Waterschap De Sneeker Oudvaart 35 jaar Conferentie te Moskou dreigt een mislukking te worden I’ I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Veilig Verkeer-rit met voetangels en klemmen I Chr. Lagere Landbouwschool f 1 Maandag 12 September 110e Jaargang No. 73 Redactie-adres Redacteur: L. KIEZEBRINK 25 jaar Gemeente-Secretaris 4 I - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De Zeilkampioenschappen Nieuw research laborato rium Condensfabriek Friesland Bond van Kleermakers- patroons in Nederland con- gresseert in Sneek Verbod voor Roosenburg Het bezoek aan Vlieland Ds A. M. Knottnerus 25 jaar predikant Oplichter gearresteerd De begrafenis van Johannes Kardinaal de Jong „Derde man gevraagd” Sneker gymnasiasten voor de radio ,,’t Filter” is weer gestart 1 i SNEEKER NIEUWSBLAD manitaire daad’’ was. I 8 ïn ar die De drukte bij de start in de W. Noorderhorne. IJLST. Gisteren was ’t 25 jaar geleden dat de heer J. P. Goelema als secretaris dezer gemeente werd geïnstalleerd. Naar aanleiding van dit jubileum wordt he denavond om 8 uur een feestelijke raads vergadering gehouden, waarbij ook oud- raadsleden en enige genodigden aanwezig zullen zijn. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) A s. Dinsdag 13 September zullen in het Fries programma van de Regionale Omroep Noord leerlingen van het Ste delijk Gymnasium een hoorspel opvoe ren dat geschreven is naar het bekende verhaal „It grouwe pak” van Joost. Hal- bertsma. Dit verhaal beeldt een geheim zinnige gebeurtenis uit op de 17de- eeuwse stins „Liauckama-state” te Sex- tierum De uitzending begint te onge veer 7 uur 20. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de R.O.N., dat een der gelijk programma door de jeugd wordt verzorgd. moeilijk geworden is, nog tot resultaten te komen. Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft verklaard, dat de besprekingen waarschijnlijk Dinsdag avond beëindigd zouden worden en dat de Duitse delegatie Woensdag zou ver trekken. Alberda Ned. kampioen in de Kegenboogklasse. De strijd om de zeilkampioenschap pen van Nederland voor 1955 is in dit weekeinde uitgevochten. Alberda nam met 3526 punten de titel in de Regen bogen mee naar Sneek. Metelerkamp Cappenberg werd kampioen in de Valk-klasse, Rinse Koopmans in de Finnjollen-klasse, Peter Frech in de Vrijheidsklasse, Éndstra in de 16 m2 Streepkjasse, Reyers in de 12 Voetsjol- len-klasse, v. d. Stadt in de Draken klasse. GAUW, 8 September. Het was dezer dagen 35 jaren geleden, dat de elec- trische bemalingswerktuigen van het waterschap „De Sneeker Oudvaart” in werking werden gesteld. Door de samen voeging van drie waterschappenHet Irnsumer Veld”, „De Herenborg” en „De Groenedijk”, waarbij later nog „Het Potschar” gevoegd werd, kwam het wa terschap „De Sneeker Oudvaart” tot stand. Het doel van dit waterschap is in de binnen zijn grenzen liggende gronden de waterstand te regelen, het bevorde ren van de vaargelegenheid en het ma ken, in goede staat brengen en onder houden van de daarvoor nodige werken. In de gemeenten Idaarderadeel, Rauwer- derhem, Sneek en Wymbritseradeel zijn de grenzen te vinden van dit waterschap, dat 5127 H.A. groot is. Bij de Gauwster- zijl, bij de Domp (Sneek), aan de Moe zel nabij Irnsum en aan de Terzoolster- vaart onder Terzool verrezen in de jaren 19171920 onder leiding van de Water en DONDERDAGS In verband met het 45-jarig bestaan van district Friesland van de B.V.K. wordt dit jaar op 13 en 14 Sept, het jaar lijks bondscongres in Sneek gehouden. De leiding van het congres zal berusten bij de bondsvoorzitter de heer J. H. van Oostrom uit Den