RAADSVERGADERING IJLST Succesvolle dag voor kopgroep in 1B Geneefse conferentie eindigt Woensdag Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST J Ép Veelzijdige dokter sprak voor v.d. Meulen’s boekenspaarcltib J#' 110e Jaargang No. 91 Maandag 14 November RedacteurL. KIEZEBRINK Volleybal selectiewedstrijden Feestavond firma A. Hoogeveen Verhoging leeftijdsgrens bij slag invalide kinderen President Eisenhower weer Finale verkoping in Washington Geslaagd Bietenauto tegen een boom gereden 11 r- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Dader van aanranding aangehouden Lustrum tournee Frysk Orkest Groninger avond Ds C. v. d. Woude 25 jaar predikant te Leeuwarden Woensdag 23 November hoopt onze oud-stadgenoot ds C. v. d. Woude zijn zilveren jubileum als predikant van de Geref. Kerk te Leeuwarden te mogen vieren. Ds v. d. Woude werd 22 Maart 1896 te Sneek geboren, bezocht het Wil lem Lodewijk gymnasium te Groningen en het Sted. gymnasium te Sneek en studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1923 werd ds v. d. Woude door win ds H. M. Dethmers van Sneek bevestigd in zijn eerste standplaats Gorre- dijk, vanwaar hij in 1927 naar Schiedam vertrok. In 1930 werd hij predikant te Leeuwarden. Ds v. d. Woude heeft vele bestuursfuncties vervuld en had zitting in tal van colleges. De regering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Regionale Najaarsconferen- tie Ned. Zondagsschoolver. Verrassende nederlaag van Alcides Verlaging telefoon tarieven - SNEEKER NIEUWSBLAD Eén dode. van thuisclub hekkensluiter de Ten overstaan van notaris G. H. Gale rna alhier, werd het burgerhuis Willem Lodewijkstraat 47, in eigen gebruik bij de wed. J. de HaanJonk en binnenkort vrij te aanvaarden, finaal verkocht. Bij provisionele veiling was het perceel be schreven op 7171.Na 71 verhogingen werd de heer F. H Ringnalda, aannemer alhier, koper voor 9000.Hij hield zich het recht voor binnen drie dagen zijn opdrachtgever te noemen. heeft plaats Mededelingen en ingekomen stukken. 9 8 8 8 7 7 7 9 9 5 6 6 6 6 5 2 7 7 5 5 2 1 President Eisenhower is Vrijdagmid dag in Washington teruggekeerd. Hij kwam uit Denver gevlogen, waar hij sinds 24 September, toen hij een hart aanval kreeg, in het ziekenhuis had ver toefd. De president zag er gezond uit, maar hij toonde duidelijk de sporen van een aanzienlijk gewichtsverlies. Een menigte, die op een kwart millioen geschat werd, verwelkomde hem in de straten der hoofdstad. 8 8 8 8 8 8 9 8 6 4 4 3 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) G.R.C. Rood Geel Alcides Gruno Hunsingo F.V.C. Frisia Haren Nicator Friesland L.S.C. Helpman In Den Haag slaagde voor het diplo ma maatschappelijk werker van de Ned. Vereniging voor Gemeentebelangen, onze stadgenoot F C. v. d. Zwaag, thans hoofd van de Gem. Instelling Soc. Zorg in Rauwerderhem. Als arts vertelde Dr Melchior over de gezondheidstoestand van de mensen die wel erbarmelijk moet zijn in dit land waar de voeding en huisvesting zo slecht is en men geen geneeskundige hulp heeft. Een man van 45 jaar is hier een afge leefde grijsaard, ruim 75% van de kin deren sterven, iedereen heeft er malaria, van 12 tot 15% der bevolking is me laats. Geen wonder dat Dr Melchior in Tefé, een „stad” met waterleiding die niet werkt, een bloeiende praktijk had. Een zeer boeiende episode was zeker de tocht door het oerwoud naar een dorp van de wilde indianen. Beladen met ge schenken trekken de paar mannen, Dr Melchior en een Nederlandse pater met twee begeleiders, door het land van de woudlopers en de pelsjagers tot ze in De restauratie van de Groote- of St. Laurenskerk te Rotterdam is zover gevorderd, dat met de voltooiing van de kruisings- of daktoren het hoog ste punt zal zijn bereikt. Je traditionele ce- ■monie, bestaande uit het plaatsen m de