Witl JL Ons Belang deed nuttig werk voer een goede melkvoorziening van onze stad BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 fw 1 IIJIj Verkeersonderwijs wordt verplicht Donderdag 1 September Redacteur: L. KIEZEBRINK Het Westen, Israel en de Arabische landen Aanbesteding Begin van brand Hoop op de vijf millioen Er moet veel werk gedaan worden Onderbouw nieuwe Ooster- poortsbrug aanbesteed Hygiënische maatregelen op bouwwerken Kapelaan Mulder verlaat Sneek Belofte na halve eeuw ingelost 110e Jaargang No. 70 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Ruilverkaveling in Waterschap Oppenhuizen Rijksmiddenstandsconsulent voor Friesland Vijf en vijftig jaar koffiebrander tl en enorm zal Het bestuur der afd. Sneek. Burgemeester Rasterhoff, De verdere sprekers Met thans van sla- De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht heeft naar Ons Noorden meldt tot kape laan te Blauwhuis benoemd de neomist G. H. Feyen, tot kapelaan te Utrecht (H. Gerardus Maj.) de weleerw. heer A. J. J. Mulder thans kapelaan te Sneek tot ka pelaan te Sneek de weleerw. heer D. J. Galama. Naar wij vernemen wordt er voor alle parochianen gelegenheid gegeven om af scheid van de vertrekkende kapelaan te nemen, heden Donderdagavond om half negen, in de grote zaal van Hotel Hanen burg. De Australiër Georges Choate, Brit van geboorte, 75 jaar oud, is uit Sydney op weg naar Londen om te trouwen met de 76-jarige mejuffrouw Louise Stow. Het is precies 52 jaar geleden dat Georges beloofde met Louise te trouwen. Hij was 23 jaar toen hij haar eeuwige trouw be loofde en naar Australië vertrok om for tuin te maken. Weliswaar trouwde hij vijf jaar later met een Australische, maar fortuin maakte hij. Enige jaren geleden overleed zijn vrouw en nu is hij ojï weg naar Londen om zjjn belofte van een halve eeuw geleden alsnog in te lossen. Aan ieder de gelegenheid, er het zijne toe bij te dragen. Advertentieprijs 15 ct. per mjn. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD constateerd In 5 jaar, zo had de vragen steller opgemerkt, eiste het verkeer in Nederland 128.030 doden en gewonden. De minister bevestigt dit cijfer thans, maar tekent daarbij aan, dat in verhou ding tot het toegenomen aantal motor rijtuigen sinds 1949 de verkeersveiligheid niet noemenswaard is verslechterd - eer der verbeterd. Die toeneming bedraagt - nog zonder de bromfietsen - 66 pet. Niettemin vindt de minister het aantal doden en gewonden hoog genoeg. Vorig jaar is de commissie Veiligheid Wegver keer ingesteld, die o.a. het voetgangers- probleem en het vraagstuk van de maxi mumsnelheid bestudeert. Zodra hierom trent een rapport verschijnt, zal het aan stonds in studie worden genomen. Het tot stand komen van wettelijke regelingen zal dan worden bespoedigd. Minister Algera is op de hoogte van plannen van zijn ambtgenoot bij O.K. en W., volgens welke kennis van de ver keersregels een verplicht vak zal worden op de lagere scholen, te geven tijdens de voor aardrijkskunde uitgetrokken uren. waren de heren Te Riele, Deventer, na mens het Hoofdbestuur van de Lande lijke Bond v. Melkhandelaren (V.M.O.) Damsma, Dokkum, namens de Friese Bond en de afd. Dokkum, die een voor zittershamer met inscriptie aanbood; In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap Op penhuizen is met 125 tegen 4 stemmen besloten een aanvraag tot een plan voor ruilverkavaling in te dienen. Gedeputeer de H. M. Gerbrandij en ir K. de Haan van de cultuurtechnische dienst gaven een uiteenzetting over de consequenties hiervan. Het Koningin-Wilhelmina-Fonds voor