Friese artisten contra Friese journalisten Westelijke Grote Drie zijn heteens over agenda voor Genève Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Weer belangrijk Winterprogramma van het Nut Jaarlijkse ledendag C.M.V. en C.J.M.V. Kynologenclub Sneek omstreken en Een hout deskundige over hout 110e Jaargang No. 78 Donderdag 29 September Redacteur: L. KIEZEBRINK B.v.O.L. Sneek Bitinking slach by Warns Begin van brand Moeder van tien kinderen omgekomen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Opbrengst collecte Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Vijf verkeersslachtoffers op de Lemmerweg op één dag Ongeval te Tirns I Vijfenzeventigjarig bestaan Baptisten Gemeente „De lytse stuit” H. M. DE KONINGIN BEZOEKT DELFT Aanrijding op de Bolswarderweg Oudste inwoonster van Leeuwarden 100 jaar Een nieuwe Hervormde Kerk in het Sperkhem 1 r. i SNEEKER NIEUWSBLAD f Het winterprogramma Dinsdag 18 OctoberLezing van Dr Slecht hout. officiële kringen in Bonn met instem ming begroet. De regering wacht echter op de offi ciële tekst voordat zij formeel commen taar zal leveren. Zaterdagmid- kaatsvereni- een ledenwed strijd. Er namen 9 parturen van twee deel. Ie prijs: P. Sandstra en W. Atsma; 2e pr. Ids Wijnia en D. Wijnia. Afval- troostprijs H. Schulp en K. v. d. Meer. OOSTHEM. De collecte ten bate van het t.b.c.fonds „Draagt elkanders las ten” heeft alhier f 72.95 opgebracht en te Abbega f 24.80. Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. meente daar nog niet voor hebben. Ze staat het gratis af. En er zijn nog meer die voor niks-niemendal meewerken. Ons onvolprezen Sted. Muziekcorps levert de muziek en marcheert om kwart over drie met vliegende vaandels en slaande trom vanaf het Waagplein naar de arena. Radio Minkema zorgt er voor dat de mu ziek (en wat er nog meer te horen zal zijn, omdat men van artisten alles kan verwachten) tot in de verste hoeken van het veld goed te horen is en L.S.C. le vert de wapens en wat er meer bij een voetbalduel te pas komt. De toegang kost ook al niks. Ze gaan alleen even met de pet rond. Zorgt, dat U er óók bij komt leden. Met behulp van een skelet van een hond kregen de bezoekers een goed beeld hoe een hondenlichaam in elkan der zit. Na afloop van deze zeer leer zame causerie, kregen de bezoekers nog enige prachtige kleurfoto’s op het doek. Wij zagen o.a. een Hongaarse ruiter met een Afghaan en een Saluki, twee Chi neesjes met een Pekingees, Jacoba van Beieren met een valk en een paar Brak ken, maar ook een Brabantse boer met een Hollandse Kees, en niet te vergeten, nu win de heer Jan Bos met zijn vrouw, beiden in prachtig Fries costuum en na tuurlijk met een Staby- en een Wetter- houn. Ook de zeer mooie foto, voor stellende de Russische Keizerin met 2 fraaie Barsois, trok de volle aandacht en besluiten wij dan met het vermelden van de foto van het zwervertje, dat voor gesteld werd door een in lompen gehuld jongetje met een viool en een, niet van hem wijkende bastaard Herdershond. Het was een prachtige avond de leden van de Kyn. club, die niet aanwezig waren, hebben veel gemist. Het bestuur van deze club kon me; voldoening op deze avond terug zien. Met een kort dankwoord door de voorzitter, die als bewijs van erkentelijkheid, de heer Strüber een bus drabbelkoeken overhandigde, werd dit gezellig samenzijn besloten. Dinsdagmorgen ongeveer 10 uur werd de 63-jarige postbode M. de Koe uit Woudsend op de Lemmerweg nabij de Jelteslootbrug toen hij op zijn rijwiel wilde oversteken om op Reinosathe (A. Oppedijk) post af te geven, door een personenauto gegrepen. Deze auto, be stuurd door de aannemer M. Kingma uit Vollenhove, kwam uit de richting Lem mer en is blijkbaar door de Koe niet tij dig opgemerkt. De heer Kingma trachtte door uitwijkén de aanrijding nog te voor komen, doch zijn auto een