Vaderland- Driekleur op ge noemde toren, Vrijdag gehad. De lezingen die boekhandel van der Meuten voor de leden van zijn boeken- spaarclub organiseert, trekken altijd veel belangstelling maar Vrijdagavond was de foyer van Amicitia bepaald overvol. En terecht; de lezing van Dr A. Me’ihior over Amazonas overtrof volgens mij de vier voorafgaande lezingen. Ongetwijfeld kwam dat omdat Dr Melchior een boei end veelzijdige persoonlijkheid is. Mis schien drijft zijn avonturenzin hem naar het Amazone-gebied in Brazilië, maar als hij daar is kijkt achtereenvolgens om de hoek de artist, de dokter, en de zeer sociaal voelende mens die hij zeker ook is. Door die verschillende facetten van zijn persoonlijkheid worden zijn boeken en zijn lezingen zeer boeiend. Als we reldreiziger voert hij U naar dat gebied in Brazilië waar de breedste rivier van de wereld doorstroomtde Amazone, 300 km breed, een afstand van Emden naar Duinkerken. Vlot, zeer geestig, ver telt hij U over dit land dat 8 maanden van het jaar onder water staat en waar in één jaar een overdadige plantengroei een betonweg verpoeierde tot fijn zand. Over het leven van de indianen in hun armzalige paalwoningen, hun walgelijke zeer onvoldoende maaltijden die ze in grote gastvrijheid delen met de vreem deling, hun verre van frisse levensge woonten Dan vertelt hij over het oer woud. En U ziet de artist die met gloed vertelt van de grootse schoonheid van deze geweldige kathedraal, waar de bo men de pilaren zijn en in een schemerig licht de prachtigste kleuren gloeien. Dan krijgt Dr Melchior een „tekenbui” en hij gaat rustig in het oerwoud zitten teke nen een boom met hangende lianen, een indiaan wadende door het water later vinden we de zeer artistieke resul taten in zijn boeken. Bedenk er bij dat één tekening een week jeuken was voor de artist, de insecten van het oerwoud zijn onbarmhartig 6 7 6 7 8 7 deden 7 11 7 11 7 10 8 7 7 Te Sneek zullen op Donderdag 17 en Donderdag 24 November volleybal-wed- strijden worden gehouden tussen de af delingen Leeuwarden, Heerenveen, Har lingen, Dokkum en Sneek, om zo te komen tot de keuze van een dames- en herenteam, dat het district Friesland zal vertegenwoordigen op het jaarlijkse twaalf-districten-tournooi, dat begin Fe bruari in Haarlem wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling om vóór nieuwjaar enkele malen gedecentraliseerd te trai nen, resp. in Leeuwarden en Sneek, ter wijl men na nieuwjaar dan gezamenlijk in Leeuwarden wil trainen. Op deze ma nier hoopt men in Haarlem nog betere resultaten te behalen dan het vorige jaar. G.A.V.C. R.E.S. D.O.G. BI. Boys De Kooi Bergum GENEVE. De besprekingen tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier zijn bij de zitting van Za terdag over de gehele linie op een dood punt gekomen. Op alle punten van de agenda de Duitse hereniging en de Europese veiligheid, ontwapening en ver betering van de betrekkingen tussen Oost en West waren aan het eind van de zitting de besprekingen vastgelopen. De veelgeroemde „geest van Genève” was zo goed als overleden toen de Grote Vier Zaterdag niet tot overeenstemming wisten te komen over het hoe en wan neer van de ontwapening of zelfs maar over de richtlijnen voor toekomstige be sprekingen in de subcommissie voor de ontwapening van de V.N. Het enige waarover de ministers tot dusverre over eenstemming hebben bereikt is de slot datum van de conferentie Woensdag. Met nog slechts drie dagen voor de boeg bestaat er bijzonder weinig hoop dat er nog enig resultaat uit de confe rentie zal voortkomen. Verwacht wordt dat de westelijke ministers voor zullen stellen om volgend voorjaar een nieuwe bijeenkomst te houden om de problemen, waar men ditmaal geen weg mee wist, nog eens aan te vatten. Zondag hebben de ministers John Fos ter Dulles en Molotof een informeel