Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Zilveren ambtsjubileum Ds.N. Brandsma het werk aan voor Ook Sneek gaat het Frysk Orkest Vereniging van Sneker Zakenlieden koos een nieuwe Voorzitter 1 de première voor het Noorden in Amicitia „Ciske de Rat in 110e Jaargang No. 86 Donderdag 27 October Redacteur: L. KIEZEBRINK behoefde Gezinsweek Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -■ Overleden aan tetanus- infectie Dansgroep naar Z.-Afrika KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Twee broers bij Bols ward gedood Garantiefonds voor de „Mayfair” niet te worden aangesproken. De verwisselde babies Subsidie van f 1500 voor Operagezelschap Forum Stichting Industriehal en nieuw gebouw voor Landbouwwinterschool en Land- bouwconsulentschap - Keuze plaats Bejaar dencentrum. Ned. Elftal Schalke 2-0 Reorganisatie beroeps- en sportvisserij SNEEKER NIEUWSBLAD be- i Comité opgericht. „Come back, little Sheba”. K. r» Stichting industriehal op het Eiland. Bestuursverkiezingen en -mededelingen. Zoals reeds gemeld werd in de plaats van de heer M. T. F. Vlas tot voorzitter gekozen de heer F. Nauta, tot dusver be- De vergadering stemde in met deze plannen welke nader door het bestuur zullen worden uitgewerkt. St. Nlcolaas-actie. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt; MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De vijftienjarige Leo Thermoshuizen te Pijnacker is Maandag in het zieken huis te Delft overleden aan de gevolgen van een tetanus-infectie. Vrijdagmorgen had de jongen bij werk in de tuin een splinter in de hand gekre gen die hij verwijderde zonder er veel aandacht aan te schenken. Hij kwam daarna echter met paarden- mest in aanraking en zo ontstond infectie met tetanus, de z.g. „klem”. Opneming in het ziekenhuis, die on middellijk volgde, heeft niet meer kun nen baten, meldt het Vrije Volk. Na een welkomstwoord van de burge meester die de nadruk legde op de cul turele taak die het orkest in Friesland heeft te vervullen, kreeg Mr D. T. Went uit Leeuwarden het woord, als voorzitter van het comité „Vrienden van het Frysk Orkest.” Mr Went vertelde de geschiede nis van het orkest, dat moest werken met veel te lage subsidies, en in Juni van het vorige jaar in een vrij hopeloze situ atie verkeerde. De orkestleden kregen zo’n laag honorarium dat velen bijver diensten moesten zoeken. De buiten wereld wist niet welke ellende er achter dit alles school, tot in Juni ’54 de nood zo hoog steeg, dat in Leeuwarden het comité „Vrienden van het Frysk Orkest” gevormd werd. Men wilde- financiële steun bieden aan het orkest dat boven- Op uitnodiging van de stad Pretoria in Zuid Afrika ,die binnenkort haar hon derdjarig bestaan viert, zal een groep van twintig folkloristische dansers uit West-Friesland, Twente en Friesland 5 November naar Zuid Afrika vertrekken, om daar, gestoken in de folkloristische dracht van hun streek, behalve in het honderdjarige Pretoria in een aantal an dere Zuid Afrikaanse steden hun folklo ristische dansen uit te voeren. Uit Friesland gaan mee de dames H. C. ter Poorten en M. A. Jongejans uit Sneek en de h.h. A. Tuinman en H. Cats uit Leeuwarden. (Ons Noorden). Op Woensdag 9 November a.s. hoopt de Chr. Geref. Gemeente alhier met haar predikant Ds N. Brandsma diens zilveren ambtsjubileum en tevens met hem en mevr. Brandsma hun 25-jarig huwelijks feest te vieren. De gedachtenis-predikatie hoopt de ju bilaris uit te spreken Zondag 13 Novem ber in de morgendienst in de Chr. Geref. Kerk. In het kader nog van de gezinsweek der Nederl. Herv. Kerk wordt vanavond 8 uur (Donderdag 27 October) onder aus piciën van de Ver. van Vrijzinnig Her vormden de film vertoond: „Come back, little Sheba”, kom terug, kleine Sheba. Te kort gezegd is de inhoud Het echt paar Doe en Lola Delaney leeft een saai bestaan, gekweld door niet in vervulling gegane dromen. Doe zoekt dan ook zijn heil in de drank, maar