V.P.R.O.-avond een groot succes Montgomery acht Westelijke oorlogs-organisatie ongeschikt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST iii Kritetoaniel spile „Don Pedro” Ss Splitsing B.V.O.L. nogmaals in discussie Uitstekend Concert van het Frysk Orkest |M ft 110e Jaargang No. 82 Donderdag 13 October Redacteur: L. KIEZEBR1NK Omschakeling op aardgas tót C. H. van Noort overleden K.L.M. bestek verduisterd Afscheid Ds v. d. Plaat Benoemd Bioscoopnieuws Pereboom bloeit weer Opbrengst collecte Benoeming aangenomen W ereld-kampioen- goochelaar naar Sneek Winterprogramma I.V.A.O. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Besmettelijke Ziekten Wegzuiging van arbeids krachten Jeugdwerk in Amerika Nieuw gebrandschilderd raam in gemeentehuis Wymbritseradeel Zeepost - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ds W. Banga overleden Hans en Grietje in Amicitia Ongelukken „Post voor U”. Benoemd als 2e machinist aan de Zui velfabriek Normandia alhier, de heer W. P. de Jong te Wyckel, thans werk zaam in gelijke betrekking te Wagenin- gen. OUDEGA (W.). Naar wij vernemen hoopt ds v. d. Plaat op 13 November a.s. afscheid te nemen in de Geref. Kerk al hier en op 27 November zijn intrede te doen te Dieren. Bevestiger is ds de Roos aldaar. Voor hun bezoek aan de West zullen HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard Zaterdag 15 October, met het K.L.M. toestel „Jan van Riebeeck” van Schip hol vertrekken. Op de FotoGezagvoerder Nico Bos (links) en stewardess Mej. Rijpstra (rechts). Verschijnt; MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het dagboek van een verliefde vrouw. In deze film vinden we Maria Schell en O. W. Fischer terug na hun succes in „Zolang je bij me bent”, maar in een vrolijke film, met echt menselijke accen ten Het dagboek van Barbara Holzmann (Maria Schell) doet een boekje open over haar nog niet zeer standvastig huwelijk met Paul Holzmann (O. W. Fischer) die van avontuurtjes houdtmaar hij is erg onhandig in het bewaren van het geheim, en Barbara is als alle vrouwen erg knap in het ontdekken er van. En zo gaat een jaloerse en op revanche beluste vrouw op het oorlogspad. Het had een drama kun nen worden, maar gelukkig is er een wijze, subliem gespeelde Oma (Marga- rethe Haagen) en een grappig zoontje Karli (Gerd Sylla) en alles wordt door regisseur J. van Baky in een lichte, vriendelijke en toch menselijkwarme comedie-stijl gehouden. Via het dagboek, dat de situaties komisch en intelligent belicht, neemt hij de huwelijks-strubbe- lingen niet zo serieus en toont hij aan dat het allemaal wel losloopt in het le ven, als de mensen elkaar maar willen begrijpen. Het dagboek wordt in het Ne derlands gesproken door Sophie Stein. OUDEGA (W.). Als bijzonderheid kan worden vermeld dat bij de heer P. Kas persma alhier een perenboom voor de tweede maal in bloei staat. De collecte voor de gezamenlijke mili taire fondsen alhier op 6 October j.l., heeft opgebracht 508.04. Onder auspiciën van Kunst aan Allen gaf het Frysk Orkest Dinsdagavond een concert in Amicitia. De belangstelling voor symphonie-concerten neemt toe. Dat is zeer zeker een verheugend teken, doch zolang er nog onbezette plaatsen zijn, zijn wij niet tevreden Het Frysk Orkest is, zoals de heer Ba- rendsma, de voorzitter van „Vrienden van het orkest” in zijn propagandawoord terecht opmerkte, het orkest van ons al lemaal en heeft recht op onze daadwer kelijke steun. Bij een