on en DONDERDAGS derhoud van twee uur gehad. Zij zouden hebben gesproken over de toelating van nieuwe leden tot de V.N. Ter sprake is gekomen een Canadees voorstel, waarbij gelijktijdig achttien nieuwe leden (dertien voorgesteld door het westen en vijf door Rusland) tot d? volkerenorganisatie zouden worden toe gelaten. De Ver. Staten zijn nu ook voor dit voorstel, doch willen 17 naties toe laten, Buiten-Mongolië echter niet. De vier landelijke federaties van Har monie- en Fanfarecorpsen hebben ver zocht de jaarlijkse subsidie aan het plaatselijke muziekcorps, dat behoort in de superieure afdeling, te verhogen tot f 1250. B. en W. stellen voor de subsidie aan Concordia te verhogen met f 200, totaal thans f 400.Aangenomen. De Prov. Ver. Het Groene Kruis vraagt 5 cent per inwoner. B. en W. stellen voor dit af te wijzen angezien aan de plaatselrjke afdeling reeds een behoor lijk subsidie wordt verleend. Aldus be sloten. De aanvragen die werden toegestaan zijn: de Johannastichting te Arnhem een éénmalige bijdrage van f25; het Natio naal Rheumafonds een éénmalige bij drage van f 15; de voetbalvereniging IJ.V.C. alhier een jaarlijkse subsidie van f100; de afd. IJlst van de C.J.M.V. ten behoeve van haar bibliotheek, thans de enige ter plaatse, een jaarlijkss sub sidie van f 100. Deze laatste echter op voorwaarde dat dit ieder jaar opnieuw zal worden bezien en de Ver. zich moet inspannen zich zelf te bedruipen, terwijl de aan te schaffen boeken yan culturele waarde moeten zijn. Aankoop krotten. In de periode van 1 Januari ’54 t/m 31 December 1956 moeten in deze gemeen te 11 woningen worden afgebroken om daarvoor nieuwe te kunnen bouwen. Particulier worden reeds enige afgebro ken, doch het vereiste aantal van 11 is nog niet bereikt. Daarom zijn met enige personen onderhandelingen gevoerd. De wed. C. Nauta is bereid de woningen Uilenburg 28 en 29 met inbegrip van ’t voor- en achtererf aan de gemeente te verkopen voor f 1000.De heer C. Schilstra is bereid Galamagracht 86 en 86a aan de gemeente over te doen voor f 1000.onder bepaalde voorwaarden. Ook de wed. Huizinga te Oostermeer is bereid Eegracht 81 en 82 met erf aan de gemeente te verkopen. B. en W. heb ben haar f 500.geboden. Haar ant woord moet nog binnenkomen. De heer Groenveld vroeg of de te verbreden steeg gemeenschappelijk zal worden gebruikt door de heer Schil stra en de bewoner van het nieuw te bouwen pand op Galamagracht 86. De Voorzitter antwoordde beves tigend, waarna de Raad met het voor stel van B. en W. accoord ging en ver der dit college machtigde de woningen voor afbraak, hetzij openbaar, hetzij on derhands te verkopen. Geen aansluiting bij I.Z.A. Betreffende het verzoek van het In stituut Ziekenkostenvoorziening Amb tenaren (I.Z.A.) Friesland om toetreding zijn B. en W. tot de slotsom gekomen, dat aansluiting voor het personeel en vooral voor het lagere personeel geen enkel voordeel heeft. Het voorstel voor lopig niet tot het I.Z.A. toe te treden wordt z.h.s. aangenomen. Verzoek openstelling café. De heer S. H. Jelsma, caféhouder, had verzocht het Wapen van IJlst geopend te mogen hebben Zaterdags tot ’s avonds 11.45 uur en Zondags of daarmede ge lijk te stellen Christelijke feestdagen van 5 uur tot 11 uur ’s namiddags. B. en W. zijn van mening dat door de bestaande bepalingen het practisch niet mogelijk is alhier een café te drijven en willen daarom aan dit verzoek eniger mate tegemoet komen. Tegen de open stelling op Zondagen hebben zij echter bezwaren, omdat daaraan geen behoef te bestaat, terwijl daarenboven de Bur gemeester in bijzondere omstandigheden van deze bepaling ontheffing kan ver lenen, zoals dit b.v. gebeurt met de vis sers uit Groningen. Voorgesteld werd de bestaande slui- tingsbepalingen in te trekken en te ver vangen als volgt: Het is verboden deze