Het Koninklijk Paar op weg naar de West 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Rondom het Sneekermeer Filmpremière Zuid-Westhoek Leerling-verpleegster aangerand en vermoord AGENDA Maandag 17 October 1955 110e Jaargang No. 83 RedacteurL. KIEZEBRINK Een bridge-school in Sneek Twaalf inbraken in één Nogmaals de Gravinneweg Pseudo graaf Kerknieuws Conflict Friese Scheidsrech- Kras tersver. - F.V.C. opgelost Benoemd Blauwe N.V. Na bijna 40 jaar Kuiper af N.C.V.B. Scharnegoutum Zoon overreed vader met vrachtwagen -~== Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ==--■ a ---- Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Twee vermiste broertjes dood gevonden gebouw Botsing Groetplicht ingekrompen Dodelijke val Ds. J. Hengeveld 45 jaar predikant Na aanrijding op de vlucht Cybernetica I I SNEEKER NIEUWSBLAD hoger en van een een op Benoemd tot assistent aan de Coöp. Zuivelfabriek H.O.Z. te Heeg de heer J. Jansen te Middelburg. De besturen der drie Friese Scheids- rechtersverenigingen, nl. Sneek, Heeren- veen en Leeuwarden delen met genoe gen het volgende mede: Geref. Kerken. Bedankt voor Schoon hovenWillige Langerak ds J. P. Has pels te Goënga. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 50748 ten name vaa firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De eerste delen van de beelden, welke door de beeldhouwer Rddecker zijn ver vaardigd, worden naar het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam vervoerd. Het monument moet op 5 Mei 1956 gereed zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotter- dam-Vreewgk, ds. J. N. de Ruiter te Leiden, vroeger te Sneek. Geref. Kerk. Bedankt voor het be roep naar de Geref. Kerk van Heeg, Ds. B. Scholte te Bergen (N.H.) Vervolgens ging het per auto naar het gouvernementsgebouw, waar de lunch werd gebruikt. Zowel Koningin Juliana als Prins Bernhard zagen er opgewekt en niet in het minst vermoeid uit na hun transatlantische vlucht. Volledig ambtloos is Boomsma even wel nog niet. Hg blijft agent en corres pondent van ons blad en wg hopen, dat hij deze werkzaamheden nog vele jaren en cp dezelfde accurate wijze als tot nu toe, zal kunnen blijven verrichten. Donderdagmorgen om half acht ont dekten enige voorbijgangers op weg naar hun werk aan de Oude Wouden- bergse Zandweg te Zeist, half verscho len tussen het akkermaalshout, het ont zielde lichaam van een jonge vrouw, de 22-leerling-verpleegster Willemijntje van Soest, werkzaam bij het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort, die door worging om het leven moet zijn ge bracht. Zg was de avond tevoren met een bus van de N. B. M. van de lijn AmersfoortZeist naar Zeist vertrok ken om een bezoek aan haar ouders te brengen, die nabij het kinderhuis Betha- hië wonen, en is vermoedelijk bij de halte voor de Gerofabriek aan de Berg weg aldaar uitgestapt om de kortste weg naar huis, de donkere en verlaten Oude Woudenbergse Zandweg te nemen. Toen de onmiddellijk gewaarschuwde politie-autoriteiten onder leiding van de commissaris en de hoofdinspecteur van de recherche en het parket uit Utrecht ter plaatse verschenen, werd het meisje een achttal meters van de weg gevonden. Uit sporen in de berm van de weg kon worden afgeleid dat er een hevige wors teling met de tot nu toe onbekende da der moet hebben plaats gevonden. Bij reconstructie van de moord bleek dat het meisje ernstig was aangerand Op Woensdag 2 November zullen on ze stadgenoten die tot nu toe niets o weinig van het populaire bridgespel af wisten, de gelegenheid krijgen zich daar in te bekwamen. De Bridge-Academii uit Amsterdam gaat die avond onde leiding van mevr. Vrolijk in hotel D< Wijnberg aan het werk en daarbij za een cursus gegeven worden