1 Geest van Minister Beel waarde rond in Raad van Wymbritseradeel II I 4 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST flfi. Dr Otto sprak voor de afd. Sneek Ned. Reisvereniging A w 1 1 r* van Dader van moord te Zeist bekent Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Aanbeveling directeur gemeentewerken Tuinmuurtje geramd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Trekking verloting uitgesteld Wachtmeester tot 2 maan den veroordeeld ’t Eerste of het laatste kievitsei Opbrengst collecte Doarpsrounte Boazum Student uit raam gevallen Bliksemloterij Sted. Muziekcorps Sneek Baldadigheitl Heeg heeft weer een Mannenkoor Nieuw vlaggeschip Holland Amerika-lijn Woning verkocht Oriënteringsrit Motor- en Autoclub J. C. Visser De begrafenis der gebroeders Stallinga Zachte winter op komst Maximum snelheid voor bromfietsen Besnoeide Gemeentebegroting voor 1956 vrijwel „voorlopig wei”, aldus de v o o r z 11-1 zonder discussies vastgesteld. Eerste prijs voor Sneker loper Maandag 31 October 1955 110e Jaargang No. 87 I Redacteur: L. KIEZEBRINK i Ingekomen stukken. Adressen. de K.N.A.C., i de of Behandeling Gemeentebegroting. der voor Bijdragen aansluiting Water leiding. Van een aantal veehouders te Abbe- ga is een adres ontvangen, waarin zij opkomen tegen het raadsbesluit tot het heffen van f 20 per stuk grootvee voor aansluiting hunner bedrijven aan de wa terleiding. Zij verzochten dit bedrag te verlagen tot f 13. Na een uitvoerige uit eenzetting schreven B. en W. echter in hun advies dat het bedrag van f 20. als zeer billijk is te beschouwen, zodat zij voorstelden het verzoek af te wijzen. Z.h.s. werd aldus besloten. Verbetering gemeentehuis. B. en W. stelden voor de beide ver trekken in het gemeentehuis, waarin de afd. Sociale Zaken en de Rijkspolitie zijn ondergebracht te verbeteren. Kos ten f4000.—. Alsvoren. Verbetering tolpachterswoning te Tirns. B. en W. van Sneek bieden de raad de volgende aanbeveling voor de benoe ming van een directeur van gemeente werken aan1. G. J. de Boer, dir. v. gem.werken van Wieringermeer2. J. Drenth, idem van Hardenberg. De be noeming geschiedt in de vergadering van hedenavond. Waarschijnlijk doordat een dame, met haar man in een personenauto Medewerking ingevolge Art. 72 L.O.-Wet. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) B. en W. stelden voor deze begroting, met een subsidiebedrag van f 68.814,21, goed te keuren. Alsvoren. OOSTHEM. Naar wij vernemen wordt de verloting ten bate van de Chr. Zang vereniging „Nije Moed” alhier, die heden Maandag 31 October zou plaats hebben, tot nadere aankondiging uitgesteld. die zat en chauffeerde, de macht over het stuur kwijt raakte, reed Zaterdagmiddag de auto op de hoek LeeuwarderwegJacht havenstraat tegen het tuinmuurtje van het huis van de heer van der Meer aan dat deerlijk werd gehavend. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De rechtbank te Utrecht heeft een 37-jarige wachtmeester der rijkspolitie, die op 31 Juli van het vorig jaar in Vinkeveen de 24-jarige K. W. van der Vliet bij het verwijderen van een ten toonstellingsterrein met zijn gummistok heeft geslagen, waardoor dodelijk let sel is opgetreden, een gevangenisstraf van één maand opgelegd. Men achtte mishandeling, de dood ten gevolge heb bende, bewezen. De officier van justitie had tegen de wachtmeester een geld boete van f100 of 20 dagen hechtenis geëist. en DONDERDAGS Visser Tj. Soolsma te Harlingen deed Vrijdagmorgen een voor deze tijd van het jaar wel bijzondere vondst. Toen hij eens naar zijn fuiken ging kijken vond hij onderweg een kievitsei. Het bleek, dat het eitje pas was gelegd. Zou de kievit met de jaargetijden in de war zijn geraakt De vogel heeft in ieder geval de vraag of zij dit ei nu als eerste of wel als laatste van het jaar heeft bedoeld, in het midden gelaten. De vinder heeft het echter maar als laatste aangemerkt en het ten geschenke aan H.M. de Ko ningin opgezonden. (Friesch Dagblad). De collecte voor het P.I.T. heeft opge bracht te Rauwerd f 16.68; in Sijbranda- buren f 13.67; in Terzool f22.65. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente te Westhem verzocht een drage van 17% in de kosten B. en W. stelden voor het bestuur van de bijzondere school te Gaastmeer me dewerking te verlenen voor aanschaffing van een nieuwe wereldkaart, daar de tot nu gebruikte verouderd is. Idem. aan het bestuur Scharnegoutum BOAZUM. Under lieding fan ’e hear L. Cuperus haldde „Doarpsrounte” har jiergearkomste. Ut it forslach fan ’e skriuwster bliek dat der 58 leden binne. De skathaldster hie in lyts batig saldo. De boek-ütliening stie yn it teiken fan greate bilangstelling. By de bistjürsfor- kiezing waerd de hear L. Cuperus op ng Een student uit Emmer-Compascuum is op op een nacht van vorige week te Delft uit het raam van zijn slaapkamer, gelegen boven de studentensociëteit Tyche van de Delftse Studentenbond, door nog onbekende oorzaak van elf meter hoogte op straat gevallen en vrij wel onmiddellijk aan zijn verwondingen bezweken. Een voorbijganger zag het lichaam in nachtgewaad op straat liggen en waarschuwde de politie. Het onder zoek wees uit dat het bed van de stu dent, dat op 'een gemeenschappelijke slaapkamer stond, was beslapen. Een kamergenoot verklaarde te hebben ge slapen en niets van het ongeval te heb ben bemerkt. Advertentiepriji 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Met het houden van een iliksem- loterij” ten bate van het Sted. Muziek corps alhier hebben de organisatoren een verrassend succes bereikt. In twee dagen tijds, zijn niet minder dan 6000 loten a f 0.25 aan de man gebracht. Van het saldo zal men enkele nieuwe instrumen ten aanschaffen en reparaties aan de ou dere kunnen uitvoeren. Dat de vreugde onder de leden van genoemd corps zeer groot was kwam Zaterdagavond duide lijk naar voren, toen in de grote zaal van hotel Hanenburg de Ungetiders-ka- pel de trekking der prijzen opluisterde. De zaal was tot in alle hoeken bezet. De waarnemend voorzitter van het corps, de heer I. Silvius bracht in zijn openings woord hartelijk dank aan allen die aan deze loterij hun medewerking hadden verleend en prees de spontaneïteit van de Sneker bevolking, waardoor het de plm. 50 verkopers (sters) van de loten, mogelijk was gemaakt ondanks het bar slechte weer dit fraaie succes te berei ken. Het zeer gevarieerde programma van de Ungetiders-kapel dat nu volgde werd afgewisseld met het trekken van prijsjes voor het merendeel bestaande uit „King-atlassen” en de bekende rollen „King”-pepermunt gratis-voor dit doel door de fa. Tonnema Cie aangeboden uitsluitend voor de in de zaal aanwezige belangstellenden en op bepaalde num mers van de huis-aan-huis verspreide folders van genoemd corps. Er was ook een wedstrijd in het dirigeren door da mes en heren van de Ungetiders-kapel. Een en ander oogstte veel applaus. De clou van de avond was nat’ irlijk de trekking van de hoofdprijs van 150.— en de vijf premies a 10.De hoofd prijs van f 150.— viel op nr 3087 waar van de gelukkige bezitter was de heer A. Witte veen, Kloosterhof 9, die in de zaal aanwezig was. De vijf premies elk van 10.vielen op de nummers 5069, 1854, 309, 524 en 1156. Toen de dienstdoende postbesteller G. v. d. Wal Vrijdagavond de brievenbus in d<- Gijsbert Japiksstraat zou lichten, kwam hij tot de ontdekking, dat door het inwerpen van brandend materiaal, een gedeelte van de zich in de bus be vindende post door het vuur verschroeid was. Hopelijk zullen de daders van deze ergerlijke baldadigheid hun gerechte straf niet ontgaan. HEEG. Na vgf jaren opgeheven te zijn geweest, is het mannenkoor „Ons Genoegen” alhier opnieuw opgericht. In 1950, kort na het 25-jarig jubileum, was de animo zo gering, dat het bestuur zich genoodzaakt zag het koor op te heffen, maar enige weken geleden staken eni ge oud-leden de hoofden weer brj elkaar. En met succes, want Dinsdag waren er in Silo 26 man die hun stem weer lieten horen. Het koor staat onder de bekwa me leiding van onze plaatsgenoot de heer C. Kaspersma. betreffende industrieën een maximum bromfietsen tot stand zal komen. 