De tweede dag van het koninklijk bezoek aan Curasao Spannend theezet-duel ÏÏLade: Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■1 W' een sprookje, dat door C&A tot werkelijkheid werd I Donderdag 20 October 110e Jaargang No. 84 Redacteur: L. KIEZEBRINK Actie voor vluchtelingen in Willem Barendsz vertrokken Weer boerderijbrand Kind mishandeld Vijfenzeventigjarig jubileum Vrije Universiteit Vlotte redding door vier havenarbeiders Op z’n eerste reis verdronken Proclamatie van H. M. de Koningin bij aankomst in Willemstad Drie Amerikaanse jongens vermoord -Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 De terugreis van het Koninklijk paar - Redactie-adres Sneker dame kampioene van Friesland Dodelijk ongeluk op onbewaakte overweg Kostbare halsketting voor hond het noorden uitgesteld Ned. Kustvaarder gezonken Troepenconcentratie langs Israëlische grens Sportpark weer in gebruik 1 SNEEKER NIEUWSBLAD L Een verrassing de volgende me- De Kampioene. HET MOTTO waaronder C. en A. dit najaar haar modeshow brengt: „mode is een sprookje waarvan elke vrouw hoopt dat het werkelijkheid zal worden”, is door deze firma wel tot waarheid gemaakt. By het tonen van de veie mo dellen deze week in de Harmonie te Leeuwarden werd er dikwyls geapplaudiseerd, niet alleen uit bewondering voor de mooie modellen, maar ook om de dikwijls fantastisch lage prjjzen. Waar ik anders nog wel eens de verzuchting hoor: Ik schrik van de prys, daar ving ik nu een stem op uit het publiek: Je staat tel kens paf van de lage prys Ze ontving een prachtige theebeurs en mag 17 November in Groningen mee dingen naar het kampioenschap van de drie Noordelijke provincies. De twee andere dames mevrouw van Veen, 86 punten, en mevrouw Broekhui zen 90 punten, ontvingen elk een zilve ren theeschepje. Van de schooljeugd, die daarna de zaal vulde, werd kampioene Trijntje Hoek stra, Prins Mauritsstraat 3 met 70 punten. Ze is leerlinge van de Chr. Uloschool. Maar later meer thee gebruiken, Trijntje. Je bleef nu ruim twintig punten beneden de kampioene die in Bolsward woont! worden vermist. Men vreest dat zij verdronken. De parade van de avondjaponnen, waaronder een koninklijke japon van zijden organza, een allerliefste kanten japon met strikjes en Rhinestones, had natuurlijk veel succes. Ook voor de heren. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen 6 November ’s avonds half negen Nederlandse tijd met een Douglas DC-6B van de K.L.M. van Paramaribo vertrek ken voor de terugreis naar Nederland. Het vliegtuig wordt Maandag 7 Novem ber ’s morgens om 6.40 uur Nederlandse tijd op het vliegveld Yoff van Dakar in Frans West-Afrika verwacht. Het zal daar enige uren blijven en om half tien Nederlandse tijd opstijgen voor de twee de etappe, die naar Lissabon. Om half vijf s middags (Nederlandse tijd) wordt het Koninklijk paar op het vliegveld Portela de Sacavem van Lissabon ver wacht. Het zal in Portugal blijven tot Dinsdagmorgen 8 November. Om tien uur Nederlandse tijd zal het vliegtuig dan van Lissabon vertrekken en om half drie ’s middags op Schiphol aankomen. Bij een inbraak in het huis van een bankiersweduwe in de Amerikaanse staat Nebraska, maakten twee gemaskerde die ven zich met juwelen ter waarde van 125.000 dollar uit de voeten. Daarbij was een diamanten halskettinkje ter waarde van drie duizend dollar voor de hond van mevrouw. Advertentieprijs 15 ct. per man. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per hatf jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Saeek. Verschijnt; MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Ter gelegenheid van het 75-jarig ju bileum van de Vrije Universiteit te Am sterdam zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw mr. H. Bos Kzn., secretaris van het college van directeuren van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag (Vrije Universiteit), prof, dr D. Nauta, Rector Magnificus der Vrije Universiteit; voorts tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau mevrouw S. Verdam Okma, presidente van de vrouwen hulpactie voor de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dinsdagmorgen om circa 9 uur heeft de „Willem Barendsz”, het nieuwe fa- brieksschip van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart, de thuis haven verlaten en is begonnen aan z’n eerste trip naar het Zuidpoolgebied. Eerst wordt koers gezet naar Curasao, waar olie gebunkerd wordt, daarna gaat de reis naar Kaapstad, waar men in de tweede helft van November hoopt te ar riveren. Eind November vertrekt het 26.830 brt metende schip naar de zuide lijke wateren en dan wordt de jacht ge opend op potvissen. Mevrouw Bijlsma, propagandiste van het theebureau Nederland, kon Woens dagmiddag in het Gebouw voor Christelijke Belangen heel wat dames verwel komen. Natuurlijk hadden zij zich allen gespitst op het thee-duel dat zou komen, maar eerst kregen ze nog een aardige tekenfilm te zien, gevolgd door een goede culturele theefilm waarin de gehele „levensloop” van de thee werd gevolgd vanaf het leggen van het theezaad in de grond, tot de reis van de thee in thee kisten aan boord van de grote zeeschepen naar alle landen der aarde. Te Winterswijk is gistermorgen op de onbewaakte overweg aan de Dennendij k een personenauto, bestuurd door de 49- jarige H. H. te Wolthuis, uit Rekken, door een diesel-electrische trein gegre pen. De auto werd ruim 200 meter mee gesleurd. De bestuurder werd gedood. Hü was gehuwd en vader van twee kin deren. dragen, is de beroemde Parijse „cami sole” van Dior, en ik vond het een aller plezierigst ding. Jammer, dat ik U de kaftan van Dior niet kan laten zien, het is niet zo geschikt voor reproductie in de krant. U moet het zelf gaan zien en zult dan net als ik onder de bekoring van dit Oosters aandoende kledingstuk komen. De nieuwe actie van de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk zal in de provincies Friesland, Gronin gen en Drente niet volgende week, doch in April 1956 worden gehouden. Aanvankelijk was bepaald, dat de ac tie in het hele land zou worden gevoerd in de week van 2430 October. Doch in de drie Noordelijke provincies stuitte dit op bezwaren, daar October daar de maand is, waarin acties worden gevoerd voor ’t werk van de provinciale „opbouw stichtingen”. Daarom heeft de federatie in overleg met de betrokken Commissa rissen der Koningin en de provinciale opbouworganen tot uitstel besloten. De Nederlandse kustvaarder Constant (225 ton), afkomstig uit Delfzijl, is Woensdagmorgen omstreeks zes uur op de Noordzee, ongeveer vijftien mijl van Borkum, gekapseisd en gezonken. Van de zes opvarenden werden er vier gered, te weten de vrouw van kapitein Van der Meulen, de 22-jarige bestman J. Bakker uit Groningen, de negentienjarige ma troos G. Kroon uit Maarssen en de acht tienjarige lichtmatroos W. A. Hoogland uit Hilversum. De 37-jarige kapitein W. van der Meu len uit Delfzijl en zijn dochtertje Nellie zijn In de eerste plaats de japon welke de mannequin op de foto draagt. Een gees tige casaque gedragen op een nauwe rok van een mooie kwaliteit satin- gabardine. Tevoren droeg zy hierover een zeer mooie mantel van een prachtige mohair in zandkleur, met een persianer kraag in de nieuwe moonstone kleur. Allerliefst was de effen japon met in geweven streep waarover een kort jasje gedragen werd, dat als aardige bijzon derheid een zakje op de mouwen