Haag. Dinsdagmorgen zal om half drie de officiële opening plaats vinden door de voorzitter van dis trict Friesland in de grote zaal van hotel restaurant Hanenburg. Hierna gaan de dames naar het Koningin Wilhelmina- park en eventueel naar de Veemarkt, ’s Middags vertrekken de dames dan per touringcar van de Z.W.H. naar Sloten, Gaasterland en omgeving. Ze worden 6 uur in Sneek terug verwacht. O.a. zal het Stadhuis in Sloten en Bolsward wor den bezichtigd, waar de dames door de gemeentebesturen een consumptie wordt aangeboden. Om 7 uur zal de Snitser Skotsploech enkele dansen voor de con gressisten uiivoeren, waarna om 8 uur gedineerd wordt met muzikale omlijs ting en een vrolijke noot van de heer Henk Stuurop. Woensdagmorgen staat voor de dames de bezichtiging van het Fries Scheepvaartmuseum en het Stad huis op het programma. Op het Stadhuis wordt haar koffie aangeboden, ’s Middags wordt een gezamenlijke boottocht gehou den van alle congressisten met de Prin senhof uit Leeuwarden. De vergadering van Dinsdag 13 Sept, heeft ten doel af handeling van de agendapunten, terwijl tevens gesproken zal worden over het toekomstige Bedrijfschap voor hét Maat- kledingbedrijf en de Vakopleiding. 14 September voortzetting vergadering en om 10 uur een causerie van de heer A. C. de Groot uit Den Haag, medewer ker van het Economisch Instituut voor de Middenstand. Tijdens het congres zullen enkele bekende firma’s in de voorboven- zaal van hotel Hanenburg exposeren. keer in het middelpunt te plaatsen. Dat verkeer baart ons nl. zorgen. Jaarlijks vallen er 1500 doden. Over tien jaar zal het nog veel intensiever zijn. Daarom is het ccn goed streven aan het gevaar dat ons bedreigt aandacht te schenken en elk rriiVel aan te grijpen om de vei ligheid te verzekeren, aldus de burge meester, die zijn toespraak met tal van geestigheden kruidde, en voor elke win naar een toepasselijk woord had. Na de uitreiking sprak hij nog de hoop uit, dat allen een prettige herinnering aan de tocht zullen bewaren, er steeds aan zullen denken dat veilig verkeer een eerste vereiste is, en er door gestimu leerd zullen zijn ook aan de volgende tocht mee te doen. Verder bedankte hij de enthousiaste besturen voor de uitstekende organisa tie. Daarby werd van vele personen me dewerking ondervonden, aan wie daar voor vee: lof toekomt, zo deelde een van de bestuursleden ons mede. De avopd werd verder gevuld met een mocie kleurciJilm van de K.L.M. en een korte toespiaak van de heer Witvoet, die een piept ganda-avond met verkeers- voorlichting in het vooruitzicht stelde en de noodzakelijkheid beklemtoonde van meer leden en meer donateurs voor Vei lig Verkeer opdat ook tochten als deze in de toekqmst herhaald zullen kynpen worden. André Roosenburg, die een verbinte nis had aangegaan met de Sportclub Helmondia ’55, heeft van de KNVB geen toestemming gekregen op korte termijn voor deze club uit te komen. Het bonds- bestuur wil eerst nog een protest be handelen, dat is ingediend door Leeuwar den, aan welke club Roosenburg bepaal de toezeggingen had gedaan. De behan deling van deze zaak is vertraagd, door dat Roosenburg onlangs verzuimde voor de strafcommissie te verschijnen, aldus meldt het Alg. Handelsblad. Ruim 38.000 vacantiegangers hebben dit jaar een bezoek aan het eiland Vlie land gebracht. Dit aantal ligt 20 pro cent hoger dan in de jaren 1953 en 1954. Het aantal vaste gasten bedroeg onge veer 25.000. Het aantal dagjesmensen 13.000. Bij de buitenlandse bezoekers waren de Duitse gasten in de meerder heid. De discussie over het krijgsgevange nen probleem bracht de bijeenkomst in een woelig en verhit