Rusland en de ontwapening Beschonken autodief rijdt op publiek in I Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 5 Jeugdappèl van de Sneker Hervormde Jeugdraad 4 AGENDA Maandag 26 September 110e Jaargang No. 77. Redacteur: L. KIEZEBRINK Dr C. M. H. Nauta overleden V erkeersongev allen Hotel Elfhoeven door brand vernield K. N. P. wordt opgeheven S. Havinga uit de Raad Twee doden, negentien gewonden Conflict F.V.C. Friese Scheidsrechters Leeuwke Bakker overleden Namen Beheerder Nutsspaarbank Workum in hechtenis President Eisenhower had hartaanval Voedselvergiftiging op Midden-Java Bioscoopnieuws Vogelshow was een klinkend succes Opbrengst collecte Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r Amateurf o to graf en club ’t Filter Verbeterde uitslag Fokvee- keuring Vliegtuig stort op boerderij Geslaagd Drie jubilarissen bij de Gem. Reiniging bruik zouden mogen maken. Geldlening. Het Oerwoud roept. Aanbeveling benoeming directeur- boekhouder gemeentereiniging. Naar de Leeuwarder Courant van be voegde zijde verneemt, is te Workum aangehouden de koopman G., die aan sprakelijk wordt gesteld voor onregel matigheden in het financiële beheer van de Nutsspaarbank. Over de omvang van het tekort kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Men spreekt echter van een f 15.000.Een accountantsonder zoek zal de juistheid van deze schatting moeten uitwijzen. De heer G. is in hech tenis genomen en zal binnenkort voor de Officier van Justitie worden geleid. B. en W. stellen voor lening groot 500.000 te 100% looptijd 20 jaar. een 3% geld- sluiten. Koers In de omgeving van Brebes, Tegal en Pekalongan, aan de Noordkust van Mid den-Java, is ongerustheid ontstaan door een reeks gevallen van voedselvergifti ging na het eten van plantaardige voe dingsmiddelen. De politie heeft aanwij zingen gevonden dat deze voedingsmid delen opzettelijk vergiftigd waren piet blauwzuur. De bekende Kaagzeiler dr C. M. H. Nauta, is, naar het Alg. Dagblad meldt, bij de Valkenwedstrijd van de Na Braas- sem .welke Zondag werd gehouden, aan een hartaanval overleden. OUDEGA (W.). De collecte voor de Kankerbestrijding heeft in Oudega e.o. f 215.95 opgebracht. Naar wij uit goede bron vernemen zullen de Friese Scheidsrechters Ver enigingen Heerenveen, Leeuwarden en Sneek Woensdagavond a.s. te Leeu warden vergaderen met afgevaardig den van de K.N.V.B. nl. de heren Val- kema, Feddema en Sinning. De kans zal dan zeker worden besproken om dit conflict, (dat door enkele bestuurs leden van F.V.C. werd veroorzaakt) uit de wereld te helpen. Moge, in het be lang van het voetbal deze vergadering succesvol zijn. Donderdag 29 September. 8 uur. Ami- citia. Opera-gezelschap Forum met „die Hochzeit des Figaro” van Mo zart. Woensdag 28 September. C.M.V. en C.J. M.V. Jaarlijkse Ledendag in de Broerekerk te Bolsward. ’s Avonds 7.45 uur. Verjchijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrlnk Ci Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) SNEEKER NIEUWSBLAD In de vergadering van de raad der ge meente Sneek op Donderdag 29 Septem ber, ’s avonds 7.15 uur komen o.a. de volgende punten aan de ordeEen schrijven van de heer S. Havinga dat hij heeft opgehouden lid van de raad te zijn een schrijven van mej. M. M. Spin- delaar om eervol ontslag als onderwijze res aan de Looxmaschool, wegens voor genomen huwelijk. Deze technicolor vertelt iets van de exotische schoonheid van Afrika’s on doordringbare wildernis aan de hand van de ervaringen van de ontdekkingsreizi gers Armand en Michaela Denis. Dit echtpaar trekt van het ene land naar het andere, om na afloop