de Kankerbestrijding vraagt op Dinsdag 6 Sept. a.s. wederom ons aller aandacht voor de huis-aan-huis-collecte. Moeten wij U nog wijzen op het grote gezondheidsgevaar, dat nog immer de kanker voor ons volk betekent Moeten wij nog spreken over de ellende en zor gen, die deze gevreesde ziekte voor pa tient en omgeving brengt Het is zaak, dat wij ons allen achter de bestrijding van dit kwaad stellen en via het Koningin-Wilhelmina-Fonds onze bijdrage leveren, opdat het probleem van de kanker verder opgelost moge worden opdat in kostbare laboratoria veel werk verzet kan worden opdat de daarvoor aangewezen zieken huizen van de modernste bestralingsap- paraten voorzien kunnen worden. Dit vraagt grote sommen gelds. Hier voor zijn millioenen nodig. Dat niemand in Sneek de gelegenheid verzuime zijn bijdrage te geven, opdat het vele werk gedaan moge worden. Het Koningin-Wilhelmina-Fonds rekent op U. De commissie van aanbeveling Maandagavond werd een begin brand ontdekt in het rookhok van gerij Stienstra in de Nauwe Noorder- horne alhier. Vermoedelijk had het kurk droge zaagsel vlam gevat. Door snel en krachtig ingrijpen slaagde de brandweer er in uitbreiding van de brand te voor komen. De schade wordt door verzeke ring gedekt. en DONDERDAGS Men moet van overheidsmaatregelen en speciale overheidscommissies geen wonderen verwachten, waar het de ver betering van de verkeersveiligheid be treft. Verreweg het grootste deel van de verkeersongevallen is te wijten aan on achtzaamheid, vaak zelfs roekeloosheid van de weggebruikers. Tal van deelne mers aan het verkeer wensen zich er niet van bewust te zijn, dat iedere onbe raden handeling gevaar oplevert voor henzelf en voor hun medemensen. Dit zegt de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Ritmeester, die een toe nemende verkeersonveiligheid had ge- Door de Rijkswaterstaat is in Den Haag publiek aanbesteed het maken van de onderbouw voor de nieuwe bascule (Oosterpoorts) brug alhier. Er kwamen acht inschrijfbiljetten binnen. De hoogste mschrijfster was de Beton en Aanne- mingsmaatschappij G. de Rouw te Kerk- driel met 396.000.de laagste de fa. H. Broersma te Harlingen met 365.300. Men hoopt spoedig de gunning te kunnen verstrekken aan de laagste inschrijfster. digden van de Vereniging van Sneker Zakenlieden en het Actie Comité van Sneker Winkeliers van hun belangstel ling blijk gaven. Tot besluit van de Jubileumviering volgde er ’s avonds nog een feestavond voor de leden en hun huisgenoten. Hier trad met veel succes het gezelschap Henk Stuurop op, bestaande uit Mimi Kok, cabaretière, Nick Godart, Ham- mond-organist, Jack Smith and Comp., Accordeontrio, Gerry en Terry de Zin gende Dwazen en Henk Stuurop zelf als humorist-conferencier. Raspe voor de redactie en uitgeefster van het vakblad; van Dijk, namens de Commissie voor de Detailhandel; I. de Boer, voorzitter van de Coöp. Zuivelfa briek te Scharnegoutum; de Boer, di recteur van de K.N.M. fabriek te IJs- brechtum; Jongsma namens de afd. Balk en tot besluit het lid J. Visser, de oudste melktapper die dit vak al 38 jaar be oefent en een der pioniers was van de organisatie. Deze deelde ook mede, dat hij en zijn collega’s H. Haagsma, G. Op penhuizen en Joh. Hamersma ’s morgens als de vier oudste tappers op het kan toor van „Normandia” waren genodigd, waar de directie hun uit waardering voor hun werk elk een zilveren lepel en vork aanbood. Na deze verheugende mededeling dankte de heer Baarda, die alle sprekers direct al had beantwoord, nogmaals voor de vele waarderende woorden, goede wensen, bloemen en