Conferentie met Indonesië aanstaande St. Nicolaas vond Snaak anorm verbeterd I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST a „o ilr. A, S. Wadman oer AGENDA „Libbensbiskriuwing en wierheit” Maandag 21 November 110e Jaargang No. 93 Redacteur: L. KIEZEBRINK Caltex dealeravond Bevorderd Joyeuse entree overweldigt hem elke keer werd Geslaagd A.N.B. Woudsend Kerknieuws Kamer van Koophandel in Friesland Ledenjoun Oranjeforiening to Jutryp-Hommerts Schildersprijsvraag Leeuwarden Büntejoun foar it Frysk Orkest Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ----- Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Vijf dagen stuurloos op zee Zeventien doden bij vlieg ramp bij Seattle Een marktjubileum Benoeming ambtsdragers Treinramp in Engeland Zwaan, kleef aan” een succes 11 L Wj SNEEKER NIEUWSBLA DONDERDAGS WERKBEZOEK VAN HM. DE KONINGIN AAN DRENTE Tiid jan foroarings. De üntwikkeling fan de biografy. Te IJlst. een Geslaagd voor het theoretisch gedeelte Opticien-diploma de heer G. Wierdsma, filiaalchef van de firma E. Venema al hier. OUDEGA (W.). Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is herkozen als diaken de heer J. W. Valkema. Bij de Geref. Kerk alhier is tot ouder ling gekozen de heer Sj. de Vries en tot diaken de heer G. Jansen. HEEG. Geref. Kerk. Tot ouderling zijn gekozen de heren M. v. d. Meer en Th. Bergstra, tot diaken de heren P. Grondsma en Sj. v. d. Schaaf. Geref. Kerken. Bedankt voor Hallum, ds. J. P. Haspels te Goënga c.a. In Assen legde HM., bijgestaan door twee schoolkinderen een krans bij het Provinciaal Monument voor de gevallenen. net oer praet wurde mocht. Sa üntstiet der skynhillichhheit ek yn de biografy. Troch biskate aspekten to forswijen jowt men de kaei, dêr’t men mei yn de per- soanlikheit trochkringe kin, priis. Kan sels binne der gunstige ütsünderingen de Ingelsen binnen masters yn’e lange, folsleine biografy. Dertsjinoer hélde de Fransen har mear by de koarte libbens- skets, yn Nederlén fortsjintwurdige troch Busken Huet. De Dütske biografy is wiidweidich en swier op ’e han, lykas yn Nederlan Potgieters biografy oer Bak huizen v. d. Brink. Maandag 21 November. Amlcitia Thea ter Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Myste rie der twee vrouwen”. For. foar Bi- Wymbritsera- Koerbalklub ütfiering to Studiesport. ’s avonds 8 Onze vroegere stadgenoot de heer G. Deesker, is aan de gemeentesecretarie van Heemstede bevorderd tot adjunct- commies. Verschijnt MAANDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Woensdag 23 November. Bazar in Aere Perennius van 2.3010.30 uur. ten aanzien van de plaats, waar de con ferentie zal worden gehouden. Wel zijn er voorstellen en zou men van Indone sische zijde gaarne zien, dat de bespre kingen in een derde land zullen worden gehouden. Freed-to-joun haldde it Snitser Frysk Forban de earste byienkomst yn dit win- terskoft. Foarsitter D. A. Tamminga koe in fikse seal fol minsken wolkom hjitte en rjochte him yn syn iepeningswurd binammen ta de sprekker fan dizze joun, üs stêdgenoat Dr S. A. Wadman en in stikmannich gasten üt de Südwesthoeke. Nei noch in pear meidielings dien to hawwen oer de kommende byienkomsten de hear H. K. Schippers yn Desimber oei „Hofkesjonge by tüke tinkers” en yn Jannewaris de hear P. Folkertsma oer Mozart) krige Dr Wadman it wurd foar it hélden fan syn lêzing oerLib- bensbiskriuwing en wierheit”. Nei it skoft bispruts de hear Wadman de biografy yn Fryslén, en brocht inkele eksimpels fan Fryske biografyen nei foa- ren. Sa kaem er op syn