1 maximum snelheid zal 40 km per bedragen. De contracten zijn getekend voor bouw van een nieuw vlaggeschip voor de Holland—Amerikalijn. Dit schip zal de in Mei 1940 verloren gegane Staten dam vervangen en ongeveer 37000 brt. meten. Het wordt gebouwd bij de Rot terdamse Droogdok Mij en zal in 1959 gereed zgn. Kosten 100 millioen gulden. HEEG. De arbeiderswoning Lytshuzen 371, eigen aan de heer N. v. d. Werf, is onderhands verkocht aan de heer KI. Wind te Osingahuizen. Foto H.K.H. Prinses Irene in gesprek met de beeldhouwer, E. Baron Speyart van Woerden, en Generaal I B. R. P. F. Hasselman. Rechts Ir C. Staf, Mi- nister van Oorlog. J Ingekomen waren adressen van: het Fries Genootschap van Geschied-, Oud heid- en Taalkunde om verhoging van subsidie voor het Friesch Museum van f 50.tot f 75.per jaar; van het Felix-fonds van de Ned. Vér. V. brand weercommandanten om een jaarlijkse bijdrage van tenminste f 25.van het Gew. Inst. v. Geestelijke Gezondheids zorg in Friesland om de subsidie van 2 cent per inwoner te verhogen tot 4 cent; van de vier verenigingen voor wijkver pleging in de gemeente om verhoging van de subsidie; van de Ned. Ver. voor nazorg B.O. in Friesland en van de afd. Friesland van het Prot. Chr. Nazorg- verbond om een subsidie van 10 cent per inwoner en van de vier landelijke fe deraties van harmonie- en fanfarecorp sen eveneens om verhoging van de sub sidie voor de plaatselijke corpsen. Op aandrang van de secties stelden B. en W. voor alleen het verzoek van de ver enigingen voor wijkverpleging in te wil ligen, wat betekent dat zij met ingang van 1 Jan. 1956 elk een subsidie zullen ontvangen van maximum f 1700.per jaar, terwijl onder hetzelfde voorbehoud de afd. Blauwhuis van ’t Wit-Gele Kruis met ingang van dezelfde datum haar subsidie ziet verhoogd tot f 570.per jaar. Omtrent de andere adressen die voorlopig wegens het ontbreken van de middelen stilzwijgend werden voorbij gegaan, hopen B. en W. t.z.t. nog een voorstel te doen. (Zie verder pagina 2). Een vijftal besluiten van Ged. Staten houdende goedkeuring van diverse raadsbesluiten en het bericht van ont vangst van het r.b. tot wijziging van de algemeene politieverordening werden voor kennisgeving aangenomen. Het zelfde geschiedde met het schrijven van E. Westerhof te Drachten en dat van W. v. d. Meulen te Blauwhuis, waarin zij mededelen hun benoeming resp. bij de dienst van gemeentewerken en tot bestuurslid van de Woningstichting Wymbritseradeel aan te nemen. Bij hun besluit tot verwerping van het beroep ingesteld tegen de onbewoonbaar- verklaring van de woning Woudsend no. 67, gaven Ged. Staten de Raad in overweging de tot standkoming van een aanvullend raadsbesluit te bevorderen, waarbij de betreffende woning niet be hoeft te worden ontruimd, zolang de be woning door de tegenwoordige bewoon ster voortduurt. B. en W. stelden voor dit besluit te nemen. De heer O. N a u t a vroeg of in dit ge val toch het bordje „onbewoonbaar ver klaarde woning” moet worden aange bracht wat, naar de Voorzitter ant woordde bij de wet is voorgeschreven, hoewel hij de heer Natua toegaf, dat dit voor de bewoonster niet prettig is. De voorgestelde aanvulling werd daarna z.h.s. aangebracht. De adressen van het bestuur der Ge reformeerde school te Heeg om mede werking voor de stichting van een nieu we school, dat van het R.K. Kerkbestuur te Heeg