Saarbsvolking verwerpt Statuut Wat de oud-boekhandelaar zegt Robur et Velocitas de mindere van W.V.C. Een studiejaar in Amerika Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 110e Jaargang No. 85 Maandag 24 October 1955 - Regering Hoffmann afgetreden Prinses Margaret voor de keus Rechercheur in ’t nauw Grote zege van Alcides Het Koninklijk Echtpaar op Sint Maarten Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Opbrengst collecte Doodstraf voor jeugdige misdadiger wordt levenslang Naar aanleiding van kinderboekenweek 27 October2 November Door inbreker gestoken Jongen gewurgd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Vrijmetselaren richten nieuwe loges op Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Nobelprijs voor geneeskunst Commissaris Voordewind sprak in Scharnegoutum Op zoek naar geneesmiddel W.Z.S. klopt Steenwijk Een broodj*e zilver.... Vijf slachtoffers van het Verkeer Ned. elftal ongewijzigd SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK 3 en Atze Keulen. In de gezellige huiskamer van de oud-boekhandelaar zit het kleinzoontje te Arnh. Boys—WW 3—0. En de 6 ZATERDAGVOETBAL. De uitslag, waarop stellig de bruut ge voerde campagne van de pro-Duitse par tijen van invloed is geweest, is een ern stige tegenslag voor de ontwikkeling van een betere verstandhouding tussen Duits land en Frankrijk en voor de mogelijk heid de Europese éénheid op gang te brengen. Feitelijk is het zo dat de Parijse accoorden en de Duitse herbewapening weer op losse schroeven komen te staan, ook omdat Frankrijk zich nu weer meer bedreigd zal gevoelen door Duitsland, al beweren de pro-Duitse partijen die in het Saarland wonnen, dat ze voor har telijke betrekkingen met Frankrijk zijn. De toestand is des te onaangenamer omdat Donderdag de conferentie te Genève be gint en Parijs onder de gegeven omstan digheden iets zou kunnen gaan voelen voor de Russische plannen W. Duitsland ontwapend te houden. De V.H.V.-collecte bracht in Sneek 537.75 op. Op de Sloedan in Amemuiden slipte een Belgische auto en sloeg over de kop. Een inzittende 79-jarige dame werd ge dood. Te Nieuw Dordrecht en in den Haag zijn bromfietsers, bij het overste ken van wegen door auto’s gegrepen en gedood. Bij Lunteren is de 75-jarige G. v. Apeldoorn, een Barnevelder, met zijn fiets tegen een vrachtauto gebotst en gedood, en te Berkel Enschot werd een 35-jarige fietser door een snel rijdende auto gegrepen en op slag gedood. Gina Lollobrigida in Amsterdam voor de wereldpremière van haar film „De mooi ste vrouw ter wereld”. Gina Lollobrigida tijdens de aankomst op Schiphol. 7 5 5 5 5 5 9 8 8 7 7 5 5 5 4 5 6 5 5 4 3 3 2 1 Ik schrijf telkenswij. Ik reisde name lijk met een meisje uit Spanje, dat ook naar Vancouver gaat. Zij is een van de 33 Spaanse jongeren die eveneens in het kader van de American Field Service naar Amerika gaan. Wij samen zijn de enigen die dit jaar in de staat Washing ton komen. Er komen trouwens over het algemeen vrij weinig in de Westelijke statenhet aantal dat aan de Oostkust blijft, schat ik op zeker drie vierde. 6 7 5 5 5 7 9 7 7 7 6 9 9 8 7 5 5 5 6 6 6 6 6 5 4 4 4 2 2 9 8 7 6 6 6 7 7 7 7 7 6 3 2 5 5 5 4 7 3 4 6 4 5 6 5 4 4 3 2 met een me- Achilles W.A.V.V. Sneek W.V.V. Muntendam Veelerveen Nicator Hunsingo Gruno Frisia L.S.C. Helpman Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 2—3 stand: Steenwijk Harlingen W.Z.S. Olyphla G.A.V.C. R.E.S. G.R.C. Rood Geel Alcides F.V.C. Haren Friesland D.W.P. Q.V.C. V.V.T. Workum De 16-jarige Amerikaan Raymond Hol ley, die enige tijd geleden ter dood ver oordeeld werd wegens het doodschieten van de leider van een concurrerende jongensclub is na een nieuw proces in New York veroordeeld tot ec.i gevange nisstraf van 30 jaar tot levenslang. Twee medeplichtigen, jongens van resp. 15 en 16 