geschenken, waarmee het einde kwam van deze ge zellige receptie, waarop ook afgevaar- Kominform en wijst op een reactie in de Ver. Staten op de geestdrift over de top conferentie te Genève. Een reactie te gro ter omdat de Amerikanen de Russen er van verdenken wapenen aan de Arabi sche landen te leveren. De rede heeft na tuurlijk geen gunstige indruk in de Sow- jetunie gemaakt, en het is grotelijks de vraag of op de ministersconferentie te Genève in October, waar men tot zaken moet komen, de zelfde prettige stemming zal heersen als op de topconferentie. Misschien zullen we al eerder iets we ten omtrent de werkelijke stemming om dat thans ook de subcommissie der V. N. voor de ontwapening bijeen is om over de diverse voorstellen op de topconfe rentie te berde gebracht, te spreken. Zo als bekend hebben de Russen hun laat ste voorstellen ten deze gekoppeld aan een collectief veiligheidsverdrag voor Europa, waarvan het Westen niets moest hebben. Datzelfde veiligheidsverdrag speelt bij de Russen ook een grote rol in hun politiek ten opzichte van de her eniging van Duitsland, zoals bondskan selier Adenauer wel zal ervaren als hij volgende week in Moskou op bezoek is. Voorlopig zal van die hereniging niets komen. Volgens enkele commentatoren verwachten de Russen dat de tijd voor hen ook zal werken in deze zin, dat na de golf van economische welvaart welke thans over het Westen spoelt, een tijd van depressie zal komen en W. Duits land dan zelf naar een hereniging haken in de sfeer van een Russische economie. Ook in dit licht valt het te be treuren dat de W. Europese economische samenwerking nog zo weinig te beteke nen heeft, de houding van W. Duitsland en dr Adenauer stelt in deze ook te leur, al moeten we deze laatste de eer nageven dat hij en zijn partij, de C.D.U. de laatste dagen het Saarstatuut, dat een betere verstandhouding met Frankrijk zal te weeg brengen, openlijk hebben verde digd. Tenslotte zij de aandacht geves tigd op de uitlatingen der Japanse re gering, die een groter aandeel in de defensie van haar land en omgeving wenst dan de vroegere geallieerden heb ben toegestaan en de vreemde troepen uit haar gebied wil zien verdwijnen. Het tekent wel de bijzondere trouw van de heer Jan Zweijtser, dat hij Maan dag de dag mocht herdenken, waarop hij vóór 55 jaar zijn loopbaan als koffie- brander begon. Trouwens die trouw heeft meer aspecten, want de grootste helft van deze tijd, nl. 29 jaar, was de heer Zweijtser in dienst van firma Van der Plaats te Bolsward, die Maandag ter dezer gelegenheid dan ook prompt de vlag uitstak. Een andere vorm van trouw van de heer Zweijtser is die aan de plaats zij ner inwoning, want al die 29 jaar is de jubilaris in Sneek blijven wonen. Bij het steeds maar weer visa versa rijden heeft de jubilaris nu reeds bijna 5 maal de omtrek der aarde af gelegd (bij stuk jes en beetjes wel te verstaan en steeds op hetzelfde traject). Reeds bij een vorige huldiging was door H. M. de Koningin aan de heer Zweijtser de ere-medaille in brons ver bonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. Thans had door de directie opnieuw in intieme kring een welver diende huldiging plaats. Welverdiend, daar het wel een uniek jubileum mag heten het verantwoordelijke vak van koffiebrander meer dan een halve eeuw trouw te blijven. De heer J. Heeres, die de jubilaris na mens de directie zijn gelukwensen aan bood, zeide hierbij zich dubbel gelukkig te prijzen, daar spr. bij de vorige hul diging niet persoonlijk aanwezig kon zijn. De gelukwens ging vergezeld van een enveloppe met inhoud. met