lokaliteiten geopend te hebben op Zon dag en de le Kerstdag, op Zaterdag na 23 uur, op andere werkdagen tussen 22 uur en 7 uur van de daaropvolgende dag en op Oudejaarsdag na 18 uur. De heer Groenveld juicht het toe, dat velen op Zondag van het café geen gebruik maken, doch om het publiek in zijn vrijheid te beknotten wanneer er niemand hinder van heeft en het niet be slist noodzakelijk is, daarvan is spr. geen voorstander. Spr. stelde daarom voor, ondersteund door de heer Walin- het dorp komen van de wilde Indianen. De vishaken worden in dank aanvaard en in de mond bewaardde gasten mogen rondkijken. Wij ook dank zij de film die Dr Melchior van dit merkwaardige dorp en zijn bewoners maakte. Tot slot van zijn lezing vroeg de spre ker zich af of het eigenlijk niet een groot schandaal is dat wij en de mensen in het Zuiden van Brazilië het zo goed hebben, terwijl in het Amazonegebied elke dag honderden mensen sterven. De regering staat hier machteloos. Maar als er maar genoeg kapitaal en stuwkracht was, zou den hier zeker 100.000.000 mensen een goed bestaan kunnen vinden, gezien het goede resultaat dat de Fordfabrieken uit Detroit hebben bereikt door rubberplan tages midden in het oerwoud aan te leg gen. Als de Ver. Naties dit werk eens zouden willen aanpakken Een klaterend applaus klonk op toen de heer Th. van der Meulen de hoop uitsprak Dr Melchior spoedig weer in Sneek te mogen ontvangen. Nadat men deze eerste lezing gehoord heeft, ver langt men inderdaad naar de tweed0 Wijziging en vaststelling ver ordeningen. Ingetrokken werd de bestaande veror dening op de brandweer. Een nieuw ont werp werd aangeboden. B. en W. deelden daarbij mee dat de aanleg van een ge schikt alarmeringssysteem f 5232,50 moet bedragen en een maandelijks vast- De directie van de firma Hoogeveen heeft haar personeelsleden met hun vrouwen en verloofden een feestavond aangeboden, welke j.l. Donderdag in ho tel Hanenburg werd gehouden. Het ge zelschap Henk Stuurop, dat voor deze avond was geëngageerd, heeft de onge veer tachtig aanwezigen laten genieten van een gevarieerd programma, waaraan behalve door de heer Stuurop zelf als conferencier, werd meegewerkt door mej. Mary Scotty, zang de sneltekenaar prof. Burger en de goochelaar Lamberti. Het gebodene viel bijzonder in de smaak, terwijl het muzikale gedeelte bij Johan Bok in vertrouwde handen was. De op brengst van een collecte voor het Frysk Orkest van j 14.werd door de directie verdubbeld tot 28.Aan het slot dankte de heer M. Gerritsen de directie namens alle aanwezigen voor de prettige avond. Vrijdagmorgen omstreeks half elf is op de Lemmerstraatweg tussen de Jelte- slootsbrug en de Wellebrug een ernstig ongeluk gebeurd dat aan onze stadge noot E. Bakker, wonende Parkbuurt 11, het leven heeft gekost. Door het springen van de rechtervoor band is de met bieten geladen vracht auto van de firma Tjaarda alhier tegen een van de langs de weg staande bomen gereden, waardoor de cabine geheel in elkaar werd gedrukt. De chauffeur E. Londema, eveneens in Sneek woonach tig, werd ernstig gewond naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht, maar Bakker was op slag dood. Hij was 40 jaar en laat een vrouw en een jongetje van negen jaar achter. De rijkspolitie te Lopik is er in ge slaagd de dader aan te houden, die daar ongeveer veertien dagen geleden een wielrjjdster heeft aangerand. Het is de 18-jarige P. van der A. uit Schoonho ven, die een bekentenis heeft afgelegd en gisteren ter beschikking van de of ficier van justitie te Utrecht is gesteld. In Vlist had hij onlangs een poging tot aanranding gedaan, maar hij trof toen een zeer kordate jongedame, die zich afsloeg, waarna hij het hazenpad koos. Uitverkochte zalen en kerkgebouwen bewijzen de belangstelling die het Frysk Orkest heden ten dage geniet, en