Viswedstrijd en Poppenkast op het Grootzand Ijlst huldigde haar jubilerende Secretaris BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I •U' f i ge- «Gejaagd door de wind» een week prolongeerd OW ‘Lz.'BI'.. i Donderdag 15 September 110e Jaargang No. 74 Redacteur: L. KIEZEBRINK West Duitsland en de Sovjetunie Is 14 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Toch behulpzame lieden Utrikking Gysbert Japiks- priis op 7 Novimber Snitser Skotsploech Emigranten gingen en bleven SNEEKER NIEUWSBLA A S. De andere sprekers. en JORDAAN FESTIVAL IN Af. 'IDAM Allereerst: dank aan God. f Burgemeester Oppedijk wenst de jubilaris geluk. Duitse volk voor, hoe het ‘t zou vergaan als de Russen hun zin kregen en er een neutraal en zo goed als ongewapend her enigd Duitsland zou ontstaan, waarin Moskou naar hartelust kon intrigeren. Maandagavond werd een grote viswedstrijd voor vrouwen uit de Jordaan ge houden. FotoAllen gingen prachtig verkleed naar het viswater, waarbij de dames hun hengels van lampions hadden voorzien. Nadat de heer Goelema, vergezeld van zijn echtgenote en kinderen, was binnen geleid en de vergadering op de gebrui kelijke wijze was geopend, sprak de burgemeester hem toe. Het is goed, dat dit jubileum niet alleen in de huiselijke kring gevierd wordt, maar ook in het huis der gemeente waar U Uw werk zaamheden verricht, zei mr J. Oppedijk. Uw arbeid raakt n.l. de gehele ge- Advertentieprijs 15 ct. per tn-ni. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. *er er- e t Verschijnt; MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De inbrekers, die bij Madame Ville neuve in Angoulême in Frankrijk een handjevol juwelen stalen, bleken toch wel aardige en behulpzame lieden. Zij gaven de kat een schoteltje melk, schre ven met tandpasta „merci” op de vloer en prikten de polis van de verzekerings maatschappij, die de door madame ge leden schade zal betalen, aan de muur. oordeel en uitstekende adviezen zeer op prijs gesteld. Wij verheugen ons er in, dat U dit jubileum met Uw vrouw en kinderen moogt vieren en namens de Raad wens ik U van harte geluk, aldus de burge meester, die de heer Goelema daarna een eenvoudige, maar zeer solide vulpen aan bood en mevrouw met bloemen vereerde voor de hulp en de steun welke zij haar man steeds verleend heeft. behoefte zijn dank uit te spreken jegens God, dat hij deze dag in goede gezond heid mocht beleven. Ruim 43 jaar ben ik thans in gemeenter dienst werkzaam geweest, zo vertelde hij. Mijn komst hier verliep heel eigen aardig. Des Zondags had ik burgemeester Fledderus nog gesproken, die mij mede deelde, dat zijn installatierede al klaar lag voor de raadsvergadering op Maan dagavond. Maar nog diezelfde dag over leed de heer Fledderus zeer plotseling en in plaats van de installatierede kwam er de volgende avond een rouwtoespraak van de loco-burgemeester de heer B. Looyenga. Spr. herinnerde er aan hoe hij hier kwam als de jongste van het ambtenarencorps. Thans is hij de oudste in diensttijd, de beide dokters uitgezon derd. De verhouding en samenwerking is steeds, zoals hedenavond al meermalen is gezegd, heel goed geweest. Tenslotte beantwoordde de jubilaris al de sprekers persoonlijk en dankte hij alle aanwezigen voor hun belangstelling, waarbij hij de hoop uitsprak dat God hen ook in de jaren die nog resten, moge zegenen. De burgemeester constateerde in zijn slotwoord dat het een geslaagde vergade ring was geweest. De heer Goelema en gezin zullen deze avond nog lang in aan gename