had. Dit jasje dat ik nog niet eerder zag en DONDERDAGS De eerste dag. Dinsdag was het Koninklijk echtpaar met groot enthousiasme door de bevol king van Curapao ontvangen. In de Sta tenzaal van het Statengebouw in Wil lemstad werden de Koninklijke bezoe- voor mij was dat de kaftan, van zwarte ottoman zijde, over een aardige japon inplaats van een rok gedragen wordt. Als U de kaftan uittrekt (hij sluit van achteren met één rij knopen) is U ge kleed in een allerliefste japon met, ook al weer Oosters aandoend, geborduurd boordje. De kaftan is met Chinese mo tieven geborduurd. Een van de hoogtepunten van de show was wel het bont tableau. Junior miss in een kort mouton jasje, haar zusters o.a. in een prach tige nerz-bisam jas en een Feh- buikmantel in een opvallend mooie tint: black coffee. de japonnen. Om bij de grote maat te blijven, de mannequin toonde de modellen op een buitengewoon prettige wijze noem ik in de eerste plaats een japon in een aardige ruit als voorbeeld van een vlotte kleding voor haar die men niet meer slank kan noemen. Ook de yersey blouse by de behoorlijk wy’de rok kleedde haar goed, al gaat er, volgens mijn smaak, voor een dergelijke figuur niets boven een japon. Zij toonde verschillende goede modellen, soms met fluweel gegarneerd. Kleuren gedekt, naast zwart en anthraciet, staat petrol, olijf of turqoise haar ook zeer goed. Haar jongere zusters brachten naast de bekende vlotte jurken in de long- torso lijn, met laag aangezette wijde rok, enkele opvallende modellen, waar ik verrukt over was. Miss World verkiezing in Londen. De Nederlandse vertegenwoordigster An gelina Kalkoven, is in Londen aangeko men waar zij zich voorbereidt voor de verkiezing van „Miss World”. Vier stoere havenarbeiders, die gister morgen vroeg op weg naar hun werk een auto in de Oostenburgergracht te Amsterdam zagen tuimelen, hebben ge zamenlijk in zeer korte tijd de vijf in zittenden van deze wagen op het droge gebracht. Drie van de vijf waren bewus teloos en zijn naar het O.L.V.-gasthuis vervoerd. Geen van hen verkeerde in gevaar, aldus meldt het Alg. Handels- blad. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor acht. Een wielrijder die over de Kattenburgergracht in de richting Oos- tenburgermiddenstraat reed, sloeg op de Oosterburgergracht gekomen, links af zonder de hand uit te steken. Een hem achterop komende auto met vijf personen was hierdoor gedwongen sterk naar rechts uit te halen. De wagen raak te de trottoirband, sloeg over de kop en viel in het water van de gracht. Indien niet op dat moment de heren J. Homma (31), G. Zijdeveld (38), C. J. Piekhart (23) en J. lesing (26) op weg naar hun werk de plaats des onheils hadden gepasseerd waren de gevolgen ongetwijfeld zeer ernstig geweest. Zij begaven zich in het koude water en haalden de vijf inzittenden in ijltempo er uit. Het waren de 25-jarige B. J. H. Veltkamp, de 28-jarige J. H. F. Staff horst, de 19-jarige C. J. Dobber, de 47- jarige M. Gringmurth en een vrouw die niet in staat was haar naam op te geven. De vrouw en de heren Staffhorst en Gringmurth zijn in het O.L.V.-gasthuis in observatie genomen. Tussen haakjes wist U dat de thee eigenlijk uitgevonden is door een geit? Een geitenhoeder ontdekte dat zijn die ren graag bladeren van een bepaalde struik aten als ze vermoeid waren. Toen hij het daarna zelf probeerde viel alle vermoeidheid van hem af.... hij had theebladeren gegeten Mevrouw Bijlsma vertelde het aardige verhaal. Onnodig te zeggen dat de men sen eerst moesten experimenteren voor ze het product kregen dat wij kennen en waarop de dames in de pauze getrac- teerd werden. Een geurig kopje thee met suiker en een vleugje melk Daarna volgde