BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST de O.L. Scholen De kinderen van hebben genoten weer Geslaagde feestavond „Dicendo Discimus’ Donderdag 1 Dec. 1955 110e Jaargang No. 96 Redacteur: L. ^lEZEBRINK Sinterklaasfeest kan onbeperkt gevierd worden Twee jonge mensen gestikt „Famke” overleden Zal wel helpen I St. Nicolaas bezocht de Veemarkt De lijst van Breda Kerknieuws De Doetinchemse moorden Benoemd Sinterklaas bij de slechthorenden Prinses Wilhelmina moet zich ontzien Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Redactie-arfres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Belastingontduiking Ontbinding der Franse Nationale Vergadering Feestmiddag Ouden van Dagen uitgesteld Sovjetunie nam proef met H-bom 'O K| y' x SNEEKER NIEUWSBLAD I nu J i i HET SINTERKLAASFEEST NADERT De 37-jarige Hagenaar B. B. is door de Arnhemse rechtbank, conform de eis van de officier van Justitie, tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Veertien dagen geleden stond B. te recht wegens moord op de 73-jarige oud- rentmeester G. Beltman te Doetinchem en diens 66-jarige huishoudster mej. H. H. Rutgers. De kinderen van de O. L. Scholen hebben vandaag genoten van hun Sinter klaasfeest Dat wisten Woensdagavond de vele volwassenen al toen ze voldaan Amicitia verlieten. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. I I ge bet Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOT ZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Van mejuffrouw J. Geldens, particu lier secretaresse van prinses Wilhelmina, werd vernomen, dat prinses Wilhelmina met het klimmen der jaren zich zeer zal moeten beperken wat betreft de ver moeienis ,die het vieren van het Kerst feest mede brengt. EEN VAN DE AARDIGE SCENES UIT „ZONNEG! in ’37 in Sneek geregisterd, en zelf de rol van nachtwachter gespeeld. Het kan niet anders of de taal van zo’n stuk moet ons hier en daar verouderd in de oren klinken. Maar ik ben het volkomen met de heer May eens als hij zegt dat voor kinderen het oude altijd nieuw blijft. Zeker als dit oude geschreven is met een psychologische kijk op kinderen zoals de heer Smit had. De decors van het stuk waren voor treffelijk, evenals het kapwerk van de heer J. de Boer. De heer Joh. Bok zorg de voor piano- en accordeonmuziek, waarvoor de heer May hem dank bracht. Grote dank kreeg ook de heer Miedema die de zaal weer gratis beschikbaar stelde. Onder de aanwezigen waren de bur gemeester van Wymbritseradeel, (bur gemeester Rasterhoff was verhinderd), de inspecteur van het L.O., en vele an deren die meegeholpen hebben dit Sin terklaasfeest voor de kinderen te doen slagen. Zij allen werden hartelrjk door de heer May verwelkomd en bedankt. Ook de gulle intekenaren op de lijsten werden bedankt. Het aantal leerlingen stijgt elk jaar, maar dit jaar toonde ook de lijst voor het eerst een stijging, zodat het feest zonder beperking gevierd kon worden. De kinderen zulen ongetwijfeld tevreden zijn, ook over hun cadeautje. Als ver rassing brachten Sinterklaas en zwarte Piet nog een bezoekje; ze werden braaf toegezongen en toegejuicht door de vol wassenen, die op zo’n avond weer kin deren worden. Duitsland blijvend aan W. Europa kan binden en van de vraag of deze beide volken de gematigdheid kunnen opbren gen, welke bij een goede verhouding past. Bondskanselier Adenauer heeft de bereidheid tot een verzoening steeds ge toond, aan Franse zijde, is dat moeilij- ker, niet alleen omdat Frankrijk twee maal in betrekkelijk korte tijd slacht