wethouder Blok het Gemeentebe stuur vertegenwoordigend, bracht in herinnering hoe de gemeente zich in het verleden jarenlang bezig heeft gehouden met het melkvoorzieningsvraagstuk. Sneek was een der eerste gemeenten waar t.b.c.vrije consumptiemelk ver kocht werd, kenbaar door de bekende bordjes aan de karren. Deze taak is door de overheidsmaatregelen vervallen, maar toch is een goede melkvoorziening nog steeds in het belang van de bevol king. Uw vereniging heeft op dit gebied nuttig werk gedaan, aldus spreker. O.a. ook door het inrichten van eigen spoel- lokalen. In deze 25 jaar is veel bereikt door onderlinge samenwerking en is Uw positie belangrijk verbeterd. Ik hoop dat U ook in de volgende periode be zield zult zijn door dezelfde wens om sa men te werken waarbij het belang van de consument op de voorgrond zal staan. Door het eigen belang en het gemeen schappelijk belang aan elkaar te koppe len kan nog meer bereikt worden, zo betoogde de burgemeester. Nadat een afgevaardigde van de af deling Heerenveen een op rijm gestelde gelukwens had voorgelezen, wat verge zeld ging van een fietspomp voor ge meenschappelijk gebruik, voerde de heer A. A n e m a, directeur van „Normandia” het woord. Deze complimenteerde het bestuur eerst namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken en daarna na mens „Normandia" en haar medewer kers. Hij constateerde met genoegen dat het contact tussen de directie en het bestuur van „Ons Belang” steeds Van prettige aard was. Men had begrip voor eikaars standpunt en gedurende de tijd dat spr. met het bestuur in contact staat is men het altijd eens geworden. Daar moest echt'er wel eens een sigaar bij te pas komen en daarop voortbor durende bood de heer Anema een luxe sigarendoos met inhoud aan. De heer W am e link, voorzitter van de Regelingscommissie voor de melk- sanering, welke in haar geheel aanwezig Wordt overal in de Westelijke wereld de ontwikkeling van de toestand in Ma rokko en ook in Algerië, waar grote spanning heerst en de Fransen de staat van beleg afkondigden met bezorgd heid gevolgd, in het bijzonder is dat het geval in Amerika. En niet alleen omdat het conflict de Franse positie in Europa verzwakt Franse Navo troepen zijn thans in Noord Afrika, 75.000 reservisten zullen straks hun plaats innemen in Eu ropa of omdat de Amerikaanse vlieg- bases in Afrika in ’t gedrang komen, maar ook om algemene principes. Het conflict brengt de betrekkingen tussen het Westen en de Arabische wereld in gevaar en Amerika voelt zich niet prettig als bondgenoot van Frankrijk, zolang dit laatste land met geweld koloniale ver houdingen handhaaft. In een rede welke president Eisenhower vorige week voor de vereniging van Amerikaanse advoca ten hield heeft deze dan ook Frankrijk, al werd dit land niet met name genoemd, een wenk gegeven in dezen een nieuwe politiek te volgen, toen hij betoogde dat men de vooruitgang van pas ontwaakte volken niet kon en mocht tegenhouden. De hoofdinhoud van die rede was echter stellig, over de hoofden der advocaten heen, voor Rusland bestemd want Eisen hower betoogde met klem dat de wereld vrede nooit met onrecht mocht worden gekocht, dat een status quo onaanvaard baar was welke onrecht en onderdruk king voor vele naties meebrengt en dat een internationale politieke machine, die binnen de grenzen van souvereine staten werkt aan hun omverwerping, nooit kan worden goed gepraat. Dit alles sloeg ken nelijk op Moskou, de door de Russen ge knechte naties en het optreden van de Heerst er dus in het Westen een wat onbehaaglijke stemming over wat