dissertaesjede libbensbiskriuwing fan Hjerre Gerrits v. d. Veen. Troch inkele stikken üt dit mas- terstik foar to lézen, koe de spr. in sker- pe tipearring jaen fan dizze ütsünderlike skoalmastersfiguer üt ’e Dokkumer Wal den. teleurstelling zowel voor de heilige als voor de toeschouwers. Het afscheid van IJlst was uitbundig. Bijna de gehele be volking was uitgelopen, vele handen moest de Sint drukken en luide waren de toejuichingen, waarschijnlijk ook om dat de zwarte Pieten het afscheid ver zoetten, door met milde hand pepernoten te strooien. De boottocht per „Johanna Jacoba” naar Sneek was natuurlijk ook een zegetocht, welke een hoogtepunt be reikte toen de boot gemeerd werd in de Kolk bij de Lemmerweg, waar dui zenden Sinterklaas welkom heetten en uit volle borst de Sinterklaasversjes mee zongen welke het Stedelijk Muziekcorps ten gehore bracht. Twee Nederlanders, de Amsterdamse architect A. v. d. Sloot en dieiis zoon Ro bert Balder hebben, na door een storm te zijn overvallen, vijf dagen met hun 62 ton grote jacht stuurloos op de Mid dellandse Zee rondgedreven. Vrijdag nam een Brits stoomschip hen op sleeptouw en Zondag landden ze veilig aan de Ri- vièra HEEG. Herv. Kerk. Tot ouderling werden gekozen de heren J. Kuipers en G. Schrale, tot diaken de heren S. Smit en S. Cnossen. Voor notabel is nog een herstemming nodig tussen de heren W. Schenginga en C. Lemstra. Woensdag 23 November. Kunst aan Al len, Sneek. Toneelgroep „Theater Arnhem”, ’s Avonds 8 uur in Amici- tia. Opgevoerd wordt het blijspel „Boek van de maand”. WOUDSEND, 19 November. De afde ling Woudsend van de AN.B. aange sloten bij het N.V.V. hield een openbare vergadering in hotel Kraan, waarbij als spreker was uitgenodigd de heer J. Kla ren van Heerenveen. De voorzitter de heer J .de Vries verleende na een korte toespraak het woord aan de spreker. Deze had als onderwerp „de toekomstige ouderdomsvoorziening” en gaf een uit voerige uiteenzetting van de voorge schiedenis van de nieuwe wet en van deze zelf. De spreker gaf de gelegen heid om vragen te stellen aangaande de wet. Verschillende aanwezigen stelden vragen die zo uitvoerig mogelijk door de spreker werden beantwoord. De voor zitter bracht daarna dank aan de spre ker en de aanwezigen. Hij hoopte dat het N.V.V. dat deze vergadering had be vorderd bij het a.s. 50-jarig jubileum het 500.000ste lid mocht inschrijven. Yn it lokael to Hommerts waerd de jierlikse ledengearkomste fan 'e Oranje foriening holden ünder lieding fan de foarsitter Auke Osinga. Nést it saeklike part stiene dan ek selskipspultsjes op *e wurklist. De forskillende forslagen waer- den gau ófwerkt. De kas stie der net min foar. In saldo fan f 616.67. De 3 ófgean- de bistjürsleden Th. Koopmans, KI. Sy- brandij en J. Jelsma, dy’t alle trije wer kiesber wiene, waerden by akklamaesje wer foar trije jier bineamd. In forlot- ting, in riederrj, bellelüken en priissprek- ken, wurken mei dat it in hiel gesellige joun waerd. By it bellüken waerd de priis woun fan frou N. v. Netten-de Boer. By it priissprekken woun frou S. Berg- smav. d. Bosch fan de froulju de priis, wylst S. Gerbrandij by de manlju nümer ien waerd. It rieden fan it tal knikkers yn in flesse waerd woun fan Ids Berg- sma. Yn ’e rounfrage kamen der noch inkelde dingen yn bisprek. It is de bi- doeling om takomme simmer wer in feest to balden en as it mooglik is mei in optocht. Fierder is der praet om frou lju to bineamen yn ’e subkommisjes. It wie goed healwei alven doe’t oan dizze goed slagge joun in ein kaem. In totaal zijn 17 