Nederland en Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST i Appels zus en appels Dieren door en de liefhebbers hun behandeling Toneelgroep Amicitia speelde „Het witte schaap van de tamilie” voor de Sneeker Zeiidub Donderdag 24 Nov. 1955 110e Jaargang No. 94 Redacteur: L. KIEZEBRINK Op het nippertje Benoemd Eén betalen, acht meenemen De jager een Clauberg gearresteerd ZO Jongeman schiet stewardess neer Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Feest van de Pier de Boer Stichting Jaarvergadering K.V.P. „noodzakelijk kwaad” „Uit geldgebrek” Zes jaar wegens doodslag S.E.R. zal advies uitbrengen over vijfdaagse werkweek 5 SNEEKER NIEUWSBLAD Van de jacht naar de vissery Geen overdriving. Hengelaars staan niet zo slecht aan- 'X' is geen grote sprong. Deze sporten heb ben veel van elkaar weg. Bij beiden gaat het er om buit te maken uit de natuur lijke drang te achtervolgen en te van gen, al hebben jagers en hengelaars dat een beetje extra. Sprekende over de natuurbescherming zeide de heer Anema ook daarvoor grote sympathie te hebben, al gaat men wel eens wat te ver. Bijv, door het bescher men van dieren die geen bescherming nodig hebben en het afsluiten van be paalde gebieden. In dit opzicht wilde hii geen overdrijving, evenmin als door de dierenbeschermers, die in hun ijver ook wel eens te ver gaan met het vertroete len van honden en katten. Over de volièrehouders die ook aan geschreven dan de jagers, althans niet in de steden. Het is een mooie, gezonde en betaalbare sport, al komen ook hier excessen voor. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. i Daarom hekelde spr. ook in zulke felle bewoordingen de door de mens veroor zaakte myxamotose door welke besmet telijke ziekte de konijnen op gruwelijke wijze worden uitgeroeid. Z.i. zijn er wel andere en humaner middelen om een te grote uitbreiding van de konijnenstand tegen te gaan. NULAND Mej. B. Feenstra alhier on derwijzeres aan de school voor C.O.V. te Bolsward, werd als zodanig benoemd aan de chr. school te Aalten. „Het witte schaap” heeft het beroeps en amateurtoneel, het radio- en televisie programma ook in Nederland stormen derhand veroverd. De Engelse auteurs L. du Garde Peach en Ian Hay moeten er een aardig bedrag aan auteursrech ten mee verdienen, aan welk geld ze dan eerlij ker komen dan de familie Win ter, die ze in dit blijspel ten tonele voe ren, Een keurige familie daar-niet-van, pa Winter is zelfs voorzitter van de ker- keraad, maar die een alles behalve keu rige broodwinning heeft. Vader James Winter is een groot formaat inbreker, zijn echtgenote Alice Winter een oplicht- ster, die ook wel eens sieraden „pikt”, de dochter Pat Winter is een zeer vinger vlugge juwelendievegge en de zoon Pe ter Winter was een talentvol vervalser tot hij meende terwille van de liefde voor Angeia Preston, dochter van commissaris Preston van Scotland Yard, een eerlijk baantje te moeten zoeken, waaraan hij echter aan het gelukkige slot weer de brui geeft als de familie ontdekt dat Angela een amateur inbreekster is, van een bekwaamheid minstens gelijk aan die van pa Winter. Dan wordt het witte schaap weer een zwart. Dit blijspel van de „Umwertung aller Werte” als we het zo mogen zeggen, is bijzonder knap ge schreven en vertaald in een zeer vlotte geestige dialoog. Het vraagt veel vaart, maar de toneelgroep Amicitia, die het Dinsdag op de feestavond van de Snee ker Zeilclub irj Amicitia opvoerde, wist er wel weg mee en de talrijke aanwezi gen hebben zich er dan ook kostelijk mee