heeft als de film begint al een jaar niet gedronken. Na de komst van een studente, die een kamer bij hen huurt, herwint Doe eerst zijn zelfvertrouwen, doch wanneer dit meisje, dat verloofd is, zich aan een an dere jongen dreigt te geven, ziet Doe in deze romance de tragedie van zijn eigen jeugd terug, waardoor Doe geen weer stand meer aan zijn drankzucht kan bie den. In een vlaag van hoge dronken schap verwijt hij zijn vrouw alles wat hij jaren heeft opgehoopt (hun noodza kelijk huwelijk, waarin een kindje dood geboren werd), tot hij tot bezinning komt en ineen zakt. Hij wordt naar een ziekenhuis overgebracht en komt gene zen bij Lola terug. Hij vraagt haar om vergeving en zij.... geeft hem die ook. Hierdoor is een verder gelukkig huwe lijk tussen beide mensen weer mogelijk, twee mensen, die te zeer geleefd hadden op illusiesb.v. zij op de illusie, dat haar hondje, dat ze verloren heeft, en de plaats van een kind in nam nog terug zou komen. Kom terug, kleine Sheba, maar het hondje Sheba komt nooit meer. 'De heer A. Kraakman, voorzitter van het Actie Comité, deed mededelingen over de komende St. Nicolaas-actie. De Sint zal op Zaterdag 19 November, des middags half drie met de boot aan de IJlsterkade arriveren en na de ontvangst op het stadhuis een rondrit door de stad maken. Ook brengt hij .weer een bezoek aan de veemarkt. Evenals verleden jaar zal voor deze actie een reclamefolder met coupons in een grote oplaag in Sneek en wijde om geving worden verspreid. Vele wensen. In de op Maandag 31 October a.s. te houden openbare raadsvergadering der gemeente Sneek komen o.m. de volgen de stukken aan de orde: Na op 9 November 1930 bevestigd te zijn door wijlen Ds J. Resink, destijds predi kant te Noordeloos, deed hij zijn intrede te Bunschoten, waar hij tot 6 Maart 1936 stond. In die tijd werd in 1933 te Eem- dijk een kerk gesticht. Hij vertrok toen naar Wildervank, waar hij op 10 Maart 1936 bevestigd werd door Prof. J. Hovius, toen predikant te N. Pekela, en op 12 Maart zijn intrede deed. Vier jaar heeft hij de kerk van Wilder vank mogen dienen. 21 Januari 1940 nam hij afscheid van die gemeente en werd hij predikant van Harderwijk, waar hij op 4 Februari van dat jaar bevestigd werd door Ds J. Tamminga, van Ensche dé, thans te Chatham in Canada, en in de avonddienst zijn intrede deed. Na een 5-jarige ambtsperiode nam hij het beroep aan van de gemeente te Rijnsburg. In deze gemeente werd hij 11 November 1945 bevestigd door Ds W. Heerma, toen- dertijd predikant te Rotterdam, thans te Groningen. Daar arbeidde hij tot 5 Maart 1954, op welke datum hij afscheid nam wegens het aannemen van het beroep naar Sneek, waar hij door Ds A. Bikker van Amsterdam bevestigd werd en op 18 Maart zijn intrede deed. Veel heeft Ds Brandsma aan evangeli seren gedaan; dit werk heeft dan ook de liefde van zijn hart. Buiten zijn ambt heeft Ds Brandsma nog verschillende functies, o.a. is hij lid van het college van Curatoren van het Chr. Lyceum te Sneek en voorzitter van de Chr. Geref. Zondagsscholen in Neder land. Na enige discussie, waarin ook de heer Kars, bestuurslid van het Frysk Orkest, het woord voerde, werd een plaatselijk comité opgericht. De comitéleden zullen, met medewerkers, persoonlijke bezoe ken afleggen en men hoopt dat ook de Sneker ingezetenen door daden zullen to nen hun eigen orkest niet meer te willen missen. Hoewel enkele aanwezigen veel voor de gouden viooltjes actie voelden, en het een hoeft het andere niet uit te slui ten had men toch veel vertrouwen in de huisbezoek-methode van de Vrien den van het Frysk Orkest. Naast het vragen van geldelijke bijdragen zal men ook veel aandacht schenken aan het wer ven van donateurs. Een comité van aanbeveling werd ge vormd en een werkcomité van drie per sonen benoemd. Hierin namen zitting mevrouw S. TammingaPiebenga, Dr P. Greep en de heer W. van Mourik. het bestuur zijn medewerking toe. Verder