Feestelijke stemming op het Grootzand BUITENLANDS OVERZICHT Voor de eerste maal in Sneekeen Vogelshow Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Oude sleutels vluchtelingenhulp Jaarvergadering afd. Sneek Beatrix-oord voor Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong overle den Donderdag 8 September 110e Jaargang No. 72 RedacteurL. KIEZEBRINK Marokkaanse crisis nog niet opgelost at- Eduard van Beinum blijft dirigent van Concertgebouw orkest Propaganda voor dé vogelsport Pensioengerechtigd rijks personeel kan tot 68e jaar in dienst blijven 5000 kaartjes Nederland- België via Rode Kruis Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Evenveel scheidingen als huwelijken Droevige ontdekking 22000 dorpen onder water Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r 1 Opsporing verzocht Laatste week bijzondere postzegels Speciale attracties. De Grootzand-bewoners hebben lang in narigheid gezeten. De vernieuwing van de Eierbrug en van de wahnuren langs de gracht bezorgde deze winkeliers veel ongerief. Opgelucht was dan ook het gemoed en blij de stemming toen alles klaar was en het verruimde en verfraai de Grootzand de bezoekers en klanten weer ongehinderd tot zich kon trekken. verantwoordelijkheid voor zijn defensie dragen. De Japanse onderhandelingen met Washington daarover hebben ech ter tot nog toe weinig opgeleverd even min als die met c'e Russen te Londen gevoerd over een vredesverdrag. De Russen willen ook in het Verre Oosten de status quo gehandhaafd zien en geen vroeger Japans gebied aan Tokio terug geven. Het Alg. Handelsblad meldt dat Edu ard van Beinum een vaste verbintenis bij een Amerikaans orkest heeft afge wezen en dirigent van het Concertge- bouw-orkest te Amsterdam blijft, al zal hij wel als gastdirigent in de V. S. op treden. Om het publiek nog meer in de fees telijke stemming te laten delen geeft iedere winkelier aan zijn klanten die daarvoor in aanmerking komen een trac- tatie in de vorm van een bon voor een kop koffie met gebak in Lunchroom Olij, of een ijsje voor de kinderen bij banket bakker IJkema, een sigaartje, een sigaret of een snoepje, kortom allerlei kleine attenties die de vriendschap onderhouden en de klandizie kunnen bevorderen. zaak iedere dag een artjkel in de eta lage als feest-prijs en alle etalages en winkels zullen rjjkelijk verlicht zijn. Attracties. Advertentieprijs 15 ct. per p>.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor i GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Is de t.b.c.-bestrijding nog nodig? Deze vraag stelde de secretaris, de heer A. ter Horst, in zijn jaarverslag naar aanleiding van het feit dat tegen woordig de kanker- en rheumabestrij- ding zoveel aandacht vragen. Maar als men dan leest dat in ’54 nog 800 mensen overleden aan t.b.c., onder wie veel jonge mensen tussen 20 en 30 jaar, dan zal men deze vraag volmondig met ja beantwoorden. Hoeveel mensen moeten door geldgebrek hun kuur niet ontijdig afbreken, hoeveel vallen terug in hun oude kwaal?. Opa al deze redenen moet Maar, deze opbrengst zal slechts een klein bedrag zijn, daarom komt er iets bij. Een ieder, die sleutels aan de op halers meegeeft kan daarvoor een ont vangstbewijs krijgen. Dat bewijs kost twee kwartjes en de duizènden malen dat twee kwartjes wordt gegeven zullen tezamen de hoofdopbrengst van de nieu we actie moeten leveren. Er zal van de Nederlanders niet wor den gevraagd de twee kwartjes zo maar zonder meer te betalen voor een op zich zelf waardeloos stukje papier. Aan het ontvangstbewijs zal namelijk een verras sing worden verbonden. Wat voor ver rassing dat zal zijn is nog geheim, maar zal binnenkort worden bekend gemaakt zodra de voorbereidingen zijn voltooid. Het ophaalwerk zal worden verricht door brandweermannen, padvinders en al of niet geüniformeerde andere vrij willigers. In 1975 zal het aantal huwelijken even groot zijn als het aantal echtscheidingen in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Al dus het Bureau voor familie-aangelegen- heden