vermaakt. Onze bewondering gaat in de eerste plaats uit naar de heer H. S. Groenhout, die vader James Winter zo vlot over het voetlicht bracht, dat het een lust was om het te zien en te horen. Voortreffelijk was hij in een der grote scènes van het stuk, als hij zijn zoon Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) Na een geestig inleidend woord, noem de de heer Anema als onderwerp van zijn inleiding: „dieren en hun behandeling door de dierenliefhebbers.” Want tot de laatste behoren de jagers ook. Een goe de jager wil de dieren zeker niet node loos kwellen. Bij het pijn doen en laten lijden van dieren moet men echter geen menselijke maatstaven aanleggen. Een haas bijv, die door honden wordt achter volgd en zijn heil zoekt in de vlucht een lichaamsbeweging die volkomen in $Je lijn van het dier ligt heeft geen angst. Zodra hij in veiligheid is, is het weer voorbij. Hoewel spr. dus niet erg gelooft in de angst van dieren, die gelijk zou staan met onze angsten, komt ze toch wel voor. Kijk maar eens naar het gemartel van een haas of een ree in een strik van koperdraad waarin het dier langzaam wordt geworgd. Maar het zijn geen ja gers, die zich aan deze gruwelijke wreed heid schuldig maken. In dit gesprek zijn wederom de alge mene aspecten van de diverse vraag stukken behandeld, zonder dat men daarbij tot enige conclusies is gekomen, aldus verneemt het A.N.P. Het kon trou wens ook niet worden verwacht, aldus gaf men ons te verstaan, dat beslissin gen zouden worden genomen op een bij eenkomst, waarop minster Luns, die ver antwoordelijk is voor het Nederlandse beleid niet aanwezig was. Vandaag wor den wederom besprekingen gehouden, waarbij minister Luns wel aanwezig zal zijn. Naar verluidt is men Woensdag nog niet gekomen tot concretisering van de diverese punten en men is nog niet be gonnen met het opstellen van een agen da voor besprekingen op ministerieel niveau tussen de beide -landen, In poli tieke kringen in Den Haag heeft men trouwens reeds eerder kunnen vernemen, dat ’t voor Nederland bijzonder moeilijk moet zijn om tot onderhandelingen op ministerieel niveau ter verbetering van de betrekkingen met Indonesië te ko men, wanneer bepaalde in de open- De heer Tuinenga sloot deze leerzame bijeenkomst die georganiseerd was door de Ned. Fruittelersorganisatie, Kring Rijn en Waal, de detaillisten van Sneek en het Centraal bureau van veilingen. Ondanks de teleurstelling bij de ver loting ging ik toch niet met lege han den naar huis elke bezoekster kreeg een plastic zakje met drie verschillende soorten appels. Ik kan U de namen noe men In de Dinsdagavond gehouden jaarver gadering van de KVP alhier, sprak de heer J. H. Peters, lid van de Tweede Kamer. Als voorlopige candidaten voor de Tweede Kamer werden aangewezen dr. L Albering, de partij-secretaris, dr M. P. van Buy tenen, Leeuwarden, Tj. de Jong, Bolsward, J. Zwanikken, voor zitter van de Utrechtse Bond van de KAB en W. R. Casparie, Sneek. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat herkozen werd de heer N. Brattinga, terwijl in de plaats van de heren J. I. Brenninkmeyer en A. de Winter gekozen werden de heren G. H. Galema en G. W. Poiesz. Met overgrote meerderheid van stemmen werd de heer Galema tot voor zitter gekozen. (Ons Noorden). Een noodzakelijk kwaad. Na ook nog het genoegen te hebben geschetst dat het aquarium en de vo lière aan hun houders kunnen schen ken, eindigde heer Anema zijn met gees tigheden gekruide inleiding met een enthousiaste verdediging van de jacht, die