging van Moskou zullen de Franse ministerpresident Faure en de minister van buitenlandse zaken Pinay, deze herfst waarschijnlijk een bezoek aan de Sowjetunie brengen, wanneer zij dan tenminste nog minister zijn. Want de Marokkaanse crisis heeft ernstige verdeeldheid in het Franse kabinet ge bracht. Een deel der ministers wil mee gaan met het voorstel van de Franse resident-generaal in Marokko Grandval, om de huidige pro Franse sultan Moham med ben Arafa afstand van zijn troon te laten doen en zijn, pro nationalistische, enige jaren geleden door de Fransen ver bannen voorganger Mohammed ben Joessef eveneens. Daarna zou een re- gentschapsraad gevormd worden uit alle partijen en groepen in Marokko, die het heft in handen zou nemen om een bevre digende oplossing van de kwestie der binnenlandse zelfstandigheid van Marok ko te bereiken. De moeilijkheid is echter de pasja van Marrakesj, die zijn macht aan zijn Berber stammen ontleent, en Ben Arafa steunt, voor deze ogenschijn lijk enige oplossing te winnen, alsmede de Franse conservatieven, die van con cessies aan de Marokkaanse nationalis ten niets willen weten. Maar om terug van de Zeilweek geschiedt Vrijdagavond om 8 uur in het Stadhuis waarbij naast de besturen en wedstrijd-comité’s van de beide Zeilverenigingen, en de bestuurs leden van V.V.V., Sneeker Jachthaven en Ver. van Sneker Zakenlieden, ook verte genwoordigers van de deelnemers aan de Sneek-Week uit iedere klasse twee aanwezig zullen zijn. In deze bijeenkomst zal tevens aan de op voordracht van de besturen der K.Z.V.S. en S.Z.C. nieuw aangewezen „Schipper in de Orde van de Sneker Pan” het bij deze onderscheiding beho rende ereteken worden uitgereikt. Zoals men weet wordt deze onderscheiding ie der jaar verleend aan hem of haar, die nimmer op de Sneek-Week ontbreekt, de Zeilsport dient en onze stad een warm hart toedraagt. Zulks ter beoordeling van de genoemde besturen. Verleden jaar was onze stadgenoot de heer Klaas Vrolijk de eerste aan wie deze eer ten deel viel. Na afloop van de opening danst de Snitser Skotsploech voor het Stadhuis. Deze conferentie der atoomgeleerden te Genève verdient inderdaad evenveel belangstelling als welke politieke confe rentie dan ook, de oplossing der vraag stukken daar behandeld zal immers het lot der mensheid minstens even sterk kunnen beïnvloeden als die der grote politieke vraagstukken. Ja eigenlijk veel meer, want het is gaandeweg wel dui delijk geworden dat geen der partijen meer bereid is een oorlog te riskeren om kwesties als bijv, de Duitse hereni ging, nu men wederzijds de beschikking heeft over alles vernietigende wapenen. Een oorlog zou alleen tot de mogelijkhe den behoren, als een der partijen meen de een dergelijke overmacht op het ge bied der nieuwste atoomwapenen te be zitten, dat zij in een verrassende aan val de tegenstander direct totaal zou kunnen verlammen. Ook daarom is deze ontmoeting der geleerden van alle landen zo belangrijk omdat men misschien nu te weten zal komen of beide partijen in volle openheid bereid zijn hun ge heimen uit te wisselen op een gebied dat zowel vrede als oorlog dient. Als zich te Genève inderdaad die bereidheid openbaart behoeft men ook nog niet te wanhopen aan de mogelijkheid dat Oost en West het ook eens zullen worden over een controlesysteem op de bewapening en speciaal op de atoomwapenen, dat af doende werken zal en geen mogelijk heid meer openlaat voor een verrassen de actie. Tot nog toe heeft men op dit allerbelangrijkste punt in de politieke gesprekken niets bereikt. Maarschalk Boelganin heeft