Noodtoestand op Cyprus Natuurkundig Genootschap Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST i St. Nicolaas arriveerde in Ijlst Feestavond Studiesport Henk Oostinga sprak voor „Sneek” Maandag 28 Nov. 1955 110e Jaargang No. 95 Redacteur: L. KIEZEBRINK 25 jaar Directeur 35 jaar Boekhouder Kerknieuws Alg. Bond Ouden van Dagen afd. Sneek Benoeming van aartsbis schop thans officieel Afd. Friesland Ned. Bond van Veehandelaren Emigranten-groetenbureau Atofoon Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Geslaagd Dicendo Discimus 1 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Utslaech Priisfraech Fryske pagina Ds J. A. I. Zaborsky met emeritaat Sterke dief Winkels tot 9 uur open Opbrengst collecte V erkeersongevallen <4 r tt. 9'.£ SNEEKER NIEUWSBLAD A.s. Donderdag zal het 25 jaar ge- zi X 1 .Al V lJ I I Redaksje Snitser Njjsblêd. en De v.v. Sneek hield Vrijdagavond een Contactavond voor leden en donateurs in verband met haar 45-jarig bestaan. In deze vergadering zou de bekende scheids rechter Leo Horn spreken, maar tot zijn spijt moest de 2e voorzitter A. J. H. Vie- leers in zijn openingswoord mededelen, da de heer Horn te elfder ure verhin derd was, omdat hij op het laatste mo ment een uitnodiging ontving de wed strijd Dynamo’s tegen Spartak te leiden. Geref. Kerk. Beroepen te Woerden, J. P. Haspels te Goënga. Onze stadgenoot, de heer S. G. Brand- sma, slaagde te Den Haag voor het exa men 1ste Stuurman, grote Handels Vaart. Morgenavond voert de Sneker Gym nasiasten vereniging „Dicendo Discimus” in het Amicitia Theater het toneelstuk „Jeugd” van de bekende Franse schrij ver Claude André Puget op. In dit stuk heeft de schrijver de jeugd behandeld en gepeild, de jeugd, die door alle eeu wen heen hetzelfde en zichzelf is ge bleven. Het stuk wil een episode zijn uit het leven van jonge mensen uit de twintiger jaren van deze tijd. Het leven kent vele episoden. „Jeugd” wil niet meer zijn dan zo’n episode, een fantasie die werkelijkheid wordt. De regie heeft Ir A. P. W. Münch. I i i nl. een be- In een door deze afdeling gehouden vergadering in het St. Jozefgebouw heeft de heer D. Evenhuis uit Groningen, lid van het hoofdbestuur, gesproken over de resultaten welke de bond in de tien jaar van zijn bestaan heeft bereikt. Ge tracht zal woiden met medewerking van de afd. Sneek een afdeling te Leeuwar den op te richten. Er zal weer een gezel lige avond voor de ouden van dagen worden gehouden en wat al gebruikelijk is geworden, de heren Miedema, directie van Amicitia, bieden de ouden van dagen op 5 December weer een prettige mid dag aan. De heer M. Fleur werd tot penningmeester gekozen. De pijlers van de Waalbrug bij Nijmegen zijn reeds droog komen te liggen en de vaargeul wordt steeds smaller. De waterhoogte kan op de pijler niet meer worden af gelezen, want de 17 is het onderste getal op de hoogtemeter. Na de opening trad als eerste spreker naar voren de heer A. Boot, die de ver eniging namens de afdeling Adspiranten feliciteerde met dit jubileum en dank bracht aan het Bestuur voor de aange name medewerking, welke de afd. Ad spiranten steeds ondervindt. De heer A. v. d. Werf .voorzitter van de Supporters vereniging „Sneek”, wenste de vereni ging veel geluk met dit jubileum en bood, evenals zijn voorganger, een zeer toepasselijk geschenk aan in de vorm van een nieuwe bal. Mevrouw Meijer sprak namens de afdeling donatrices en deed haar goede wensen vergezeld gaan van 33 nieuwe donatrices. Nadat