En;e’and heeft er genoeg van! Starüerre:n op Kolmeersland wordt opgehoogd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Sint in Cruycebroedersfhof Sint bij oude jonge mensen Plechtige installatie van Mgr. Alfrink als aartsbisschop Nolle Grasman, veertig jaar timmerman, koninklijk onderscheiden 110e Jaargang No. 97 Maandag 5 December 1955 Straal kachel viel in bad Het verkeer in Amerika Ook ophogingen bij het Paviljoen Ontploffing in Breda Spreiding bouwvak-vacanties Rectificatie kerknieuws Kerknieuws r: ”-s Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRiJFHOUTS NIEUWSBLAD Bondselftal m. verrassingen Virus tegen motten - larven Ernstig treinongeluk bij Londen Twee zusjes gedood Moeilijkheden van een organist Kingma’s Bank N.V. Algemiene Lanbou Jongerein Snits Kerst- en INieuwjaars- gesprekken met Indonesië Promotie Buurt- en Speeltuinver. Maple Leaf Geslaagd 1 Redacteur: L. KIEZEBRINK Bij de zieken. De geit van Gerbeft. Vier doden. Kroesjtsjef sprak weer eens over het kolonialisme in Azië en lanceerde toen de onaangename opmerkingen die hij tot nu toe over Engeland heeft gemaakt. Hij beschuldigde Engeland ervan, de Birmezen op de nek te zitten en te be roven „Ik zeg dat de Engelsen zich in Uw land bevinden om het volk van het laatste stuk brood te beroven.” De Observer schrijft nu naar aanlei ding hiervan, dat het aanbeveling ver dient om het bezoek van Boelganin en Kroesjtjsef aan Engeland niet te laten doorgaan „Eén ding moet nu wel dui delijk zijn”, schrijft het blad. „Het vreed zaam naast elkaar bestaan van staten, zoals dé" heren Boelganin en Kroesjtsjef dat opvatten, is niet hetzelfde als vriend schap met het Westen. De tegenwoo: dige leiders van de Sow- Tot onze spijt is in ons vorig nummer in het Kerknieuws een storende zetfout blijven staan. Er stond, dat onze oud- stadgenoot Ds Jac. de Vries, Ned. Herv. Predikant te Huizum, het beroep naar Katwijk aan Zee heeft aangenomen. Dit moet zijn Ds Jac. de Vos. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. al hier heeft in de a.s. vacature-ds Sondorp toezegging van beroep uitgebracht op ds. S. v. d. Bos te Nijeveen (Drente). Sinterklaas gedraagt zich natuurlijk waardiger dan zwarte Piet. Hij zat rus tig in zijn zetel op het podium en sprak vaderlijke woorden tegen enkele oudjes. roe- Wel Advertentiepriji 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD Mgr. dr B. J. Alfrink, de nieuwe aarts bisschop van Utrecht, heeft gisteravond tijdens een korte plechtigheid in de ka thedrale kerk te Utrecht, bezit genomen van de aartsbisschoppelijke zetel. Aan de ingang van de kerk werd de nieuwe kerkvorst begroet door de leden van het metropoiitaan kapittel, waarna de oudste twee kanunnikken onder het zingen van het „Ecce sacerdos” de nieu we aartsbisschop naar het altaar geleid den. Nadat door koor en gelovigen het „Ve- ni creator” was gezongen, nam mgr. Al frink plaats op de bisschopszetel. De se cretaris van het metropoiitaan kapittel las vervolgens in het latijn en in het Ne derlands de pauselijke bulle voor, waar in de benoeming tot aartsbisschop wordt bekendgemaakt aan het metropoiitaan kapittel en aan de gelovigen. Daarna werd mgr. Alfrink naar de aartsbisschoppelijke zetel geleid en is de pauselijke bul aan hem zelf voorgelezen. In deze pauselijke boodschap wordt o.a. gezegd, dat de zetel, waarop mgr. Alfiink thans is geplaatst in hoog aan zien staat door de roem van de voorgan gers. Monseigneur D Huurdeman, de secre taris van het aartsbisdom, sprak hierna de nieuwe aartsbisschop toe en schetste de moeilijke taak, die hem wacht in deze tijd, waarin veel mensen geheel door stoffelijke zaken