van een expeditie terug te keren naar zijn huis in Kenya, waaT het dan weer uitrust en zijn reis ervaringen op schrift stelt. Deze film geeft het verhaal van hun 19.000 km lange reis door Afrika, waar zij op groot en klein wild jaagden, niet met vuur wapenen doch met de camera. Prachtige opnamen van het leven van vogels en viervoeters, een boeiend verhaal, want meer dan eens was het leven van het echtpaar in gevaar, maken deze film tot een zeer attractieve documentaire van de geheimen van het oerwoud. In het bijprogramma o.a. „Prinsjesdag”. De K.V.P. en de K.N.P. zijn tot over eenstemming gekomen. Zij hebben beslo ten de politieke eenheid van de Neder landse katholieken te herstellen in het ene verband van de Katholieke Volks partij. De K.N.P. zal derhalve worden opgeheven. Het bekende hotel-restaurant Elfhoe ven aan de Reeuwijkse plassen bij Gouda is door brand vernield. Het ging zo snel dat niemand der gasten eigenlijk ook maar iets van zijn eigendommen kon meenemen. Van een hunner verbrandde zelfs een portefeuille waarin 1000. meldt het Alg. Dagblad. Aan de Kielstraat worden in opdracht van een aantal plaatselijke industrieën thans 24 woningen gebouwd, waarvoor volgens het stelsel der zgn. halve pre mieregeling het rijk extra bouwvolume beschikbaar heeft gesteld. Om ter plaatse een juiste bebouwing te verkrijgen ach ten B. en W. het gewenst daar ook 17 woningwetwoningen te bouwen, behoren de tot de zgn. twee-op-één woningen, verdeeld in 2 bouwbloken. Voor de uit werking van dit plan hebben B. en W. zich gewend tot de heer J. A. ten Wolde, B. en W. bevelen aan 1. D. J. Schipper, opzichter bij de reinigingsdienst te Enk- huizen2. A. R. Hof, technisch ambte naar le klasse bij de reinigings- en ont- smettingsdienst te Meppel3. H. Hate- boer, hoofd gem. reinigingsdienst te Bols ward. In verband met zijn benoeming tot leraar in Geschiedenis aan het Chr. Ly ceum alhier, heeft de heer S. Havinga, die voor de A. R. partij zitting heeft in de Gemeenteraad, voor deze functie be dankt. De wet noodzaakte hem hiertoe. Opvolger op de a. r. lijst is de heer E. Metz. Mevrouw Myrick, uit Weldon in de on langs door de orkaan lone getroffen Amerikaanse staat Noord-Carolina, had zo’n hekel aan haar eerste naam Hazel gekregen, nadat de orkaan van die naam vorig jaar de beide staten Carolina had geteisterd, dat zij vrienden en bekenden verzocht haar bij haar tweede naam te noemen. Laat die nu lone zijn Bouw en onderhandse aanbesteding 17 woningen aan Kiel- en Draken straat. Aanvragen ingevolge art. 72 L.O. wet 1920. architect van de bovengenoemde indus- triewoningen. Deze industriewoningen worden nu gebouwd door de aanne- mingsmij Friso alhier en B. en W. ach ten het ten zeerste gewenst dat de uit voering van de bouw der 17 woningen zo spoedig mogelijk ter hand wordt ge nomen, waarom zij bereids aan Friso prijsopgaaf voor deze woningen hebben gevraagd. Deze aannemingsmij is bereid de bouw voor 196.045 uit te voeren, welk bedrag B. en W. redelijk voorkomt, zodat zij voorstellen in bovengenoemde zin te besluiten. Dinsdag 27 September. ..Nut en Genoe gen” Volkstuindersvereniging. Bij eenkomst in ’t St. Jozefgebouw. ’s Avonds 8 uur. Twee Rotterdamse jongemannen zijn Zaterdagavond even voor middernacht met een ontstellende snelheid door de binnenstad van Den Haag gereden met een gestolen auto, aldus meldt „Ons Noorden”. De gevolgen waren afschu welijk twee Haagse dames werden gedood, negentien personen werden ge wond en er werd een zeer grote materiële schade aangericht. De meeste slachtof fers kwamen juist uit een bioscoop. De chauffeur