Wisselprijzen S.Z.C. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Hardzeildag”: feest van zon, wind en water sit l vi Pjfct I 1 Ontmoeting in Canada Wisselprijzen K.Z.V. Sneek op Woensdag Officiële ontvangst bemanningen mijnen vegers door bet gemeentebestuur V I 1 JE Donderdag 18 Augustus 110e Jaargang No. 66 Redacteur: L. KIEZEBRINK Droevig ongeval De feesten op de Wip De omschakeling op aardgas Desertie van Russische meisjes - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Boottocht Geref. Jeugd- centrale Een dankbetuiging Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Gedecimeerd Fries Regenboog team door Holland verslagen Tragisch geval .nxn SNEEKER NIEUWSBLAD DONDERDAGS een De 30 m2 klasse in de strijd op Woensdag. Bopper, Een Al acht hoofdprjjswinnaars. P. Zoals UITSLAGEN Hennie de Jong en Klaas Jissink. Het resultaat van de eerste race was: Friesland 18, combinatie 17 pnt. Robbeklobber, H. Verwey, 3. Pompeblêd, A. Bakker, W. van R. Sie- SchouwenKali-bekerF. F. At- sma, Oppenhuizen. RegenboogklasseVan Houten Be ker: C. J. de Jong Jr, Joure. 22 m2 klasse Zuiderzee-beker H. Okkema, Grouw. Valkenklasse Bols Beker :W. Me- telerkamp Cappenberg, Amstelveen. 16 m2 Streep A en Stip A klassen „Sneek-beker”, aangeboden door het Gemeentebestuur van Sneek F. Jan- sma, Grouw. 30 m2 klasse Valspar wisselprijs H. Geveke, Hoogeveen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Naar het Vrije Volk meldt trachten Russische meisjes, die in Oostenrijk op Russische kantoren hebben gewerkt, thans met Oostenrijkers te trouwen om zo aan terugkeer naar de Sowjetunie té ontkomen. Alleen al op het Russische hoofdkwartier zouden er 150 van die meisjes zijn en zij bieden Oostenrijkse jonge mannen hoge bedragen als zij met haar willen trouwen. De Russen geven nimmer toestemming tot zo’n huwelijk, zodat de meisjes eigenlijk uit Russische dienst deserteren. SchouwenklasseOld Hof Wissel prijs (zilveren Scheerhout met tuig je): F. F. Atsma, Oppenhuizen. Van de president van de Academie voor Internationaal Recht te ’s-Graven- hage kwam bij hef gemeentebestuur een schrijven in, waarin wordt medegedeeld dat het bezoek aan Friesland, en wel speciaal aan Sneek, van de groep inter nationale studenten op 30 en 31 Juli j.l., een groot succes is geweest. De ont vangst ten stadhuize en vooral de gulle gastvrijheid van de inwoners van Sneek hebben op de deelnemers een onver gefelijke indruk gemaakt, terwijl ook de tocht over het Sneekermeer velen enthousiast heeft gemaakt voor de prach tige zeilsport. Namens de Haagse Acade mie voor Internationaal Recht spreekt genoemde president in zijn schrijven zijn zeer hartelijke dank uit voor de genoten gastvrijheid gedurende dit onvergetelijke weekend. 16 m2 klasse Streep B en Stip B R.V.S. wisselbekerP. de Groot, Em- meloord. Zaterdagavond 8 uur treedt op de Al penkapel uit Drachten. Deze kapel be staat uit 12 personen en komt met een eigen conferencier. Olympiajollen 1. Terangi, st. B. Kom brink, Zwolle 2. Jonker Sissingha, S. J. Jonker, Hoogezand. Sharpies1. Donderstien, W. J. Han sen, Enkhuizen 2. Zwaardvis, J. J. Kes ler, Amsterdam. Larken 1. Indra, H. Bellinga, Almelo 2. Zsa-Zsa, J. R. Dorama, Groningen 3. Popeye, W. Postma, Leeuwarden4. Pride, K. Warmink, Almelo. Schouwen1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen2. Foarüt, B. v. d. Veen, Oppenhuizen. Jeugdklasse1. Baracuda, J. Zonnen- berg, Haren 2. Annemarie II, D. Groot, Aalsmeer 3. Vlaagje, st. E. v. d. Zijpp, Sneek4. Deupie, J. Caspers, Haren. 