noodzakelijk is om de wildstand ge zond en op peil te houden. De jager is een noodzakelijk kwaad. „Laten wij het daar dus maar op houden”, zo besloot hij. en DONDERDAGS bare mening ernstig opgenomen vraag stukken, zoals de verdwijning van de politieman van Krieken en de voortdu rende onbevredigende gang van zaken met de processen tegen Schmidt en Jungschlaeger, niet tot klaarheid zijn gebracht. In elk geval, zo meende men in deze kringen, zal er een voor het Ne derlandse rechtsgevoel bevredigende op lossing moeten worden gevonden, voor dat men in Nederland bereid zal zijn eventueel te bereiken concrete resulta ten te aanvaarden. In West Duitsland lopen geldverval- se.s rond, die gevoel voor humor hebben. Op een bank in Gelsenkirchen werd een vals bankbiljet van 50 mark ontdekt, waarop in plaats van de gebruikelijke waarschuwing tegen vervalsing van bankbiljetten de volgende tekst was ge drukt Iedereen, die bankbiljetten namaakt of vervalst, of vervalst geld in omloop brengt, moet wel erg in geldverlegenheid verkeren, want adders zou hij het niet doGr. Professor Carl Clauberg, een vroegere officier van Hitlers SS, die verleden maand uit Russische krijgsgevangenschap is teruggekeerd, is gearresteerd in ver band met een onderzoek naar zijn ver meende massasterilisatie experimenten in nazi-concentratiekampen. Clauberg was medisch opzichter in de concentratiekampen te Auswitz en Ra- vensbrück, waar vele duizenden joden om het leven zijn gebracht. Het Duitse ministerie van Justitie deelde mee, dat Clauberg zich thans in een instituut voor geesteszieken te Neustadt bevindt. Na zijn arrestatie werd hij aan een psychia trisch onderzoek onderworpen. Die sport wordt niet overal geappre cieerd, zo vervolgde spreker. Vooral in de grote steden heeft hij geen goede naam. Op het platteland is dat heel an ders. Daar weet men wat de jacht is en beschouwt men hem als te behoren tot het leven. De jager, zo herhaalde hij, mag de dieren echter niet laten lijden. Doet hij dat, dan is hij geen goede jager. tracht over te halen het pad der eerlijk heid weer te verlaten, een scène die wat zwaarder toon en meer genuanceerd spel vraagt dan de rest van dit luchtige ge val, maar welke uitstekend tot haar recht kwam dank zij ook het knappe spel van zijn tegenspeler de hr Joop Miedema die Peter Winter vertolkte. Mevrouw Ooms- Huesken is op de planken even goed thuis als de heer Groenhout en gaf een gave uitbeelding van ma Alice Winter en mevr. E. VlaskampJoustra deed het al even goed als Pat Winter. Daar duikt in dit stuk af en toe een wat vreemde, want zeer vergeetachtige dominee op, een figuur welke verbluffend knap werd ge speeld door de heer E. de Jong. Goede vertolkingen van Angela Preston door mevr. MiedemaTeunissen, het dienst meisje Janet door mevr. v. d. Molen Kasemier, de heler Sam Jackson door de heer H. v. d. Goot, commissaris Preston door de heer H. Boelens zorgden mede voor een in alle opzichten zeer geslaag de opvoering, waarvoor de regisseur de heer R. H. Ferwerda mede de eer toe komt. Het stuk werd in één decor ge speeld, voortreffelijk aangekleed door fa H. Brenninkmeyer Zonen Sneek, de gri me was zeer goed verzorgd door kapper D. H. Hamersma wat had hij een ex pressieve kop aan de dominee gegeven de muziek werd verzorgd door „The Amalfi’s” ook bij het bal dat na de op voering volgde. Had de secretaris van de Snee ker Zeilclub, de heer J. Tuil ’t welkomst woord aan het begin van de avond ge sproken, het slotwoord was aan de heer H. S. Groenhout, nu in zijn functie