nieuwe Opel-Kapitan botste daarbij tegen een boom en draaide een slag om. De be stuurder werd uit de auto geslingerd. De h.h. de Koe en Kingma werden beide zwaar gewond in het St. Antonius Zie kenhuis te Sneek opgenomen, mevrouw Kingma die ook in de auto zat, werd slechts licht gewond en kon, na onder zoek in het ziekenhuis, naar huis terug keren. NEW YORK, 28 Sept. De Westelijke Grote Drie hebben vandaag in een ge zamenlijke verklaring meegedeeld, dat zij geen enkel Oost-Duits regiem zullen erkennen. Zij zeiden, dat de Sovjet-Unie verantwoordelijk blijft voor het nako men van haar verplichtingen, die zij eerder met de Grote Drie aangegaan heeft wat betreft Duitsland en Berlijn. De verklaring, uitgegeven in samenwerking met de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Drie, heeft betrekking op overeenkomsten tussen de Sovjet-ünie en Oost-Duitsland. TIRNS. Het zoontje van de heer H. Terpstra alhier liep spelenderwijs tegen een groentewagen en geraakte daarna in de sloot. Hij liep een ernstige Hoofd wonde op, zodat dokter Hoogwater, naai wie de heer F. Doting het slachtoffer bracht, hem in het St. Antoniuszieken- huis liet opnemen. Verschijnt i MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Woensdagavond zijn in de Broerekerk te Bolsward bovengenoemde verenigin gen gestart met het winterwerk. Er was een flinke opkomst van de jongelui toen de voorzitter, ds D. C. C. Stap van Op penhuizen de vergadering opende met de geloofsbelijdenis uit Ef. 419, welke staande werd aangehoord, waarop een gedeelte van Neh. 5 werd gelezen, en gebed volgde. Spr. noemde het een feest om hier te mogen zijn om samen het winterwerk te mogen beginnen. Nu moe ten wij niet de gedachte hebben het puikje van de zalm te zijn, daar mag nog wel wat af. Wij horen hier de kla roenstoot Valt aan, valt aan Het gaat hier vanavond over de vraag Wat doe je met je Zondag? Spr. is blij, dat ds A. H. Lentz uit Hellendoorn hier is om dit onderwerp in te leiden en is dankbaar aan allen, die hebben meegewerkt om dit samenzijn hier te kunnen houden. Met de hoop op een goede en leerzame avond geeft hij het woord aan de spreker. Ds Lentz is eens op bezoek geweest bij iemand, die hem vroeg of hij rookte. Toen spr. daarop een bevestigend ant woord gaf, schoof zijn gastheer een as bakje naar voren met de woordenGa Uw gang. Met een dergelijk antwoord in de ruimte wil spr. hier niet komen, doch een positief antwoord op de gestelde vraag geven. Er zijn velen, die van de Zondag een wettisch geheel hebben ge maakt, een caricatuur, waarop dit niet en dat niet mag. Anderen zijn van oor deel,dat je nu alles mag. Wat is de Zon dag echter Dat is de dag van God. Tus sen de sabbath van de Bijbel en de Zondag van de Chr. gemeente is een on losmakelijk verband. Dat wil niet zeggen, dat de Joodse opvatting moet worden gehuldigd. De sabbath is het grote ge schenk van God aan de mens, waarop hij vrij is van de dagelijkse arbeid en in de dienst van God mag leven. Zo wordt deze dag voor ons een dag van zegen. Als we dit goed begrijpen, dan worden we niet gesteld onder de wet, doch onder het evangelie. De Zondag is ons gegeven om de zegen Gods te erven, welke ons vreugde en blijdschap geeft. Wij moeten niet met een verveeld gezicht de Zondag doorbrengen, blij als hij maar weer voor bij is, want dan kun je weer aan je werk gaan. Wij mogen elkaar er op bezinnen, dat we in de vreugde des Heren mogen leven en als Jezus naar Zijn gewoonte naar de kerk mogen gaan. Daardoor wor- Zondag 25 September herdacht de Bap tisten Gemeente het feit dat zij 75 jaar bestond met een herdenkingsdienst n.m. 4.30 uur welke geleid werd door haar predikant Ds Bh. Lindeman. Deze dienst was sober maar stijlvol en het kerkge bouw geheel bezet met de leden en vrienden der Gemeente alsmede vele oud leden alom uit den lande. Voorts