jaar kregen een gevangenisstraf van 20 jaar tot levenslang. Holley was de gene die op 1 October 1954 het dodelijk schot loste op het slachtoffer, de 15-ja- rige Jesse Lipscomb. Een inbreker die zich Zaterdagnacht toe gang had verschaft tot de villa van bur gemeester Peters van Bergen op Zoom, heeft daar een logée met een mes vrij ernstig verwond. Hij kwam in de slaap kamer van deze logée terecht, zij be gon te gillen en toen stak de inbreker haar en vluchtte. De man, de 24-jarige W. v. N. is volgens het Alg .Dagblad later gearresteerd. De overgrote meerderheid van de bevolking van het Saarland heeft gis teren het Europees Statuut voor dit gebied verworpen. Het voorlopige resultaat van deze door 1005 neutrale waamemersgecontroleerde volksstemming gaf 423.434 stemmen tegen 201 973 stemmen vóór het Europese Statuut. Totaal waren er 15.725 stemmen ongeldig. 96.7 pet van de kiesgerechtigden heeft aan de stemming deelgenomen. Naar aanleiding van deze beslissing is vannacht de regering-Hoff- mann afgetreden, nieuwe verkiezingen zullen werden gehouden. lezen in Pinkeltje. Erg bedreven in de kunst is het jochie nog niet, moeizaam wyst het kleine vingertje de woordjes aan, het mondje prevelt, In een bos bij het Belgische plaatje Bree is Vrijdag het lijkje gevonden van de 5-jarige Gaston Reynders, die door zijn 12-jarig vriendje was gewurgd toen de kinderen Indiaantje speelden. De da der, die aangehouden is, heeft verklaard, dat hij met zijn vriendje een scène uit een Indianenfilm had willen naspelen, die hij onlangs had gezien. 7 11 7 10 7 7 7 11 6 6 6 6 Na een vier uur slapen werd ik pas weer wakker, toen de stewardess mijn riem vastmaakte voor de landing in Min neapolis. Omdat wij hier moesten over stappen, hadden we een brief meege kregen voor de stewardess waarin stond dat wij studenten uit het buitenland wa ren. Zij verwees ons naar een van de beambten, en je kon de bezorgheid van zijn gezicht aflezen, hoe hij ons aan het verstand kon brengen in welk vliegtuig wij moesten stappen. En U kunt zich nauwelijks voorstellen hoe blij hij was toen we een beetje Oxford-Engels begon nen te brabbelen. Omdat we naar het Westen reisden was het nog maar 2 uur toen we in Minneapolis aankwamen. Het volgende vliegtuig vertrok echter pas om half vieren toen we daarin stapten bleek iets niet in orde te zijn, zodat we nog tot kwart over vier konden wachten. Wat doe je al die tijd op een vreemd vliegveld We hebben geprobeerd een gesprek aan te knopen met verschillende beamb ten, maar dan merk je pas welk een groot verschil er is tussen je school-En- gels en het Amerikaans van beambten. Ik probeerde het maar op sportgebied en één van hen was gelukkig nogal boks- minded zo konden we prachtig kletsen over het gevecht van wereldkampioen Rockey Marciano tegen uitdager Archie Moore. Het grote gevecht, dat weken te voren de Amerik. pers heeft beheerst. Over Archie de populairste van de twee wordt werkelijk van alles verteldniet alleen dat hij van die en die persoon veel geld geleend heeft, maar ook wat zijn lievelingskostje is. Quick ’20 Zw.w. einde W.V.C. Hengelo Robur et V. Arnh. Boys M.S.C. Jubbega Black Boys D.O.G, Bergum De Kooi MJ.V. 6 O.N.S. 6 L. Zwaluwen 7 De HeracL De Orde van vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden heeft de laatste tijd nieuwe loges opgericht te Amsterdam (waar reeds zes loges werk zaam waren), te Eindhoven (waar een loge bestond), te Rotterdam (met reeds vier loges), en te Groningen (waar een loge bestond). Voorts staan op het punt opgericht te worden een nieuwe loge te ’s-Graven- hage (waar tien loges zijn), te Utrecnt (waar twee loges bestaan) en te Em men. Te Amsterdam heeft bovendien een bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog op non-actief gestelde loge haar werkzaamheden hervat. en DONDERDAGS