bracht de heer Looper hulde aan het dagelijks bestuur voor het zeer vele werk dat deze heren voor de orga nisatie van de Mayfair hebben verricht. Zijn woorden werden door de vergade ring met applaus onderstreept. B. en W. stellen naa-- aanleiding van een verzoek van bovengenoemd gezel schap om een subsidie van f 1500 voor het seizoen 1955/56, bij inwilliging waarvan deze gemeente ook in het op te stellen speelplan ^al worden opgeno men, voor dit subsidie voor dat jaar te verlenen, daar h.i. de overheid een taak op cultureel gebied heeft te vervullen en opera-voorstellingen alhier in een be hoefte voorzien. Het nieuwe gezelschap „Forum” moet h.i. in de gelegenheid ge steld zich te ontwikkelen in de geest zoals het bestuur die in zijn verzoek heeft omschreven. Redactie-adres Sneker zakenlieden rekening wordt ge houden. Het bestuur zegde toe hierover een onderhoud met de burgemeester te zullen aanvragen. Verder werd gepleit voor verlaging van de electriciteitstarieven, waarvoor het bestuur zich tot het P.E.B. zal wen den, een latere openstelling van de win kels en ontheffing van de verplichte halvedag-sluiting gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus, (wat, naar werd medegedeeld, reeds bij het Actie Comité in onderzoek is), een oplossing van de verkeersmoeilijkheden op het Kleinzand, een betere bestrating in de Wijde Burg straat en Kruizebroederstraat en een hulp-loopbrug over de stadsgracht tij dens de vernieuwing van de Ooster- poortsbrug. Voor al deze punten zegde De secretaris, de heer D. Potma, me moreerde in zijn jaarverslag in 't bijzon der de zeer goed geslaagde tentoonstel ling „Mayfair”, waarvan de totale ex ploitatiekosten ruim f 48000 bedroegen. De uitkomsten waren echter zodanig, dat het garantiefonds niet behoefde te worden aangesproken. Ook werd met voldoening gewezen op de enorm verbeterde straatverlichting en met waardering melding gemaakt van de steun welke voortdurend van het gemeentebestuur werd ondervonden. Het ledental bleef vrijwel constant en bedroeg volgens de laatste ledenlijst 248. Het verslag van de penningmeester, de heer J. G. de Vries, vermeldde aan in komsten met inbegrip van het begin- saldo ad f 2721.51 een bedrag van f 4142.86. De uitgaven beliepen f 3340.72, zodat de rekening sloot met een batig saldo van f 802.14. Nadat de kascommissie bij monde van de heer J. de Boer enkele boekhoudkun dige opmerkingen had gemaakt, welke door de voorzitter werden beantwoord, werd de rekening op haar voorstel goed gekeurd en de penningmeester decharge verleend. De verfilming van het veelgelezen boek van Piet Bakker lag wel voor de hand gézien de stof en het thema. Deze spreken gemakkelijk aan de zwart-wit tekening een slechte moeder en een goede tante, een schooiertje ruwe bol- ster-blanke pit stelt geen ingewikkel de problemen. Het geheel is te danken aan de scenarioschrijver en regisseur Wolfgang Staudte, die het verhaal heeft vereenvoudigd en de lijn ervan overzich telijk en strak heeft gehouden. Deze bondigheid kenmerkt trouwens de gehele film. Men bespeurt vanaf de eerste beelden dat Staudte een man is die weet wat een film toekomtwij had den trouwens ook niet anders van hem verwacht. Er is lofwaardig naar gestreefd Maandagavond kwamen, op uitnodiging van de burgemeester, een aantal dames en heren in de grote raadzaal van het stadhuis bijeen, teneinde te bespre ken op welke manier Sneek het Frysk Orkest kan steunen. stuurslid. In zijn plaats werd tot lid van het bestuur gekozen de heer D. v. d. Werf. De heer A. Looper, die periodiek aftrad, werd herkozen. De heer E. Metz stelde zich niet herkiesbaar en werd ver vangen door de heer F. Ris. Het accountantsrapport betreffende de exploitatie van de „Mayfair” werd door de voorzitter voorgelezen. Het batig sal do bedroeg f 247.06. Bij de bespreking hiervan werd een aanmerking gemaakt op de volgens het aan het woord zijnde lid te hoge kosten