12 v. Jollen1. Kaagbaby, st. H. M. Reijers, Sassenheim 2. Trippelaartje, st. mej. Mulder, Langweer 3. Robert Oem, st. IJ. v. Wijngaarden, Wassenaar. 16 m2 Stipklasse A 1. Wido, S. Leen, Grouw 2. Vrijheid, D. de Haan, Speek 3. Anneke, W. Valk, Workum 4. Michiel de Ruyter, W. J. van Balen, Irnsum. 16 m2 Stipklasse B1. Pigalle, J. Brou wer, Kampen2. Thriancia, J. Burema, t De Teamwedstrijden in de Regenbo gen hadden een sensationeel verloop. Het begon al tijdens de start toen de Rotterdammer v. d. Velde Marten Hen driks op de boei drukte, wat voor onze stadgenoot het vroegtijdig einde be tekende Hij moest de race verder als toeschouwer volgen. Maar de overblij- vende Friezen hebben hun huid duur verkocht. Dinsdagmiddag ongeveer kwart over vier is de driejarige Willem Koops, lo gerende ten huize der grootouders Loox- mastraat 46 alhier, op de weg Folsgare- Oosthem door een auto overreden en zo zwaar gekwetst, dat hij dezelfde avond in het St. .Antonius Ziekenhuis alhier is overleden. De ouders stonden met hun drie kinderen aan de kant van de weg ter hoogte van de boerderij van.de beer H. Bouma, omdat de banden van fiets moesten worden opgepompt. Her jongetje stak toen plotseling de weg over, met het vermelde treurige gevolg. De omschakeling op aardgas van sector III (Zomerrak en Tuindorp) zal plaats vinden op Woensdag 24 Augustus a.s. De omschakeling van sector IV (Leeu- warderweg enz.) is voorlopig vastgesteld op Woensdag 7 September a.s. RegenboogklasseSneek-Bokaal, aangeboden door het Gemeentebe stuur van Sneek. Gewonnen door C. J. de Jong Jr., Joure. Verschijnt MAANDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De Groeps- en Teamwedstrijden. Voor deze en de andere morgenwed- strijden werden de banen in omgekeerde richting gevaren, ’s Middags startten de schepen weer op de voorgeschreven wijze. Begonnen werd met de Groepswedstrij den voor de Valken, waarin de K.Z.V. Sneek met 43.1 punten de leiding nam. Tweede werd de S.Z.C. met 36, derde de Goudse Watersportver. „Elfhoeven”/ W.S.V. „Het Witte Huis” met 29, vierde De Kaag met 28 punten. Verder waren nog groepswedstrij den in de Pampusklasse ingelast tus sen een gecombineerd team, bestaan- Woensdagmorgen, half tien. Langzaam vaart de tjalk ,Hoop op welvaart” weer van de Harinxmakade. Hoog in de mast wappert een vlag. Een vlag, die het em bleem draagt van de Gereformeerde Jeugdcentrale van Sneek. Een kruis, met daaronder de letters I(n) H(oc) S(igno), „in dit teken”. Aan boord van het schip bevinden zich een veertigtal jonge men sen. Vandaag is het hun dagAls Ge reformeerde jeugd trekken zij er geza menlijk op uit. De stemming zit er da delijk al goed in. Eerst gaat de tocht naar het Sneekermeer, waar men aan land gaat om te spelen, te zwemmen enz. Dan wordt de boot weer opgezocht en al varende de inwendige mens versterkt. Vrolijk klinken de liederen over het wa ter als men vaart door ons onovertrof fen Friese landschap. In de middag komt men op het Pikmeer aan, het doel van de reis. Hier gaat men aan land. Wed strijden worden gehouden, o.a. een oli fantenrace en een zwemwedstrijd, spel letjes worden gedaan, kortomer wordt genoten. Het is dan ook jammer als om ca. half vijf weer moet worden opge broken en de terugtocht aanvaard. Om