a 528e NED. STAATSLOTERIJ Ds. G. J. de Leeuw legde de eerste steen voor de nieuwe Geref. Oosterkerk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST gemeente-ambtenaren Invasie van te Kapelaan Mulder nam afscheid van Sneek Maandag 5 September 1955 110e Jaargang No. 71 Redacteur: L. KIEZEBRINK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombfneerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het begin van een groot plan Gevonden voorwerpen Wvmbritseradeel en Ijlst 1 plank bij W. Brouwer, Jutrijp 34. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Prinses Wilhelmina heeft lichte griep Gedeelten van hoofdakte- examen langer geldig Omgevallen met de bromfiets Ir* Burgemeester Rasterhoff pleitte voor betere opleiding. Hoofdgerecht van het debatpatates frites. Maar er waren duurdere schotels op het uitgebreide menu I te’ SNEEKER NIEUWSBLAD A Uit onze raadzaal Ml van Ingekomen stukken. (Zie verder pagina 2). i Kamerstukken. Vierde klas Tweede week. Plaats der ontmoeting. 7056, 9417, 5941, Hoge prijzen en uitgelote nummers van te Sneek verkochte loten. Het was Donderdagmiddag een blij ogenblik voor onze Gereformeerde stad genoten toen Ds. G. J. de Leeuw onder grote belangstelling de eerste steen leg de voor de in de Jachthavenstraat in aanbouw zijnde nieuwe Oosterkerk. De derde Gereformeerde Kerk in onze stad, maar, zo onthulde Drs. H. A. Djjkster- huis, voorzitter van de Bouwcommissie, tevens het begin van een nieuw groot plan. Het ligt nl. in de bedoeling dat deZuiderkerk aan de Rienck Bockemakade straks ook door een nieuw gebouw vervangen zal worden. Het is verblijdend, zei hij, dat zovelen in de gemeente achter onze plannen staan en de uitvoering ervan mogelijk maken. De Commissie van administratie hoopt er in de kortst mogelijke tijd mee klaar te komen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt; MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) I I I Op het Statenjacht worden de zeilen gehesen. Sneek is zeilen, Sneek is water gelegd. De geest des Heren wil onder ons zo vaardig zijn, dat wij dit derde bedehuis mogen uitvoeren. Wat Is het rijk, dat wij deze plaats der ontmoeting mogen hebben in deze derde wijk, de Oosterwijk. En God verwacht hierin niet alleen Zijn eigen volk. De dichter van ps. 65 zegt, dat tot Hem komt al wat leeft. Dus ook voor degenen die niet di rect het etiket Gereformeerd dragen, zal er een plaats zijn. Wat een ontzaglijke rijkdom, dat wij als Gereformeerde Kerk van Sneek zoveel plaatsen kunnen aan bieden. Ds. de Leeuw bracht hierna lof aan de Bouwcommissie voor al haar werk, en in ’t bijzonder ook aan de architect de heer W. B. Plooy te Amersfoort, die ook al van 1938 af met de tekeningen bezig is. Verder dankte hij de Aanne- mlngsmaatschappij Friso, waarbij hij met name de heer Koster noemde. Wat is ’t fijn niet alleen huizen te mogen bouwen maar ook 1 erken en daardoor mede te werken aan de instandhouding volgens een geschriftje dat ons werd uitgereikt, zei de heer de Boer in zijn dankwoord. Maar niet alleen water. Dat is ons vandaag, maar ook vroeger reeds gebleken. Het is nl. niet de eerste maal, dat de Bond hier wordt ontvangen. Wij hebben ervaren, dat het ook vriéndelijk is en gastvrij en de Bond goed genegen is. Na zijn erkentelijkheid te hebben uit gesproken voor alles wat Sneek ook nu weer voor de End deed, betuigde hij zijn instemming met hetgeen burge meester Rasterhoff over de opleiding van ambtenaren had gezegd. Het deed ons goed, zei hij, dat hij daar nog eens de aandacht op vestigde. De Bond ijvert er ook voortdurend voor, maar overi gens wordt er