herinnering houden Daarna werd de bijeenkomst gesloten. De conferentie te Londen over de po sitie van de Engelse kolonie Cyprus, ook eén kwestie welke de eenheid van het Westen bedreigt, een conferentie door de Times nota bene „een Engelse bemidde lingspoging tussen Griekenland en Tur kije” genoemd, is zoals te verwachten was mislukt. Athene brengt de zaak nu voor de Ver Naties, en in Griekenland heeft Turks, in Turkije Grieks bezit het moeten ontgelden omdat de heffe des volks ontevreden was over de houding der tegenpartij ter conferentie. Gelukkig hielden de regeringen de hoofden koel en al kreeg het Atlantisch pact en het Balkanverbond een deuk, onherstelbaars is er nog niets gebeurd dank zij mede Zuid Slavië, waar de Griekse koning juist op bezoek was, die waarschijnlijk door Tito is gewaarschuwd voor een al te felle Griekse houding. Men zegt trou wens dat Griekenland, door bemiddeling van dezelfde Tito, die het nog al goed met Egypte kan vinden, ook toenadering tot dat land zoekt om een tegenwicht voor Turkijes invloed in het oostelijk deel van de Middellandse Zee te vinden. Wat overigens Egypte aangaat, groot nieuws omtrent zijn verhouding tot Is rael is er niet, het was er vorige week na het ingrijpen van de veiligheidsraad rustiger aan de grens, maar de Egyp- tenaren scheppen nieuwe moeilijkheden door nun blokkade tegen Israel en het toezicht op de koopvaardij er heen te verscherpen. Vermelden wij tenslotte nog de ongerustheid welke in Zwitserland is ontstaan, doordat Oostenrijk nu onbezet gebied is geworden en strategisch ge sproken, Rusland aan de Zwitserse grens is komen te liggen omdat het eigen Oos tenrijkse leger niets zal hebben te bete kenen. Dit baart de Zwitserse militaire leiding zorgen, trouwens ook de Navo- generaals die met leedwezen constateren dat de Oostenrijkse neutraliteit de mili taire positie van het Westen aanzienlijk slechter heeft gemaakt, zodat de legering van Amerikaanse troepen in Noord Ita lië geen overdreven voorzorg kan wor den genoemd. Het doet enigszins vreemd aan dat waar de zaken er zo voorstaan, in West Europa toch meer en meer stem men opgaan voor verkorting van de diensttijd, o a. pleitte het Engelse Vak verbond daarvoor en naar men wil voelt de Engelse regering er ook voor omdat er dan bezuinigd zou worden en er meer mannen voor de industrie beschikbaar zouden komen. Engeland heeft beide hard nodig om zijn economische positie gezond te houden. Het Britse Vakverbond heeft om dit laatste ook op enige beteu geling van looneisen aangedrongen, wat voor West Duitsland de minister voor economische zaken Erhard deed. In de sfeer van de handhaving van de wel vaart in W. Europa behoort ook de be slissing van de conferentie van Noord- wijk (Kolen- en Staalgemeenschap) om voor het einde van het jaar plannen op te stellen voor de schepping van een gemeenschappelijke markt. en DONDERDAGS 9 5 De Gysbert Japikspriis, dy’t dit jier takend is oan Ulbe van Houten foar syn roman „De sünde fan Haitze Holwerda” en it 2e diel fan „De Hillige Histoarje”, sil ek dit jier wer to Boalsert ütrikt wurde. Lyk as oare jierren sil de ütrik- king barre yn de riedseale fan it stêd- hüs, dy’t krekt restaurearre is, en nou mear minsken bergje kin as oare jier ren. De mannlchste fan de ütrikking is fêststeld op Moandei 7 Novimber. De tariedingskommisje sil bisykje as „oan- klaeijing” fan de ütrikking wer in pas sende wurklist gear to stallen. Oft op deselde jouns ek wer de boekewike iepe- ne wurde sil, stiet’ noch yn ’e kiif. F. D. In