Advertentieprij» 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementspriji f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Leren motorhandschoen, W. Douma, Hommerts 115camisole, T. Wiersma, Hommerts 81. Prinses Margaret heeft zich gisteren naar het kasteel van Windsor begeven om met haar zuster, koningin Elizabeth, en de hertog van Edinburg, haar ont moetingen met groupeaptain Peter Townsend te bespreken. De samenkomst in Windsor wordt gezien als een critiek punt in het drama dat het Britse volk, sinds de terugkeer van Townsend in Londen zo zeer bezig houdt. Het drama van de koningsdochter en de gescheiden vliegheld. Men meent dat thans een cri sis is bereikt in de koninklijke familie en dat Margaret thans voor de noodzake lijkheid staat om haar voornemens tegen over haar zuster kenbaar te maken. De man, die zich in Zweden grote be kendheid verwierf door de uitwerking van een systeem, waardoor met grote nauwkeurigheid de graad van dronken schap van onverantwoordelijke automo bilisten kan worden vastgesteld, heeft de Nobelprijs voor geneeskunst voor dit jaar toegekend gekregen. Het is de 52- jarige Zweedse professor Hugo Theorell. Maar niet voor het uitdenken van deze theorie wordt Theorell beloond 190.214 Zweedse kronen, benevens luisterrijk diploma en een gouden daille. Het hoofd van het Nobelinstituut voor biochemie in Stockholm heeft zich n.l. in de eerste plaats wetenschappelijk ver dienstelijk gemaakt door dicht door te dringen tot kern van het mysterie, dat leven heet. Hij heeft enige belangrijke aspecten van het ingewikkeld mechanis me van celdeling en stofwisseling der cellen verklaard. Professor Theorell, die op het ogen blik als gevolg van overwerktheid lij dende is aan een ernstige maagzweer, zal zijn prijs geheel voor particuliere doeleinden besteden. Dat zou ik in de tijd van Nobel mis schien niet hebben gedaan, zo zei hij, maar nu zou het bedrag in een paar maanden in mijn instituut „verdwenen” zijn. Hij gaat er een nieuwe flat voor zijn vrouw en drie zoons van kopen en ver der zijn houten buitenhuisje er van op knappen, waar het gezin ’s zomers de weekeinden doorbrengt. SCHARNEGOUTUM. Op de eerste „koffiejoün” in dit seizoen van de Fryske Krite „it Pompeblêd”, gehouden in de zaal van de heer A. de Jong was een flinke belangstelling. Velen waren geko men om te luisteren naar de heer H. Voordewind, oud-commissaris van politie te Amsterdam. De leiding berustte bij de heer R. Heeringa. Na de gebruikelijke opening sprak de voorzitter een woord van welkom tot de spreker. Het was voor de heer Voordewind een genoegen om hier te vertoeven, als Fries tussen de Friezen, maar in het bijzonder omdat de verzetsman Willem Santema hier is geboren en er een deel zijner jaren heeft doorgebracht. Spr. heeft aan hem zijn leven te danken in de bezettingsjaren. Daarom vroeg spr. staande enige ogen blikken stilte in acht te nemen. De heer Voordewind behandelde in zijn rede in het bijzonder de verhouding der Friese politieagenten in de hoofdstad tot de be volking en onderling in het corps. Spr. was vol lof hierover en door enkele voor vallen naar voren te brengen, kwam dit heel duidelijk uit. Ook het rechercheurs- en opsporingswerk werd onder de loupe genomen. Deze causerie doorspekt met humor werd met aandacht beluisterd. Het was een geslaagde avond, het ap plaus der aanwezigen bewees dat. Nadat de voorzitter de gasten nog had aange spoord „stiper” voor een rijksdaalder te worden van de Krite en hartelijk dank aan de spreker voor het gebodene had gebracht, werd de vergadering gesloten met dankgebed. Twee zendamateurs te Groningen heb ben er voor zorg gedragen dat het zie kenhuis „Onbirto First” te Nocera In- feriore (Zuid-Italië) op de meest snelle wijze een geneesmiddel kreeg, namelijk het diplo-micine voor een ernstige t.b.c.