de heer J. Nauta, die de afd. Volleybal vertegen woordigde en de heer A. v. d. Heide na mens de Sneker Scheidsrechters hun beste wensen hadden aangeboden, dankte de heer Vieleers de sprekers voor hun goede woorden en de begeleidende ge schenken, waarna hij het woord gaf aan de bekende radio-sport-commentator, de heer Henk Oostinga. Deze begon zijn be toog met dergelijke contactavonden toe te juichen, daar er in ’t algemeen te wei nig contact bestaat tussen de spelers. Door elkaar één a twee keer per week op de training te ontmoeten en ’s Zon dags een wedstrijd te spelen leert men elkaar niet voldoende kennen en waar deren, hetgeen onmisbaar is bij de voet balsport. Spreker schetste zeer uitvoerig het nut van de sport, zowel voor de lichamelijke ontwikkeling als voor de vrije tijdbesteding, het onderwijs en de geestelijke vorming van de beoefenaars, alles met voorbeelden toegelicht en stond daarna stil bij de moeilijke taak van de scheidsrechter, die vaak zeer acute be slissingen nemen moet. Bestuurders kunnen de leden van hun vereniging niet genoeg op deze moeilijk heden wijzen. Tenslotte bracht de heer Oostinga hulde aan de v.v. Sneek, die in de laatste 45 jaar zo veel moois tot stand heeft gebracht, waarbij hij de hoop uitsprak, dat Sneek op dezelfde wijze zal doorgaan, dus zonder betaling aan een zeer kleine kern, waardoor het mo gelijk blijft alle aandacht te schenken aan haar opvoedende taak, voor de jeugd in ’t bijzonder. Donderdag was een groot publiek in Amicitia bijeen om de jaarlijkse feest avond van „Studiesport”, de schoolclub van de R.H.B.S. mee te maken. Voor zitter Hans van der Wal stak van wal met een vlot openingswoordje, waarna gezamenlijk werd gezongen de Hogere Burgermars. De eerste klassers en de meisjes van de M.S.M. zongen wat oud Hollandse liedjes onder leiding van de heer Gezinus Schrik en zo geraakten we in gezellige stemming naar de midden moot van het programma, welke op mo derne wijze was toebereid, want die moot bestond uit een snipper-cabaret, ge schreven door Dolf Meyerman en opge voerd onder leiding van de heer K. Greydanus. Meyerman kan wat op dit gebied het vorig jaar viel dat ook al op en wat hij nu weer met „De krant” suggestief opgezet presteer de, verdient toch werkelijk alle lof. Het nummer „Sensatie” had meer dan ama- teur-kwaliteiten. We zullen niet de na men noemen van allen die in dit cabaret optraden het zij voldoende te con stateren dat zij allen hebben meegewerkt aan een nummer dat groot succes had. Het moet, dit zij nog even gezegd, een heel werk geweest zijn voor het knip- sel-onderdeel de kledij in orde te ma ken, maar het was knap gelukt. Had Dolf ons allen sensatiezucht verweten, toen we voor de grote staart van het programma werden geplaatst moch ten we ons weer eens spiegelen aan de goed-Hollandse nuchterheid van onze voorouders van een eeuw geleden in de „Familie Kegge” naar de Camera Ob- en DONDERDAGS staat, aartsbisschop Makarios, waar schuwde de Britten dat de toestand op het eiland zal worden verscherpt door het afkondigen van de noodtoestand. „Het is te betreuren dat de Britse re gering van oordeel is, dat zij het vraag- stuk-Cyprus door middel van militaire maatregelen kan oplossen. Er is slechts één juiste oplossing: het verlenen van zelfbeschikkingsrecht aan het Cyprisch volk”, aldus de aartsbisschop. IJLST. Ook nu was er Zaterdagmiddag weer een enorme belangstelling voor de aankomst van St. Nicolaas en het hoera geroep