offer was van Duitse agressie, maar ook omdat te Parijs zo weinig stabiele rege ringen zetelen, waarvan geen vastbera den politiek kan uitgaan. Het kabinet- Faure heeft de zaken betrekkelijk lang geleid, hel heeft ook successen kunnen boeken als bijv, in de Marokkaanse kwestie waar trouwens nu de natio nalistische partijen fel tegen elkaar op bieden, waar van het gevolg toch nog wel eens zou kunnen zijn dat de band met Frankrijk in gevaar komt maar het is nu in de Franse nationale verga dering gestruikeld over de kieswet, en de poging vervroegde verkiezingen te doen houden. Als dit blad verschijnt we ten we al of de regering is afgetreden of de nationale vergadering is ontbon den, en dus binnen 30 dagen toch ver kiezingen moeten worden gehouden. Onze vroegere stadgenoot de heer D. J. v. d. Zee, administrateur bij de „Hol- lands-Amerikaanse Plantage Maatschap pij” te Kisaran (Sumatra) wordt per 1 Januari 1956 tot inspecteur bij die maat schappij benoemd. en DONDERDAGS Evenals ieder jaar tijdens zijn bezoek aan Sneek bracht de goede Heilige Dins dag ook nu weer een bezoek aan de Vee markt. Vergezeld van zijn trouwe Piet arriveerde hij ’s morgens om half elf aan het kantoor, waar de directeur en de marktmeester hem een welkom toerie pen. De Sint was zeer verheugd over de stijgende aanvoer van vee en hoopte dat dit zo zou doorgaan. Hij feliciteerde en trakteerde directie en personeel en sprak toen nog met veel kinderen die op moe ders arm met grote ogen naar de oude Kindervriend opkeken. Piet deelde met gulle hand pepernoten uit en daar na begon de rondgang. Onderweg trof fen ze ook onze verslaggever A. f. S„ die door de Sint werd toegesproken en met een cadeautje verrast. Gevolgd door de kinderen, werd de tocht voortgezet, waarbij de Sint zich hier en daar liet voorlichten over de stand van de handel en over de prijzen. Daarna keerde de hoge gast naar zijn hotel terug. Alle lieden, die voortaan in de Califor- nische stad Oakland door middel van een openbare alarminstallatie brandalarm geven, zullen tegelijkertijd automatisch door het apparaat worden gefotogra feerd. De brandweerlieden zijn nl. zo boos over het reusachtig aantal valse meldingen, dat zij camera’s in de alarm installaties hebben laten aanbrengen. de indruk, dat ieder persoon precies zijn rol had gekregen en de spelers zaten er goed in, zoals men dat noemt. Hun spel was vol vaart (de jeugd zit nu een maal vol vaart) van het begin tot het einde. Toch speelden de meisjes over het algemeen iets beter dan de jongens. Wij denken hier bijv, aan die scène op de canapé tussen twee meisjes, die fanta seren over een onbekende, niet bestaan de man: de ideale man, een piloot. Hele maal met de piloot in de wolken, doen de meisjes alsof ze hem inderdaad gezien hebben: bruine ogen had hij, zó zag hij er uit, dat zei hij. Het was zo’n kostelijk stukje vrouwen-fantasie, en deze meisjes kenden dat. Haar spel was voortreffelijk. Het publiek genoot, eens in stilte, dan luid lachend. Na het einde van het derde en laatste bedrijf bedankte Hans Schreuder de speelsters, die met een bloemetje in de zon werden gezet, de spelers en de heren Münch en Weijers, die allemaal een boek in ontvangst mochten nemen. Tot zover de grote avond in de zaal. Voor de liefhebbers was er daarna nog bal in de foyer, onder leiding van de heer Vergonet en op de tonen van Johan Bok’s dansorkest. Men heeft ons meege deeld, dat pas de klok van drie uur het eind van deze werkelijk zeer geslaagde avond betekende. Ad