personen om het le ven gekomen en 46 gewond, toen Vrij dagnacht een Amerikaans passagiers vliegtuig bij Seattle in ’n lichte sneeuw storm tegen een huis vloog en veron gelukte. Het toestel, een DC-4 van de „Penin sular Air Transport Company”, had 66 militairen uit Japan, een man, een vrouw met 2 kinderen en een bemanning van drie aan boord. Het vliegtuig vloog en kele seconden na de start van een vlieg veld bij Seattle tegen een huis op een heuvel en stortte brandend neer. Een vrouw en vijf kleine kinderen, die op het ogenblik van het ongeluk in het huis aanwezig waren, bleven ongedeerd. Het zal Dinsdag 22 November 30 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot de heer J. Mes, concierge van het Gerechtsge bouw, bij de gemeente werd aangesteld als weger bij de veemarkt. Hoeveel var kens hij in al die jaren gewogen heeft is niet bekend, maar het zullen er ver scheidene duizendtallen geweest zijn. De laatste 5 jaren doet de heer Mes, we gens zijn leeftijd dienst als controleur. Het zal deze marktfiguur morgen zeker niet aan belangstelling ontbreken. Yn it lokael to Jutryp waerd Ton- gersdeitojoun in bünt programma for- soarge om oan sinten to kommen foar it Frysk Orkest. De muzykfor. „Ere zij God” en de Krite „Fryslén ropt” hawwe togearre dizze joun op tou set en ien en oar is bést slagge. Muzyk, mest- klimmen, foardragen, forlotting en fan alles stie der op it programma en de seal wie flink biset, sadat der in moaije stür ynbard waerd. Om’t de listkollekte noch net alhiel ófwerkt is is it totael bi- drach dat üs doarpen opbröcht hawwe noch net bikend. OOSTHEM. Door de leden van de Ned Herv. Gemeente alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer S. de Witte srtot no tabelen zijn herkozen de heren P. Osinga en C. Talsma. In de door het gemeentebestuur van Leeuwarden uitgeschreven prijsvraag van schilderstukken, de gemeente be treffende, kwamen bij de jury, bestaan de uit de heren J. Dijkstra, Groningen, P. Regnerij, Leeuwarden, en M. Wieg man, Bergen (N.H.), zestig inzendingen binnen waarvan bij eerste visie 32 af vielen. Daarna werd de eerste prijs toe gekend aan het stuk ingezonden door Cor Reisma, Leeuwarden, onder motto Snakkerburen, wegens de brede visie van het onderwerp en de edele materie. De liefde tot het onderwerp en de ge dachten waaraan de schilder uitdrukking heeft gegeven, treffen in de inzending van G. Westerman, Amsterdam, onder motto Leeuwarden IH en leidden tot het toekennen van de tweede prijs. Een ge deelde derde prijs werd toegekend aan P. Kooistra, Amsterdam en P. Feddema te Balk. De burgemeester, mr. A. A. M. van der Meulen, deelde mede, dat het gemeentebestuur een drietal werken zal aankopen, waaronder dat van Cor Reis ma. We hadden de goedheilig man voor dit alles zich in Sneek afspeelde, reeds wel kom mogen heten in IJlst, waar hij daags, te voren met zijn vier zwarte Pie ten al zijn intrek had genomen in het café van de heer S. Jelsma om de nodige voorbereidingen voor de glorieuze in tocht in Sneek te treffen. Waarom in de auto welke door de goede zorgen van ’t Actie Comité van Sneker Zakenlieden ons naar IJlst vervoerde, o.a. ook kap per D. Hamersma had plaats genomen, die de laatste hand aan de baard van de Sint ging wijden. We troffen de Sint trouwens, waarschijnlijk om er goed in te komen, al aan zijn werk ook, want hij was bezig in de woonkamer van de fa milie Jelsma cadeautjes aan de kinderen uit te reiken. Maar hij had toch wel even tijd om ons te vertellen dat de reis van Spanje hem erg vermoeid had en hij maar