- patiënt. De heer G. Stevens ving na melijk een noodqproep op van een Itali aanse amateurzender. Tezamen met zijn Groningse collega Th. Dijkstra werd contact opgenomen met Duitsland, toen bleek dat het geneesmiddel in Gronin gen niet te krijgen was. Een arts-zend- amateur te Mannheim wist mede te delen, dat het geneesmiddel te krijgen was in een Amerikaans hospitaal te Bremen. Kort daarna kon een vliegtuig vertrekken met het geneesmiddel naar Zuid-Italië. Temidden van honderden Arubanen hebben koningin Juliana en prins Bern- hard gistermorgen de kerkdienst bij ge woond in de nieuwe protestantse kerk op Aruba. Ds W. Baart, die de dienst leidde, maakte geen enkele toespeling op de aanwezigheid van de vorstelijke be zoekers onder zijn gehoor, doch in zijn preek herdacht hij wel „degenen onder ons die een zwaar verlies hebben gele den.” Men nam algemeen aan dat de voor ganger hierbij doelde op de dood van Gerben Sonderman, die een goede vriend van de Prins is geweest. Na de dienst sahudde koningin Juliana ds Baart de hand voordat zij het gastenboek tekende. Zij was zo bewogen dat de voorgan ger de woorden die zij half fluisterend tot hem sprak, bijna niet kon verstaan. Na de kerkdienst was het tijdstip van vertrek aangebroken. Toegejuicht door de van alle kanten toegestroomde be volking van Aruba reden Koningin en Prins naar het Prinses Beatrix-vliegveld, waar het vliegtuig gereed stond voor de reis naar Sint Maarten. Aangezien het vliegveld van Sint Maarten slechts ge schikt is voor Dakota’s koerste het vlieg tuig met de Koninklijke reizigers eerst naar Guadeloupe. Hier werd overgestapt in een Dakota, waarmee de reis werd voortgezet. Toen het toestel op de Julianalucht- haven op Sint Maarten tot stilstand was gekomen, ging de Koninklijke standaard omhoog aan de vlaggemast van het little Bay hotel, het Wilhelmus weerklonk en de op de rede liggende De Ruyter vuur de saluutschoten af. Van her en der, zelfs van de omliggende eilanden was de be volking naar Sint Maarten getrokken om het vorstelijk paar op dit kleine plekje van het rijksgebied dat Sint Maarten heet een ovationeel welkom te bereiden. De opgewondenheid op het eiland be daarde pas toen de vorstelijke bezoe kers zich op de late avond hadden inge scheept op de De Ruyter die hen naar Saba zou brengen. Nu Rood Geel en GRC in hun belang rijke duel niet verder kwamen dan 0—0, was de 70 zege van Alcides op Help man in Groningen de voornaamste uit slag in de tweede klas A. Ze onder streepte nog eens de ware bedoelingen van de Meppelers, die er trouwens nu al het beste voor staan. Frisia en Ha ren deelden in Leeuwarden met 11 de buit, evenals Friesland en Nicator. Jammer dat LSCHunsingo en Gru- „Koppen” en plaatjes. Een ander feit dat me opviel op het vliegveld was, dat de mensen zoveel kranten kopen. Je ziet ze naar de ver koopster toestappen en even later rond lopen met een stuk of zes dagbladen en magazines onder de arm in snel tem po worden dan even later de koppen doorgelezen en „de plaatjes bekeken”. In tegenstelling tot de Amerikanen op de boot, bleken de passagiers met wie ik in het vliegtuig zat helemaal niet op zichtig gekleed. Ze onderscheidden zich van Nederlanders eigenlijk alleen maar door hun gezichten, die voor mijn gevoel een ondefinieerbaar eigen iets hebben, wat ik alleen maar „typisch Amerikaans” zou kunnen noemen. Ditzelfde viel me ook op het vliegveld weer open wat de oudere vrouwen betreftik vond haar Harkem. Boys maakt beste beurt. De Zaterdagvoetballers plegen nog al eens voor verrassingen te zorgen, maar zq bont als dit weekend hebben ze het wyst het kleine vingertje de woordjes aan, het mondje preveltmaar als ik hem naar het verhaal vraag, vertelt hij met schitterende oogjes dat Pin keltje in een dikke spons gekropen is en nu druipnat