waren aanwezig vertegenwoordigers van de Ned. Herv. Kerk, Geref. Kerk, Doops- gez. Gemeente en Leger des Heils, ter wijl het college van B. en W. vertegen woordigd was door de wethouders Blok en Boonstra. De burgemeester was plot seling verhinderd deze dienst bij te wo nen. Ds Lindeman hield de herdenkingspre- dikatie naar aanleiding van Philippensen 2 14. De dienst werd afgewisseld met zang van het kerkkoor. Na de dienst werd de jubilerende Ge meente toegesproken door Ds G. Vegter v. Groningen namens de Unie van Bapt. Gemeenten, door Ds G. Visser v. Wor- kum als voorzitter v. d. Friese Bond van Bapt. Gemeenten, door Ds J. M. Spier namens de Geref. Kerk en door Dr K. H. Siccama namens de Ned. Herv. Kerk. Kapitein Pieters sprak namens het Leger der Heils, wethouder J. Blok namens het gemeentebestuur. De vertegenwoordigers van de gemeenten Noordbergum en Sta veren spraken ook goede wensen namens hun gemeenten. Des avonds om 8 uur was er een meer intiem gezellig samenzijn waar ook nog het woord gevoerd werd door afgevaar digden van Harlingen, Workum, Leeu warden en Heerenveen. De muziekver. Arpa verzorgde enkele muzikale num mers. De Bapt. Gemeente kan terugzien op een goed geslaagde jubileumviering. en DONDERDAGS dat door de secretaresse mevrouw H. G. FeenstraWolthuis werd voorgelezen, is als volgt samengesteld Op de Rijksweg 's-Hertogenbosch Nijmegen, nabij het gemeentehuis te Hees, is een auto, bestuurd door de aan nemer C. uit Rosmalen, tengevolge van het gladde wegdek, geslipt. Hierbij werd mevr. Wingens, die zich op het fiets pad bevond, aangereden en vrijwel op slag gedood. Mevrouw Wingens was ge huwd en moeder van tien kinderen. den we mee geheiligd om de grote daden Gods te leren verstaan. In je jeugd mag je het wel eens vervelend vinden naar de kerk te moeten gaan, maar spr. heeft het woord van zijn vader, toen hij ook zo’n bui had, goed ter harte genomen toen deze zei dat er wel eens een tijd zou kunnen komen, dat hij gaarne zou wil len en dan niet kon. Daarnaast mogen we op de Zondag afstand nemen van ons werk en samen uitzien naar de eeuwige sabbath. Waarom is er zo wei nig warmte en vreugde bij ons over Gods heerlijke blijdschap, in tegenstelling met de aanhangers van tal van stromingen, die geen moeite te groot achten om hun opvattingen uit te dragen Onze Zondag moet bevorderen een gelukkige gezins vorming en vriendschap onderhouden en aankweken. Wij mogen deze dag niet in luiheid doorbrengen en anderen voor ons laten werken. Er komen vaak allerlei vragen op, b.v. of men nu niet op Zondag een handwerkje mag doen of zo iets. Laat men toch ophouden met het farize ïsme. De dienst van God is een feest, dat ons blijde doet zijn. Als we dit be seffen, hebben we geen lust meer in al lerlei banaliteiten, doch dan zien we juichend uit naar wat in tal van gezan gen uit ons kerkboek zo mooi wordt be zongen. Tijdens orgelspel, begeleid door blaas instrumenten en het zingen van meerdere liederen was er gelegenheid tot het in dienen van schrittelijke vragen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt, wel ke daarna uitvoerig door spr. werden beantwoord. Hierop ging hij voor in dankzegging. SCHARNEGOUTUM. Lucerneklaver op de transportband van de grasdroge rij te Loënga geraakte in brand, zodat hevige rookwolken zich over de rijks- straatweg verspreidden, wat nogal hin derlijk was voor het verkeer. De brand weer werd uit Sneek ontboden, doch be hoefde geen dienst te doen; met eigen middelen was het brandje al geblust. Schade gering en de werkzaamheden kunnen ongehinderd worden voortgezet. Diezelfde middag gebeurde op de Lem merweg nog een ongeluk, dat nog ernsti ger gevolgen had. De zesjarige August Bax uit St. Nicolaasga was met zijn vier jarig zusje aan het spelen met het on derstel van een kinderwagen. Zij wilden de Lemmerweg