volgend concert verwachten wij dus een massale opkomst. Zeer binnenkort zal er een actie worden gehouden ten bate van het orkest, waar over nog nadere bijzonderheden volgen. Het pionierswerk van de te vroeg ge storven dirigent Kor Ket wordt nu voort gezet door Alfred Salten. En Salten, dat bleek al spoedig, is een geboren dirigent Hij weet de orkestle den te inspireren en op te voeren. Zon der de grote lijn uit het oog 4e verliezen, schenkt hij de nodige aandacht aan de details. Wij denken hierbij aan de prach tige pianissimo’s, de fraai uitgevoerde crescendo’s en dé-crescendo’s, het laten uitkomen van verschillende fijne solo- trekjes, e.d. kortom, Salten weet door zijn degelijke leiding er uit te halen, wat er uit te halen is. Begonnen werd met het concert voor twee violen en orkest in d kl. terts van Joh. Seb. Bach. Theo Olof en Herman Krebbers speelden hun partij voortreffe lijk. De beide hoekdelen werden met veel vaart en gloed uitgevoerd. Het prachtige largo ma non tanto werd dienovereen komstig vertolkt. Een uitzonderlijk mooi geheel, met een zeer verzorgde orkest begeleiding. In het concert voor twee De heer E. Metz alhier heeft de benoe ming tot lid van de gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer S. Havinga, aangenomen. De Nederlandse goochelaar Fred Kaps, die op twee achtereenvolgende internati onale goochelcongressen (Barcelona 1952 en Amsterdam 1955) de titel van wereld kampioen behaalde en bovendien bezitter is van de gouden goochelstaf uit Zweden en vele andere trofeeën, zal Donderdag 20 October in Sneek optreden in Amici- tia-Theater met o.a. de trucs (de onge looflijke zout-truc) waarmee hij onlangs de wereldtitel veroverde. Aan het programma werken voorts mede o.a. Kruier no. 24 en zijn koffer volMiss Mary Matonel het onbreek bare meisje, Rudi Carrell conferencier, Dick Harris met iets aparts, Mr Latude muzikale omlijsting. Algemene leiding Herman Rinket’ Variété. De afd. Sneek van het Instituut voor Arbeidsontwikkeling zond ons haar zeer gevarieerde en aantrekkelijke winterpro gramma. Het wordt a.s. Maandag geopend met een Paddenstoelen-tentoonstelling in het Piter Jelles Hüs, welke die dag en ook de volgende geopend is van 7 tot 10 uur. Op beide avonden zal in een der kleinere zalen een filmstrook deskun dig toegelicht worden getoond, zodat de bezoekers hier een mooie gelegen heid wordt geboden hun kennis op dit terrein te vergroten. Overdag is er weer gelegenheid voor schoolbezoek in klasse- verband. Gezien het succes van verleden jaar, mag stellig ook nu weer een druk bezoek verwacht worden. Verder vermeldt het programma een voordrachtavond door Willem van Capel- len, lezingen met films van het Staats bosbeheer, over het werk van de carica turist Albert Hahn en over Joego-Slavië, een voordrachtavond verzorgd door Ro- lien Numan, alsmede een bindingsavond in samenwerking met de afdeling van de P.v.d.A. Voorts geeft de heer J. G. Groot hof! een cursus van zes avonden over „Onze Aarde", toegelicht met 240 plaat jes op filmstroken. Deze cursussen, die om de veertien dagen gehouden worden, vangen aan op Donderdag 17 November a.s. Voor nadere bijzonderheden raad plege men t.z.t. de advertenties. AAwtentkptijs 15 ct, rwr mjn. B»j oootract la^er. Ahiw»rnniwpfy iV per half jautf. jftacco per post f 3.75 per Giro 5O7«8 ten name van firma B. J. Drijfhout, Sneek. opperbevelhebber van de Noord-htlan- tische strijdkrachten, zal de Westelijke