nog weinig voor gedaan. En zijn woorden over de zelfstandigheid van de gemeenten waren ons uit het hart gegrepen. De leden van onze Bond zullen de gemeenten van harte en krach tig steunen in hun strijd voor het her krijgen van deze zelfstandigheid, die de zelfwerkzaamheid bevordert en van zo groot belang is voor onze gemeenschap. en DONDERDAGS De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina deelt mede, dat H.K.H. op de vooravond van haar verjaardag een lichte griep heeft ge kregen, waardoor het haar op het ogenblik niet mogelijk is haar gewone werkzaamheden te verrichten. van Gods Koninkrijk. Maar, zo vervolg de spreker, ik denk ook aan de opzich ter, de heer Bouwmeester, die het oog van de meester zal laten gaan over het geen hier geplaatst wordt. Wij hopen van ganser harte dat het zo zal zijn dat wij straks zullen kunnen zeggen: „hij heeft inderdaad een pluim verdiend”. En de arbeiders wenste hij toe, dat zij hun arbeid niet alleen met plezier zullen doen, maar dat deze ook hun ten zegen moge zijn. Ds. de Leeuw eindigde zijn toespraak met allen op te wekken te blijven kijken hoe dit huis groeit en tot zijn einde komt. Want zo zal ook het einde komen van het grote werk van de Here voor heel Zijn volk. Hierna metselde hij met een versier de troffel een gewone gele klinkert in waaruit het gebouw wordt opgetrokken. De gedenksteen wordt later aangebracht. De stuwende kracht Z.h.s. of discussie worden aangeno men: het voorstel van B. en W. inzake de bezoldiging van het gemeenteperso- neel (waarbij de heer T e rp s t r a uiting gaf aan zijn voldoening dat door over leg tussen regering en bonafide vakor- Sinds 1951 behoudt een met gunstig gevolgd afgelegd gedeelte van een hoofdacte-examen gedurende ten hoog ste drie kalenderjaren zijn geldigheid. Door omstandigheden buiten hun schuld komen onderwijzers hierdoor vaak in moeilijkheden. Grote klassen, militaire dienst en huisvestingsmoei- lijkheden vormen vaak een beletsel voor regelmatige studie. Derhalve is nu bij K.B. bepaald, dat de geldigheidsduur van het met gun stig gevolg afgelegde gedeelte van een hoofdacte-examen met twee jaar wordt verlengd, zodat de onderwijzers dus voortaan vijf jaar hebben om de vol ledige acte te behalen. Drs. H. A. Dijksterhuis, die na de steen legging het woord voerde, begon met te zeggen, dat het hem speet dat hij hier stond en niet de heer (F. K.) Groene- veld, die helaas weer in het ziekenhuis te Leeuwarden moest worden opgeno men. Die was nl. de stuwende kracht bij de uitvoering van het besluit van de Kerkeraad. Daarna deed hij de mede deling welke wij in de aanhef vermeld den. Na zijn voldoening te hebben uitge sproken over de vlotte voortgang van het werk het ging alles van een leien dakje vertelde de heer Dijksterhuis nog, dat het gebouw nogal wat anders wordt dan de oorspronkelijke opzet was. Het was eerst de bedoeling een soort Kraakkerk te bouwen met een enorme toren, maar het wordt nu een eenvoudig simpel gebouw. Maar juist daardoor zal het meer aantrekken. Spr. hoopte van harte, dat het bouwen zal voortgaan zoals het nu is begonnen, ook aan de nieuwe kerk in de Zuiderwijk, en bad dat God er Zijn zegen aan zal geven, en de gemeente van Sneek de weg zal gaan die de Kerkeraad haar in dezen wijst. Ds. de Leeuw besloot daarna de korte plechtigheid met dank aan God. Moge Hij Zijn zegen schenken aan dit huis en aan hen die er aan werkzaam zijn. Toen Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur de 64-jarige H. de Jong uit Gauw, werkzaam aan de Zuivelfabriek Nor- mandia alhier op zijn bromfiets naar huis reed werd hij nabij