voor de stroomleve- ring op de tentoonstelling. De voorzit ter antwoordde dat de exploitatie daar van in handen was gegeven van een tweetal plaatselijke installateurs, wier kostenberekening vooraf door het be- stuur»was goedgekeurd. Dit onderdeel zal echter by de organisatie van een volgende tentoonstelling nader onderbet oog worden gezien. Het volgend jaar bestaat de vereniging tien jaar. Het bestuur stelt zich voor ter gelegenheid hiervan naast een even tuele feestavond voor de leden in samen werking met het Actie Comité van Win keliers een jubileum-actie te organi seren. Gedacht is aan een sprookjes- week met sprookjes-etalages in de za ken van de aangesloten winkeliers, een sprookjes-optocht voor de schoolkinde ren enz. Subsidie aan Instellingen voor gezinsverzorging in deze ge meente werkzaam. B. en W. stellen voor te rekenen van 1 Januari 1955 af: aan in deze gemeente werkzame instellingen voor gezinsver zorging, welke voor het ontvangen van subsidie uit 's rijks kas ingevolge de „Subsidieregeling Gezinshulp 1955” in aanmerking komen, jaarlijks tot weder opzegging een subsidie uit de gemeente kas te verlenen tot tenminste de percen tages als door het rijk ingevolge ge noemde regeling voor de berekening van het rijkssubsidie worden gebezigd, met inachtneming van o.a. de volgende be palingen: 1. het gemeentelijk subsidie zal wor den bepaald met inachtneming van de richtlijnen, welke voor de berekening van het rijkssubsidie zijn of zullen wor den gesteld; 2. als regel zal het gemeentelijk sub sidie worden berekend naar dezelfde per centages, als door het rijk terzake wor den gebezigd; indien uit de door de in stellingen overgelegde bescheiden aan burgemeester en wethouders blijkt, dat daarvoor bijzondere aanleiding bestaat, kunnen zij met inachtneming van het op de gemeentebegroting terzake geraam de bedrag ten aanzien van bepaalde kosten een hoger percentage aanhouden. Onderhandse verpachting Black Boys-terrein. B. en W. stellen voor aan de voetbal ver. Black Boys voor 1 jaar het voet balveld in de Hospitalerpolder te ver pachten voor f 229.50 per jaar verhoogd met f5 per pdm. per jaar voor het van gemeentewege doen hekkelen van de sloten, en hen te machtigen deze ver pachting onder de bestaande condities van jaar tot jaar of voor langere tijd, doch uiterlijk tot 1 December 1960 te verlengen. Verdaging beslissing over de vaststelling van het partiële uitbreidingsplan in onderdelen „Almastraat”. B. en W. stellen voor de beslissing voor de duur van ten hoogste drie maanden te verdagen, daar het onder zoek van en het overleg over de tegen dit plan ingediende bezwaren veel tijd vergt. Stichting gebouw voor ‘Ryks- landbouwwinterschool en voor rykslandbouwconsulentschap. Met het rijk is thans overeenstemming bereikt over de aard en omvang van het plan tot stichting van een nieuw ge bouw voor de rijkslandbouwwinterschool en het rijkslandbouwconsulentschap op een terrein ten westen van de Lemmer weg, ongeveer 100 m. ten zuiden van de watertoren. Het rijk betaalt f 100.000 in 30 annuïteiten voor de school, de pro vincie draagt f 100.000 bij. Het rijk neemt ook de kosten voor de verwar- contante aankoop of aan huurkoop- systeem de voorkeur geeft dan zal een afzonderlijk voorstel worden ingediend. Bij verhuring zal een minimum-termyn van 5 jaar gelden. Met een gegadigde is voor een der bedrijfsruimten van 210 m2 A f7.25 reeds overeenstemming be reikt. De oriderhahdelingen met een an dere gegadigde zijn zover gevorderd, dat vrijwel overeenstemming is bereikt. B. en W. stellen voor tot stichting van een industriehal te besluiten. De heer D. v. d. Werf wees er bij de rondvraag op, dat voor de eventuele stichting van een recreatieoor 1 bij de Potten een comité is gevormd, waarin de Ver. v. Sneker Zakenlieden, uit wier midden indertijd het initiatief voort kwam, niet is opgenomen. Het is ech ter gewenst, dat de vereniging een vin ger in