stadium. Boelganin zei, dat de Duitsers, welke de Sovjet unie nog vasthoudt, veroordeeld waren „wegens bijzonder zware misdrijven te gen het Russische volk”. Adenauer ant woordde, dat het „niet mogelijk is, de Nazi-kliek van Hitler gelijk te stellen met het Duitse volk”. „Inderdaad hebben Hitler’s troepen vele wreedheden be gaan”, zei Adenauer, „maar de Sovjet troepen hebben ook bepaalde dingen ge daan, toen zij zich op Duitse bodem be vonden”. Dit leidde tot een scherp ant woord van Kroesjtsjef. „Ik ontken cata- gorisch dat de Sovjet-troepen wreedhe den op Duitse bodem hebben begaan”, zei hij. „De Sovjet-troepen vervulden hun plicht. Als er veel Duitsers zijn ge sneuveld en nog meer Russen, wie draagt daarvan de schuld Wij zijn de grens niet overgestoken. Niet wij waren het, die de oorlog begonnen”. Kroesjtsjef her haalde, dat Duitsland’s toetreden tot de NAVO en de West-Europese Unie hin derpalen waren voor een hereniging van Duitsland „in de nabije toekomst”. Over het algemeen is men de mening toege daan, dat de Moskouse conferentie in een impasse is geraakt, waardoor het MOSKOU. W est-Duitsland heeft de Sovjet-Unie Zaterdag medegedeeld, dat zonder regeling van de kwestie der Duitse krijgsgevangenen het niet moge lijk zal zijn, tussen beide landen normale betrekkingen tot stand te brengen. Het Duitse standpunt werd uiteengezet door de minister van buitenlandse zaken Hein rich von Brentano op een stormachtige zitting van beide delegaties. Voordien had premier Boelganin verklaard, dat Rusland geen enkele Duitse krijgsgevan gene vasthoudt, maar wel 9626 oorlogsmisdadigers, wier veroordeling „een hu- Onderlinge wedstrijd. Voor de onderlinge wedstrijd van deze avond waren 14 foto’s ingezonden, 9 in de A-klasse en 5 in de B-klasse. De in zendingen muntten uit door goede tech niek en verzorgde retouche. De verdere afwerking als het opplakken e.d. had hier en daar iets beter verzorgd kunnen zijn. Vooral in de A-klasse had de jury een moeilijke taak door het kwalitatief hoge peil van de inzendingen. De invloed van het behandelde op de clubavonden, als mede de ervaring opgedaan bij vorige wedstrijden, waren hier duidelijk merk baar. In klasse B behaalde de heer J. Hen- driksma een eerste prijs met zijn vogel- foto. In klasse A wonnen de heren J. Koopmans en A. ten Berg beiden een eerste prijs. Als foto van de maand werd in de B-klasse een foto van J. Hendrik- sma gekozen en in A een van J. Koop mans. In de plaats van het aftredend jurylid P. Wiersma werd de heer J. Stal- linga benoemd. De eerstvolgende verga dering, waar nieuwe leden van harte welkom zijn, werd vastgesteld op 19 Sep tember a.s. De volgende wedstrijd naar vrij onderwerp op 5 October. Vrijdag heeft Minister Mansholt het nieuwe research laboratorium van de Coöp. Condensfabriek Friesland de grootste condensfabriek van Europa te Leeuwarden officieel in gebruik ge steld. In dit nieuwe gebouw werken thans zes academici en 25 middelbare en la gere krachten. In ons land worden jaarlijks 1500 mensen door verkeersongevallen gedood. Bij het steeds drukker worden van het verkeer dreigt dit aantal nog groter te worden, en daarom stelt de Vereniging Veilig Verkeer alles in het werk dit te voorkomen. Een van de middelen daartoe was de Veilig Verkeersrit, welke de afdeling Sneek e.o. Zaterdagmiddag in samenwerking met de Motor- en Auto club „J. C. Visser” hield en waaraan door 25 motorrijders en 32 automobilis ten werd deelgenomen. Een leerzame tocht die voor de eerste, maar zeker niet voor de laatste maal werd gehouden. Bij velen ontbreekt nl. nog wel iets aan de juiste toepassing van de