Faure krijgt ruime meerderheid in de nationale vergadering Ikwi Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST voor van KUNST AAN ALLEN Marijke van Raephorst sprak v. d. Meulens Boekenspaarclub 110e Jaargang No. 81 Maandag 10 October 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Amateurf otografenver. Het Frysk Orkest Friese vakschool voor winkelpersoneel gewenst Twee nieuwe bisdommen Geslaagd Einde van een legende In bad door stroom gedood Ter aankondiging Winkel in brand gestoken Het Rijsterbos Vliegramp in Ver. Staten Duitse zeeman H.B.S. voor Texel Opbrengst collecte Ds. B. Dufour 25 jaar predikant Commando-wisseling bij het Leger des Heils KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Leerling-vlieger verongelukt Goed terecht gekomen doodgestoken Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek Foriening fan Sakelju oprjochte Moeder bekent moord op dochter Schip „weggebracht” Rotterdams Toneel opende seizoen met „Moord en Doodslag” Leesweek begonnen ’t Filter Appel midvoor tegen België zal In Het kinderboek. en 65 DODEN. schrappen die voor de regering zeer ge vaarlijk was. Na deze socialistische concessie kwam in de eindvorm van de resolutie geen be risping van de ministers meer voor. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde voor het prop, examen tuinbouw de heer A. Osinga van Jutrijp. De minister heeft zijn goedkeuring verleend aan een verzoek van het ge meentebestuur van Texel om op dit ei land een H.B.S. te vestigen. De Texelse leerlingen moeten nu nog ten koste van zeer veel tijd de H.B.S. te Den Helder bezoeken. Enkelen zijn op het vasteland in pension, hetgeen voor velen financi eel bezwaarlijk is. In September van het volgend jaar moet de Texelse H.B.S. klaar zijn. IJLST. De collecte voor de reclassering heeft alhier opgebracht 56.—-. Redactie-adres Verschijnt i MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) SNEEKER NIEUWSBLAD Vrijdagmorgen is in de omgeving van het militair vliegveld Bryan (Texas) de Nederlandse reserve-korporaal C. H. van Halewijn uit Amsterdam verongelukt. Hij was als Nederlander in de Ver. Staten in opleiding voor militair-vlieger. Het toe stel, waarmee hij verongelukte was een North American T-28, een twee-persoons lesvliegtuig met zuigermotor. In haar woning te Voorburg is aange houden de 46-jarige mevrouw C. G., ver dacht van moord op haar 16-jarige doch ter. Mevrouw G. heeft in een kruisver hoor bekend rattenkruid in het eten van haar enig kind gedaan te hebben. Mevr. G., die reeds zes jaar gescheiden is en met haar dochter samenwoonde, is reeds eerder veroordeeld wegens mishandeling van het kind. Aanvankelijk verklaarde zij, nadat in het ziekenhuis gebleken was, dat het kind vergiftigd wès, niets met het geval uitstaande te hebben, doch later vertelde zij eerst haar dochter en daarna zichzelf om het leven te hebben willen brengen. Mevrouw G. lijdt aan zwaarmoedigheid en staat reeds enige tijd onder behandeling van een psychia ter. Er komen twee nieuwe r.k. bisdom men in Nederland, n.l. het bisdom Rot terdam, dat een gedeelte van het bisdom Haarlem tot zijn gebied krijgt en het bisdom Groningen, dat eeh deel van het aartsbisdom Utrecht krijgt. Beide nieuwe bisdommen blijven uiteraard ressorteren onder het genoemde aartsbisdom. Kapitein D. Pieters, die hier ruim twee jaar als commandant van het Leger des Heils gewerkt heeft, is overgeplaatst naar Zwolle. In zijn plaats is benoemd kapi tein F. Zuidema te Treebeek (Limburg). Een klein meisje van twee jaar uit de Turkse hoofdstad Ankara doet wat al haar leeftijdgenoten op de hele wereld doen Ze klom overal op. Een paar dagen geleden klauterde ze op de vensterbank van de vijfde verdieping van het huis waar zij woont. Ze verloor haar even wicht en schoot met pijlsnelle vaart de diepte in. Gelukkig passeerde er een wa