de pap krijgt om te bereiken dat zoveel mogelijk met de belangen van de B. en W. zeggen in hun advies o.m. dat gebleken is dat in deze gemeente behoefte bestaat aan uitbreiding van be drijfsruimte. Op grond daarvan hebben zy een plan doen ontwerpen voor het stichten van een industriehal op een nog nader te bepalen plaats op het z.g. Ei land. De hal bevat drie afzonderlijke be drijfsruimten. In iedere ruimte zal van gemeentewege een kantoor en een toi letruimte worden aangebracht. De grondkosten (1360 m2) worden geraamd op f 8500, de bouwkosten op f 84000. Aan huur zal jaarlijks moeten worden opgebracht f4730. B. en W. zouden de huur per jaar op resp. f7.25 en f6.90 per m2 willen zien vastgesteld, al naar voor de bedrijfsruimte nog extra voorzieningen nodig zijn; de bedrijfs- Bestrijding luidruchtig gedrag enz. bij openbare muziekuit voeringen enz. Twee broers, J. en H. Stallinga, af komstig uit Nijland, zijn gisteravond, waarschijnlijk doordat de regen hun het uitzicht belemmerde, met hun motor fiets tegen een melkwagen gereden. Een van de jongelui was op slag dood. De andere overleed spoedig ter plaatse. De motorfiets was slechts licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde op de Oude Sne- kerweg in de buurt van Bolsward. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis in Sneek, aldus bericht Ons Noorden. dien zo gevoelig getroffen werd door het overlijden van Kor Ket. Door persoonlijke bezoeken aan een aantal ingezetenen van Leeuwarden slaagde men er in belangrijke bedragen bijeen te brengen. Intussen is de situatie veranderd. De regering is bereid het Frysk Orkest over enkele jaren op te nemen in de rij van de door het rijk ge subsidieerde orkesten, maar wil in de wachttijd de bewijzen zien dat het orkest gedragen wordt door heel Friesland. Daardoor kan het werk van de „Vrienden van het Frysk Orkest” zich niet meer beperken tot Leeuwarden. Comitéleden bezoeken nu vele plaatsen in Friesland en overal krijgt men enthousiaste mede werking. Zo krijgt men in elke plaats vrienden van het Frysk Orkest, en mo gelijk kunnen al die comité’s eens een grote vereniging vormen. Intussen is de pers ook een actie begonnen, de gouden viooltjes-actie, en op dikwijls ontroeren de wijze wordt hierop in geheel Fries land gereageerd. Onnodig te zeggen dat de pers en de Vrienden van het Frysk Orkest ten nauwste samenwerken, hoe wel beide acties apart gevoerd worden. Men hoopt op deze manier een ton bij elkaar te brengen voor het lustrum-con- cert op 19 April. Het geld zal moeten dienen als overbrugging tot de tijd dat het orkest de volledige rijkssubsidie zal hebben verkregen. Subsidie operagezelschap „Forum” te Enschedé. Wegens het bedanken van de heer M. T. F. Vlas als voorzitter van de Vereniging van Sneker Zakenlieden stond de algemene ledenvergadering, die Woensdagavond in Restaurant Piso werd gehouden en maar matig bezocht was, onder leiding van de vice-voorzitter de heer P. Postma, die bij de bestuursver kiezing dank bracht aan de heer Vlas voor het vele dat hy voor de vereniging heeft gedaan. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer P. Nauta, die deze benoeming aannam. De zaak van de verwisselde Leidse baby’s zal de volgende maand voor de Haagse rechtbank komen, aldus het Al gemeen Dagblad. De twee baby’s, die inmiddels opgegroeid zijn tot jonge vrou wen en beiden getrouwd zijn, hebben elk een actie tegen hun werkelijke ou ders ingediend teneinde door de recht bank te laten vaststellen uit welk hu welijk zij zijn geboren. De advocaat van een der partijen, mr dr W. Hugenholtz te Leiden, deelde in dit verband mee, dat een procedure als deze zich sinds de invoering van ons bur gerlijk wetboek in 1838 niet heeft voorgedaan. Het is dan ook de vraag of het burgerlijk wetboek deze procedure mogelijk acht. Mocht blijken dat dit niet het geval is en dat de wet hierin tekort schiet, dan zal, wil deze zaak worden