in Zweden. In 1945 was er één scheiding op de vier huwelijken, in 1955 werd de verhouding één echtscheiding op elke drie. Een derde van alle scheidin gen vindt zijn oorzaak in dronkenschap, slechts 10 in ontrouw. In 80 van de gevallen is de vrouw de eiseres. In an dere delen van Zweden is het aantal scheidingen belangrijk lager. De Britse politieman John Wignall in het Engelse graafschap Lancashire heeft wel de treurigste opdracht van zijn leven vervuld toen zijn bureau werd gemeld, dat in een meertje in de nabij heid twee kinderlijkjes waren gezien. Toen hij ter plaatse een onderzoek in stelde, vond hjj de stoffelijke overschot ten van zjjn beide dochtertjes, Elaine en Kathleen, twee en vier jaar oud. De kinderen waren tijdens het spelen in het meer gevallen en verdronken. Door zware regenval en overstroming van rivieren heerst in een deel van In dia en Pakistan grote nood. Alleen in één staat van India staan 22000 dorpen onder water. Het gewas op millioenen hectaren land is verloren gegaan en vele millioenen mensen zijn zonder on derdak en voedsel. vriendelijker sfeer dan voorheen, voort gaat. Zoals bekend heeft Rusland grote bezwaren tegen het veiligheidspact dat Turkije met een der Arabische landen, Irak, sloot. Moskou beschouwt dit ver drag eigenlijk als een verlengstuk van het Noord Atlantisch pact, een verleng stuk dat tot in Pakistan reikt. Andere Arabische landen onder leiding van Egypte hebben zich tegen dit Turks Irakees verdrag verzet, zij wensen neu traal te blijven, op het voetspoor van India. Moskou tracht uiteraard dit neu tralisme te versterken en in dit licht moet men dan ook het Russische aanbod aan Egypte zien. Evenals het bezoek SNEEKER NIEUWSBLAD Het stond al lang van te voren bij de Winkeliersvereniging Grootzand vast, dat er ter gelegenheid van deze vernieuwin gen en verbeteringen iets gedaan moest worden. In verband met de festiviteiten op de Wip, de Kermis, de Zeilweek en de vacanties, kon dat echter niet direct na het opruimen van het laatste obsta kel gebeuren. Maar nu is het dan toch zover, dat de plannen uitgevoerd kunnen worden. Het wordt wel geen groot feest maar feestelijk en gezellig wordt het.de komende dagen wel op het Grootzand. Dat begint Vrijdagavond al. Dan geeft het Chr. Muziekcorps „Harmonie” n.l. een concert op de geïllumineerde Mid- denbrug, voorafgegaan door een rond gang langs de gracht, wat tijdens de pauze herhaald wordt. Morgen gaan ook de vlaggen uit, wordt de feestverlichting aan de gevels ontstoken en zullen de etalages allemaal in volle glorie staan. Gedurende deze feestweek heeft elke Oude sleutels, die in elk huis wel er gens vergeten in een hoekje liggen, krij gen voor de vele tienduizenden vluchte lingen in Oostenrijk een speciale beteke nis. En de bezitters van die oude sleutels kunnen voor een verrassing komen te staan. Wat betekent dit? Dit raadseltje is uitgedacht door de Nederlandse federatie voor vluchtelin genhulp en het heeft betrekking op een nieuwe actie van deze federatie tot hulpverlening aan vluchtelingen in Oos tenrijk. De oplossing is de volgende. In de laatste week van October, dat is de week waarin de verjaardag van de Ver enigde Naites valt (24 October), zullen vrijwilligers overal in Nederland huis aan huis oude ongebruikte sleutels op halen. Het resultaat van de Inzameling zal worden verkocht en de opbrengst van dit „sleutelgeld” is voor de vluchte lingen bestemd. De afgelopen week zijn er ogenblik ken geweest, dat men moest vrezen dat de oorlog tussen Israël en de Arabische landen opnieuw zou uitbarsten. De steeds in omvang toenemende incidenten tus sen de Israëlische troepen en die van Egypte veroorzaakten grote spanningen temeer omdat laatstgenoemd land de steun van enige andere Arabische sta ten kreeg toegezegd. De wapenstil- standscommissie der V.N. en de waar schuwingen zowel door Amerika als Engeland tot beide partijen gericht hebben gelukkig het ergste voorkomen, maar de toestand blijft gevaarlijk. We hebben er in ons vorig overzicht reeds