gen, die volgeladen was met matrassen en de kleuter kwam met een sierlijke boog op het verende beddegoed terecht. Zij had geen schrammetje. De 45-jarige mevrouw C. A. Stoffels uit Amsterdam-Oost is Vrijdagavond tij dens het nemen van een bad door elec- trische stroom getroffen en overleden. Boven het bad stond op een plank een electrisch kacheltje. Haar man en doch ter hoorden plotseling gillen. Het kachel tje was in het bad gevallen, dat daar door onder stroom was komen te staan. De man die het kacheltje wilde grijpen kreeg, toen hij met zijn hand in het wa ter kwam een schok. De dochter trok daarop de stekker uit het stopcontact. De pogingen van een dokter om de levens geesten op te wekken hadden geen re sultaat. De 23-jarige Duitse steward W. Rus, opvarende van het Duitse vrachtschip Ilmenau, is gistermiddag aan boord van deze boot in de Amsterdamse Minerva- haven doodgestoken. De dader, de 36- jarige Duitse matroos H. H., is gear resteerd en heeft tegenover de politie reeds een bekentenis afgelegd, aldus meldt het Alg. Dagblad. De aanleiding tot de steekpartij in de kombuis is nog niet bekend. De matroos heeft verklaard dat hij een woordenwisseling met de ste ward heeft gehad en een mes heeft ge pakt toen hij werd uitgescholden. Behal ve deze twee mannen was er niemand in de kombuis. Het slachtoffer kreeg een diepe steekwond in de hartstreek en overleed onmiddellijk. We hebben ook nog altijd aan te kon digen Sam de Wolffs„Vóór het land van belofte”. (Een terugblik op mijn le ven). Uitgave G. J. A. Ruys, uitgevers maatschappij n.v. Bussum. Prijs gebonden 8.90. Wie de schrijver kent begrijpt dat dit niet een simpel relaas is van zijn le vensloop maar dat hij analytisch en pole misch te werk gaat en daarbij zijn mar xistische beginselen een rol spelen. Een groot deel van het boek is dan ook ge wijd aan de socialistische beweging en de verhouding daarin tussen links rechts, aan de marxistische theorie en de humanistische levensbeschouwing, aan het conjunctuurvraagstuk aan de be studering en aan de ontwikkeling van een theorie waarover de Wolff jaren van zijn leven heeft gewijd evenals aan ’t Joodse vraagstuk en de Zionistische bewe ging op welk terrein de schrijver ook bui tengewoon actief is geweest. Ons interes seerde echter natuurlijk het meest de Wolffs herinneringen aan Sneek, waar hij geboren is, en aan de Friese en Joodse omgeving waarin hij hier opgroeide en zijn hier doorgebrachte gymnasiumtijd. De Wolff vertelt daarvan bijzonder aar dige en minder aardige dingen welke het boek voor oude Sneker ingezetenen, die dit alles ook h-b’ meegemaakt een zekere coni'” en het daar door des te i h hen maakt. PARIJS, 9 Oct. De Franse Nationale Vergadering heeft het Marokkaanse her vormingsprogramma van de regering Zondagmorgen vroeg met een overweldi gende meerderheid 477 tegen 140 stemmen goedgekeurd, maar premier Faure tevens gewaarschuwd, dat zij zich niet volledig kon verenigen met de wijze, waarop dat programma uitgevoerd wordt. De stemming vormde de climax op een driedaags debat over de regeringspolitiek ten aanzien van Marokko. Eerder in de week en wel in het bijzonder na het ont slag van vier leden van het kabinet zag het er naar uit, dat Faure geen schijn van kans had om een vertrouwensvotum van de vergadering te krijgen. Tot het laatste moment is er achter de schermen druk onderhandeld en gema noeuvreerd. Zaterdagavond leek de over winning van de regering tot tweemaal toe zeker om even later weer even on zeker te lijken. Het kabinet is tenslotte gered door een concessie van de socialisten, die het eens waren met het programma van Faure, maar felle kritiek hadden op de uitvoe ring er van. De socialisten stemden er in toe uit hun resolutie een alinea te De heer W. Riemersma, middenstands- consulent voor Friesland, bracht tijdens de vergadering van de Kath. Midden standsbond afd. Leeuwarden ter sprake dat het wenselijk zou zijn in Friesland te komen tot de oprichting van een vak school voor winkelpersoneel. Aan deze school zou les kunnen worden gegeven in verkoopkunde, eenvoudige etaleer- techniek, terwijl tevens de opleiding voor het middenstandsdiploma aan deze school zou kunnen worden verzorgd, al dus Ons Noorden. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het candidaats-examen Tandheelkunde, mej. A. Kingma van Sneek. Een D.C.-4-vliegtuig van de Ameri kaanse United Airlines is Vrijdag met 65 personen aan boord neergestort in het Amerikaanse rotsgebergte, ten Westen van Chayenne in de Amerikaanse staat Wyoming. Alle inzittenden werden ge dood. Het toestel was op een normale vlucht van New York naar San Fran cisco. Het had in Denver een tussenlan ding gemaakt. De volgende landings plaats zou Salt Lake zijn geweest. Het is het ernstigste ongeluk, dat de Amerikaanse burgerluchtvaart ooit heeft getroffen. Het toestel, dat ruim drie uur vermist werd voor het wrak ervan werd waargenomen, is met een hoek van ne gentig graden tegen een bergpiek ge vlogen. Het explodeerde gelijktijdig en brandde daarna geheel uit. De officier van justitie bij de recht bank te Assen heeft tegen E. W. uit Schoonebeek twee jaar gevangenisstraf geëist. W. zou in de nacht van. 15 op 16 Juli zijn eigen winkelpand in brand ge stoken hebben, teneinde een bedrag van f 37.000 aan verzekeringspenningen te toucheren. To JutrypHommerts is in foriening fan sakelju oprjochte, dy’t har as doel stelt hwat mear libben yn’e brou werij to bringen. 20 minsken hiene oan’e oprop gehoar jown en ünderskate dingen waerden bisprutsen. len fan’e wichtich- ste punten wie wol de wenningbou. Yn it bistjür krigen sitting Ids Bergsma foarsitter, C. S. Bouma skriuwer, Th. Koopmans skathalder, H. Schotanus en Jac. Duiker. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam zal het geval van de Neder landse kustvaarder Lea, die op 26 Maart j.l. bij Whitby strandde, aan de officier van justitie te Groningen voor leggen. Men zal moeten nagaan of hier sprake is van opzet en of men hier kan spreken van een geval van „wegbren gen” van het schip, meldt de N.R.Crt. Deze zaak is op 17 Augustus j.l. door de Raad voor de Scheepvaart behandeld. Conform het voorstel van de inspecteur- generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, heeft de Raad de Groningse kapitein-reder-eigenaar van de Lea ge straft door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen voor de tijd van acht tien maanden te ontzeggen. De betrok ken verzekeringsmaatschappij heeft de kapitein reeds de volle waarde, f 177.000, uitgekeerd. Voor deze school is subsidie van het Rijk te verkrijgen, aldus de heer Rie mersma, die vervolgens sprak over de taak van de middenstandsconsulent. Al lereerst sprak hij zijn voldoening uit over het feit dat de regering zo snel haar belofte, gedaan in de middenstands- nota inzake het benoemen van midden- standsconsulenten, heeft ingelost. De heer Riemersma vatte de taak van de middenstandsconsulent samen onder de betiteling „Middenstands-voorlich- tingsdienst”. In het bijzonder benadruk te hij de band die er moet bestaan tus sen de middenstandsorganisaties en de mi ddenstandsconsulent. Laatstgenoemde kan zijn taak eerst goed vervullen wan neer middenstanders zowel individueel als in organisatieverband contact zoe ken met hem. De consulent moet ook zorgen dat de middenstanders op de hoogte worden gebracht van de rege ringsbesluiten. In dit kader ging de heer Riemersma wat dieper in op de cre- dietverlening, welke kortgeleden is uit gebreid met nieuwe borgstellingsfond- sen. Hierdoor zijn nieuwe vestigingen mogelijk met 85 procent hypothecair crediet. Vervolgens besprak de middenstands consulent nog de nieuwe vestigingswet, waarna een interessant