de ingang van het Burgemeester de Hooppark inge haald door een melkauto van de fabriek. De Jong groette de chauffeur door zijn hand op te steken, maar vermoedelijk verloor hij daardoor de macht over het stuur met het gevolg dat hij omviel en bewusteloos op de rijweg bleef liggen. Dokter van Reekum, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp en liet de man, die behalve een hoofdwonde ook ernstig letsel aan een zijner handen had, per ziekenauto naar ’t St. Antonius Ziekenhuis vervoeren, waar hij ter ver pleging is opgenomen. Nader vernamen we dat de Jong een hersenschudding, een vrij diepe hoofd wonde en een gebroken pink had opge lopen. Hij was echter vrij spoedig weer tot bewustzijn gekomen. ganisaties ook de laagste salarissen op getrokken zijn)het voorstel van B. en W. inzake de „wijziging van de jaarwed- deregeling secretarissen en ontvangers Friesland 1954”. Idem betreffende vast stelling van een besluit tot het toeken nen van een gratificatie aan het ge- meentepersoneel bij ambtsjubilea. Het rapport van de commis'ie voor rekenin gen en begrotingen inzake een wijzi ging van de begroting van de gem. in stelling voor sociale zorg dienstjaar 1954; het voorstel van B. en W. tot wij ziging van de begrotingen van het wa terleidingbedrijf, het openbaar slacht- huisbedrijf, het reinigingsbedrijf en het slachthuisbedrijf; idem tot wijziging van de gemeentebegroting 1955; idem het rapport van de commissie voor rekenin gen en begrotingen inzake onderzoek van de rekening over het dienstjaar 1954 van de gem. instelling voor sociale zorg; het voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling van de rekening van het openbaar slachthuisbedrijf 1954; idem van het reinigingsbedrijf. Het voor stel van B. en W. om op zijn verzoek gelden ter beschikking te stellen van het R.K. Parochiaal armbestuur v. d. H. Martinus voor het aanschaffen van nieuwe leesboekjes ten behoeve van de onder zijn bestuur staande R.K. meis jesschool a. d. Leeuwarderweg; het voorstel van B. en W. betreffende enige aanvragen van het bestuur van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs om beschikbaar stelling van gelden ingevolge art. 72 L.O.Wet 1920; het voorstel van B. en W. tot aankoop van een aantal percelen; het voorstel van B. en W. tot onbewoon- baarverklaring van een tweetal wonin gen; het voorstel van B. en W. tot toe kenning van premiën te verlenen op grond van de premieregeling woningver betering en -splitsing 1953. Het voor stel van B. en W. tot de bouw van een huidenopslagplaats op het terrein, van het openbaar slachthuis en tot verhuring daarvan aan de Amsterdamsche huiden club. Het voorstel van B. en W. tot on derhandse aanbesteding van de bouw van deze huidenopslagplaats. De meeste dezer voorstellen hebben wij reeds in vorige nummers opgenomen. Gemeenterekening 1953. Voor het onderzoek der door B. en W. aangeboden gemeenterekening 1953 wer den de secties als volgt getrokken: le sectie de leden Kuipers-Arema, Schaper- Tolman, v. d. Wal, Zeilstra, Sipkens- v. d. Hoek, Havinga, Boomsma en Lan- gius; 2e sectie de leden v. d. Werf, de Boer, Vis, de Vries, Fijlstra, Lampe, Terpstra. De deelnemers aan het congres van de Bond van Gemeente-ambtenaren, dat verleden week in Leeuwarden gehouden werd, brachten Zaterdagmorgen ook een bezoek aan onze stad, waar ze door het Gemeentebestuur in „Amicitia” werden ontvangen. Het uitgebreide gezelschap arriveerde hier met 13 autobua- sen, die op de Martkstraat en het Waagplein geparkeerd werden, maar dank zij de goede organisatie van de politie zodanig, dat zowel de aankomst als het vertrek