verkeersvoorschriften en het lezen van de verkeers borden en de verkeerstekens, zoals bij deze overigens goed geslaagde rit bleek. De prijsuitreiking. De prijzen werden ’s avonds door bur gemeester Rasterhoffere-voorzitter van Veilig Verkeer uigereikt. Deze noemde als doel van de rit het logisch inzicht van de deelnemers in de verkeersregels te toetsen en de veiligheid van het ver- OPPENHUIZEN. Ds. A. M. Knottne rus thans te Oude Wetering, die van 19401946 hervormd predikant te Op- penhuizen-Uitwellingerga was, hoopt Woensdag 14 September zijn zilveren ambtsjubileum in de Ned. Herv. Kerk te vieren. Te Rotterdam is gearresteerd zekere J. G. uit Appingedam, die in verschil lende plaatsen van ons land oplichtin gen heeft gepleegd tot een totaal bedrag van f 50.000. Het werd de deelnemers echter ook niet gemakkelijk gemaakt. In het 75.8 km lange traject dat door een commissie uit de beide verenigingen was uitgezet en met een gemiddelde snelhied van 36 km gereden moest worden, waren nl. tal van „vallen” opgezet en ook werd op verschillende manieren geprobeerd de Advertentieprijs 15 ct. per nun. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Vrijdagmorgen vond te Bennekom de eerste steenlegging plaats van het Protestants Christelijk streekziekenhuis door Z.K.H Prins Bernhard. Foto Onder toezicht van een metse laar brengt Z.K.H. de specie aan het voetstuk voor de eer ste steen. De begrafenis van Johannes kardinaal de Jong zal Dinsdagmorgen geschieden. Om tien uur beginnen in de kathedrale kerk te Utrecht de lauden, waarna de uitvaart. De pontificale mis van requiem zal worden opgedragen door mgr. dr. B. J. Alfrink, die inmiddels benoemd is tot administrator apostolicus. Paus Pius de twaalfde heeft een tele gram van rouwbeklag gezonden aan mgr. dr. B. J. Alfrink, waarin hij zegt ten diepste getroffen te zijn door het overlijden van de kardinaal. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben eveneens een telegram van deel neming gezonden aan de administrator apostolicus. Prinses Wilhelmina heeft een rouwkrans gezonden. Dr. Drees zond namens de regering een telegram, waar in hij speciaal wees op de verdiensten van Johannes kardinaal de Jong voor de Nederlandse zaak gedurende de bezet ting. Landelijke actie van de B.B. In de week van 1724 Sept, zal de organisatie Bescherming Bevolking een propaganda-actie voeren, die ten doel heeft zo mogelijk het huidige aan tal noodwachters van 170.000 op te voeren tot het benodigde getal van 215.000. Aan elke twee noodwachters moet, zo zou men kunnen zeggen, één worden toegevoegd. Men heeft voor deze actie dan ook de slagzin bedacht: „Derde man gevraagd”. Prins Bern- hard zal op 17 September de actie over de radio inleiden. land en Sloten, welke door de afdeling van Veilig Verkeer worden omvat, be schikbaar hadden gesteld. In de afdeling motoren plaatste de heer D. Hoekstra, eveneens uit Woudsend, zich met 6 pnt. als nummer één. Hij kreeg de andere beker. De volledige uitslag was: Motoren: 1. D. Hoekstra, Woudsend, 6 strafpnt.; 2. G. Dijkstra, Oppenhuizen, 7 s.p.; 3. C. Kaspersma, Sneek, 13 s.p.; 4. A. Korfmaker, Sijbrandaburen, 20 s.p. 5. A. Schuurmans, Sneek, 27 s.p.; 6. T. P. de Vries, Sneek, 30 s.p. Auto’s: 1. B. Westerhof, Woudsend, 0 straf punten; 2. J. de Bruin, Sneek, 7 s.p.; 3. G. Ooms, Sneek, 7 s.p.; 4. N. Joustra, Sneek, 10 s.p.; 5. G. Jensma, Balk, 10 s.p.; 6. C. Brouwer, Sneek, 14 s.p. Om de 2e en 3, 4e en 5e en de 6e prijs werd geloot. C. Brouwer met G. Walinga, Sneek, die eveneens 14 strafpunten had. rijders op een dwaalspoor te brengen. Zo was de Beukelaan in Rijs bijv, ge bombardeerd tot