debat volgde, waarbij de heer Riemersma tal van aan tekeningen maakte. De eerste leesweek, die van 8 tot 15 October wordt gehouden voorbereid door de algemene Nederlandse Êond van Leesbibliotheekhouders is Vrij dagavond in de hoofdstad namens de minister van O., K. en W. geopend door het hoofd der afdeling Kunsten van dit departement, dr J. Hulsker. Ter inlei ding van deze leesweek was een bijeen komst in Krasnapolsky belegd, waar on der het motto: „Lees ook eens” een ge varieerd luchtig programma werd uitge voerd. Dr Hulsker zei o.m. dat deze leesweek, waarvan men evenals van de boeken week een traditie wil maken, „een grote actie voor het lezen kan ontkete nen”. Deze actie, die geannonceerd wordt als te zijn tot bekering van de z.g. „boekenheidenen”, -kan succes heb ben, als men daar maar bekeerd wordt tot het lezen van die boeken, die waard zijn gelezen te worden”. Spreker zeide met voldoening te heb ben vernomen, dat de Nederlandse au teurs, die hun klankbodem in eigen volk moeten vinden, tijdens deze week in het middelpunt der belangstelling, zullen worden geplaatst. „Moge deze leesweek zo besloot spreker uitgroeien tot een leesjaar”. In zijn welkomstwoord memoreerde de voorzitter der propagandacommissie nog eens het doel van deze leesweek: 1. de niet-lezers tot het lezen van boe ken te brengen; 2. zij, die wel lezen, doch alleen ontspanningslectuur, op te voe den tot het lezen van het betere boek. De bond, aldus spreker, die 24 jaar be staat, mocht deze taak niet langer laten liggen en heeft daarom deze leesweek ingesteld. „Moord en Doodslag”, de blijspel- thriller van Frank Launder en Sidney Gilliat, schijnt in Engeland eerst onder de naam „The Green Man” naar het wat „rare” hotel waar zich een deel van de handeling afspeelt en later onder de wat griezeliger titel „Meet a body”, geen éclatant succes geweest te zijn. Ook in Holland was de ontvangst van de première vrij koel, maar we kunnen niet anders zeggen, dan dat het publiek, dat Donderdagavond de Amicitia-zaal, zoals we bij Kunst aan AUen-voorstel- lingen gewend zijn ,weer geheel vulde, zich best met dit luchtige ding heeft vermaakt. En dat is dan wel in het bijzonder te danken aan een tweetal krachten van het Rotterdams Toneel. Aan regisseur Bob de Lange, die voor de vaak verras sende wendingen in het gebeuren en in de gesprekken bron van veel komisch effect een open oog had en er een zeer beweeglijke voorstelling van maak te. Een voorstelling waarin de mogelijk heid van elk detail ook was uitgebuit: hoe aardig bijv, werd er met de stofzui ger gemanoeuvreerd en welk een fijn en geestig trekje toonde Adolf Rijkens als de diplomaat, op wiens leven een bende het voorzien heeft, toen, hij, voor de ra dio naar zijn eigen redevoering luiste rend, weer alle allures van de gevierde spreker aannam, het keelschrapen in cluis Naast regisseur Bob de Lange zij Ton van Duinhoven als de vertolker van de hoofdrol genoemd. Hij gaf uiter mate vermakelijk spel als de kwieke en voortvarende reiziger in stofzuigers, die ook over niet geringe kwaliteiten als amateur detective beschikt en een ver meend lijk in een piano ontdekt hèt moment dat het stuk werkelijk thriller werd, want er ging een huivering door de zaal toen uit het instrument een slappe arm te voorschijn kwam. Voor een toch werkelijk geestig slot van dit kluchtspel zorgde hij met „Ann” (goed gespeeld door Ann Hasekamp) als zij van de eigenaar omtrent de huwelijks trouw avonturende paren blijkbaar meer heenlokken dan zijn schrale omtrent de verzorging van zijn gasten, Marianne van Waveren als Lily het zeer toeschie telijke meisje op het gebied van derge lijk avontuur en Eugénie van Nievelt als Joan Wood die het huilerig tegemoet gaat en er niet aan toekomt omdat de reeds genoemde diplomaat te rechter tijd een compromitterende situatie ontwijkt, zorgden