als voorzitter der S.Z.C. om regisseur Fer werda en souffleur Alb. Verwer geschen ken als dank voor hun prestaties te over handigen en alle actrices bloemen. Weet U wat er in een appel zit Eerlijk gezegd ik wist het niet. Ik kocht gedachteloos „appels” in de winkel en at „appels”, meer niet. Nu ik Woensdag net als heel veel vrouwen in zaal Hanenburg was, en daar ruim drie uren ge boeid luisterde naar alles wat men ons over appels vertelde, nu is dat anders. Maandagmorgen werd schenken overladen. Albert Stevens uit Amstelveen was de gelukkige. Foto Het hoofd van de Stationsdienst op Schiphol, de heer D. K. Sweitser, over handigt een der geschenken. Rechts de heer E. van de Beek, directielid Lucht haven Schiphol. Door de spontane medewerking van de industrie en zakenlieden uit Sneek en IJlst konden de mannen en jongens van de Pier de Boer-stichting met hun vrou wen of ouders Maandagavond in het Piter Jelleshüs bij elkaar komen voor een gezellige avond. De heer I. Kuipers van IJlst sprak een hartelijk welkomst woord, waarna de ene tractatie op de an dere volgde. Verder werd de avond ge vuld met muziek en zang van Liesje en Elske uit IJlst. Herman Sterk zorgde voor een vrolijk stukje accordeonmuziek en een paar jongens van de stichting deden op keurige wijze een voordracht. Namens het bestuur der stichting sprak de heer A. van Doorn, hoofd van de Ko ningin Emmaschool, die de goede ver standhouding in de werkplaats naar voren bracht en tevens uiteenzette hoe de stichting aan haar naam „Pier de Boer Stichting” gekomen is. Verder overhanigde hij een enveloppe met in houd aan de werkmeester voor het aan schaffen van een radiotoestel in de werkplaats. Door de vele geschenken was het ook mogelijk een verloting te houden met voor allen die in de werk plaats werken een prijsje. De werkmees ter sprak vervolgens een woord van dank tot de heer Kuipers, die met be hulp van de heren Brouwer en Kootje de organisator was van deze avond, waarna de heer Kuipers nog zijn waar dering uitsprak jegens de industrie en de zakenlieden van Sneek, die het mo gelijk maakten deze avond voor allen die hem meemaakten tot een onvergefe lijke te maken. De voorzitter, dr. J. P. Otto, die in zijn openingswoord nog eens heel in het kort de bedoeling van de V.A.V.D. had uiteengezet, dankte de heer Anema, die ook een vraag uitvoerig beantwoordde, voor zijn interessante lezing en gaf hem een bus drabbelkoeken mee voor zijn vrouw. Dezelfde attentie bewees hij de heer Span en diens operateur, die na het vertonen van de prachtige Texel- geluidsfilm ook elk een bus van dat heerlijke Sneker product mee naar huis kregen. De heer Span zelf, die verleden jaar een tabakspot ontving, werd nu met het daarin behorende „gheurig kruyd” vereerd. Robert Clendenin uit Salt Lake City stapte in Seattle als een der laatste pas sagiers een vliegtuig, dat op vertrek naar Los Angelos stond, binnen. Hij knikte vriendelijk naar de stewar dess, de 25-jarige Sally Shedd, die de passagiers bij de deur van het toestel verwelkomde, ging rustig op zijn plaats zitten, nam een revolver uit zijn koffer, wandelde het gangpad weer terug, duw de Sally achteruit op een zitplaats en schoot haar van dichtbij met vier scho ten dood. Volg mij niet, blijf uit de buurt, schreeuwde hij naar enige van de veer tig andere passagiers, die hem naar de deur achterna renden. Toen een luitenant van de luchtmacht hem te pakken kreeg, vuurde hij nog een schot af, waardoor echter niemand werd gewond. De luitenant gooide Clendenin de trap