werd Zondagmorgen pas gear resteerdzijl passagier werd door oog getuigen vastgegrepen. De poiitie moesi hem ontzetten om te voorkomen dat hij ter plaatse gemolesteerd zou worden. en DONDERDAGS B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan het bestuur van de ver. Sneeker Montessorischool voor de aan schaffing van verduisteringsgordijnen voor één leslokaal, en overgordijnen voor één leslokaal, en voor het aanbrengen van een betegeling op het terrein vóór de Montessorischool aan de Willemstraat. Idem aan het bestuur van de R.K. School voor Ulo St. Joseph voor aanschaffing van boeken wegens vermeerdering van het aantal leerlingen in het eerste leer jaar. Dinsdag 27 en Woensdag 28 September. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds te 8 uur: „Het oerwoud roept”. Maandag 26 September. Nederl. Reis- Ver. Sneek. Vertoning kleurenfilm over de Winterse Zonneweeide in de bergen. Aanvang 8 uur Café Piso. Maandag 26 September. Amicitia Thea ter Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Rear Window”. veertig meegesleurd. Veertien andere personen liepen zware verwondingen op, bestaande uit fracturen, hersenschuddin gen, hoofd- en snij wonden. Het is waar schijnlijk dat enkele van hen ledematen zullen moeten missen. Vier andere per sonen werden licht gewond en konden na behandeling weer naar huis gaan. Van alle kanten stroomde hulp toe. Drie am- bulance-wagens van de G.G. en G.D. re den voortdurend naar de ziekenhuizen om de gewonden weg te brengen. Een Priester bad geknield op straat voor de doden en gewonden. De politie riep per mobilofoon uit alle delen der stad het personeel bijeen om de toegestroomde massa op een afstand te houden. In de chaos en de paniek waren de bestuurder van de wagen en zijn passa gier uit de auto gestapt in een poging om te ontkomen. De passagier, de 22-ja- rige stratenmaker D. A. uit Rotterdam, werd door de omstanders gegrepen. Men wilde hem te lijf gaan, doch de politie kon hem ontzetten. De bestuurder wist te ontkomen doch zijn passagier vertelde de politie dat het de 22-jarige A. L., be hanger te Rotterdam, was. Zondagmorgen om zeven uur werd hij in een café ge arresteerd, waar hij achter een borrel zat. Uit de verhoren bleek, dat A. L. de auto in Rotterdam gestolen had van een in Duitsland wonende Amerikaan. A. L. heeft Zondag tegenover de Rotterdamse politie verklaard vóór de verschrikke lijke rit 10 glaasjes cognac en 5 glazen bier te hebben gedronken. In de Amerikaanse staat Wyoming is tijdens een zware sneeuwbui een vlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht op een alleenstaande boerderij neergestort. Zeven mensen kwamen om het leven. De slachtoffers waren alle onherkenbaar als I gevolg van de brand die op het neerstor ten van het toestel volgde. Zaterdagmiddag kreeg de motorrij der, de 25-jarige K. S. van Sneek, bij het inhalen van een auto, terwijl een tweede auto op zijn beurt hem trachtte in te halen, op de Leeuwarderweg, ter hoogte van de Groene Dijk, een aanrij ding met één der wagens. Door de schok werd S. van de motor geslingerd en bleef hij in bewusteloze toestand lig gen. Naar wij vernemen, is S. die naar het St. Antonius Ziekenhuis werd ver voerd, er met enige hoofdwonden afge komen. De politie stelt naar de juiste toedracht ben onderzoek in. Zondagavond werd bij het onver wachts oversteken de 15-jarige Corry Meiles op de Oosterdijk door een auto aangereden. Na bij de heer Rodenburg te zijn binnengedragen, kon het meisje op dokters advies naar huis worden vervoerd. Naar wij vernemen, liep zij een bloeduitstorting aan het hoofd op. Als inzet