op gewezen dat dit vooral komt omdat de Arabische landen principieel het be staan van Israël niet willen erkennen, dus ook voor geen regeling betreffende de grenzen van dat land te vinden zijn, waarna aan een vredesverdrag zou kun nen worden gedacht. De huidige toe stand van wapenstilstand duurt al van 1948 en de toen getrokken demarcatie lijn geeft al aanleiding tot grensinciden ten genoeg, laat staan het feit dat de Negeb, het woestijnachtig gebied aan de grens waarvan de meeste botsingen tus sen Israëliërs en Egyptenaren voorko men, eerst na de wapenstilstand door Israel, om er te koloniseren, werd bezet. Dat heeft vooral de woede van Egypte opgewekt, mede omdat de Joodse staat daarmee een strategisch doel bereikte, nl. een scheiding der Arabische landen die aan Israël grenzen zodat militaire operaties der Arabische liga tegen Is rael moeilijker werden gemaakt. Trou wens de Arabische landen zelf zijn nooit bijzonder op militaire paraatheid uit ge weest, ze konden het bijv, nog nooit eens worden over een gemeenschappelijk commando. En ook nu nog achten des kundigen de gezamenlijke macht dezer landen militair niet opgewassen tegen Israël, dat onmiddellijk 250.000 modern bewapende mannen aan zijn grenzen kan hebben en waar ook de vrouwen een mi litaire opleiding krijgen. Als bjj de Ara bische staten het verstand blijft over heersen zullen zjj dus thans geen aanval op Israel ondernemen, maar het senti ment speelt ook een rol en daarom blijft men bang voor een explosie. Eigenlijk is precies hetzelfde 't geval bij de Israëliërs. Al zijn zij militair sterker, zij kunnen bij een oorlog niets winnen, daar het Westen hun terwille van de betrekkin gen met de Arabische landen niet zal toestaan grondgebied van de Arabische staten te bezetten. Bovendien zou dat dwaas zijn omdat dit de Arabische haat tegen de Joodse staat maar zou aan wakkeren, die vroeg of laat tot een uit barsting zou komen. H.K.H. Prinses Beatrix heeft Maandag te Vlissingen bij Scheepswerf „De Schelde” de onderzeebootjager Hr. Ms. „Limburg” te water gelaten. Foto: Een juichende Prinses Beatrix en Prins Bernhard bij het te water glijden •’an het schip. de t.b.c.-bestrijding met kracht doorge zet worden. In 1954 liep het aantal leden van de afdeling terug van 728 tot 703, maar door ledenwerfactie kwamen er dertig nieuwe leden bij. Het aantal is dus nu 733. In het afgelopen jaar is de beslis sing over de verplaatsing van het sana torium naar Glimmen gevallen, maar de eerste paal is nog niet geslagen. Voor het Sinterklaas- en Kerstfeest in Bea trix-oord heeft de afdeling een bedrag van f 40.gegeven. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer A. IJdel, bleek dat de ontvangsten in het afgelopen jaar ge weest zjjn f 1148,33, de uitgaven bedroe gen f 1048,84, dus een batig saldo van f 99.49. Op voorstel van de kascommissie, de heren P. Jongejans en J. Koster, werd de penningmeester décharge verleend. Nieuwe leden van de kascommissie: de heer P. Jongejans en mej. H. Hoogland. Het aftredende bestuurslid de heer P. Been werd herkozen en daarna met al gemene stemmen, de vergadering stelde geen tegencandidaten, benoemd tot voorzitter van de afd. Sneek. Als afgevaardigde naar de algemene vargadering in Appelscha op 15 Sept, a.s. werd aangewezen de heer A. ter Horst. Bjj de rondvraag werd de vraag ge steld of de afdeling een zeer welkome aanvulling van de discotheek zou kun nen geven. Beloofd werd dat hiernaar een onderzoek ingesteld zou worden. An dere mogelijkheden om het leven van de patiënten in Appelscha, onder wie ook Snekers zijn, te veraangenamen, zullen overwogen worden. Waarna de vergade ring, die niet druk bezopht was, werd gegoten. Het Rode Kruis heeft de beschikking gekregen over 5000 toegangsbewijzen voor de wedstrijd HollandBelgië, die Zondag 16 October in het Fejjenoord- stadion te Rotterdam wordt gespeeld. Op de gebruikelijke wijze zullen de kaarten door verloting verdeeld worden over de aanvragers. Per briefkaart met 50 cent extra aan postzegels kunnen