zeer vlot verliep. Ook in Amicitia was de zaak uitstekend geregeld. Na de toespraken werden in een minimum van tijd 550 koppen koffie geschonken. Het ronddienen van de koek geschiedde door dames in oud-Fries costuum. Na de ontvangst maakten de gasten een boottocht naar Grouw, hun aangeboden door de gemeentebesturen van Sneek en Idaarderadeel. Het hoofdbestuur van de Bond voer hierin mee met het Statenjacht, aan boord waarvan zich ook Ge deputeerde Hoogland en de Griffier mr. Woltjer bevonden, die samen het Pro vinciaal bestuur vertegenwoordigden. De Commissaris der Koningin was door een lichte griepaanval verhinderd. Burgemeester Rasterhoff, die met ap plaus begroet werd toen hij het met bloemen en de Nationale-, de Friese en de Sneker kleuren feestelijk versierde podium betrad, hield een geestige be- groetingsrede, waarin echter ook de ernst niet ontbrak. Hij hield hierin nl. een krachtig pleidooi voor een betere op leiding van de Overheidsambtenaren en de zelfstandigheid van de gemeenten. Het aantal onderwijsinrichtingen en op leidingen dat door de Overheid wordt bekostigd of gesubsidieerd wordt steeds groter en het onderwijs steeds beter. Maar wat doet de Overheid voor de op leiding en recrutering van haar eigen personeel? In vergelijking tot wat voor de andere beroepen geschiedt wel zeer onvoldoende. Kan daarom langzamer hand in redelijkheid niet worden ver wacht, dat zij die opleiding en recru tering zodanig organiseert dat deze vol doen aan de eisen van de tegenwoor dige maatschappij Spr. wekte allen op deze misstand te bekampen. Ook, omdat voor de handhaving en verdediging van de gemeentelijke zelfstandigheid een be kwaam ambtenarencorps noodzakelijk is. De burgemeester sprak verder de wens uit, dat ook deze laatste dag van het congres volledig aan de verwachtingen mocht beantwoorden en bood tot besluit aan de voorzitter van de Bond, de heer K. de Boer, burgemeester van Hardinx- veld, de herinneringsmedaille van de stad aan; voor Mevr, de Boer kreeg hij een bus Sneker drabbelkoeken mee naar huis. Tot tijdelijk directeur van de gem. handelsavondschool (cursus 1955/56) wordt met alg. (16) stemmen benoemd de heer J. H. Doodkorte, leraar aan die school; tot tijd, leraar in de oude talen aan het gem. gymnasium mej. C. J. v. Andel te Haarlem, eveneens met alge mene stemmen. Tot leden der commissie van advies art. 8 le lid Woonruimtewet 1947 wor den herbenoemd de h.h. H. de Vries (tevens voorzitter), G. Boomsma, H. W. Fijlstra, K. Koster en J. P. de Vries. De heer Terpstra en mevr. Kuipers-Arema hadden ieder 1 stem. Vergadering van de raad der gemeen te Sneek op Donderdag 1 September 1955, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burgemeester L. Rasterhoff; secre taris de heer K. Koster. Aanwezig 16 leden, afwezig de heer de Boer (m.k.) Voor met de behandeling der agenda wordt begonnen krijgt mevrouw S c h a- p e rT o 1 m a n vergunning om aan het einde der vergadering vragen te stellen over de woningen in de v. d. Heybuurt en over het woonwagenkamp en mevrouw Kuiper sA r e m a voor het stellen van een vraag over een te stichten bejaardencentrum. Na goedkeuring der notulen van de vergadering van 16 Juni zijn aan de orde de dat kraamverboop van vele artikelen nog wel degelijk een functie vervult. Overigens heeft de raad een soort ver koop als deze al erkend, door bij de verordening op de winkelsluiting bepaal de voorzieningen daarvoor te treffen, mede met het oog op de positie van Sneek als centrum van watersport en van een bepaald verzorgingsgebied. Wat het rijverbod op het Grootzand betreft, dat geldt alleen