Int. Geref. Kerken. Aangenomen naar Heeg ds L. G. Rozendal te Wilsum (Duits land). Het Ministerie van Justitie heeft een lijst gepubliceerd met de namen, de straffen en een overzicht van de straf bare feiten, van de Duitse oorlogsmisda digers, die in de gevangenis te Breda zijn ingesloten. Deze lijst komt wel op een bijzonder gunstig tijdstip. Allerwege wordt immers door Duitsland aangedrongen op de vrij lating van de „Duitse krijgsgevangenen”, zoals deze misdadigers euphemistisch worden genoemd. Sommige industrieën hebben zelfs al gedreigd, hun handels- betrekkingen met ons land op te zeggen, als de „Duitse broeders” niet worden vrijgelaten. Men gaat hierbij zelfs zo ver, onze Regering attent te maken, op de vriendelijke geste van de Russen, die im mers alle Duitse krijgsgevangenen heb ben vrijgelaten? Maar als men thans de lijst van Breda onder ogen krijgt, beseft men tocji wel duidelijk, dat hier geen sprake is van krijgsgevangenen, die worden vastgehou den, maar van oorlogsmisdadigers, in de volle gruwelijke betekenis van ’t woord. Door het publiceren van deze lijst zouden zelfs de Duitsers, die zo ernstig ijveren voor hun vrijlating, de ogen moeten opengaan. Dinsdagnacht heeft de Amsterdamse politie in een fietsenstalling in de Room- potstraat in Amsterdam de lichamen van twee jonge mensen aangetroffen, die om het leven zijn gekomen door gas verstikking. Het waren de 18-jarige stal- linghouder en een 25-jarige vrouwelijke kennis van deze jongen. Zij hadden in een kleine afgesloten ruimte een ge ïmproviseerde verwarming gemaakt door een blikken bus omgekeerd op een gaskomfoor te zetten. In de bus waren enkele gaten geprikt. Het zuurstofgebrek in de bus en de daaruit voortspruitende ontwikkeling van koolmonoxyde gas heeft de jonge mensen het leven gekost. Het drama werd ontdekt, nadat de moeder van de jongen de politie had gewaarschuwd toen haar zoon ’s nrchts niet thuis kwam, meldt het Alg. Han- delsblad. De Almelose rechtbank heeft de 56- jarige textielfabrikant M. H. J. H. J. uit Almelo wegens belastingfraude veroor deeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. Deze fabrikant heeft over de jaren 1949, 1951 en 1953 een bedrag van ruim 2,2 millioen gulden te weinig aangegeven voor de vennootschapsbelasting, waar door de staat zich voor ongeveer een millioen gulden benadeeld achtte. Het was de grootste belastingontduiking sinds de bevrijding in Nederland. De Franse regering Faure heeft gister avond het besluit genomen de Nationale vergadering te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. Vier 'icale ministers konden zich niet achter dit besluit scharen en hebben hun ontslag aangeboden. Men is net nog niet eens over een datum voor de nieuwe verkiezingen, maar vermoedelijk zal het wel begin Ja nuari zijn, zodat de verkiezingscampagne omtrent de feestdagen valt. „Zonnegloed”, het spel van wijlen on ze stadgenoot C. Smit, geeft het kind alles wat het van een „toneelstuk” vraagt. Spanning, humor, poëzie in de vorm van fee, feeën-koningin, elfendans en zang midden in het bos.' Het kind zal meeleven met Walter en Nina, voortref felijk uitgebeelde rollen, op hun held haftige tocht door het donkere bos op zoek naar de diamant èn zijn naam. De ontmoeting met de lieve fee (met haar inderdaad heel mooie stem en voor dracht), de hulpvaardige bosman en de groep heel lief dansende elfjes, verzoet al b(j voorbaat de bittere pil van de drei gende ontmoeting met de heks Gorgonia, terwijl toch de spanning er in blijft! Hoe zal ze