bij het Rode Kruis, Den Haag, worden aangevraagd kaarten voor: zijvakken eerste ring of Maastribune tweede ring, f4.50; zijvak ken tweede ring f 3.en staanplaatsen korte zijde f 1.50. De aanvragen moeten uiterlijk Maan dag 26 September bij het Rode Kruis binnen zjjn. Per briefkaart kan slechts één toegangsbewijs.worden aangevraagd. Na de trekking krijgen de winnaars onmiddellijk bericht, hoe zjj de kaart in hun bezit kunnen krijgen. In de jaarvergadering van de afd. i Sneek van Beatrix-oord, die Woensdag avond in het Groene Kruisgebouw ge houden werd, sprak de heer P. Been waarderende woorden aan het adres van de heer Mebius, die jaren lang voorzit ter van de afdeling Sneek is geweest. Helaas heeft de heer Mebius, doordat hij Sneek verlaten heeft, zijn functie moe ten neerleggen. Nadat in intieme kring al afscheid van de heer Mebius genomen is, waar hem een boekwerk werd aan geboden, vertolkte de heer Been ook in deze openbare vergadering nog eens de spijt van de leden over het vertrek van deze zeer actieve voorzitter. Hij wenste de heer Mebius en zijn gezin alle goeds in hun nieuwe woonplaats Hilversum. Verder deelde de heer Been, die deze vergadering leidde, mee dat op Woens dag 14 September een ontspannings avond voor de patiënten in Beatrix-oord gegeven zal worden. Het programma zal verzorgd worden door het Sneker amateurgezelschap Show Parade, dat uit tien mensen bestaat en de patiënten zeker gezellig zal bezig houden. Doordat de afdeling Sneek financiële medewer king gaf kon deze avond doorgang vin den. De jonge Sneker Volière-vereniging, afdeling van de Ned. Bond van Vogel liefhebbers, die enige jaren geleden met 13 leden werd opgericht, maar nu al 60 leden telt, is bezig met de organisatie van een grootse Vogelshow, die van 17 tot en met 22 September a.s. in de nieuwe zaal van Hanenburg zal worden ge houden. Dit is iets nieuws voor Sneek. Met het doel propaganda te maken voor de vogelsport zal op deze show een uitgelezen collectie kanaries in de meest uiteenlopende kleurenvariatles en tropische vogels worden tentoongesteld, waar bij de Tentoonsteilings-commissie onder leiding van de heer G. Schuurmans er naar streeft, ze zoveel mogeljjk in hun natuurljjke omgeving te laten zien. Maar er werken sterke sentimenten in Israël, welke aangewakkerd worden door de immigratie van Joden uit ge bieden waar deze vervolgd worden door de Arabieren, zoals in Frans Noord- Afrika het geval is. Dat is koren op de molen van de Israëlische extremisten, die, verenigd in de Cheroetpartij, een voortzetting eigenlijk van een vroegere terroristische organisatie, bij de laatst gehouden verkiezingen grote winsten boekten. Zij willen eigenlijk het liefst de Arabieren te lijf gaan om het leed hun rasgenoten aangedaan, te wreken en gebied te veroveren waarin deze laatste kunnen worden opgenomen, want de levensruimte in Israël begint al eng te worden door de grote toevloed van im migranten. Zo is er een massa licht ont plofbare conflictstof opgehoopt aan de IsraëlischArabische grens. Of het wer kelijk eens tot een ontploffing zal ko men is een vraag welke thans niemand kan beantwoorden. Het wordt over het algemeen waarschijnlijk geacht dat het verschil in kracht dat thans ten voordele van Israel is, gaandeweg zal verdwijnen doordat de Arabische staten sterker zul len worden en Israel vooral econo misch zal verzwakken, zodat men meent dat de crisis tussen beide par- tjjen nog lang niet zijn hoogtepunt heeft bereikt Om op de duur een explosie te voorkomen zou het Westen, via de Ver. Naties, gaarne er aan meewerken dat de economische toestand der Arabische landen verbeterd werd, waartoe ook economische samenwerking tussen Israel en deze Arabische staten een bijdrage zou kunnen leveren. Maar men moet eerst de zekerheid hebben dat de Ara bieren de weg tot verzoening met Israël willen betreden, terwijl ook de bestaande verhouding van Frankrijk tot de Arabie ren door de gespannen verhouding in Frans Noord Afrika het huidige moment niet geschikt maakt voor