zijn dankwoord voelde de heer Goelema het in de eerste pleats als een „Gejaagd door de wind” heeft, om met een bekend spreekwoord te spreken, storm geoogst. Een storm van bezoek dan. Het Amicitia Theater heeft zich tijdens de week dat deze film vertoond werd in een enorme toeloop mogen ver heugen; avond aan avond was het uit verkocht, zodat de directie besloten heeft dit werk een week te prolongeren. We hebben vorige week reeds een voor beschouwing over „Gejaagd door de wind” gegeven, daarin was niets te veel gezegd van deze film, die aanhoudend boeit en dat wil wat zeggen voor een rolprent welke een kleine vier uur de aandacht van het publiek vraagt. Een aandacht welke echter dank zij de kwa liteiten van het filmverhaal en het spel geen ogenblik verslapt; we hebben meni ge bezoeker gehoord, die na afloop zeide dat het om hem of haar nog best een half uurtje langer had mogen duren In deze film, waarin het levensverhaal van Scarlet O’Hara bondig maar met vaart is behandeld, valt naast het prach tige spel van Vivien Leigh in de hoofd rol natuurlijk in het bijzonder ook op dat van Leslie Howard als Ashley en van Clark Gable als Rhet Butler, maar kostelijk is ook dat van de negerrollen. Als kleurenfilm is „Gejaagd door de wind” ook bijzonder geslaagd. Nog een week dus in Amicitia en nu maar weer stormen De jeugd toonde grote belangstelling voor de viswedstrijd welke de Winke liersvereniging Grootzand voor haar had georganiseerd. Aan weerskanten van de gracht zaten de jeugdige hengelaars en] hengelaarsters Woensdagmiddag in een lange rij dicht naast elkaar om te pro beren liefst zoveel mogelijk visjes aan de haak te slaan en daarmee een van de vele mooie prijsjes te winnen. Maar de bleitjes en voorntjes waren niet erg „happig”. ’s Morgens en ook kort voor de strijd begon, was er aardig wat gevangen door de kinderen die toen al aan het oefenen waren, maar ’s middags wilden ze niet meer flink bijten. Met elkaar vingen de 135 deelnemers en deelneemsters in 1% uur maar 17 stuks. Jan de Brock was met twee de enige winnaar van een eerste prijs. De andere vijftien vingen elk maar één en kregen allen een tweede. De hoofdprijzen moesten om deze reden ook worden ingehouden. Daarvoor werd nl. het vastgestelde minimum aan tal vissen niet bereikt. De 2e prijswinnaars en winnaressen waren bij de meisjes Attie Potma, Riek je Bakker, Alle Bootsma, Marijke Boon stra, Jellie Zoethout en Joke Brennink- meijer. Bij de jongens: Johny Diekstra, Wim Deenik, Louis Diekstra, Teake v.d. Zee, Gerard de Brock, Jan Jac. Krol, Jac. Spoelstra en Anton Silvius. Deze meisjes en jongens kregen allen ook een van de vele sprintprijzen die waren uitgeloofd, maar ook niet alle maal uitgereikt konden worden. De prijzen die zijn overgebleven, worden bewaard voor de Grootzand- ster Hardrijderij in de komende win ter. De commissie die deze viswed strijd regelde zal ook de organisatie van dat ijsfestijn op zich nemen, dat zal worden gehouden zodra het ijs in het Grootzand sterk genoeg is. Na het schrijven van dit overzicht werd bekend gemaakt dat dr Adenauer toch heeft toegestemd in het vestigen van ambassades, in de verwachting dat de Duitse krijgsgevangenen spoedig in vrij heid zullen worden gesteld. De confe rentie heeft dus, als het W. Duitse par lement met deze vage concessie genoe gen neemt, toch nog iets concreets op geleverd, maar stellig voor Moskou meer dan voor Bonn. Tiisdeitojoun dounse de Skotsploech foar de dielnimmers oan it Kongres fan Kleanmakkers en harren