voor begin ners en enigszins gevorderden, wel' curusus door de oefenmeester van d< Nederlandse Bridgebond, Filarski, i: samengesteld. Het schijnt in de bedoe ling te liggen, dat de heer Filarski ééi der cursus-avonden zelf komen zal, zo dat de cursisten dan de gelegenheid krij gen eens zeer moeilijke onderwerpei met deze Nederlandse bridgemeester aa: te roeren. Ongetwijfeld zullen vel< stadgenoten de gelegenheid aangrijpei nu eens goed bridge te leren, want wit wil in de toekomst niet eens meedoen aan de vele interesante drives en wed strijden welke ieder jaar in alle delen van het land georganiseerd worden Volgens Filarski behoeft men zeker geen bridgemeester te zgn om een dergelijk gebeuren te kunnen meemaken, terwijl bridge, in tegenstelling met vele andere sporten, door è.lle leeftijden kan wor den beoefend. Een en ander maakt het begrijpelijk, dat de Ned. Bridgebond in enkele jaren van 5000 op 18000 leden is gekomen! En de Bridge-Academie hoopt dit aantal nog te doen stijgen. De negenjarige George en zesjarige Les lie Koot, de twee broertjes die sinds Donderdagavond zes uur te Amsterdam werden vermist, zijn gisteravond dood teruggevonden. Op nog geen veertig meter afstand van hun ouderlijk huis, aan de Geelvinksteeg, vonden twee auto- bewakers de kinderen, zittend in een kist, die in een hoek van het parkeer terrein achter het Carltonhotel stond. Vermoed wordt, dat de kinderen in de kist zijn gaan zitten, waarna het deksel is dichtgevallen. In dat geval zouden de broertjes door verstikking om het leven zijn gekomen. Uiteraard is de politie druk doende om na te gaan of er soms misdrijf in het spel is. Het feit, dat het deksel na het dichtklappen, van binnenuit niet meer kon worden geopend, doet de politie voorshand echter in een ongeluk geloven. (Alg. Dagblad.) Zaterdagmiddag vertrok de Jan van Riebeek van Schiphol. Het toestel landde Zaterdagnacht om veertien minuten voor één op het vliegveld van Santa Maria op de Azoren. De Koningin en Prins werden namens de Portugese regering begroet door de plaatselijke president. Ook jhr. E. Boreel, gezantschapsraad te Lissabon, was op het vliegveld aanwezig. De Ko ningin werden bloemen aangeboden. Tijdens het oponthoud, dat slechts veertig minuten duurde, wandelde het Koninklijk Paar op het vliegveld. Aan de leden van het gevolg werd een cock tailparty aangeboden. De tweede etappe voerde naar de Ber- muda-eilanden. Gistermorgen om 11.13 uur Nederlandse tijd landde de Jan van Riebeek op het vliegveld Kindley, nabij Hamilton. Ofschoon het vrijwel de gehele ochtend had geregend, klaarde het weer op tegen de tijd van de aankomst. Er waren ongeveer tweehonderd mensen op het vliegveld aanwezig. De Koningin en de Prins werden, toen zij uit het toestel stapten, begroet door Sir John Cox, voorzitter van het huis van afgevaardigden, die tevens de Neder landse consul te Hamilton is. Verder wa ren er de waarnemend-gouvemeur A. G. T. Chaplin en kolonel W. Peterson, com mandant van de Amerikaanse luchtbasis op de Bermuda-eilanden. Het Koninklijk Paar onderhield zich enige tijd met de vijftien Nederlanders, die naar het vliegveld waren gekomen. Een groep inbrekers heeft Vrijdag nacht, meldt het Alg. Handelsblad, niet minder dan twaalf inbraken gepleegd in de industrieflat aan de Oostzeedijk te Rotterdam, waarin 20 bedrijven zijn ge vestigd. Nadat de dieven in een werk plaats een snij apparaat hadden ontdekt, lieten zij de zware gasfles in het maga zijn staan, maar leidden de slangen via de gevel naar het op de eerste étage gelegen kantoor van een andere onder neming. Zij brandden een groot gat in de kluis en stalen daaruit circa 1000. De dieven men vermoedt dat het ten min ste zes man geweest moeten zijn heb- oen