blij was dat het hier zulk mooi weer was, een uitzondering voor Neder land, vond hij, en hij rilde nog bij de herinnering aan de kou die hij verleden jaar bij zijn intocht in Sneek had moe ten doorstaan. Diep getroffen was de heilige man door het ongeluk dat zijn schimmel bij het uitladen uit ’t vliegtuig was overkomen, die had een poot ge kneusd, zodat hij zijn baas niet door Sneek zou Kunnen voeren en de rondrit Vrijdagmiddag kwam de K. v. K. in vergadering bijeen. Uit de mededelingen bleek, dat de Kamer aan de Directeur van het Postdistrict Groningen heeft bericht, dat de vervroegde openstelling van de hulpkantoren en poststations be zwaren zal opleveren in de veeteeltge- bieden. In deze streken zal de openstel ling tot 19 uur gehandhaafd dienen te blijven. De Kamer besloot o.m. subsidies te verlenen aan de Gemeentelijke Handels- avondscholen te Sneek (f400.),Frane- ker (f100.Harlingen (f 100.en Wolvega (f100. Meerdere malen zijn van de zijde der middenstand klachten geuit omtrent de electriciteitstarieven voor de detailhan dels- en ambachtsbedrijven. Een door de Kamer ingestelde Commissie voor de middenstand heeft dit onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat de klach ten eigenlijk niet meer inhouden dan de mededeling dat de tarieven te hoog zijn. De commissie is nu van oordeel, dat er een centrale vertegenwoordiging in het leven dient te worden geroepen. Zij moet een geregeld contact onderhouden tus sen de electriciteitsbedrijven en de mid denstand. In verband hiermee werd door de heer Bonnema voorgesteld een verzoek van de Horeca aan P.E.B. en G.E.B. om de spermeters te doen verwijderen, te on dersteunen. De Kamer verwees dit naar de Commissie v. d. Middenstand. De heren Th. Zandstra te Sneek en T. H. Hugens te Grouw werden benoemd als lid resp. van het Dagelijks Bestuur en van het Algemeen Bestuur van de Provinciale Friese V.V.V. te Leeuwar den. WoanSdei 23 Novimber. driuwsfoarljochting, diel Süd e.o. Bütengewoane gear- komste to Abbegea, moarns 9.30 üre, yn ’t lokael by de brêge. Donderdag 24 November. Jaarlijkse feestavond, uur in Amicitia. In het Engelse graafschap Berkshire is Zondag een trein met dagjesmensen uit de rails gelopen en gekanteld. Er waren elf doden en 96 gewonden. Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Woensdag 23 November. Lustrum Sei zoen Frysk Orkest. Uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te Oosthem, ’s avonds te 7.30 uur. Tongersdel 24 Novimber. „W.W.Y.D.” Feestlike Jutryp yn it Lokael. Opfierd wurdt: „Fremer”, yn trije bidriuwen en „Nou Dou”, ien-akter. Zondag 27 November. Vrijdenkersver. „De Dageraad” afd. Sneek. Voorm. 10 uur in zaal Piso. Spr. Dr. O. Noordenbos. Dinsdag 22 November. Grote Spel-avond ten bate Chr. Kleuterschool te Scharnegoutum. Dinsdag 22 November. V.A.D.V. Lezing en films ’s avonds 8 uur in Restau rant Piso. De tweintichste ieu is wer in tiid fan foroarings. De tweintich-ieuske mins- ke is pessimistysk en twifelt. De him hyltyd fierder üntjaende psychology hat üs wol leard hoe gearstald de minsklike geast is en hoefolle fasetten der oan sitte. Foar de moderne biografy moai men dan ek in skerp psychologysk yn- sjoch hawwe. De moderne biografy stelt lykwols ek hege easken oan it litteraire kinnen fan de biograef. Biografy komt sa ticht to stean by de roman, der ünt stiet in nei litteratuer-genre„la vie ro- mancée”, it romantisearre libbensforhael. Der hat krêftich forset tsjin en füle kri- tyk west op dizze foarm, mar de léste tiid is de striid hwat bilune. Elk byld dat