froulju yn 'e greate seal fan Hanenburg. It wie der neat to rom om to skotsen, mar it gie bést en da lju wiene tige optein. Nei öfrin hawwe hja noch efkes gear west yn ’e taep, en dér die de foarsitter üt ’e doeken dat dit de 50e ütfiering wie en noch wol, hoe koe’t sa treffe, by Hanenburg, dêr’t wy altiten oefenje. De skathSlder wie der ek wol oer to sprek- ken. Foar de reis nei Süd-Afrika binne twa froulju fan üs ploech oanwiisd, dy’t mei twa Ljouwerter münlju en ien pear de trije pearen leverje sille. De reis duorret fan 6 Nov. oant 10 Desimber en men giet mei de fleanmesine. Fryslên dat mei trije fan de acht pearen fortsjint- wurdige is slacht fêst in goed feguer. 17 Septimber is de earste rippetysje yn Alkmaer. De raadzaal van IJlst was feestelijk versierd en verlicht toen de Gemeente raad Maandagavond in buitengewone zitting bijeenkwam om het 25-jarig dienstjubïleum van de secretaris de heer J. P. Goelema te vieren. En hij was ook meer dan vol, want vele oud-leden van de Raad, alle amb tenaren, het Gemeentepersoneel en tal van andere belangstellenden waren eveneens aanwezig om deze heugelijke gebeurtenis mee te maken en van hun waardering voor de persoon en het werk van de jubilaris te doen blijken. Namens de beide wethouders sprak de heer Wassenaar, die herinnerde aan de- aanstelling van de jubilaris. Behalve secretaris werd hij ook ontvanger, eerst tijdelijk, maar onder burgemeester Lang- man in vaste dienst. Verder wees spr. op de restauratie van het Gemeentehuis, op de moeilijke oorlogsjaren en op de vele veranderingen welke de jubilaris in deze kwart eeuw heeft meegemaakt, o.a. niet alleen van woning, maar ook in zijn gezin. Uw kinderen zijn als paarlen aan een halssnoer, aldus spr. U zult dankbaar zijn, dat Uw ziekte voorbij is en U volkomen gezond deze dag mag vieren. Ongetwijfeld zal het daarom bij U zijn Eben Haëzer. Als oudste lid van de Raad sloot de heer de Jong zich gaarne bij de vorige sprekers aan. Drie dingen hebben hem altijd in de secretaris getroffenzijn stiptheid en nauwgezette plichtsbetrach ting, zijn eerlijkheid en rechtschapenheid en zijn standvastigheid. U nadert nu langzamerhand het einde van Uw ambts periode, aldus de Jong. Dat U gespaard worde voor leed en verder wensen wij U toe behouden vaart en goede wacht. Verder spraken nog de heren Walinga namens de fractie van de P.v.d.A., Stien- stra namens de A.R.-fractie, Fijlstra na mens de oud-raadsleden, dr H. Hofstra districts keuringsveearts Sneek, die na mens alle 16 ambtenaren, in de voorstad van IJlst woonachtig, een electrische Klok aanbood, Jansma namens de C.H.U.- fractie, S. O. de Vries voor de Brand weer, Venema, groepscommandant van de Rijkspolitie en tot slot door de heer K. Visser, secretaris van Wymbritsera- deel, als voorzitter van de club van Ge- meente-secretarissen in de Z. W. hoek en in het bijzonder namens de collega’s van Sneek en Wymbritseradeel, die met IJlst zou spr. haast willen zeggen „de grote drie” vormen. Hun bloemenhulde was in de loop van de dag reeds bij de heer Goelema thuisbezorgd. meente en het is van grote waarde dat U haar belangen naar Uw beste krach ten behartigt. Ook de samenwerking met anderen heeft grote betekenis. Om het gemeentelijk apparaat goed te doen functionneren is een kameraadschap pelijke verhouding onmisbaar. En daarom verheugt het mij, aldus spr. dat zovelen daarvan hedenavond ge tuige willen zijnhet college van B. en W„ de leden van de Raad, vele oud- raadsleden, het gehele gemeenteperso neel, het