Geen ware vrede op basis status quo zegt president Eisenhower WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT BW 25 JAAR Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „ONS BELANG” /i|z 1 Xv’ Sl Burgemeester Tjaberings trouwde zijn duizendste paar Verse Kadetjes 110e Jaargang No. 68 Donderdag 25 Augustus Door de hitte overleden Kind brak vaders nekwervel Nazi-schat gevonden In waanzin I I Wethouder de Haan van Heerenveen burgemeester van Beerta ----ia Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Salten als dirigent geïnstalleerd U. van Houten Gysbert Japicxpriis 1955 Overeenkomstig het voorstel van de daarvoor ingestelde adviescommissie hebben Gedeputeerde Staten de Gysbert Japicxpriis 1955 toegekend aan de heer U. van Houten te St. Anna Parochie voor zijn werk „De Hillige Histoarje”, dat door de verschijning van deel II in 1953 is voltooiden voor zijn roman „De Sünae fan Haitse Holwerda”, waarvan de zesde druk in 1954 verscheen. De Nationale Zeilkampioen- schappen Huiseigenaren vergaderden V erkeersongeluk Belediging Zaalwachters Stedelijk Museum Amsterdam gearresteerd De Moveo Elfstedentocht Zeepost Suiker goedkoper ’jkj I B i M SNEEKER NIEUWSBLAD I Redacteur: L. KIEZEBRINK Successen. dus wel Onderhandse aanbesteding huiden opslagplaats. De redding van drie mijnwerkers te Spekholzerheide uit de Willem Sophia mijn. FotoMet baarden en zwarte mijnwerkerskleren direct na het bovenkomen. V.l.n.r.H. Bertram, P. Schoormans en H. Bertram. Als jongeman van 24 jaar voltrok burgemeester Tjaberings zijn eerste hu welijk. Dat was in de gemeente Andijk (N.H.), waar hij van 19171918 Secre taris en Ambtenaar van de Burgerlijke Stand was. Hedenmiddag om 2 uur stond in het Gemeentehuis van Wymbritseradeel het duizendste bruidspaar voor hem: de 26-jarige Wijtze Volberda, Ambtenaar bij de Rijks Belastingen en zijn 25- jarige bruid Hendrikje Heeringa, beiden uit Goënga, aan wie de burgemeester ter gelegenheid van dit voor hem bijzondere huwelijk een fraaie reproductie van „De rietsnijder” van Vincent van Gogh aanbood. Onder voorbehoud van toestem ming der plaatseljjke advies commissie zal van volgend jaar af het verse kadetje weer op de ontbijttafel staan in Juni, Juli en Augustus. De 42-jarige heer J. Joukens, die met zijn vrouw en kinderen in het kleuterbad van het nieuwe bosbad De Vuurse te Baarn verkoeling zocht, is daarbij zec-~ ernstig gqwond toen een der kinderen hem op de nek sprong. De vader was onmiddellijk verlamd aan armen en be nen. Hij kon ook niet meer spreken. Met een gebroken halswervel is hij naar het Diaconessenhuis vervoerd. Zijn toe stand is zeer ernstig. Het wrak van een geheimzinnig nazi- toestel, dat kort voor het einde van de tweede wereldoorlog in de Attersee (Oos tenrijk) stortte, is Dinsdag door een be kende duiker uit Wenen gelocaliseerd. De duiker stelde vast, dat het wrak op een diepte van 78 m op de bodem van het meer rust. Het Messerschmitt-toestel, een Me-210, stortte op 17 April 1945 neer. Er hebben sindsdien de wildste geruchten de ronde gedaan over de lading, welke het veron gelukte toestel aan boord gehad zou heb ben. Volgens de verhalen vervoerde het toestel geheime documenten van de na zi’s en een grote hoeveelheid platina. Een Weense bergingsmaatschappij heeft de rechten verworven om dit mysterieuze wrak te lichten. Men hoopt in de komen de dagen hierin te slagen. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Na de huwelijksvoltrekking wenste de burgemeester de heer en mevrouw Vol berda want zo mag ik U nu noemen zei hij van harte geluk, waarbij hij de hoop uitsprak, dat hun verbintenis zeer lang, voorspoedig en gelukkig moge zijn. Verder wenste hij hun toe vertrou wen in het leven en vergevingsgezind heid, en wees hij het jonge echtpaar ook op zijn verplichtingen jegens elkaar en tegenover de gemeenschap. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 287 2 Die drie mannen waren wjjlen de heer H. Zondervan en de nog altijd actieve melktappers H. Haagsma en J. Visser. Natuurlijk ging het niet dadelijk van een leien dakje. Ze moesten veel tegen stand overwinnen. Voor de meeste col lega’s was het een utopie dat alle melk- handelaren samen aan één tafel zouden gaan zitten om hun belangen te bespre ken. En voor velen was de contributie ook een bezwaar. Die tien cent per week was nog een offer. Het kwam dan ook vaak voor, dat ze een week oversloegen en de volgende maal dubbel moesten be talen. Maar de vereniging kwam er en de vruchten bleven niet uit. De 70-jarige J. Pels uit Krimpen aan de Lek is tussen Assel en Hoog-Buurlo door de warmte bevangen toen hij een handje hielp bij het laden van stro. De oude man is korte tijd later overleden. Hij logeerde enkele dagen bij kennis sen in Apeldoorn. Hij feliciteerde vervolgens de weder zijdse ouders, en onthulde daarna hoe deze dag ook voor hem zelf een bijzon dere was. Bij de tweeduizend mensen die ik in de echt heb verbonden klonk het jawoord bij de een luider dan bij de ander, en hoewel ik niet een enquête heb kunnen instellen naar het verloop van hun huwelijk zijn ze toch allen blij moedig en vol idealen het leven inge gaan, aldus de burgemeester. Velen zijn nu al lang grootvader en grootmoeder en ik hoop, dat ze allen ook werkelijk ge lukkig zijn geworden en Gods zegen heb ben gekregen, die naar ik hoop ook U deelachtig zal worden. Daarna overhandigde de heer Tjabe rings, wiens echtgenote ook bij de plech tigheid aanwezig was, het jonge Paar het aandenken aan deze dag, aan de ach terzijde voorzien van een opschrift en van zijn handtekening. PHILADELPHIA. President Eisenhower heeft gisteren gezegd dat de Ver enigde Staten op het ogenblik bezig zijn met een kruistocht voor de vrede, maar dat zij nooit uit verlangen een oorlog te vermijden het onrecht dat de Russen mensen en volken hadden aangedaan zouden kunnen aanvaarden. Dat verlangen naar vrede zou kunnen leiden tot overeenkomsten waarbij de onrechtvaardig heden van het ogenblik voorgoed bestendigd zouden worden. zullen wij altijd blijven zeggen dat er geen ware vrede kan zijn, die de aan vaarding meebrengt van een status quo waarbij groot onrecht blijft bestaan voor vele volken, alsmede onderdrukking op grote schaal van mensen en een toestand van verlamming in vele gebieden, waar bij door vrees geen enkel opbouwend initiatief zijn kans krijgt. Niettemin moe ten wij een open oog hebben voor het standpunt van anderen, wanneer het eer lijk gemeend is, aldus Eisenhower. Op de vraag die Eisenhower tijdens zijn rede zichzelf stelde kunnen wij een vrede bereiken die gebaseerd is op rechtvaardigheid en veiligheid, meende hij een bevestigend antwoord te mogen geven. Ik geloof dat wij dat kunnen, zei hij. Het is B. en W. gebleken dat van par ticuliere zijde belangstelling bestaat voor bepaalde gunstig gelegen bouwterreinen welke deel uitmaken van het sanerings plan voor de Steenklipstraten en be schikbaar komen naar gelang de sane ring vordert. B. en W. menen dat voor deze bepaalde, gunstig gelegen en nader op een kaart aangegeven terreinen een prijs dient vastgesteld van 16.40 per m2, of een grondrente van 1/ao deel van dit bedrag. Dinsdag, de eerste dag van het nieuwe seizoen voor het Frysk Orkest, is tijdens een korte en sobere plechtigheid de nieuwe dirigent de heer Alfred Salten te Leeuwarden geïnstalleerd. Als eerste voerde het woord mr B. Snijder, voor zitter van bet orkestbestuur, die de nieuwe dirigent welkom heette. In deze geest sprak ook de heer H. Gramsma, namens de orkestcommissie en de orkest leden. In een wederwoord herdacht de heer Salten in enkele gevoelvolle woor den zijn voorganger, Kor Ket, en sprak de hoop en verwachting uit, dat hij op een prettige wijze en in goede samen werking, het werk van zijn voorganger zou voortzetten. Na deze korte maar treffende plechtigheid ging het orkest over tot de orde van de dagrepetitie van de Petite Suite van Cl. Debussy. (O.N.). De Maandag door de Stichting „Meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewon- den” gehouden Elfstedentocht was een groot succes. In 45 auto’s trokken oor- logsgewonden