Mooi slot van de Wipfeesten Deel van Nederland Zaterdag door noodweer geteisterd Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST JK: I mH BS Prinses Wilhelmina 75 jaar Maandag 29 Augustus 1955 110e Jaargang No. 69 RedacteurL. KIEZEBRINK te Arsenicum in melkpoeder 1 Het wegvervoer in Nederland Schriftelijke gelukwensen voor prinses Wilhelmina Congres gemeenteambtenaren Het autoverkeer in W. Duitsland Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Verkiezing Waterschap Westergo’s IJssehneerdijken Achttien kinderen naar Mooi Gaasterland Inbreker gepakt Straaljagers neergestort Skotsploech dounse by Stoppelhaene to Raalte Een protest Nieuwe spelling met 1 September Radio-actieve „bom” Parijs gestolen Geit in de slaapkamer SNEEKER NIEUWSBLAD uur i een het In de raadsvergadering welke Don derdag 1 September ’s avonds 7.15 uur wordt gehouden, komen o.a. nog de vol gende stukken aan de orde: Benoemingen. Door B. en W. wordt aanbevolen voor de benoeming van een tijdelijk directeur van de gem. handelsavondschool (cur susjaar 1955/56) de heer J. H. Dood- korte, leraar aan die school. Door curatoren van het gem. gymna sium wordt aanbevolen voor de benoe ming van een leraar in tijdelyke dienst in de oude talen aan die school: mej. C. J. van Andel te Haarlem. Zijpe, een in Arwerd bij Delfzijl en ver der te Slochteren en Oosterburen. In vrijwel alle gevallen ging ook de gehele oogst verloren, alsmede de landbouw werktuigen. Verlies van vee werd niet gemeld. Te Alkmaar brak ’s avonds brand uit in een winkel, waarschijnlijk door kort sluiting als gevolg van de overstroming. Het perceel brandde deels uit. Om de brandweer ruimte te geven, moest de ker mis die in de buurt werd gehouden, wor den ontruimd. Het enige persoonlijke ongeluk dat werd gemeld, overkwam een meisje uit Hilversum, dat een shock kreeg toen de bliksem in de boom sloeg, waaronder zij stond te schuilen. de Het alle dit de B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen Boschgracht 7 en Lemmerweg 39. Beide zyn onbe woond. H.K.H. Prinses Wilhelmina tijdens het bezoek aan het Olympisch Stadion op de Olympische dag in 1953 te Amsterdam. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Medewerking Art. 72 L.O.-Wet 1920. VIER GESLACHTEN Trijntje de Jongvan der Graaf, 82 jaar; Trijntje Wijnjade Jong, 59 jaar; Trijntje Kroeze—Wijnja, Singel 4, 37 jaarTrijntje Kroeze, UYz jaar. Rekening Reinigingsbedryf over 1954. Te Den Haag slaagde or,ze vroegere stadgenoot de heer J. Feitsma, thans te Veendam, voor de acte Hoogduits M.O. (A.). Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor; GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Deze verkiezing van twee volmachten voor het derde gebied, wegens periodieke aftreding van de heer G. M. Gerbrandij te Nijland en in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer S. S. Kooistra te Folsgare, werd de vorige week alhier en in IJlst, Heeg en Wouds- end gehouden. Het resultaat was, dat de heer Gerbrandij werd herkozen en geko zen de heer B. K. Okma te Woudsend. B. en W. stellen voor de rekening van het reinigingsbedrijf over 1954 voorlopig vast te stellen. Het nadelig saldo over dat jaar bedraagt f 142.530,26. Op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 September a.s. zal te Leeuwarden het jaarlijkse con gres van de Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren worden gehouden. De Bond telt ongeveer 6500 leden, van wie er rond 500 het congres zullen bijwonen. De lei ding zal berusten bij de voorzitter van het dagelijks bestuur Mr H. de Boer, bur gemeester van Hardinxveld. De Zaterdag zal worden besteed aan een nadere ken nismaking met het Friese landschap. De deelnemers vertrekken ’s morgens