alliantie heer en meester in de lucht worden als de onderscheidene lucht machten niet georganiseerd en gediri geerd worden als een enkel machtig wapen. Er dient een politieke autoriteit voor het voeren van een eventuele wereld oorlog te komen in het Westen, mijns inziens het beste in Noord-Amerika, al dus Montgomery. De militaire oorlog voering zou in handen moeten komen van een hoogste militaire autoriteit, die de luchtpperaties over de gehele wereld zou uitzetten, het liefst via een daartoe be noemde opperbevelhebber. LONDEN. Veldmaarschalk Lord Montgomery heeft gisteren in een toe spraak tot officieren van het Britse leger gezegd dat de oorlogsorganisatie van de Westelijken geheel en al onge schikt is voor de moderne tijd. Het be langrijke punt is de strategie, die wordt gevolgd. Is die verkeerd dan deugt de hele zaak niet, aldus Montgomery. In een wereldoorlog in de naaste toekomst zal de luchtmacht de dominerende fac tor zijn. Daarom moet in de strategie van de Westelijke alliantie de beheersing van het luchtruim voorop staan. In een oorlog tussen het Oosten en het Westen moet het Westen de zeeën beheersen d.w.z. in staat zijn ze zelf te gebruiken en de vijand het gebruik er van te ont zeggen. Tegelijkertijd moet het de vijan- delijke landstrijdkrachten verhinderen Westelijk gebied te bezetten. Dat is in een paar woorden de strategie van de moderne oorlog, aldus Montgomery. Omdat het vermogen tot vernietiging ongekende afmetingen heeft aangeno men, zal er ook een wijziging in het tempo van de oorlog komen. De vernietiging zal vrijwel terstond beginnen. Daarom is het duidelijk dat de strijdkrachten voor deze beslissende operaties er al in vredestijd moeten zijn. Wanneer er gemobiliseerd moet worden, zal er niet, zoals in het verleden, tijd zijn die strijdkrachten op te leiden, na dat de oorlog al is begonnen. Maar nooit, aldus de plaatsvervangend In ons land zijn 29 gevallen van kin derverlamming aangegeven van 25 Sep tember tot en met 1 October. En wel 1 in de Noordoostpolder, 1 in de provincie Groningen, 10 in Overijsel, 7 in Gelder- land, 1 in de provincie Utrecht, 1 in Noord-Holland, 3 in Zuid-Holland en 5 in Noord-Brabant. Voorts werden o.m. 195 gevallen van roodvonk en 142 van dysenterie aangegeven. «n DONDERDAGS In een gecombineerde vergadering van Ons Oud Verbond en de C.J.M.V. Timo- theus heeft Woensdagavond in het Geb. v. Chr. Bel. de heer J. C. Gordeau, secre taris van het C.J.M.V. te Enschedé, ge sproken over het werk onder de jeugd in Amerika. Spr. schetste het ontstaan van dat werk aldaar, waaruit duidelijk bleek dat daar een heel andere opzet van het werk is dan hier en het meer gericht is op de practische oplossing van tal van moeilijkheden, die met het uiterlijke le ven in verband staan. In grotere plaat sen vindt men grote gebouwen, waar een grote service aan de bezoekers wordt geboden, terwijl men in de ver. lid kan worden van onderafdelingen, die een be paald onderdeel van het werk vormen, zonder dat men lid is van de hele ver eniging. Het bestuur zorgt dan voor de godsdienstige leiding. Ook het kerkgaan is daar op een heel andere leest ge schoeid en emigranten hebben vaak grote moeite om zich daarbij om te schakelen van hun eigen godsdienstige gewoonten. Men is daar meer geneigd tot een practische hulpverlening, ter wijl men in West-Europa de nadruk legt op de geestelijke vorming. Kortweg ge zegd is de Amerikaan eerst Amerikaan en dan