het thee-duel. Enkele dames in de zaal vingen een bal door mevrouw Bijlsma gegooid. Drie v. op het toneel, de anderen ontvingen als troostprijs een zakje thee. Een jury wera gevormd door twee dames uit de zaal en cwee dames van het theebureau de theezetsters gingen achter haar tafeltjes zitten waarop alle attributen klaar ston den de spanning in de zaal steeg Alles klaar dan losMet argus ogen zagen wij in de zaal mét de jury toe. Namen ze vers water: ja, kooktijd water: goed, omspoelen die trekpot met heet waterja, hoeveelheid thee voor vier kopjes, vier schepjes primaOp het puntenbord verscheen al een hoog aan tal punten voor alle drie dames. Maar bij de afwerking en het serveren werden fouten gemaakt. In een bosreservaat ten noordwesten van Chicago zijn Dinsdag de ontklede en onthoofde lyken van drie jongens ge vonden. Vermoed wordt, dat het de lij ken zijn van drie jongens uit Chicago, die Zondag verdwenen, nadat zij het ouderlijke huis verlaten hadden voor een bezoek aan de bioscoop. De hoofdcom missaris van politie te Chicago heeft deze moord een van de wreedste mis drijven uit de geschiedenis van de stad genoemd. De Israëlische premier, Mosje Sjarett heeft de Sovjet-Unie beschuldigd van spelen met vuur in het midden Oosten. Een tweedaags debat over de buiten landse politiek in het parlement afslui tend, vroeg Sjarett: „Wat zijn de Sov- jet-plannen in het midden Oosten Egypte vroeg Tsjecho Slowakije niet om wapens Tsjecho Slowakije bena derde Egypte er niet over het was de Sovjet-Unie die ze aanbood. Als uit dit spelen met vuur een grote brand voort komt, dan zal het oostelijke blok hier voor verantwoordelijk zijn, maar in de eerste plaats de Sovjet-Unie. Eerder had Sjarett verklaard, dat staande tegenover „een alarmerende uit breiding van de gewapende macht van Egypte” Israël niet zal aarzelen wapens te verkrijgen van alle mogelijke kanten. Geen enkel veiligheidspact, hoewel dit dringend nodig is, „kan een plaatsver vanger zijn voor wapens” aldus Sjarett. Tijdens het debat heeft Meir Argov, so ciaal democraat, er ook de nadruk op ge legd, dat Israël wapens zou aannemen van welke kant ook, er aan toevoegend „Als de wapens niet spoedig komen, dan zou een toestand kunnen ontstaan die Israël zou kunnen dwingen een defensie ve oorlog te voeren.” De gewoonlijk goed ingelichte Jeruza lem Post schreef vandaag, dat Egypte en Syrië troepen concentreren langs de Is raëlische grens. Met ingang van Zondag a.s. zullen de competitiewedstrijden van L.S.C. en O.N.S. weer gedeeltelijk op het geheel vernieuwde en grondig verbeterde Sport park aan de Leeuwarderweg worden ge speeld. Dus nog niet alle wedstrijden. Toege staan is n.l. dat de beide verenigingen de terreinen samen driemaal per week mo gen bespelen. Eenmaal op het grote en tweemaal op het bijterrein, in onderling overleg nader te regelen. Dit zal er practisch dus op neerkomen, dat, even als voorheen, de eerste elftallen van het grote terrein gebruik zullen maken en de lagere van het bijterrein. Het hockeyveld is eveneens in beperk te mate vrijgegeven. H. M. Koningin Juliana heeft na haar aankomst te Willemstad proclamatie uitgegeven: „Ingezetenen van de Nederlandse An tillen, Het verheugt mijn echtgenoot en mij zeer, heden in de hoofdstad van de Ne derlandse Antillen voet aan wal te zet ten en een tiental dagen in uw midden te verkeren. Sinds wij, onderscheidenlijk in 1942 en 1944 uw land voor de eerste maal be zochten, hebben zich in de wereld vele veranderingen ten goede voltrokken. De vrede is mogen terugkeren en aller- wege is het herstel ingetreden van de vele en ernstige verwoesttingen, die de oorlog met zich bracht. Binnen het Koninkrijk heeft de