was niet van de lucht toen de „Johanna Jacoba” door de draaibrug voer en St. Nicolaas al wuivend en Zwarte Piet al zwaaiend met zijn bezem de grote schare toeschouwers begroette. Het Jeugdcorps van Concordia was de Sint tegemoet gegaan en reisde het laat ste traject van zijn reis per stoomboot van Sneek mee. Onder de vrolijke klan ken van St. Nicolaasliedjes werd IJlst binnengevaren. Daar stond het andere deel van het corps gereed, om nadat ge meerd was en St. Nicolaas zijn schimmel had bestegen met muziek voorop naar het Stadhuis te trekken. Burgemeester Mr J. Oppedijk stond reeds op het bor des om de Sint en zijn zwarte Piet het welkom in IJlst toe te roepen en hem te bedanken voor de betoonde hulp voor het bouwen van de nieuwe kleuterschool. Verder vroeg de Burgemeester nog om verdere hulp. Met een nieuwe kleuter school zijn we er nog niet. Er moeten leermiddelen komen. Ook hiervoor zegde Sinterklaas zijn medewerking toe. Daarna ging men naar binnen, opdat St. Nicolaas zou kunnen uitrusten van scura tot een blijspel bewerkt door Henk Bakker. Het werd gespeeld onder regie van de heer C. F. de Vries. En het was een knappe bewerking en een knappe opvoering ook, met goed spel van tal der optrederiden en zelfs uitstekend van enkelen. De waardering van het publiek was gul, Alle lof ook voor de costume ring Aan het slot keerde de ontluis terde heer van der Hoogen, pas de deur uitgesmeten door een verontwaardigde pa Kegge, weer op het toneel terug als Hans van der Wal om toch weer op „charmante” wijze alle medewerkers en -werksters aan de geslaagde avond te danken de heer de Vries voor zijn uit stekende regie, de heer Greydanus voor de leiding van het cabaret en de veler lei dingen, die hij verder ten behoeve van deze feestavond had gedaan, de heer Schrik voor de leiding van de zang, Dor- ry Ek voor het maken van de kleding voor het cabaretDolf Meyerman af wezig wegens dienst kreeg op ’s voor zitters verzoek een welverdiend harte lijk applaus als troost, de actrices bloe men, de acteurs andere geschenkjes en Hans v. d. Wal zou werkelijk te kort gekomen zijn als Simon van der Schoot hem ook geen geschenkje voor zijn aan deel in het succes van de opvoering van de familie Kegge in de hand had ge drukt en de heer C. F. de Vries hem nog niet even had geprezen voor alles wat hij voor de feestavond had gedaan. Vergeten we niet te vermelden dat voor een goede grime gezorgd was door de heer J. de Boer. eieren op een bepaald territorium veilig zijn, maar daarmee is het dan ook uit, het enige sociaal gevoel dat bij de rep tielen kan worden opgemerkt is, dat' sommige gezamenlijk paaien, maar zo als reeds boven werd gezegd is dat een paringsinstinct. Geheel anders ligt de zaak bij de zoogdieren; het vrouwtjes- konijn verdedigt het nest en een eigen territorium, ook de poes doet het, de kater niet. Er zijn echter zoogdieren waar het weer geheel anders is, als paarden, runderen, olifanten enz. Zij moeten in kudden samenleven, omdat ze op zichzelf aangewezen, niet tegeljjk de grote hoeveelheden plantaardig voed sel, welke ze nodig hebben kunnen op nemen en voor hun veiligheid zorgen; ook bij de apen is dat het geval; er is dus sociaal gevoel, ze zijn kuddedieren, moeten nomaden zijn omdat het voedsel in een bepaald territoir gauw opraakt en moeten dus ook jongen hebben, die di rect kunnen meelopen. Deze dieren be hoeven niet zindelijk te zijn, er behoeft immers geen nest schoon te worden ge houden. Kuddedieren