een groot scheepse aanpak van het Israëlisch Arabische probleem. Daar komt bij dat men wat in ’t onzekere verkeert over de houding van Rusland, waarover de a.s. vergadering der Ver. Naties welke eind dezer maand aanvangt misschien enige klaarheid kan brengen, als het Is raëlisch vraagstuk aan de orde komt. Als wat de vorige week onthuld is, een vingerwijzing voor de Russische houding is, dan lijkt het er niet op dat de grote mogendheden één lijn zullen trekken. Rusland heeft nl. Egypte wapenleveran- ties aangeboden. De Westelijke mogend heden aarzelen deze leveranties te ver richten omdat ze geen zekerheid hebben dat de wapens niet tegen Israël zullen worden gebruikt. Egypte heeft deze mo gendheden nu onder enige druk gezet door te verklaren dat het ’t Russische aanbod zal aannemen als het Westen geen wapens levert. Men ziet uit het Russische gebaar in ieder geval wel dat het diplomatieke schaakspel, zij het in De officiële opening op Zaterdag 17 September, des middags cm half vier, zal geschieden door burge meester Rasterhoff. Om half vijf is de show voor het publiek toegankelijk. De toegangsprijs is zeer laag. Voor volwas senen 25 cent, voor Schoolkinderen on der geleide slechts 10 cent. De Inspec teur heeft toegestaan dat voor het be zoek van de leerlingen der lagere scho len van de lesrooster wordt afgeweken. Dit is nl. een prachtige gelegenheid hun kennis van de levende natuur te verrij ken. De leiding van het schoolbezoek is in nanden van de heer Japenga. Op de Show zal ook voorlichting wor den gegeven over de aanschaffing en in richting van volières en vitrines, terwijl de namen van de geëxposeerde vogels duidelijk vermeld zullen worden. Voor de uren van openstelling raad plege men de advertenties en de raam biljetten. We roerden hierboven al even de ver houding van Frankrijk tot de Arabieren aan. Daaromtrent is weinig nieuws te melden, hoewel de tijd dringt want pre mier Faure heeft de Arabische nationa listen een oplossing der Marokkaanse kwestie beloofd vóór 12 September. Maar zowel in Frankrijk als Marokko blijven de partijen aan het touwtrek-; ken. Sultan Ben Arafa blijft, met in stemming van de Franse kolonisteh, weigeren af te treden en dat is een der voorwaarden van de nationalisten voor een verzoening en de Franse regering wil wel ex-sultan Ben Joussef uit zijn verbanningsoord Madagascar naar Frankrijk laten komen en hem inlichten over de in te voeren hervormingen, maar de Franse conservatieven blijven zich verzetten tegen zijn terugkeer op de troon. Op het moment dat we dit schrij ven is een oplossing r j zeer onzeker en men vraagt zich zelfs af of het kabinet- Faure de crisis in Noord Afrika wel zal overleven. Een regeringswisseling nu al weer in Frankrijk zou zeer te be treuren zijn omdat in de naaste toe komst zich zulke belangrijke gebeurte nissen zullen afspelen. Daar is het overleg in de ontwapeningsconferentie der Ver. Naties waar men tracht het voorstel van president Eisenhower in zake wederzijdse controle door luchtver kenning op eikaars gebied, te combi neren met het Russische inzake het plaatsen van controleurs op strategisch belangrijke punten in alle landen. Men zegt dat deze besprekingen niet zonder perspectief zijn en dat ook de ideeën van de Franse premier Faure daartoe heb ben bijgedragen. Zogenaamd om hun bijdrage tot de ontspanning in de we reld en tot de bevordering van de idee der ontwapening te leveren hebben Roe menië, Tsjecho-Slowakije, Polen en Al banië, naar Russisch voorbeeld, ook hun troepensterkte verminderd. Maar dit zegt niet veel, want men kent de totale sterkte dezer legers niet en bovendien veroorlooft de invoering der atomische wapenen een beperking van de „gewone” strijdkrachten. Intussen acht men het verloop van de besprekingen in de ont wapeningscommissie van grote beteke nis voor wat er op de tweede conferen tie der Grote Vier te Genève, waar de ministers van buitenlandse zaken elkaar zullen ontmoeten, zal gebeuren. Eind September zullen de drie ministers