in beslag worden geno- Weer hebben Boelganin en Kroesjtsjef zich in Birma onvriendelijk uitgelaten over Groot-Britannië en verscheidene Britse Zondagsbladen, waaronder de Ob server, dringen er nu openlijk op aan, het bezoek van de Russische staatslieden in het voorjaar maar niet te laten door gaan. De 57-jarige betonwerker E. Strieper uit Vennebrugge gem. Hardenberg is Vrijdagavond door een aanhanger van een vrachtauto geraakt. De man was vrijwel op slag dood. Om half zes werd zijn lijk door enige passerende wielrij ders langs de hoofdweg te Vriezenveen- sewijk gevonden. Strieper was gehuwd en vader van zes kinderen. Hét onge luk gebeurde toen hij per bromfiets van zijn werk te Vriezenveen naar huis te rugkeerde. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb Drijfhout-Klezebr ink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Natuurlijk werden ook in dit huis, net als overal, zachte vermaningen uitge sproken maar alles op de bekende milde toon van Sinterklaas. De vacantie voor de bouwvakarbeiders voor 1956 wordt over twee weken ge spreid. In de week van 29 Juli tot 4 Augustus zullen vacantie hebben de bouwvakar beiders, werkzaam in werkplaatsen en op bouwwerken gelegen ten Noorden van de lijn, die wordt gevormd door Rijn, Lek, Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. De steden Rotterdam en Arnhem worden gerekend in hun geheel te behoren tot het gebied ten Noorden van deze lijn. De bouwarbeiders, werkzaam in werk plaatsen en op bouwwerken, gelegen ten Zuiden van genoemde lijn zullen in de week van 5 tot 11 Augustus vacantie hebben. men en daardoor ontoegankelijk worden voor het geestelijke. Tenslotte wijdde mgr. Alfrink zelf en kele gedachten van dankbare herinnering aan zijn voorganger en deelde hij mede, dat mgr. Huurdeman is benoemd tot vi- caris-generaal van het aartsbisdom. In sobere woorden gaf de nieuwe aartsbis schop blijk van het besef, hoe groot de verantwoordelijkheid is, die hem door de nieuwe taak op de schouders is gelegd. Voor het eerst gaf hij aan het slot van zijn toespraak als aartsbisschop zijn ze gen. Met een gezamenlijk „Te Deum” werd deze plechtigheid besloten. IJLST. Het was reeds lang bekend dat N. Grasman, een zeer gewaardeerde timmerknecht alhier, het bijltje er bij neer wou leggen. Hij had de leeftijd be reikt van 67 jaar en hoewel nog zeer flink en kerngezond, meende hij toch op te moeten houden, temeer omdat hij al leen woont en dus ook de huishoudelijke werkzaamheden moet verrichten. Maar zijn patroon, de heer G. A. Visser, kon voor hem moeilijk een andere krijgen en wegens de drukke werkzaamheden verzocht de baas hem dringend te ble ven tot er een opvolger was. Doch er was ook nog een andere kant aan deze zaak. Werkgever en werknemer wisten beide, dat Grasman in December 40 jaren bij de familie Visser in dienst was geweest en de heer Grasman wilde vóór dat die veertig jaren vol waren er graag uit, hij vreesde nl. voor een huldiging. De familie Visser en burge meester mr J. Oppedijk dachten er ech ter anders over, en zo werd Zaterdag middag 4 uur in de raadzaal van het ge meentehuis Grasmans jubileum feestelijk gevierd. Daar waren met de jubilaris en zijn kinderen en kleinkinderen, bur gemeester en waarnemend secretaris, de familie Visser en vele vrienden en col lega’s aanwezig. Nadat thee rondgediend was herinnerde de burgemeester er aan dat Grasman met liefde en tot volle te- leder die de Sneek-Week 1954 heeft mee- gemaal.t, dc.ikt nog met afschuw terug aan de vieze modderpoel waarin het startterrein op het Kolmeersland toen door de aanhoudende regens veranderd was. Een langdurige regenval was dan ook steeds