en -weduwen door onze provincie en de ontvangst was overal gux en hartelijk. In Harlingen, Bolsward, Hindeloopen, Sneek en Leeuwarden wer den de deelnemers door de burgemeester of zijn plaatsvervanger toegesproken, welke toespraken door de voorzitter van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers de heer Th. Ferwerda werden beantwoord. In Bolsward kregen de elfstedentochters een lunchpakket met koffie, in Sneek stond een uitgebreide lunch gereed, bij welke gelegenheid ko lonel Van Wijk namens het hoofdoestuur van de Moveo sprak. Terug in Leeuwar den ging de stoet met muziek voorop naar de Prinsentuin, waar wethouder Veilenga nog het woord voerde, terwijl de heer Ferwerda de districtscommissa ris van de Moveo, de heer S. Kuipers en diens echtgenote huldigde voor de orga nisatie van deze tocht. en DONDERDAGS Op het voormalige terrein van de ge- meentereiniging had o.a. de Coöp. Ver. Amsterdamsche Huidenclub een huiden opslagplaats in huur. Nu alle opstallen daar moeten gesloopt omdat het terrein wordt opgespoten, heeft deze ver. ver zocht te bevorderen dat van gemeente wege een huidenbergplaats op het ter rein van het openbaar slachthuis aan de Oppenhuizerweg wordt gebouwd, dat dan aan haar ware te verhuren. Aan gezien het uit een oogpunt van hygiëne en het ter bevordering daarvan uit te oefenen toezicht in het algemeen gewenst is dat het opslaan en conserveren van huiden en vellen op ’t terrein van ’t open baar slachthuis plaats heeft, stonden B. en W. in principe niet afwijzend tegenover dit verzoek, mits de door de gemeente te maken kosten uit de huur zouden kun nen worden bestreden. De Huidenclub heeft zich met dit standpunt en ook met de bijzondere eisen welke B. en W. meenden te moeten stellen aan de con structie van zo’n bergplaats verenigd. De inwendige afmetingen van het gebouw zullen 6 x 10 m. zijn bij een vrije hoogte onder de balken van 2.54 m. De stich- tingskosten met inbegrip van aansluiting op de waterleiding en het electrisch net en de kosten van straataanleg worden in totaal geraamd op rond 14.000. De Hui denclub zal het gebouw huren voor een periode van 20 jaar, tegen een jaarlijks huurbedrag van 925.B. en W. stel len voor in deze zin te besluiten. Wij moeten geen deel hebben in een dergelijke verkeerde overeenkomst. In de geschiedenis zouden wij bekend staan als lieden die de vrijheid van mensen hebben verkocht voor een valse vrede. Maar buitendien, als wij doen, zouden wij een toekomstig conflict in het leven roepen. De verdeling van Duitsland vindt geen steun in argumenten die gebaseerd zijn op grenzen, taal of verschil van ras. Evenmin kan de overheersing van sla venstaten langer worden gerechtvaardigd door enige bewering dat die nodig is uit veiligheidsoverwegingen. En verder kan een internationale politieke machinerie, die opereert binnen de grenzen van sou- vereine staten teneinde er een politieke ideologische omwenteling teweeg te brengen niet worden goedgepraat door te spreken van een culturele beweging. Dergelijke toestanden en wijzen van optreden zijn schendingen van de rech ten van de mens en de volken, aldus Eisenhower. Zij zijn waarschijnlijk het gevolg van achterdocht en vrees. Dat verklaart een en ander wel, maar er is geenszins een verontschuldiging voor. Als wij rechtvaardig zijn tegenover an deren en onszelf kunnen wij nooit dit onrecht accepteren als een deel van de vrede die wij verlangen en zoeken. Op de conferentie van Genève heeft de Amerikaanse delegatie gezegd en dat zij voorstellen het werk aan deze firma te gunnen, daar zij het niet waarschijn lijk achten dat bij openbare aanbesteding een lagere aannemingssom zal worden verkregen. Verkoopprijs bouwterreinen in het saneringsgebied Steenklipstraten. Het eerste succes was het afschaffen van tappen op Zondag. Op 6 October 1936 waren de leden voor het eerst op Zondag vrij. In 1945 volgde de vacantie- regeling. Maar toen gingen er ook al stemmen op voor sanering van de melk handel. Dat is een van de belangrijkste acties geweest, die in Juni 