ver houding tussen Nederland, de Neder landse Antillen en Suriname een grondi ge wijziging ondergaan. In de gezamen lijk vrijwillig aanvaarde nieuwe rechts orde werd het grondbeginsel van de zelfstandige behartiging der eigen be langen der landen verankerd. Daar naast werd als evenwichtig grondbegin sel erkend: de gezamenlijke verbonden heid tot verzorging der gemeenschappe- lyke belangen en tot wederkerige bij stand. Bij de aanvang van dit bezoek wil ik als mijn vaste vertrouwen uitspreken, dat de toekomst de getrouwe naleving dezer grondbeginselen zal bevestigen. De samenhorigheid tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen zal daardoor nog aan diepte winnen tot heil van het Koninkrijk der Nederlanden en van alle Rijksgenoten. JULIANA”. De herenmannequin droeg hierbij een keurig ach, nu weet ik heus de naam niet van zijn pak! Het was zwart, zat correct en verder had ik al mijn aan dacht nodig voor de avondjaponnen. Arme mannen ze worden stiefmoe derlijk door mij bedeeld. Toch droeg de mannequin goede herenkleding die zelfs my opviel. Een Monty coat, niet alleen met houtje-touwtje sluiting, maar ook met Schotse plaidvoering, een Italiaan se import regenjas, die aan beide zijden te dragen is, een wollen demi met wol len plaidvoering. Wist U dat de heren tegenwoordig zo dikwijls een mooie kleurige voering In hun jas verbergen?, Wat bescheiden. Wij vrouwen tonen juist de kleuren zo graag, zoals die prachtige felrode stola met lange zwar te franje op die japon maar nee, ik wil heus de heren mannequin de eer geven met hem dit verslag te eindigen. Hoe goed stond hem het vormvast cos- tuum in ruitdessin, hoe galant overhan digde hij aan het einde van de show bloemen aan de, weer tot etalage-poppen verstarde, mannequins. De damesach, nu eindig ik toch weer met „De Vrouw” Zal ik tot slot dan maar zeggen dat mevrouw de Vries een prettige lady-speaker was? kers verwelkomd door de Voorzitter der Staten, de heer J. Yrausquin. Na de rede van de Statenvoorzitter kwam het historische moment waarop koningin Juliana het woord nam om als eerste regerende vorstin in de geschiedenis van Curagao de Antilliaanse volksvertegen woordiging toe te spreken. Na afloop van de bijeenkomst in het Statengebouw maakten de Koningin en de Prins een rondrit door Willemstad, waarbij ZÜ wederom door vele duizenden werden toegejuicht. Des avonds was er op het Gouver- neurspaleis een officieel diner waaraan de leden van de raad van ministers, de gezaghebber van Curasao en andere ge nodigden aanzaten. Na afloop van het diner maakten de vorstelijke bezoekers een rit door de feeëriek verlichte stad om vervolgens in het stadion een impo sant défilé gade te slaan waaraan vele muziekkorpsen en meer dan tienduizend mensen deelnamen. Dinsdag is door een deputatie konin gin Juliana en prins Bernhard ook het nationale geschenk van de bevolking der Nederlandse Antillen aangeboden. Het geschenk bestond uit een bedrag van 62.000 gulden Antilliaanse courant (124.000 gulden Nederlandse courant), bijeengebracht met grote en kleine be dragen. Volgens de wens van de Konin gin zullen voor dit geld enkele jeugd huizen op Curasao en Aruba worden op gericht. Maar laat ik U nu voorstellen aan de mannequins. De vyf dames en een heer werden op originele manier voorgesteld als etalagepoppen waarbij de heer als etaleur fungeerde. Eén voor één kwa men de „poppen” tot leven en stapten het plankier op tussen de rijen toe schouwers door. Eerst Maryke, die wel een bijzonder aardige junior miss was met haar vriendelyk gezichtje en lange blonde vlecht. Wat zy droeg? In de eerste plaats een aardig deux-pièces in een gezellige ruit. „Black-Watch”, ge noemd naar