een nachtmerrie voor de bei de zeilverenigingen, vooral als het tegen de Sneek-Week liep. Wel was meerma len de gedachte geopperd hieraan door ophoging een einde te maken, maar de hoge kosten maakten uitvoering daar van onmogelijk. Thans echter heeft zich, zo vernamen wij, een mooie gelegenheid voorgedaan dit toch voor elkaar te krijgen. In ver band met het verbreden van de vaar geul over het Snekermeer jmoet nl. de verste hoek van het Kolmeersland, be grensd door het Roekoegat en het meer worden weggebaggerd. Dit gedeelte is ook eigendom van de Koninklijke Zeil vereniging, die nu met de provincie een overeenkomst heeft aangegaan. In ruil Het Bondselftal, dat op Woensdag 14 December a.s. in het Feyenoord-stadion ten bate der vluchtelingen tegen de Duitse kampioen Rot-Weisz (Essen) zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel; de Munck; Achter: Wiersma en Kuys; Midden: Schaap, v. d. Hart en Klaas- sens; Voor: de Jager, KI. Smit, Appel, Len stra en Moulijn. Reserves zjjn: Cox (Rapid JC), Ker- kum (Feijenoord), Notermans J Fortu na), Koopal (VVV) en Snoeks (Storm vogels). Achterhoede en middenlinie zijn dus ongewijzigd gebleven; in de voorhoede zijn echter niet minder dan vier spelers vervangen, waarbij de keuze van Abe Lenstra als linksbinnen een grote ver rassing is. De gehele avond heeft de Heerlense verkeerpolitie over de identiteit van de meisjes in het ongewisse verkeerd, tot dat ’s nachts om kwart voor twaalf de heer Gielgens uit Heerlen zich bij de politie vervoegde en ongerust kwam vragen of er iets van zijn beide doch ters bekend was. De meisjes waren om zeven uur boodschappen gaan doen. Met een enorme knal, is Vrijdagmiddag vermoedelijk een blindganger uit de oorlog in Breda tot ontploffing gekomen. De explosie vond plaats in een der ge bouwen van de reinigingsdienst aan de Tramsingel. Toen de regen van puin en stof was opgetrokken en toegesnelde ar beiders hulp konden bieden, vonden zij vier deerlijk verminkte collega’s, van wie er drie reeds waren overleden. De vierde stierf in het ziekenhuis waar hij in aller ijl naar toe was gebracht. De namen van de slachtoffers zijn P. G. M. Heeremans, 39 jaar, technisch hoofdambtenaar, vader van vijf kinde ren; J. A. van Eykeren, 41 jaar, opzich ter, vader van drie kinderen K. A. Pop- pelaar, 52 jaar, carosseriemaker, gehuwd, geen kinderenA. C. Mattijsen, 33 jaar, monteur, vader van drie kinderen. vredenheid van zijn werkgevers en hun klanten twintig jaar zijn mooie beroep onder de tegenwoordige partroon en twintig jaar onder diens vader had uit geoefend. Er was zo een innige band tussen hem en de familie ontstaan; maar ook H. M. de Koningin en de re gering hebben waardering voor zoveel trouw aan en liefde voor de arbeid en het was spr. een groot genoegen de ju bilaris daarom de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nas sau te mogen uitreiken; moge dit ere metaal zijn borst nog lang sieren. De heer G. A. Visser sprak daarna Grasman in het Fries toe en drukte er zijn vreugde over uit dat hem deze ko ninklijke onderscheiding was ten deel gevallen. Spr. vergeleek de toestanden van voorheen in het vak met die van nu en was Grasman ook dankbaar omdat hij een groot deel van zijn practische op leiding aan hem dankt. Ook namens spre kers echtgenote, kinderen en zusters dankte hij Grasman voor alles wat hij voor de fam. Visser gedaan had, waar na hij de jubilaris een enveloppe met in houd aanbood en eindigde met „Soli Deo Gloria”. De heer B. G. Westerdijk sprak na mens het personeel, waarvoor Grasman steeds een goede kameraad is geweest, en bood een doos sigaren aan. Tenslotte sprak Grasman een