is met oogjes vol zeep. noFVC niet doorgingen. De regelmaat wel heel erg ver- nend”. Nog maar al te vaak vat men dit, door het kind gebruikte, woord ver keerd op en men zoekt dan naar een boek waarin datgene zit wat een vol wassen mens spanning „noemt”. Een zucht van het kleinzoontje doet ons beiden opkijken. Met het dikke wijs vingertje gepriemd op een woord kijkt hij ons stralend aan: „Pinkeltje reist nu door de lucht”, zegt hij „het is zo „Spannend Lachend voltooien we de zin met het kindermodewoord en de verschrikking van het slechte spannen de boek wijkt verre van ons. „De goede boekverkoper kent dit mis verstand natuurlijk”, knikte de oud- boekverkoper, tevreden., Hij zal zijn kopers het goede spannende boek voor leggen”. „En nu de kinderboekenweek”, zeg ik. „Ziet U het nut van de nieuwigheid in?” Hij knikt. „Ja zeker. Het is goed om zo éénmaal in het jaar het kinderboek eens extra onder de aandacht te bren gen. Ook in onze stad zullen zeker spe ciale etalages gemaakt worden...” Weemoedig bekijkt hij zijn handen die straks niet meer de boeken in de eta lage zullen plaatsen en haastig vraag ik: „Hoe denkt U over de moderne il lustraties?” „Lang zo mooi niet als vroeger”, zegt hij beslist. „Ik begrijp niet...” „Opa, kijkt eens hoe mooi!” Het klein zoontje komt aandribbelen met een fel gekleurde kaart die dichter bij Picasso dan bij Rie Cramer staat, én er is een onverholen bewondering op zijn ge zichtje. „Hoe is het mogelijk”, zucht Opa. En dan, met de wijsheid van de ervaren mens, „wét doet het er ook toe welk oordeel de boekverkoper, de ouders of de onderwijzer hebben, het kind zelf weet gewoonlijk met feilloze zekerheid zijn Pinkeltjes en zijn Picasso-plaatjes te kiezen en wij volwassenen moeten het alleen maar de kans geven deze voor hem zo waardevolle dingen te künnen kiezen”. De eerste afkeuringen zijn er. In onze stad werd van gemeentewege bezwaar gemaakt tegen het bespelen van het nieuwe Sportparkveld, L.S.C.Hunsin go kon daarom niet doorgaan, en Sneek werd nog een week extra op nonactief gesteld doordat het veld van Munten dam werd afgekeurd. In de eerste klas B van het Amateur voetbal was de 31 nederlaag van Ro bur et Velocitas tegen WVC het belang rijkste resultaat. Niet de Apeldoornse club passeerde nu het niet spelende Zwaagwesteinde, zoals verwacht was, maar Quick '20, dat met 20 van WAVV won. Deze bezetting van de bo- vense plaats zal wel niet van lange uur zijn, want de nieuwe koploper speelde twee wedstrijden meer. Overige resul taten: VeelerveenAchilles 23 en Precies 12 uur in de nacht van Zater dag op Zondag vertrokken we uit New York en even over twaalven Zondagmid dag kwamen we aan in Portland, Ore gon, 14 km van Vancouver. Het waren prachtige ogenblikken vlak na de startnet als vanaf de Empire State Building hadden we een uniek ge zicht op de talloze lichtjes van New York en het was dan ook jammer, dat we slechts over een gedeelte van de stad vlogen. De eerste uren van de vlucht konden we mooi benutten om wat te gaan sla pen enerzijds kon je de stoelen in com fortabele bedden veranderen, en aan de andere kantbuiten was toch niets te onderscheiden. Er waren kussens, aparte lampjes voor ieder van de passagiers, aparte ventilators. in deze klas is nu stoord. over het algemeen zonder enige smaak gekleed, enkele uitzonderingen daarge laten. Maar we vervolgden onze tocht. In Bil lings, onze volgende landingsplaats, was het al behoorlijk licht maar vooral daar na konden we genieten van het voort durend veranderende landschap. We vlo gen vrij laag en konden daardoor prach tig neerzien op de uitgestrekte woeste vlakten, de grillige maar fantastisch mooie Rockey Mountains die met hun witte toppen Zwitserse sfeer schiepen, even later weer vlak terrein en tenslotte het Cascadengebergte, dat in de „aan