Foch Franse kabinetscrisis? Een symphonie in kleuren en modellen Een studiejaar in Amerika Atze Keulen in Amerika Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■Ji I ra 11 i Chr. Nationale School te Gauw 75 jaar 110e Jaargang No. 80 Donderdag 6 October 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Oud-Commissaris pleegde overval Benoemd Bioscoopnieuws Ingezonden Waarschuwing In visnetten verward geraakt Kalveren op spoorlijn. Minister Mansholt naar India Vijfenveertig jaar bij N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 De kinderverlamming V erkeersongtlukken Re-actie „Frysk Orkest” W ymbritseradeel Hogere vacantieuitkering in het bouwbedrijf Kerktoren wordt gerestaureerd Dokter per helicopter naar scheepsjongen Overplaatsing - schieden. Wat is die A.F.S. Terwijl Parijs slaapt.... hypotheekbewaarder te Sneek, tevens Een bevrijding. voor dacht van De byoux Dar- cey, Mario Sabouret in de hoofdrollen. verzetten zich met hand en tand tegen de vorming van een troonraad' omdat hierin de nationalistische leider Si Bek- kai, een vurige aanhanger van de ver bannen Sultan Mohammed Ben Joessef, zitting zou hebben. Rechtse Franse af gevaardigden en conservatieve Franse kolonisten vrezen, dat als Bekkai deel uitmaakt van de troonraad, Ben Joessef uiteindelijk weer op de troon zal komen. Faure en andere leden van zijn regering hebben herhaaldelijk verklaard, dat dit niet zal gebeuren. Benoemd tot hoofd van de bijzondere school op Schiermonnikoog de heer A. Meinema te Sneek. Benoemd tot schilder aan het gemeen telijk woningbedrijf te Sneek de heer U. Zietsma te Bolsward. Voor de pauze kwam een plezierig ge deelte van de show, de vlotte sportkleding Dit zijn vertaald de woorden, waarmee de A.E.S. haar doelstelling dui delijk maakte. Ze stonden in de brief, die ik einde Juni kreeg en waarin mij meegedeeld werd, dat mij een studie beurs was verleend. een charmante japon in blauw en don kergrijs. Bij een cocktailjapon past wel heel goed een allerliefste „verenklem” die het hoofd van de draagster flatteus omsluit. Een speels gevalletje uit de collectie van de dames OsingaWinia. Ach, die hoedjes. komen om voor, de Selectiecommilsie te verschijnen van het Ned.Am. Instituut. Daar kwamen nog zeer velen de selectie vond plaats en enige dagen daarna kwam de mededeling, dat men mij voordroeg voor uitzending. Het zou wel Juni wor den voor de officiële bevestiging kwam al de papieren moesten naar Amerika, omdat ook op ons de zeer strenge wet van toepassing was. Geen communisten Verschijnt: MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 53- on- van be- Ja, die cocktail en avondjaponnep, ze vormen een hoofdstuk apart op elke, show 1 Ik was verrukt over een cocktail- jurkje van H.B.Z. van zware broderie zij met grote afstaande kraag. Wijde rok met strikjes. Hierbij werden ’n prachtige strassketting en oorbellen gedragen van Jansen. Doordat de afrastering niet in orde was zijn Zondag enkele kalveren van de vee houder P. Jansma te Lutkewierum te recht gekomen op de spoorweg tussen Bozum en Scharnegoutum. Een van deze kalveren is ’s avonds ongeveer half tien door de trein aangereden en gedood. hartveroverend waren zePrachtig ma teriaal o.a. glanzend zijden melusine en miracée, mooie modellen dikwijls klein, soms met een wat grotere, even gebogen rand. De jongedame op de foto toont een zwart skipak compleet met sokken, schoenen, ski’s.... ja zelfs met bril. Het oogstte, evenals de andere sportkleding, een daverend succes. De mannequin naast haar is gekleed in een trois pieces van Harris tweed van H.B.Z., terwijl nummer drie een cocktail japon van zwarte goud lamé draagt van v. d. Goot. De Antwerpse politie heeft een oud- politiecommissaris en drie andere man nen gearresteerd die in