van het winterseizoen hield de Sneker Hervormde Jeugdraad Don derdagavond in de Martinikerk een Jeugdappèl, dat zeker op alle aanwezige jongeren en ouderen een diepe indruk heeft gemaakt. Ds. Sondorp was verheugd dat men bij het begin van de winter met het vele werk en het uitgaan, zich ook samen wil bezinnen op de dingen van het dage lijkse leven. Moge dit appèl een waar achtig „appèl” zijn een luisteren naar de roep het appèl van God. Na gebed sprak Ds. Sondorp nog even over het onderwerp van deze avond „Denk om je zelf”. Waar men gewoonlijk te veel om zich heen ziet, daar is nu het parool: „Denk ook eens om je zelf Drie sprekers belichtten dit onder werp, maar voor de zakenman als eerste spreker ’t woord kreeg, speelde de band van het Leger des Heils enkele num mers. Voortreffelijke muziek, die ook als begeleiding van de samenzang goed vol deed. De zakenman sprak over: „Denk om je zelf in je werk”. In elke mens leeft goed en kwaad, twee „ikken” die samen nog al eens strijd voeren. Wie in deze strijd geen omgang met zichzelf heeft, geen persoonlijkheid durft te zijn, is los geslagen van alle ankers. Ken je zelf denk opa je zelf dan leer je al je Donderdag 29 September. Opvoering on der auspiciën van Het Talmahuis door de Kr. Fryske Krite „Gemme van Burmania” van Oppenhuizen van: „Dü silst net stellé”, in „Ons Gebouw” te IJlst. Aanvang 8 uur. Vrijdag 30 September. Zelfde op voering in het Geb. v. Chr. Belangen te Woudsend. Aanvang 8 uur. Vrijdag 7 October, ’s Avonds 8 uur in Foyer Amicitia: Lezing door Marij ke van Raephorst voor leden en niet-leden van v. d. Meulen’s Boe- kenspaarclub. Advertentieprij» 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprij» (3.- per half jaar. Franco per port f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het uniform der mari niers, dat op het ogenblik battle-dress is, zal, vol gens een mededeling van de Minister van Oorlog en Marine, Ir C. Staf, met enige wijzigingen weer het oude blauwe uniform worden. Te Den Haag slaagde voor het diplo ma eerste stuurman grote zeesleepvaart onze stadgenoot de heer Bas van der Zweep. De Gem. Reiniging had Donderdag drie jubilarissen tegelijk. De heren P. van Berkum, opzichter-administrateur, A. Boeijenga, voorman en K. de Boer eerste chauffeur, vierden allen hun zilveren dienst jubileum. Ze werden ’s middags in tegenwoordigheid van al hun collega’s op het Stadhuis gehuldigd. Burgemeester Rasterhoff sprak hen in waarderende be woordingen toe. Dat de reinigingsdienst hier zo’n goede naam heeft, is mede aan hun optreden ep plichtsbetrachting te danken, zei hij o,a. Hij bood hun daarna de gebruikelijke enveloppe met inhoud en hun echtgenotes bloemen aan. De heer S. de Vries sprak namens het personeel en bood naast zijn gelukwensen geschen ken aan. grote en kleine zwakheden kennen. Ook in je werk, met animo gedaan, maak je nog fouten. Eigenlijk zijn wij in het ge loof maar slechte vertegenwoordigers van Christus, die ons toch leert onze naaste met service en liefde tegemoet te treden. God vraagt van ons Hem pro deo te dienen en geeft ons alle dagen de kans een goede vertegenwoordiger te zijn van Zijn hulp hierbij zijn wij zeker. Als een ontroerend hoogtepunt van de avond sprak daarna een huisvrouw over „Denk om je zelf thuis”. Haar woorden over de grote betekenis van haar geloof in de sleur van het dagelijkse huishou delijke werk, haar blijdschap en intense zekerheid gingen recht naar de harten van haar jonge toehoorders. De ambtenaar sprak tenslotte over „Denk om je zelf voor God” en belichtte het alleen zijn, ook in donkere tijden, met