RAADSVERGADERING IJLST Kolder-voM voor het Frysk Orkest Frankrijk boycot deze V.N.- vergadering I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Werelddierendag 1955 AGENDA Operagezelschap Forum speelde Mozart’s Figaro’s Hochzeit Maandag 3 October 1955 110e Jaargang No. 79 Redacteur: L. KIEZEBRINK Texelsch Schapenstamboek yn De Stedelijke Muziekschool Benoemd Collecte gezamenlijke militaire fondsen Bepalingen tegen mond- en klauwzeer Opbrengst reclasserings- collecte Workum automatisch bereikbaar Bevorderd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Duizend waarnemers naar Saarland Vergoeding voor verblijf in nazi-kamp Bioscoopnieuws Kinderzegen A. van der Sloot forstoarn ,,De silst net stelle” Drylts J. N. en Ouders Subsidie-verhoging Oranje Ver. Een „gewonde” wordt opgekalefaterd. Riolering eindpunt Uilenburg. Diversen. Voor het Collecte Comité in de gemeente Sneek Dr P. GREEP, Voorzitter. W. TRENNING, Secretaris. O. SCHREUDER, Penningm. pathie te hebben voor het Franse besluit om de algemene vergadering uit protest te verlaten. Ook Paul Henri Spaak, Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, keurde de Franse terugtrekking goed. „Frankrijk heeft er goed aan gedaan. Het is goed om zijn ontevredenheid te laten blijken. Wat gebeurd is gaat de perken te buiten,” aldus Spaak. Donderdag a.s, ’s namiddags één uur zal de nieuwe automatische telefoon centrale te Workum in dienst worden gesteld. Het netnummer zal zijn 0-5151. Met ingang van 1 October j.l. is de agent van Politie de heer J. Leijenaar alhier bevorderd tot hoofdagent. Freed is de bikende Fryske kunst- skilder Andrys van der Sloot to Ljou- wert forstoarn. Hy is 72 jier Aid wurden. ten worden aangevoerd. Z.h.s. werd ook hiertoe besloten. Vragen van Raadsleden. Onze stadgenote mej. A. O. Faber is benoemd tot leidster-administratrice bij de stichting „Revaldidatie Friesland” te Leeuwarden, SNEEKER NIEUWSBLAD kale verslag van de eerste helft op pa pier. De opbrengst was 103.(In Leeu warden 204.44). Aangenomen werd de voorgestelde wij ziging in de gemeenschappelijke regeling van de geneeskundige school-artsen- dienst met Wymbritseradeel als centrum, en waarvan de kosten voor rekening de zer gemeente, berekend naar het inwo nertal 370.zullen bedragen, terwijl dan op alle drie scholen alhier dit ge neeskundig toezicht wordt uitgeoefend. Verder keurde de raad het voorstel goed in de kosten van woningverbetering een bijdrage toe te kennen aan de heren H. Doele, S. H. Jelsma en wed. S. Feen- stra. Op een vergadering der radicaal-socia- listen heeft premier Faure verklaard, dat Frankrijk vastbesloten is Algerije te be houden. Zijn regering zou haar program ma van integratie van Algerije in Frank rijk voortzetten. Hij waarschuwde hen, die spraken over de mogelijke val der regering, voor hun onverstand. Frankrijk, aldus Faure, heeft in haar regering zo wel kracht als stabiliteit nodig. Zondag middag is het Franse kabinet twee uur bijeen geweest om te spreken over Frankrijk’s toekomstige betrekking met de UNO, zonder evenwel tot een besluit te komen. Een zegsman verklaarde, dat het kabinet eenstemmig Faure’s politiek in Marokko opnieuw heeft goedgekeurd. Molotof, te Parijs aangekomen op zijn terugreis van New York naar Moskou, zei, dat de Sovjet Unie voor opneming van de kwestie Algerije op de agenda der algemene vargadering der V.N. had ge stemd, omdat zijn land tegen een ver ergering van dat probleem is. „Maar wij zijn er van overtuigd, dat Frankrijk deze kwestie zelf zal regelen en dat die rege ling een verbetering in de betrekkingen tussen alle landen met zich mee zal bren gen.” De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Harold MacMillan, zei veel sym- Ten einde toezicht te houden op de volksstemming, welke op 23 October zal worden