Juli een wissel kantoor hadden overvallen. De dieven hadden voor ruim twee millioen franc in vreemde valuta buitgemaakt. De oud- politiecommissaris was na de oorlog ont slagen wegens zijn houding tijdens de Duitse bezetting. (Vrije Volk). Hoe dan ookde bontjassen, korte en lange, die hier hoofdzakelijk door v. d. Goot getoond werden, waren zeer mooi Eleganté coupe en zeer fraai bont. Dc bontstola was bepaald vorstelijk, evenals 1 de lange jas van bisamrug. waren er bij deze geklede toiletten trou wens opvallend mooi, ze gaven een zeer verzorgde noot aan de show. Er was een beeldige nylon jurk en, als iets nieuws, Amerikaanse flock printed japonnen. Van der Goot toonde van deze stof, waarover een bekoorlijke waas ligt, PARIJS, 5 Oct. De Franse coalitie-regering van de radicale premier Edgar Faure, waarin ernstige onenigheid heerst over de Marokkaanse kwestie, wordt met de ondergang bedreigd. De Gaullistische fractie van de Nationale Vergade ring heeft volgens betrouwbare kringen voor ’t overgrote deel besloten haar vier ministers en een onder-minlster te adviseren, uit de regering te treden. Men zou het alleen nog niet eens zijn over het ogenblik waarop dit zou moeten ge- In de week van 19 t.e.m. 24 Septem ber zijn in ons land 20 gevallen van kin derverlamming geconstateerd, nl. 1 in de N.O.Polder, 2 in Groningen, 1 in Drente, 1 in Overijssel, 1 in Utrecht, 5 in Gel derland, 2 in Noord-Holland, 3 in Zuid- Holland en 4 in Noord-Brabant. overgeplaatst naar de inspectie der regis- Mohner, Robert Manuel, Janine tratie en successie te Groningen. Pothoedjes waren er, een schattig R.A.F. blauw fluwelen hoedje met een rose ai grette en een voiletje, een witte veren baret, een zwart aigrette hoedje.... in derdaad een sublieme collectie, met veel smaak en originaliteit samengesteld. Een bruidsstoet besloot deze zeer ge slaagde en uitgebreide show, waarna de heer Klasema mevrouw Rigter en haar mannequins hartelijk dankte en de dames met bloemen huldigde. De heer Schuil verzorgde de pianomuziek. Redactie SNEEKER NIEUWSBLAD en DONDERDAGS Mevrouw F. uit Hulsberg was met haar dochter onderweg naar Schimmert om haar andere dochter, die kloosterzuster is, te gaan bezoeken. Bij het oversteken van de Rijksweg werd zij door een Bel gische personenauto gegrepen. De vrouw was op slag dood. De driejarige Pietje van Eijden uit Naarden is bij het spelen op .straat tegen een gemotoriseerde driewieler van een melkbezorger gelopen. Het kind werd overreden en overleed enkele minuten later in de armen van zijn moeder, aldus meldt het Alg. Dagblad. SNEEKER NIEUWSBLAD Minister Mansholt zal op uitnodiging van premier Nehroe het volgend jaar een officieel bezoek van twee weken aan India brengen. Het bezoek zal in de eerste helft van Februari 1956 plaats vinden. De minis ter zal de Officiële gast van premier Nehroe zijn. Maandag 3 October 1955 herdacht de heer K. Kuipers, directeur van N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. te Sneek, in intieme kring het feit, dat hij vóór 45 jaar als jongste bediende dit bedrijf bin nentrad. Na in 1934 als adjunct-direc- teur te zijn benoemd volgde in 1945 zijn benoeming tot directeur en mede onder zijn leiding is het bedrijf tot steeds gro ter bloei gekomen en geworden tot een industrie, die een groot deel van het land met haar producten bestrijkt. op een modeshow van de cocktail en avondjaponnen, maar bij deze show was er minstens even grote be langstelling voor de bontjassen. De droom van elke vrouw, de nachtmer rie van haar man, zoals de lady speaker mevrouw Rigter het uit drukte 1 Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van de folder bij de ingezetenen van Wymbritseradeel verspreid, waarin de inwoners dezer gemeente worden op geroepen hun bijdrage