loop” voor de landing lag. Op de vlieg velden waar we landden, Great Falls en Spokane konden wij de prachtige kleu ren pas goed bewonderen. En als meest karakteristieke kenmerk wel de gewel dig ruime horizon. Bij de landing in Portland waren wij natuurlijk erg nieuwsgierig hoe onze pleegouders, die we alleen maar door middel van brieven kenden, in werke lijkheid zouden zijn. Welnu, ze zijn ge weldig Het hele gezin was op het vliegveld, behalve de oudste zoon Kent (ook 17) die dit jaar in het kader van de Ameri can Field Service zijn zomervacantie in Duitsland doorbracht en die de Dinsdag na mijn aankomst zou arriveren. Met hun gloednieuwe Buick brachten ze me naar hun huis, even buiten Vancouver. Hier hoop ik dit jaar te blijven en van hier zal ik ook trachten U in mijn brie ven iets meer te vertellen over Amerika. het bezoekende Lw. klopte. Harkem. B. A.C.V. Poolster Blauw Wit Heeg tweede plaats. Aan de staart nam de spanning toe, doordat De Heracliden Zwaluwen met 20 OOSTHEM. De collecte voor het P.I.T. heeft te Oosthem en Nijezijl totaal 81.46 opgebracht. In een afgesloten ruimte van een loods aan de Lekhaven te Rotterdam, aldus vertelt de N. R. Crt., stond een partijtje z.g. broodjes zilver. Dit zijn blokken zilver met een afmeting van 9 x 10 x 15 cm, met een gewicht van ongeveer 35 kg en een waarde van vijf zes duizend gulden. Dezer dagen be merkte men, dat een broodje was ver dwenen. Men waarschuwde de politie die later kon aanhouden de 26-jarige wa- genrijder L. M. en de 22-jarige contro leur J. F. B. Deze bekenden een broodje in een tas te hebben meegenomen naar huis. Zij zouden het verkocht hebben aan de opkoper C. J. A. P., die in het Witte Dorp woont. Deze beweerde ech ter nergens van te weten, zodat het broodje nog niet is teruggevonden. De Keuze Commissie van de KNVB heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat a.s. Woensdag half vier in het Olym pisch Stadion tegen Schalke ’04 speelt, als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna ’54); Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC) Midden: Schaap (’t Gooi), Van der Hart (Fortuna ’54) en Klaassens (VVV ’03); Voor: Bosselaar (Feijenoord), De Bruyckere (Willem II), Appel (Fortu na ’54), Brooymans (Willem II) en Cla- van (Schev. Holland Sport). Reserves zijn: Feijt (Willem II), Ker- kum (Feijenoord), Brusselers (PSV), Schouten (Feijenoord) en Carlier (For tuna ’54). Balk Nijland Jistrum Delfstrah. Drie agenten en twee rechercheurs hebben vorige week op een avond te Hilversum jacht gemaakt op tweeman nen, die een opslagplaats van oude me talen aan de Lijsterweg waren binnen gedrongen. Na een opwindende achter volging kon een van de daders, een 21- jarige Hilversummer, worden gegrepen. Aan een uitgebreide serie diefstallen van lood en ander waardevol oud me taal werd hier een einde gemaakt. Op de klopjacht gaf de politie waarschu wingsschoten en toen die geen uitwer king hadden, mikte een agent en schoot een van de mannen In het been. Deze tuimelde gewond op de grond en kon worden ingerekend. Zijn kameraad verdween in het duister. Een van de rechercheurs was bij de jacht in een beerput terecht gekomen. Een agent, die meende dat hij met een andere dader te doen had, kwam snel naderbij. Plotseling voelde hij zich in het duister bij het been gegrepen, waar op hij een schot afvuurde, dat de re chercheur, wiens positie toch al niet aanlokkelijk was, in de arm trof. Het misverstand werd daarna snel opgelost. Na in het ziekenhuis te zijn verbonden spoedde de rechercheur zich naar huis om een bad te nemen. (Alg. Handelsblad) dunkt ons nog nooit gemaakt. Heeg bijv, verloor met dubbele cijfers (101) in Harkema Opeinde en Blauw Wit sneu velde met de opvallend hoge score 15 tegen Poolster, dat door deze kranige prestatie van de achtste naar de derde