daarna nog aan elf verschillende kantoren een bezoek gebrachtdaartoe zijn verscheidene zware ijzeren in het dak aangebrachte roosters verplaatst, die amper door vijf personen te tillen zijn. Uit een op een der kantoren staande bureaulade heeft men voorts nog 1000 gestolen. In andere lokalen maakten de dieven zich meester van kleinere bedra gen. In een der kantoren hebben zij op hun gemak een glaasje genever gedron ken. Alle firma’s waren aangesloten bj de nachtveiligheidsdienst, doch zonder dat de controleurs iets hebben bemerkt, heeft men deze twaalf inbraken gepleegd. en DONDERDAGS dat zg niets zou zeggen, „anders ver gaat het je zoals die verpleegster in Zeist”. Het meisje, dat in Zonnegloren werkt, is natuurlijk wel naar de politie gegaan en heeft deze een signalement van haar aanvaller verstrekt. Een klop jacht leverde niets op. Vrijdagmiddag is te Amersfoort wel een man gearresteerd, die enkele dagen geleden een meisje in Klein Zwitserland had aangerand. Dat meisje had uit schaamte het feit ver zwegen, maar na de moord te Zeist is ze naar de politie gegaan. Deze toonde haar een reeks foto’s van ongure ele menten, en op een daarvan herkende zij de dader, die spoedig werd gearresteerd en bekende. De leerling-verpleegster uit Soestduinen die ook met hem werd ge confronteerd heeft hem echter niet her kend als haar aanvaller. Zaterdagmiddag omstreeks half vier had op de hoek van de Gysbert Japiks- straat en Waling Dgkstrastraat een botsing plaats tussen een Groninger autubus, die de spelers van De Heracli- den uit Uithuizermeeden naar het ter rein aan de Noorderhoek bracht, en een Volkswagen. Persoonlijke ongelukken deden zich hier niet bij voor, maar de Volkswagen werd aan de voorkant ge heel inelkaar gedrukt. Minderen van leger, luchtmacht en marine moesten tot nu toe aan onder- officieren-meerderen boven de rang van sergeant de militaire groet brengen. Thans is bepaald dat deze groet alleen beperkt blijft tot onderofficieren van het zelfde onderdeel. Soldaten van de lucht macht dus groeten alleen onderofficie ren boven de rang van sergeant van de luchtmacht. In de groetplicht aan offi cieren is geen wijziging gekomen. Even eens is wijziging gebracht in het bren gen van eerbewijzen door de schildwacht aan officieren. Hij zal voortaan aan alle officieren, zowel mannelijke als vrouwe lijke, het verschuldigde eerbewijs moeten brengen. Verder zal hij het eerbewijs (met het geweer aan de voet) alleen brengen aan de (mannelijke) onderoffi cieren van zijn onderdeel. In de nazomer van het jaar 1911, was de Gravinneweg aan de Oostelijke oever van het Sneeker Meer over een grote afstand droog komen te liggen, en deed zich voor als een brede zandplaat, die niets van een door mensenhand tot stand gekomen kunstwerk had. De heer Dok- kum heeft haar dan ook beschreven als een diluviale verheffing, waarvan de heer W. T. Stam enige goed geslaagde fotografiën maakte. De negatieven kwa men dank zij de heer Stam in het bezit van het Museum. De verhalen over funderingen zullen echter hun ontstaan te danken hebben aan de inderdaad steenharde ijzeroer- concreties, die aan het oppervlak voorkomen. Over het ont staan daarvan laat de heer Dokkum zich niet uit. Thans weten wij evenwel, dat het hier een zelfde soort afzetting be treft als de beKende oer-banken onzer heidevelden. Deze oer-banken wijzen steeds op een eeuwenoude heide-vege- tatie, waardoor het in zandgrond aanwe zige ijzer uitloogde, en in de vorm van ijzerhydroxyde, een of twee voeten die per, weer neersloeg, aldus een voor het grondwater ondoordringbare, ijzeroer- koek vormende. Hieruit volgt, dat ook de Gravinneweg een heide vegetatie moet hebben gedragen, die in later eeuwen bij het stijgen