zeven uur arriveert men weer in de Wa- terpoortstad en behoort deze tocht van de G.J.C., georganiseerd dank zij het lof waardig initiatief van haar voorzitter de heer W. G. Baarda, weer tot het verle den. G.M. gel, divisie-commandant en comman dant van de „Boxtel” 1 racht dank voor al datgene wat het gemeentebestuur en de burgerij had gepresteerd om het ver blijf in deze stad zo aangenaam mo gelijk te maken. Maar zelden hebben wij in de laatste 10 jaar zoveel begrip en zoveel hartelijkheid voor Harer Ma- jesteits marine ontmoet als nu hier. Spr. hoopte dan ook dat het gemeentebestuur dit of het volgend jaar aanwezig zal willen zijn bij het te water laten v^n de mijnenveger „Sneek”. Spr. is gemach tigd deze uitnodiging hier namens de commandant Zeemacht Nederland te lanceren. Uit onze ontvangst in deze stad put spr. de overtuiging dat de bur gerij die nieuwe mijnenveger op de han den zal dragen en hij prees daarom bij voorbaat allen gelukkig die dat nieuwe schip zullen bemannen. Hier bestaat in derdaad verknochtheid aan de Kon. Ma rine. Spr. bracht tenslotte dank aan de Paradecommandant en de manschappen die hier op zo keurige wijze defileerden. Dat was af en zoals de marine zich naar buiten behoort te vertonen. Spr. eindig de met de verzekering dat allen Sneek hartelijk dankbaar zullen blijven voor de ontvangst in deze stad en zich het be zoek tot in lengte van jaren zullen her inneren. Onder het genot van aangeboden ver versingen bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. prettige dagen in Sneek zullen hebben, van enkele, jongeren, weet spr dat al, maar hij moge, al wil hij hen niet af schrikken en al weten zij al dat de zee geen gemakkelijke metgezel is, hen ter waarschuwing toch even herinneren aan Heine’s woord: dat het huwelijk is als een stormachtige zee waarvoor nog geen kompas is uitgevonden. Spr. meent echter dat ook een ernstig woord bij deze ontmoeting tussen marine en bur gerij niet mag ontbreken. Daarom hou den onze gasten zich overtuigd dat wij weten welk een moeilijke taak onze ma rine wacht, als de nood aan de man zou komen. Wij weten ook hoe waardig die in de jaren 1940’45 werd vervuld en wij zijn er ons volledig van bewust dat dezelfde geest Harer Majesteits marine thans beheerst. Als tastbaar bewijs van de erkentelijkheid voor dit bezoek wil het gemeentebestuur de schepen een product van eigen bodem meegeven, Een sportvlieger cirkelde laag boven de woning van zijn ouders in Kitchum (Ver. Staten). Hij riep„Zet de koffie maar vast klaar”. Maar een paar minuten later kwam hij weer boven het huis en riep„Vlug, die kinderen weg”. Toen stortte zijn machine in de tuin neer, juist daar waar net een paar kinderen gespeeld hadden. De vlieger werd ge dood. Vrijheidsklasse„Menno Beker”, aangeboden door Drukkerij Menno J. Abma, Joure. Snekers vindt men over de hele we reld en daarom kunnen zich wel eens onverwachte ontmoetingen voordoen. Zo als deze Onze vroegere stadgenoot de heer H. L. Halbertsma, die langzamerhand al meer jaren van zijn leven buiten dan binnen zijn vaderstad doorbracht, in de oorlog via Zwitserland naar Londen trok, zich in liet schrijven bij ’n geallieerde brigade, een opleiding verkreeg in Carolina, en ’t laatste oorlogsbedrijf op Malakka en Java meemaakte, kon in ’t eigen land niet meer aarden en belandde, via Su matra, tenslotte in Canada, waar hij zich, als geoloog een