oversteken en lieten eerst een grijze personenauto passeren, doch merkten daardoor een uit de an dere richting komende auto, bestuurd door mej. R. Boelsma, niet op. Deze auto overreed de kinderen toen zij midden op de weg waren. Beide kinderen werden naar het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar het jongetje die zelfde dag aan zijn verwondingen be zweek, zijn zusje Marianna is zeer ern stig gewond. De chauffeuse treft geen schuld. Het bestuur van deze jonge vereniging bood haar leden Woensdag een zeer leer zame en prettige avond aan in de zaal Piso. Als spreker was uitgenodigd de heer Strüber uit Groningen. Nadat de voorzitter, dr Otto met een kort woord had geopend, kreeg de heer Strüber het woord en vertelde op een manier zoals alleen de terzake zeer deskundige kjmo- loog zulks kan, een en ander over de diverse rassen. Op het doek zag men ras honden uit vroeger tijden, zoals de Sint Bernhard, de Bulldog, de Boxer, de Pointer, de Setter enz., gevolgd door prachtige opnamen van deze rassen, zo als men ze thans op de tentoonstellingen ziet. De heer Strüber gaf zeer duidelijk een uiteenzetting van hetgeen men in de loop der jaren had bereikt met fokken en we kunnen niet anders zeggen dan dat onze tegenwoordige rassen er vrij wat eleganter uitzien dan 60 a 70 jaar ge- SCHARNEGOUTUM. dag hield onze actieve ging „De Lytse Stuit” In de Dinsdag gehouden vergadering van de B.v.O.L. Sneek en omstreken was als belangrijkste agendapunt aan de orde de kwestie van het voortbestaan van deze bond. Er was n.l. enige maanden geleden bij meerderheid van stemmen besloten dat deze bond zich zou aansluiten bij de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en thans moest er nog beslist worden over het voortbestaan van de bond. Opheffing kon alleen met een twee derde meerder heid der uitgebrachte stemmen geschie den en die werd niet behaald, zelfs lang niet want van het tachtigtal aanwe zige leden, was er slechts de helft voor deze opheffing, zeven en dertig tegen en er waren drie blanco stemmen. Naar aan leiding van deze uitslag, traden de voor zitster mevr. M. Tilma—Braam en de se cretaresse mevr. A SteensmaBoersma uit het bestuur. Zij zullen met de dames die voor de opheffing stemden een afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen op richten. In de volgende vergadering zul len de leden die voor het handhaven van de B.v.O.L. zijn vervangsters voor de afgetreden bestuursleden kiezen en verdere maatregelen in verband met deze crisis te nemen, bespreken. Maandag tijdens het bezoek aan Delft werd door H. M. de Koningin ook de Optische Industrie „Oude Delft” bezocht. Foto: H. M. maakte een Röntgenopname, waarbij H. M. tot de persfotografen zei„Stopt U maar met fotograferen, nu ga ik een opname maken". Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over slecht hout. Maar dat krijgt men By de greate tinkstien op it Reaklif, dêr yn 1952 oprjochte as in oantinken oan de Slach by Warns yn 1345, stiene Moandei sa’n fjouwerhündert Fryske manlju en froulju om to bitinken hoe’t yn dat jier de Friezen \ar frijheit for- digenen tsjin de Hollanske eallju en har folk, dy’t under Willem IV by Warns in ynfal diene yn Fryslan. De jongerein wie der ek by fortsjintwur dige. De Kristlike Ulo-skoalle fan Kou- dum wie der mei 100 jonges er. fam- kes. 