president Eisenhowers voorstel betreffende verkenningsvluchten boven eikaars gebied practisch verwor pen, al verklaarde hij dat de Russische regering het nog wel eens wilde onder zoeken, maar de Sowjetunie gaf de voor keur aan haar eigen voorstellen. Deze zijn echter zo vaag en laten in hun laat ste vorm slechts inspectie van bepaalde plaatsen toe, zodat het Westen er onmo gelijk op kan ingaan. Zoals bekend is er ook inzake andere vraagstukken wel ke het Westen en Oosten scheiden geen wezenlijke toenadering merkbaar en zo constateren westelijke commentatoren, niet zonder ongerustheid, dat de Russi sche glimlach wel Moskou maar zeker niet het Westen enig voordeel heeft op geleverd. Rusland heeft zijn adempauze gekregen welke het nodig heeft om zich aan zijn binnenlandse opbouw en die van Rood China te wijden, maar het lijkt er niet op dat het Westen de hereniging van W. Duitsland zal verkrijgen, en er is, de N.R.Crt. wijst er zeer terecht op, door de verbeterde omgangsvormen der Rus sen een kunstmatige sfeer van welbe hagen in het Westen ontstaan, welke aldaar misschien het gevoel van waak zaamheid zal doen verslappen en de militaire paraatheid afbreuk doen. De mensheid heeft er een nieuwe zorg bij gekregen nu men de aarde een kunst maan gaat trachten aan te meten. Want president Eisenhower, die het eerst de vorderingen op dit terrein in Amerika van Duitse geleerden waarschijnlijk bekend maakte, moge gezegd hebben dat de eerste kunstmaan alleen bestemd zal zijn voor wetenschappelijk onderzoek, waarvan de resultaten bekend zullen worden gemaakt, Amerikaanse deskun digen beschouwen deze kunstsatelliet toch ook als een stap naar een nieuw wapen, een atoomraket, welke in 20 min. de Atlantische Oceaan zou kunnen over steken en met wiskundige zekerheid een doel zou kunnen treffen en vernietigen. Het was dus niet zo verwonderlijk dat de Russen zeer spoedig na Eisenhowers mededeling, verklaarden dat zij waar schijnlijk dan hun Duitse geleerden ook al bezig waren met een kunstmaan, welke eerder dan 1957, het jaar dat Ei senhower voor het afschieten van de Amerikaanse satelliet noemde, in het luchtruim zou kunnen zweven. Nu moet men de tijdsbepaling van de Amerikaan se president maar met een korrel nemen. Hij zou natuurlijk het Amerikaanse ge heim niet aan de openbaarheid prijs ge geven hebben, wanneer hij er niet van overtuigd was, dat Amerika de Russen op dit gebied een eind voor was, zodat we wel mogen aannemen dat men zo goed als gereed is met de kunstmaan en we zeker niet tot 1957 behoeven te wach ten voor de proef daarmede zal worden ondernomen. Men gelooft in Amerika dat de president het geheim niet langer wenste te bewaren, omdat als de kunst maan bij verrassing het wereldruim werd ingeslingerd, de Russen er van alles ach ter zouden kunnen zoeken en in hun verwarring maatregelen zouden kunnen nemen, welke tot een oorlog zouden kun nen leiden. Want ook de verschijning aan de hemel van deze kunstmaan, die waarschijnlijk een nieuw tijdperk van stoutmoedig menselijk ondernemen zal inluiden, zal nog eens de nadruk leggen op de ontzaglijk snelle ontwikkeling van het technisch kunnen van de mens zon der dat daarmede gepaard gaat een even snelle ontwikkeling van de geest, waar door wat misschien een nieuwe bron van menselijk geluk zou kunnen worden, tot een bron van zware zorg wordt. De eerste inleiding tot de „Ruimtevaart” had een gemeenschappelijke onderneming van de volken dezer aarde moeten zijn en geen object van hun onderlinge wed ijver. y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1