Opstand in Frans Nnnrd-Afrika de li.u’welïfls.sseii.uït WISSELPRIJZEN K.Z.V.S. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYWIBRITSERADEEL en IJLST I ba ft Eind goed, al goed DANK! Drie mijnwerkers ingesloten I HOOFDPRIJZEN SNEEK-WEEK Maandag 22 Augustus 1955 110e Jaargang No. 67 De Zuidwesthoek naar Sneek Kerknieuws Benoemd Notaris te Sneek Kind dronk vergif Appelscha zendercentrum Schenking aan Fries Museum Sovjetunie laat Nederlanders vrij Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Redactie-adres KLEINZAND 7 - Tdef. 287 De feesten op de Wip Staatsdiploma leraar Stenografie 101-jarige in Julia Wouters- stichting Alweer hooibroei Boek over prinses Beatrix a - - i •i V i. 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Donderdag Volharding beloond. U. Valken team Ook H. Rollema geb. te Oosthem. Onder grote belangstelling vond op „te Werve” te Rijswijk de volley-ball wed strijd plaats tussen leden van de Russische en Amerikaanse Ambassades. Spel moment uit deze spannende ontmoeting. Op de voorgrond de Russen, achter het net de Amerikanen. De tienjarige L. Kok uit Maasland, die bij de fruitkweker J. V. te Schore logeer de, is gestorven nadat hij had gedronken uit een fles met een giftig bespuitings- middel voor fruitbomen. Geref. Kerken. Bedankt voor Heeg ds P. Klapwijk te HoogezandSappemeer. De heer J. Kooistra alhier is benoemd tot onderwijzer a. d. Streekschool voor B.L.O. te Franeker. In de school te Nieuwleusen (Overijsel). De bruid, die ook 27 lentes telt, was tele foniste op het kantoor van P.T.T. te Woudsend, waar veel belangstelling was voor deze ouderwetse trouwpartij. Ge heel in stijl werd na de voltrekking van het huwelijk in het Gemeentehuis van Wymbritseradeel alhier het bruilofts maal ook aan boord opgediend. 4 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) F. A. Met een aardige bijzonderheid willen we onze leportages van het zeilfestijn besluiten. Mr H. P. Linthorst Homan, onze spor tieve Commissaris der Koningin en be schermheer van de K.Z.V.S., sinds jaren 'n trouwe deelnemer aan de wedstrijden, zag op deze laatste dag zijn volharding met een tweede prijs in de 22 m2 klasse beloond. Na de eerste route had hij zelfs met een flinke voorsprong de leiding, maar daarna was Schaap van Deersum hem te vlug af. Toen hij finishte klonk vanaf de wal een hartelijk applaus en vanuit de starttoren kreeg hij een extra „toeter”. Het bestuur der Onderlinge Brand waarborg Maatschappij „De Zuidwest hoek” heeft besloten het kantoor van de Maatschappij te verplaatsen van Koudum naar Sneek, zodra zich daar voor te Sneek een geschikte gelegenheid voordoet. (L.C.). Het bruidspaar Dirk Horjus uit Bols- ward en Trijntje Lijklema uit Wouds end, stapte Zaterdagmorgen in de hu- welijksschuit. Zowel letterlijk als figuur lijk. Het deed nl. een oud Fries gebruik herleven door met alle bruiloftsgasten op een feestelijk gepavoiseerde boot van Woudsend naar Sneek te varen. De enige tegemoetkoming aan de nieuwe tijd was, dat het geen stoomboot was Zaterdag zijn er in Marokko en Algerië, bij aanslagen, opstanden en bij de pogingen deze te bedwingen, zeker niet minder dan achthonderd doden ge vallen, van wie op zijn minst 150 Europeanen waren. Zaterdag speelde de Alpenbloemkapel uit Drachten op het Bloemenpodium, welke avond voor een deel was aange boden door de gezamenlijke electriciens en loodgieters