af, die tegen het vliegtuig was opgesteld, maar de man zag toch kans de benen te nemen om echter na 25 meter zich zelf een nekschot te geven. Hij laadde toen zijn revolver nogmaals, rende tweehonderd meter verder en schoot zich vervolgens nog zes kogels in de nek. Spoedig na aankomst in het ziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. De advocaat Beverly Clendenin, vader van de moordenaar heeft in zijn woon plaats Salt Lake City verklaard, dat hij dacht dat zijn zoon in New York was, waar hij werkte voor een makelaars firma. Volgens zijn zeggen had zijn zoon Sally Shedd vorige zomer leren kennen en haar sedertdien een paar keer ontmoet. In de eerste plaats weet ik nu iets over de appelrassen. Ik keek watertan dend naar de uitgestalde kisten appels, en vulde de namen van de verschillende soorten in op het formulier. Niets ge wonnen! Andere vrouwen gingen na af loop van de avond naar huis met een doos appels of een kist heerlijk fruit. Ook was ik niet zo gelukkig het heer lijke appelgebak te winnen dat verloot werd. Toch was bet een welbestede avond, want ik weet nu veel over de lekkere vrucht en doe er mijn voordeel mee. In de eerste plaats noemde men ons namen van bekende rassen, vertelde er de eigenschappen van en in welke tijd van het jaar wij ze het beste kunnen gebruiken. Duidelijke platen toonden ons de kostelijke vruchten (kende U de Schone van Boskoop, een prachtig type goudreinette en met klem drong de spreker er op aan bij aankoop nu toch heus eens de namen van appels en peren te noemen. Er is veel voor te zeggen we kopen toch ook een bepaald merk zeep b.v., waarom dan niet op naam en kwaliteit gelet bij een belangrijk voe dingsmiddel als fruit? Van nu af vraag ik naar Golden Delicious (in Febr.-Mrt.) en naar Legipont als ik beslist een zoete peer wil hebben. Ik zei U al dat we van een uitgebreid programma hebben genoten en ik noem U in wat snel tempo een zeer mooi en suggestief kleurenfilmpje „Van tuin naar tafel” en een interessant kook- en bakpraatje met demonstratie. Alles met appels natuurlijk en smakelijk! Zelfs de lantaarnplaatjes waren om zo in te bijten. Versierde U een schaal met gebak wel eens met een bloemetje? Staat aardig. Tussen haakjes het was mej. v. d. Sluis van de Stichting Huis houdelijke Voorlichting die dit leerzame praatje hield. De laatste in de rij sprekers was Ir. Gerzon uit Wageningen, die sprak over Wat zit er in een appel (belangrijke stoffen!) en ons nog vertelde over pro ducten die in de fabrieken uit appels worden gemaakt. Alles aanschouwelijk voorgesteld op het flanelbord. ’s-GRAVENHAGE. Woensdagmiddag is het Dinsdag begonnen overleg ter voorbereiding van een NederlandsIndonesische conferentie voortgezet in een gesprek tussen de Indonesische ambassadeur met bijzondere missie, mr Oetoyc Ramelan en de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr N. S. Blom. Het was een kans van één op de milli- oen voor kapitein Roa Hansen, maar hij gaf de moed niet op toen hij ’s nachts onopgemerkt overboord was gevallen en eenzaam in de Atlantische Oceaan rond dreef. Zijn schip, de zevenhonderd ton me tende Britse walvisjager Setter IX, stoomde door naar het zuiden. De Noor Hansen bleef zwemmenHet was ter hoogte van Dakar voor de kust van Afrika. Pas twee uur nadat hij over boord was gevallen, bemerkte iemand dat de kapi tein verdwenen was. Onmiddellijk keer de het schip vijftig kilometer op zijn weg terug. Met schijnwerpers werd de zee afgezocht ,maar ook een grote boog van 25 km bracht de drenkeling