God. Uit die omgang met God en met ons zelf, kunnen we opgewekt en sterk teruggaan naar de mensen om ons heen. Ds. Sondorp sloot deze avond van goede muziek, zang en woorden die in de herinnering blijven hajigen. Hjj ves tigde nog de aandacht op het clubwerk van de Sneker Hervormde Jeugdraad, dat Zaterdag begint met een speurtocht door Sneek. FotoLinks het oude blauwe uniform en rechts het battle-dress, zoals dat op het ogenblik nog ge dragen wordt. President Eisenhower heeft Zaterdag een hartaanval gehad te Denver en is daar in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand baart volgens de berichten geen zorg, daar alles een normaal verloop heeft. De taak van de president wórdt thans waargenomen door vice-president Nixon. Tot grote voldoening van de diploma ten uit het Westelijke kamp, was de rede van Molotof nog doortrokken van wat men pleegt te noemen „de geest van Genève”. De toon was zeer gematigd. Hij wees terloops op de daden van de Sowjetunie die zjjn gevolgd op de aan kondiging van de verzoeningsgezinde politiek en wilde wel dat de andere mo gendheden het Russische voorbeeld volg den: het naar huis zenden van troepen, het ontruimen van de bases Port Ar thur in Mandsjoerije en Porkkala in Finland. „Volgt ons voorbeeld”, riep hij de afgevaardigden van het Westen toe, „en ontruimt eveneens uw bases op vreemd gebied De brief zou drie punten bevatten: Een plan als dat van Eisenhower moet een onderdeel zijn van een algemeen schema voor ontwapening; dat schema zou moeten voorzien in af schaffing van alle atoomwapens; de door Eisenhower bedoelde inspectie zou zich niet alleen moeten uitstrekken over de militaire bases in het eigen land, maar ook tot bases op het gebied van andere naties. Daar de Russische regering, zo zei Molotof, ervan overtuigd is, dat het plan van Eisenhower ontsproten is aan het oprechte verlangen om een oplos sing te vinden voor het vraagstuk van internationaal toezicht op de ontwape ning, is zij gaarne tot bestudering van het plan overgegaan. Twee-en-twintig getypte vellen be sloeg de redevoering die Molotof Vrijdag voor de Verenigde Naties heeft uitge sproken. Behalve de ontwapening be handelde hij de volgende onderwerpen: De Sowjetunie wenst de toelating van nieuwe leden tot de UNO ten spoedigste te regelen. Zij steunt de aanvrage van 16 landen van de 21 die lid willen wor den. Welke die zestien landen zijn, ver meldde hij niet, maar Rood China, Al banië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië, Mongolië en Noord-Korea zijn er zeker bij. Oostenrijk zal waarschijnlijk ook wel Ruslands steun verkrijgen. Molotof herhaalde dat de eenheid van Duitsland slechts het gevolg kan zijn van het tot stand komen van een veilig- heidsstelsel voor geheel Europa. Hoe eerder de aansluiting van Formo sa bij China wordt geregeld, des te beter, zei de Russische minister, die hoopte dat de besprekingen te Genève een betere verstandhouding zouden scheppen tus sen Amerika en de Chinese volksrepu bliek. Overigens voelde hij veel voor een Aziatische conferentie naar het voor beeld van de conferentie van de Grote Vier te Genève. ’t Filter kwam Dindag j.l. weer bijeen. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer A. ten Berg, een vijftal belang stellende gasten verwelkomen. Het groot ste deel van de avond werd besteed aan demonstratie van ontwikkeltanks en re touche. Voor elke amateur valt de tijd lang, de tijd die ligt tussen de opname en het ogenblik dat hij het resultaat als af druk kan bekijken, ’tls een tijd van spanning, een spanning die nog wordt verhoogd, wanneer hijzelf de film in de ontwikkeltank plaatst, de vloeistoffen toevoegt en tenslotte de film kan bekij ken en daarmee een voorlopige indruk krijgt van de opname. De zelf ontwikke lende amateurs zullen niet graag dit on derdeel van hun liefhebberij missen. Op de vergadering waren verschillende modellen ontwikkeltanks aanwezig, die alle met hun voor- en nadelen werden besproken en gedemonstreerd. Het meest in het oog springende voordeel is wel, dat alleen de film bij volkomen duister nis in de tank dient te worden gebracht, maar de verdere handelingen in het volle licht kunnen gebeuren. De hierbij ge voerde discussie was zo interessant en de uitgewisselde ervaringen zo leerrijk, dat heloten werd bij gebrek aan tijd, het bespreken van te gebruiken ontwikke laars naar een volgende vergadering te verschuiven. Na de pauze toonden de aanwezige vakfotografen een deel van „het geheim van het vak”. Al spoedig namen zij ter vervolmaking en verduide lijking de retouche-demonstratie van de amateurs over. Hierbij kwam duidelijk aan het licht de waarde van dergelijke demonstraties. Verschillende amateurs gaven ruiterlijk toe dat zij tot op heden met de retouche op de verkeerde weg waren. Philips zal vermoedelijk eind No vember een flitsdemonstratie op kleuren- materiaal verzorgen voor de vereniging. Besprekingen dienaangaande zijn nog in gang. In de jury voor de wedstrijd voor niet-leden, die 1 October a.s. sluit, wer den benoemdmej. T. Obbema, de he ren F. Ris, J. Visser, A. ten Berg, L. Kooistra en B. Weissenbach, ’t Was ei genlijk ook geen wonder, dat de vijf gas ten zich spontaan als lid opgaven. Wat er Dinsdagavond gebeurd is, had veel meer waarde dan de contributie voor een heel jaar. Woensdag 28 September. Openbare Evangelieprediking op het Steen- klipplein. ’s Avonds van 7.308.30. (By goed weer. Anders 8 uur in Aere Perennius). Het bezoek aan de Vogelshow, die Donderdagavond werd gesloten, heeft de verwachtingen van het bestuur der Vo- lièrevereniging ver overtroffen. Er kwa men nl. 5200 personen een kijkje nemen op deze prachtige tentoonstelling, die volledig aan haar doel propaganda voor de vogelsport heeft beantwoord. Door deze grote belangstelling behoeft het garantiefonds niet te worden aan gesproken, zodat de show in elk opzicht een succes is geweest. Het paar kostbare Kroon-kraanvogels, dat zoveel bewondering trok, blijft in onze stad. Ze zijn door het Gemeentebe stuur aangekocht voor de volière in het Wilhelminapark. Het bestuur van de Volièrevereniging kocht ook twee zeld zame vogels uit de collecties aan, die aan het Gemeentebestuur ten geschenke werden gegeven en eveneens in de volière in het Park zullen worden onderge bracht. De tijd, waarop de klok op bovenge noemde show op 16 Sept, was blijven staan was 7 uur 51 min. en 23 sec. Deze opgave berustte op het politiebureau. Prijswinnaar: D. S. de Bruin, Nauwe Noorderhorne 10 te Sneek mét 7 uur 50 rnip. en 25 sec., op dé voet gevolgd door J. Veldhuis, Stationsstraat 4, Sneek, met 7 uur 50 min. en 10 sec. De Bruin komt dus in het bezit van vogelkooi en ka narie. Kort voor middernacht reed de chauf feur van een bestelwagen van het ge meentelijk electriciteits-bedrijf in ue Wagenstraat in de richting van het cen trum. „Ik wilde linksaf”, zo vertelde deze 39-jarige monteur later. „Maar achter mij werd zo nadrukkelijk geclaxonneerd dat ik het verstandiger vond toch maar rechtdoor te rijden. Even later passeerde mij een Opel-Rekord met een krankzin nige snelheid. Onze wagens schuurden langs elkaar....” Met dezelfde vaart de schattingen lopen uiteen maar niemand kwam bij zjjn raming beneden de