'lei it hisen fan ’e Fryske flagge, it sjongen fan it flaggeliet „Sjoch, sjoch dy skeane banen” en in iepe- ningswurd fan de hear P. Wybenga fan Ljouwert droech Lolkje Nicolai fan Britsum de „Ballade fan de ridder - slach” fan Douwe Tamminga foar en „Magna Frisia” fan Fedde Schurer. Dêrnei spriek de hear Geart Jonk- ma- fan Goutum de bitinkingsrede üt. Hy wiisde der ü.o. op, dat it de sterke wil ta de frijheit west hat, dy’t de Friezen yn 1345 de krêft joech om to striden en to oerwinnen. It Fryske folk fan nou sil noed stean moatte foar dy frijheit. Dan allinne sille de offers dy’t doe brocht binne, sin hawwe. Lolkje Nicolai droech doe noch it gedicht „Fryslan” fan Bernhard Smil- de foar, hwernei de hear Wybenga yn syn slotwurd de Friezen ek oantründe noed to stean foar it eigen karakter, de eigen kultuer en de eigen libbensstyl fan Fryslan. Gistermorgen is onze jeugdige stad genoot de 13-jarige J. A. toen hij op de viersprong bij de Oude Dijk op zijn fiets de Rijksweg wilde opdraaien aangereden door een personenauto uit Ijlst, die de richting IJsbrechtum wil de inslaan. Hij werd tegen het wegdek gegooid en liep een bloedende hoofd wonde op. Zijn rijwiel werd volkomen vernield. Nadat een dokter hem ver bonden had, is de jongen naar huis ge bracht. Te Leeuwarden is mevrouw A. Hulse- bosAddens, wonende in het rusthuis Sonnenborgh, Dinsdag 100 jaar gewor den. Zij is de oudste inwoonster van onze provinciale hoofdstad. Tot de velen die haar kwamen complimenteren behoorde burgemeester v. d .Meulen. De Com missaris der Koningin zond een tele gram. Mevr. Hulsebos is in de provincie Groningen geboren en getogen en woont sedert 15 jaar in Leeuwarden; haar enige kleinzoon is de Sneker musicus de heer Gez. Schrik. Nadat het bestuur van het departe ment Sneek van het Nut in de vorige ledenvergadering gemachtigd was het winterprogramma samen te stellen, werd dit in de Maandagavond in Fredehiem gehouden najaarsvergadering bekend ge maakt. Het samenstellen ervan heeft het bestuur veel moeite gekost, zo deelde de voorzitter mr H. H. J. van Bottenburg mede, ook wat betreft het bespreken van de zalen. In dit verband is in het be stuur nogmaals de wenselijkheid van een centrale instantie, ’n agendabureau, naar voren gekomen. Daardoor zou voorkomen kunnen worden dat op een en dezelfde avond meerdere bijeenkomsten worden belegd, terwijl het de besturen veel moeite zou besparen. Mr van Bottenburg hoopte dat iemand niertoe nog eens het initiatief zal willen nemen. Versteeg, röntgenoloog alhier over „Ci- bernetica”, de leer van de zelf regule rende mechanismen, (robots, rekenma chines e.d.). Vrijdag 4 NovemberVoordrachtavond van Max Croiset. December (datum nader te bepalen) lezing van dokter N. Lofvers over Vin cent van Gogh. Donderdag 26 Januarilezing van de heer H. Duir.ee, Amsterdam, over Cor sica, toegelicht met kleuren-diapositie- ven welke de heer Dumee volgens een geheel nieuw principe vervaardigd heeft. Dinsdag 28 Februarilezing met licht beelden over het natuurleven van heide en bossen door Kees Hana. Woensdag 21 Maartvoordracht van Leo Riemens, musicoloog over „bloei en verval der zangkunst”, toegelicht met gramotoonplaten. Getracht wordt ook het een en ander op het gebied van de film te brengen, maar in welke vorm is het bestuur nog niet bekend. De cursus eenvoudig timmeren voor leerlingen van H.B.S., gymnasium en openbare Ulo-school zal ook nu weer (voor de derde maal) worden gehouden en verder blijft het bestuur zich bera den ,op nieuwe initiatieven aldus de voorzitter. Over dit laatste werd bij de rondvraag ook nog gesproken, waarna de zeer slecht bezochte vergadering werd gesloten. 3. De betrekkingen tussen Oost en West. De ministers zijn overeen gekomen, dat hun conferentie, die op 27 October in Genève zal beginnen, waarschijnlijk drie weken zal duren. De verklaring in New York van de Grote Drie, dat zij de Oost-Duitse re gering niet erkennen, werd vandaag In Nee, geachte lezers, stelt U zich gerust. Er is geen conflict gerezen tussen de man nen van de planken en de ridders van de pen. Het tegengestelde is zelfs het geval. Ze gaan in roerende eensgezind heid iets ondernemen ten bate van een instelling die ons aller steun nodig heeft en ook verdientHet Frysk Orkest U hebt natuurlijk al gelezen, dat de journalisten onder het motto „Open doekje