er zich aan de Noordelijke zijde van de Middel landse Zee afspeelt, rondweg kritiek is die stemming ten opzichte van wat er aan de Zuidelijke en Oostelijke oever gebeurt. De IsraëlischArabische betrek kingen zijn nog nimmer genormaliseerd en de verhoudingen tussen Israel en de Arabische Liga zijn gaandeweg nog slechter geworden sedert in Egypte Nas ser zijn bewind heeft gestabiliseerd en door de oplossing van de Suez-kwestie met Engeland de handen meer vrij kreeg. Steeds veelvuldiger werden de inciden ten aan de demarcatielijn bij de wapen- stilstandsovereenkomst destijds vastge steld. Tenslotte werd de toestand zo ernstig dat de wapenstilstandscommissie der V. N. het initiatief nam tot onder linge besprekingen tussen Israel en Egypte om de spanning te verminderen, omdat het opnieuw uitbarsten van de oorlog anders waarschijnlijk werd ge acht, waarbij de grote Westelijke mo gendheden onherroepelijk betrokken zouden worden. Deze besprekingen zijn inderdaad begonnen doch, na twee maanden, vorige week door Egypte af gebroken omdat er weer een grensinci dent geweest was, dat volgens Kairo ver oorzaakt was door Israël. Nadien zijn de incidenten elkaar snel opgevolgd en er zijn zelf IsraëlischEgyptische luchtge- vechten geweest, zodat Israël zelfs de Veiligheidsraad er in wil betrekken. De toestand is uiterst gevaarlijk geworden, waarvan de grondoorzaak eigenlijk is dat de Arabische staten nog maar nooit het bestaan van de Israëlische staat als een voldongen feit willen aanvaarden, waar om zij geen eind aan de oorlogstoestand willen maken. De Amerikaanse regering, inziende het onhoudbare van deze toe stand, heeft zich thans bereid verklaard deel te nemen aan een verdrag ter waar borging van de grenzen tussen Israel en de Arabische landen en deel te nemen aan een internationale lening aan Israel om het dit land mogelijk te maken scha devergoeding te betalen aan de Arabie ren, die het land verlieten na de op richting van de Joodse staat. Het plan heeft reeds de instemming van tal van Westelijke landen verworven, Israel staat er sympathiek tegenover maar de vraag blijft hoe de Arabische landen die er eind deze week over vergaderen, er over denken. Zij zullen bij aanvaarding hun principiële bezwaren tegen het bestaan van de Joodse Staat op zij moeten zetten en wat de practische kant van de kwes tie betreft o.a. genoegen moeten nemen met schadeloosstelling der gevluchte Arabieren. De Arabische staten hebben altijd geëist dat deze weer in Israel zou den mogen terugkeren, wat Israel niet kan toelaten omdat het dan binnen zijn grenzen een te grote Arabische minder heid zou hebben en niet voldoende plaats voor Joodse immigranten die nog steeds toestromen. Ook uit de Frans Noord Afrikaanse gebieden waar bij de recente onlusten vele Joden slachtoffer van Ara bieren en Berbers zijn geworden, zodat de grote Jodenbevolking nu voor een be langrijk deel opname in Israel wenst. En hier zijn we dan weer aangeland bij de Marokkaanse kwestie. Er is vorige week eerst overleg geweest tussen een aantal Franse ministers en een aantal vooraan staande Marokkaanse leiders over een oplossing van deze kwestie. Daarna heeft premier Faure zijn plannen aan presi dent Coty en zijn geheele kabinet voor gelegd, waar ze geen onverdeelde instem ming vonden. Daarom moest weer naar een compromis worden gezocht, om ook de conservatieve leden van het kabinet en de Franse kolonisten in Marokko te bevredigen. Dat compromis komt, voor zover bij het schrijven van dit overzicht bekend is, hierop neer dat volgens de wens der Marokkaanse nationalisten