krjjgt men daarom, ais men ze als huisdierenn houdt ook niet zindelijk, nestdieren echter wel. Ook het bezitsidee ontbreekt bij de kud dedieren, zij hebben geen nest en geen territorium te verdedigen. Guon ynstjürders sille hjir wol tige nei ütsjoen hawwe, mar men kin fan tin ken wol hawwe dat der nochal hwat tiid mei hinnegiet. Der wiene guon dy’t bi- nei, der wiene ek dy’t it heal goed hiene en op’t lange lést gie it tusken trjje op lossers der’t üteinlik de winneres üt- kaem en dat wie: Frou JeltemaDoting üt Ysbrechtum. De priis, it nije boek fan Watse Cu- perus: „Hoeder en Skiep”, dat in tige goede parse hat, wurdt har tastjürd; wy winskje har fan herten lok en hoopje dat hja it mei nocht léze mei. Alle ynstjürders hertlik tank en wy sille mar sizze: by sounens en wolwêzen oan’t de Fryske Boekewike 1956. En nu de mens. Hij is geen kudde dier, heeft geen direct meelopend jong, kan zindelijk worden en heeft een bezits idee, instincten welke al wijzen op een bepaald patroon. Alles wijst er op dat hij een nestdier is. Leven de primitieve volken nog zo? Het valt niet mee om dit te ontdekken, want het is meestal zo dat het verlangen om in het belang van de soort samen te leven sterk tot uiting komt, zoals dat bijv, ook bij de chimpansees blijkt, hoewel deze mens apen tot de nestdieren kunnen worden gerekend. Maar bij een primitief volk in de oerwouden van Siam, zowel als bij de Austraal negers in het Southern Terri tory heeft men kunnen vaststellen dat deze in kleine families op zich zelf leven, die een eigen terrein hebben, waarop geen ander zich zal begeven. De gezin nen zijn dus volkomen zelfstandige een heden. Dit acht spr. een zeer belangrijke ontdekking voor de moderne maatschap pij, want zij schijnt te bewijzen dat het sociaal gevoel dat zich op het grote ver band richt, niet op het instinct rust, maar aangeleerd is; dat het ook niet juist is het recht van persoonlijk bezit te ontkennen, omdat een dergelrjke le vensbeschouwing tegen het instinct in gaat. Het hoogste dat de mens van in- stinctswege in het persoonlijk leven kent is het gezin, dat, op grond van ’s men sen instinctenpatroon de moeder als leidster daarin erkent; de vrouw zij dus baas in huis, maar alleen daar. Allerlei moeilijkheden in gezin en maatsqbappü vloeien eigenlijk voort uit het feit dat de mens niet meer weet hoe hij gescha pen is, alle psychologie, alle politiek ook, die dit niet doorziet is fout en we moeten bij de opvoeding zoeken naar wat oorspronkelijk in de mens is gelegd. Er werden na deze rede tal van vra gen gesteld. Nadat de spreker deze had beantwoord dankte de voorzitter, dr. J. waarvan nog de van de Bouma Bij een razzia in het dorp Mitsero werd in de kerk een aantal pamfletten van verzetsstrijders gevonden. De leider van de beweging die aanslui ting van Cyprus bij Griekenland voor- xiv ua Ai v ilsitlH' Th. R. Schreuder, hem voor zijn cause rie. Na de aanvang der bijeenkomst waren enkele huishoudelijke zaken afgedaan; de heer Wiegman bracht het jaarverslag uit, de heer Engelsma adviseerde als lid der kascommissie de penningmees ter dr. Otto decharge te verlenen, waar toe werd besloten. Het penningmeester schap ging op verzoek van de tegen woordige functionaris, die dit tien jaar had waargenomen, over aan het nieuw gekozen bestuurslid de heer Mooij; de heer Otto blijft echter in het bestuur, dat dus met één lid is uitgebreid. Tot leden der nieuwe kascommissie werden aangewezen de h.h. Engelsma en