van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te New York, aan de vooravond van de vergadering der Ver. Naties, bijeenko men om hun gemeenschappelijke hou ding op die conferentie te bepalen. Zo als bekend is men niet bijzonder opti mistisch over het resultaat van deze tweede conferentie van Genève. Rusland zal blijven vasthouden aan het voorlopig handhaven van de status quo in Europa men is in West Duitsland nu wel overtuigd dat ook het bezoek dat dr. Adenauer volgende week aan Moskou zal brengen daaraan niets zal verande ren en in de Ver. Staten legt men, tot ongenoegen van de Russen, meer en meer de nadruk op de bevrijding van de satellietstaten van het Russische juk. Ook blijkt meer en meer dat het onjuist is het programma van de conferentie van Genève te beperken tot Europese vraagstukken, de Aziatische bijv, hou den er nauw verband mee. Het gaat niet aan bij een poging ontspanning in de wereld te bereiken de positie van een groot rijk als communistisch China en die van het weder opkomend Japan te negeren. Zoals bekend blaast de re gering van dit laatste land nogal hoog van de toren en wil het weer zelf de Op 69-jarige leeftijd Zaterdag zou hij 70 jaar geworden zijn is in de af gelopen nacht te Amersfoort overleden Zijne Eminentie Johannes kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, wiens gezondheidstoestand het in Mei 1951 noodzakelijk maakte dat een aartsbis schop coadjutor in de persoon van prof, dr B. J. Alfrink werd benoemd Kardi naal de Jong, die de vierde Nederlander was, die tot kardinaal werd verheven werd op 10 September 1885 te Nes op Ameland geboren. In 1908 tot priester gewijd, ging hij al spoedig naar Rome voor hogere studies. Nadat hij daar was gepromoveerd tot doctor in de theologie en filosofie werd hij benoemd tot pro fessor in de kerkgeschiedenis aan het groot-seminarie. Hij verrichtte veel we tenschappelijk werk. In 1936 volgde hij mgr. Jansen als aartsbisschop van Utrecht op. Tijdens de Duitse bezetting was hij de leidsman bij uitnemendheid van het geestelijk verzet der R. katholieken tegen het nationaal socialisme en de bezetter. Zijn fiere houding werd ook in niet ka tholieke kringen zeer gewaardeerd. De Utrechtse Universiteit verleende hem daarvoor na de bevrijding het eredocto raat in de wijsbegeerte. Kerstmis 1945 werd dr de Jong tot het Kardinaalschap geroepen. Naar het Alg. Handelsblad verneemt heeft de minister van Binnenlandse Za ken, aan alle hoofden van departemen ten van algemeen bestuur en van alle daaronder ressorterende rijksdiensten en staatsbedrijven een circulaire doen uit gaan, waarin wordt meegedeeld, dat rijkspersoneel, zowel administratief als technisch, dat de pensioengerechtigde leeftijd in het algemeen 65 jaar heeft bereikt, tot het 68e jaar in dienst kan worden gehouden. De maatregel is uiteraard ingegeven door de overweging, dat er veelal een min of meer groot tekort aan werkkrach ten is, waarin op korte termijn niet kan worden voorzien. Ook ten aanzien van de huwende amb tenares kan voorlopig worden toegestaan in rijksdienst te blijven. Is de huwende ambtenares in vaste dienst, dan wordt zij weliswaar ontslagen, doch zij kan op hetzelfde ogenblik op arbeidscontract in haar functie worden gehandhaafd. Ambtenaren, die voor deze maatregel in aanmerking wensen te komen, dienen een goede gezondheid te genieten en in het algemeen moeilijk vervangbaar te zijn. Minder omvangrijk dan de taak van de a.s. conferentie der Grote Vier te Ge- nève, maar ook belangrijk is die van de conferentie van Noordwijk, welke thans gehouden wordt. Daar zijn de ministers van buitenlandse zaken van de landen der Europese Gemeenschap voor kolen i en staal bijeen om middelen te bespre- ken tot het bereiken van verdere één- wording. Men wil deze allereerst zoe- i ken op economisch terrein en deze con- ferentie beperkt zich dan weer tot een - bespreking over de éénwording van het i vervoer, over de gemeenschappelijke energievoorziening en over gezamenlijke pogingen tot ontwikkeling van de 1 