in onze stad. De lootjes voor het zwakke kind gingen ook weer vlot en in een flink aantal van de hand. De hoofdprijs een herenrijwiel werd ge wonnen door de heer W. Poiesz Lzn., Ged. Pol op nr 1895, de slof sigaretten, aangeboden door sigarenmagazijn Bloem hof, viel op nr 2018. Er was weer veel publiek en wat de Alpenbloemkapel bood was van zeer goed gehalte. Dinsdagavond komt het Stedelijk Mu ziekcorps op het podium, met o.a. de Glen Miller Story. Donderdag een Nonstopprogramma met de Railway band en de Vrolijke Trou badours met o.a. een Jodelzangeres en kunstfluitster. Zaterdag volgt dan de slotavond met een keur van radio-artisten, o.a. Andre Meurs Humorist-Conferencier, The Two Mounties, twee dwazen met een gitaar, Jack Smith and Comp. Radio Accordeon Trio, Jennie v. Elsloo, Artistenbegelei- ding en Accordeonniste, en Pete Souve- rein, de phenomenale zanger. Een pro gramma dat er mag zijn, en stellig weer veel belangstelling zal trekken. Bij Koninklijk besluit is een staatsdi ploma voor leraar in de stenografie inge steld, waarop eventueel kan worden ge plaatst de aantekening van leraar in de stenografie in een vreemde taal. eventuele wijzigingen in verband met een aantal protesten voorbehouden, vol gen hier dan nog de uitslagen van Don derdag. nen te voorzien van hetgeen zij verder wensen. In de tweede plaats kan men telefo nisch contact met de ingesloten mijnwer kers tot stand brengen. Aan het einde van de steengang, die 1200 meter lang is, bevindt zich namelijk een telefoontoe stel. De kabels zijn onder het neerge- storte gesteente intact gebleven. De in storting geschiedde echter aan het begin van deze steengang en dus moeten de mannen ongeveer 1000 meter lopen, wan neer zij telefonisch worden opgeroepen. Vrijdagmiddag hebben de echtgenoten van de ingesloten mijnwerkers met hun mannen gesproken via de telefoon. De mannen waren vol goede moed. Zij wa ren bezig met een kaartspel bij het licht van een zaklantaarn. Nadere berichten melden dat de man nen waarschijnlijk Dinsdagochtend be vrijd zullen zijn. Heden, Maandag, wordt mej. Era van der Meer, die al 35 jaar in de Julia Woutersstichting te Oudeschoot ver blijft, 101 jaar. Zij is de oudste inwoon ster van Friesland. Haar jeugd bracht ze door in Drachten, zij was in betrek king in Leeuwarden en in Eindhoven en vele jaren als juffrouw van gezelschap bij een oude dame in den Haag. Bij K.B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden ter standplaats Sneek de heer G. H. Galema candidaat-notaris aldaar, in de plaats van wijlen de heer J. A. Maseland. en DONDERDAGS Jr., Joure2. 1 Sneek 3. Cadans, Ir G. A. Bakker, Rot terdam 4. Pipa, C. J. van den Bas Den Haag 5. Algri, J. Alberda, Sneek. Donderdagavond heeft zich een instorting voorgedaan in een nieuwe, in aanleg zijnde mijngang van de steenkolenmijn Willem Sophia te Sperkholzerheide. Ten gevolge hiervan werden drie arbeiders geïsoleerd op 217 meter diepte. Reden tot ongerustheid over het lot van de ingeslotenen bestond er echter niet. De namen van de ingesloten mijnwerkers zijn H. Bertram uit Nywiller, H. Ber tram uit Gracht-Spekholzerheide en P. Schoormans uit Bleijerheide. De echtge note van de drie ingesloten mijnwerkers werden direct door de bedrijfsleiding op de hoogte gesteld van de situatie. Een uur na de instorting, die om half negen Donderdagavond geschiedde, had de eerste reddingsploeg van