woord van dank; hij had nu geen spijt meer dat deze huldi ging had plaats gevonden, evenmin als van het feit dat hij toen hij na zijn schooljaren bij de boer was geplaatst, dit beroep later had verwisseld met het tim mervak en na zijn huwelijk uit Heiden schap naar Ijlst was getogen. •n DONDERDAGS Tussen de vele nummers van het pro gramma door werd het ene lied na het andere gezongen. Stuurop begeleidde enthousiast, het damespersoneel vuurde de zang met welluidende stemmen aan enzwarte Piet zong met zijn sten torstem wel voor vijf mannen! Het ge heel klonk uitstekend, men was vrolijk, en daar gaat het maar om op het heer lijke avondje. Zwarte Piet was ook al in een vrolijke gezellige buit; van uitdeling was hier geen sprake, wandelde hij door de zaal, maakte hier en daar een praatje en presenteerde versnaperingen. Speculaasjes, borstplaat, banket en de aloude chololadebeestjes! De dames van het personeel bezweken bijna onder de zware koffiekannen, maar de koffie kwém in de diverse magen te recht. In Cambridge zijn Britse geleerden er in geslaagd een virus te vinden dat de larven van de klerenmotten doodt. Het virus kan worden verspoten of uit gestrooid op kleren en meubelen. Het deert de volwassen motten niet, doch is absoluut fataal voor de larven, die juist de schade aan de wollen goederen toe brengen. Deze ontdekking heeft het Internatio nale Wolsecretariaat bekend gemaakt. Het virus is reeds verkrijgbaar. Ook Gerben moest bij hem komen; en hij vertelde Sinterklaas dat zijn geit twee jonge geitjes heeft wat een vreugde voor Gerben. Steven is net als Gerben een harde werker en beiden kre gen van Sint een prachtige pijp en prij zende woorden. De tweede veilig-verkeer-dag in de Verenigde Staten heeft de organisatoren teleur gesteld. Ten minste 65 mensen zijn op de wegen om het leven gekomen. 25 procent meer dan het vorige jaar. In Canada kwamen op de veilig-verkeer- dag vier mensen om het leven op de weg. Het dagelijkse gemiddelde is daar negen. Feestelijk was de zaal in Cruycebroedershof Vrijdagavond versierd en fees telijk was ook de stemming van de vele oudjes en genodigden toen e het welkomstlied voor de binnenkomende Sinterklaas en zwarte Piet zongen. De hoge gasten werden naar het versierde podium geleid door de voorzitter, wet houder Boonstra, die een eerbiedig en opgewekt woord van welkom sprak, waarna er onweerstaanbaar vrolijk gezongen werd onder de beproefde leiding van Henk Stuurop. En dat ging de hele avond zo door. Bij Barnes in het zuidwesten van Lon den heeft Vrijdagavond een treinongeluk plaats gehad, dat twaalf personen het leven heeft gekost. Er zijn 35 gewonden. Een electrische passagierstrein is in gereden op een langzaam voortbewegen de goederentrein Het eerste rijtuig van de electrische trein, dat vol zat met naar huis terugkerende theaterbezoekers en late forensen, kantelde en raakte in brand. Het reddingswerk werd bemoei lijkt door de vuurzee. Dit was het derde spoorwegongeluk in het gebied van Londen binnen iets meer dan 24 uur. Donderdagavond kwamen in Essex twee stoomtreinen met elkaar in botsing en reed een ondergrondse trein in het oosten van Londen op een an dere in. Bij deze ongelukken werden 27 personen licht gewond. Dertien dagen geleden kwamen tien reizigers om het leven en werden er 106 gewond, doordat nabij Didcot in het graafschap Berkshire een trein van de spoordijk stortte. Het ernstigste spoorwegongeluk in Groot- Brittannië in dit jaar geschiedde in Ja nuari, toen de sneltrein YorkBristol in Gloucestershire ontspoorde. Hierbij wa ren 17 doden en 43 gewonden. (Reuter). Vrijdagavond omstreeks kwart over zeven zijn op het plein