jown wurdt kin meihelpe ta de folsleine kennis fan in persoan. Do biograef sil altyd foar eagen halde moatte de ear- bied foar de minske. „Indonesië streeft er ernstig naar goe de betrekkingen met Nederland te on derhouden”. aldus zeide mr Ramelan, „en er is voldoende goede wil aanwezig om de bestaande problemen, die de goede verhoudingen in de weg staan, gezamen lijk onder ogen te zien.” Mr Oetoyo Ramelan zeide te verwach ten ,dat nog aan het einde van deze maand of begin volgende maand met de officiële NederlandsIndonesische be sprekingen zal kunnen worden begonnen en dat twee weken voldoende zullen zijn voor de conferentie. „Alle bestaande vraagstukken zullen worden besproken”, aldus antwoordde mr Ramelan op een vraag, of ook de kwestie Nieuw Guinea op deze conferen tie ter sprake zal worden gebracht. Na dat hem was gevraagd of dit betekent, dat ook de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea onderwerp van be spreking zal zijn, antwoordde hij: „Wij moeten uitgaan van de belangen van de bevolking van Nieuw Guinea”. Op een vraag, of een oplossing van deze kwestie Kan worden gezocht in een uitspraak van de bevolking van Nieuw Guinea, zeide mr Ramelan niet te willen vooruitlopen op hetgeen op ministerieel niveau zal worden besproken. Mr Ramelan zeide, dat de Indonesische regering geen definitief standpunt heeft SCHIPHOL, 19 Nov. „Ik hoop aan het einde van de volgende week al aan mijn regering te kunnen mededelen, dat de onderhandelingen op ministerieel ni veau tussen Nederland en Indonesië kunnen beginnen". Dit heeft vanavond mr Oetoyo Ramelan, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Indonesië met speciale missie ter voorbereiding van deze conferentie, na aankomst uit Dja karta op Schiphol verklaard. knechten van Sinterklaas nog tot stads zwarte Pieten. Ze kregen allen een me daille. Tot slot sprak de heer Kraakman de Sint toen nog namens het Actie Comité toe en bood hij hem, die altijd geeft maar zelf nooit wat krijgt, een boek aan ter herinnering aan dit bezoek. En daar was de oude Bisschop wat blij mee. Dat had ik helemaal niet verwacht, glunder de hij. De heer P. Nauta. de nieuwe voorzitter van de Vér. van Sneker Zakenlieden, heette de Sint hartelijk welkom in Sneek Jong en oud hebben met verlan gen naar U uitgezien, vertrouwde hij hem toe, en men kon aan het vriende lijke gezicht van St. Nicolaas zien, dat hem dat goed deed. Ik ben ook blij weer in Sneek terug te zijn, zei hij, en die joyeuse entree bij de Geeuw overweldigt me elke keer. Helaas deed mijn oude paard het niet meer. Het arme beest was kreupel. Nu moest ik met mijn stijve oude ledematen in een auto kruipen. Maar volgende week heb ik gelukkig een ander paard. Verder zei de Sint, dat hij met ver bazing gezien had wat er in het afgelo pen jaar allemaal in Sneek gebeurd is. Herhaaldelijk wezen zijn zwarte Pieten hem op de enorme verbeteringen in de stad. De nieuwe lantaarns vond hij ge weldig. Daar zal ik veel genot van heb ben bij mijn tocht over de daken con stateerde hij verheugd. En die nieuwe Eierbrug is een wonder. Toen hij uitgesproken was, maakte een van zijn Pietermanknechten z'n grote zak open. Daar kwamen mooie cadeau tjes uit voor de burgemeester, de wet houders en vele andere heren, die alle maal bij St. Nicolaas moesten komen om hun geschenk in ontvangst te nemen en waarbij ze bedankt werden voor alles wat ze dit jaar weer voor de gemeente hebben gedaan. De heer Doodkorte was er ook bij. De burgemeester bedankte St. Nicolaas hiervoor en zei dat het ook voor hun