zes man reeds een begin gemaakt met het drijven van een kleine steengang om de instor ting. heen. Vrijdagmiddag om drie u. was deze steengang vijf meter lang. De to tale lengte van de hulpgang zal ongeveer dertig meter moeten worden. De gang moet vijf meter van de ingestorte steen gang af blij ven. De tweede methode om de ingesloten mijnwerkers te bereiken is het drijven van een boorgat van de lager gelegen 240 meter verdieping af. Het boorgat zal een lengte moeten hebben van 37.50 m. Er wordt van de 240 meter-verdieping af geboord onder een hoek van 33 graden. De leiding van de „Willem Sophia” had zich ’s nachts in verbinding gesteld met een Duitse firma. Om 10 over vijf Vrij dagmorgen was een complete ploeg van deze firma met een nieuwe boorinstalla tie en bedieningspersoneel reeds in Spek- holzerheide aanwezig. Vrijdagmiddag om zes uur was de opstelling van de boor machine gereed en werd met het boren begonnen. Het boorgat wordt 45 cm in doorsnee en moet later verwijd worden. Het contact met de ingesloten mijn werkers wordt onderhouden op twee ma nieren. In de eerste plaats ligt onder de neergestorte steenmassa, waarmee 13.50 meter van de steengang volkomen is ingestort, een persluchtleiding die in tact gebleven is. Deze buis heeft een dia meter van 10 cm, met een koker van 4 cm middellijn worden levensmiddelen naar de ingeslotenen getrokken. Vrijdagavond om zes uur was achter de instorting voor zeven dagen voedsel aanwezig. Er werden chocoladerepen, cognac en andere levensmiddelen over gebracht. Bovendien tracht men de man- WOUDSEND. Door hooibroei ont stond Vrijdag brand in de grote boerde rij van de veehouder I. de Jong te Kou- furderrige. Dank zij het snelle ingrijpen van de brandweren van St. Nicolaasga en Woudsend kon het vuur spoedig wor den geblust, zodat alleen een hoeveelheid pas gewonnen hooi verloren ging. Bur gemeester van Douwen van Doniawer- stal was bij het blussingswerk aan wezig. Ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van prinses Beatrix zal met de volledige medewerking van de leden van de Koninklijke familie een boek over de Prinses verschijnen. Behalve dat het een levensgeschiedenis in foto’s be vat, besteedt het boek o.m. ook aandacht in woord en beeld aan de liefhebberijen van de Prinses. Zo zullen bijvoorbeeld afbeeldingen worden opgenomen van beeldhouwwerk dat door de Prinses zelf is vervaardigd. De tekst van het boek bevat voorts een bijdrage van prof. dr. L. J. Rogier uit Nijmegen, die een beeld zal geven van de tijd, waarin Prinses Wilhelmina achttien werd en van de tijd, toen koningin Juliana die leeftijd be reikte. Prof. dr. A. M. Donner uit Amsterdam belicht de staatsrechtelijke kant van deze achttiende verjaardag. Vele nimmer gepubliceerde foto’s ver luchten de teKst. Prof. dr. P. J. Bouman uit Groningen schreef een bijdrage onder de titel De jonge vrouw in deze tijd. De supervisie over het boek is in han den van een door minister Cals ir gestel de redactieraad bestaande uit prof. dr. I. A. Diepenhorst, mr. J. A. Jonkman, mej. dr. M. A. M. Klompe, dr J. A. de Koning en ds N. O. Steenbeek. Het boek zal aan het einde van het jaar in de boekhandel verkrijgbaar zijn. zoals vroeger, maar het motorschip „Koopmans Welvaart”, waarmee een oom van de bruidegom de beurtdienst van Sneek op Bolsward onderhoudt. De bruidegom, die 27 jaar oud is, komt uit een familie van