christen, in tegenstelling met hier waar men eerst christen en dan va derlander wil zjjn. Dat zo'n andere in slag moeilijkheden opleverde bij de eeuw- feest-herdenking in Parijs, valt te be grijpen, hoewel ook daar de bede van Christus: Dat zij allen één zijn, sterk tot uiting kwam. Enkele vragen werden ge steld, welke spr. beantwoordde. De voor zitter de heer H. Koerten, dankte de in leider voor zijn leerzame uiteenzetting, waarop deze met dankgebed sloot. Het aantal gebrandschilderde ramen in ’t Gemeentehuis van Wymbritseradeel is met een verrijkt. Het Waterschap „Heeg” schonk de gemeente n.l. zo’n raam, waar op het wapen van dit waterschap is aan gebracht, voor plaatsing in het trappen huis boven de trap naar het archief op de tweede verdieping. Hier bevindt zich een groot venster raam, dat in zes vakken is verdeeld. In het midden van de onderste rij prijkt nu het nieuwe raam en wie weet nemen de andere waterschappen in deze ge meente de anderen nog eens voor hun rekening. Deze bezitten ook prachtige wapens, zoals de afbeeldingen in het standaardwerk „Nederlandse Wapens” la ten zien en het interieur van het Raad huis zou door zo’n heraldische collectie nog fraaier worden. Hei wapen van het Waterschap „Heeg” verleend op 5 October 1935, bevat in keel (de heraldische naam voor rood) vier ge- styleerde Franse lelies, geplaatst 1-2-1, zo vermeldt genoemd boek. Het schild is gedekt met de gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen. Het fraaie raam, dat vervaardigd is door de N.V. Noordelijke Glasfabriek M. J. Houwink alhier, is Maandag aangebracht. Waarom? Vinden we de Vrijzinnige Radio-omroep dan zo belangrijk? Wij willen geen zuil naast alle andere zui len, geen leven in allerlei hokjes, maar saamhorigheid. Wij willen door elkaar gedragen worden. Maar we zijn ook vol gens de oude Friese zegswijze liever „dea as slaef” en streven naar een Vrije omroep. De V.P.R.O. heeft nu 514 uur zendtijd tegen de andere verenigingen twee en een halve dag. Daarom is het een erezaak voor alle vrijzinnige geest verwanten hun eigen kleine straatje schoon te maken en te zorgen dat de V.P.R.O. in de aether blijft. Ekel. Jo'ekie v. d. Valk en Kitty Knap pert waren als midinettes allerliefst, maar Kitty Knapperts uitbeelding van ’t uitgaande vrouwtje dat lijdt onder haar druk „leeg” leven was uitgesproken knap. En haar dansen met diverse denk beeldige partners kan men zonder over drijving een creatie noemen. Ook als zeemeermin was ze uitstekend, terwijl wij Joekie van der Valk nog zouden wil len noemen in het prachtige lied „Tele gram”. Er zat vaart in dit programma vaart en een goede climax die voerde naar de kostelijke radio-imitaties en de onbetaalbare Amerikaan van Piet Ekel in de vliegmachine. Toen kwam de zak doek er bij, om de lachtranen af te vegen! Een zeer goed programma vol humor en een gevoelige noot. Voor de pauze wekte Ds. Te Riet, in specteur van de V.P.R.O., de aanwezigen op volgend jaar in Rotterdam het 30- jarig bestaan van de vereniging op 2e Pinksterdag mee te vieren, teneinde trouw te betuigen aan de eigen omroep. Probeert meer leden te werven. Vóór 1 December moet Sneek minstens 25 nieu we leden hebben, aldus ds. Te Riet, die verder de aandacht vroeg voor de V.P. R.O.