om medewerking tot het aan schaffen van hulpmiddelen t.b.v. het zwemonderwijs in het zwembad te Heeg en deze hulpmiddelen in bruikleen al te staan aan de scholen die van het zwembad gebruik maken, werden in handen van B. en W. gesteld om ad vies, terwgl in principe medewerking werd verleend Geref. school te de aanschaffing van twee kachels. Aan de heer M. van der Bij, hulpop- zichter bij gemeentewerken, werd op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1956 eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming als hulpopzichter bij gemeen tewerken te Barneveld. Verder werden een tweetal rapporten en drie jaarver slagen ter inzage gelegd voor de leden. Wijziging bebouwingsvoor- schriften. Onthulling door H.K.H. Prinses Irene van het monument ter ere van de Koninklij- tf ke Nederlandse Bri- B gade „Prinses Irene". Algemene beschouwingen werden niet gehouden, zodat direct tot artikelsge- wjjze behandeling aan de hand van de in de secties gemaakte opmerkingen kon worden overgegaan. Vooraf werd ech ter nog besloten het bedrag per leerling van het gewoon lager onderwijs voor 1956, als basis voor de over dat jaar aan de bijz. scholen toe te kennen ex ploitatievergoeding, vast te stellen op f 37.65 en zonder de factor „kosten van instandhouding” op f33.68, en het 'n de begroting geraamde subsidie aan de gem. instelling voor sociale zorg te ver hogen van f64.814.21 tot f68.814.21. Woningbouw. Volgens de heer O k- m a werd in de le sectie een vraag ge steld over een eventueel saneringsplan voor Woudsend. Het antwoord van B. en W. daarop is volgens spr. enigszins vaag gebleven: het zou te overwegei zijn. Verder schrijven zij, dat de ter plaatse gevestigde bedrijven daarbij grote moeilijkheden kunnen veroorza ken. Spr. begreep dit niet. Is het nio gelijk er iets meer concreets van te zeg gen? De Voorzitter antwoordde, dat er al jaren geleden plannen zij ge weest enige goede ingrepen te doen, ook in Woudsend, maar we hadden toen geen hand om een vuist te maken, zei hij. Daarom zijn de plannen blijven lig gen. Met de moeilijkheden t.o.v. de in dustrie wordt bedoeld, dat uit sanering van huizen, in ’t bez t van industriëlen moeilijkheden kunnen voortvloeien. Hierop vroeg de heer O k m a of het dan niet mogelijk is een saneringsplan te laten maken, waarbij duidelijk wordt aangegeven waar de uitbreiding van Woudsend zal plaats hebben. Er is al land voor woningbouw opgespoten, maar dit blijft liggen zoals ’t ligt. Ver moedelijk is dit ook in het uitbreidings plan daarvoor aangewezen. Is het dan de bedoeling van B. en W. geweest het dorp naar de Oostkant uit te breiden? Zaterdagmiddag heeft bovengenoemde club het seizoen gesloten met ee: orien- teringsrit waarvan het traject was uit gezet door de heren D. Nauta en A. Franke, Heeg en J. de Bruin te Sneek. De deelname was niet zo groot als dit op Maandagavonden wel het geval is. Toch verschenen nog plm. 46 deelnemers aan de start die om 3 uur plaats vond in de Wijde Noorderhorne. De lengte van de rit was 55 y2 km, de gemiddelde snelheid 36 km. per uur. De uitslag is als volgt Auto’s senioren 1. H. Wielinga, Heeg, 36 strafp.2. J. Noordbeek, Heerenveen, 71 strafp. Auto’s junioren1. A. Betten, Sneek, 59 strafp. 2. B. de Vries, Woudsend, 70 strafp.3. C. Wind, Sneek, 76 strafp. Motoren senioren: 1. D. de Boer, Sneek, 50 strafp.C. Kaspersma, Sneek, 60 strafp. Motoren junioren t 1. M. Ligthart, Sneek, 13 strafp.; 2. L. Cnossen, Hart- werd, 64 strafp.3. A. Korfmaker, Sij- brandaburen, 66 strafp. De prijzen werden als gewoonlijk met een toepasselijk woord uitgereikt door voorzitter Wielinga. NULAND. Zaterdagmiddag vond al hier een wel zeer droeve plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot der beide jongemannen Joh. en H. Stallinga, die Woensdagavond j.l. op de weg naar Bols- ward zo