nabij de tunnel op de Schaesbergerweg te Heerlen twee meisjes, die samen op één fiets zaten, dodelijk verongelukt. Het waren de 13- jarige J. en de 18-jarige C. Gielgens. Hoe de toedracht van het ongeluk is ge weest is niet bekend. Men veronderstelt dat de meisjes onder een vrachtauto met aanhangwagen zijn gekomen en op slag zijn gedood. De chauffeur heeft van het ongeluk blijkbaar niets gemerkt en is doorgereden. In Maart van dit jaar heeft de orga nist Robert Metzler te Chicago het ge daan gekregen, dat het bij rechterlijk bevel aan de 35-jarige mej. Harriet Da vies werd verboden een kerk te betreden, waar Metzler het orgel bespeelde. De organist had er zich over beklaagd, dat mej. Davies en haar moeder hem van kerk naar kerk volgden en steeds op de voorste rij naar hem zaten te staren als hij speelde. Hij werd daar zenuwach tig van en ging fouten maken. Zijn be trekking in één kerk had hij al opge geven om aan de belangstelling van de dames te ontkomen, mc_ar zij waren hem trouw naar de andere kerken gevolgd. Een andere rechter heeft nu het rech terlijk bevel ongedaan gemaakt. Hij ver klaarde niet bevoegd te zijn mensen buiten een kerk te houden, wat hun mo tieven voor kerkbezoek ook zijn. Dit wa ren zaken die bij de politierechter thuis hoorden. Mej. Davies heeft als enige reden voor het volgen van Metzler opgegeven, dat zij hem zo mooi vindt spelen. Met ingang van 1 Dec. j.l. heeft de heer E. P. H. Kingma, onder-directeur van bovengenoemde vennootschap en di recteur van het kantoor te Sneek we gens gevorderde leeftijd zijn voornoemde functies beëindigd. Met ingang van die zelfde datum werd tot directeur van het kantoor te Sneek aangesteld de heer P. Aukema, econ. drs., die gedurende meer dere jaren bestuurder van het kantoor te Makkum is geweest. Natuurlijk vergat Sinterklaas ook de zieken niet en wij volgden hem op zijn tocht naar de twee ziekenzaaltjes, waar gelukkig niet veel patiënten waren. Sint maakte met elke zieke een vriendelijk praatje en voelde zich echt thuis in de heldere gezellige zalen. Grote aandacht had hij voor de mooie verchroomde bed den, die hij kende uit hypermoderne zie kenhuizen. Tevreden lagen of zaten de oudjes in hun bedden en Sint vroeg of ze het feestgezang uit de zaal, dat ze konden horen door de luidsprekers, ook te druk vonden. Maar niemand maakte bezwaar en ook hier had iedereen ple zier. In de feestzaal teruggekeerd, gingen we luisteren naar de heer Jac. de Vos uit Oldeboorn, die allen zeer amuseer de met voordrachten en imitaties van dieren, treinen, auto’s en muziekinstru menten. Knap werk, waar erg van ge noten is. Vier maal trad de heer de Vos op en zijn prestaties gingen in stijgende lijn. Het was een prachtig programma, waarbij de heer Stuurop onvermoeid piano speelde en Piet genoeglijk rond sprong. En Sinterklaas lachte en praat te maar en deelde aan enkelen ook nog grappige surprises-met-betekenis uit, waarbij ook de heer en mevr. Zijlstra, de bezielende leiders van Cruycebroe dershof, niet vergeten werden. De heer Zijlstra op zijn beurt overhan digde traditiegetrouw aan een bestuurs lid een cadeau. Dit jaar was de heer Ringnalda aan de beurt, die verrast werd met een geschenk naar zijn hart. Eindelijk moesten Sint en Piet weer gaan en nadat de voorzitter hen en allen bedankt had die deze avond zo goed deden slagen, werd aan elke verpleegde nog een doos met smakelijke inhoud overhandigd plus voor de mannen een zakje tabak en voor de vrouwen een flesje eau de cologne! Was dat geen prachtig slot van deze genoeglijke avond? voor genoemd stuk land hoogt de pro vincie het startterrein 5060 cm. op. De aarden wallen zijn