beurtschippers. Zelf heeft hij vele jaren op zee gevaren, maar daarna is hij voor onderwijzer gaan studeren. Deze zomer behaalde hij de acte en nu wacht hem een nieuwe taak Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede Van de Nederlandse ambassadeur te Moskou is bericht ontvangen, dat acht Nederlanders, die sedert geruime tijd in Russische gevangenschap verkeerden, door de Sowjet-Unie zullen worden vrij gelaten. Op een nader te bepalen datum zullen zij woi den overgedragen aan een vertegenwoo diger van het consulaat-ge neraal der Nederlanden te Berlijn. Na identiteitsom erzoek worden de betrok kenen, voorzover zij repatriëring wensen, vip Oldenzaa. naar Nederland terigge bracht. De familie hier te 'anci- is reeds omtrent deze vrijlating ingelicht. De namen der vrijgelatenen (met daar achter vermeld het geboorte jaar en de vroegere woonplaats) zijn J. Boumans, Maastricht (1925); D. Bras, /—-terdam (1917) A. Dirix, Heer (1919) H. ten Hoff, Onstwedde (1910) Q. A. Jansen, Alkmaar (1918) H. Rollema, Oosthem (1911) mevr. R. W. E. Krampen, Ber lijn (1905) en H. Raulf, plaats niet ge meld (1925). Mevrouw Krampen en Raulf zijn vermoedelijk van andere dan Nederlandse nationaliteit. 4. La Paloma, H Nijhoff, Haren. Pampusklasse1. Kemphaan, W. G. Vermeulen, Drachten; 2. Poele-Poele, mej. G. de Waard, Wassenaar 3. Vlerkje, H. de Jong, Sneek; 4. Fitis, Dr W. B. v. d. Meer, Grouw. Regenbogen: 1.-Tjerk, C. J. de Jong Joure 2. Hennie, M. Hendriks, weren, pistolen, ijzeren haken, flessen benzine en allerlei primitief en gevaar lijk oorlogstuig. Gisteravond heeft het gouvernement-generaal meegedeeld, dat men de toestand beheerste. Voor de Franse regering zal uit deze gebeurtenissen nog wel eens een bijzon der onaangename consequentie kunnen voortvloeien. Te Parijs is namelijk geble ken dat de burgemeester van Constan tine in de afgelopen week bij de Franse minister van buitenland zaken is ge weest en dat hij de bewindsman van de plannen van de rebellen op de hoogte had gebracht. De Franse regering heeft echter gemeend geen nieuwe versterkin gen te kunnen zenden en geen andere maatregelen te kunnen nemen dan die waartoe vroeger reeds was besloten. Een lang gekoesterde wens van de verslaggevers en persfotografen werd in deze Sneek-Week vervuld. Zij kre gen de beschikking over een Persboot, waardoor ze de schepen tijdens de wedstrijden beter konden volgen en fotograferen dan voorheen. Voor deze service besturen der S.Z.C. en K.Z.V.S. ook vanaf deze plaats hartelijk dank. Het was o.k. De medewerking van de beide stuurlie den incluis. In Algerië hebben de opstandelingen, die werden geholpen door Egyptenaren en Irakezen, geprofiteerd van de om standigheid dat de Franse regering een grote troepenmacht in Marokko had sa mengetrokken. Zij veronderstelden dat hun actie daarom niet zo snel de kop zou worden ingedrukt, aldus meldt het Alg. Dagblad. Zaterdagmiddag tegen twaalf uur, op het ogenblik dat in Constantine de stra ten overvol waren met mensen die uit de kantoren naar huis gingen, is de re volutie begonnen. Opstandelingen heb ben aanslagen gepleegd en in restau rants en commissariaten van politie bomaanslagen gepleegd en h -.’grana ten geworpen. Het is het begin geweest van een ac tie, die gelijktijdig op verschillende plaatsen in het land tot uiting is geko men. In kleinere steden en dorpen werden aanvallen op de hoofdkwartieren