plaats klom. Ook ACV profiteerde van deze verrassende resultaten en rukte door een 21 zege op MJV op naar de D.W.P. verslagen. Het grote nieuws in de vierde klas was de 30 nederlaag van leider DWP bij QVC. Fraai werk van de Staverse jongens! De spanning is nu volledig te rug, want niet alleen WT is door zijn 40 overwinning op Jistrum weer vol op in de running, ook Workum treedt door zijn 32 zege in Deifstrahuizen naar voren. Nijland had er ook bij kun nen zijn, maar de blauwwitten verloren op eigen terrein met 2—1 van Balk. De stand is hier: „Goede boekjes”, zegt de grootvader voldaan, „worden veel verkocht”. „Hoe denkt U in het algemeen over het kinderboek van deze tijd”, vraag ik. En met deze vraag zitten we midden in ons onderwerp: de kinderboekenweek, die van 27 October tot 2 November ge houden zal worden. De oude heer gaat er eens recht voor zitten. Hij mag dan „uit zaken” zijn, „de zaak” heeft toch nog z’n volle leven dige belangstelling. „Ik vind dat men tegenwoordig pri ma boeken brengt. Het uiterlijk van het boek is smaakvoller geworden, vooral de gekleurde stofomslagen vind ik een aanwinst”. „Gaan de mensen meestal af op het uiterlijk van een boek, of vragen de klanten wel naar een bepaalde schrij ver Het antwoord blijft even uit. „Tja men kijkt wel veel naar het uiterlijk... maar er is toch ook een grote groep mensen die een bepaald boek verlangen. Echte gezinsboeken gaan veel. Sprook- jesbundels, het Grote Voorleesboek van v. d. Hulst, de Familie Bloeme van Mien Labberton. Weet U wat mij opgevallen is? de oude heer, die eigenlijk niet oud genoemd wil worden en daarvoor ook nog veel te kwiek is, veert enthousi ast op „tegenwoordig koopt men veel betere boeken voor de jeugd dan 3049 jaar geleden. Dan hoorde de boekverkoper dikwijls van de klant: „Och, 't is maar voor de kienders”. Men kocht, bij wijze van spreken, liever een mooi tafelkleed dan een kinderboek. Goed, wel een boek voor het kind, maar vooral niet duur het is „maar” voor het kind. Wat een verandering is hier in gekomen. Men begrijpt nu dat juist een kind recht heeft op een goed boek! En men koopt het, ook als het boven „de begroting” gaat. Men is niet meer te vreden met het bazar boek”. „Maar wel met de beeldroman?” waag ik De oud-boekhandelaar springt met jeugdig vuur op en legt een stapeltje boekjes voor me neer. Ze zien er aar dig uit en als ik ze open sla en hier en daar wat lees, dan springen de avontu ren me niet al te nadrukkelijk tegemoet en er zijn geen plaatjes in van jonge lingen met bobbels uit de mond waar in enkele woorden staan. Kortom, het lijkt me dat dit onschuldige avonturen boekjes zijn, in elk geval een poging van uitgever en boekhandelaar om „spanning” te brengen zonder de scha delijke prikkel van de beeldroman en het boek dat er bedenkelijk dicht naast staat, „Een loffelijk streven”, knik ik „maar”... de man van het vak begrijpt me wel. „Maar het is te hopen dat ou- ders en opvoeders gaan begrijpen dat een spannend boek het woord ligt elk kind in de mond bestorven niet persé een avonturenboek behoeft te zijn. Een goed geschreven boek, waarin vaart, humor en pit zit is voor een kind „span- Eerste verlies voor Steenwijk. Ook de leider van de derde klas heeft aan den lijve moeten ondervinden, dat W.Z.S. zijn zwakke begin volkomen te boven is en weer meetelt. Met een 20 nederlaag kon hij zijn blezen pakken. Een lelijke aderlating voor de roodwitte leiders, die Harlingen, dat met 20 over Olyphia zegevierde, nu al tot op één punt zien genaderd. GAVC werkte zich naar boven door een knappe 21 zege op Jubbega en Black Boys deed goed werk door DOG met een 21 nederlaag naar huis te sturen. Dat was trouwens maar goed ook, want Bergum en De Kooi deelden met 22 de punten. 6 10 6 6 6 6 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1