v. d. grondwaterstand, onder het gemiddelde binnenwaterpeil kwam te liggen. Toen de golven van het Sneeker Meer de Gravinneweg eenmaal geheel overdekten, spoelden zij de bovenste, uit geloogde zandlaag, het z.g. loodzand weg, en knaagden vervolgens aan de daaron der liggende oer-bank. Daarbij ontston den losse brokken ijzeroer, die, hoewel slechts bestaande uit kwartszand, en sa mengekit door ijzerhydroxyde, bedrieg lijk veel op donker bruine, door de golf slag gladgepolijste kiezelstenen lijken. Droogt men deze „stenen”, dan vallen deze spoedig tot ijzerhoudend zand uit een. De eigenaardige benaming „Gravinne weg” komt ook elders in Friesland wel voor. Er is zelfs een „Prinsesseweg”, een zandrug in het veengebied tussen Grouw en Eernewoude. Het betreft hier steeds op natuurlijke wijze afgezette, langge rekte zand of zeeklei formaties in veen gebieden, die men in sommige gevallen inderdaad als weg heeft benut. De z.g. „Kromme Haskerdijken” is daar een goed voorbeeld van. Omdat men in het duister tastte over het ontstaan van deze „we gen”, schreef men deze toe aan legen darische personen uit een schemerig ver leden. Zo kent Drenthe zijn „Romeinse wegen”, toegeschreven aan de Romeinse veldheren uit de tijd van keizer Augustus en Tiberius, Oost-Frieslands „Konreb- Bijna 40 jaar werkte de heer M. Boom sma te Oudega (W.) als kuiper aan de zuivelfabriek van de K.N.M. aldaar. Duizenden en duizenden botervaten zijn in die jaren door zijn werkzame handen gegaan, maar nu heeft een jongere kracht zijn plaats in de kuiperij ingeno men. Hij heeft de vier kruisjes nl. niet volgemaakt. De pensioengerechtige leef tijd was al enige tgd geleden bereikt en Zaterdag heeft hij de hamer neergelegd en het witte werkpak voor goed aan de kapstok gehangen. De rust wordt hem echter na zoveel jaren van trouwe plichtsbetrachting door iedereen gaarne gegund. SCHARNEGOUTUM. Woensdagavond j.l. kwam de afdeling van de N.C.V.B. in het „Nieuwe Tolhuis” bijeen onder lei ding van presidente mevr, van Andel. Er was een flinke opkomst. Met grote belangstelling werd geluisterd naar de spreker voor deze avond Ds C. P. van AndeL OnderwerpGods ene Kerk en onze vele Kerken. Te Franeker is gisteren mevr. H. v. VlietSij sling uit Leeuwarden, die al daar op bezoek was, door een lichtschep ping gevallen en gedood. In een klein houthakkersdorpje in Australië bleken dertig van de 37 leer lingen van de plaatselijke school over tuigde dronkaards te zijn. De „meester" moet de kinderen na elk weekeinde met melk ontnuchteren, voordat de lessen kunnen beginnen. De betrokken kinde ren zijn van zes tot veertien jaar oud. Hoe dat schandaal mogelgk is? Wij hebben in het weekeinde niets anders te doen dan drinken, zeggen de ouders, „en dan krijgen de kinderen vanzelf sprekend ook wat”. I en daarna door worging om het leven moet zijn gebracht. De waarnemende direc teur van de gemeentelijke geneeskundi ge en gezondheidsdienst, dr Giesberger, stelde vast dat de jonge vrouw reeds in de avonduren het slachtoffer moet zgn geworden van deze moordenaar, van wie men aanneemt dat hij geestelijk ge stoord moet zijn geweest. Het gebeurde heeft diepe indruk ge maakt, ook al omdat twee andere derge- lijke moorden, nl. in de omgeving van Harderwijk en Tilburg, nog altijd onop gelost zijn. Vrijdag is opnieuw een leerling-ver pleegster op het rijwielpad van Soest duinen naar Amersfoort door een man van de fiets geslagen. Door het krachtig verzet, aldus meldt het Alg. Dagblad, gaf de aanrander zijn boze bedoelingen op en liet hg haar gaan onder de belofte Vrijdagavond 14 October heeft een be spreking plaats gehad tussen de K.N. V.B.