Hoofd der O.L. School, twee artsen, (één voor de mensen en één voor de dieren), de groeps- en de post- commandant van de R. Politie, de com mandant van de Brandweer, de amb tenaren van Bouw- en Woningtoezicht, het personeel van de secretarie te Sneek en Uw collega’s uit de buur gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Dit alles bewijst, dat die kameraad schappelijke geest hier bestaat en dat het dus goed is, dat we hier heden avond bij elkaar zijn. U werd benoemd bij raadsbesluit van 25 Juli 1930. Burgemeester was toen de heer H. P. Fledderus, secretaris de heer R. Reitsma, later burgemeester van Won- seradeel. De raadsleden van toen zijn op twee na reeds heengegaan. Die twee zijn hier ook aanwezig. Uw pad ging niet over rozen. Eerst waren daar de moeilijke crisis- en oorlogsjaren en toen ik mijn ambt hier aanvaardde lag U ziek ter neer. Na een aanvankelijk herstel bleek later toch nog een operatie nodig. Maar al deze beproevingen hebben Uw geestkracht niet gebroken. U is thans weer gezond en fit van geest. Het ambt van secretaris is niet gemak kelijk. De burgemeester toonde dit met voorbeelden aan. In de vergaderingen van B. en W. is hij minder passief dan in de Raad. En daar worden zijn helder Zoals altijd zegden ook Dinsdag, vlak voor het vertrek van de Sibajak naar Australië, verscheidene passagiers-emi- granten hun passage af. Een meisje „om dat haar moeder er iets van zou krijgen”, een ander meisje omdat ze niet durfde en een derde meisje tenslotte omdat er, zoals haar moeder op het laatste ogenblik kwam vertellen „stagnatie was met de verloofde van het meisje in Australië”. Overigens waren er natuurlijk andere gegadigden die wegens dit afzeggen op het laatste ogenblik toch meekonden. Een van hen, een jongeman uit Maarn, heeft de laatste nacht in Nederland nog in spanning gezeten. Hij wilde wel, maar het geld voor de passage lag in de brand kast en de sleutel daarvan hadden zijn ouders bij zich, die met vacantie waren in Frankrijk. Een telefoontje én de du- ders namen de nachttrein. Dinsdag ging de knaap aan boord, triomfantelijk. Hij had zijn passage betaald! Alg. Dgbld. Na afloop van de visserij was er voor de kleinen een Poppekast-vooorstelling, verzorgd door onze stadgenoot H. Jorna, die de drommen kinderen (en ook vele ouderen) veel plezier verschafte met de avonturen van Jan Klaassen, die, hoe oud ook en hoe vaak ook gespeeld, voor de jeugd altijd weer nieuw en aantrek kelijk zijn. Jammer, dat het nu net zo regende. Men zal zich afvragen waaraan dit resultaat te wijten is van de eerste ont moeting van Duitse en Russische staats lieden na 1939, toen Ribbentrop te Mos kou het beruchte verdrag met de Russen sloot dat Rusland aanvankelijk buiten de tweede wereldoorlog hield. En waar om reeds de inzet der besprekingen ei genlijk zo weinig beantwoordde aan de eisen der diplomatie, waar woorden im mers de gedachten plegen te verbergen. Men ging elkaar direct met grof ge schut te lijf en van de Russische glim lach der laatste maanden viel weinig meer te bemerken, ze had plaats gemaakt voor een grijns van minachting voor de grijze staatsman, die men met lege han den naar zijn vaderland terug zond. Was het in de hoop dat dit zou meewerken tot een spoedige val van dr Adenauer en zijn vervanging door een staatsman meer bereid naar het pijpen van Moskou te dansen? Waarschijnlijk wel. Kennelijk wilden de Russen ook de erkenning door Bonn van de Oost Duitse volksrepubliek afdwingen, want zij verklaarden dat ook