zijn, voldoende griezelig en toch weer niet tè voor jeugdige toeschou wers Na de pauze verschijnt ze in een meesterlijk tafreeitje, waarvoor ook de regie van mevrouw FortuinZelle alle eer toe komt. Hoe kostelijk uitgebeeld die groep willozen, hard aan het werk voor het huisje van Gorgonia die naar behoren spanning brengt. Nooit te hoog opgevoerd daarvoor zorgt ook Wal ter. Al komt hij met zijn zusje ook in de macht van de heks, toch straalt er altijd iets van het optimisme van de jeugd om hem heen. Een onbetaalbare kracht deze Walter voor de groep, één van de weinige volwassenen die met hu mor een kind kunnen uitbeelden. Het spant voor het ondernemende tweetal overigens wel even daar bij die heks; de kookpot schünt zelfs voor Walter te dreigen. Hoort u het gejoel van de kin deren? Wij hoorden het Woensdagavond in gedachten! Dan als tegenstelling en verwachte geruststelling het prachtig opvlammende rozerode licht waarin de feeën-koningin verschijnt om de willozen te redden en de heks te straffen. Helaas de heks Is gevlucht en de fee weet niet hoe ze de arme kinderen moet ver lossen. Dan brengt Arno redding, de grote schildpad. Ik weet zeker dat er kinderen op de stoelen geklommen zijn om dit fantastisch leuke beest te zien! Wat een schrijversvondst, kostelijk goed uitgebeeld door regie en speler. Het slot is natuurlijk: eind goed al goed. De ko ningin en de prinses die zo ongelukkig is omdat ze de naam van haar diamant niet weet, die Walter haar nu triomfan telijk kan zeggen, dank zij de feeënkonin gin, brengt weer de nodige poëzie. Dat de goede bosman de vader van de twee kinderen wordt is dunkt mij een ty pische vondst van een vooroorlogs schrij ver, maar het zal kinderen een diepe voldoening geven. Zoals de heer May. aan het slot van het spel zei heeft de heer Smit zijn stuk De Sneker Gymnasiasten Vereniging „Dicendo Discimus” hield Dinsdag haar jaarlijkse feestavond in de grote, jam mer genoeg niet geheel gevulde, zaal van Amicitia. Na de opening door de praeses Hans Schreuder werd het Dicendo-lied gezon gen met begeleiding van het Gymna- sium-orkestje. Dit ensemble, groot in verhouding tot het aantal leerlingen van deze school, verzorgde ook, onder lei ding van Drs. J. Weijers, het volgende programmapunt. Uitgevoerd werden „Duet aus dem Lobgesang” van Men- delssohn-Bartholdy en „Tanzsuite” van Nörmiger. Dat het publiek deze presta tie zeer waardeerde, bleek wel uit het grote applaus. Een Frans blijspel van Claude André Puget, „Jeugd”, was het toneelstuk, dat opgevoerd werd door zes leerlingen gekapt en geschminkt door kapper de Boer onder de deskundige en be proefde regie van Ir. A. P. W. Münch. Op een luchtige, vlotte wijze worden in dit stuk de problemen van de moderne jeugd aangesneden. Grote diepzinnig heden of interessante verwikkelingen komen er wel niet in voor, maar de dia logen zijn bijzonder geestig. Wij kregen kan ook hier een zeer gevaarlijke toe stand ontstaan. Het een met het ander schijnt tot druk diplomatiek overleg tus sen Londen en Washington te hebben geleid, waarvan men aan Engelse zijde hoopt dat het zal leiden tot een vastbe raden houding der Amerikanen, om de concurrentie met de Russen op te ne men. Dat is ook dringend nodig om de verhoudingen in Europa zelf. Sedert de conferentie van Genève mislukt is ne men de stemmen in W. Duitsland tce, die pleiten voor zelfstandige onderhan- delingen tussen Bonn en Moskou over de hereniging van Duitsland, desnoods met losmaking van W. Duitsland uit de Navo. Bondskanselier