van uit Leeuwarden via de verschillende ge meenten naar Sneek, waar zij in „Ami- citia” door het Gemeentebestuur zullen worden verwelkomd. Vanuit Sneek zal een boottocht naar Grouw worden ge maakt, aangeboden door de gemeente besturen van Sneek en Idaarderadeel. Een aantal zeilschepen van de S.Z.C. zal de gasten op hun tocht naar Grouw be geleiden, terwijl voorts het Statenjacht „Friso” in het convooi zal meevaren. Een groot deel van ons land is, aldus meldt het Algemeen Dagblad, Zaterdag middag geteitsterd door felle onweersbuien veelal gepaard gaande met een onmatig grote regenval. Het ergste noodweer trof Hilversum. Ten Zuiden van deze plaats viel hagel, evenals in de Gr af ter meer bij Purmerend, waar hagel stenen zo groot als knikkers vielen, die des avonds nog niet waren gesmolten. Onbewoonbaar verklaring woningen. Hilversum beleefde een wolkbreuk zo als sinds mensenheugenis niet was ge beurd. Van een tot drie uur stortte het water onafgebroken op neer. toegestaan om met een patates frites kraam standplaats in te nemen langs het Grootzand tenzij aan de verspreiding van vuil, rook, baklucht en vetdampen een einde wordt gemaakt. B. en W. stel len voor dit verzoek in hun handen te stellen ter afdoening. met het gebouwencomplex van de R.H. B.S. zou kunnen worden verkregen. Zou het elders gesticht moeten worden dan zouden vaklokalen moeten worden bij gebouwd en zou het plan belangrijk kostbaarder worden. De tweede weg zou zijn het voorliggend ontwerp te laten vallen en een zeer versoberd plan te doen ontwerpen. Op grond van door de dienst van gemeentewerken gemaakte berekeningen zouden dan enige bezuini gingen kunnen worden verkregen doch niet tot bedragen die gewicht in de schaal leggen. Een dergelijke oplossing zou ook een belangrijke vertraging in de uitvoering veroorzaken, die zeker niet zou kunnen samenvallen met de uitbrei ding van de R.H.B.S., waarmee zeer binnenkort een begin zal worden ge maakt. Afzonderlijke uitvoering zal wel licht prijsverhogend werken; B. en W. achten ook geen grond aanwezig voor de verwachting dat in de toekomst een enigszins betekenende algemene verla ging van de bouwkosten zal optreden. De derde mogelijkheid, het plan ondanks de hogere kosten in beginsel te aanvaar den met de restrictie dat nog nader met de Rijksgebouwendienst in overleg wordt getreden over de vraag, of, zonder aan tasting van de deugdelijkheid en aesthe- tische opzet van het gebouw door het gebruik van andere materialen of an derszins nog enige bezuiniging kan wor den verkregen. Na ampele overweging zijn B. en W. tot de overtuiging geko men dat aan deze oplossing de voor keur moet worden gegeven, waarom zij voorstellen de gemeentebegroting en die van het lenjngfonds voor 1955 overeen komstig de nieuwe kostenraming te wij zigen. Het bestuur van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs verzoekt gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen: a. voor het aanbrengen van een nieuw ex- pansievat en een door een electro-motor gedreven circulatiepomp in de centrale verwarmingsinstallatie van de Juliana- school daar bij de bestaande toestand moeilijk een voldoende verwarming van alle ruimten is te verkrijgen; b. ge deeltelijke vervanging van de gasver- warmingsinstallatie in de Willem Lode- wijkschool. Nu op aardgasvoorziening wordt overgeschakeld, en de bestaande installatie verouderd en van te geringe capaciteit is, wenst het schoolbestuur van deze gelegenheid gebruik te maken een moderne gasverwarming aan te schaffen; c. het aanschaffen van nieuwe Te Apeldoorn is een initiatief geno men, dat verband houdt met de aan staande 75ste verjaardag van Prinses Wilhelmina. Duizenden Apeldoorners zul len de Prinses