van rijkspolitie en militairen gedaan. Som mige dorpen werden door de opstande lingen omsingeld en zij hebben er de huizen van Europeanen geplunderd, vrouwen en kinderen op chuwelijke wijze vermoord en afgemaakt. In strooibiljetten werd medegedeeld, dat „het bataljon van de dood” met het „nationale bevrijdingsleger” zou optrek ken naar Algiers en dat ook die stad zou worden ingenomen. Zo ver is het echter niet gekomen. Vele kleine eenheden in de provincie hebben gestreden tegen de woedende benden die gewapend waren met ge- warden 4. Dobber, J. S. Bouman, Leeu warden. B.M.klasse 1. Meteoor II, Th. Dijkstra, Heerenveen 2. Thefri, st. Frits Paulsen, Hilversum 3. Geha, J. Reesink, Ensche de. 22 m2 klasse1. Porto Alegre, H. R. Schaap, Deersum2. Duco, mr H. P. Linthorst Homan, Leeuwarden3. Jan- neke, st. H. Okkema, Grouw. Valken A1. Rirette, R. Mulder, Lang weer 2. Annie, Gebr. Both, Gouda 3. Mar'grietha, H. G. de Boer, Sneek 4. Barry III, J. M. Snijders, Den Haag 5. Stille Wille, mr J. H. Cornells, Sneek. Valken B 1. Argo, mej. G. van An dringa, Sneek 2. Capricornus, J. G. Ro bert, Leeuwarden3. 't Geusje, st. J. van Gerner, Hilversum4. Avocette, st. K. Zandstra, Sneek5. Twirre, H. Tromp, Sneek. Vrijheidsklasse A1. Good Luck, Jager, Lemmer 2. Nicolette, G. van Bra- kel, Groningen 3. Naatje, P. H. Frech, Den Haag 4. Drindram, Ed. H. Swart, Wassenaar. Vrijheidsklasse B: 1. Skal, H. Visser, Sneek 2. Elan, J. Abma, Joure 3. Mop pie, st. mej. A .Hofkamp, Heerenveen Olympiajollen 1. Terangi, st. B. Kom brink, Zwolle 2. Jonker Sissingha, S. J. Jonker, Hoogezand. 12 m2 Sharpies 1. Donderstien, W. J. Hansen, Enkhuizen2. Elja, J. Bosscha, Wolvega. Larken1. ZsaZsa, J. R. Dorama, Groningen; 2. Indra, H. Bellinga, Almelo; 3. Pride, K. Warmink, Almelo. Schouwen1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen2. Foarüt, B. v. d. Veen, Oppenhuizen. Jeugdklasse1. Pluis, D. H. Bellinga, Almelo 2. Annemarie II, D. Groot, Aals meer 3. Deupie, Jan Caspers, Haren 4. Vlaagje, st. E. v. d. Zijpp, Sneek. 12 v. Jollen: 1, Kaagbaby, H. M. Reyers, Sassenheim2. Trippelaartje, mej. Mulder, Langweer; 3. Tippeltje II, st. K. Stuurman, Zaandijk. 16 m2 Stipklasse A 1. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek 2. Ceres, M. Kuipers, Groningen 3. Anneke, W. Valk, Wor- kum; 4. Tigger, T. H. v. d. Honert, Lei den. 16 m2 Stipklasse B 1. Windekind, st. A. Visser, Workum 2. Thriancia, J. Bu- rema, Sneek3. Fuut II, st. L. Zwier- stra, Giethoorn 4. U.V.V.I., st. J. H. Bos, Kampen. 16 m2 Streepklasse A1. Isis, Joop Helder, Paterswolde2. Betty, S. v. d. Steeeg, Leeuwarden 3. Stella Maris, Jan Dijk, Groningen 4. Marion, st. P. Am sterdam, Sneek5. Ali, F. Jansma, Grouw. 15 m2 Streepklasse B I1. Cadoza, H. Bruinsma, Joure 2. Summer Joy, G. A. Veenstra, Groningen3. John William, R. Siebrand, Kampen4. Ingrid, J. N. Bodegraven, Nieuwkoop. 16 m2 Streepklasse B II: 1. Robbeklob- ber, st. H. Verwey, Hilversum; 2. Bop per, mevr. J. Schurinkvan Loo, Zwolle. 3. Thetis II, G. M. Guldemond, Reeuwijk; 4. Reidhin, M. Engelsma, Heerenveen. 