niet in zicht. Een derde zoektocht werd gemaakt. Na vijf uur zag men Hansen in de stralenbundel in zee drijven. Hij was ge kleed in shirt en korte broek en had kans gezien zich boven water te houden Toen de Setter IX vlak bij hem was, weigerde Hansen de uitgeworpen lijn te grijpen. Hij klom zonder enige hulp langs een touwladder aan boord. Het schip is nu in Kaapstad aangeko men. Hansen voelt zie’-' niet erg goed en zal waarschijnlijk naar Noorwegen terugkeren. Zelf wilde hij geen woord over zijn nachtelijk avontuur zeggen. Dat de naam van de heer D. A. Anema, Hoofdredacteur van „De Ne derlandse Jager” en redacteur van een onzer grote dagbladen, een goede klank heeft in jagerskringen en in ’t algemeen bij hen die zich op natuurhistorisch ge bied bewegen, bewees de wel zeer grote belangstelling voor zijn lezing, welke hij Dinsdagavond voor de V.A.D.V. in Restaurant Piso hield. De grote zaal was overvol, hoewel een deel van de plm. 200 bezoekers ook wel aangetrok ken zal zijn door de filmvertoning van de heer S. Span Rzn., voorzitter van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten, met de nieuwste film en het nieuwe filmapparaat van deze bond. Daarom was ’t jammer, dat dit deel van het programma, doordat de heer Anema zoveel te vertellen had, in de knel kwam. Verschillende bezoekers van buiten hebben daardoor de mooie Texel-film niet helemaal kunnen zien. De Maastrichtse rechtbank heeft de 32- jarige metselaar M. H. H. N. uit Geulle wegens doodslag van zijn schoonvader veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met voorwaardelijke ter beschikking Stelling van de regering en een proeftijd van drie jaar. De eis was negen jaar ge vangenisstraf. De rechtbank onderschreef in haar vonnis het psychiatrisch rapport van dr J. Havermans uit Venray, die tot enigs zins verminderde toerekeningsvatbaar heid had geconcludeerd. N. had in de ochtend van 21 Juli de 64- jarige vader van zijn vrouw, de land bouwer H. J. de Bruyn in het gehucht Moorveld op het erf achter de boerderij een aantal bijlslagen op het hoofd ge geven, tengevolge waarvan de getroffe ne vrijwel onmiddellijk overleed. Inwo- ningsmoeilijkheden waren de oorzaak van dit drama. Het besluit van de ou- deie man zijn schoonzoon uit het huis te zetten, bracht N. buiten zichzelf van woede. Toen De Bruyn dreigend op N. toekwam, greep deze de bijl uit de schuur en bracht de noodlottige slagen toe. Mr. H. Sanders uit Maastricht had de rechtbank verzocht een nieuw psychi atrisch onderzoek te doen instellen. De staatssecretaris van Sociale Za ken heeft aan de Sociaal Economische Raad verzocht het vraagstuk van de werktijdsverkorting aan een nader on derzoek te willen onderwerpen. Zoals be kend is heeft de Stichting van de Arbeid onlangs bij de regering op een zodanige studie aangedrongen. De staatssecretaris wijst er op, dat men zich in verschillende landen met deze aangelegenheid bezig houdt, terwijl ook het internationaal arbeidsbureau dit vraagstuk in studie heeft genomen. Het komt de regering echter voor, dat er op dit ogenblik nog zodanige bezwaren tegen een verkorting van de arbeidstijd zijn aan te voeren, dat daaraan in de eerste jaren nog niet kan worden ge dacht, met name wegens de verwezenlij king van andere, meer urgente diside- rata, die op de toeneming van het na tionale inkomen beslag kunnen leggen. De bestudering van dit gecompliceerde vraagstuk zal ongetwijfeld zeer veel tijd vergen, zodat alle aanleiding bestaat, reeds thans met het onderzoek aan te vangen. De