Sul tan Ben Arafa zal aftreden, maar ook de resident-generaal Grandval die juist zo zeer het vertrouwen der nationalisten genootdeze wordt opgeofferd aan de poging van Faure om de conservatieve vleugel in zijn kabinet te houden. De vraag blijft natuurlijk of de nationalisten tevreden zullen zijn met deze oplossing. Er zal een regentschapsraad komen en later een regering waarin alle Marok kaanse partijen vertegenwoordigd zullen zijn, maar, als de geruchten omtrent de Franse voorstellen juist zijn keert de verbannen Sultan Ben Joussef niet op de troon terug en ofschoon volgens de Fran se plannen Grandval vervangen zal wor den door een andere resident-generaal van liberale opvattingen, rijst toch de vraag of de nationalisten hem zozeer zullen vertrouwen als ze Grandval deden, want ze zullen overwegen dat de nieuwe functionaris, die een grote rol bij de in voering van de hervormingen zal spelen, toch de zegen moet hebben gekregen van de conservatieve ministers in het Franse kabinet. Alle moeilijkheden zijn dus nog niet opgelost in Marokko, waar ook een deel der Berberstammen partij tegen de Fransen blijkt te hebben gekozen en de leider der Berbers, El Glawi, dus ook meer in de richting van het nationalisme wordt gedreven. Het bestuur tijdens een van de toespraken. V.l.n.r. P. H. Zondervan, commis saris S. Siemonsma, secretarisC. Baar da, voorzitter H. Schraa, penningmees ter en H. v. d. Goot, commissaris. In het Provinciehuis te Leeuwarden heeft Dinsdagmorgen een bijeenkomst plaats gehad van de besturen der Lan delijk Stichting 1940-’45, de Stichting Sneek 1940-45 en de Stichting Friesland 1940-45, waar mededeling werd gedaan van de resultaten welke de inzameling in onze provincie ten bate van de Lan delijke Stichting had opgeleverd. De Friese gemeenten gaven als eenmalige subsidie samen f 16.713, het Provinciaal bestuur f 10.000.—; van particuliere zij de werd f 18.550 bijeengebracht. De heer Smallenbroek, voorzitter van de Lande lijke Stichting bracht dank en zeide ge gronde hoop te hebben dat de vijf mil lioen, welke zijn Stichting nodig heeft, ook werkelijk bijeen zullen komen. Te Londen is Maandag de conferentie tussen Engeland, Griekenland en Tur kije begonnen over de toekomst van Cyprus, het eiland in het Oostelijk deel van de Middellandse Zee, dat thans een Britse kolonie is. Een zeer groot deel der Cyprioten is van Griekse afkomst wenst aansluiting van het eiland bij Griekenland. De Griekse regering steunt dit streven en eist het eiland ook op en wil desnoods deze kwestie voor de Ver enigde Naties brengen. Engeland wil echter Cyprus houden, ook omdat het, nu het de Suez basis moest opgeven, van dit eiland het middelpunt der Britse defen sie in het Oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee wil maken. Londen is wel bereid Cyprus een eigen grondwet te geven, misschien zelfs als voorbereiding voor op de lange duur een nog gi\..ere zelfstandigheid van het eiland, maar de Cyprioten en Griekenland willen een de finitieve oplossing op korte termijn. De derde partij, Turkije, dat het eiland eeu wenlang tot in de laatste helft van de 19de eeuw bezat, terwijl nu nog 20% der Cyprioten van Turkse afkomst is, wil de Britse souvereiniteit over Cyprus ge handhaafd zien omdat het dit strategisch veiliger en voor de Turkse minderheid beter acht dan een Grieks bewind, maar als er verandering zou komen, dan wil het ’t eiland zelf hebben. Er is nauwe lijks kans dat er ditmaal te Londen al direct overeenstemming wordt bereikt daarvoor liggen de standpunten te ver uiteen, en ook een