autoweg, maar ook had de commissie hierop een dame en een heer neergezet van wie de eerste een bord droeg met het opschrift „gratis voor iedere deelnemer een doos sigaret ten”. Tal van deelnemers tippelden erin. Ze stopten, zonder er bij te denken, dat men op een autoweg niet mag stoppen. Bij de Jelteslootsbrug in Hommerts wer den de rode stoplichten van deze brug gebruikt. De bomen waren echter niet neergelaten en velen reden daarom door ten koste van zoveel strafpunten. De route liep vanaf de start bij Ha nenburg over Woudsend, Harich, Kip- penburg, Oudemirdum, Rijs, Bakhuizen, terug naar Oudemirdum, Sondel.Wyckel, Spannenburg, Sneek, finish wederom in de W. Noorderhorne. Op verschillende punten waaren controleurs opgesteld, wat op de startkaarten was vermeld, maar ook waren er geheime controle posten, waar heel wat strafpunten werden uitgedeeld. Toch speelde één deelnemer in de afdeling auto’s, de heer B. Westerhof uit Woudsend, het klaar alle voetangels en klemmen te vermijden en het gehele traject foutloos af te leg gen. Hjj won daardoor niet alleen de eerste prijs, maar tevens een van de bel de wisselbekers welke de gemeenten men in de praktijk op al deze dingen let kan men verzekerd zijn van eerste klas melk. Op het laatst gehouden èxamen ontvingen bijna alle leerlingen het hoogst aantal punten voor de zindelijkheid van de melk. Maar ook de tijd voor melken gebruikt spreekt een woordje mee. En omdat het veel tijd en moeite kost de laatste melk uit de koe te halen wordt hier wel eens een slag naar geslagen. Maar juist deze laatste melk bevat het hoogste vetge halte, „de laatste drop is de boterknop”. Wordt nu niet met voldoende kracht gemolken, of laat men het laatste restje melk steeds in de koe, dan opent de sluitspier van de tepel zich geleidelijk steeds minder en de koe wordt na ver loop van tijd zgn. „taaimelk”. Naast de practische lessen worden ook de theoretische lessen gegeven door het hoofd der school, waarbij niet alleen de samenstelling van de mek maar ook de nadelige invloed van bacteriën worden behandeld. Op de landbouwschool ontvangen de jongens elk jaar 5 praktische lessen. Hebben de leerlingen een voldoende er varing en de nodige lessen gehad, dan mogen ze deelnemen aan het examen. Dit jaar ontvingen alle leerlingen van deze school die aan het examen deel namen een diploma. Het minimaal aan tal punten dat nodig is om te slagen is 160, het maximaal aantal punten dat men kan behalen is 200. De uitslag van het examen was: Jan Bouma, Hartwerd 191; Gerben Gerbran- dij, Nijland 189; Hielke Schrale, Heeg 188; Wicher de Boer, Hommerts 184; Jan Bouma, Abbega 183; Uiltje de Groot, Abbega 183; Bouke Reitsma, Schettens 181; Jan Jacobi, Oosterend 181; Sietse Bouma en Rein Hofstee, Oosterend 178; Ynze Leijenaar, Tirns en Jan Sikkens, Sneek 178; Sietze de Boer, Speers, Jentje Posthuma, Nijland, Jacobus Wittermans, Jutrijp, Jan Brouwer, Boornzwaag, Ids Osinga, Jutrijp en Siebren Kiestra, Kou- furderrige allen 177; Jan Veilenga, Oos terend 175; Atze de Jager, Uitwellinger- ga 173; Douwe Zandstra, Jutrijp 171; Rintje de Jong, Scharnegoutum 169; Ype Kampen, Indijk 168 pnt. t De laatste jaren begint men ook bij het landbouwonderwijs meer aandacht te schenken aan de practische vorming van de leerlingen. Tot deze practische vorming behoort ook het onderwijs in melken. In de industrie let men vooral op het economisch werken van de arbeider: ar- beidseconomen nemen nauwkeurig de tijd op waarin een bepaalde handeling wordt verricht en in verband hiermede worden aan de arbeider de meest prak tische en minst tijdrovende handgrepen geleerd. Vreemd