te geven aan het actie-comité voor Wymbritseradeel. Zeer terecht geeft onze Edelachtbare heer burgemeester een uiteenzetting over het doel van deze collecte om daarmede het „Frysk Orkest” (een dergelijke actie voeren wij tegenwoordig in het Hol lands) bestaanszekerheid te geven. Tot zover is het mij mogelijk deze folder te volgen. Maar dan komt het actie-comité (dat voor het overgrote deel is samen gesteld uit vertegenwoordigers van ver schillende plaatselijke muziekverenigin gen) met een voorstel om plm. f 0.25 per inwoner beschikbaar te stellen voor dit doel. „Soms hoort men zeggen”, al dus de folder, „dat men liever offert voor een eigen plaatseijlk corps, doch wilt u werkelijk een plaatselijk corps steunen, dan kan dit ook door middel van deze actie. De opzet van deze actie is namelijk zo, dat een bepaald gedeelte van de opbrengst ten goede zal komen aan onze eigen muziekcorpsen”. Zeer tot mijn spijt wordt deze actie voor het „F.O.” in onze gemeente ge voerd door de gezamenlijke plaatselijke muziekverenigingen alleen en niet door de vertegenwoordigers van het gehele culturele verenigingswezen in onze ge meente. Maar erger is dat men deze ac tie voert onder de vlag van „Voor het Frysk Orkest” en de lading verdeelt on der zich zelf (verenigingen) en het or kest. Mijne heren, naar mijn smaak loopt hier iets mis. Wij zijn vrienden van het „Frysk Orkest”, accoord, maar dan geven wij ook een „open doekje” voor het F.O. en geen gecombineerde gift. Om bovenomschreven reden voelt on dergetekende zich verplicht niet met deze actie mee te gaan en raadt alle in woners van onze gemeente aan hun „Frysk Orkest-bijdrage” te geven aan Vrienden van het F. O. of aan het „Open doekje”, Middenstandsbank Leeuwarden, girono. 824566. Hopende dat meer de actie in onze gemeente mogen volgen, dank ik de redactie voor de gevraagde plaatsruimte. R. Heeringa, Scharnegoutum 289. Volgens sommige afgevaardigden zou dit onmiddellijk, volgens andere na de kabinetsvergadering van Donderdag moeten gebeuren. Een derde groep van de fractie zou willen wachten tot een debat in de Nationale Vergadering over Marokko. Twee conservatieve groeperingen zou den eveneens overwegen hun ministers te laten aftreden. Pierre July, minister voor Marokko en één van de belangrijk ste voorstanders van de „nieuwe koers” voor Marokko, heeft de commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering Woensdagavond medege deeld, dat de regering vasthoudt aan de gedachte, een troonraad in te stellen ter vervanging van Sultan Ben Arafa, die zich in Tanger heeft teruggetrokken. De tegenstanders van de nieuwe koers Het dodelijk ongeluk, dat tijdens de militaire oefening in het Noorden een ka pitein der Mariniers overkwam, is ge beurd bij Den Oever. Tijdens het duiken nabij de Schutsluizen in de Afsluitdijk geraakte de kapitein, ingedeeld bij de z.g. kikvorsmannen, onder water ver ward, naar men vermoedt in uitgezette visnetten. Hoewel het slachtoffer spoedig op het droge kon worden gebracht ble ken de levensgeesten reeds geweken. Het was in zekere zin een bevrijding toen we 5 September over de loopplank, op de Johan van Oldenbarneveldt waren. Geen zorgen meer - voorlopig - over pas- poort-vergeten, „zeer belangrijke papie ren” e.