op marktdagen en de bewoners hebben destijds met klem ver zocht de markt weer terug te plaatsen op het Grootzand en dan moet er wel een rijverbod worden toegepast. Ver plaatsing van de tent naar een andere plaats is geen oplossing, want dan krijgt men vandaar weer klachten; als men in het centrum van de stad woont biedt dat voordelen, maar men moet er ook de nadelen bij nemen. Sedert de nieuwe Hinderwet ingevoerd is zijn ook de pa tates frites kramen daaraan onderwor pen en hebben belanghebbenden het recht bezwaren in te dienen en kunnen B. en W. een vergunning weigeren of er voorwaarden aan verbinden. De heer Lampe ontkent niet dat markten een belangrijke functie vervullen, alleen moet uitgemaakt wat er wel en niet aangevoerd moet worden. Bloemen, fruit enz. horen er thuis, maar dit artikel niet, waarvan de consumptie verkeers opstoppingen veroorzaakt, terwijl de straat bevuild wordt met afval. De V o o r z. antwoordt dat wat het verkeer betreft nooit bedenkingen zijn geopperd. Bij het projecteren van tenten op het Grootzand is rekening met het verkeer gehouden. Er zijn alleen bezwaren aan gevoerd tegen de rook en lucht welke bij de bereiding van dit artikel worden verspreid. De heer Boomsma is het er natuurlijk mee eens dat B. en W. in deze zullen beslissen. De standplaats acht spr. nog niet zo slecht, maar spr. vindt dat er gewettigde bezwaren zijn tegen het verspreiden van de rook en de baklucht en tegen het feit dat er zoveel afval op straat komt. De heer Zeil stra vermoedt dat als men vooruit had kunnen zien, wat er achter deze zaak zou wegkomen, B. en W. misschien niet zo grif toestemming zouden hebben ge geven. Spr. zou gaarne zien dat als in 1957 de vergunning afloopt, de zaak zo enigszins mogelijk in een pand werd on dergebracht, zodat de omwonenden dan geen overlast meer zouden ondervinden. De Voorzitter antwoordt dat de da tum van 1 Juli 1957 niet zo maar geno men is zonder dat er dus consekwenties aan zouden zijn verbonden. Integendeel. De heer Terpstra wijst er op dat de heer Lageveen bereid is ten volle mee te werken om een oplossing te verkrijgen. Maar wat de kwestie van afval betreft, die verraadt het gebrek aan opvoeding dat we niet alleen hier maar in geheel Nederland aantreffen. Aan het meer, in bossen, overal wordt de omgeving schrikbarend verontreinigd met afval. Was er maar meer medewerking ten deze van het publiek, in het bijzonder het jeugdige. De Voorzitter consta teert dat de heer Terpstra dus de me ning van B. en W. onderschrijft dat de heer Lageveen zelf wel wil meewerken aan een oplossing. Het voorstel van B. en W. om het verzoek in hun handen te stellen wordt alsnu z.h.s. aangenomen. Benoemingen. Een aantal ingekomen jaarverslagen wordt voor kennisgeving aangenomen evenals rapporten betreffende kascon trole enz. en de bekende boodschap van Bolsward ter gelegenheid van de herden king van het feit dat die gemeente 500 jaar geleden stadsrecht verwierf, aan alle gemeenten gezonden. Op zijn verzoek wordt eervol ontslag verleend aan de heer J. Wijnstra, onder wijzer aan de openbare v.g.l.o.