goede positie wist te verwerven. Onlangs een weekend doorbrengende in het vacantieoord Ra dium Hot Springs (Alberta), bezocht hij een Zwitsers hotel. Het personeel droeg Zwitserse klederdrachtniettemin deed een jongedame bij het opdienen der maaltijden, ook al sprak zij uitmuntend Duits en Engels, en was ook zij in Zwit serse dracht gestoken, in het geheel niet Zwitsers aan. Er was iets over haar, dat de heer Halbertsma de overtuiging gaf, dat het een Fries, ja Sneker meisje moest zijn, met haar blonde haar en rechte le den De heer Halbertsma, die tot dus verre haar in ’t Duits had toegesproken, besloot de proef op de som te nemen, en zei tot haar, juist toen zij met de panne- koeken aan kwam dragen„Mooi zeil- weer vandaag, hé Prompt liet zij de schaal vallen. Van louter schrik Het was Sjodkje Ligthart, van de Eenheid uit Sneek. Zij is eerst kort in Canada, na de hotelschool te Lausanne bezocht te heb ben, vanwaar zij naar Radium Hot Springs had gesolliciteerd. Men noemt haar „Sally” Er zijn die dag weer heel wat Sneker herinneringen opgehaald, natuurlijk in de aloude Sneker Tale, Pampusklassezilveren boribon- nière, aangeboden door de heer C. J. de Jong Jr, Joure: K. Jissink, Sneek. Dr. v. d. Zijpp liep direct onder het veld weg en had nevens de Roekoe fraai de leiding. Hij werd daar door Al- berda gevolgd, maar die werd door Sap verdrongen. Na de eerste route ging dokter nog altijd aan de kop, was Sap nog tweede en Alberda derde, Ir. Bak ker vierde, v. d. Velde vijfde, v. d. Bas zesde en Vrolijk zevende. Sap maakte echter een slag om de boei wat hem twee plaatsen kostte. In de Heerenzijl lag Alberda weer op twee. Daarna volg den v. d. Velde, Sap, Ir. Bakker, Pries ter, v. d. Bas, Vrolijk en van Dijk. Maar de strijd ging onverzwakt door. Dokter hield twee Hollanders af, die het op de kop gemunt hadden, en Alber da nam de leiding over. Sap en v. d. Velde wisselden van plaats, Bakker en v. d. Bas drongen Priester een plaats terug en in de achterhoede verloor Vro lijk z’n duel met van Dijk. In die volg orde werd ook gefinisht. Dat zou Hol land 29 en Friesland 25.1 punten heb ben opgeleverd. Maar er kwamen nog grote veranderingen. Er waren nl. pro testen: Alberda tegen Sap, die bij het ronden van een boei een aanvaring for ceerde, en Priester tegen van Dijk. Het eerste werd toegewezen, maar Priester verspeelde zijn zeven-vijftig. Bij zijn poging van Dijk te keren, kwam hij zo dicht in diens nabijheid, dat z’n zeil overkwam en z’n tegenstander even raakte. De schuld lag dus bij hem en niet bij de Hollander zoals hij veronder stelde. Vrolijk werd er eveneens uitge protesteerd, zodat dokter en Alberda al leen overbleven, samen met 19.1 punten. Holland moest drie punten missen en hield dus 26 over. Een voorsprong, die hun een goede kans op de eindzege gaf. In de Vrijheidsklasse veroverde de Kaag-groep met 27 punten de leiding. Tweede werd de K.Z.V.S. met 21, derde de S.Z.C. met 16.1 en vierde „De Twee Provinciën” met 14 punten. een mijnenveger Sneek op stapel, welke het volgend jaar te water zal worden gelaten en wij hopen dat ook die spoedig in Sneek zal komen en dat deze dan onder het personeel tal van mannen zal tellen, die nu ook in ons midden zijn. Spr. hoopte dat de gasten len meenemen, zodat dit bezoek nog eens herhaald. Zoals bekend In de vrije wedstrijden bleven Hansen, Enkhuizen (Sharpies), Bellinga, Alme lo (Larken), Atsma, Oppenhuizen (Schouwen) en Reyers, Sassenheim (12 v. Jollen) ongeslagen. Zij waren daar door al zeker van de hoofdprijs. Het zelfde was het geval met Joop Helder, die in de 16 m2 streepklasse A voor de vierde maal won, Metelerkamp Cappen berg voor de derde achtereenvol gende maal winnaar in de Valken A, waarin alle vijf prijzen naar Holland gingen, en de Groot, Emmeloord in de Streepklasse BI. Wel viel die ditmaal buiten de prijzen, maar met drie eerste plaatsen in de eerste helft konden z’n concurrenten hem niet meer benaderen. Mevr. J. Schurinkvan Loo verstevig de haar positie door haar tweede zege in de Streepklasse BII, en in de Vrij heidsklasse A kwam Wierstra door zijn eerste zege gelijk met z’n Haagse ri vaal Frech, die ditmaal niet in de prij zen viel. Herman Geveke moest in de 30 m2 klasse de vlag strijken voor Vollema, maar toch hield hij de leiding. Onze jonge stadgenoot Graatsma smaakte in de B.M. klasse voor de eerste maal het zoet der overwinning en verder wonnen Okkema, Grouw in de 22 m2 klasse, Bron in de Valken B, Folkert Gerlofs (ook voor het eerst) in de Vrijheidsklasse B en de Jong in de Regenbogen. Dat was voor de Jouster de derde maal in suc cessie en met de vijfde prijs op Zaterdag ruim voldoende voor de hoofdprijs. Leen de Wit was tweede. Priester derde, Al berda vierde en Vrolijk vijfde. Wie belangstelt in de namen van alle prijswinnaars raadplege de hier volgen de volledige uitslagen. In geen jaren was de „Hardzeildag” zo mooi als gisteren. En hij was ook de mooiste van deze Sneek-Week. Prachtig zomers weer, een Zuidoostelijke bries die de zeilen heerlijk deed bollen, een zonovergoten watervlakte, zo ver het oog reikte gestoffeerd met schepen en een vroljjke stemming op het startter- reln, die nog verhoogd werd door de feestelijke klanken welke de mannen van het Stedelijk Muziekcorps uit hun blinkende instrumenten bliezen, feest van zon, wind en water, door duizenden belangstellenden bijgewoond. Zo wel op als langs de oevers van ons schone Sneekermeer, dat zich op z’n aller mooist presenteerde. De wedstrijden werden eveneens een groot succes. Op de lange kruisbanen werd doorlopend slag geleverd en op de voor-de-windse rakken brachten vooral de Regenbogen, de Valken en de 30 kwadraters met hun wijd uitwaaiende bal lonnen de toeschouwers in verrukking. Dinsdagavond zeven uur zijn officie ren, onderofficieren en verdere leden der bemanning in totaal een zeventigtal van de mijnenvegers Harer Majes teits „Boxtel” en „Bolsward” officieel ten stadhuize ontvangen. Met burgemeester Rasterhoff, wet houder Boonstra en gemeentesecretaris Koster, waren talrijke genodigden on der wie' burgemeester Tjaberings en wethouder Jouwsma van Wymbritsera- deel daar aanwezig toen de bemannin gen, voorafgegaan door het tamboer- en pijpercorps van Advendo de Marktstraat opmarcheerden en defileerden voor het gemeentebestuur, de commandanten der mijnenvegers en anderen, die op het bor des hadden plaats genomen. Nadat allen zich naar de raadszaal hadden begeven sprak daar burgemeester Rasterhoff een woord van welkom, waarin hij uiting gaf aan het gevoel van vreugde der burgerij over het bezoek der mijnen vegers aan Sneek, vooral ook nu dit bezoek valt in de Sneekweek met een hoogtijdag als Hardzeildag. Al ligt Sneek niet aan zee, we voelen ons er toch mee verbonden, de portretten van oude zeehelden aan de wand