een gelukwens zenden in de vorm van een briefkaart of een an sicht Hierop kunnen extra postzegels worden geplakt tot ten hoogste een gul den. De Prinses zal dit geschenk, dat haar in geld wordt aangeboden, overdra gen aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Ieder, die haar op deze originele wijze een felici tatie doet toekomen ontvangt een per soonlijk antwoord. Donderdagavond ongeveer tien ontdekten omwonenden dat zich iemand op verdachte wijze ophield in de steeg naast de zaak van de firma Eringa aan de Oosterdijk alhier. Zij waarschuwden telefonisch de recherche, die zich onmid dellijk naar het kledingmagazijn van de fa. E. begaf doch onderweg een zekere R. K. aantrof, afkomstig uit Deurne (L.), in wie een oude klant van de politie werd herkend. Hij werd daarom direct maar ingerekend en naar het politie bureau gebracht, waar bij fouillering uit het op hem gevondene bleek dat hij zijn slag reeds had geslagen bij de firma E. Hij bekende daarop inderdaad de inbraak gepleegd te hebben. Hij had zich toegang tot de magazijnen verschaft door een ruit te verbrijzelen en daarna de kassa ge licht. De buit was gering geweest n.l. slechts enig wisselgeld. De man is voor de officier van justitie te Leeuwarden geleid. er> DONDERDAGS In 1954 heeft het Nederlandse wegver voer 179.000 ritten gemaakt, waarbij een afstand van ruim dertig millioen kilo meter werd afgelegd. De totale som van de vrachtopbrengsten van deze rit ten bedraagt ongeveer 22y2 millioen gul den, ruim vijf millioen gulden meer dan vorig jaar. Een belangrijk onderdeel van het beroepsvervoer is het vervoer van vee naar markten. Van de op Neder landse veemarkten aangevoerde dieren (2.761.366) werden meer dan 2.500.000 stuks vee over de weg vervoerd. Bij de inwerkingtreding van de wet op het autovervoer in 1954 werden in ons land 9512 transportondernemingen geteld. Bovenstaande gegevens werden be kend gemaakt op het Woensdag te Em- meloord gehouden achtste beroepsver- voerscongres, uitgaande van de Nat. Organisatie voor het beroepsgoederen- vervoer wegtransport. Tijdens de NederlandsBelgische luchtmachtoefening Loco is Vrijdagoch tend een Belgische straaljager die zeer laag vloog, in Acht bij Eindhoven neerge stort. Piloot en waarnemer kwamen om. Brokstukken van het neerstortende vliegtuig verwondden de 14-jarige Mia Brugmans, die op de fiets de plaats van het ongeluk passeerde. Ook trof een stuk een voorbijrijdende trein en een an der sloeg door de muur van een huis, zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Bij Beesd stortte diezelfde dag een Nederlandse straaljager neer, welke ook deelnam aan bovengenoemde oefening. De piloot kwam om. Hoewel de uitslag van de gevoerde actie op de Wip nog niet bekend is, heeft de R.K. Vereniging „Ons Kind” de uit zending van kinderen al krachtig ter hand genomen. Vrijdagmorgen waren wij getuige van het vertrek van 18 Sneker kinderen naar het Koloniehuis „Mooi Gaasterland” te Rijs. Wij vername van het bestuur, dat de vereniging elk jaar meer kinderen kan uitzenden naar kolo- niehuizen. Het is echter nog nooit voor gekomen, dat er achttien tegelijk wer den uitgezonden. Het bestuur hoopt dit jaar in de gelegenheid te zijn nog meer kinderen te kunnen uitzenden dan vorig jaar het geval was. En toch werden toen reeds 29 kinderen voor een kuur van zes weken uitgezonden Woensdag 31 Augustus wordt Prinses Wilhelmina vijfenzeventig jaar. Volgens haar eigen wens zal er geen officiële aandacht aan dit heuglijk gebeuren wor den geschonken, dat dus voornamelijk in de kring der koninklijke familie zal worden gevierd. Prinses Wilhelmina blijft daarmede getrouw aan haar hou ding na de abdicatie aangenomen, doch dit ontneemt ons niet