1947 tot een goed einde werd gebracht. Het stemt tot voldoening, dat deze verdeling van de stad in een aantal wijken momen teel veertig nimmer aanleiding tot ernstige klachten heeft gegeven. Noch van de zijde der leden, noch van de klan ten. Verder kwamen ook nog de vaststel ling van de melkprijs en de winstmar ges, vacantie- en ziekteregeling en de beide gezamenlijke speellokalen welke zjjn veel te laag in verband met de sterk gestegen onderhoudskosten. De 5 ver hoging per 1 September was dan ook wel zeer noodzakelijk. Vooral als men de woningen behoorlijk wil onderhouden. De heer Schaap leverde voorts enige critiek op de beslissingen van de Com missie voor de Woonruimteverdeling. Het is z.i. onjuist nieuwe woningen toe te wijzen aan mensen die reeds een goe de woning hebben. Door dit opschuif- systeem blijven de huizen die zij ver laten vaak lang leegstaan alvorens te worden afgebroken. De besprekingen waren voor een groot deel gewijd aan de 5 huurverhoging en de onderhoudsplicht van de verhuur ders, waarover de penningmeester, de heer S. D. Bos, tal van inlichtingen en adviezen gaf. Algemeen was men echter van oordeel, dat deze verhoging te ge ring is. Er werd ook een nieuwe secretaris ge kozen: de heer K. Dijkstra, die de plaats innam van de heer Akkerman. Bij Kon. Besluit is met 1 September benoemd tot burgemeester van Beerta de heer E. de Haan, wethouder der ge meente Heerenveen. De heer de Haan is lid van de Partij van de Arbeid. Voor de wedstrijden om de nationale kampioenschappen, die op 3, 4, 10 en 11 September a.s. op de Westeinder Plas sen en het IJselmeer zullen worden ge houden, hebben o.a. ingeschreven: in de Regenboogklasse J. Alberda, Sneek; in de Valken M. C. Breuning, Leeuwarden; H. Geveke, Hoogeveen; J. D. Jonker, Leeuwarden en A. Wester, Grouw; in de 16 m2 Sreepklasse Joop Helder, Paters- wolde en S. v. d. Steeg, Leeuwarden. De afdeling Sneek der Vereniging van Grond- en Huiseigenaren hield Dinsdag avond een ledenvergadering in De Gou den Leeuw. Het aantal bezoekers was klein, waarover de voorzitter, de heer E. W. Schaap, zijn teleurstelling uit sprak. Het vergaderbezoek zou juist druk moeten zijn nu de verhuurders bij de regering de boeman zijn. De huren Bouw huidenopslagplaats bij open baar slachthuis en verhuring aan A’damsche Huidenclub. In Broadstairs (Zuid Engeland) heeft een Amerikaanse militaire vlieger, een neger, in een vlaag van verstandsverbijs tering op het vliegveld Manston 3 van zijn kameraden doodgeschoten, 6 werden gewond. Green, de dader vluchtte daarna naar het drukke strand, waar leden der Amerikaanse militaire politie hem ver wondden, waarna hij zelf een eind aan zijn leven maakte. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 1- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. B. en W. hebben, aangezien de uitvoe ring van het bovengenoemde plan zo spoedig mogelijk ter hand moet worden genomen, bereids ondershands prijsopgaaf voor de bouw van deze huidenopslag plaats gevraagd aan de fa Gebrs D. en P. Boomsma, timmer- en aannemersbe drijf te Sneek. Deze is bereid het werk uit te voeren voor 9471.welke som B. en W. aannemelijk voorkomt, zodat Op de Friese straatweg in de ge meente Hoogkerk in Groningen is een Duitse auto door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. De be stuurder, de vertegenwoordiger H. R. Henn uit Bremerhaven, werd op slag gedood. Mede-inzittenden waren twee meisjes, allebei verpleegsters in een zie kenhuis te Leeuwarden. Zij reden als liftsters mee. De 19-jarige Klaasje Dijk stra uit Hardegarijp, liep verwondin gen op aan het linkeroog, neus, boven kaak en linkeronderbeen. De 20-jarige mej. Clara Dalebout uit Leeuwarden kreeg een hersenschudding en aan het linkeronderbeen een grote wond. Beiden z^jn ze naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De auto was zeer zwaar beschadigd. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft 150 gulden boete sub sidiair dertig dagen hechtenis geeist te gen mr J. van der P. advocaat en pro cureur te Katwijk aan Zee. Verdachte was ten laste gelegd dat hij op 6 April j.l. in een te zijnen huize gehouden ver gadering van de oranjevereniging met vertegenwoordigers van de pers gezegd zou hebben dat het merendeel van de onderwijzersvereniging te Katwijk aan Zee uit „lammelingen”bestond. Mr van der P. ontkende deze woorden gebezigd te hebben. Bij de behandeling bleek, dat er een conflict was gerezen tussen de oranje vereniging te Katwijk aan Zee en de onderwijzersvereniging aldaar over de op 5 Mei te houden be vrij dingsop tocht waaraan de schoolkinderen zouden mee doen. Toen de onderwijzersvereniging de pers over dit conflict nad ingelicht, be legde de oranjevereniging een dergelijke bijeenkomst en wel ten huize van ver dachte. Enige Leidse journalisten verklaarden dat mr v. d. P. de genoemde woorden had gebruikt, een had ze zelfs in zijn blad laten afdrukken. Zes andere getui gen zeiden dat ze de uitdrukking niet hadden horen gebruiken. In Andijk smeedde de heer Tjaberings totaal 42 jonge mensen door de huwe lijksband aaneen, in de Groningse ge meente Nieuwolda, die hij van 1919 1931 als burgemeester diende, 140, in zijn volgende gemeente Hoogkerk (1931 1941), 157, en van 1 Augustus 1941 af in Wymbritseradeel 661. Drie van deze duizend huwelijken wer den door bijzondere omstandigheden ten huize van de bruid voltrokken. Vooral in de plattelands-gemeente wordt het altijd zeer op prijs gesteld, dat de burgemeester als hoofd der ge meente de jongelui zelf trouwt, en ik heb het ook altijd met veel genoegen gedaan vertrouwde de jubilaris ons toe. Behalve die ene maal in het begin van mijn loopbaan, toen het nogal wat over redingskracht en takt vroeg de aange schoten vader van de bruid de toestem ming tot het huwelijk te ontwringen, heb ik geen buitengewone dingen meege maakt. Wel kwam het vroeger meerma len voor, dat de getuigen niet konden lezen en schrijven. Inplaats van de hand tekening zetten ze dan een kruisje onder de huwelijksacte. Het tekent de ontwik keling in al deze jaren, dat zoiets nu nooit meer gebeurt. laatsten tevens de positie van de melk- handelaren belangrijk hebben verstevigd. Ook werd medewerking verleend aan het tot stand komen van de provinciale vereniging, welke eveneens in Sneek de eerste stad waar de melktappers tot organisatie kwamen werd opgericht. De naam „Ons Belang” was dus goed gekozen. De resultaten welke werden bereikt waren ook werkelijk in het be lang van alle leden. Daarom is er volop reden tot vreugde nu de vereniging een kwarteeuw heeft bestaan. En om daar aan uiting te geven houdt het bestuur de heren C. Baarda, voorzitter; S. Siemonsma, secretaris; H. Schraa, pen ningmeester; P. Zondervan en H. v. d. Goot, commissarissen a.s. Woensdag middag van 35 uur een receptie en zal er 's avonds een feestelijke bijeenkomst zijn voor de leden en hun huisgenoten. Een smaak’Iijk, machtig mooi bericht Wordt ons plots voorgezet: We krjjgen in de zomertijd De vroeg-al-vers kadet Drie maanden bijten we dus niet Ons vals gebit meer stuk, Beproeven we en proeven we Ons vers-kadet-geluk We zijn geen „Holland op z’n smalst” Meer bij de vreemdeling, Verse kadet: je „proeft” Waarom ik je bezing. Je maakt weer je „joyeux entree” Bij ’t Hollandse ontbijt, Drie maanden lang wat schuw ik nü Nog méér dewintertijd l PHILIA. Aan het eind van de vorige week Vrijdag en Zaterdag heeft de hoofd stedelijke recherche zes portiers en zaal wachters van het Stedelijk Museum te Amsterdam gearresteerd omdat zij er van werden verdacht fraude te hebben gepleegd met de verkoop van toegangs- biljetten. Maandagochtend is een zeven de museumbediende in hechtenis geno men, die eveneens in het complot zat. Alle zeven suppoosten hebben inmiddels bekend. Principe van hun systeem was dezelf de kaartjes meermalen te verkopen. De portier verkocht een kaartje en de zaal wacht, die belast was met de controle, nam, in plaats van het souche af te scheuren, het gehele entréebewijs in be slag. Dit bracht hij terug aan de por tier, die het nogmaals verkocht. Vele malen werd dit spel herhaald