verder voor een zeer geslaagde voorstelling, ’n Voorstelling in een décor waarvoor Lucas Wensing alle lof ver dient, en aan het slot waarvan daverend applaus getuigde van de warme waar dering van het publiek; bijvalsbetuigin gen welke in het bijzonder van Duin hoven en Ann Hasekamp golden. Er waren bloemen voor alle actrices. Vrijdagavond sprak in de foyer van Amicitia Marijke v. Raephorst voor Van der Meulens boekenspaarclub over „Uit de schatkamer van geleerden en sprook jesschrijvers”. Ze deed het op een aardi ge, naar ik geloof „vrouwelijke” manier: vlot converserend met plotseling gevoe lige citaten en gedichten, die op een uit stekende manier voorgedragen werden. De vorm waarin ze haar causerie voor de pauze over de A.N.S.I.E., de encyclo pedie ter algemene ontwikkeling ge goten had, was wel origineel. Een vrouw reist naar de maan, komt terug met een maanman die op de aarde even vreemd rondkijkt als wij op zijn planeet zouden doen, en dan ontdekt ze dat ze eigen lijk zelf nog maar zo bitter weinig weet van de gewone dagelijkse dingen om zich heen. De oude wijze, Ome Jan van Zut- phen (Vrijdag juist 92 jaar geworden!) wijst haar de weg in de A.N.S.I.E. Soms vond ik dat deze weg wel eens wat te nadrukkelijk werd uitgestippeld een ontwikkeld lezerspubliek waar Marijke van Raephorst toch voor stond weet ge woonlijk wel wat een encyclopedie moet bieden. Doordat ze hier en daar een ge lukkige greep uit de rijke inhoud van het driedelige boek deed werd haar voordracht wel boeiend, maar een be zwaar was dat het geheel te flitsend was: men kreeg over te veel belangrijke onderwerpen ’n hap en ’n snap te horen. Aardige bizondrerheden vertelde ze over de eerste encyclopedie die Plinius de Oude ongeveer 300 jaar voor Christus samenstelde, 40.000 onderwerpen behan delde en 15 eeuwen de leidende encyclo pedie bleef. Het keizerlijk hof in China had voor eigen gebruik een encyclope die, een egoïstisch gebaar dat in onze tijd niet meer voorkomt! Integendeel: de A.N.S.I.E. is praktisch bereikbaar voor iedereen en wil ontwkkeling geven aan allen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Er wordt ernstig naar gestreefd 't Rijs terbos te hervormen tot een gemengd bos, waarin naast naaldhout ook aan de loofhoutsoorten van het eiken-berkenbos een ruime plaats wordt toebedeeld. De verzorging van een dergelijk bos is be trekkelijk arbeidsintensief. Dit komt tot uiting in het totaal aantal dagen, waarop in het bos werd gewerkt. Dit aantal be droeg vorig jaar 976 tegen 854 in 1953. Het spreekt vanzelf dat deze uitbrei ding van de werkzaamheden in hét bos tevens heeft geleid tot een stijging van de post arbeidslonen en sociale lasten op de exploitatie-rekening, Aldus het jaar verslag van de stichting „Het Rijsterbos” over 1954. Deze stichting stelt zich tot doel het gemengde loof-naaldhoutbos in het Gaasterlandse in stand te doen hou den als recreatie-oord voor wijde omge ving. Er huizen tientallen vogels en an dere bosdieren. De bosbouwkundige ambtenaar bij het Staatsbosbeheer, de heer P. Pleging, leidt ’s zomers deelnemers aan excursies door het prachtige bos. Daarbij geeft hij dan tekst en uitleg over alle», wat met het bos verband houdt. MET 14 KINDEREN NAAR AUSTRALIË Vrijdagmiddag scheepte de schoenhersteller J. G. Stalenberg zich met vrouw en 14 kinderen in op de „Johan van Olden barneveldt” om van Amsterdam naar Australië te emigreren. FotoDe familie Stalenberg op de valreep. digbare leeshonger en ze ging grazen in de boekenkasten van haar vader. U begrijpt dat ze daar geen kleuterrijm- pjes vond en ook geen lieve verhaaltjes over zoet kinderleven, maar wel ont dekte ze de verheven taal van Shake speare. Nu ze „de Ark” mocht samen stellen heeft ze in de eerste plaats er voor willen zorgen dat het leesbaar was voor volwassenen en jeugd en in de tweede plaats