de kleding van een Schots regiment. Dan natuurlijk verschillende pullovers, long-torso Ijjn, met pantalon of rok dikwyls wijd met plooien, wat een jong meisje aardig staat. Naast het zo geliefde windjack met teddyvoering heb ik haar mantels erg bewonderd. Mooi van lijn èn kleur was die in de mo derne A-lijn, terwyl de corderoy jas elk meisjeshart zal stelen. De mantels van Marijkes oudere zus ters die toch nog in de kleinere maten vallen, waren niet minder mooi. Opval lend was een modelmantel in Dior-rood die prachtig wijd viel. Veel mantels hadden, naar de mode van het seizoen, bontgarnering en waren dikwijls van mohair-glacé, een geschoren harige stof. Ik zag een grijze met grys-naturel per sianer, een tweedmantel met zwart per sianer zoals ook een tweedpakje gegar neerd was met persianer. Tweed met persianer is bon-ton ,ln de grote mode centra: Parijs en New-York. Mooi was ook de mantel met baby-seal-lam. Van de costuums viel op een gedistingeerd zwart mantelpak met zwart persianer en een tweed pakje met een lang jasje. Misschien blijf ik wat te lang praten over de jasen waar deze show ook zo veel japonnen, rokken en blouses bracht. Maar wat wilt U, we staan nu eenmaal voor de winterOnze belangstelling gaat toch in de eerste plaats uit naar een warme mantel en de collectie die hier getoond werd was wel bijzonder mooi. De mantels voor de grote maten hadden allure en kleedden zeer goed af. Hiervan zou ik nog willen noemen het exemplaar In mohair krull om daarna toch heus over te stappen naar WILLEMSTAD. Een groots en in drukwekkend vuurwerk op het Rif was gisteravond het slot van de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Curasao, een vuurwerk waarvan koningin Juliana temidden van vele duizenden Curagaoë- naars getuige was. Prins Bernhard bevond zich ondertus sen temidden van vrijwel alle op Curasao gestationn eerde mariniers en matrozen in het Roxy-theater, waar de vereniging Onze Vloot ter ere van de komst van Koningin en Prins naar de West een gala-avond had georganiseerd. Des middags hadden de vorstelijke bezoekers een rondrit over het eiland gemaakt, die hen naar het Derde District zou voeren op het westelijk deel van het eiland. De route ging over de schipbrug door Ottrabanda naar Julianadorp. Hier ont hulde de Koningin een gedenkplaat ter herinnering aan dit bezoek en daarna ging de reis verder. Allereerst naar de kleine berg, de grens van het Derde District waar ver tegenwoordigers van dit deel van het eiland een ontvangstcomité hadden ge vormd ter begroeting van Vorstin en Prins. Het eerste plaatsje dat de Konin gin bezocht was St. Willibrordus en van daar ging het langs St. Sebastiaan, Fon tein, Zoemboe en Dokterstuin naar Bar ber. Hier was een groot deel van dé bevol king van het district samengestroomd voor een grootse huldiging. Er was een uitgebreid programma vastgesteld, waar van de vorstelijke bezoekers erg geno ten. Er waren b.v. folkloristische dan sen, Curagaosche muziek op inheemse instrumenten, tafrelen die het Curagao- se leven uitbeelden, een défilé en tot slot een simadan, een oogstfeest zoals dat in het Derde District, waar nog wat aan landbouw, wordt gedaan, tot op de hui dige dag in gebruik is. Het podium waarpp de Koningin en de Prins hadden plaats genomen had het uiterlijk van een versierd Knoekoehuisje. Voordat het gezelschap opbrak kreeg de Koningin gelegenheid om wat koelte te putten uit een frisse drank, haar door een leuk Barbers meisje aangeboden. Daarna ging de tocht weer verder via Savoneta naar Westpunt, het meest wes telijke puntje van het eiland Curasao en een bekend recreatie-oord. Langs de kust via Knip en Langoen ging het nu naar Soto, over een