stichting van de Arbeid heeft in haar bovenbedoeld schrijven een aantal punten opgesomd, welke in het onder- zoek kunnen worden betrokken, zoals in vloed der mechanisatie, sociaal prefe- rentie-schema van het bedrijfsleven, so ciaal- en bedrijfseconomische repercus sies, de vorm der arbeidsduurverkorting, vrije tijdsbesteding, ploegenstelsels en dergelijke, gewenste conjunctuurphase bij invoering, al dan niet wettelijke re- geling. Aan deze punten van onderzoek i dient naar de mening van de staats secretaris van Sociale Zaken bij het so- ciaal preferentie-schema onder andere nog te worden toegevoegd de wens van gelijke beloning van mannen en vrou- i wen voor gelijk waardige arbeid. critiek bloot staan, liet spr. zich even eens waarderend uit. Zij verzorgen hun vogels goed, die daardoor fleurig zijn en langer leven dan hun soortgenoten in de vrije natuur, ook al omdat ze niet door hun natuurlijke vijanden worden be laagd. Echter ook de volièrehouder kan overdrijven en daardoor dierengeluk ver woesten. Voor de hondensport had de heer Anema ook niets dan goeds, al komen de dieren wel eens terecht op plaatsen waar ze niet thuis horen en heeft hij de Kynologie wel zien ontaarden in ver kopen en geld maken, en wordt er wel eens te veel alleen voor de tentoonstel lingen gefokt. Deze mensen denken al leen in U, Z.G. en G. en kijken neer op de gewone hond met een eervolle ver melding. De jachthond heeft vanzelfsprekend zijn bijzondere liefde. Hij noemde ver schillende rassen en gaf uit eigen erva ringen een opsomming van hun eigen schappen en kwaliteiten voor de jacht. Dank zij het geduld, waarmede een detective in een groot Rotterdams wa renhuis week in, week uit de vaste klan ten van de afdeling gramofoonplaten ob serveerde, is men erin geslaagd de hand te leggen op een metselaar uit Rotter dam, die bij deze muziekafdeling wel een zeer ernstige dissonant vormde, vertelt het Alg. Dagblad. Men had bij de afdeling ontdekt, dat er langspee’platen verdwenen. Hoe men ook controleerde, de dief werd niet ge vonden. Warenhuisdetectives plegen ech ter van ’t vasthoudende type te zijn. En een hunner besloot, toen het aantal ver miste klassieke langspeelplaten steeds opliep, te gaan posten "bij de afdeling. Alle vaste klanten observeerde hij. Ook de metselaar, die wekelijks op bezoek kwam, en die nogal bijziend scheen. Tel kens bracht hij een plaat naar zijn ogen, teneinde de titel te ontcijferen. Weer stond deze „vaste klant” een paar platen te bestuderen. Maar de de tective had het aantal platen dat hij opgenomen had, geteld. En toen hij te weinig platen teruglegde, was hem de dief bekend. De metselaar hield één plaat in de hand. Netjes betaalde hij het verschul digde bedrag en ging zijns weegs. Op dat ogenblik greep de detective in. De man werd aangehouden en aan de poli tie overgegeven. Toen kwam de „brievenbus”, onder de regenjas, te voorschijn. Daarin zaten ze ven klassieke platen, die niét betaald waren. Op dat moment viel de metselaar door de mand. Hij bekende de platen bliksemsnel in de „brievenbus” te depo neren als hij ze naar zijn ogen bracht om de titel te bestuderen. Hoe lang hij op deze wijze al bezoe ken aan het warenhuis had gebracht Ongeveer een jaar. En steeds maar één plaat betalen en acht meenemen Bij een huiszoeking nam de politie nog een kleine honderd platen in beslag, voor het overgrote gedeelte klassieke werken. De rest van de platen zegt de metselaar verkocht te hebben. de jj, igssw SHE»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1