<J., geen denken meer aan nog in te pakken cadeautjes (o.a. klompen) en kleren. Dat het 116 moest duren, voor alle for maliteiten achter de rug waren, be vreemdde mij wel. De douane echter was Zeer vlotO, een studentEn de belang stelling voor je toekomstige woonplaats was groter dan voor de inhoud van de twee koffers. Zes uur s morgens waren we uit Rau- werd geredenom half twaalf stapten we de hall binnen bjj de H. A. L. en om één uur had de kruier de bagage in de hut gebracht die wij met z’n twintigen rpgegten delen. Wel vreemd, dat met de-, zelfde boot ook nog een uit onze gemeente voor een studiereis gingmej. v. d. Meu- len uit Irnsum. Voor de A.F.S. reisden er 13 uit ons land met de Jonan van Oldenbarneveldt. Negen jongens, onder wie de zoon van prof. Stuiveling en vier meisjes. Het was intussen 5 uur geworden de trossen werden losgegooid en het schip met emigranten de reis aanvaard de met als eerste havenHalifax. Het was goed, dat we toen nog niet wisten, wat ons te wachten stond op deze reis. Maar daarover een volgende keer. Atze Keulen. Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De vacantie- en snipperdagenuitkering aan bouwvakarbeiders zal met 12 y2 pro cent worden verhoogd, aldus een besluit van de federatie van werkgeversorgani saties raad van‘bestuur bouwbedrijf. De uitkering o.m. tijdens de verplichte vacantieweek bestaande uit twee weken loon, heeft tot dusverre plaats gehad op basis van 100 procent van het regelings- of contractloon. Inmiddels is door wettelijk toegestane toeslagen en tariefwerk het gemid delde loon van de bouwvakarbeider op een hoger peil gekomen dan 48 maal het basis uurloon. Teneinde het evenwicht tussen gemiddeld inkomen en vacantie uitkering te herstellen, is besloten tot de genoemde verhoging van de uitkering. De raad van bestuur bouwbedrijf heeft besloten de hiervoor nodige verhoging van de bijdrage der werkgevers aan het sociaal fonds bouwnijverheid te doen in gaan bij dé aanvang van het nieuwe z.g. bonnenjaar in Juli 1956. En terechtjersey is een heerlijke stof. Warm en toch soepel en het kan prachtig verwerkt worden met koordstiksels en kraaltjes versiering. Dat jersey heus niet alleen gedragen behoeft te worden door jonge slanke vrouwen, werd hier ge toond op mannequin Rita, die maat 46 draagt. Het viel steeds weer op hoe mooi de verschillende jersey pakjes en japon nen haar stonden of ze nu nauw aange sloten waren of een plissee rok hadden. Zeer fraai was het ensemble van H.B.Z. een loshangende mantel van geschoren mohair en daaronder een jerseypakje met een ruime geplisseerde rok. Vanzelfsprekend moet de de wat fors gebouwde vrouw een goede kwaliteit jersey nemen. Beide modehuizen toon den wevenit jersey modellen die ge garandeerd goed zijn en een uitsteken de pasvorm hebben. van Zandstra Sport. Daar kwamen ze de mannequins in moderne streepbroek met nauw, toelopende pijpen, en daarop het Sturka jack. De begeerde dracht van het jonge meisje én zeer charmant. Die streepbroeken zijn in de eerste plaats al alleraardigst en.... vrouwelijk door de speciale tint. En dan zo’n Sturka jack! Ze werden in grote verscheidenheid ge toond, en ik wil maar enkele exemplaren noemen die me extra opvielen. Een zwart poplin jacket met geel Teddy gevoerd, aan beide kanten draagbaar, een rood met zwarte zakken en het allernieuwste model met Picasso dessinDan was er nog een jack met een leuke capuchon met twee inkepingen, en alle exempla ren waren waterdicht, praktisch en hart veroverend, evenals de truien „Terwijl Parijs slaapt” (Du Rififi chez les hommes) is een gangsterfilm, want het gaat om een onderlinge strijd (rififi) tussen de „aristocratie” van de Parijse onderwereld en het „uitvaagsel”. Maar Jules Dassin, de regisseur, specialist in „harde films” heeft er iets zo meester lijks van gemaakt, dat het geen wonder is dat dit werk op het Festival te Cannes van dit jaar bekroond werd met de prijs voor de best geregisseerde film. Eigen lijk gaat het maar om een simpel ver haal, maar dank zij de regie, die met het uiterste aan besnoeiing het opperste aan spanning heeft beoogd en verkregen, hebben we hier met een waar .meester stukje van idee en verfilming te doen, dat gemakkelijk alle gangbare films van dit genre slaat. Een eminent stukje cine- Nadat de