atoom-energie. Uit de geschiedenis van de Benelux weten we al dat de integra- tie veel tijd eist. Wat die van de landen van de Kolen- en Staalgemeenschap be- i treft zal ook eerst klaarheid moeten ko men over de positie van het Saarland; komt het statuut er bij de volksstem ming door dan is ook in die richting een belangrijke stap gedaan. Overigens valt er over de Saarkwestie geen nieuws te melden, behalve dan het feit dat de drie partijen in het Saarland, die tegen het statuut propaganda maken, de chr. dem., de Duitse soc. dem. en de democratische partij zich ten behoeve van deze propa ganda in de Deutsche Heimatbund ver- enigd hebben, z.g. om „vervalsingen van de wil van het volk” tegen te gaan! Als we ten slotte nog vermelden dat in Argentinië Perón op handige en doel treffende wijze z(jn positie (tijdelijk?) heeft verbeterd door zijn ontslag aan te bieden, maar na uiting van de „spontane volkswil” dit weer in te trekken, hebben we het voornaamste nieuws van deze overzichtsperiode weer behandeld. De 14-jarige G. W. Veenstra uit de Diepenbrockstraat te Leeuwarden is sinds Vrijdagavond uit de ouderlijke wo ning verdwenen. De politie doet ijverig nasporingen naar zijn verblijfplaats. Hij beschikt over een pas, omdat hij ver blijft op een opleidingsschip, en men vreest dat hij, gebruik makend van deze pas, over de grens is gegaan. Hij heeft een aktentas met kleren en toiletartike len meegenomen. Hij is het laatst gesig naleerd in de omgeving van Apeldoorn. Hij is gekleed in een blauwe j opper, heeft een gezet postuur en een opvallend litteken op de rechterwang. De bijzondere postzegels, uitgegeven ten bate der kankerbestrijding, zijn slechts vier weken verkrijgbaar. De laatste week van verkoop is deze, met Zaterdag 10 September als einddatum. Deze serie zegels met toeslag, ontworpen door de heer C. P. A. Hos te ’s-Graven- hage, bestaat uit vijf waarden. Voor de frankering zijn zij geldig t/m 31 De cember 1956. Verder is er Woensdagmiddag van half twee tot half vier een viswedstrijd voor de jeugd en van vier tot zes uur een Poppenkast-v oorstelling, terwijl er de gehele week doorlopend muziek zal zijn op het Grootzand. Voor dit doel wordt het podium, dat een oppervlakte heeft van plm. 25 m2, geheel als volière ingericht, terwijl langs de wanden eveneens vitrines en volières de laatsten geheel uit berkenhout ver vaardigd zullen worden geplaatst. Ook zal in een van de hoeken een huis kamer met vitrine worden ingericht om aan te geven hoe zulk een kamer- vitrine moet worden ingericht en welk een levendig en gezellig effect er mee wordt bereikt. Alle vogelverbljjven worden met bloe men, bomen en struiken aangekleed, brokjes natuur dus in optima forma, en alles indirect verlicht, zodat men de vogels in al hun bonte pracht zal kun nen bewonderen. Van de te exposeren vogels wordt 80 door de leden ingezonden, waar onder parkieten in alle kleuren en zowel de kleine als de grotere soorten. dat de Egyptische premier Nasser bin nen afzienbare tijd aan de Sovjet-unie en andere landen achter het Ijzeren Gordijn zal brengen. Ter opluistering en als speciale tractie staat een bekend Dierenpark voor. deze show een paar Kraanvogels af. Kostbare dieren, die samen een waarde hebben van duizend gulden. Ver der komen er nog de zeer zeldzame Cuba Dwergduifjes, zeven paren diverse soorten Papegaaien, een paar witkuii Gaaien, Mynahs een aparte soort grote Parkiet de fraai gekleurde en zeer grote Ara Papegaai en als extra bijzondeiheid nog een Russisch Stekel varken. Een zeer zeldzaam dier (ons land bezit er maar vijf van), 80—90 cm lang en fiaai gekleurd. Voor de bloemenversiering in de zaal zullen o.a. duizend Dahlia’s in allerlei kleuren en variëteiten worden verwerkt. O.a. komt er in het midden van de zaal een feëriek verlichte bloemenzuil, waar omheen gezellige zitjes. De ruimten tus sen de vitrines en volières worden op gevuld met opgezette inheemse vogels. Levend mogen deze nl. niet worden ge houden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1