elk jaar weer een vreugde is hem te ontvan gen. Verder prees hij het Actie Comité van de Sneker winkeliers dat deze ont vangst weer organiseerde, en sprak hij de hoop uit, dat het de zakenlieden ook het volgende jaar weer goed zal gaan. Daarna benoemde hij de drie nieuwe per auto zou moeten geschieden, een St. NICOLAAS heeft weer voor enige weken zijn intrek in onze stad genomen. Zaterdagmiddag voer hij met de witte stomer „Johanna Jacoba”, waarmee het laatste traject van de lange reis gemaakt werd, de Kolk binnen, toegejuicht door de duizenden kinderen en hun ouders die al lang reikhalzend naar de komst van de Goed-heïlig man hadden uitgezien. Die joyeuse entree overweldigt me elke keer, vertelde hij later op het stadhuis, waar hij na een rondrit door de stad weer door Burgemeester en Wethouders ontvangen werd. Maar eerst had hij op het bordes, omringd door zijn zwarte Pieten en staande naast de burgemeester naar de Sinterklaasliedjes geluisterd, die de schoolkinderen onder leiding van de heer Doodkorte en met begeleiding van het Sted. Muziekcorps voor hem zongen. Dat vond hij ook prachtig. Ik heb nog nooit zulke mooie zang gehoord, zei hij, toen hij de kinderen daarvoor bedankte. In Spanje zingen ze lang zo mooi niet. Spr. bigoun mei in skóging oer de üntwikkeling fan de biografie yn ’e rin fan ’e skiednis. Yn syn oarsprong is de libbensbiskriuwing in grêfrede. En dêr- mei komt tagelyk it probleem fan de wierheit op. Hwat giet foar: de wier heit oer of de leafde foar de forstoame. De biografy üntstie net allinne üt for- let oan oantinken allinne. Troch de lib bensbiskriuwing woe men ek opfiede ta in biskate libbenshalding. Dit léste die byg. de Grykske biograef Plutarchus, dy’t populaire biografyen skreau. Dêrby gie it him net om’e feiten, mar om it libbensgedrach. Njonken dizze skriuwers fan populaire biografyën, wiene der ek guon, dy’t allinne mar skreaune foar fakgelearden en har dêrom haldden oan in wittenskiplike libbensbiskriuwing. It hichtepunt fan de Romeinske bio grafy hat Tacitus west (55118 n. Kr.). Njonken syn „Annalen” in „Historiae” (de libbensbiskriuwing fan de Romeinske keizers) joech hy ek in biografy fan syn skoanheit Agricola. Hoewol yn dizze lib bensbiskriuwing it aide karakter fan grêf- en lofrede noch sterk üt komt, wurdt de klam dochs al mear lein op de dieden, dy’t üt it karakter wei for- klearre wurde. Dat de biografy binammen bloeit yn in krisistiid, as de wrald hwat oeral leit, as it probleem fan de minske syn we zen en bistimming oan'e oarder komt, docht bliken, as wy neigeane yn hokfoar tiid de Romeinske historikus Tranquillus Suetonius syn „Levens van 12 Caesaren” skreau. Yn dizze tiid, likernöch de 2de ieu nei Kristus, kaem it Kristendom op kaem de Romeinske hearskippij yn for- fal en üntjoech him de militaire macht fan de Germanen. Yn’e Midsieuwen (Statyske perioade) woe de libbensbiskriuwing dan ek net tiere. Yn dizze tiid fait de klam mear op it ethyske as op it feitlike. As lykwols yn de Renaissance de klas- sike biskaving wer oplibbet, komt ek de Klassike biografy wer nei foaren. Sa skriuwt byg. Boccaccio oer Dante. De wearde fan in minske wurdt net mear ófmetten nei steat of ófkomst, mar nei syn geast, nei syn geny. Fan de nijste tiid koe spr. mar inkele aspekten oanroere. Yn de 17de, 18de en fierdere ieuwen waerd yn de libbensbiskriuwings de ka raktertekening aloan skerper en witten- skipliker. Dit hinget gear mei de ünt wikkeling, dy’t de psychology meimak- ket. Binammen de Ingelske biografy stiet yn dizze tiid boppe-oan, al