tegenwoordige voorzitter van ’t schoolbestuur, de heer G. M. Miedema, de talrijke aanwezigen, onder wie ook de wethouders Gerbrandij en Jouwsma van Wymbritseradeel, de heer Dijksterhuis, inspecteur van het Chr. Nat. onderwijs, de heer Wiersma, afgevaardigde van het Geref. Schoolverband en verschillende oud-leerkrachten der school had welkom geheten stond hij even stil bij de geschie denis der school. Hij wees er o.a. op dat de school in drie kwart eeuw maar vier hoofden heeft gehad, het tegenwoordige hoofd de heer Bekius is al 34 jaar als zodanig werkzaam, de tegenwoordige penningmeester van het bestuur, de heer KI. Bakker is al 30 jaar bestuurslid. De heer Sjoerd Joukes Gerbrandy was 24 jaar secretaris. Prof. mr. Gerbrandy spreekt. Prof, mr P. S. Gerbrandy nam, aldus het Friesch Dagblad, zijn toehoorders mee naar de bestuursvergadering gehou den 14 November 1879, waar werd be sloten om tot de bouw van een school met onderwijzerswoning over te gaan. In 1876 was reeds een organisatie in het leven geroepen om een Chr. school te stichten. Bij de aanbesteding bleek dat aannemer Reitsma het werk wilde dóen voor f 6653, terwijl er maar f 3391,69 in „de pong” zat. Maar de bestuursleden stelden zich garant voor het ontbreken de geld tegen een rente van 3 en de school kwam er. Ze startte met 29 leer lingen maar al spoedig was dit 85. Prof, mr Gerbrandy vertelde vele be levenissen uit zijn jeugd, waarbij ook de dagelijkse ontmoetingen tussen de „Staatsen” en de „fijnen”, waarbij de vuisten wel eens gebruikt werden, niet vergeten werden. Ook mochten de kin deren die „overbleven”, niet verder ko men dan tussen de twee bruggen, wat door meester vanuit zijn woonkamer terdege werd gecontroleerd. Wat werd er naar de vertellingen uit de Bijbel met Dat jersey naast tweed tot de meest geliefde stoffen zal behoren deze winter, kon men Maandag in Amicitia weer zien tijdens de grote show welke drie Sneker firma s gaven, met medewerking van Dames OsingaWinia voor de hoeden en A. Jansen voor de byouterieën. Zowel in de collectie van H.B.Z. (H. Brennink- meyer Zn) als in die van v. d. Goot dameskleding, namen de jersey deux pièces en japonnen een voorname plaats in.' OOSTHEM. De toren van de Herv. Kerk alhier begon de laatste tijd teke nen van verval te tonen. Reeds lange tijd vielen er stukken kalkpleister en stenen naar beneden. Met bezorgdheid sloegen kerkvoogden en gemeenteleden dit proces gade. Met de restauratie is men echter nu begonnen. De steigers zijn geplaatst, de zwakke plekken wor den uitgekapt en opnieuw bemetseld. Straks zal dus de toren van een nieuwe mantel zijn voorzien. Atze Keulen uit Rauwerd, oud- leerling van het Sted. Gymnasium alhier, brengt op uitnodiging van The American Field Service, die hem een studiebeurs verleende, een studiejaar in de Ver. Staten van Amerika door. Hij is een van de plm. 650 jonge mensen uit Eu ropa die dit jaar werden uitgezon den en vertrok Maandag 5 Sept, met de Johan v. Oldenbarneveldt. Tot ons genoegen en naar Wij hopen ook van onze lezers heb ben wij hem bereid gevonden re gelmatig zijn ervaringen in ons blad te publiceren. In dit nummer vindt men zijn eerste brief, waarin hij schrijft over het ontstaan en het doel van de A.F.S., het vele dat aan zijn reis voorafging en de inscheping in Rotterdam. Dinsdagavond werd in de Geref. kerk te Gauw het 75-jarig bestaan her dacht van de Chr. Nat. school aldaar. De feestrede werd uitgesproken door prof. mr. P. S. Gerbrandy, en wie kon het beter doen dan hjj, oud-leerling van deze school. The American Field Service International Scholarship is een open deur, die leidt tot wederzijds begrip en vriendschap tussen de volkeren van de wereld. Daartoe brengt zij studenten uit het buitenland naar de Ver. Staten van Amerika