plotseling door de dood werden, overvallen, tengevolge van een aanrij ding, werd n.l. deze middag aan de schoot der aarde toevertrouwd. Vooraf werd in een overvolle kerk de rouw dienst gehouden, die onder leiding stond van de pastor loci Ds L. J. Prins. Deze bepaalde zijn gehoor bij de woorden van Jesaja 46 4 „En tot in de ouderdom toe zal Ik dezelfde zijn, ja tot de grijsheid toe zal Ik ulieden dragenIk heb het gedaan, en Ik zal U opnemen, en Ik zal dragen en redden”. Daarna werden de beide overledenen, die opgebaard stonden in het kerk gebouw uitgedragen naar hun laatste rustplaats. Aan het open graf bad Ds Prins nog het „Onze Vader”, waarna de talrijke aanwezigen diep onder de in druk, de dodenakker verlieten. Moge de zo zwaar beproefde moeder, de alleen achtergebleven weduwe en de verdere familie kracht worden geschon ken naar kruis. Dr J. P. Otto sprak Donderdagavond in zaal Piso voor de afd. Sneek van de Ned. Reisvereniging over: Recreatie mogelijkheden en natuurbescherming, twee begrippen die tegenover elkaar staan, volgens spreker. Recreatiemoge lijkheden zijn er tegenwoordig weinig en Dr Otto noemde hiervoor drie redenen. Ten eerste de ontginning en verkaveling, dan de uitbreiding van de steden, en ten slotte de recreatie zoekende massa. Vroeger ging men alleen wandelen en men had gelegenheid intens van de na tuur te genieten. Nu hebben fiets, brom fiets, auto een ander tijdperk ingeluid waarin voor rustig genieten weinig plaats is. Bovendien hebben allerlei stro mingen zich op de jeugd geworpen die nu meer „en masse” naar buiten trekt, waardoor het genieten dikwijls tot het lolpeil daalt. Welk gevaar is hieraan ver bonden voor de natuur? Daar is het be kende probleem van de achtergelaten schillen en papieren, het vandalisme, maar ook de onvermijdelijke slijtage van paden enz., en de verstoorde rust van vogels en andere dieren. Het platteland kent dit probleem niet zo, het gevaar schuilt in de massa’s van de grote ste den. Om de stad heen moeten dan ook recreatie-terreinen en speelweiden wor den aangelegd; de massa vraagt massa- recreatie. Interessante bijzonderheden vertelde Dr Otto over de natuur-reser- vaten in binnen- en buitenland. De aan koop van ons eigen Naardermeer is aan leiding geweest tot de oprichting van de Ver. tot behoud van natuurmonumen ten, en wij bezitten nu prachtige reser vaten als het Fryske Gea en de Hoge Veluwe. De schoonheid van het Nationale park de Hoge Veluwe liet Dr Otto ons zien door middel van een film, waarbij hü on derhoudend vertelde over de daar leven de herten en mouflons, het schaap met de mooi gevormde horens. Ook de opna men van de baltsende korhanen werden bineamd. Hwat it winterwurk oanbi- langet waerd goed foun dat dit troch it bistjür regele waerd. It wie in goede joun. B. en W. stelden voor het woord „on dergeschikte” uit art. 11 dezer voor schriften te schrappen zodat het moge- Igk wordt ook voor gebouwen, welke niet als ondergeschikt kunnen worden aangemerkt, als dakbedekking, cement- pannen, eternitplaten of gegalv. ijzeren golfplaten te gebruiken, waardoor een lichtere kapconstructie mogelijk wordt en de hoge bouwkosten gedrukt kun nen worden. De bepaling zal met om zichtigheid worden gehanteerd. De heer B o o t s m a vroeg of het schrappen van het bedoelde woord be tekent dat men nu een speciale vergun ning moet hebben voor het toepassen van genoemde dakbedekking, waarop de Voorzitter antwoordde dat de mo gelijkheid nu wordt geboden het te doen. Een speciale vergunning is inderdaad vereist. bij- van restauratie van de toren der kerk al daar, het rijk zal 60 betalen, de pro vincie 20% en de kerkvoogdij zelf 2%%. Het gebruikelijk schema is echter dat de gemeente 10% betaalt, het rijk 60%, de provincie 15% en de kerkvoogdij 15%. B. en W. meenden dan ook dat de gemeen telijke