gehouden, zullen tal van waar nemers uit de vijf landen, die in de Saar- commissie van de Westeuropese Unie zitting hebben, naar Saarland komen. Uit Luxemburg komen 345 waarnemers, uit Nederland 325 waarnemers, (onder wie 225 burgemeesters) en uit België 165 waarnemers, terwijl Italië en Groot-Brit- tannië resp. 120 en 65 waarnemers sturen. De Nederlanders komen op de Vrijdag voor de verkiezingen met speciale vlieg tuigen in Saarbrücken aan. Wat hebben die artisten en journalis ten het bruin gebakken Zaterdagmiddag op het Sportpark aan de Leeuwarderweg. Met hun voetbalwedstrijd ten bate van het Frysk Orkest hebben ze de bezoe kers (wier aantal jammer genoeg be neden de hoop en de verwachting bleef) een uur lang voor de ene dwaze situatie na de andere geplaatst. Een scheidsrech ter in een ouderwets politie-uniform, compleet met sabel en proppenschieter en een raap van een horloge, bengelend aan een ketting die bijna de grond raak te, de artisten-spelers in toneelkledij Abe Brouwer uitgezonderd, die als eens Gedurende geruime tijd heeft deze kwestie reeds de aandacht gehad van de raad. De oplossing is echter niet zo een voudig. B. en W. meenden daarom deze zaak grondig, al is dit dan duur, te moe ten aanpakken, vooral uit hygiënisch oogpunt. De brede gracht, die daar geen doorstroming meer heeft, is door allerlei oorzaken een ware stinkslooot geworden. B. en W. stelden voor de gracht tussen de woningen van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente en het erf van veehou der Jansma te dempen en daarin een wijde betonnen koker te bouwen, die voor doorstroming van het water van de Dijkgracht naar het Wijddraai kan zor gen. Volgens de plannen zal deze koker een lengte krijgen van ongeveer 75 m. een breedte van 1.50 m. en een hoogte van 90 cm, de koker zal op palen moeten rusten. Verder zal voor demping der gracht een grote hoeveelheid grond moe- Aanvraag verhoging uitkering Gemeentefonds. B. en W. deelden mee, dat de begro ting 1956, die binnenkort ter vaststelling zal worden aangeboden, wat de gewone dienst betreft, sluitend kon worden ge maakt. Voor de uitvoering van nieuwe wer ken kon echter geen uitgaaf worden ge raamd. Enkele plannen, die voor het wel zijn der gemeente noodzakelijk moeten worden geacht en die voorkomen op het uitbreidingsplan, zullen binnenkort aan de Raad worden .voorgelegd. 1. Het aanleggen van een straat, lopen de van de Rinnert Anemastraat langs een gedeelte van „It Nije Mientlan” en vervolgens met een hoek naar de Stads laan. 2. Een straat lopende van de Geeuw- kade achter langs het bedrijf van de fa Troelstra en de Vries. 3. Een straat lopende van de W. M. Op- pedijkstraat langs de houtkolk naar het Wijddraai. Door de aanleg van deze laat ste wordt een perceel industrieterrein ontsloten, waaraan in de naaste toekomst zeker behoefte zal zijn, terwijl door 2 en 3 het voordeel zal ontstaan, dat de firma’s Troelstra en de Vries en de N.V. Oppedijk per wagen kunnen worden be reikt. 4. Het verbreden van de straat langs Zevenpelsen en het maken van een nieu we walbeschoeiing aldaar van de ge meentelijke los- en laadplaats tot en met het woonhuis van de heer S. O .de Vries over een lengte van ongeveer 150 meter. Deze verbreding zal ongetwijfeld aller instemming hebben, nu bij de vernieu wing van de Stadslaan alle verkeer langs Zevenpelsen wordt geleid, en wel dui delijk de onhoudbare toestand aldaar aan het licht is getreden. 