om daar gedurende een jaar een of ande re middelbare school te bezoeken, voor studiedoeleinden en om ervaring op te doen. Een arts van de Britisch Royal Air Force is, na een tocht per helicopter, ge daald op het dek van de Sch 159 Martina van de rederij M. den Duik Gzn te Sche- veningen, om medische hulp te verlenen aan de scheepsjongen Cornëlis Willem- stein. Toen het schip zich op de Noordzee bevond in de nabijheid van Flamborough Head, liep de scheepsjongen bij het opha len van de netten een arm-fractuur op. De schipper van de Sch 159, de heer C. Dijkhuizen, vroeg onmiddellijk om me dische hulp, waarna de helicopter met de dokter aan boord in Thornaby-on-” Tees in Yorkshire opsteeg. Nadat de dok ter de eerste hulp had verleend, nam hij de jongen mee naar het ziekenhuis in Scarborough. De American Field Service werd op gericht in de eerste wereldoorlog toen Amerikaanse jongens, ongeveer 19 jaar oud, die in Frankrijk waren, met hun eigen auto’s een ambulance-dienst be gonnen. Het begin was natuurlijk maar pover, maar* langzamerhand kwamen er meer bij. Op deze wijze hielpen in 1917 meer dan 300 jongens de Franse strijd krachten met hun ambulances. Ook in dé tweede wereldoorlog deden zij ditmaar nu op veel grotere schaal. Het is wel aardig te vermelden, dat in het gebouw van de A.F.S. in New York naast de portretten van Montgomery, Eisenhower en anderen, ook een telegram hing van Churchill .waarin deze dank bracht voor het vele opofferende werk, door de A.F.S. in de oorlog van ’40’45 verricht. Maar hoe zit het dan met die studie beurzen zult U vragen. Omdat er veel gewerkt was met jongeren uit andere landen en men veel met elkaar gesproken had over verschillende dingen, was er een- geest van vriendschap ontstaan, die men niet weer wilde missen. In Europa was nog heel wat geld van de A.F.S. achtergebleven en dit bracht de leiding er toe dit beschikbaar te stellen voor studiebeurzen. Nu konden, Amerikaanse jongeren studerenden uit andere landen in direct contact brengen met de Nieuwe Wereld, vooral omdat de pleegouders nauwkeurig werden uitgezocht. Zo kwa men de buitenlanders midden in het ge- zins- en schoolleven te staan, om dan later hun ervaringen weer mee te delen aan familie, vrienden en kennissen thuis. En door de uitwisseling kwamen de Amerikanen in nauwer contact met land en volk van Nederland of Duitsland of Spanje of Griekenland. In het begin konden er slechts weini gen over en weer gezonden wordendit jaar gingen er ongeveer 650 naar de V.S., terwijl iets meer dan 600 jongeren hun zomervacantie in Duitsland, Frankrijk of een ander land doorbrachten. Van George Edqell, een dec. „directors” van de A.F.S. hoordde ik, dat er volgend jaar waarschijnlijk 8 a 900 studenten naar Amerika gezonden kunnen worden. Een open deurJa, maar die lag aan het einde van een lange weg. In October 1954 kregen de directeuren en rectoren van de Middelbare Scholen een schrijven van het Ministerie van onderwijsdit verleent n.l. zijn mede werking. Vervolgens kwamen er ver schillende papieren, Waarop een levens beschrijving moest komen evenals de in teresse die je hadmuziek, sport e.d. De drie aanbevelingsbrieven waren na tuurlijk van veel belang. Dat ik het geluk heb gehad te worden uitgestuurd voor zo’n studiebeurs heb ik dan ook te danken aan de heren Van Bruggen, w.n. rector en de Jong, leraar van het Sted. Gym. te Sneek en de vroe gere burgemeester van Rauwerderhem, Jhr J. M. van Beyma thoe Kingma. Nu was het wachten tot Januari. Ging alles goed, dan zou er een uitnodiging De politie waarschuwt voor de jarige Rotterdammer H. L., die zich rechtmatig uitgeeft als acquisiteur de Nederlandse Invalidenbond. L. zoekt bedrijven om advertenties te krij gen voor het blad „Opwaarts” en ver zoekt om