-rallye, waarvoor mooie prijzen be schikbaar zijn. Consul A. J. de Vries opende en sloot de avond, die door zeer velen werd bij gewoond, onder wie leden uit de om geving van Sneek. violen en orkest van Géza Frid leverden beide solisten eveneens subliem werk. Beide kunstenaars zijn volkomen op el kaar ingesteld. Dat bleek o.a. in razend- moeilijke unissono-passages, waarin een volmaakte, eenheid bereikt werd. Qua compositie voldeed het tweede en laatste deel ons het best. Het orkest was in dit werk niet altijd zo homogeen als de solisten. Wij constateerden althans enkele vlekjes in het samenspel. Overi gens alle waardering, in het bijzonder voor de paukenist Piet de Vries. In de Balletsuite uit „Platée” van J. Ph. Rameau, moesten de koperblazers klaarblijkelijk eerst even op dreef ko men. Dit vierdelige werk genoot overi gens een uitstekende vertolking evenals de Symphonie nr 5 van P. Tschaikowsky, waarmee het concert werd besloten. Een fijn genuanceerde weergave. Zonder tekort te willen doen aan de prestaties van de overige orkestleden, willen wij nog even afzonderlijk het aan deel noemen van de le hoornist en dat van de le clarinettist. Zij toch wisten in hun groep bepaald uit te blinken. Het publiek toonde zich uiterst dank baar met een langdurig applaus. Salten betrok, terecht, de concertmeester Ko- warski en alle uitvoerenden in de spon tane huldiging. J. N. Maandagmiddag hield, de B.V.O.L. Sneek en omstreken een buitengewone vergadering, waar nogmaals de splitsing van de B.V.O.L. ter sprake kwam. Zo als bekend was op de vorige vergade ring voorgesteld de B.V.O.L. op te hef fen en als groep toe te treden tot de Bond van Plattelandsvrouwen. Bij de stemming bleek toen evenwel dat het grootste deel van de leden tegen dit voorstel was. De B.V.O.L. bleef dus be staan, hoewel twee bestuursleden, de presidente en de secretaresse, aftraden. Na deze beslissende vergadering hebben nog verschillende vrouwen als lid be dankt. Op de vergadering van Maandagmid dag werd deze kwestie nog eens door enkele dames naar voren gebracht, die Vóór Benny Vreden Dinsdagavond zijn kleine gezelschap op een originele manier aan zjjn publiek voorstelde, sprak Ds. Sjoerd Byleveld uit Oudega (Sm.) een kort propagandawoord voor de V.P.R.O. Hij wees er op, dat deze omroep vereniging door het steeds groeiende aantal radioluisteraars weer beneden de vereiste vijf procent gekomen is. Daarom is het nodig dat er meer abonné’s op „Vrjje Geluiden” komen en zullen wjj deze winter alle krachten inspannen om het vereiste aantal leden te halen, zei hjj. In Ermelo, waar hij de laatste jaren woonde, is op 72 jarige leeftijd overleden den heer C. H. van Noort, oud-leraar aan de Ambachtsschool alhier. De begrafenis zal morgenmiddag op de Alg. Begraaf plaats alhier plaats vinden. Woansdeitojoun hêldde it Kritetoaniel syn earste toanleljoun yn dit winter- skoft. De seal fan Amicitia wie groatfol doe’t foarsitter Van der Werf de lju it wolkom taróp. Dit gau binammen de Kritebistjüren üt Langwar en de Lem mer, dy’t foar dizze joun ütnoege wiene. „Wy miene”, sa sei de foarsitter, „dat wy in goede buorskip Onderholde moatte mei de oare Fryske kriten”. Hy die de oanwêzigen fierders troch, dat it der mei Frysk en Fry net to bést foarstiet. It Haedbistjür fan it Selskip hat dêrom ütsteld it abonnemintsjild mei ien goune to forheegjen. It iennichste Fryske wyk- blêd moat bistean bliuwe. Dêrom die sprekker in birop op ’e leden om it as in eareplicht to biskógjen dizze goune op to bringen. Fierders waerd der bikend makke, dat der dizze winter yn Snits wer in Fryske leargong hólden wurde sil. Hwa’t dér noch oan meidwaen