voor het Frysk Orkest” een actie zijn begonnen om een flink bedrag aan contanten voor het orkest bijeen te brengen. Allerlei activiteiten worden aangemoedigd en geprezen. Ook gaan ze voetballen. Niet tegen zo’n doodgewone club die U elke Zaterdag en Zondag aan het werk kunt zien, maar tegen het elftal van de Kunst. Namen en rollen Tet- man en Jarlch en Klaas Westra als gar- deniers, Teake Zuidema als notaris, Lam mert Popma als wonderdokter, Dicky Modderman als de student Roel uit de Koperen Slang, Foppe Foppema als doua nier, Sjoerd de Vries van Molenend als bolkoerrinster, Jentsje Popma (de gla zenier) als hemzelf, Abe Brouwer met de gouden swipe en Tine Westra precies zoals ze is, d.w.z. als Tine. De slagorde waarin de journalisten ten strijde trek ken is zodoelVan der Veer (L. Crt.) achterKeikes (L.C.) en Terpstra (N.R.C.); midden: Algra Jr (Fr. Dagbl.); Van der Velde (H.V.V.) en Wijnsma (Fr. D.); voor: Landstra (Fr. Koer.), Zuidema (L.C.), Boonstra (L.C., aanvoer der), Van Minnen (H.V.V.) en Veltman (O.N.). Scheidsrechter-correctorFenno Schoustra (H.V.V.), grensrechtsters: Tiny Zuidema—Mulder (F.D.) en Ans Hagen doorn (H.V.V.). Yme Schuitmaker, de nestor van de Friese artisten, geeft de eerste trap. (Tegen de bal). Leeuwarden mag het eerst van dit schouwspel genie ten (om 2 uur op Cambuur), Sneek krijgt de dubbel-elf om 4 uur binnen de lijnen van het vernieuwde sportpark aan de Leeuwarderweg. Huur wil de ge- omdat men niet anders wenst. Het moet nl. zo goedkoop mogelijk zijn om te kun nen concurreren. Het beste hout is ie soort hout dat niet eens zoveel duurder is dan de mindere soorten (110120 gulden per boom) maar veel duurzamer. Het is funest, dat men steeds goed kopere materialen gaat gebruiken om goedkoper huizen te kunnen bouwen. Niets wreekt zich meer dan bezuinigen op materialen. Dat hout geweerd moet worden uit constructiewerken in verband met het brandgevaar is volgens spr. onjuist. Hout is bij brand minder gevaarlijk en minder ruïneus dan ijzer en staal, dat bij verhitting gaat uitzetten en wringen, waardoor de muren worden ontwricht, Ook bestreed spr. de mening, dat bol stenen vloeren goedkoper en beter zou den zijn dan houten vloeren. De heer Ter Laak gaf daarna prak tische wenken voor het leggen van vloe ren en balklagen. Zo moet voor buiten werk nimmer dennen-, maar altijd vuren hout worden gebruikt en voor draai ramen en deuren grenenhout. De me ning, dat Grenenspinthout waardeloos is, werd door hem weerlegd. Ook Vuren- en Dennenhout heeft spint, maar dit kan niet worden waargenomen. Grenenspint hout is ook goed (in tegenstelling tot spinthout van de loofhoutsoorten) maar moet geconserveerd worden. Spreker zou het trouwens toejuichen, als dat voor alle houtsoorten zou worden voorge schreven. Na deze inleiding werden twee mooie films vertoond; „Houtduivels” en „Hout- slepers”, welke een interessant beeld geven van de moeilijkheden van het kap pen van het hout en het transport, resp. in Amerika en in het Beierse Hoogge bergte. Tijdens de pauze tussen deze films, welke ook door de heer Ter Laak wer den toegelicht, bestond er gelegenheid de kleine houttentoonstelling te bezich tigen welke in de benedenzalen was in gericht en 260 verschillende houtsoorten bevatte. Ook hiervan werd een druk ge bruik gemaakt. Tenslotte werden nog verschillende vragen gesteld welke door de heer Ter Laak werden beantwoord, zodat de voorlichting op deze avond zo volledig mogelijk was. ’s Middags was dezelfde lezing voor de leerlingen van de Ambachtsschool ge houden. Reeds enkele jaren zijn er besprekin gen gevoerd tussen het College van Kerkvoogden en de Kerkeraad der Herv. Kerk over de stichting van een nieuwe kerk in het Sperkhem. De toenemende bebouwde oppervlakte der gemeente maakte het naar het oordeel der voor stellers nodig, dat in de