eventueel Grieks be roep op de Ver. Naties kan thans geen resultaat hebben. De Engelsen, wier be roep op strategische belangen niet zo heel sterk staat omdat de Grieken even tueel bereid zijn hun alle gewenste fa ciliteiten op militair gebied te verlenen, schrijft men wel de bedoeling toe dat ze Cyprus niet aan Griekenland willen af staan om Turkije niet in het harnas te jagen. De Amerikanen betreuren deze onenigheid tussen drie Navo-partners ook zeer en zij schijnen op Griekenland enige druk te oefenen om gematigd te blijven door hun economische hulp aan dat land, welke het thans wegens de er heersende inflatie juist zeer behoeft, wat op te schorten. Turkije heeft dergelijke economische moeilijkheden als Grieken land, ook daar heerst inflatie, mede door dat de regering de boeren, die dank zij Amerikaanse methoden, de laatste jaren hun productie enorm hebben opgevoerd, ondanks de daling der graanprijzen op de wereldmarkt, nog de oude prijzen ga randeert. Daar de boerenstand er geen inkomstenbelasting betaalt, kan de rege ring de winsten ook niet afromen. Ook in dit geval hadden de Turken gerekend op een flinke lening van Amerika om hen uit de moeilijkheden te redden, maar Washington heeft die geweigerd. En Istamboel is daarover boos omdat het grote financiële lasten op zich heeft ge nomen om het Turkse leger voortdurend paraat te houden en daardoor inderdaad ’n zeer machtige en waardevolle bondge noot in de Navo is. De bondgenootschap pelijke verhoudingen zijn door alle bo vengenoemde oorzaken enigszins gespan nen En daar komt dan tenslotte bij dat de malaise in het Balkanpact Turkije, Griekenland en Zuid Slavië ingetre den na het herstel van de vriendschap tussen Belgrado en Moskou, het Westen ook wat onbehaaglijk aandoet. Tito wil zoals bekend het militaire element in dit pact wat naar de achtergrond druk ken en vooral het economische en cul turele element naar de voorgrond bren gen Maarschalk Tito beweert dat als op economisch en cultureel gebied krachtige banden ontstaan, de militaire samenwer king, als de omstandigheden daartoe dwingen, ook veel vlotter zal gaan omdat de drie landen alle zouden beseffen een gemeenschappelijk economisch en cultu reel bezit te verdedigen. Geen gek idee op zich zelf, maar het is alleen maar de vraag of de ontwikkeling der gebeurte nissen die ruimte aan tijd zal laten, waarin dit alles kan groeien. Tot nog toe had het er de schijn van dat dit niet het geval zou zijn, en dat de Balkanlanden het beste deden hun militaire inspanning nummer één te plaatsen Turkije heeft dat al altijd gedaan omdat er wezen lijk oorlogsgevaar scheen te zijn. Thans, nu er een vriendelijker atmosfeer in de internationale politiek is ontstaan, denkt men er hier en daar anders over en blijkbaar in het bijzonder doet dat Tito. Burgemeester L. Rasterhoff, Ds J. A. P. Bongaards, Ds N. Brandsma, Dr J. Dethmers, Not. P. Feddema, Deken J. van Galkom, Ds E. N. van Loo, Ds M. v. d. Meulen, Ds H. Sondorp, A. A. Tromp, Mevr. H. A. Urbande Vries, Ds C. G. Wiegers, Not. J. Zijlstra, Dr J. W. v. d. Zijpp. Maandag werd door het Gemeentebe stuur van Sneek publiek aanbesteed het leggen van 900 m. riolering met bijko mende werken op het Industrie-eiland. Ingeschreven werd als volgtDe Baat, Amsterdam 50.000.Fa. P. M. Grebe Zn, Sneek ƒ42.500.Joh. W. de Jong, Sneek ƒ41.280.— S. de Wolf, Sneek 40.444.Fa. A. Ooms, Sneek 37.450 Kramer Dunnenwold, te Bergum ƒ30.166.