vertegenwoordigers van deze republiek bij de onderhandelingen over de krijgs gevangenen dienden tegenwoordig te zijn en het is mogelijk dat nu dr Adenauer de erkenning der O. Duitse communis tische regering afwees Moskou straks dit Oost Duitse bewind de kans zal geven voor de bevrijding der Duitse gevange nen te pleiten en op dit pleidooi ook gun stig zal beschikken. En als men zich af vraagt waarom de W. Duitse bondskanse lier tot de bittere stemming bij droeg, door de Russische wreedheden in Duits land gepleegd, ter sprake te brengen, dan zal het antwoord daarop wel moeten zijn dat dr Adenauer waarschijnlijk in Oost Duitsland, dat het meest van deze wreed heden had te lijden, stemming wilde ma ken tegen het communistisch regiem daar. En zo lijkt eigenlijk de conclusie niet al te gewaagd, dat er in de W. DuitsRussische besprekingen te Moskou toch wel een diplomatiek spel is ge speeld, waarvan echter niet concrete resultaten de inzet waren, maar het huidige bewind in geheel Duitsland, de Russen willen dr Adenauer in W. Duits land discrediteren, de W. Duitse bonds kanselier het communistische bewind in Oost Duitsland. Moskou probeert het W. Duitse volk te suggereren, dat het de regering-Adenauer is die de bevrij ding der gevangenen en de hereniging van beide Duitslanden in de weg staat, de W. Duitse bondskanselier houdt het Terwijl wij dit schrijven is het bezoek van dr Adenauer aan Moskou nog niet afgelopen. Er kunnen dus nog verrassin gen komen, maar als die uitblijven heeft dat bezoek nog minder opgeleverd dan er van werd verwacht, en dat was al pover. Zelfs over dat voor de Duitsers zo gevoelige punt, de terugkeer der nog in Rusland verblijvende krijgsgevange nen, kan zoals het thans lijkt, de W. Duitse bondskanselier geen bevredigend antwoord naar Bonn mee terug nemen, ze worden nog niet in vrijheid gesteld. Het zou anders een goedkoop cadeautje voor de Russen geweest zijn, dat Ade nauers positie in W. Duitsland zeer ver sterkt zou hebben. Maar de Sovjet staats lieden gunden dit de bondskanselier niet, die zijn trouw aan het Westen en de de mocratie in de eerste gesprekken met de Sovjetregeerders zo hartstochtelijk had beleden en die nadat de Russen overigens niet zonder reden nog eens de wreedheden der Duitse legers op Rus sische bodem bedreven, hadden opgera keld, ook de Russisch^ wandaden op Duits gebied had durven hekelen. Dit laatste tekent de sfeer waarin de bespre kingen werden gevoerd, ze was van een kilte, waarin weinig vruchtbaars kon groeien. Dr Adenauer had het bestaan van normale betrekkingen tussen Moskou en Bonn ondenkbaar genoemd zolang de kwestie der Duitse krijgsgevangenen niet was opgelost, hartstochtelijk gepleit voor de hereniging van Duitsland, het toetre den van W. Duitsland tot het Atlantisch Pact aan welk verbond elk agressief aspect ontbreekt verdedigd omdat dit het handhaven van de vrede bevorderde en zich bereid verklaard bij hereniging van Duitsland aan een stelsel, dat veilig heid aan alle Europese staten ook Rusland kon verzekeren mee te wer ken. Boelganin zei dat de toetreding van W. Duitsland tot de Parijse accoorden de hereniging in de weg stond, overigens was die kwestie een zaak van de Duit sers zelf, waarover de W. Duitse fede rale republiek en de Oostduitse „demo cratische” republiek overeenstemming moesten bereiken, terwijl de hereniging ook moest passen in het kader van een overeenkomst over vrede en veiligheid in Europa. Hij stelde voor dat de Sovjet unie en West Duitsland ambassades zou den vestigen in Bonn en Moskou. Her stel der normale diplomatieke betrek kingen dus. Nu de Russen echter de vrij lating der Duitse krijgsgevangenen heb ben geweigerd, zal er voorlopig van deze ambassades ook wel niets komen, al mag men wel aannemen dat er in enigerlei vorm diplomatiek contact tussen beide staten zal worden gevestigd.