al gelegd en dezer dagen begint de firma Dikkerboom met het opspuiten. Het ligt in de bedoeling, dat in het komende voorjaar eerst het gedeelte rondom de starttoren wordt af gewerkt, zodat de wedstrijden dan ge woon door kunnen gaan. Het resterende deel komt nog vóór de Sneek-Week ge reed. De firma Dikkerboom zal ook nog op- spuitingen verrichten voor en in de naaste omgeving van het Paviljoen. Ook hier liggen de terreinen en weilanden zo laag, dat in natte zomers veel hin der van het water werd ondervonden. Ook dat zal dus spoedig tot het verleden behoren wat ongetwijfeld het bezoek van vreemdelingen zal bevorderen. Zoals men weet bestaan er bij het gemeente bestuur plannen hier een recreatieoord te stichten. „Jullie zitten hier nu wel erg gezellig aan die lange versierde tafels”, zo sprak Sinterklaas Donderdagmiddag in het gerechtsgebouw tot de leden van de bejaarden-sociëteit „Metelkaar èèn”, „maar ik houd meer van een bonte rij! Niet aan de ene kant de jongens en aan de andere kant de meisjes, maar om en om jongen, meisje, jongen, meisje”. Met deze woorden bracht Sinterklaas al direct de stemming er in by hen die wij „bejaarde mensen” noemen, maar die voor die oeroude bisschop nog jong zijn. Op Freed 25 Novimber haldde boppe- steande ófdieling wer in gearkomste, hwer’t de foarsitter in bifredigjend oan- tal leden it wolkom taroppe koe. Nei de ynkommen stikken, oanteikenin- gen en in forslach fan Ids Schaap oer syn bifiningen as adspirant-jurylid op de fokfékeuring to Koudum, wie it wurd oan de sprekker, de hear G. Falkena fan Koufurderrige, dy’t spriek oer it ün- derwerp „hwerom in algemiene organi- saesje?” Sprekker biljochte it plak dat de Ned. Herioarmden, binammen de rjochtsinnige jongeren, yn to nimmen hawwe. Wy moatte as ien man stean yn üs deistich bistean. As minske moatte wy elkoar sjen. Dit kin troch tsjüge to wêzen fan Gods wurd, mar brük de Bi- bel net as bile om in oar swart to meitsjen. Sprekker bislute syn ütienset- ting mei elts libbensnoed en libbensmoed ta to winskjen. Nei in gesellich neipetear rjochtte de foarsitter in wurd fan tank oan 'e sprek ker, dy’t de oanwêzigen in leersume joun bisoarge hie. Hy sleat de gearkomste mei in oant sjens op ’e Kadermiddei to Boalsert, de Algemiene Gearkomste op Sinteklaesfreed to Ljouwert en op de Ringjoun to Jutryp. Van 15 t/m 17, 19 t/m 24, 27 t/m 31 December 1955 en van 2 t/m 7 Januari 1956 kunnen weer Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met een maximum duur van 3 minuten met Indonesië worden ge voerd tegen verlaagd tarief. Behandeling van zakelijke aangelegen heden is bij deze gesprekken niet toege staan. Aanvragen voor Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken kunnen van 8 Decem ber 1955 af worden ingediend bij de te lefoonkantoren. In het verkeer met Suriname, Curacao, Aruba, Bonaire en Nederlands Nieuw- Guinea kunnen steeds familiegesprek- ken, tegen de helft van het normale ta rief, worden gevoerd. De 46-jarige mevrouw Princevan lersel, echtgenote van de heer P. Prince, hoofd van een B.L.O.-school en voorzit ter van de R.K. bond voor B.L.O. in Ne derland, is dezer dagen in de badkamer van haar woning te Boxtel om het leven gekomen. De oudste dochter kreeg bij thuis komst geen gehoor en in de overtuiging dat haar moeder zich in de woning moest bevinden, waarschuwde zij de buren. Door het forceren van een raam werd toegang tot de woning verkregen, waarbij men tot de ontstellende ont dekking kwam, dat mevr. Prince zich levenloos en deerlijk verbrand in haar bad bevond. Een straalkacheltje, dat vermoedelijk op een tafeltje naast het bad was opgesteld, is door onbekende