-school, wegens benoeming elders; idem aan de heer J. J. D. Scheffener, directeur- boekhouder der gemeentereiniging. Op zijn verzoek wordt ingetrokken het raadsbesluit waarbij de heer R. Hooge- veen te Brammen werd benoemd tot di recteur van gemeentewerken. De patates frites kraam op het Grootzand. Aan de orde is het ingekomen verzoek van de winkeliersver. Het Grootzand, om te bevorderen dat aan de heer Lage veen niet meer wordt toegestaan om met een patates frites kraam stand plaats in te nemen langs het Grootzand, tenzij aan de verspreiding van vuil, rook, baklucht en vetdampen een einde wordt gemaakt. B. en W. stellen voor het ver zoek in hunne handen te stellen ter af doening. Mevr. S c h ap e rT o lm an wil niet te kort doen aan de bedoelingen van B. en W. maar zou hun toch willen ver zoeken er bij hun besluit rekening mee te houden, dat de heer Lageveen, die hier al 8 jaar staat, geen schade on dervindt. De heer Fij 1 s t r a vindt het eigenlijk maar mooi dat B. en W. de be slissing moeten nemen, en niet de raad. Want een oplossing zal zeer moeilijk te vinden zijn. De heer Lageveen heeft een mooie zaak opgebouwd, maar ook dient aandacht geschonken aan het feit dat andere winkeliers last hebben. De klach ten acht spr. eigenlijk wel gerechtvaar digd. Spr. zou wel graag willen dat de raad op de hoogte werd gehouden van de gang van zaken. De heer Lampe krijgt eigenlijk de indruk dat hier niet goed vastgesteld is wat men onder dit soort verkoopplaatsen moet verstaan. In de grote steden noemt men het bloe menmarkten, waar de artikelen welke worden aangevoerd echter sterk wisse len. Als er grote aanvoeren van groen ten, fruit, bloemen enz. zijn is het een gemeenschapsbelang dat zulke produc ten in massa op straat komen en er voor een appel en een ei worden verkocht, anders worden ze doorgedraaid en dat betekent schade voor de gemeenschap. Maar spr. vindt het een bevoorrechte positie voor een middenstander als deze gelegenheid krijgt een artikel, waarvan niet plotseling een overweldigende aan voer loskomt, doch dat hij permanent naar behoefte aanmaakt, op de meest centrale plaats in de stad via een kraam te verkopen, en de straat als eetruimte en afvalbak te gebruiken. Men kan de man alleen maar feliciteren met zo’n be voorrechting. We hebben vrij wat gespen deerd aan het Grootzand en nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat nu de zaak klaar is daar op bepaalde dagen een rijverbod moet ingesteld en de boel finaal geblokkeerd wordt. Dat komt de middenstand niet ten goede en deze kraam is daaraan schuld, hoewel zonder deze het daar al smal is. Het betreft hier de verkoop van een normaal artikel en deze zou in een grote stad alleen uit een vast pand mogen geschieden. De heer Fijlstra zegt dat de Ver. Gröot- zand graag hoe meer hoe liever bewe ging op haar gracht wil hebben, ze heeft dus tegen de markt geen bezwaar; het gaat ook niet om de heer Lageveen schade te doen, maar om het feit dat de rook en de vetdampen de toestand voor sommige winkeliers onhoudbaar maken, ze kunnen hun ramen nooit openzetten. De Voorzitter zegt dat deze aange legenheid wat de beslissing betreft bij B. en W. behoort, daar het gaat om het beschikbaar stellen van openbare grond en om het toepassen van de Hinderwet. Nu hebben B. en W. hun standpunt al bepaald. De heer Lageveen is vergun ning gegeven tot 1 Juli 1957 een plaats op het Grootzand in te nemen, om hem gelegenheid te geven inmiddels een op lossing voor zijn bedrijf te vinden. B. en W. vinden deze zaak op die plaats min der gewenst, die tent had er beter niet kunnen staan, maar zij hebben er niet aan willen meewerken dat de zaak die deze man, die van goede wille is, heeft opgebouwd, werd vernietigd en hem het brood uit de mond werd gestoten. Spr. gelooft niet dat het standpunt van de heer Lampe, dat openbare grond alleen maar beschikbaar mag worden gesteld voor de verkoop van artikelen, waarvan plotseling een grote aanvoer ontstaat, juist is. De praktijk door ons gehele land is in ieder geval anders en toont aan 100.000.— 20997. ƒ10.000.— 2742. 5000.— 11474, 12706, 16346, 20016, 21295. 