van dit stadhuis getuigen er van, ook al bleef van de oorlogsvloot, welke ook Fries land vroeger had, de herinnering slechts bewaard in het Statenjacht. Nadat spr. nog even Greate Pier naar voren had gehaald als een figuur die Sneek ook met de zee verbindt, wees hij er op dat het goed is dat er een band met de spreuk „Doch dyn plicht en lit de lju rabje” aan en de commandant van de „Bolsward” een dergelijk wand- bord met de spreuk: „De tiid hêldt gjin skoft”. Bovendien werden deze beide officieren, twee andere luitenants ter zee en twee onderofficieren persoonlijk 1 een herinneringsmedaille aangeboden, als uiting van waardering voor allen die de schepen bemannen. I Dankwoord commandant. Luitenant ter zee 2e klas v. d. C i n- Dijk, Groningen3. Taas II, A. A. Tase- laar, IJsselmonde 4. Willy, J. Hoeben, Leeuwarden 5. Ali, F. Jansma, Grouw. 16 m2 Streepklasse B I: 1. Ingrid, J. N. Bodegraven, Nieuwkoop 2. Seeadler, P. J. Hommes, Haren3. Aeolus, Loo, Zwolle4. John William, brand, Kampen. 16 m2 Streepklasse B II1. mevr. J. Schurinkvan Loo, Zwolle 2. Hilversum Sneek 4. IJselvriend, W. Bloemendal, Deventer. 30 m2 klasse1. Swealtsje II, st. A. Vollema, Grouw 2. Rietvink, H. Geveke, Hoogeveen3. Dobber, J. S. Bouman, Leeuwarden. B.M. klasse 1. Swift, E. J. Graatsma, Sneek2. Favoriet, R. Overwijk, Has- kerdijken3. Thefri, st. Frits Paulsen, Hilversum. 22 m2 klasse: 1. Janneke, st. H. Okkema. Grouw 2. Cadans, st. A. Bonnema, Leeu warden 3. Porto Alegre, H. R. Schaap, Deersum. Valken A 1. Popeye, W. Metelerkamp Cappenberg, Amstelveen 2. Annie, Gebr. Both, Gouda3. Barry HI, J. M. Snij ders, Den Haag 4. Fram, J. v. d. Smit, Utrecht5. Rising Hope, A. J. Klein, Rijswijk. Valken B1. Avocette, st. E. Bron, Sneek 2. Blance floer, W. Nobbe, Am sterdam 3. ’t Geusje, st. J. v. Gerner, Hilversum4. Capricornus, J. G. Ro bert, Leeuwarden. Vrijheidsklasse A 1. Twirke, E. Wier stra Jr, Sneek 2. Good Luck, U. Jager, Lemmer3. Fram, Gebr. v. d. Meulen, Joure 4. Nicolette, G. van Brakel, Gro ningen. Vrijheidsklasse B 1. Remi, st. F. Ger lofs, Sneek 2. Moppie, st. mej. A. Hof kamp, H’veen; 3. Eala, Sj. de Zee, Irnsum; 4. Vrijheid, st. P. H. Kasteleijn, Den Haag. Pampusklasse1. Kemphaan, W. G. Vermeulen, Drachten2. Ljip, P. de Jong, Sneek3. Fitis, Dr W. B. v. d. Meer, Grouw 4. Smelleken, J. van Foe- ken, Sneek. Regenbogen Tjerk, C. J. de Jong Jr, Joure 2. Annemarie, L. de Wit, Heilo 3. Blikstiender, J. E. Priester, Sneek 4. Algri, Joh. Alberda, Sneek 5. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek. daartoe zou medewerken en de gasten een prettige herinnering aan Sneek zul- zal worden staat nu bevolking. Door kennismaking met per soneel, taak en materiaal van de ma rine zal velerlei wanbegrip worden ver wijderd. Spr. hoopte dat ook’ dit bezoek sum4. Windekind, st. A. Visser, Wor kum. 16 m2 Streepklasse A1. Isis. Joop Helder, Paterswolde2. Stella Marls, Jan spreekt. Burgemeester Rasterhoff bood daarop de commandant van de „Boxtel” een wandbord van Makkumer aardewerk KORTEBAAN HARDDRAVERIJ TE NOORDWIJK Op de Kon. Astrid Boulevard te Noordwijk werd een kortebaan harddraverij gehouden. Foto: Overzicht van de Kon. Astrid Boulevard tijdens de wedstrijden. v. d. Meer, Leeuwarden; mej. G. de Waard, Wassenaar en G. Koldijk, Kampen, en een Friese groep. Hierin kwamen uit H. Bakker, J. v. Foeken,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1