Adenauer is over die kwestie in hevige ruzie gewikkeld m. Dehler ,de leider van de liberale partij, welke deel uitmaakt van de W. Duitse regeringscoalitie. Dehler wil de boven genoemde kant wel uit, dr Adenauer wil echter trouw blijven aan ’t Westen want hij ziet zeer goed in dat een herenigd Duitsland, los van het Westen, waar schijnlijk op de duur een satelliet van Rusland zou worden, waarna West Eu ropa zich wel kan opschrijven. Het is niet geheel onmogelijk dat de liberale partij om dit meningsverschil en voor al om de waarborgen welke dr Adenaue wil hebben dat zij tot 1957, het verkie zingsjaar, zijn politiek zal blijven steu nen uit de regeringscoalitie zal treden. Deze coalitie blijft ook dan nog sterk genoeg om te regeren, maar ongetwij feld wordt de toestand er onbehaaglij ker door. En in W. Duitsland zal de twijfel of men goed heeft gedaan zich aan het Westen te binden, zeker toe nemen als dat Westen zich elders in de wereld niet in staat of bereid toont de concurrentie met de Sovjetunie op te ne men. Men moet de moeilijkheden welke dit Westen met partner W. Duitsland in de toekomst kan krijgen vooral niet onderschatten. Men zal het W. Luits: volk moeten overtuigen dat het niet al leen het belang van de smalle strook West Europa maar ook van W. Duits land zelf is dat Duitsland voorlopig ge scheiden blijft, en dat is een moeilijke taak. Daarom schreef dezer dagen een Engelse journalist dan ook „de kwestie is niet meerHoe kan Duitsland her enigd worden maar „hoe kan Duits land verdeeld blijven In een zaal bij de Baptisten kerk al hier, waar de afdeling Sneek van de Vereniging tot bevordering der belan gen van Slechthorenden geregeld verga dert, hebben Dinsdagavond Sint Nicolaas en zwarte Piet de leden van deze Ver« en hun huisgenoten een bezoek gebracht. Het zaaltje was meer dan bezet toen de goedheilig man met Pieterbaas binnen traden, verwelkomd met ’t zingen van Sinterklaasliedjes. Het gezang en ge juich der aanwezigen, aldus de voorzit ter, de heer U. Siedsma, in zijn wel komstwoord tot de hoge gasten, vertol ken de gevoelens van blijheid der leden met uw bezoek en daarom zjjn w(j U dankbaar dat U zich de moeite hebt wil len getroosten, ondanks uw drukke werkzaamheden, hier ook aanwezig te willen zijn. Sint Nicolaas antwoordde dat hij zich had laten inlichten over ’t werk dat de afdeling voor de Slecht horenden doet, en dat bleek boven alle lof verheven te zijn, vooral wat de me dische hulp betreft als een slechthoren de zich een hoor-apparaat wil aanschaf fen. Piet, die reeds 26 jaar met Sint Ni colaas meetrekt, had zijn patroon op deze vereniging attent gemaakt. Voor alle aanwezigen had de Sint een cadeautje meegenomen en na de uitreiking werden tractaties rondgediend. Er heerste een zeer prettige stemming, welke nog werd verhoogd doordat Sint en Piet hoe be staat ’t 1 enige zangnummertjes en Friese voordrachten ten beste gaven. Nadat de voorzitter de Sint voor zijn goede gaven had bedankt en belde gas ten een cadeautje had aangeboden was het bezoek afgelopen. De goedheilig man beloofde ’t volgend jaar weer aanwezig te zullen zijn, welke belofte met een luid applaus werd beloond. Na hun ver trek bleef men nog een tijdje gezellig bijeen. De voorzitter bracht tenslotte hartelijk dank aan allen die tot het wel slagen van de avond hun medewerking hadden verleend en deelde voorts mede dat de Kerstwijdings-avond op 22 De cember zal worden gehouden. Hij sprak de wens uit det men ook dan weer in groten getale aanwezig zou zijn. Te Zaandam is, naar het Alg. Handels- blad méldt, overleden, 77 jaar oud, me vrouw A. C. VeenBrons, echtgenote van wijlen de heer E. A. Veen, adj.