30 m2 klasse: 1. Swealtsje II, st. A. Vollema, Grouw2. Rietvink, H. Geveke, Hoogeveen; 3. Li, G. v. d. Meer, Leeu- Dat geldt ook voor de Sneek-Week 1955. Donderdag was het opnieuw prach tig weer. Voor het zeilen zelfs nog mooier dan op Hardzeildag. De wind was iets krachtiger. Gewoonlijk trekt de laatste dag heel weinig bezoek. Nu was het nog flink druk op het Kolmeersland. En wat het aantal schepen langs de oe vers betreft haast een reprise van de Hardzeildag. Dat alles maakte deze Zeil- week tot een volkomen succes. Een voor recht dat de organiserende verenigingen in geen jaren ten deel was gevallen. De Leeuwarder Courant meldt dat Appelscha een noordelijk zender-cen- trum wordt, waar niet alleen een 200 meter hoge televisle-toren zal verrijzen, maar van waaruit ook het technisch per soneel de F.M. zenders Hoogezand en Irnsum zal bedienen. Er is zelfs kans dat in Appelscha nog een F.M.-zender wordt gebouwd. In Irnsum komen 2 F.M.-zenders, zo dat beide Hilversumse programma’s kunnen worden uitgezonden. Ook zal Irnsum het R.O.N.-programma uitzen den. Het vraagstuk van de Friese omroep is volgens hetzelfde blad ten departe- mente in studie. Dit is een kwestie van tijd. V - Het Fries Museum heeft dezer dagen een fraaie zilveren beker ten geschenke gekregen van mevrouw de weduwe T. Wiersmade Beer te Leeuwarden. De beker is versierd met fraai graveerwerk bestaande uit drie medaillons waarin symbolische voorstellingen van geloof, hoop en liefde, omgeven door langge rekte, gestyleerde vogels, enigszins in de vorm van een cariatyde, engelenkopjes en levensbomen. Uit de merken blijkt dat de beker in 1648 vervaardigd is door de Sneker zilversmid Wiger Jansen. Op de bodem staan een mannen- en een vrouwenwapen met de halve Friese adelaar en huismerken en daaromheen „Aenne aetes ende maeike immes 1647” Het is mogelijk dat het een huwelijks- beker is, die in het jaar na het huwe lijk gereed kwam. Dit fraaie exemplaar is een zeer welkome aanvulling voor de zilvercollectie waarin n beker van Sneker maaksel van deze kwaliteit nog niet aanwezig is. Woensdag en Valkenklasse Amicitia-beker, aan geboden door de Directie van „Amici- tia” voor het schip, dat Woensdag de snelste tijd maakte. Winnaar W. Me- telerkamp Cappenberg, Amstelveen. 22 m2 klasseZuiderzee-beker A. Vollema, Grouw. 16 m2 klasse Zandstra-wisselprijs. Deze prijs, een electrische klok, werd op verzoek van de fa. W. Th. Zand stra definitief verzeild onder de win naars van de vorige jaren. Winnaar werd hij, die de beste prestatie le verde over de gehele Sneek-Week. Van 'de vorige winnaars zeilden al leen nog mee de heren B. de Haan, Sneek en H. Bruinsma, Joure. Eerst genoemde was de gelukkige. VrijheidsklasseJubileumbeker, aangeboden door de Zeilver. „De Meeuwen’’, Leeuwarden voor de snel ste tijd in beide klassen. Winnaar: E. Wierstra Jr., Sneek. Groepswedstrijden K.Z.V.S. OlympiajollenB. Kombrink, Zwol le. 12 m2 Sharpies VI. J. Hansen, Enk huizen. Larken: H. Bellinga, Almelo. Schouwen: F. F. Atsma, Oppen huizen. Jeugdklasse Jan Caspers, Haren. 12 v. Jollen: H. M. Reyers, Sassen heim. 16 m2 Stipklasse AB. de Haan, Sneek. 16 m2 Stipklasse BA. Visser, Wor kum. 16 m2 Streepklasse AJoop Hel der, Paterswolde. 16 m2 Streepklasse B I: O. de Groot, Emmeloord. 16 m2 Streepklasse BIImevr. J. Schurink—van Loo, Zwolle. 30 m2 klasse; H. Geveke, Hooge veen. 22 m2 klasseH. Okkema, Grouw. B.M.klasse: Frits Paulsen, Hilver sum. Valken AW. Metelerkamp Cap penberg, Amstelveen. Valken Bmej. P. Nieveen, Sneek. Vrijheidsklasse AU. Jager, Lem mer. Vrijheidsklasse B J. Abma, Joure. Pampusklassemej. J. de Waard Wassenaar. Regenbogen: C. J. de Jong Jr., Joure. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1