Frouws. Deze afd. vergaderde Zaterdag in café Reen. Voorzitter H. K. Nicolai kon een Honderdtal leden het welkom toeroepen en enige gasten onder wie de Bonds- secretaris, de heer Wildeman. Inspecteur Veenstra van de Dierenbescherming en marktmeester Abma. Bij het punt be stuursverkiezing werd in de plaats van de heer H. Cnossen de heer S. Wynia gekozen .terwijl de heer J. Wiersma die herkiesbaar was, wederom werd geko zen. De voorzitter wenste deze heren geluk en achtte de verkiezing van S. Wynia van belang, daar deze tevens voorzitter is van de jongerengroep. Voor de verkiezing van een hoofdbestuurslid en pl.v.v. werden de heren P. Bakker en J. Heida candidaat gesteld en voor de afd. rundvee, schapen en kalverenhandel resp. Bouke de Witte, Nicolai en Rein- sma, als afgevaardigden naar de bonds vergadering aangewezen. Bondsvoorzitter K. W. ten Dam werd opnieuw gecandi- deerd. Bondssecretaris Wildeman sprak daarna over enige facetten van de vee handel o.m. over de dierziekten, waar over te weinig overleg wordt gepleegd door het Landbouwschap met de bond. Daar de leden van de Bond van Veehan delaren er wel in de eerste plaats mee te maken hebben, zullen we, aldus de heer Wildeman, hard en duidelijk onze stem moeten laten horen en dat zal alleen maar mogelijk zijn wanneer er een Be drijfschap voor de Veehandel wordt in gesteld. Wij moeten de weerstand die er bij het landbouwschap t.a. van onze be langen heerst overwinnen, alleen dan kunnen wij volledig achter de maatrege len ter bestrijding der ziekten staan. Spreker wees nog op het z.i. te veel streven naar perfectionisme in de handel met het buitenland. Uit de bespreking hierover bleek dat in Friesland wordt ge streefd naar abortusvrije beslagen, en dat het stamboek in dezen zover moge lijk gaat om, zoals op vele andere ter reinen, ook met het abortusvrij maken van het beslag, de leiding te nemen. Het punt „praatavonden of contact middagen” voor de leden, werd van alle kanten belicht en het bestuur zal maat regelen nemen om op verschillende plaatsen wederom avonden te houden, omdat dit nodig is om bij te blijven. De heer Andries Wielinga deed een hartstochtelijk beroep op de leden om in dezen achter het bestuur te staan en be sloot dit beroep met deze beeldspraak „De houn leit wol oan’e ketting, mar de ketting is lang l” d.w.z. de hond kan ons toch belagen. Er werd bij het agendapunt algemene vergadering gesproken over uitwisseling van jonge veehandelaren met het buiten land, terwijl bij de rondvraag de heer Abma de leden uitnodigde mede namens de directeur van het marktwezen met klachten zich direct te vervoegen bij het kantoor, daar Sneek als tweede marktstad, waar de aanvoer dit jaar weer met 3000 dieren omhoog ging alles wil doen om de markt in gezamenlijk overleg zo goed mogelijk te doen zijn. Hierop volgde een hartelijk applaus en de voorzitter dankte de heer Abma voor deze woorden. Nadat nog enkele zaken waren bespro ken sloot de voorzitter deze vergadering met de voordracht van een gedicht waarin een mens werd opgewekt „Te dienen in liefde”. Door de classis Winschoten is met in« gang van 1 December a.s. om gezond heidsredenen vervroegd emeritaat ver leend aan ds J. A. I. Zaborszky, predi kant van de Gereformeerde Kerk van Bellingwolde. Ds Zaborszky werd op 17 Februari 1894 te Boedapest in Hongarije geboren, stu deerde aan de Universiteit te Boedapest en aan die te Utrecht. Nadat de heer Zaborszky in 1927 te Boedapest candi daat was geworden