uitgeplozen, wetswijziging noodzakelijk zijn. om het verhaal vooral ook door het beeld te vertellener zijn gedeelten die men desnoods ook zonder de tekst wel begrij pen zou, hetgeen de reacties van het publiek in Venetië hebben aangetoond. Behalve de spelregie is ook de dialoog- regie opvallend goed. Nimmer hebben Nederlandse acteurs zo goed gespeeld d.w.z. hebben nagelaten te acteren als in deze film. Het bewijs is nu geleverd dat onze Nederlandse acteurs in elk geval voor de camera bruikbaar zijn. Jenny van Maerlant, Kees Brusse, Johan Kaart, Cees Laseur, Paul Steenbergen, Johan Valk o.a. hebben zich overtuigend van hun taak gekweten, evenals Riek Scha- gen trouwens die nooit eerder voor de camera heeft gestaan. En wat te zeggen van Ciske Hij is inderdaad een vondst. Hij is zoals hij is en moet zijn. Ook de „brave Hendrik” is in zijn soort goed. Voor ons gevoel is het schoolvriendinne tje het minst onbevangen. De film had kunnen eindigen met de scène in het schoollokaal als Ciske naast zijn vijand gaat zitten en de vrede voorgoed gete kend wordt. Daarop volgt dan nu nog de terugkomst van de vader in de Am sterdamse haven, fotografisch fraai ver filmd, maar eigenlijk overbodig, hoewel voor buitenlanders misschien wel weer aantrekkelijk (van de film is tegelijk ook een Duitse versie gemaakt). Nicolaas Brandsma, een boerenzoon, werd geboren te Zijpendaal bij Arnhem 4 Februari 1904, en gedoopt in de R. Eusebiuskerk te Arnhem. Als voorbereiding voor de komende voetbalwedstrijd tegen Noorwegen speel de het voorlopig Nederlands elftal gis termiddag te Amsterdam tegen de Duitse club, Schalke 04, een oefenwedstrijd, die Nederland met 20 won. Appel maakte de beide doelpunten. mingsinstallatie voor zijn rekening. De gemeente stelt het benodigde bouwter rein gratis beschikbaar. De totale kos ten van de school worden geraamd op f 384.500, de jaarlijkse lasten op f24.400.23. De tegemoetkomingen van rijk en provincie in de jaarlijkse lasten kunnen worden gesteld op f 12323.64, zodat jaarlijks ten laste der gemeente blijft f 12076.59; de tegenwoordige huis vesting van de school kost de gemeente per jaar rond f 2625, zodat dit nieuwe plan een vermeerdering van de jaarlijkse uitgaven met f 9451.59 betekent. B. en W. zijn echter voornemens met de ge meenten, waaruit leerlingen afkomstig zijn de school telt 80 leerlingen, die voor het merendeel uit andere gemeen ten komen in overleg te treden voor een bijdrage per leerling. Voor het nieuwe gebouw van het rijks landbouwconsulentschap zal de gemeen te geen lasten op zich behoeven te ne men. De stichtingskosten worden ge raamd op f 211.000, de jaarlijkse lasten op f13.400. Het rijk zal het gebouw huren tegen een huur gebaseerd op de werkelijke kosten voor de tijd van 10 jaar met het recht die huur driemaal te verlengen telkens voor een periode van 10 jaar op de aanvankelijk overeenge komen voorwaarden. B. en W. stellen voor de nodige be sluiten tot uitvoering dezer plannen te nemen. B. en W. stellen voor de algemene politieverordening met het volgende art. (105b) aan te vullen: 1. Het is verboden op of in de nabij heid van plaatsen, waar en ten tijde dat een godsdienstige bijeenkomst, een ker kelijke plechtigheid, een openbare ver gadering, een openbare muziek-, zang- of toneeluitvoering of een openbare bi oscoopvoorstelling wordt gehouden, de stilte of de orde te verstoren door, op welke wijze ook, geraas of beweging te verwekken of door schreeuwen, lachen, stoeien of op enige andere wijze zich onbetamelijk te gedragen of de stilte of de orde anderszins te verstoren. 