is het dat bij het melken deze veelbesproken en rondom toegepaste ar beidseconomie tot dusver weinig ter spra ke kwam. Als ’n jongen de kunst van het melken werd bijgebracht, werd hem een emmer in de handen gedrukt en een koe aangewezen en deze jongeman moest proberen op een of andere manier melk uit de koe te krijgen. Of deze melk er uit geknepen of gewrongen werd, kwam er weinig op aan. Als het maar melk was en bij voorkeur enigszins witte melk. Geen wonder dan ook dat de ene veehouder in een uur gemakkelijk vijf koeien melkt tegen een ander drie of vier. Vooral bij grote veebeslagen kost het melken op de bovengenoemde ma nier veel arbeidsuren; een slechte mel ker is een duur bezit. Bij de landbouworganisaties heeft men dit ook ingezien en men heeft aan jonge boerenarbeiders de kans gegeven een melkersdiploma te behalen dat hun een jaarlijkse premie van f 65.op brengt boven hun normale loon, mits zij bij het behalen van dit diploma een puntenlijst van minimaal 180 punten kunnen verkrijgen. Dit diploma kan ook behaald worden bij de opleiding aan de lagere landbouwschool. Voordat het ei genlijke melken aanvangt wordt aan de jongens geleerd hoe zij hygiënisch moe ten melken; zij moeten met een doek de rechterflank van de koe schoonwrijven en daarna met water, bij voorkeur lei dingwater, de uier en tepels afwassen, ook de handen van de melker worden ge- inspecteeerd. De koe moet steeds met de kop in de wind staan zodat er geen vuil in de melk kan waaien. Wanneer M I bouwkundige de heer J. G. W. Kieze- brink van Sneek electrische waterge- malen. De eerstgenoemde drie bemalings werktuigen elk met een capaciteit van 9000 m3 per uur. Het gemaal achter Ter zool, waar het water nog met een schroef omhoog gestuwd wordt, heeft een capa citeit van 3000 m3 per uur. Vergeleken bij de waterverplaatsing van de grootste molens, die in onze provincie hier en daar nog dienst doen, betekent de capa citeit van bovengenoemde bemalings werktuigen. een grote vooruitgang gedu rende al vele jaren. Een zogenaamde „Munts” loosde in vroeger jaren onder de gunstigste omstandigheden 1920 m3 per uur. Sinds 1408, toen in Alkmaar, voor zover bekend, de eerste watermolen in werking kwam en sinds later de mo lenbouwers Dekker te Leiden en Leegh- water te De Rijp van zich deden spre ken, is de techniek wel met grote spron gen vooruitgegaan. Maar elke belang rijke verbetering is niet altijd met vreugde begroet. De overgrote meerder heid der ingelanden kantte zich destijds tégen de oprichting van dit waterschap. Maar krachtens artikel 192 der Grondwet hebben de Provinciale Staten met goed keuring der kroon het recht nieuwe wa terschappen op te richten en nieuwe re glementen voor zodanige instellingen vast te stellen. De Waterschappen zijn publiekrechtelijke instellingen. Het op peil houden van het water bin nen de vele polders in onze provincie heeft allengs meer betekenis gekregen. Het tot stand komen van het IJsselmeer in 1932 heeft vooral bijgedragen om de waarde van de waterschappen te verho gen, daar dit grote meer tenslotte de grote waterreserve bergt voor het op peil houden van het provinciaal boezemwater in droge zomers. Vooral de scheepvaart is bij een goede waterstand ten zeerste gebaatevenzo de veehouders om het vee van drinkwater te voorzien. Het waterschap „De Sneeker Oudvaart” bezit enige schutsluizen met wachterswoning. Ook zijn er. nog een paar keersluizen en niet minder dan negen en dertig vaarten. Door het onderhoud van vaarten, tocht sloten, grondduikers, zetten, pompen, duikers en dammen is voor meerdere werklieden, vooral ’s zomers veel werk aan de