- directeur van Koninklijke Verkade Fa brieken N.V. Mevrouw Veen verwierf als schrijfster bekendheid onder het pseudoniem Famke. Als zodanig schreef zij „Zaans Binnenhuisje” en „Nieuw Zaans Binnenhuisje”. Met tal van schriften propageerde 1 zij voorts Nieuw feminisme. Zoals wij reeds in een vorig overzicht schreven leeft, mede om W. Duitsland zich goed thuis te doen gevoelen in de gemeenschap der Westelijke naties, de gedachte aan de Europese integratie weer op, o.a in de vorm van de gemeenschap pelijke markt en laatstelijk in die van de Europese etoomgemeenschap, de Eura tom. Ook op dit laatste gebied is sa menwerking der West Europese landen van het grootste belang, omdat ze af zonderlijk de kosten van de ontwikke ling der kern-energie niet kunnen dra gen. Het zal echter zaak zijn dat men ook wat de Euratom betreft, de samen werking loyaal tot stand brengt, en ze niet gebruikt om de Duitse bewegings vrijheid op dit gebied te beknotten. De Fransen schijnen daarop uit te zijn, doch de West Duitsers verdragen dat niet meer sedert ze hun souvereiniteit terug kregen, en de uitslag van de stemming in het Saarland hun nationale trots nog wat heeft aangewakkerd. Juist van de verhouding tussen Frankrijk en West Duitsland zal veel afhangen of men W In verband met de verbouwing van het Amicitia Theater, waarmee men nu al druk bezig is, is de feestmiddag voor de Ouden van Dagen, welke de oudjes ook dit jaar weer door de directie van Amicitia wordt aangeboden, uitgesteld tot Vrijdag 30 December a.s. De Russen schijnen een fout gemaakt te hebben nu zij een proef met een wa terstofbom ,van ongekende sterkte” heb ben genomen, terwijl hun voormannen nog in India op bezoek waren en daai hoog opgaven van de Russische vrede lievendheid. Chroesjtsjef gaf op Indiase bodem nog een toelichting op die proef, hij verklaarde dat er een maximum ont ploffing met een minimum aan atoom kracht was teweeggebracht, maar, zeide hij, wij zullen blij zijn als deze bommen nooit ontplolfen boven steden en dorpen. „Laten zij de zenuwen van hen, die een nieuwe oorlog zouden willen ontketenen, op de proef stellen.” Als de bedoeling der Russen is geweest India onder de indiuk van hun techniek te brengen hebben ze zich misrekend. Van Indiase officiële zijde is al verklaard dat deze proef in strijd is met de stroming voor vrede, de Indiase regering is gekant te gen waterslot bom-proeven in v. a land dan ook. Een bekend blad in India vroeg zich zelfs af of deze proef niet een grap op een veikeerd moment was. De Rus sische heren hebben stellig de stemming jegens hen in India, tenminste in rege ringskringen, iets bedorven al hebben ze getracht die snel weer te verbeteren door India Russische steun toe te zeggen bij een poging langs vreedzame weg de Por tugese koloniën die als enclaves op In- dias gebied liggen in bezit van New Delhi te brengen. Als de Sovjetunie met deze proef minder beoogde India te im poneren, dan wel de Ver. Staten en dit land te nopen tot aanvaarding van het Russische voorstel atoomwapenen af te schaffen, vermoeden we dat ze ook te Washington bot zal vangen. Niet het feit dat er op Russische bodem weer een H- bom-proef is genomen is eigenlijk het belangrijkste, maar wel de officiële toe lichting, dat het er een van ongekende sterkte was. Want men behoeft niet be paald een kenner van de Amerikaanse mentaliteit te zijn