de lus trum-tournee gelijkt op een zegetocht. Vooral in de kleine plaatsen is het be zoek overweldigend, maar ook de grotere laten zich niet onbetuigd. In Drachten bijv, was de nieuwe Philips-cantine (750 personen) reeds tot twee keer toe uit verkocht. Op Donderdag 17 en Woensdag 23 November a.s. zijn Sijbrandaburen resp. Oosthem aan de beurt met een pro gramma, dat bij ieder in de smaak zal vallen. Na de bekende Holberg-Suite van de Noorse componist Grieg volgt het prachtige hobo-concert van Hayctn met als solist onze le hoboïst Jan Harshagen. leder korpslid moet dit komen beluiste ren Na de pauze wordt dan de 3e Sym fonie (de Schotse) van Mendelssohn uit gevoerd. De leiding van dit concert be rust bij de nieuw-benoemde dirigent Alfred Salten. Deze uiterst bekwame en beminnelijke musicus heeft in het ver leden, als gastdirigent, met bijna alle Ned. orkesten grote lauweren geoogst, zodat Friesland het zich tot een grote eer mag rekenen, dat hij de plaats van de diepbetreurde Kor Ket heeft willen innemen. Laat men ook in Sijbrandabu ren en Oosthem tonen, dat men het bezit van een dergelijke dirigent op prijs stelt, door in grote getale deze concerten te bezoeken. IJLST. De raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in openbare zitting bij een ter afhandeling van een agenda, die niet minder dan 23 punten bevatte, w.o. ook de begroting 1956. Het aanvangsuur was op 8 uur gesteld en er werd ge vreesd dat het wel vrij laat zou zijn wanneer alles was afgehandeld. Doch het viel mee. Bijna alles ging zonder slag of stoot onder de hamer door, tot zelfs de begroting, zodat in bijna 2% uur de gehele agenda was afgewerkt. Voorzitter: mr. J. Oppedijk, burge meester. Als secretaris fungeerde de heer W. Ziengs. Aanwezig alle leden. Na opening en de vaststelling der no tulen, werd medegedeeld dat wegens ziekte van de secretaris-ontvanger, de heer Goelema, tot diens vervanger is aangewezen de heer W. Ziengs. Daar er geen achterstand in de werkzaamheden is behoeft voorlopig geen personeel meer te worden aangenomen. De kantooruren zijn thans vastgesteld van 812 en van 16. Voor dit overwerk in de langere werktijden zal een vergoeding worden vastgesteld. Ged. Staten heben de gemeentereke- ning 1953 en die van het Fonds voor Al gemene Belangen 1953 definitief vast gesteld met dezelfde cijfers als de Raad die vaststelde. Verder is door Ged. Staten vergun ning verleend in het provinciaal vaar water de walbeschoeiingen langs Uilen burg, Popmawal en Geeuwkade, te ver beteren. Wat bij aanbesteding is gegund aan de laagste inschrijvers de heren G. A. Visser te IJlst en J. Dijkstra te Hom- merts voor f 99.850. Voorts werd medegedeeld dat D. Fijl- stra niet bereid is de bediening van het torenuurwerk voor f 50.per jaar over te nemen van wijlen zijn vader. Daar om is dit thans opgedragen voor dit be drag aan de gemeentewerkman G. Mui- zelaar. Voor 2 maanden is door Ged. Sta ten verdaagd de beslissing tot verkoop van bouwterrein aan de fa. Nooitgedagt, evenals de vaststelling van de voorwaar den waaronder bouwterreinen zullen worden verkocht. De Minister heeft be richt, dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds ingaande 1 Januari 1955 nader is vastgesteld op f 45.94 per in woner. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een verzoek van de Protestantse Interkerkelijke Stichting v. Gezinszorg om toekenning van een sub sidie. In handen van B. en W. gesteld voor advies. recht moet worden betaald van f 67,10, hetgeen een jaarlijkse uitgaaf van f 805,20 betekent. B. en W. zijn derhalve van oordeel, dat een dergelijke installatie voor deze gemeente niet noodzakeljjk is en de bestaande wijze van alarmering door middel van de sirene bij de fabriek van de firma Nooitgedagt voldoende kan worden geacht. De heer Stienstra vroeg hoe de aanstelling van het personeel plaats heeft en de heer Groenveld of deze verordening was opgemaakt in overleg met de commandanten der Brandweer. Nadat de Voorzitter had geant woord dat de burgemeester het perso neel aanstelt en de heer Groenveld, dat zijn vraag met ja kan worden beant woord, werd de verordening z.h.s. aan genomen. ga, ook aan het verzoek om opening op Zondag van 511 uur ’s nam. te vol doen. De heren Wassenaar en Stien stra konden hun stem niet geven aan Zondagsopening uitsluitend voor de in woners van IJlst. Het amendement-Groenveld werd ver worpen met 5 tegen 2 stemmen (Groen veld en Walinga), waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Gemeenterekeningen 1954. Vrijdagavond 11 Nov. hield de Gron. Ver. de eerste bijeenkomst van dit sei zoen. In tegenstelling met de gewoonte van vorige jaren was er nu geen spreker maar had de toneelgroep van de zuster vereniging uit Leeuwarden op zich ge nomen het programma te verzorgen. Vlot spelend en in goede typering werd de klucht „Mien vrund de perfester” op de planken gebracht. Door het aanwezige publiek werd de hele avond gelachen dat ’t een aard had. Hoewel ’t nogal moeilijk is goede kolder behoorlijk ten tonele te brengen, is de L’warder club hierin ten volle geslaagd. Het Groninger dames- koortje onder leiding van zijn r ieuwe dirigent bracht op verdienstelijke wijze een drietal aardige liedjes ten gehore. Voor de rest heerste er, de gewponte getrouw, weer de prettige stemming wel ke de avonden van de Groningers ken merkt. Al met al een gezellige en zeer geslaagde avond. De gemeenterekening werd aangebo den, gewone dienst met inkomsten f269.993,58, uitgaven f269.279,05, batig saldo f714,53; Kapitaaldienst, ontvangs ten f811.223,56, uitgaven f829.262,36, nadelig saldo f 18.038,80. Tot leden der commissie tot het na zien der rekeningen werden aangewezen de heren dé Jong en Groenveld. Subsidle-aanvragen. 8 12 8 11 8 10 8 10 8 10 8 9 Onder leiding van ds. A. H. Helle- mans, bestuurslid van de Ned. Zondags schoolver., is Zaterdagmiddag in het Geb. v. Chr. Bel. een samenkomst ge houden van onderwijzend personeel der aangesloten verenigingen in dit rayon. Met een hartelijk welkom begroette de voorzitter de aanwezigen, in *t bijzonder mej. M. Siedenburg en de heer A. Kroes, waarna na samenzang, gebed en Schrift lezing gewezen werd op het feit, dat vele kinderen vaak met vragen zitten, die verontrustend zijn. Wij zijn nu bij elkaar om van elkaar te leren hoe wij het werk op de Zodagsschool het best kunnen doen. Spr. hoopt dat wat hier nu zal worden gegeven, voor velen een goede voorlichting zal mogen zijn. Mej. Siedenburg, trainer der N.Z.V., gaf daarop op een zeer prettige wijze on derricht in het zingen van de liederen welke moeten worden ingestudeerd, waaraan de aanwezigen met enthousias me deelnamen. De heer A. Kroes, di recteur van de N.Z.V., gaf vervolgens een beschouwing over de vertelling op de Zondagsschool, waarbij men de bijbel niet kan missen. Het doel is deze te doen verstaan door de kinderen. Bij de voorbereiding doet men goed deze van te voren uit te schrijven en dan voor zichzelf te lezen, om zich dan de vraag voor te leggen of het kind dit zal kun nen verstaan. Het werk is als het ver keer bij een grote verkeersweg, waarbij we de kinderen aan de hand grijpen om ze over te brengen. Zo moeten we hen bij het gebruik van de bijbel helpen, om bjj hen vertrouwen op God te wekken. Wij moeten de bijbelse verhalen tot leven brengen, waardoor er belangstelling groeit. Niet allereerst dogmatisch, doch op de bijbel gericht zij ons onderwijs. Als God ons tot dit werk roept, mogen we geen bezwaar maken, maar in een voudigheid de waarheid van de bijbel ver tellen. In de pauze kregen de deelne mers gelegenheid tot bezichtiging van het interieur van de Grote