bijdrage op 10% van de totale kosten ad f 24.130, dus f 2412 diende ge steld. Voor het aandeel dat de Kerk- t e r. Het is het beste die hoek daar eerst vol te bouwen. Overigens is in het plan reeds aangegeven waar gebouwd zal worden. Is het B. en W. ook bekend, zo vroeg de heer O k m a verder, waarom men tegenwoordig wel aan de Noordwest- kant wil bouwen en niet aan de Oost kant? Zo niet, willen B. en W. daar dan eens een onderzoek naar instellen? Volgens de Vooruit te r is dit stel lig een soort van concurrentie met de grondprijzen. Aan de N.W. kant is de grond niet in het bezit van de gemeente en wordt ze verkocht voor een rijksdaal- der de m2, terwijl de gemeente zeven gulden berekent. Meerdere redenen zijn B. en W. niet bekend. De heer Brandsma wees er op, dat de gemeente Sneek voor de sanering van de Steenklipstraten een beduidend extra contingent woningen toegewezen kreeg. Daarom herhaalde hij zijn vraag in de sectie of dit ook voor Woudsend mogelijk is. Daar zijn de woningen het allerschaarst en voorts zijn er vele slechte woningen. Het zou goed zijn als daarvan een flink aantal werd afgebro ken. Direct plannen maken behoeft dus niet. B. en W. zouden een dergelijk plan eerst in studie kunnen nemen en de Raad over enige maanden inlichten. De Voorzitter deelde mede, dat tegen een dergelijk plan zeker geen be zwaar zal bestaan, maar Wethouder J o u w s m a vond de vraag van de heer Brandsma wat eenzijdig. Hij sprak al leen over Woudsend, maar volgens een kaart, opgemaakt door de directeur van gemeentewerken, zijn er dorpen in de gemeente die nog eerder voor sanering in aanmerking komen. Daar is de toe stand nog veel slechter. B. en W. zijn er dus niet op tegen, vulde de Voorzitter aan, maar zij willen de zaak in ruimer verband zien en dus niet alleen bij Woudsend blijven. In hun antwoord op de vragen in de secties hadden B. en W. ook al medege deeld, dat zij een en andermaal bij de betreffende instanties de toewgzing van meer bouwvolume hebben bepleit. Hope lijk zullen deze pogingen bij de eerstvol gende toewgzing van volume voor het ko mende tijdvak het gewenste effect sor teren. De 28-jarige fabrieksarbeider C. B. uit Zeist, die vorige week is aangehou den omdat hij ervan werd verdacht op Woensdag 12 October des avonds te Zeist de 22-jarige leerling-verpleegster mej. W. van S. te hebben aangerand en daarna te hebben vermoord, heeft be kend. Het wordt overigens uitgesloten geacht dat hij iets te maken zou heb ben gehad met dergelijke moorden te Harderwijk en Tilburg, vroeger ge pleegd. Deze winter zal volgens een voorspel ling van professor A. Bauer niet koud worden, zo meldt Reuter uit Bad Hom burg. De professor, die zich specialiseert op het gebied van weersvoorspelling over lange periode, heeft gezegd, dat deze zomer een toenemende activiteit van zonnevlekken is waargenomen. Dit be tekent dat de winter zacht zal zijn. In zijn openingsrede tot de dertiende Wegverkeersdag van welke te Scheveningen werd gehouden, heeft minister Algera in uitzicht ge steld, dat in samenwerking met de des en importeurs snelheidsregeling voor Deze ugr voogdij dient te dragen nl. 15% dus f 3620 is de gemeente in principe be reid een renteloos voorschot te verlenen groot f 3620, daar bij de slechts 9 ge zinnen tellende kerkelijke gemeente fi nanciële onmacht bestaat. B. en W. stel den voor in deze zin te '-'esluiten, waar toe z.h.s. werd besloten. Tienjaarlijkse herziening uit breidingsplannen. Opdat voorkomen worde dat een bouw vergunning zal moeten worden verleend welke strijdig is met het in bewerking zijnde ontwerp voor de herziene uit breidingsplannen stelden B. en W. voor dat de gemeenteraad uitspreke dat de herziening van de uitbreidingsplannen wordt voorbereid. Is hiertoe besloten dan kunnen dergelijke bouwvergunnin gen worden aangehouden tot