winkel. De architect de heer W. Boomstra te Sijbrandaburen, die van het in werking stellen der bemalingswerk tuigen af belast werd met het opzicht, is voor een paar jaar terug, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, vervangen door opzichter Bos ma te Poppingawier. De heren Bosma en A. v. d. Kooij (te Sijbrandaburen) wer ken, om de projecten in het waterschaps- gebied zo doeltreffend mogelijk uit te voeren, zeer nauw samen. De heer A. v. d. Kooij heeft ook de beschikking over een zogenaamde hekkelmachine. Dit is een moderne raderboot, voorzien van een lange excentriek, die de plantengroei op de bodem van de sloten en vaarten lossnijdt. Gedurende twee zomers woont de heer van der Kooij nu al in een keu rige nieuw gebouwde dienstwoning van het Waterschap „De Sneeker Oudvaart”, welke gunstig gelegen is bij de ophaal brug te Sijbrandaburen. Daar is tevens de opslagplaats van tijdelijk niet ge- bruikt materiaal dezer instelling. Met de volmachten bestaat het bestuur uit 15 personen. Rauwerd en Goënga zijn de hoofdplaatsen. De eerste voorzitter en mede-oprichter van dit waterschap is ge weest de heer Mr W. B. Buma te Mars- sum. De heer Anne Hallema, sluiswach ter bij het electrisch gemaal „De Gauw- ster Zijl”, welbekend bij de watertoeris- ten, voor wie hij zovele keren belang loos zijn diensten heeft vervult, is mede een der oud-gedienden van de nu 35- jarige instelling. Hoewel het weer nog niet tot verga deren uitlokte, is de Amateur Fotogra fen vereniging ,,’t Filter” Dinsdagavond toch al weer voor het nieuwe seizoen gestart. De ruim 20 aanwezigen werden door de voorzitter de heer A. ten Berg, in zijn openingswoord dan ook als een groot deel v. d. kern der vereniging ge noemd Het waren weer de vertrouwde gezichten ,die ook in het vorige seizoen vrijwel nooit een vergadering misten. In een jonge vereniging is er in het begin altijd enig verloop van ledental. Maar dit zal naar de verwachtingen van het be stuur ten gunste van de vereniging zijn, en zelfs een vergroting van het ledental betekenen. Er komt n.l. meer tijd be schikbaar om zich serieus op de ver schillende terreinen van de fotografie te bewegen. Het aantal serieuze amateurs dat als lid toetreedt, zou zeker groter zijn, als zij kennis hadden kunnen nemen van het programma voor het komende seizoen. Dit programma geeft sterk de indruk, dat het ’t bestuur ernst is met de fotoclub. Zo zullen o.a. behandeld worden en zoveel mogelijk op de club avonden practisch beoefend, opname techniek, het ontwikkelen van films, contactafdrukken, vergroten, tabletop en projectie van dia’s. Lezingen op meer speciale gebieden van de fotografie, on derlinge wedstrijden en de bespreking van internationale rondzendcollecties zul len het programma zo compleet en veel zijdig mogelijk maken. Hieruit blijkt wel, dat het nieuwe sei zoen zeer interessant en tegelijk leerzaam zal zijn. Om te voorkomen, dat op de vergade ringen steeds weer de grondbeginselen der fotografie behandeld moeten worden, werden de leden opgewekt zoveel mo gelijk fotografische lectuur te lezen, die werkelijk niet droog en vervelend be hoeft te zijn. Aan het slot van het verenigingsjaar, eind October, zal bekend worden ge maakt wie, op grond van de behaalde punten in de onderlinge wedstrijden, voer een prijs in aanmerking komt. Voorwaarde is echter, dat er gedurende dit verenigingsjaar viermaal voor een wedstrijd werd ingezonden. Ook wordt dan aan de hand van de zelfde punten beoordeeld wie voor pro motie of degradatie naar een hogere of lagere klasse in aanmerking komt. ■Si

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1