om te veronderstellen dat de Amerikanen, als zij menen dat de Russen nu iets meer hebben gepresteerd dan zij zelf tot nog toe, het er niet bij zullen laten zitten van hun zijde zal dan gestreefd worden naar nog iets ge weldigere op dit gebied. De Amerikaanse minister van defensie Wilson heeft dit feitelijk reeds aangekondigd door te ver klaren dat het vermogen tot represaille van de Amerikaanse strijdkrachten zijn gelijke in de wereld niet heeft en dat de Ver. Staten van plan zijn dit zo te hou den ook. Deze proefnemingen met tel kens zwaardere bommen zouden de vol ken overigens misschien koud kunnen laten, want dé verschrikking van een explosie van de orde van éér megaton (een millioen ton trinitrotoluol) is voor hen niet geringer dan van meerdere mega tons, ware het niet dat men zich gaat afvragen, waar de grens van deze proef nemingen zal blijken te liggen. Zal men er misschien niet eens mee over de grens gaan, waar het naadje van de kous los raakt d.w.z. dat niet meer de bom alleen ontploft, maar deze explosie een ketting reactie op aarde of in de atihosfeer ver oorzaakt welke rampzalige gevolgen zou kunnen hebben. Wel heel eigenaardig doet de Russische commentaar bij deze proefneming aan als men daarnaast legt wat Chroesjtsjef tezelfder tijd in In dia verklaarde omtrent de redenen waar om de Russen het voorstel van presi dent Eisenhower tot wederzijdse lucht verkenning niet hadden aangenomen. „Indien wij door middel van luchtfoto’s zouden ontdekken, zei Chroesjtsjef, dat de Amerikanen een groter aantal vlieg velden hebben dan wij, zouden wij tot het besluit kunnen komen, dat wij meer vliegvelden zouden moeten bouwen ten einde hun aantal te evenaren. Indien omgekeerd de Amerikanen zouden zien, dat wij meer vliegvelden hebben dan zij, zullen ze zeggen dat zij deze dingen ook moeten bouwen en het aantal, dat Rus land heeft, evenaren. Zoiets leidt alleen maar tot een wapenwedloop.” En wat denkt de heer Chroesjtsjef dan dat de Amerikanen zullen doen nu hij zelf ver klaart dat deze nieuwe atoomexplosie van ongekende kracht was Het heeft een der perschefs van het Engelse minis terie van buitenlandse zaken zijn po litieke kraag gekost dat hij het optreden van de Russische leiders in India hui chelachtig had genoemd. Maar al heeft de Engelse minister van buitenlandse zaken dan deze perschef gedesavoueero om der wille van de goede betrekkingen met Rusland en het beïoek dat Boelga- nin en Chroesjtsjef volgend voorjaar aan Londen zullen brengen, de vraag is gewettigd of deze minister er in zijn ha-t niet net zo over denkt als zijn on dergeschikte. Intussen, al wordt er dus kritiek in India zelf geoefend op de Russische gas ten kritiek welke zich ook tegen Neh- roe richt orrdat hij hen door een lang durig verblijf en volkomen vrijheid van beweging in staat stelde de massa’s te bereiken het blijft een feit dat de Russen economische hulp hebben aange boden welke India zeer behoeft. Daarom zijn in het Westen, en vooral ook t( Londen en Washington de stemmen lui der geworden, die roepen om royalei Westelijke hulp aan de Aziatische lan den. De Engelsen wijzen bovendien op het gevaar dat als de Russische leider.: na India Afghanistan bezoeken, zich het geval zal herhalen dat zoveel consterna tie om het Midden Oosten heeft veroor zaakt. Afghanistan is de Westelijke partner in Z.O. Azië, Pakistan, zeer slecht gezind, en als de Russen eerstgenoemd land wapenleveranties gaan aanbieden, aS® FM St -O:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1