was hij als predikant werkzaam te Boedapest, Melina en te Pales in Hongarije. In October 1949 kwam ds Zaborszky met zijn gezin naar Nederland en werd in Februari 1950 door de classis Sneek beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Neder land en op 1 Augustus van datzelfde jaar deed hij na vooraf te zijn bevestigd door ds Spier van Sneek zijn intree te Bel lingwolde. Het moet een stevige dief zijn geweest, die uit het kantoor van een Chicagose maatschappij die uitsluitend per auto maat verkoopt, 3.350 dollar roofde. Het gehele bedrag bestond n.l. uit centen, die tezamen 136 kilo wogen de vermoeidheid van de reis. Intussen zette Concordia in met het spelen van Sinterklaasliedjes, door de aanwezigen en de kinderen uit volle borst meegezon gen. Onderwijl keerde St. Nicolaas op het bordes terug en toen muziek en zang eindigden, sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat ook dit jaar het bezoek aan IJlst voor elkaar is gekomen. Het is steeds zo moeilijk om dit in te lassen en daarenboven kan men hier geen Zondag overblijven. In het raadsverslag van IJlst had de goed-heilig man gelezen dat café Jelsma des Zondags gesloten moet zijn en derhalve moest hij ’s avonds weer vertrekken. Spr. hoopte dat men hierin spoedig verandering zou brengen, dan kon hij hier blijven. De voorzitter van de winkeliersver eniging de heer J. Hoomans, dankte Sin terklaas, dat hij niettegenstaande de vele bezwaren toch IJlst had willen bezoeken. Verder bracht hij dank aan de Burge meester en aan Concordia voor de mede werking, hij stelde het zeer op prijs, dat we nog stoombootverkeer hebben, waar van Sinterklaas uit traditie zo gaarne gebruik maakt. Wij willen hier busver- keer, doch laten wij onze traditie niet vergeten. Terwijl zwarte Piet met milde hand pepernoten rondstrooide en aan de Bur gemeester een doos sigaren overhandig de, besteeg de Sint zijn schimmel werden daarna vele bezoeken bij bejaar den en zieken afgelegd, en verrassingen uitgereikt. De heer F. Kuipers, boekhouder bij de firma D. Bergstra, rijwielhandel engros aan het Kleinzand, hoopt a.s. Donderdag zijn 35-jarig dienstjubileum te vieren. De a.s. jubilaris, die voorheen melk- controleur was en toen op Schoonoord bij IJsbrechtum woonde, aanvaardde zijn tegenwoordige betrekking op 1 December ’20 bij de heren D. Bergstra, A. Bouma en W. Lodewijk, die toen gezamen lijk hun bedrijf uitoefenden in het pand aan de Leeuwar- derweg, in een deel thans zaak heer gevestigd is. De firma werd n.l. in 1931 ontbonden en de zaken gesplitst. Berg stra vestigde toen zijn groothandel aan het Kleinzand en de heer Kuipers ging met hem mee. Zo heeft hij dus de gehele ontwikkeling van het bedrijf meege maakt. Hjj is er mee vergroeid, en accu raat tot en met, vertelde ons de zoon van de heer Bergstra, die deze trouwe mede werker dan ook onmisbaar in hun be drijf noemde. Toch gaat hij het binnen kort kalmer aan doen. Kuipers is n.l. al 70 jaar, maar de pen er helemaal bij neerleggen is niks voor hem. Daarom blijft hij voorlopig nog wel in functie, maar zal hij niet meer zo aan de geregel de kantooruren gebonden zijn. Op Donderdag 1 Dec. a.s. komt boven genoemd bureau hier in „De Gouden Leeuw” groeten opnemen voor emigran ten. Families kunnen zich daar vervoe gen om voor een betrekkelijk klein be drag een gesproken brief op een plaat te laten opnemen, welke onbreekbare gra- mofoonplaat men dan aan de betrokken relatie in het buitenland kan zenden. Vooral zo tegen Kerstmis en Nieuwjaar zijn deze platen uiteraard zeer welkom daar overzee. Indien het op prijs wordt gesteld kan zelfs een foto onder de kerstboom worden gemaakt van degene, die de brief spreekt. Men zie voor ver dere bijzonderheden de advertentie. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op het aartsbisdom te Utrecht zijn uit Rome de officiële documenten ontvangen, inhoudende de benoeming van mgr dr Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht. Verder is verschenen de pauselijke bulle, waarin de oprichting van nieuwe bisdommen in Nederland is bekend ge maakt. Van het gebied van het aartsbisdom Utrecht worden afscheiden Groningen, Friesland en Drente, alsmede de Noord- oostpolder. Van dit gebied wordt een nieuw en apart diocees gemaakt, met Groningen als zetel en de kerk van hei lige Martinus als kathedraal. Van het diocees Haarlem is afgeschei den de provincie Zuid-Holland, die een nieuw diocees zal vormen met Rotter dam als residentie. Dit bisdom zal het bisdom Rotterdam heten. De kerk van de heilige LaurentiuS en de heilige Ignatius zal de rechten en de waardigheden krij gen van kathedraal. Van het aartsbisdom Utrecht wordt het Gooiland afgescheiden en gevoegd bij het diocees Haarlem. Van het Haar lemse diocees wordt afgescheiden een gebied, dat ongeveer de hele provincie Zeeland omvat, en van ’t diocees ’s-Her- togenbosch het gehele gebied, dat be hoort tot het dekenaat Geertruidenberg. Beide gebieden worden verbonden met het diocees Breda. De nieuwe zetels zullen suffraganen zijn van de Utrechtse kerk. In elk van de beide diocesen zal een seminarie wor den opgericht voor de opleiding tot het priesterschap. Voorts zal in beide bis dommen een college van kanunniken worden opgericht tot opluistering van de eredienst en om de bisschoppen met raad bij te staan. De zogenaamde „mensa epicopalis” zal worden gevormd uit de goederen, welke elk van beide nieuwe diocesen uit de verdeling der goederen toekomen volgens de codex van het canonieke recht. Tot uitvoerder van de bepaling van deze bulle werd aangewezen de pause lijke nuntius Dr Paolo Giobbe, die mede tot taak zal hebben de preciese beschrij ving van de grenzen der bisdommen „p te stellen. Voor dit genootschap sprak Vrijdag in een zaal van café-restaurant Piso, dr. J. M, L o d e w ij k s uit Den Haag over: „een poging tot vergelijking van het instinctenpatroon van mens en dier”. Spreker stond eerst stil bij de uitvoe rige en ingewikkelde definities welke bekende dierpsychologen als Tinbergen en Bierens de Haan van „instinct” geven en kwam daarna zelf met een meer een voudige, nl. „instinct is een van nature weten hoe onder bepaalde omstandighe den gehandeld moet worden”. Spr. wens te deze avond een poging te doen tot een vergelijking van het instinctenpatroon, dus de grondslag waarop de instincten gefundeerd zijn van mens en dier. Hij koos voor deze vergelijking het patroon van de voortplantingsinstincten, en stond eerst stil bij dit patroon bij de vis sen, waarvan hij ook enige prachtige filmpjes liet zien. Spr. onderscheidde hier twee groepen, de vissen, die hoewel bij het begin van het leven in scholen blijvend er is bij de vissen dan altijd een sociale band later solitair wor den, hun eieren verzorgen en dus een eigen terrein nodig hebben en dat dan verdedigen ook en de vissen, welke zich alleen maar veilig voelen in scholen, ook by de voortplanting en de eieren aan hun lot overlaten. Bij de amphibieën