zestig kilometer per uur, de meesten zeiden tachtig reed de Opel de Wagenstraat verder in, in verboden richting. Op ’t kruispunt Grote MarktstraatWagenstraat werd een bromfietser geschept. Deze liep daar bij een hersenschudding op en slechts enkele meters verder werd een fiets to taal vernield en in stukken gereden. Het is nog niet bekend van wie dit rijwiel is. Nog zag de automobilist geen aan leiding om te stoppen, met nog grotere snelheid raasde hij door de rest van de Wagenstraat, stormde door het kruispunt W agenstraatSpuistraatV enestraat en reed ook de Venestraat in, in verboden richting. In die straat was juist de voor stelling in de bioscoop „City” geëindigd en de bezoekers stroomden het theater uit. Velen liepen in het gedeelte van de Venestraat dat voor verkeer in beide richtingen verboden is, zodat de bio scoopbezoekers argeloos op de rijweg lie pen. In deze groep heeft de schier bezeten automobilist een slachting aangericht. Met dezelfde waanzinnige snelheid zwalkte hij naar rechts tegen het pand van de firma Vroom, waar ’n winkelruit werd ingedrukt. Daarna zigzagde hij ver der naar links, waar de etalageruiten van twee andere firma’s sneuvelden. Toen kwam de auto tot stilstand, half op het trottoir, half op straat, de voor ruit versplinterd, de motorkap ingedeukt. Over een afstand van veertig meter lag de straat vol gillende en kreunende men sen. Anderen wankelden over ’t asfalt en zakten even later bewusteloos ineen. Weer anderen waren in paniek dwars door winkelruiten gesprongen en bleven deerlijk gewond in etalage of winkel lig gen. Een verrassend bombardement zou amper in staat geweest zijn zo’n afschu welijk tafereel te scheppen. Terwijl iedereen nog niet eens beko men was van de eerste paniek, stierven twee gewonden, de gezusters Otten uit de Weimarstraat te Den Haag. Eén der zusters werd door de auto een meter of Door een vergissing werd in deze uit slag vermeld, dat bij de Collectieve in zendingen J. Tj. Bouma te Scharnegou- tum zowel de la als de 1b prijs kreeg. De laatste was echter voor de collectie van de heren H. J. Bouma Zn te Scharnegoutum. De 2e prijs van hun Twenterrier Maaike 35 was ook niet vermeld. NEW YORK. Ontwapening schijnt het voornaamste thema te zullen worden van de Russische politiek tijdens deze zitting van de Verenigde Naties. Minister Molotof heeft het voorstel gedaan alle te Genève ingediende voorstellen en plan nen op het gebied van ontwapening aan de Algemene vergadering van de Ver enigde Naties voor te leggen. Boelganin heeft, zoals bekend is, een persoonlijke brief gezonden aan Eden en Eisenhower, die ook ontwapening tot onderwerp had. Uit wat er tot nu toe is uitgelekt, kan men opmaken dat de brief aan Elsenhower betrekking heeft op diens plan voor het uitwisselen vu gegevens oxer eikaars str\jdkrac.iien en het in eikaars gebied toelaten van waarnemers, die ook van vliegtuigen ge- Donderdag is in „Thabor”, waar hij zijn laatste levensjaren doorbracht, op 83-jarige leeftijd overleden de heer Leeuwke Bakker. De overledene, die hier een lange reeks van jaren een spiritusfabriek had, be woog zich in zijn jongere jaren ook veel op politiek en maatschappelijk terrein. Zo had hij o.a. zitting in de Gemeente raad voor de voorm. S.D.A.P. en is hij voorzitter of bestuurslid geweest van „Kerk en Vrede”, de Ver. voor Dieren bescherming en van de Bond v. Staats- pensionnering, welke laatste organisatie nog steeds zijn grote belangstelling had. Zijn stoffelijk overschot is hedenmid dag op de Alg. Begraafplaats ter aarde besteld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1