wol, moat der nou by wêze. De Krite buorket noch altyd goed. Der binne op’t heden 1330 leden. Dat nimt net wei, dat der noch altyd nije leden oannommen wurde kinne. Ta bi- slüt frege de foars. noch de oandacht foar de boeketafel mei de nijste Fryske ütjeften. Doe koe dan it doek opgean foar de earste ütfiering fan Schuitmakers nye stik: „Don Pedro”, in forfolch op „Bun galow”, dat forline winter troch it Krite toaniel opfierd is. Yn dit forfolch fine wy muoike Sibbel en Oepke werom. Muoike Sibbel is de nije hüshaldster by de widdou Koopman, hannel yn féfoer op in great doarp. Oep ke komt der as 'de nije motorfeint.Tagelyk komt der in sweager fan de widdou Koopman, Petrus, de fryske Mexikaen, yn Mexiko „Don Pedro” neamd. As diz ze Don Pedro fornimt, dat er op it doarp bikend stiet as de smjunt Petrus Koopman, bislüt er fan rol to ruiljen mei Oepke. Oepke nimt dit oan, om’t er dan ek ris rüch yn it jild omslaen kin. Dizze forwikseling skept fansels alle- gearre brike sitewaesjes, mar ek fan sels komt op’t lést alles goed. Don Pedro blykt in oare Petrus to wêzen as dêr't er foar oansjoen wurdt. Om’t er smoar- ryk is, kin er Jelle en Jeltsje syn omke- sizzers oan de saek helpe, bisoarget er Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentiniës.s. Marinero (13 Oct.) m.s. Paraguay Star (18 Oct.) Australië: s.s. Strafheden (13 Oct.) Braziliëm.s. Paraguay Star (18 Oct.) Canadas.s. Maasdam (13 Oct.) s.s Pr. Maurits (18 Oct.) Chilivia New York (13 Oct.) via New York (19 Oct.) Ned. Antillen s.s. Bennekom (17 Oct.) m.s. Jason (17 Oct.) Nieuw Zeelandvia Engeland (15 Oct.) Surinames.s. Bacchus (18 Oct.) Unie van Z. Afrika en Z. W. Afri ka: m.s. Jagersfontein (18 Oct.). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Kasper syn sinten, dêr’t er al sa lang op wachtet en makket er Oepke kaptein op ’e frachtboat, sadat dy nou einliks en to lésten muoike Sibbel yn ’e wacht slepe kin. In healwiis forhael, sa’t men sjocht, gjin blyspul, mar ien brike klucht, dêr’t it publyk him om ta de teannen üt for- makke hat. Fansels hoecht net elk stik In „dreech” stik to wêzen en as klucht- spul koene wy de earste twa bidriuwen wol wurdearje. It léste bidriuw wie nef- fens üs stikken minder. De koartswyl (fan geastigens kin men yn dit stik min prate) wie yn dit bidriuw wol ris hwat al to grouwélich en it waerd suver dra kerich, doe’t troch alle healwizens ek noch in stikje morael bimjukse waerd. Hwat it spyljen oanbilanget binne wy fol lof. Jelle, de boekhalder (De Groot)j en Jeltsje, syn faem (juff. Brünsma). bleauwen noch hwat ünder de mjitte. Hja hawwe har holding noch net foun en wisten mei har bannen, ja mei har hiele lichum soms gjin rie. Mei hwat mear routine komt dit grif wol yn oar- der. De oare spilers: mefr. Kingma as Sibbel, R. Posthuma as Oepke, H. R. Ferwerda as Petrus, Hofmeester as Drukker, Jaspers as Kasper, Mefr. Kla- sema as Aegje en T. Tamminga as Ynke diene foar in oar net folie ünder. As in bysünder knap stikje spyljen wolle wy efkes apart neame de scène tusken de pseudo-Oepke en Ynke yn it twadde bidriuw. Dêr wie ek de knappe regy fan Lammert Popma tige to for- nimmen. De toanieloanklaeijing fan „It Han- delshüs” Sytsma en it kapwurk fan Ha- mersma wie tige yn oarder. Nei ófrin koe der noch dounse wurde yn de foyer, dêr’t it orkest G. Schuil foar de musyk soarge, néi’t it him yn ’e seal ek al tige ward hie. v.d.K. SNEEKER NIEUWSBLAD In de ouderdom van ruim 75 