—. De gunning werd aangehouden. Een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van de raad van be stuur bouwbedrijf, de bond van Neder landse architecten en de landelijke werknemersorganisaties, heeft voor schriften vastgesteld, die minimum eisen bevatten ten aanzien van schaftketen, schaftwagens, toiletten en urinoirs, was en kleedgelegenheden en rijwielberg- plaatsen bij bouwwerken. Verwacht wordt, dat door deze voor zieningen een der oorzaken van de aversie tegen het beroep in de bouwvak ken zal worden weggenomen. Een van de eersten die zijn oud- collega’s de hand drukte, was de heer T j. S i d e r i u s, melktapper in ruste, die met de heren Haagsma, Zondervan en Visser tot de oprichters behoorde en de vereniging vele jaren als voorzitter heeft geleid. De eerste spreker, de heer Haagsma, herinnerde in zijn toe spraak nog even aan de toestanden van vóór 1930 toen de melkhandelaren een zeer zwaar en sober bestaan hadden, maar wier positie door het werk van de vereniging belangrijk is verbeterd. Ook wat de verhouding met de fabrieks- directies betreft. Vooral het zeer vele werk dat de heer Siemonsma in de loop der jaren heeft verricht, werd door deze collega zeer geprezen. Voorzitter Baarda richtte op zijn beurt woorden van dank tot de oprich ters. Ook het tegenwoordige bestuur weet, wat zij allemaal voor de vereni ging hebben gedaan. was, roemde eveneens de goede samen werking met het bestuur bij de wijk- verdeling. Zijn wens was daarom, dat de vereniging ook verder moge bloeien (groeien is niet mogelijk) en zich ken merken moge door eensgezindheid en de geest dat elke melkventer werkt voor de gemeenschap. Eén voor allen-, allen voor één. Tot zegen van de burgerij en tot Uw eigen voldoening. De Vereniging van Zelfstandige Melkhandelaren „Ons Belang”, die giste ren haar 25-jarig jubileum vierde, heeft uitstekend wjprk gedaan voor een goede consumptiemelkvoorziening in onze stad. Daardoor diende zjj niet alleen het be lang van haar leden, maar ook dat van de gehele burgerij. Deze lof werd haar gistermiddag door de vele sprekers ioegezwaaid welke het woord voerden op de receptie van het bestuur, dat door een schat van bloemen en bloemstukken omgeven was en van velerlei zjjden gelukgewenst werd met het bereiken van deze mijlpaal en met de grote verbeteringen welke in de loop van deze vijfentwintig jaren voor de melktappers tot stand zijn ge bracht. In overeenstemming met de belofte, die de regering in haar onlangs gepubli ceerde middenstandsnota heeft gedaan, worden in de verschillende provincies thans Middenstandsconsulenten aange steld. In een viertal provincies is dit reeds m.i.v. 1 Juli j.I. geschied, ingang van 1 September zijn ook Rijksmiddenstandsconsulenten voor Friesland en Overijsel benoemd. In Friesland zal als zodanig optreden de heer W. Riemersma, Willemskade 29, Leeuwarden. Het middenstandsconsulentschap ligt ongeveer in hetzelfde vlak als de land- bouwconsulentschappen. De Middenstandsconsulent zal de mid denstanders van voorlichting dienen op economisch en bedrijfseconomisch ge bied. Hij zal toelichtingen kunnen geven op het middenstandsbeleid van de re gering en vragen beantwoorden over vestigingseisen, credietbemiddeling, loon- en prijspolitiek, sociale voorzieningen, belastingen, cadeaustelsel, uitverkopen, enz. Tevens zal hij de middenstand ten dienste staan met voorlichting omtrent bedrijfsadministratie, publicaties van het E.I.M., statistische vergelijkingscijfers enz. Vanuit de provincie zal de consulent tevens de regering voorlichten omtrent regionale en provinciale omstandigheden, waarmee de regering rekening kan hou den bij het bepalen van haar beleid.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1