-officials de heren Hoolboom, Goor- se en Feddema, de leden der sub-Scheids- rechterscommissie Noord, de heren v. Helder, v. d. Berg en Sinning, het dage lijks bestuur van de v.v. F.V.C., de heer J. J. v. d. Kaa, voorzitter C.O.V.S. te Breda en de besturen van de Scheids- rechtersverenigingen Sneek, Heeresveen en Leeuwarden. Tgdens deze bespreking is inzake het conflict F.V.C.Friese Scheidsrechters een bevredigende oplos sing bereikt. De eerste film geeft een indruk van het vrachtvervoer, dat stellig voor meer dan de helft verzorgd wordt door de vrachtauto’s, waardoor de vervoerders de naam van de vervoerders van Europa terecht verdiend hebben. Op deze film volgde een nummer hersengymnastiek, waaraan door vier dames en vier heren werd deelgenomen. De uitvoering viel bijzonder in de smaak, getuige het voort durend applaus, terwgl de uitslag na moeitevolle hardnekkige strijd was, dat de dames met 92 pnt, tegen de heren met 90 pnt. wonnen. Als grote film kwam de Tulpen-rallye op het doek, waaraan door ruim 160 wagens werd deelgenomen. Begonnen werd in Noord- wgk, dan werd de reis vervolgd door een deel van Duitsland, Frankrijk, Luxem burg, België om ten slotte weer te ein digen in Noordwgk. Af gezien van de spanning, waarin de deelnemers ver keerden over hun plaats in de rij en om rgfouten te voorkomen, was het een Men schrijft ons: Zondagmiddag kwam het kader van district Sneek der Blauwe N.V. in het Piter Jelles Hüs bijeen, waar mej. de Boer van Leeuwarden namens de Fr. Prop.commissie een goede inleiding hield over de propagandamogelijkheden voor de komende maanden. Ledenwinactie, Blauwe maand, Forum, vrouwenbijeen komsten in verband met onze huiselijke feesten, alles werd onder de loupe ge nomen. Grote aandrang oefende de spreekster uit op de aanwezigen om de grote kaderbijeenkomst te Kortehem- men bg te wonen. Op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie, wel ke resulteerde in een aantal opmerkin gen welke op hoger niveau punt van be spreking zuilen uitmaken. Vrijdagavond is in Balk de première in het Noorden van enkele toeristische films gegeven, welke verzorgd was door de directies Tyresoles Nederland N.V. en de N.V. Autobedrijf „De Zuidwest hoek”. De heer Tj. de Boer heette na mens de directie de talrijke aanwezigen, onder wie o.a. de burgemeester en diens echtgenote waren, hartelijk welkom. Ieder jaar wordt een rallye gehouden met bussen, waarbij de chauffeurs hun beste krachten kunnen tonen. Dit jaar mocht de Z.W.H. aan deze rallye deel nemen, van welke prestaties een film is gemaakt, welke op 300 plaatsen is vertoond en zeker een 60.000 bezoekers heeft getrokken. Spr. dankte voorts voor de prachtige voorzittershamer, die met beleid zal worden gehanteerd. Het Koninklijk Paar, dat thans onderweg is naar de West voor een officieel bezoeK aan 'it rijksdeel, is gisteravond om 21.22 uur Nederlandse tijd met de DC 6b Jan van Riebeek van het vliegveld Kindley op de Bermuda-eilanden vertrokken naar San Juan op Puerto Rico waar zij vandaag zullen aankomen. Daar zal het Koninklijk Paar zich inschepen aan boord van Hr. Ms. kruiser De Ruyter, die koningin Juliana en prins Bernhard naar de West zal brengen. De 67-jarige heer J. Strooisma uit Leeuwarden is Zaterdagmiddag het slachtoffer geworden van een tragisch ongeval op de Nieuwlandsweg in Leeu- warden-Zuid. Zijn 32-jarige zoon bestuurde een vrachtauto, waarin de bejaarde heer Strooisma meereed, De wagen was ge laden met vier ton puin. Toen de auto achteruit moest rijden, stapte de vader uit. Nadat hij eerst naast de auto liep om de bestuurder aanwijzingen te ge ve:., ging hij later achter de auto lopen. Door nu toe onbekende oorzaak is de vader onder de auto terecht gekomen. Hij werd door de achterwielen overreden en op slag gedood. (Ons Noorden). berswegen”, toegeschreven aan