hie dizze ek syn tokoarten. Yn de tiid fan kenin- gin Victoria, dus sa likernöch de 19de ieu, sloech de deftichheit, de eptichheit foar master op. Der wiene dingen, dêr’t In het kader van de Caltex-service or ganiseerde deze maatschappij Vrijdag avond in zaal Piso een voorlichtings avond voor haar dealers en hun perso neel. In z’n openingswoord sprak de Cal- tex-manager de heer Tj. Bijker er z’n voldoening over uit, dat evenals de vo rige keren ook nu de belangstelling weer groot was, waarna het woord werd gege- van aan de heer van Spaendonk met een korte causerie over de garage-service. Spreker betoogde, dat de betaalde- zo wel als de gratis service tot een levende reclame dienen te worden gemaakt, in het belang van de garage, zowel als de verhoogde veiligheid voor autorijdend Nederland, gezien het steeds intensiever wordend verkeer. Aan de hand van de statistiek moet rekening worden gehou den met het feit, dat het wegverkeer dat van motorische kracht gebruik maakt over 10 jaar verdubbeld zal zijn. Met het oog op deze toekomst heeft de Caltex Mij. Nederland de beschikking over 3 trainingsscholen (waarvan één in Gro ningen), waar het personeel van de dea lers gratis een opleiding kan volgen voor garage- en pompservice. In aanslui ting hierop werd de kleurenfilm „Save every second” gedraaid, welke op on dubbelzinnige wijze, het garage werk toonde, boe het niet en hoe het wel moet. Gezien de belangrijkheid van de sme ring van de motor hield de heer C. T. de Boer een inleiding over „De ontwik keling van een goéde motorolie”, waarin hij een uitéénzetting gaf over het nieuwe product Havoline 10 W-30, de olie die bij alle temperaturen de vereiste dikte heeft, en daardoor de levensduur van de motor in belangrijke mate verhoogt. Na de pauze werd als attractie een spelletje hersengymnastiek gedaan, waarbij mevr. v. Houten in de functie van „Mieke” zich uitstekend van haar taak kweet en de verliezers zowel als de winnaars resp. met een doos sigaretten en een portefeuille voor hun medewerking werden beloond. Tot slot werden nog filmflitsen van de T.T.-races te Assen en een documentaire film „Land beneden de zeespiegel” ver toond. Daar het in de bedoeling ligt, deze laatste film in 37 landen te draaien, kan zij met haar prachtige natuuropnamen en kijkjes op de Nederlandse industrie in al haar geledingen, een machtig re- clamemiddel voor het lage landje aan de zee worden. Alle aanwezigen werd, als blijk van waardering, nog een asbakje aangeboden. De Donderdagavond gehouden Ouder avond van de Openbare Sperkhemschool was door bijna driehonderd ouders be zocht, over welke grote opkomst ’t Hoofd der School de neer J May zich natuurlijk zeer verheugde. Waarschijnlijk heeft het „bal na” hiexop een gunstige invloed ge had, maar de heer May wees ook op de paedagogische waarde van de culturele avonden welke ieder jaar worden gehou den. De grootste aantrekkingskracht zal echter wel zijn uitgegaan van de sprook- jes-operette „Zwaan, kleef aan”, welke de leerlingen onder leiding van ’t Hoofd der School hadden ingestudeerd en nu met veel succes opvoerden. Als nieuwe commissieleden werden be noemd de heren L Jellema en J. Nauta. Dinsdag 22 November. Vrouwenbond van de Partij v. d. Arbeid. Jaarlijkse propaganda-avond ’s avonds 7.30 uur in het St. Jozefgebouw. Dinsdag 22 November. Toneelgroep „Amicitia” speelt: „Het witte schaap van de familie”, voor leden, donateurs en introducees van de Sneeker Zeilclub. ’s Avonds 8 uur in Amicitia.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1