weg die dwats door het woeste landschap van het Derde District voert maar die het nadeel heeft, dat hij slecht en stoffig is en grote hoogteverschillen heeft. In het plaatsje Soto plantte de Prins tot besluit van deze vermoeiende maar zeker interessante tocht, een Juliana- boom. Via de Kleine Berg ging de tocht weer terug naar het gouvernementshuis, waar de Koningin en de Prins tegen het vallen van de avond arriveerden. Op de Gemeente-Secretarie alhier werd Dinsdagmorgen het droevige be richt ontvangen, dat onze jeugdige stad genoot de 16-jarige Titus Hofstra, wonen de in de Ubbo Emmiusstraat, in ’t laatst van de vorige week in een Zweedse haven is verdronken. Hofstra, die zijn eerste reis als koksmaat op een kust vaarder maakte en nog maar 14 dagen aan boord was, is in de vroege morgen door onbekende oorzaak overboord ge vallen. Zijn stoffelijk overschot, dat na 1% dag dreggen werd opgehaald, zal door de zorgen van de rederij naar hier worden vervoerd en op de Algem. Be graafplaats worden begraven. Drie weken gevangenisstraf is, naar de N. R. Crt meldt, voor de Arnhemse politierechter geëist tegen de metaalslij- per J. M. V. uit Ulft, die zijn drie-en-een- halfjarig pleegdochtertje herhaalde malen zodanig met een leren riem had gesla gen, dat er bijna geen plekje op rug en zitvlak van het kind onbeschadigd was. Het meisje, dat door het echtpaar V. in huis was genomen, was moeilijk zindelijk te krijgen. Dat wond de metaalslijper en diens vrouw tenslotte zodanig op, dat men het begon te dreigen met een gro te leeuw, die in de kelder zat en die haar met huid en haar op zou eten. Dat maakte het meisje waarschijnlijk nog zenuwachtiger met het gevolg, dat het met de zindelijkheid eerder slech ter dan beter werd. De metaalslijper greep toen naar een volgens zijn ning probater middel. Iedere keer, dat het kind zich had bevuild nam hij een dikke lederen riem en ranselde zijn pleegdochtertje daarmee af. Soms ge beurde dit midden in de nacht. Tenslotte konden de buren het gekerm van het kind niet langer aanhoren en deden aangifte. De arts, die het kind onder zocht constateerde overal striemen op het bijna rauw geslagen vlees. Hij nam het kind zelf toen maar zolang onder zijn hoede, totdat voor het meisje an dere pleegouders gevonden waren. Ver dachte vertelde voor de politierechter, dat hij niet vaak sloeg, „maar als ik het doe, doe ik het goed”, liet hij er laconiek op volgen. Omdat er geen vrees voor herhaling bestaat veroordeel de de politierechter de man tot honderd gulden boete en twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk. De vrouw kreeg veertig gulden boete en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk. De mevrouw aan het gele tafeltje had een hoog cijfer ach, nu zakte ze maar ze had toch nog 93 punten, het hoogste aantal! Met een daverend applaus werd de kampioene van Sneek begroetmevrouw D. BoersmaDam, Waterpoortsgracht IS. Als grote verrassing maakte mevrouw Bijlsma bekend dat zij tevens kampioene van Friesland was geworden met één punt verschil op de kampioene van Fra- neker. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in de boerderij van de heer J. Vonk te Blesse. Het vuur, dat gretig voedsel vond In het rieten dak legde de boerde rij in korte tjjd in as. De gehele inboe del, een hoeveelheid geld en zilveren voorwerpen gingen verloren. Ook het hooi in de schuur werd een prooi der vlammen. De brand ontstond doordat men een nieuwe fles gas op verkeerde wijze aansloot. Huis en inboedel waren slechts laag verzekerd. Mej. M. Vonk, een zuster van de boer, kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en handen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1