koning Radboud. Maar ook ons geslacht kent deze legende-vorming nog Velen malen is mij verteld, dat de straatwegen van Rauwerd zowel als de Lemmer door Napoleon waren aangelegd. Toch zijn deze wegen nog maar nauwe lijks een eeuw oud. De eeuwen door heb ben grote figuren uit de geschiedenis bij de volksoverlevering dienst gedaan als „kapstokken”. De Gravinneweg door het Sneeker Meer laat zich aan weerszijden over grote afstanden vervolgen. Oostwaarts tot na bij Akkrum, westwaarts zelfs tot in zee, juist benoorden Workum. De „Weg” be schrijft een nog al kronkelende baan, en passeert o.m. Uitwellingerga, Jutrijp en Osingahuizen. Tussen Uitwellingerga en Jutrijp komt hij zo dicht aan de opper vlakte, dat men het beloop in de weilan den kan volgen; hier heette de „Weg”, de „Walle”. Vandaar de naam Uitwellin gerga, hetgeen betekent „het dorp buiten de Wallen”. In Jutrijp bouwde men de dorpskerk er juist bovenop; hoog en droog! De naam „Klifrak”, ’t vaarwater ten Oosten van de Workumer spoorbrug, houdt ook alweer met de Gravinneweg verbanddoor de zandige ondergrond zijn hier de oevers hoger en vaster dan elders. In Workum zelf vertelt men, dat de Gravinneweg oorspronkelijk doorliep naar Medemblik, waar, gelijk bekend, het slot van koning Radboud stond. Ook hier dus weer het verband met deze vermaarde Friezen koning. Maar het Flie, dat Workum van Medemblik scheidt, was ook in de Romeinse tijd reeds een brede zeearm, zodat het Workumer verhaal een fabeltje moet zijn. Toch is het aardig, op zulk een wijze het licht te zien geworpen op de aard rijkskundige en geschiedkundige voor stellingen van verre voorgeslachten. Niettemin kent West Friesland ook zijn legendarische koningswegen, door Radboud aangelegd. Wjj willen hier ech ter niet verder op ingaan, omdat zij ons te ver van ons uitgangspunt voeren. In het hierop volgende laatste artikel zul len wij nog nagaan, in hoeverre monde linge en schriftelijke overlevering, als mede oude benamingen het beeld, dat wij ons hadden gevormd, van de historie van het „Oud-Kerkhof”, nog kunnen ver volmaken. H.H. OOSTHEM. Zondag 16 October was het 45 jaar geleden dat onze oud-predi- kant ds J. Hengeveld werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 30 September 1884 te Woerden geboren, bezocht het Christelijk gymna sium te Utrecht, waar hij ook aan de Rijks Universiteit studeerde. Nadat cand. Hengeveld in 1908 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Zuid Holland was toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 16 October 1910 te Zoeterwoude in het ambt bevestigd. Daana stond de jubi laris achtereenvolgens nog te Schiplui den 19211925; Jutfaas 19251929; Oosthem-Abbega-Folsgare 19291933 en tenslotte nog ruim 16 jaar te Stedum, waar hem met ingang van 1 Mei 1950 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. prachtige weergave van al het schoons, dat in de verschillende gepasseerde lan den viel te zien. Zo’n tocht, doch dan in trager tempo, zal de deelnemers on getwijfeld lange tijd als onuitwisbaar bij blijven. De Tyresoles bandenfabriek gaf een indruk van haar kunnen op het ge bied van de fabricage van banden voor bedrijfs- en gewone auto’s. Er werden banden getoond, die een slordige 120.000 gulden kosten, doch die dan ook zo’n uithoudingsvermogen hebben, dat de schijnbaar hoge aanschaffingskosten weer goed gemaakt worden door de wei nige slijtage en de tijd die ze in ge bruik kunnen zijn. Een tweede rallye was die van de toerwagens, waaraan dit jaar ook een wagen van de Z.W.H. mocht deelnemen. Hierbij kwam het aan op nauwkeurige kennis van de wegen en de tekens, die gepasseerd moesten wor den, zodat het niet te verwonderen was, dat hier of daar wel eens fouten ge maakt