jaar is te Purmerend overleden ds. W. Banga, emeritus predikant van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Hij werd op 12 Dec. 1879 te Betterwird bij Dokkum ge boren en deed op 25 Augustus 1907 in tree als predikant van de Doopsgezinde gemeente van Broek op Langendijk. In 1914 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Wolvega en stond daarna tot zijn emeritaat op 1 Ja nuari 1945 nog ruim 15 jaar in Purmer end. Ds. Banga was voorzitter van het voorlopige comité, dat in Utrecht een vergadering belegde, waaruit later de bekende vereniging „Pro Senectute” is ontstaan; en waarvan hij vele jaren hoofdbestuurslid is geweest. Nieuw bestuur nog niet volledig. er met klem op aandrongen toch als groep toe te treden tot de Bond van Plattelandsvrouwen omdat men dan, als men landelijk verbonden is, meer zeg genschap in verschillende aangelegen heden zou hebben. Van de vergadering, die onder leiding stond van mevrouw HeringaElzinga uit Scharnegoutum, oud-presidente en nu ere-lid, kwamen protesten tegen deze zienswijze, en het hartstochtelijke plei ten van een der dames voor het voort bestaan van de vereniging werd met ap plaus onderstreept. De afdeling van de B.V.O.L. blyft dus bestaan en is nog een vry grote vereniging met een tweehonderd vijftig leden. On geveer vijftig dames hebben bedankt. Op deze vergadering moesten dus, in de plaats van de afgetreden bestuurs leden, twee opvolgsters worden gekozen, die men vond in mevrouw van Zanten en mevrouw Maat, beiden uit IJlst. Een presidente werd nog niet gevonden. Daar ook mevrouw Kiestra voor haar bestuursfunctie bedankte, moeten er op de eerstvolgende vergadering nog min stens twee bestuursleden worden geko zen. Na dit bewogen gedeelte van de ver- gacering hield mevrouw Priester een in teressante causerie over een door haar gemaakte reis, waarbij aardige films ge draaid werden. Ook het Sneker filmpje had veel succes. Voor de geprojecteerde cursussen bleek te weinig belangstelling te bestaan, zodat deze niet door gaan. Mevrouw Heringa sloot daarna deze zeer goed bezochte vergadering. Zaterdagmiddag a.s. aanvangende half drie geeft het kinderoperettegezelschap van Chris Hofland, dat zich hier al be kendheid heeft verworven door zijn goed verzorgde kindervoorstellingen zoals Roodkapje, Dik Trom enz., in Amicita een voorstelling van het sprookje Hans en Grietje. De heer Hofland heeft dit sprookje geheel omgewerkt tot kinder- operette, met mooie liedjes, leuke dansen en prachtige costumes. Al met al een voorstelling waarover groot en klein nog lang zullen napraten. w» "'fc» Te Genemuiden is een personenauto uit Hasselt, waarvan de bestuurder waar schijnlijk door de mist misleid werd, in het Zwarte Water ter hoogte van het pontveer gereden. De pont bevond zich aan de overkant. De auto bleef met de achterwielen achter een staalkabel han gen en liep snel vol met water. Enige vissers slaagden er in de bestuurder, de heer Knol, te redden, doch de ijlings per roeiboot toegeschoten veerman en zijn helpers konden de tweede inzittende, de 70-jarige vader van de heer Knol, niet snel genoeg uit de auto trekken. Toen men er in slaagde het portier te openen, 'bleek hij reeds overleden. Een 79-jarige inwoner van Zwolle H. F. Pinkse, is in het riviertje de Aa aan de rand van de gemeente verdronken toen hij aan het vissen was. De Rijkspolitie heeft in de afgelopen weken op Schiphol een onderzoek inge steld naar vermoedelijk opzettelijke ver duistering van aan de K.L.M. toebeho rend bestek, meldt het Alg. Handels- blad. Men was op verscheidene plaat sen K.L.M.