bijdragen voor de aanschaf van invalidenwagentjes. Hij beperkt zijn ar beidsveld niet alleen tot Rotterdam. De man heeft innemende manieren en is welbespraakt. Natuurlijk droegen ook de jongere mannequins jersey. Ik zag van v. d.'Goot een schattig citroengeel japonnetje met een rok die aan de etagerok deed den ken. Wel een bewijs dat men elk ge wenst effect met jersey bereiken kan. Mooi was ook de jerseyjapon van een bijzondere tint groen die rokzakjes had waar geplisseerde baantjes uit waaierden. Opvallend was, dat de hoed die hierbij gedragen werd precies dezelfde, toch heus moeilijk te vinden tint,'had. Nieuw was de multicolor jersey. Van der Goot toonde hierin.een beeldig pakje, waarin goud-geel de boventoon had. De mantels die bijna allen de bekende lijn hadden, ruim vallend met grote kraag, waren soms als afwisseling getailleerd, zoals de zwarte mantel met persianer kraag van v. d. Goot. Een voorname jas. Verder noemen we nog van de mantels r’e ori ginele cameljas van H.B.Z. die zeer ge kleed was door de mooie kraag. De mantel van veelkleurig tweed met gewatteerde voering, opvallend laag ge prijsd, vormde met de angora japon in een zachte Frans rose kleur, zwarte hoed en zwarte handschoenen een zeer elegant geheel. Van v. d. Goot was er een getailleerde mantel met grote zakken en grote kraag, terwijl hetzelfde modehuis een smaak volle nachtblauw deux pièces toonde waarin een mooie Zwitsers kanten bloese gedragen werd. De japon in de allernieuwste casaque lijn, zevenachtste lengte op een nauwe rok, vond veel bijval. H.B.Z. bracht deze nieuwe lijn in een blauwe japon, met chinees borduurwerk, gedragen onder een mantel in A-lijn. Een vrouw geniet aandacht geluisterd. Het vertellen van Gods plan met de mensen en de wereld zag spr. als een essentieel onderdeel van het onderricht op de chr. school, zowel voor‘meester als leerling. Hoe leefde men naar het Kerstfeest toe, als mees ter iedere dag een tekst op het bord schreef die naar de komende heilstijding wees. En dat mocht nu net niet op de openbare school. Naar deze éne grote profeet heet onze chr. school. Ook bij het vertellen van de vaderl. geschiede nis komt dit heel sterk naar voren. Als u bij het onderwijs, bij het vertellen het kruis en de opstanding weglaat, wat rest u dan? Spr. wees op woorden en uitlatingen van mensen die voorstander waren van openbaar onderwijs. Maar onze voorouders hebben gevoeld, dat ze hier iets heel positiefs uit de opvoeding misten. Welk een zegen is de jonge christelijke staat Nederdland niet ge weest, lees er de geschiedenis maar eens op na. Zeker, de chr. beschouwing heeft ook wel eens tot eenzijdigheid ge leid, maar men vervalt in een veel erger fout als men weglaat het woord: „Zie, ik ben met u tot aan de voleinding der wereld”. Spr. wees ook nog op meerdere voorbeelden, ook uit de wereldgeschie denis. Ook de sfeer die er van de school uit gaat is erg belangrijk. Daarop letten de ouders in die dagen. De school was van hen, er was nog geen rrijkssubsidie, ze moesten er zelf borg voor staan en leef den dan ook intens mee. Dat deze chr. Ned. school ook in het grotere verband van deze vereniging is opgenomen, is verblijdend. Dit kan ook een steun zijn om er voor en in te wer ken. Wij hopen van harte dat onze kinderen behouden blijven voor het chr. leven. En met de wens dat de school in staat mag blijven tot de dag waarop Hij terug komt, waarnaar ze genoemd is, besloot prof, mr Gerbrandy zijn rede. Verschillende sprekers voerden daarna nog het woord. De hoofdinspecteur-titulair van ’s Rijksbelastingen R. Hanewald, hoofd van de inspectie der registratie en successie, wordt meV ingang van 1 Januari 1956 matografie dus met Jean Servais, Carl' g «S ig:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1