nieuwe wijken der stad gelegenheid moest worden ge schapen voor het bezoeken van Kerk diensten van de Herv. gemeente. De onderhandelingen zijn thans ir een zo danig stadium gekomen, dat men ver dere voortgang wil maken mee de voorbereiding tot het bereiken van het doel. Het plan is dat eerst in het Sperkhem, nl. op een terrein hoek An na Pawlonastraat-Jan v. Nassaustraat, een gebouw zal verrijzen, dat een 400 zitplaatsen biedt, terwijl voorts verga derzalen daarbij zijn ontworpen. Later hopen de colleges ook de Noorderhoek en de Lemmerweg in de uitbreiding te betrekken. Dit alles zal veel geld kus ten, waarom de gemeenteleden worden opgev ekt door financiële bijdragen de uitvoering der plannen mogelijk te ma ken. Woensdagavond werd door het Hout- voorlichtingsinstituut te Amsterdam in samenwerking met de plaatselijke Hout handel en -industrie in de Toneelzaal van Hanenburg een houtvoorllchtings- avond gehouden. De belangstelling hier voor was groot. Enige honderden per sonen uit de bouwwereld, alsook leraren en andere belangstellenden luisterden met grote aandacht naar de inleiding van de heer John. H. Ter Laak, hout deskundige te Amsterdam, die op zeer onderhoudende en vaak geestige wjjze vele interessante wetenswaardigheden over hout vertelde en daarbij tevens tal van nuttige wenken gaf over de toepas sing van dit kostbare product. Nu horen we wel vaak dat het hout verdrongen wordt door de zgn. ver vangingsmaterialen, aldus de heer Ter Laak, maar er is nog nooit zoveel hout gebruikt ook voor de oorlog niet als heden ten dage. Maar men moet het oordeelkundig, deskundig en aesthetisch toepassen. Velen die er dagelijks mee omgaan weten niet, dat het een natuur product is. Ook in ons werk moeten wij er rekening mee houden, dat een boom een levend wezen is gelijk aan de mens. In ons land worden dagelijks ongeveer 250 verschillende houtsoorten verkocht, maar dit is nog niets van de wereld- houtrijkdom. Spr. heeft zelf 2700 ver schillende soorten thuis, maar dat is nog maar een heel kleine verzameling. Er zijn er die hier nog wel een 0 aan kun nen toevoegen. En nog zijn lang niet alle soorten bekend. Ieder van deze soor ten heeft zijn eigen structuur en moet op zijn eigen wijze worden toegepast. In dit verband waarschuwde de heer Ter Laak bijv, tegen het maken en kopen van blank eiken meubelen. Deze ver kleuren en worden grauw en vies, wat met geen enkel middel weer te herstel len is. De gevaarlijkste vijand van het hout is het insect. Vele mooie oude gebou wen, kerken, meubelen enz. worden op gegeten door de insecten. Daarom moet men in meubelen nimmer spinthout ver werken. Dit bevat nog sappen en zoet stof waardoor de insecten worden aan getrokken. De ministers van Buitenlandse Zaken bevestigden, opnieuw het standpunt van hun regeringen, dat „de definitieve vast stelling van de Duitse grenzen moet wachten op een vredesverdrag voor ge heel Duitsland”. Zij bevestigden opnieuw hun stand punt dat „de federale republiek van Duitsland de enige Duitse regering is die vrij en wettig ingesteld is en daar om gerechtigd voor Duitsland te spre ken als vertegenwoordiger van het Duit se volk in internationale aangelegen heden”. De drie westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken en hun Russische col lega, Molotov, zijn ’t te New York eens geworden over procedure-kwesties van de aanstaande conferentie te Genève. De ministers kwamen overeen, dat 't algemene secretariaat van de aanstaan de conferentie zal worden toevertrouwd aan een Rus en dat de in Juli opgestel de instructie van de regeringsleiders aan de ministers van Buitenlandse Zaken als agenda zal worden beschouwd. In de in structie worden achtereenvolgens ge noemd: 1. Eenmaking van Duitsland en de Europese veiligheid. 2. Ontwapening, en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1