* Op de achtergrond van dit W. Duits Russisch gesprek heeft ook stellig ge staan de a.s. conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier te Genève, waar o.a. de hereniging van Duitsland weer ter sprake komt en welke conferentie na dit gesprek minder dan ooit belooft. Mede omdat de bespre kingen over de ontwapening in de sub commissie der V.N. voor deze zaak weer stroever verlopen. Aan westelijke zijde voelt men niet voor de Russische voor stellen inzake afschaffing der atoomwa penen, daar het bezit daarvan enige com pensatie biedt voor de Sovjet overmacht in mensen materiaal, en de Russen schij nen nog altijd niet te vinden te zijn voor een waterdicht contróle-systeem. Al met al zal de bedoelde conferentie te Genève dus wel niet meer opleveren dan een bestendiging van de status quo, al vraagt men zich wel eens af of de W. Duitsers voldoende standvastigheid kunnen op brengen om een langdurige scheiding van hun Oost Duitse landgenoten te verdra gen en bij een mogelijk aftreden van dr Adenauer toch niet zullen zoeken naar een modus om zich met Rusland over een hereniging te verstaan. Misschien zal op de stemming van het W. Duitse volk ten deze ook van invloed zijn de oplos sing van de kwestie van het Saarstatuut. Er openbaren zich in W. Duitsland, nu in het Saarland de volksstemmings-cam- pagne in volle gang is, allerlei veront rustende verlangens. Zo o.a. dat als het statuut wordt verworpen, niet de huidige positie van het Saarland moet worden gehandhaafd, n.l. zelfstandig met een economisch verdrag met Frankrijk maar dat het dan, na de verkiezingen van eert nieuw Saarlands parlement, direct tot het vaderland moet terugke ren. Een uiterst gevaarlijke stelling voor de FransDuitse verhouding. Velen, wie deze verhouding ter harte gaat, zouden het de beste oplossing achten, nu de uitslag van de volksstemming zo onzeker is geworden, dat deze voorlopig maar werd uitgesteld, maar daar schijnen in ieder geval de pro-Duitse partijen in het Saargebied niet voor te voelen, hoewel zij daarover niets hebben te beslissen. Want dat is een kwestie welke door Frankrijk, W. Duitsland en de W. Euro pese Unie in onderling overleg zou moe ten worden geregeld. Maar dan rijst weer de vraag of dr Adenauer zich deze concessie tegenover de stemming in W. Duitsland zelf zou kunnen veroorloven. Zo blijft in ieder geval de Saarkwestie een bedreiging voor de eenheid van de Atlantische gemeenschap. Een troost is dat de positie van Frankrijk enigszins verbeterd schijnt, door de nu nabij kende oplossing van het geschil met de Marokkaanse nationalisten. Marokko schijnt naar het voorbeeld van Tunesië, op weg naar zelfbestuur voor binnen landse aangelegenheden. Wij hopen dat het geen schrale troost zal blijken te zijn, want er zijn nog een paar beletse len voor volkomen opheldering van de toestand, in de eerste plaats schijnt Sul tan Ben Arafa niet bereid vrijwillig de troon te ontruimen en in de tweede, heeft de oplossing de oppositie in Frankrijk zelf, al bestaat deze uit zeer heterogene elementen, zodanig versterkt dat men be gint te vrezen voor het leven van het kabinet Faure.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1