heeft ze het opvoedende element bewust willen uitschakelen. Velen gingen bij de loopplank van de ark staan, maar ze heeft de deftige re ferendarissen en de witte leghorns weg gestuurd, alleen mensen zijn toegelaten. Het is een bonte verzameling gewor den, van elke soort een paar en men vindt er zowel de verheven taal in als ’t fantastisch geestige verhaal van Lotje en Tante die het filmwoud binnenstap ten. Mar\jke van Raephorst vertelde het op een meeslepende manier en wekte be langstelling bij haar vele toehoorders voor dit nieuwe gezinsboek. De heer Th. v. d. Meulen, die ook de avond opende, dankte de spreekster voor haar onderhoudende lezing en overhan digde haar een lepeltje als herinnering aan deze avond. Een dertigtal leden was aanwezig op de vergadering van ’t Filter j.l. Woens- dag, waar de voorzitter weer een nieuw lid kon verwelkomen. Onder de ingeko men stukken bevonden zich uitnodigin gen voor het deelnemen aan een inter nationale fototentoonstelling te Cher bourg en aan de „Kerstsalon” te Am sterdam. Geïnteresseerden kunnen hier omtrent bij het bestuur nadere inlich tingen bekomen. Besloten werd gevolg te geven aan een uitnodiging van de Bond v. Ned. Amateurfotografen tot het bijwonen van een vergadering van voor zitters. Hier zullen zaken de bond en dus ook de vereniging betreffende worden besproken. In principe werd de voorzit ter, de heer A. ten Berg, afgevaardigd. Uit een mededeling over de wedstrijd voor niet-leden bleek, dat er ongeveer 25 inzendingen zijn ingekomen met to taal circa 50 foto’s. Op korte termijn zul len de foto’s worden gejureerd en zal de uitslag worden bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling de inzenders bij de uit slag uit te nodigen en aan deze verga dering een gezellig tintje te geven. De onderlinge wedstrijd is dit keer niet be paald een succes geweest wat de kwali teit betreft. Behoudens één uitloper in de A-klasse was het peil hier niet zoals we dat gewend zijn en in de B-klasse lagen de inzendingen allemaal op hetzelfde zeer middelmatige peil. In de A-klasse werd dan ook maar één prijs toegekend en wel een eerste voor de heer J. Visser van IJlst met een prachtige mannenkop, die zeer zuinig met 7 punten werd ge waardeerd. Van de vereniging „Leeu warden” waren als eerste zending in de onderlinge uitwisseling 36 foto’s ter ver gadering aanwezig. Deze foto’s werden besproken door enkele leden. De kwali teit was over het algemeen goed, behou dens enkele die rustig in de top-klasse geklasseerd kunnen worden. Na de pauze hield de heer W. Obbema een interessant betoog over ontwikke laars, hun samenstellende onderdelen en de functies daarvan. Ook de ontwikkel methode werd bekeken en het aanhouden van de juiste temperatuur en tijdsduur die van grote invloed zijn op het resul terende beeld. De heer Obbema noemde tot slot een aantal fabrieksontwikkelaars met hun speciale kenmerken als zacht, hard of nivellerende werking. Op grond van eigen ervaringen discussieerden de leden druk over hun resultaten en moei lijkheden, waarbij niet altijd overeen stemming werd bereikt. De volgende ver gadering werd vastgesteld op 26 October a.s. Voor de eerstvolgende onderlinge wedstrijd werd als verplicht onderwerp opgegeven „de mens in zijn werk”. de afgelopen maand September werd de Leeszaal door 1640 personen be zocht, van wie 64 vrouwelijke, en be droeg het aantal uitgeleende banden 7372. Na de pauze ging de spreekster ver der met een causerie over het kinder boek met als middelpunt „de Ark”. De Ark is een turf van een verhalenboek dat Annie M. G. Schmidt samenstelde. Voor ze iets over de Ark vertelde ging Marijke v. Raephorst na wat men eigen lijk eist van een kinderboek, voor de leeftijd van 914 jaar. Als eerste eis wilde ze stellen dat het ook voor vol wassenen boeiend moet zijn en ten twee de wenste ze niet meer