Kerk, waar na een gezamenlijke broodmaaltijd volg de. In de avondvergadering werd een pantomime in Oosterse klederdrachten vertoond door een groep leiders en leid sters uit Sneek, terwijl tot slot een film vertoning gegeven werd: De Eenzame. Met zang en gebed werd daarop deze prettige en leerzame bijeenkomst geslo ten. Met uitzondering van W.V.C., dat in Arnhem met 21 van de Boys verloor, hebben de kopploegen in de eerste klas B van het Amateurvoetbal hun posities met succes verdedigd. Hengelo versloeg Quick ’20 op eigen terrein met 21, Robur et Velocitas door een beter doelgemiddeide nu weer leider wees Achilles met 20 terug en Zwaagwest- einde bracht de lastige uitwedstrijd tegen W.V.V. tot een goed einde (13). Goed werk deden echter ook W.A.V.V. en Sneek. De eerste klopte Veelerveen op eigen veld met 5—2 en onze stad genoten keerden met een verdienstelijke 20 zege uit Muntendam terug. De wit- hemden staan er behoorlijk voor, ai komt op de ranglijst hun goede positie niet voldoende tot uitdrukking, omdat ze een wedstrijd minder hebben gespeeld. De rij wordt gesloten door vier noordelijke clubs, van welke Muntendam en Veeler veen tot nu verreweg de zwakste in druk maken. Verkoop grond. Besloten werd aan de heer C. IJssel- stein op zijn verzoek het gehele terrein, tussen de te bouwen woning van R. Haagsma en die van P. v. Netten, groot ongeveer 450 m2 te verkopen tegen de prijs van 75 cent per m2. IJsselstein is voornemens in 1956 op deze grond een woning te bouwen en de thans door hem bewoonde af te breken. Te beginnen met 15 November a.s. worden maatregelen genomen om het in- terlocale telefoontarief zodanig te wijzi gen, dat elk gesprek in zóne B 4 cent 2 en in zóne C 8 cent goedkoper wordt. Sneek Arnh. Boys Achilles W.V.V. Muntendam Veelerveen Groninger benjamins Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging in de verschillende kinderbijslagwetten en be- lastingbesluiten, waarbij de leeftijds grens inzake kinderbijslag en kinder aftrek voor invalide kinderen wordt ver hoogd van 21 tot 27 jaar. In de memorie van toelichting wordt gesteld, dat nu de leeftijdsgrens voor het recht op kinder bijslag voor studerende kinderen op 27 jaar is gebracht de billijkheid mede brengt de ouders met invalide kinderen niet achter te stellen bij ouders met stu derende kinderen. De voorgestelde wets wijzigingen zullen toepassing vinden op 1 Januari 1956. Het is mis met Steenwijk. Steenwijk, enige weken geleden nog de trotse aanvoerder, kreeg in Harlin gen zijn derde nederlaag in successie te slikken en staat nu met twee punten achterstand op de derde plaats. Ziedaar het grote nieuws uit de derde klas! Op de ereplaats troont nu M.S.C., dat met G.A.V.C. korte metten maakte (42). W.Z.S. zette zijn fraaie opmars voort door R.E.S. met 21 te verslaan, maar Olyphia maakte een flater door De Kooi met een punt te laten vertrekken. Door deze onverwachte Jouster winst en zijn eigen nederlaag tegen Jubbega, werd de positie van Black Boys er niet beter op. Bij Bergum—D.O.G. werd met grof ge schut gewerkt. Het resultaat was 45, waardoor werd. M.S.C. Harlingen Steenwijk W.Z.S. Olyphia Jubbega Robur et V. Hengelo Zw.w.einde Quick ’20 W.V.C. W.A.V.V. De het weer prima. In de tweede klas bevestigden Gruno en Hunsingo opnieuw, dat ze een aan winst zijn voor deze afdeling. Beide wonnen ze hun uitwedstrijd met 10. De eerste in het Sportpark van L.S.C., de tweede In Huizum van het hard af zakkende F.V.C. Leider G.R.C. had een goede dag. Zelf veroverden de Gronin gers beide puntjes op Friesland, terwijl Alcides een onverwachte 21 nederlaag leed bij Frisia. De good old kan soms verrassend uit de hoek komen! Nicator Haren eindigde in 22, wat een nor male uitslag is. 8 13 8 11 7 10 7 10 5 8 S i r-: 8 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1