is er geen primair sociaal instinct, wel kan er een secundair voorkomen, het gezamenlijk paaien en dat is paringsinstinct. Wat de reptielen treft, de hagedis bijv, zorgt wel dat zijn Advertentieprqi 15 ct. per tn-ra. Bij contract (bandelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Op verzoek van de Sneker zakenlie den vestigen wij er nogmaals de aan dacht op, dat van»jnorgen t.e.m. Zater dag 3 Dec. alle winkels tot 's avonds 9 uur geopend zullen zijn. De collecte voor de langdurig zieken van „Het Zonnehuis” te Beekbergen, hcpfopg^bracht de som van 510.48. Twee personen zijn dit weekend het slachtoffer geworden van verkeersonge lukken. Een groot aantal mensen liep verwondingen op. Onder Olst stortte Zondagmorgen een autobus van de IJseldijk. Eén van de inzittenden, de 33-jarige P. Backers uit Zwolle werd hierbij gedood. De bus ver voerde het tweede elftal van de voetbal vereniging Z.A.C. uit Zwolle. Bij het ongeluk werden drie voetballers zwaar en twaalf licht gewond. Op een onbewaakte overweg tussen Apeldoorn en Beekbergen werd de 71- jarige wielrijder P.S. door een locomotor gegrepen en gedood. Op de straatweg LeeuwardenGro ningen reed Zaterdagavond ren auto te gen een boom. De vijf inzittenden, vijf jongemannen uit Leeuwarden werden min of meer ernstig gewond. NICOSIA, 27 Nov. De Britse auto riteiten op Cyprus hebben Zaterdag de noodtoestand i.ïgekondigd voor het ge hele eiland. Door het optreden van ver zetslieden, die enheid met Griekenland willen, zijn in een week tijds vijf Britse militairen omgekomen. Ondanks het feit, dat de noodtoestand is afgekondigd, zijn Zondag op het ei land zeven bomaanslagen gepleegd. De aanvallen waren hoofdzakelijk gericht tegen woningen van Britten. Er vielen geen slachtoffers. In totaal zijn zeven personen gearresteerd. Tot nader order is Nicosia van zons ondergang tot zonsopkomst voor Britse militairen tot verboden gebied verklaard, ledenzön,“dat*“de heer'g. Ligthart al- hier benoemd werd tot directeur van de Brandstoffenhandel J. Ligthart N.V. Op 1 December 1930 werd het bedrijf, door wijlen zijn vader J. Ligthart in 1915 al hier begonnen, nl. in een naamloze ven nootschap omgezet. Ligthart Sr. die uit Deersum gekomen was en zich eerst vestigde aan de Prinsengracht, waar hij de brandstoffenhandel van de hee. Molenaar voortzette, en zijn zaak late verplaatste naar de 2e Oosterkade, tro. zich toen uit de zaken terug. Deze breid den zich daarna onder leiding van de a.s. jubilaris nog zo uit, dat men met een chronisch ruimtetekort te kampen kreeg. Dat werd nas opgeheven toen ir Maart 1939 het tegenwoordige nieuv gebouwde pand met opslagplaatsen aai de Bolswarderweg voor een deel op d< plaats waar voorheen de oude Zwemin richting ge vest i ,4 was, in gebruik kor worden genomen. Tijdens de oorlogsjaren was de heer Ligthart secretaris van de Brandstof fencommissie in het uitgebreide rayon Sneek, zodat hij zich ook toen, zij 't onder zeer moeilijke omstandigheden, aan de brandstofvoorziening van de burgerij heeft kunen wijden. Behalve zijn bedrijf heeft ook de Auto- en Motorclub J. C. Visser van zijn werkkracht geprofiteerd. Hij was nl. ge ruime tijd voorzitter van deze actieve club. Thans is hjj nog bestuurslid van de Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse. Op de jubileumdag zal er ’s middags van half vier tot half vijf in Hotel Ha nenburg gelegenheid zijn de jubilaris te feliciteren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1