5. Het aankopen van land gelegen in het ontwerp uitbreidingsplan groot plm. 22600 m2. Met de totstandkoming van deze werken zal echter een belangrijk bedrag gemoeid zijn. Het wordt, buiten de particuliere bijdragen, voor de Ge meente begroot op 160.250.Om dat te kunnen financieren stelden B. en W. voor, de minister verhoging van de alge mene uitkering uit het Gemeentefonds te verzoeken tot een bedrag, dat uitvoe ring van bovengenoemde werken moge lijk zal worden. Z.h.s. hiertoe besloten. Naar de veeartsenij kundige dienst het Friesch Dagblad mededeelde zijn er in verband met de toeneming van mond en klauwzeer in ons land enkele maat regelen getroffen in verband met met vervoeren van jonge runderen. Voor de veehouders en veehandelaren is van be lang dat zij weten dat het vervoeren van runderen geboren na 1 Januari ’54 slechts toegestaan is, indien de laatste enting der dieren niet langer dan vier maanden en niet korter dan veertien dagen gele den is. Deze bepaling gaat Waarschijnlijk in per 4 October. Benoemd tot ass. dir. aan de zuivelfa briek „Coevorden” te Coevorden de heer H. Lenters, thans te Harderwijk. PARIJS, 2 Oct. Zondagavond heeft de Franse regering besloten haar perma nente delegatie bij de Verenigde Naties voorlopig naar Parijs terug te roepen. In de officiële bekendmaking werd gezegd, dat de Franse vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad hun zetels zullen blijven bezetten. De Franse regering heeft tevens besloten het bezoek van premier Edgar Faure en andere rege ringsleiders aan Moskou uit te stellen. Antoine Pinay, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft bij zijn terug keer in Parijs verklaard, dat de terug trekking van de Franse delegatie uit de Algemene Vergadering der V.N. geen definitieve breuk is. De stap is alleen bedoeld als een plechtig protest tegen de opneming van de kwestie Algerije op de agenda der algemene vergadering. en DONDERDAGS SCHARNEGOUTUM. Aan de Geref. school alhier is benoemd tot onderwijzer de heer J. Dotinga, thans tijd, onder wijzer aan de bijzondere school te Nijega- stand in, waarbij de scheidsrechter zo Opeinde. De Duitse ambassade in Den Haag en de Duitse consuls in Rotterdam en Am sterdam zullen aan Nederlandse nazi- slachtoffers aanvraagformulieren voor schadevergoeding uitreiken mits de be trokkenen een jaar of langer in een nazi- kamp, dat gelegen was in het huidige West Duitsland, hebben doorgebracht, al- dm meldt het Vrije Volk. Van Duitse zijde is er op gewezen, dat het verstrekken van een aanvraagformu lier niet inhoudt dat men schadevergoe ding krijgt. Uitbetaling van de bedragen zal ge schieden volgens de in de wet vastge legde volgorde van urgentie, maar moet gereed zijn voor 1 Januari 1963. Zieken, rente trekkende invaliden en gebrekkige ouden gaan voor. Vrijdag hield het Texelsch Schapen stamboek in Friesland zijn centrale schapenfokdag te Leeuwarden. O.a. werden bekroond: Oudere rammen: 3e Schimmelpenninck, S. v. d. Wier Alber- da, Goënga. Ramlammeren geb. na 20 Maart ’55: 2c Vorst van dezelfde. Twee tallen ooien, 1%-jarige niet gelamd: la Florence en Susan, L. P. Tilma, Sneek; 2c Siona en Sjoerdje, dezelfde. Twee tallen ooilammeren, geb. vóór 13 Maart ’55: lb Ada en Aardewjjntje, S. v. d. Wier Alberda, Goënga; 2e pr. Arnonda en Albert je, dezelfde; Adelwina en Rick- nie, dezelfde; Pieke en Diet, L. P. Tilma. waar ook een doelpunt maakte, en ten slotte schijnt het zes gelijk te zijn ge worden. („De kaats komt later wel” riep Tetman). „Strafschoppen” moesten de beslissing brengen. En zo werd het 8 7 voor de mannen van de krant, die hier mede hun revanche kregen van de ne derlaag, ruim een uur te voren in Leeu warden geleden. Maar toen had ook geen der partijen adem meer. Het Stedelijk Muziekcorps speelde dat het een lieve lust was en in de pauze collecteerden de in Fries costuum para derende leden van het Comité voor het goede doel, in ruil voor Tetman’s muzi- zang prima. Fraai genuanceerde samen zang aan het slot van de vierde acte. Voor de décors, costuums, kap- en grimewerk, alsmede de verlichting, niets dan lof. De nieuwe dirigent van „Forum”, Paul Pella, leidde het geheel met