omtrent het herziene plan is besloten. De heer v. d. Goot merkte op, dat in dit plan een weg is ontworpen oveh het nieuwe sportpark in Oudega. Kan dit er ook buiten vallen De V oorzitter antwoordde ontkennend. De weg preva leert boven het andere. Het sportterrein heeft daarom ook een tijdelijk karak ter, zodat men er geen vaste gebouwen en tribunes op moet bouwen. Het be stuur was hiervan al op de hoogte. De Raad ging hierna z.h.s. met het voorstel accoord. Restauratie toren Westhem. Deze woning behoeft dringend een aanmerkelijke verbetering. De totale kosten, waaronder die van een nieuw schuurtje met closet met waterspoeling en die voor het aanbrengen van 3 slaap kamers op de zolder, worden geraamd op f5000, en netto, in verband met de premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953 f3500. B. en W. stelden voor tot deze verbetering te besluiten. Idem. Balans en verlies- en winst rekening over 1954 van de Woningstichting. Deze stukken werden ter onderzoek in handen gesteld van mevr. Fast, en de heren Abma en Walinga. Wijziging begroting 1955 Sociale Zorg. B. en W. stelden voor, daar de uitga ven f 12476.10 hoger zgn dan oorspron kelijk geraamd, het subsidie van de ge meente, oorspronkelijk groot f 55404.40 te brengen op f 67.880.50. Z.h.s. aangenomen. Begroting 1956 gem. instelling Sociale zorg. met aandacht gevolgd. Nog boeiender, misschien omdat het voor ons minder bekend was, vonden we de film over het leven van de eekhoorn. Prachtige opnamen, soms van heel dicht bij, van het sierlijke beestje met de lange staart dat van boom tot boom zweeft. We vol gen hem vertederd als hij zijn jongen naar een ander nest draagt omdat zijn „woonboom” omgehakt is en lachen om de zenuwachtig ijverige gebaren waar mee hij hier en daar wat winterprovisie in de grond stopt. Vele van die provisie- kastjes zullen gesloten blijven omdat hij de plaats vergeten is mogelijk groeit hier straks een rank eikje, door het eekhoorntje gezaaid De leden van de Reisvereniging die deze avond verzuimden, hebben een kor te maar innige vriendschap met een al lerliefst beestje gemist. De voorzitter van de afd. Sneek, de heer A. de Groot, opende en sloot deze avond met een hartelgk dankwoord aan Dr Otto, die zo boeiend vertelde. J t e r Het is het. beste die hoek daar „De geest van minister Beel waart hier rond en heeft allen de mond ge snoerd”, merkte burgemeester Tjaberings heel laconiek op nadat de Raad van Wymbritseradeel Zaterdagmorgen zich in recordtijd door de gemeentebe groting voor 1956 had heen gewerkt. Naar aanleiding van de bekende circulaire van de minister van Binnenland se Zaken hadden B. en W. het oorspronkelijk geraamde tekort van ruim f 142000 nl. weg moeten werken, door in het oorspronkelijke ontwerp enkele inkomsten posten te verhogen en enkele uitgaven te verlagen of te schrappen. De post voor onderhoud van wegen heeft daarbg de grootste veer moeten laten. Deze is nl. met f 103.591,99 verlaagd. De aldus sluitend gemaakte begroting is ech ter niet als reëel aan te merken, merkten B. en W. in hun toelichting op, wat de Voorzitter alvorens met de behandeling ervan werd begonnen nog eens her haalde. Het feitelgk tekort is slechts tervggebracht tot f 130091.99, reden waarom B. en W. een verzoek hebben ingediend tot een verhoging van de al gemene uitkering tot een zodanig bedrag, dat de thans aangebrachte besnoei ingen weer kunnen worden hersteld. De vergadering was voltallig, toen de voorzitter, burgemeester F. Tjaberings haar opende, waarna de secretaris de heer K. Visser het formuliergebed voor las. Zaterdag j.l. hield de athletiekver. „Vitesse” Leeuwarden haar jaarlijkse hordenlopen. De Sneker loper C. Jillings wist de eerste prijs te behalen op de 2000 meter in de tijd van 6 min. 13 sec.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1