zo’n strakke scheiding tussen jongens- en meisjes boeken. Ze wilde dat in een kinderboek een stuk leven neergezet wordt en zag de leeftijdsgrens graag genegeerd. Een kind leest liefst rijp en groen door elkaar en zal soms een schok krijgen als het gegrepen wordt door de schoonheid van taal in b.v. Het Hooglied of een modern gedicht. Er is iets ongezonds in het ombuigen naar het kind, laat het maar reiken naar het hoogste, het zal er van groeien. Annie Schmidt, de samenstelster van „De Ark” had als kind een onverza- IJLST. Woensdag 12 October a.s. het een kwart eeuw geleden zijn, dat onze oud-stadgenoot ds B. Dufour te Wageningen werd bevestigd als predi kant bij de Algemene Doopsgezinde Soci ëteit. Hij werd in 1903 geboren en in 1929 proponent bij de Algemene Doops gezinde Sociëteit. Op 12 October van het daaropvolgend jaar deed prop. Dufour z’n intrede als predikant van de Doopsgezin de gemeente te IJlst. In 1935 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Sappemeer, vanwaar hij op 10 November 1940 naar Wageningen vertrok. Naar wij vernemen is het de uitdruk kelijke wens van ds Dufour, dat de dag van 12 October onopgemerkt zal voorbij gaan. Het concert van het Frysk Orkest op morgen- (Dinsdag) avond, belooft uitzon derlijk mooi te worden. Allereerst zal men kennis kunnen maken met de nieu we dirigent, Alfred Salten. Ten tweede werken niemand minder dan de befaam de violisten Theo Olof en Herman Kreb- bers aan dit concert mee. Zij treden twee maal op, n.l. in het drie-delige concert voor 2 violen en orkest in d kl. terts van Joh. Seb. Bach en in het concert voor 2 violen en orkest, een twee-delig werk van Géza Frid. Een unieke gelegenheid deze kunstenaars van internationale faam, deze beroemde twee-eenheid, te kunnen beluisteren. Het orkest zal vervolgens nog uitvoe ren de Balletsuite uit „Platée” van J. Ph. Rameau, een tijdgenoot van Bach en de vijfde symphonie van P. Tschaikowsky. Het programma bevat een uitvoerige toe lichting betreffende de te spelen werken, benevens een levensbeschrijving van de nieuw-benoemde dirigent van het Frysk orkest en enige bijzonderheden aangaan de de solisten. Het Frysk Orkest heeft, momenteel, mede door de groots opge zette financiële actie, ieders belangstel ling. Laten de muziekliefhebbers uit onze stad en omgeving er nu voor zorgen dat er morgenavond in „Amicitia” geen plaats onbezet blijft. beiden, die het al eens zijn geworden na een nogal schokkende avond, luiste ren naar de voordracht via de radio van een modern gedicht door Reginald Pratt (Peter Holland), de deftig-saaie B.B.C.- omroeper, die nog niet bekomen is van zijn breuk per telefoon met Ann, Steye van Brandenberg en Wim van den Brink als twee terroristen, de een om het ideaal, de ander om het geld, Willy Ruys als politieman Bassett en later als mr Boughtflower, Ria Vroemen als Winifred, het lijk, dat nog geen lijk was, Wim Grelinger als de houder van het hotel, waar de brede opvattingen Met het verhaal dat Hitler nog zou leven is definitief afgerekend nu uit Rus land naar West Duitsland teruggekeerde ooggetuigen van het drama van 30 April 1945 hebben bevestigd dat Hitler en Eva Braun zelfmoord hebben gepleegd. Hun lijken werden met benzine overgoten en verbrand. De Keuze-Commissie van de KNVB heeft het Nederlands elftal, dat a.s. Zon dag in het stadion Feynoord tegen Bel gië speelt, als volgt samengesteld: DoelDe Munck (Fortuna ’54) Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC) Midden: Schaap (’t Gooi, aanvoerder), Van der Hart (Fortuna ’54) en Klaas- sens (Spel. VVV ’03); Voor: Bosselaar (Feyenoord), De Bruyckere (Willem II), Appel (Fortuna ’54), Brooymans (Willem II) en Clavan (SHS). Reserves zijn: Feijt (Willem II), Ker- kum Feynoord),Brusselers (PSV) en Schouten (Feyenoord). ft A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1