vaste hand. Dat het tot zulk een schitterend resultaat kwam, is voor het grootste deel aan hem te danken. Aan het einde groeide het applaus aan tot een ovatie, waarin Pella, terecht, alle uitvoerenden betrok. Een onvergetelijke avond De heer Stienstra vroeg naar de ver andering van ligplaats van de woonark bewoond door v. d. Molen. De voorzitter antwoordde, dat hij er in geslaagd was een nieuwe ligplaats voor deze woonark te krijgen in de kolk van firma de Vries, waarmee deze kwes tie was opgelost. De heer Jansma sprak over de gedeel telijke overplaatsing van het bedrijf van de firma Nooitgedagt naar Bolsward. Spr. vond dit geweldig jammer in het belang van IJlst en vroeg of B. en W. misschien zoveel niet hadden willen doen als Bolsward. De voorzitter antwoordde, dat dit hem ook nog slechts kort geleden bekend is. De firma heeft ons nooit om een indus triehal gevraagd. Wethouder Nooitgedagt zei, dat hier geen sprake was van feilen in het beleid van B. en W. en evenmin van het tegen elkaar afwegen van twee gemeentebestu ren. Verder vroeg de heer Jansma of 3. en W. nog wel aandacht hebben voor het personenvervoer van IJlst. De voorzitter antwoorddeEen eigen bus zou veel te duur worden, ook met subsidie van de gemeente. De heer Walinga had de lijst van het Frysk Orkest gezien en had IJlst daarbij niet zien staan. Onbekend maakt onbe mind. Waarom komt men hier niet en wel in Oosthem. De voorzitter antwoordde Het is heel moeilijk hier een beschikbare lokaliteit te vinden. Wel hoopt men hier binnen kort een collecte te houden en men ver wacht dan nog al een belangrijk bedrag binnen te krijgen. Spr. had geadviseerd de verwachtingen niet te hoog te spannen, en hoopte een en ander nog met de heer Feenstra alhier te bespreken. Onsterfelijke melodie. Deze Italiaaanse film geeft een stuk uit het leven van de beroemde compo nist Pietro Mascagni (gespeeld door Pierre Cressoy)en wel dat brok dat ver haalt van zijn moeilijke strijd om zijn doel te bereiken. Het was een zware weg, die hem langs honger en ontbering voerde, maar ook de liefde van Lina (gespeeld door Carla del Poggio) deed verwerven, een liefde die hem de hoogste top deed bereiken, nadat het noodlot hem in zijn dierbaarste bezit had ge troffen, het verlies van zijn enige kind. Het is een eenvoudige maar charmante en gevoelige film, welke men zich lang zal herinneren omdat er de zang in klinkt van een der grootste tenoren ter wereld: Mario del Monaco. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De 37-jarige mevrouw Mabel Constable uit Leamington in Engeland, die al ne gentien kinderen heeft gehad, heeft er vorige week nog drie bij gekregen, een meisje en twee jongens. Zeventien van haar andere kinderen zijn nog in leven. Zij heeft al tweemaal een tweeling gekregen. Bij de feestelijke herdenking van de 10-jarige bevrijding heeft de Oranjever eniging een uitgaaf gehad van 1337,50, terwijl de ontvangsten met een gemeen telijke bijdrage van 300.slechts 1045,65 hadden bedragen. Derhalve werd verzocht de gemeentelijke bijdrage te willen verhogen. B. en W. stelden voor, gezien het bijzonder karakter van deze herdenking en de wijze waarop het feest is gevierd, aan het verzoek te vol doen en nog f 250.beschikbaar te stel len. Met algemene stemmen werd hiertoe besloten. HEEG. Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. School te Harlingen de heer A. S. Kramer alhier. Op Donderdag 6 October a.s. wordt in Sneek de jaarlijkse collecte voor de „Gezamenlijke Militaire Fondsen” ge houden. Tot deze stichting behoren Fonds 1815 voor oud-militairen en na gelaten betrekkingenKon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens „Stamil”Ver. „Ereschuld en Dankbaarheid”St. „Ka rei Doorman”Prins Bernhard Stich ting; St. „Het van Weerden Poelman Fonds”. De gezamenlijke fondsen stellen zich ten doel enerzijds de militairen, die door de oorlog invalide geworden zijn, zoveel mogelijk steun te verlenen, anderzijds de nagelaten betrekkingen van in de strijd gevallen militairen zo goed moge- lijk verzorgen. Hiervoor is zeer veel geld nodig, dat voor een groot deel bij eengebracht moet worden met behulp van collecten in geheel Nederland. Het is een ereschuld van het gehele Neder landse volk tegenover hen, die, met voorbijzien van persoonlijke belangen, zich volkomen gegeven hebben voor de grote zaak van Nederland. Wij hebben dan ook de moed, om in een tijd, waarin zoveel offers worden gevraagd, wederom door een collecte een beroep te doen op de burgerij van Sneek. Wij vertrouwen, dat iedereen ter inlossing van deze ere schuld met milde hand aan deze collecte zal geven tot zegen van hen, die onz° steun zo nodig hebben. Men zie ook de adv. in dit nummer. Vier October 1226 stierf Franciscus van Assisi, die in zijn liefde tot de naas te niet alleen de mens, maar ook het dier betrok, en alle dieren zijn broeders noemde. In 1931, meer dan zeven eeuwen later, werd besloten elk jaar op deze da tum in alle beschaafde landen een We relddierendag te houden, op welke dag nog eens het vermaan tot allen zou uit gaan het dier, welks lot aan de mens is toevertrouwd, zijn recht te geven. We relddierendag is dus niet zo iets als moederdag, op welke dag we moeder eens extra vertroetelen, maar het is tel kens weer een appèl aan de mensheid om zorg te schenken aan het dier, het te beschermen tegen velerlei onbarmhar tigheid en wreedheid en tegen allerlei kwaad, ook het niet met voorbedachten- rade, doch in onnadenkendheid aange daan, waartoe zelfs vertroeteling kan behoren, als men het dier niet naar zijn aard behandelt. Het appèl is dus aller minst een beroep op de mens om het dier met sentimentaliteit tegemoet te treden of het als een mens te behande len, maar wel op het rechtsgevoel van de mens, om zijn medeschepsel recht te doen, wat op zijn schraalst betekent het onnodig leed te besparen. Dat dit nog nodig is, dit appèl, moge bescha mend zijn voor de mens; wie van goeden wille is, zal moeten erkennen dat het ook in deze tijd nog nodig is, ook hier in ons land, ook hier in onze omgeving. Ontstellend is vaak het leed dieren aangedaan in individuele gevallen zo wel als in massa. Bij het laatste denken we aan de kettinghond. Moge spoedig de tijd komen, dat deze is verdwenen. Moge ook spoedig de Dierenbescher mingswet, thans bij het parlement inge diend, worden ingevoerd. Zeker, wij geven toe dat er nog veel menselijk leed is te verlichten en dat daarop de inspan ning van de mensheid in de eerste plaats moet zijn gericht, maar ook al is de taak tot dierenbescherming misschien secun dair, men moge niet vergeten dat dieren beschermen ook mensen beschaven be tekent en dat dit laatste er toe zal mee werken de mens het oog te openen voor de nood van alle schepselen. En men vergete hok niet dat de mens in staat is voor zijn rechten en voor zijn nood op te komen, het dier kan dat niet, het is rechteloos maar ook machteloos. Aan dit alles moge dan nog eens herinnerd worden aan de vooravond van Wereld dierendag 1955. En aan het feit dat onze Sneker afdeling van de Ned. Ver. tot be scherming van Dieren, die zulk nuttig werk op dit gebied doet, nog heus wel enige versterking van het ledental be hoeft. Secretaris is de heer J. Hammer, Jachthavenstraat. Maandag 3 October. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Het bed”. Maandag 3 October. Mode-show in Foyer van Amicitia, 's middags 2.30 en ’savons 8 uur uitgaande van: H.B.Z., H. Brenninkmefler Zonen, v. d. Goot Dameskleding, Zandstra- Sport „Sturka” sportkleding m.m.v. Dames Osinga-Winia (hoeden) A. Jansen (bijouterieën). Dinsdag 4 en Woensdag 5 October. Amicitia Theater Sneek. Iedere avond te 8 uur: „Onsterfelijke me lodie”. Dinsdag 4 October. Partij van de Arbeid afd. Sneek. Fropaganda-bijeenkomst ’s avonds 8 uur in zaal Hanenburg. Dinsdag 4 October. Hotel café-restau- rant Leeuwen, ’s Avonds 8 uur Bij eenkomst afd. Sneek Ned. Bond v. Vogelliefhebbers. Woensdag 5 October, 's Avonds 7.30 8.30 uur Evangelieprediking op het Steenklipplein. Donderdag 6 October. „Kunst aan Al len”, Sneek. 's Avonds 8 uur in Ami citia opvoering van het blijspel „Moord en doodslag”, door het Rot terdams Toneelgezelschap. Zaal uitverkocht. Donderdag 6 October. Mode-show van hand-gebreide kleding in zaal Ha nenburg te Sneek, ’s middags 2.30 en 's avonds 8 uur, door het mode- showgezelschap uit Purmerend, on der auspiciën van Jac. Kuypers’ Wolwinkel, Poortezijlen. Donderdag 6 October. Eerste Contact- avond S.Z.C. Aanvang 7.30 uur, zaal Leeuwen. Vrijdag 7 October, ’s Avonds 8 uur in Foyer Amicitia: Lezing door Marij ke van Raephorst voor leden en niet-leden van v. d. Meulen’s Boe-1 kenspaarclub. Zoals U reeds eerder hebt kunnen lezen, is de „Stichting Stedelijke Mu ziekschool Sneek” een fusie van de beide muziekscholen die onze stad voorheen rijk was. Aan de school wordt een 2-jarige cur sus Algemeen Vormend Muziek Onder wijs gegeven. Het doel hiervan is het kind op prettige en aangename wijze muzikaal te ontwikkelen en na het einde der cursus de ouders advies te geven over nader te volgen instrumentaal on derwijs. Omdat muziekles tegenwoordig on- t.egenzeggelijk bij een goede opvoeding hoort, is het doel van de school er op gericht om zoveel mogelijk kinderen in de gelegenheid te stellen deze lessen te volgen. Daarom, geldt aan de school een dusdanige lesgeldregeling, dat het voor de ouders nimmer een bezwaar behoeft te zijn hun kind (eren) naar de muziek school te sturen. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Het Comité van Aanbeveling: Gez. A. Schrik. G. H. Krommendijk. Mevr. Brenninkmeijervan Santen. Flucie H. A. van Bergen. J. v. d. Werf (Lindelaan). De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate der reclassering heeft opge bracht f 945.94. zijn grote naamgenoot in de Pompeblêd- den speelde een doelman bij de jour nalisten die bij kritieke aanvallen uit zijn doel vluchtte, een dokter in witte jas en een grote verbandkoffer die met zijn beide verpleegsters herhaaldelijk het veld op stormden om de .gewonden” op te kalefateren, ziedaar slechts enkele van de talrijke zotternijen, waarop de toeschouwers onthaald werden. En soms werd er nog gevoetbald ook, waarbij enkele spelers wel eens pro beerden ernstig te doen, maar wat hun temidden van zo’n uitgelezen stel grap penmakers maar zelden gelukte. Hoe en hoeveel goals er precies kwamen hebben we niet kunnen ontdekken. We raakten steeds de tel kwijt, en de kostelijke reportage van Tetman de Vries vermocht ons al evenmin betrouwbaar in te lichten. Ook telden ze in ’t veld wel eens ach teruit inplaats van vooruit. Maar nadat de met 9 man spelende artisten, die af en toe assistentie kregen van de „radio”- reporter, op de meest wonderbaarlijke wijze een 30 voorsprong hadden gekre gen, haalden de journalisten de achter- DRYLTS. Tongersdei haldde hjirre yn it Gebou de stifting foar de exploitaesje fan in Talmahüs to Snits in propagande- joun Onder lieding fan de hear Tj. B. v. d. Werf to Snits. De Kristlik Fryske Krite „Gemme fan Burmania” fan Top- penhuzen fierde Onder regy fan master S. de Boer „DO silst net stelle” fan W. Couperus op. Nei it earste bidriuw spriek de algemien foarsitter in propa- gandewurd oer „de ban”. De joun wie goed bisocht en allegearre giene foldien nei hüs werom. IJLST. De agenda welke de raad Don derdagavond te behandelen kreeg, was maar sober. Het belangrijkste punt was het voorstel om bij de