het voorrecht ook van deze plaats een kort woord te wijden aan Haar, die tijdens Haar koningschap de band tussen Nederland en Oranje op zo krachtige wijze heeft weten te ver sterken en wier voorbeeld ons volk tot zo grote zegen is geweest. De vervulling van het constitutionele koningschap is een moeilijke taak, niet het minst omdat het de vorst zo'weinig gelegenheid geeft door initiatieven het stempel van eigen persoonlijkheid op het beleid te druk ken. Dat desondanks in de 42 jaar van de radiostad De omroepcel van de V.P.R.O. kwam blank te staan, zodat het per soneel naar de Avro-studio moest vluch ten om het programma te kunnen voort zetten. In de Beatrixtunnel steeg het water binnen korte tijd tot drie meter hoog. Verscheidene auto’s waren hier geheel onder water verdwenen. De jeugd maak te van de gelegenheid gebruik om in de overstroomde straten pootje te baden. Toen het water tenslotte was gezakt, waren de straten met een laag slib be dekt. De reinigingsdienst is de hele dag in de weer geweest om de straten weer te zuiveren. Ook in Alkmaar stonden de straten een uur blank. Vele kelders liepen onder water en tot laat in de avond was de brandweer bezig die weer leeg te pom pen. De voetgangerstunnel onder de spoorwegovergang aan de Bergweg liep vol. Over het algemeen schijnt de schade aan de landbouwgewassen wel mee te vallen. Alle graangewassen zijn zo goed als binnen. Alleen de zomertarwe moet nog geoogst worden en die kan wel een stootje hebben. Uit Graftermeer wordt gemeld dat de grote hagelstenen die daar zijn gevallen onder de tuinbouwgewas- sen, zoals augurken en snijbonen nogal wat schade hebben aangericht. Ook het fruit is hier geteisterd. Vele bomen zijn in deze streek door de zeer heftige wind ontworteld. Uiteraard beperkte de schade die het noodweer veroorzaakte, zich niet tot de gevolgen van water en hagel. Door blik seminslag gingen b.v. verscheidene ka pitale boerderijen verloren. O.a. twee in B. en W. stellen voor de rekening van het openbaar slachthuis over het jaar 1954 voorlopig vast te stellen met nadelig saldo van f 7746,16. Het nieuwe gebouw voor gemeentelijk gymnasium. De uitwerking der voorlopige plannen voor de bouw van een nieuw gymnasium aan de Almastraat, waartoe de raad op 26 October 1953 besloot, is bij de Rijks gebouwendienst die de bouw zal uit voeren op kosten der gemeente ge reed gekomen. Het plan omvat een hal, zeven leslokalen, kamers voor de rector, de leraren en de concierge, een biblio theek, toiletten, garderobe en rijwielber- ging. Waren de kosten destijds voorlo pig geraamd op f195.670,de defini tieve kostenraming blijkt f 324.026,te zijn, waarbij nog 10 komt als aandeel in de algemene kosten van de rijksge bouwendienst en f 15.513 voor het bouw rijp maken van het terrein. De oorzaken dezer hogere raming zijn o.a. dat de bouwinhoud aanvankelijk geraamd op 2981 m3 inderdaad 3655 m3 zal bedra gen. Voorts was aanvankelijk onvol doende rekening gehouden met de con- sekwensties verbonden aan het aanbou wen aan een bestaand gebouw, de ar chitectuur enz. moet worden aangepast aan die van de R.H.B.S. En ten slotte zijn in de verhoogde raming de drie loonsverhogingen verwerkt welke sedert 1 Sept. 1953 zijn doorgevoerd. B. en W. hebben zich afgevraagd of het in deze omstandigheden nog gerechtvaardigd is om tot stichting van een nieuw gebouw over te gaan. Er zijn drie mogelijkheden. De eerste is voorlopig in de huisvesting van het gymnasium geen wijziging te brengen; B. en W. achten deze oplos sing zeer onbevredigend omdat die huis vesting thans zeer onvoldoende is en er binnen enkele jaren toch een nieuw ge bouw zou moeten komen en het de vraag Sneontomiddei om 4.39 stie de Snitser Skotsploech