-bestek tegengekomen dat op illegale wijze in de handel moet zijn ge bracht. De vuilnisophaaldienst op Schip hol wordt verpacht aan derden, en de pachter is constractueel verplicht al het bestek dat hij in de vuilnis vindt terug te geven aan de K.L.M. Dit is waarschijnlijk niet gebeurd en een of meer personen in dienst van de vuilnis ophaaldienst hebben vermoedelijk dit be stek bij elkaar gezocht en te eigen bate verkocht. Zulks is echter nog niet be wezen. Het staat verder vrijwel vast dat het aantal lepels, messen en vorken dat in de vuilnisbak belandde, niet door K.L.M.-personeel opzettelijk werd ver groot. Er is altijd een zeker percentage aan bestek dat onopzettelijk in de vuil nisbak belandt. Dagelijks gaan op Schip hol 15.000 stuks bestek door de afwas machines. Alle personen die in verband met de vermoedelijke verduistering zijn gehoord zijn na voorleiding aan de Offi cier van Justitie te Haarlem weer op vrije voeten gesteld. Zoals bekend, hebben de Kamers van Koophandel voor Drenthe, voor Fries land, voor Groningen en voor de Veen koloniën en Oostelijk Groningen gemeen schappelijk het vraagstuk van het weg zuigen van arbeidskrachten uit het Noor den des lands door bedrijven in het Wes ten ter hand genomen, nadat eerder al door ieder dezer Kamers afzonderlijk aandacht aan dit vraagstuk was besteed. Voorop gesteld zij, dat het niet gaat om de verplaatsing van permanent werk lozen uit de overschotgebieden naar het Westen, doch uitsluitend om arbeids krachten, welke in de bedrijven in het Noorden werkzaam zijn. De Kamers hebben gezamenlijk in de drie Noordelijke provincies een nader on derzoek ingesteld. Hierbij bleek, dat er ook in het Noorden een groot tekort aan arbeidskrachten bij het bedrijfsleven be staat, vooral op het gebied van de ge schoolde arbeiders. Naar voren kwam evenwel, dat het aantal naar het Westen vertrokken ar beidskrachten, voor zover onttrokken aan de Noordelijke bedrijven, in de loop van 1955 geen grote afmetingen heeft aange nomen. De indruk bestaat, dat de be doelde migratie in verschillende delen van het gebied in de jaren 1953 en 1954 groter is geweest. Procentsgewijs, zo werd vastgesteld, is het vertrek van ge schoolde werknemers wel iets hoger dan dat der geoefenden en ongeschoolden. Het is van belang, dat de verdere ont wikkeling nauwlettend wordt gadegesla gen. Van betekenis kan het zijn, dat het bedrijfsleven in het Noorden nog meer aandacht besteedt aan de scholingswerk- plaatsen. Na deze toespraak werd het program- „Post voor U” door het gezelschap Ben ny Vreden in een vlot tempo afgewerkt. Wat dit kleine ensemble van vjjf perso nen brengt kan zeker wedijveren met alles wat op dit gebied in ons land ge bracht wordt. Geestige, beschaafde con ference en liédjes van Benny Vreden, kostelijke radio-imitaties van Piet Woensdag 19 October wordt Sector VI (binnenstad West) op aardgas overge schakeld. Alle verbruikers in die sector wordt deze week de bekende circulaire met instructies toegezonden. Men houde zich daaraan strikt en gebruike van Dins dag 18 October 22 uur (dus 10 uuy ’s avonds) onder geen enkele voorwaarde meer gas De sectordag voor sector VII (be grensd door Zwette, Stadsgracht, Paral lelweg en Dr. Kuyperlaan) wordt nog nader bekend gemaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1