minister verho ging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds aan te vragen voor het aanleggen van nieuwe straten en de daarmee in verband staande aankoop van een stuk land, de verbreding van Zeven pelsen en het maken van een nieuwe walbeschoeiing aldaar. VoorzitterMr J, Oppedijk, burge meester. Secretaris de heer J. P. Goe- lema. Aanwezig 6 leden en de Gemeente architect. Afwezig de heer J. de Jong. Na de opening merkte de heer C. Stien stra bij de notulen op, dat daarin niet was vermeld de door hem gestelde vraag over het veranderen van ligplaats van de woonark van van der Molen. Dit zal alsnog worden opgenomen. Twee ingekomen verzoekenéén van de federatie van Muziekverenigingen om een belangrijke verhoging der subsidie en één van de Prov. Friese Ver. het Groene Kruis, het subsidie vast te stel len op 5 cent per inwoner, werden ver wezen naar de behandeling der Gemeen tebegroting 1956. Een ingekomen verzoek van de heer Jelsma om wijziging der politieverorde ning, en het café „het Wapen van IJlst” open te mogen stellen Zaterdags tot 11.45 uur ’s avonds, en Zondags van ’s nam. 5 11 werd in handen van B. en W. gesteld om alvies. Een voorgelezen ingekomen schrijven behelsde de mededeling dat de ratten-overlast bij en in de omgeving van de heer I. v. d. Kooi iets was mee gevallen bij het plaatsen van vergif. Ten slotte werd medegedeeld dat het bouwen van de nieuwe Kleuterschool was ge gund. Het timmerwerk aan Gebr. Boom- sma te Sneek voor 74.365.het lood- en zinkwerk, waterleiding en sanitair aan P. v. d. Hoop te Makkum voor 3582. de electrische installatie aan F. v. d. Woude te IJlst voor 1999en het glas- en verfwerk aan Bergsma en Zn te Hommerts voor 5339. De vroegere Nederlandse reis-opera on der directie van Chris Burgers is omge toverd in „Forum”. Even aarzelden wij deze uitdrukking te gebruiken. Toch overdrijven wij niet, want, vergelijken wij de prestaties van de Ned. reisopera met die van „Forum”, dan verwonderen wij ons alleen maar. Hoe is het moge lijk dat dit ensemble, herboren als „Fo rum” in zo korte tijd zo uitstekend, zo voortreffelijk voor de dag kan komen. Gelukkig maar dat de belangstelling voor dit evenement groot was. „Amici tia” stroomde Donderdagavond vol. Een verheugend verschijnsel aan het begin van het concertseizoen! „De bruiloft van Figaro” is één van Mozart’s bekendste opera’s. Dit ko mische zangspel van Lorenzo da Ponte, naar het libretto van Beaumarchais, is een kostelijk stuk. De vele grappen en geestigheden rond de barbier, die ka merdienaar van graaf Almaviva is ge worden, gevolgd door de uiteindelijke bruiloft van eerstgenoemde met het ka mermeisje Susanna, ziedaar in het kort de hele geschiedenis. Mozart heeft de vele mogelijkheden volkomen benut en uitgebuit. Zijn mu ziek is in één woord: verrukkelijk en geniaal. Onnodig te zeggen dat een dergelijk gegeven veel vaart en klem vraagt. Het gezelschap slaagde hierin echter ten volle. De begeleiding was toevertrouwd aan een gedeelte van het Overijssels Philhar- monisch Orkest. De klank was voortdu rend fraai en de samenwerking tussen de uitvoerenden in de orkestbak en die op het toneel was, afgezien van enkele schommelingen, doorgaans voortreffe lijk. In het terzet (no. 13 van de tweede acte) was de zuiverheid niet van vreem de smetteji vrij, doch overigens stond het gebodene op hoog niveau. Alle rollen waren, zonder uitzonde ring, uitstekend bezet. Tine Willemse Steen (Gravin) is een eerste klas opera zangeres evenals Anneke v. d. Graaf (Susanna). Hetzelfde kan gezegd wor den van de zangers-acteurs Eugène van Dongen (Figaro) en Anton Eldering (Graaf Almaviva). De samenzang in de verschillende duetten, terzetten en koor was eveneens zeer Verzorgd. De koor- Verschijnt MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1