foar de earste kear op it greate podium op ’e merk to Raalte, mar der wie net sa folie folk, hwant it hie der oan dat it droech wie. Mar by it twadde en tredde optreden stiene der greate kloften folk, it waer wie bést en it sukses wie navenant en dat wol hwat sizze, hwant it libbet yn dy hoeke fan dounsers. It programma bistie üt de gewoane dounsen, in pear nij oanlearde, sjongen en de dramatisearre lieten „Bur- gemerdaem” en „Breidzje” dy’t er ek wer bést ynfoelen. De minsken hawwe wer meidounse kinnen en de lieder, de hear v. d. Zwaag, wit mei syn flot praetsje de lju to pakken. De musyk, lokkich foarsterke mei de hear L. Griek fan Koudum, wie bütengewoan bést. haar bewind, welke aan de tweede we reldoorlog voorafgingen, het ontzag en de, eerbied voor de constitutionele monar chie hier zienderogen groeide, ook 1918 getuigde er van is te danken aan de hoge opvatting, welke de Landsvrou we omtrent haar taak en plicht koester de. Ontzag en eerbied welke in de zware jaren 1940’45 nog tot verering zouden stijgen. Want het was in die jaren, toen de regering naar Londen moest worden overgebracht, dat haar ontembare wil tot verzet tegen de vijand, die ons land had overweldigd, en haar daaruit voortsprui tende activiteit, volk en vaderland dien sten bewezen, welke nooit kunnen wor den overschaten nooit mogen worden vergeten. Die activiteit liep van haar persoonlijk overleg met staatshoofden en regeringen van enige onzer grote gealli eerden, bij wie ze groot gezag genoot, tot haar aansporingen aan ons volk tot verzet en woorden van troost voor allen, die zwaar leden door de bezetting, woor den, welke altijd indruk maakten ook al werden ze van verre gesproken. Toen dan eindelijk de vijand was verslagen, ons land was ontzet, en het begin van herstel van de welvaart zich hier af tekende, heeft Prinses Wilhelmina ge meend haar taak in jongere, ook ver trouwde handen te moeten overgeven om de rust te zoeken, welke zij na de ver vulling van haar zware taak zozeer ver diende en ons volk haar zo gaarne gunt. De rust welke zij ook op deze 31ste Aug. begeert, een datum welke bijna een halve eeuw lang een feestdag bij uitnemend heid voor ons volk was en uit de herin nering waaraan ook thans nog een „Lang zal zij leven” opklinkt. Rekening Openbaar Slacht- huisbedrijf. Mohammed Ali, de kortgeleden afge treden minister-president Van Pakistan, is benoemd tot ambassadeur van zijn land te Washington. Te Karatsji heeft zich echter een delegatie van Pakistaan se vrouwen bij de minister-president vervoegd met een protest tegen deze be noeming wegens Mohammed Ali’s recen te huwelijk met een tweede vrouw. Mohammed Ali wil zijn tweede vrouw meenemen naar Washington en zijn eerste in Pakistan achterlaten. De vrou wendelegatie zeide van oordeel te zijn, „dat Mohammed Ali door zijn huwelijk met twee vrouwen een slechte getuige voor de Islam is en dat hij de Islam door de gehele wereld belachelijk maakt. Zijn tegenwoordigheid in Amerika zal er voortdurend aan herinneren, dat wij de naam hebben een polygaam land te zijn”. Mohammed Ali huwde zijn eerste vrouw vijftien jaar geleden. Zijn tweede vrouw is een Canadese van Libanese af komst. Hij huwde haar in het voorjaar in Beiroet. Zij is 32 jaar. Voor haar hu welijk was zij een secretaresse van Mo hammed Ali. Op 1 September a.s. zal ingevolge het Koninklijk Besluit van 23 Augustus 1955 de nieuwe spelling van kracht worden. Zij heeft betrekking op de rege ling van ’t voornaamwoordelijk gebruik, het gebruik van de tweede-namvalsvor- men als der, dezer en zijner, de schrijf wijze van bastaardwoorden en tussen klanken in samenstellingen, gelijk deze zijn voorgeschreven in de leidraad en de woordenlijst der Nederlandse