2. Dit verbod betreft niet gedragin gen, waartegen de Zondagswet straf be dreigt. Wijziging verordening opcenten hoofdsom grondbelasting. B. en W. stellen, in verband met de zorgelijke toestand der gemeentefinan- ciën voor het aantal opcenten op deze belasting te bepalen op de nieuwe maxima nl. 60 voor de gebouwde en 30 voor de ongebouwde eigendommen. Opcenten hoofdsom personele belasting. Wanneer geen bijzondere maatregelen worden genomen, zal de per 1 Sept. j.l. ingevoerde huurverhoging tot gevolg hebben, dat verschillende percelen in een hogere klasse van opcentenheffing komen te liggen. Om dit te voorkomen dienen de in de verordening voorkomen de tarieven met de gewijzigde omstan digheden in overeenstemming gebracht, waartoe B. en W. een voorstel doen. Wyziging verordening reini- gingsbelasting. Om dezelfde reden als hierboven ge noemd stellen B. en W. voor de verorde ning op de reinigingsbelasting zodanig te wijzigen dat de verh. ging der huur waarden geen verhoging der tarieven van de reinigingsbelasting ten gevolge heeft. Mevr. SchaperTolman dankt als raadslid. De beroeps- en sportvisserij op de Ne derlandse binnenwateren gaat een grote reorganisatie tegemoet. In de loop van de komende jaren zal het visterrein over het hele land worden verdeeld in be- heers-eenheden (grote afgeronde perce len). Plaatselijke belanghebbenden kunnen over deze percelen het beheer krijgen via goedkeuring van de Kamer voor de Binnenvisserij, aan welke zij dan verant woording voor hun beleid verschuldigd zijn. De reorganisatie heeft ten doel de visstand in Nederland van de ondergang te redden. Nederland telt momenteel 2300 door ’t bedrijfschap erkende beroepsvissers, 8000 sportvissers met een grote acte en 400.000 hengelaars. De huidige visstand die met kunst en vliegwerk op peil moet worden gehouden - kan niet aan de enorme be hoefte voldoen. Er is, speciaal door de bloei van de hengelsport een nationale visnood ontstaan, waarvan vooral de be roepsvissers de dupe worden. Op de eer ste plaats om deze beroepsvissers te be schermen en voorts om het beschikbare viswater zo rechtvaardig mogelijk en met zo lang mogelijke levenskans onder de belanghebbenden te verdelen heeft de Kamer voor de Binnenvisserij het plan van de beheerseenheden opgezet. Hier bij worden beroepsvissers en hengelver- enigingen of combinaties van beide aan gespoord, het visrecht te verwerven voor grotere afgeronde gebieden. De overeen komsten tussen eigenaars en beroepsvis sers en/of hengelverenigingen zullen echter pas worden goedgekeurd als de pachtende partij zich garant stelt voor het op peil houden van de betrokken visstand. Op deze wijze hoopt men zowel in het belang van de beroepsvisserij als van de volksrecreatie te redden wat er te redden valt. Met de uitvoering van het plan is reeds een begin gemaakt. De individuele visvereniging komt hierbij tenzij zij zich in groot verband aansluit in het algemeen belang achter het net te vissen. Ingekomen is een schrijven van mevr. A. SchaperTolman, waarin zij be dankt als raadslid. Haar opvolger is de heer C. Meijer, wiens geloofsbrieven evenals die van de heer E. Metz, opvol ger van de heer Havinga, in deze raads vergadering zullen worden onderzocht. Ontslagen en benoemingen. Door B. en W. wordt voorgesteld op diens verzoek eervol ontslag te verlenen aan de heer J. Doorenbos als onderwij zer aan de Ulo-school wegens benoe ming elders. B. en W. stellen voor te benoemen tot onderwijzeres aan de B.L.O.-school (vac. mej. T. Kuiken) mej. F. Huizin ga, onderwijzeres aan de openbare school te Eeserveen; tot leraar Duits, cursusjaar 1955/56 gem. handels- avondschool (vac. de heer A. Slob) de heer F. G. Melai, leraar R.H.B.S.; tot waarnemend conrector aan het gymna sium dr. A. S. Wadman, leraar aan die school. Na de lagere school met de Bijbel te Schaarsbergen te hebben doorlopen, kwam hij op de Ulo en daarna op het Geref. Gymnasium te Arnhem. Wegens ziekte moest hij die inrichting echter ruimten zullen resp. 210 m2, 255 m2 en na 1% jaar verlaten. In 1922 werd hij 210 m2 oppervlakte hebben. Mochten student aan de Theol. School te Apel- gevallen zich voordoen dat men aan doorn en op 2 Juli 1930 candidaat.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1