en de winst streken de zeven ambtenaren op. Doordat de frauduleuze ambtenaren voorzichtig te werk gingen kon de sa menzwering, die al enkele jaren de be trokkenen een bijverdienste leverde, pas nu worden ontdekt. Het Alg. Handelsblad meldt bij dit bericht nog, dat thans een kwart van het personeel van dit museum in arrest is. 25 jaar geleden, toen Sneek plm. 16000 inwoners telde, doorkruisten iedere dag ruim 90 melkboeren kleine veehouders, die hun eigen melk uitventten om zodoende nog wat meer te ontvangen dan aan de fabriek en zelfstandige tappers de stad van ’s morgens vroeg tot laat in de middag. Hun klanten woonden nl. overal verspreid. Het was hard werken voor een schamel loon. Een tot anderhalve cent per liter. Zelfs waren er die maar driekwart cent op een liter melk verdienden en een halve op een liter taptemelk. Vacantie kenden ze niet en als ze ziek werden, stonden de verdiensten stil. Van collegialiteit was geen sprake. Ze groetten elkaar nauwelijks. Maar dank zij het werk van een drietal pioniers kwam er een eind aan deze ongebreidelde concurrentie. Op hun initiatief werd nl. op 1 Augustus 1930 de Vereniging van Melkhandelaren „Ons Belang” opgericht, die in de loop der jaren de positie van haar leden belangrijk heeft verbeterd. Zonder haar zou er niet veel van hun zelfstandigheid zjjn overgebleven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentiniëm.s. Alberto Dodero (31 Aug.) Australiëm.s. Himalaya (25 Aug.); via Engeland (27 Aug.) Bra zilië s.s. 17de Octubre (27 Aug.)m.s. Brasil Star (30 Aug.)Canadas.s. Pr. Joh. W. Friso (25 Aug.); m.s. Pr. Wil lem v. Oranje (29 Aug.)Chilivia New York (25 Aug.); Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (30 Aug.); Ned. Nw. Guinea: m.s. Karimata (31 Aug.); Nieuw Zeeland; via Engeland (27 Aug.)Suriname m.s. Irmgard Plenger (29 Aug.) Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrikam.s. Carnarvon Castle (27 Aug.). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. dat zouden Naar aanleiding van de afschaffing van de omzetbelasting op suiker bjj de fabrikant op f 3.60 per 100 kg. heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedelvoorziening twee beschikkingen uitgevaardigd, welke in de Nederlandse Staatscourant van vandaag zijn afge- kondigd. Volgens de prijzenbeschikking suiker 1955 wordt de pry's af fabriek voor suiker (melis 1) met ingang van 1 September 1955 verlaagd van f72. tot f69.30 per 100 kg. De heffingsbeschikking 1955 legt aan de voorraadhouders niet-suikerfabrikan- ten, voor zover zij van het ministerie van Financiën teruggave van omzetbe lasting op suiker zullen ontvangen, een heffing op ten bate van het landbouw- egalisatiefonds van f 0.90 per 100 kg. suiker. Ter toelichting deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening het volgende mee: „De afschaffing van omzetbelasting op suiker bij de fabrikant zou onder toepassing van de prijzenbeschikking handelsmarges 1955 van het ministerie van Economische Zaken een prijsver laging voor de consument mogelijk heb ben gemaakt van vrijwel vier ct. per kilogram. Rekening moest echter worden gehouden met de per 1 October a.s. in gaande verhoging van de garantieprijs voor suiker welke dan zal leiden tot een verhoging van de suikerprijs van ongeveer f 3.per 100 kilogram. Aangezien het evenwel niet wenselijk wordt geacht per 1 October a.s. de sui kerprijs wederom te verhogen, hetgeen de huidige prijsverlaging voor de con sument goeddeels ongedaan zou maken, is besloten dit tekort uit het landbouw- egalisatiefonds te dekken. Deze omstandigheid heeft er toe ge leid de verlaging van de prijs af fabriek te beperken tot f 2.70, waardoor per 1 September a.s. de consumentprijs met drie cent per kilogram kan worden ver laagd en deze verlaging per 1 October gehandhaafd kan blijven. De tweede be schikking dient er toe, de bij de voor raadhouders aanwezige suiker op het nieuwe prijspeil te brengen. De glucose- prijs is aan de veranderde omstandig heden aangepast.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1