taal, sa mengesteld door een commissie van Ne derlandse- en Belgische deskundigen en in Augustus 1954 verschenen bij het Staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf en bij Martinus Nijhoff te ’s-Gravenhage. In het afgelopen jaar heeft men in West-Duitsland 17.000 autobestuurders het rijbewijs ontnomen, daar zij roeke loos reden of dronken waren. Ongeveer een derde deel dezer automobilisten krijgt het rijbewijs nimmer terug. Aan alle goede dingen komt een end. Dat gold dus ook voor de festiviteiten op de Wip. Zaterdagavond kwam het slot met een uitgezocht afscheidsprogramma, dat weer door een enorm aantal belang stellenden werd bij gewoond. En op deze laatste avond konden allen, zowel van dichtbij als van ver af de optredenden niet alleen horen, maar ook zien. Ge meentewerken had n.l. de uitneembare muziektent op de podium geplaatst, zo dat de artisten nu een halve meter hoger stonden. Een belangrijke verbetering Het Theaterbureau Luna uit Haarlem had voor deze avond een keur van radio- artisten geëngageerd, die een programma brachten dat een prachtige afsluiting vormde van de reeks van feestavonden welke het Actie Comité van Sneker Win keliers deze zomer aan de burgerij en de vacantiegasten aanbood. Het gezel schap bestond uit André Meurs, humorist en conferencier, The Two Mounties, twee leuke jongemannen met geestige liedjes bij de gitaar, Jack Smith and Comp., radio-accordeonduo, Jennie van Elslo, begeleidster aan de piano en zangeres- accordeonniste, en als gast Claire Rus sell, operette zangeres. Allen boekten zeer veel succes. Het publiek applaudiseerde geestdriftig en zong ook enthousiast de populaire liedjes van André Meurs mee en de operette- en walsmelodietjes welke Jennie van Elslo bij haar accordeon zong. Meurs had ook zo maar even een aardig liedje op Sneek en de Sneker Middenstand ge maakt. Het leuke refreintje ging er in als koek. Op deze avond zijn ook weer vele woorden van dank gesproken. De heer Uit de Babcock Wilcox fabriek, bij het Parijse vliegveld le Bourget, werd een loden cylinder inhoudende een radium capsule vermist. Deze cylinder, ook wel bom genoemd gebruikte men om fouten in gelaste metalen op te sporen. Men neemt aan dat de dief niet schuilt onder het 1300 man grote personeel, want alle arbeiders kennen de gevaren van dit in strument. Als men het zonder voorzorgs maatregelen hanteert en bij zich houdt, sterft men binnen 18 minuten. Zou ie mand de cylinder openen en er de cap sule uithalen, dan zou hij slechts enkele minuten hebben te leven. De Parijse politie zocht Vrijdag in opslagplaatsen van handelaren in metaal met 29 Geigertellers naar bom. schoolatlassen ten behoeve van de Re- hobothschool; d. het aanbrengen van een nieuwe verlichtingsinstallatie in het gymnastieklokaal by de Julianaschool. Wat de aanvragen a, b en d betreft stellen B. en W. voor de gevraagde me dewerking te verlenen. De aanvrage onder c. adviseren B. en W. echter af te wijzen. Blijkens door het schoolbe stuur verstrekte inlichtingen bekostig den de leerlingen deze atlassen tot dus verre zelf, doch het schoolbestuur acht deze gang van zaken onbevredigend. B. en W. merken echter op dat hier uiter aard geen sprake is van vervanging van leermiddelen, die door langdurig ge bruik niet meer gebruikt kunnen wor den. Daarom dient de vraag gesteld of door inwilliging der aanvrage de nor male eisen aan het gewoon l.o. te stel len, zullen worden overschreden. B. en W. menen van wel; leermiddelen als at lassen, woordenboeken e.d. plegen im mers naast het gebruik bij het onder wijs op school, ook en vooral voor huise lijk gebruik te worden aangewend. Het moet daarom redelijk geacht worden dat de kosten daarvan door de ouders