2000.— 4579, 14326, 19154. 1000.— 2384, 4442, 6391, 7972, 9681, 11161, 12148, 12335, 13020, 13358, 14630, 14676, 14932, 15320, 15799, 15851, 17043, 17186, 18083, 21424, 21132. ƒ200.—: 21231. Eigen gelden: 1045, 1063, 1064, 6336, 6767, 6770, 6773, 6774, 10950, 10961, 11691, 17129, 17133, 17134, 17135, 17138, 17140. Nieten: 1040, 1050, 1056, 1057, 1073, 1078, 1080, 6311, 6314, 6317, 6333, 6335, 6341, 6347, 6353, 6358, 6768, 6771, 6776, 11692, 11696, 11700, 11705, 11706, 11718, 11721, 16976, 16979, 16982, 17005, 17007, 17010, 17013, 17016, 17123, 17126, 17128. Zeer groot was de belangstelling voor de afscneidsavond van kapelaan Mulder Donderdag in de nieuwe zaal van hotel Hanenburg, welke geheel door parochia nen en andere belangstellenden was be zet, gehouden. Namens het kerkbestuur verwelkom de de heer P. de Jong alle aanwezigen onder wie de hoogeerw. heer deken J. van Galkom. Als eerste spreker richtte de hoogeerw. heer Deken zich tot de ver trekkende kapelaan. Hij belichtte in het Kort het vele dat kapelaan Mulder vooi de parochie Sneek heeft gedaan. We kunnen met voldoening terugzien op de arbeid van kapelaan Mulder, wiens werkzaamheden vele vruchten hebben atgeworpen, zo sprak Deken van Gal kom. Een lange rjj van sprekers voerde hierna het woord. Bijna iedere vereni ging of organisatie waarvan kapelaan Muider geestelijk adviseur was had een afgevaardigde gezonden, die de dank namens de vereniging of organisatie on der woorden bracht. Bij de vele dank woorden ontving kapelaan Mulder even veel geschenken. Namens de parochie bood de heer P. de Jong de vertrekkende kapelaan een lederen fauteuil aan. De heer Brinkman voerde het woord uit naam van het co mité Friesland van de Stille Omgang, welke goede woorden vergezeld gingen van een cadeau. Het Nationaal Katho liek Thuisfront offreerde behalve een zilveren insigne, de bekende asbak en het even bekende lepeltje van Kath. Thuisfront aan de scheidende kapelaan. In z(jn dankwoord verklaarde kape laan Mulder Sneek met lood in de schoe nen te zullen verlaten. Het was in deze parochie mooi en dankbaar werken en een van de vele goede eigenschappen was wel het diep godsdienstig leven in de parochie. Hij sprak de hoop uit dat dit zo mocht blijven. Dank bracht hij vervolgens aan Deken van Galkom voor de ondervonden steun, waarna hij nog een speciaal dankwoord richtte tot de zeeverkenners, een beweging die hem al tijd zeer na aan het hart gelegen heeft. De omgang met de jongens zal mij steeds in herinnering blijven, zo besloot kapelaan Mulder. Tot slot nam ieder met een handdruk afscheid van de ka pelaan. (Ons Noorden). GESLAAGD. Onze stadgenoot de heer Jan Bouma slaagde te Amsterdam voor het brevet Woninginrichting. Ds. de Leeuw wees er op, dat op de E 55, waar ieder bezoeker onder de in druk kwam van de industriële krachten van Nederland, ook de Kerk niet ach terwege bleef. Zij plaatste daar nl. de slagzin „De bron van alle energie is God”. Wat een ontzaglijk rijk belijden, dat de Kerk daarvoor uitkomt. Die God is een almachtig God, Die overal ver tegenwoordigd is en ons ook wil ont moeten. In de eerste plaats in de kerk, waar Hij aangebeden wil worden. Zo wordt ook hier een plaats der ontmoe ting van de Here met zijn volk ge bouwd, waar het heerlijke Woord ver kondigd wordt en de sacramenten be diend worden. Deze eerste steenlegging is maar een symbolische handeling. Er zijn al 50.000 stenen gelegd, maar uit deze bouw blijkt, dat de plannen die wij met elkaar zo lang beraamd hebben ze dateren al van 1938 nu ten uitvoer worden t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1