werden. Toch maakten de chauf feurs van de Z.W.H., alhoewel zij geen prgs konden winnen, geen slechte beurt, want er waren chauffeurs, die meer dan het dubbele van hun strafpunten haal den. Een groot aantal personen, die daartoe waren uitgenodigd, maakten deze reis mee, die met een uitstekend humeur verbazend hebben genoten van de tocht. Voor afwisseling werd tombola gehouden, terwijl voorts een dronk werd geserveerd, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Ten slotte was het de heer Boevink die een hartelijk dankwoord sprak aan het adres van allen die deze avond hadden mogelijk gemaakt en tot hen die door hun aanwezigheid de plannen van de or ganisatoren zo kostelijk hadden doen slagen. Maandag 17 October. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Dagboek van een verliefde vrouw”. Maandag 17 October. Schutjassen in café Meijer. Aanvang 7.30 uur. Maandag 17 en Dindag 18 October. Inst. v. Arb. Ontw. Paddenstoelen-ten- toonstelling ’s avonds van 710 uur in het P. J. Hüs, Kleinzand. Dinsdag 18 October. 8 uur Zaal Hanen burg (boven) Het Nut en Natuur kundig Genootschap. Spreker de heer C. Versteegh, röntgenoloog, Sneek over „Cybernetica”. Tiisdei 18 en Woansdei 19 Oktober. Krite Snits spilet „Don Pedro”. Jouns 8 üre yn Amicitia. Woensdag 19 October. Sportcafé „De Kroon”. Aanvang competitie Kla- verjas-kampioenschap van Sneek. ’s Avonds 7.30 uur. Woensdag 19 October. Nat. Thee-duel Olympiade in Geb. v. Chr. Bel. Nam. 2 uur huisvrouwen; 4 uur scholieren. Donderdag 20 October. Amicitia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur Herman Rin ket’s Variété met o.a. Fred Kaps, wereldkampioen goochelaar. Woensdag 26 October. Filmvertoning over Australië, Canada, Nw. Zee land en Amerika in de grote zaal van Amicitia, uitgaande van Pas sagebureau W. Zeijl en Zoon. De rijkspolitie te Warnsveld zoekt de berijdster van een bromfiets, die Zondag avond nadat zij een meisje in het dorp had aangereden op de vlucht sloeg. Eerst bleef zij bij het gewonde meisje, maar toen zij hoorde, dat de politie was gea larmeerd, verdween zij. Later bleek de politie dat zij de bromfiets bij een slager in de buurt had gebracht, bij wie zij tevens een gulden leende. Vervolgens stapte zij in de bus naar Zutphen. De politie achterhaalde de bus bij ’t station te Zutphen, maar de vrouw was op dat mo ment verdwenen. Men meent te weten, dat zij in Zutphen woont. (Alg. Dagblad). De Haarlemse politie keek gistermid dag wel even gek op toen een zeer luxueuze auto, met de Engelse standaard in top, voor het politiebureau in de Smedestraat stopte en de chauffeur een escorte verlangde voor de graaf Van Edinburgh, die Haarlem wenste te be zichtigen. Een telefoontje naar de Britse ambassade in Den Haag was echter vol doende om te weten wat voor vlees men in de kuip had. De zich tenslotte als 17- jarige messbediende ontpoppende graaf, die overigens in alle opzichten de indruk wekte een geboren aristocraat te zijn, bleek van zijn werkgever nog vijf en zeventig gulden gestolen te hebben om zich het luxe uitstapje te kunnen veroor loven, aldus het Alg. Dagblad. Hij kreeg ten slotte toch waarom hij gevraagd had politie-escorte, maar nu naar Amsterdam, waar de pseudo-graaf werd toevertrouwd aan de goede zorgen van de kinderpolitie. In een gezamenlijke bijeenkomst het dept. Sneek van het Nut en het Na tuurkundig Genootschap zal de heer C. Versteegh, röntgenoloog alhier, morgen, Dinsdag, in hotel Hanenburg spreken over Cybernetica, de leer der zichzelf regulerende mechanismen (zoals reken machines, robots en analogondieren) en van de problemen, die deze mechanismen ten opzichte van de mens en de samen leving oproepen. W.l»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1