wor den gedragen en ook bij de Rehoboth- school is dit gebruikelijk geweest, ter wijl bij het openbaar onderwijs alhier deze gedragslijn eveneens wordt gevolgd. B. en W. verwijzen tenslotte naar een K.B. van 9 Dec. 1949 nr. 16 waarin in hoger beroep een dergelijke aanvraag van een bijzondere school voor u.l.o. werd afgewezen. Gratificatie aan het gemeente- personeel by ambtsjubileum. Tot nog toe bestond hier geen alge mene regeling voor deze zaak, doch B. en W. menen, mede gelet op het nauwe verband dat tussen de verschillende rechtspositie- en bezoldigingsregelingen van het rijkspersoneel en die van het gemeentepersoneel bestaat, dat thans een dergelijke algemene regeling dient ingevoerd, zoveel mogelijk gelijk aan de rijksregeling. B. en W. stellen voor dat bij een 25-jarig ambtsjubileum een halve maand dan wel 2 weken salaris zal wor den uitgekeerd, 40 en 50-jarig een maand dan wel 4 weken salaris. Aan in dienst zijnde ambtenaren, werklieden en ar- beidscontractanten die op het tijdstip van het in werking treden van dit be sluit reeds een diensttijd van 25, 40 of 50 jaar hebben vervuld, wordt de gra tificatie alsnog toegekend, met dien ver stande dat slechts een gratificatie voor één jubileum wordt toegekend, en een reeds ter gelegenheid van een jubileum door een belanghebbende ontvangen gratificatie op het bedrag in mindering w^rdt gebracht. De patates-frites kraam op het Grootzand. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van de winkeliersvereniging Het Grootzand om te bevorderen dat aan de heer Lageveen niet meer wordt is of dan een zo gelukkige combinatie' In Japan zijn 18 kleine kinderen over leden en verkeren 586 kinderen in le vensgevaar na het gebruik van melk poeder, waarin zich arsenicum bevond. De Japanse regering heeft de verkoop van het product, dat van een bekende firma afkomstig is, doen staken en een onderzoek gelast hoe het arsenicum in de melkpoeder terecht is gekomen. O. Faber deed dit namens de ouden van dagen, die zeer ingenomen waren met hun gereserveerde zitplaatsen vooraan. De heer Kraakman, voorzitter van het Actie Comité, richtte zich tot de velen die belangloos hun medewerking gaven aan deze feesten, die allen, mede dank zij de prachtige zomer, een groot succes zijn geweest. In de eerste plaats het Ge meentebestuur dat de opbouw van het podium weer voor zijn rekening nam en verder de politie, opzichter en personeel van Gemeentewerken, de Plantsoen dienst, de Zakenlieden die het comité in staat stelden de feestelijkheden te or ganiseren, de oppassers en orde-commis- sarissen, de heren W. Wuring, J. Olij en Pettinga, de fa. Visser, Radio Minkema (geluidsinstallatie en verlichting) en de heer Joop Doevendans, hoofd van de ver loting en adviseur. Verschillenden van hen kregen geschenken en allen een in stemmend applaus. Voor de traditionele verloting ten bate van het Zwakke Kind werden de loot jes vlot verkocht. Geen wonder trou wens, want de hoofdprijzen waren zeer aantrekkelijkeen linnenuitzet en een aluminium keukenuitrusting. Winnaars waren de houders van de nummers 6530 en 6162. Hoewel het merendeel van de nieuwe stadsbewoners in Rotterdam zich uitste kend blijkt te kunnen aanpassen, ont moeten de woninginspectrices nog wel eens zonderlinge toestanden, aldus schryft het Vrije Volk. Zo heeft men in een flatwoning (drie hoog) in het nieuwe Hoogvliet bij een bezoek aan een uit het Noorden komend gezin een geit op een der slaapkamers aangetroffen...'... Het gezin had het dier meegenomen en 'n groot deel van de huis houdelijke economie steunde op de voortbrengselen van dit beestje, werd gevoederd met gras, dat in de om geving werd gesneden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1