oorzaak in het bad terecht gekomen. Mevr. Prince was moeder van vijf kin deren. Mr K. de Vries, voorheen leraar aan de Chr. Kweekschool alhier, thans di recteur van de Chr. Kweekschool te Leiden, zal op 9 December a.s. aan de rijks univen-iteit te Groningen promove ren tot doctor in de rechtswetenschap pen. Para-nymphen zullen zijn de heren dr K. H. Siccama en Ds. C. G. Wiegers, Ned. Herv. Predikanten alhier. En, dat is nu juist de toverkracht van Sinterklaas, ze werden heus weer jong op deze alleraardigste feestmiddag. Goed, de rimpels bleven, maar de har ten werden kennelijk weer jong. Uit volle borst werden de bekende liederen Sinterklaas toegezongen al moet ge zegd dat de vrouwen het verreweg won nen van de mannen. Toch was Sinterklaas tevreden. Hij zat zo echt genoegelijk in deze kring oude jonge mensen en maak te met enkelen van hen een vertrouwe lijk praatje. Sommigen kregen een vermanend woord zoals vier oude heren, die er heus later geslagen uitzagen. Natuurlijk ver tel ik U niet wat Sinterklaas precies zei; er bestaat tenslotte een beroepsge heim. De huldiging van het echtpaar Klein, dat de gouden bruiloft vierde, mag ik U wel vertellen. En ook dat ze een rondedansje maakten voor Sinterklaas. De dames van het bestuur kregen allen prijzende woorden van Sint, geen won der ze doen met opgewektheid en veel toewijding alles om het de trouwe leden van de sociëteit zo prettig mogelijk te maken. „Het geeft mjj wel eens zorgen”, zei zei de voorzitster mevrouw Jorna Weert, vertrouwelijk tegen Sinterklaas. „Onze sociëteit „Metelkaar een” bestaat van giften van de gemeente en collectes, en het is dikwyls moeilijk om met het beschikbare geld rond te komen. Onze jetunie blijven onze onverzoenlijke po litieke vijanden, ook al geven zij uit practische overwegingen toe dat het noodzakelijk is om een oorlog met atoomwapens te vermijden.” „Waarom zullen wij”, zo gaat het blad verder, ,deze heren gelegenheid geven om onze betrekkingen met Amerika of Duitsland te vergiftigen Dat zullen zij, te oordelen naar hun optreden in Indië en Birma, zeker niet nalaten.” collecte wordt waarschijnlijk in Februari gehouden Sinterklaas”. „En ik beveel hem van harte aan”, knikte Sinterklaas beslist. Waarna pianist Dijkstra inviel met een fanfare en de twee alleraardigste zwarte Pieten, met ernstige gezichten en keurig in de houding staande, het Friese volkslied meezongen, dat door al len staande gezongen werd. Ondertussen werd er thee of chocola geschonken, speculaasjes gepresenteerd, snoep en banket... het was een buiten gewoon mooi en gezellig feestmiddagje. Sinterklaas reikte nog een enkel ca deautje uit voor hy vertrok, o.a. een heel mooi busje gevuld met thee, dat de voorzitster in ontvangst mocht nemen. Sint fluisterde me in het oor dat de leden van de sociëteit dit welkome ca deau zelf gekocht hadden. Ze deden hiermee hun naam eer aan: „metelkaar” alle eentjes samen gelegd hebben ze hun bestuur een klein beetje gepro beerd uit de financiële moeilijkheden te helpen. ,„Ach was ik maar rijker”, zuchtte Sint. „Of zetten andere mensen eens wijd de ogen en oren open Na het vertrek van Sint en zijn Pieter werd er nog een gezellig spel gedaan, waarna allen voldaan naar huis gingen mèt een stuk speculaas en een borst plaat hart. Het grote aantal kleuters, leeftijd 37 jaar, dat jaarlijks het Sint Nicolaasfeest van de Buurt- en Speeltuinvereniging, „Maple Leaf” bezoekt, en de belangstel ling der ouders, had het bestuur genoopt naar een groter gebouw om te zien om de goedheilig man en Pieterbaas te kun nen ontvangen. Zodoende kwam men ditmaal bijeen in een der zalen van „Aere Perennius” waar het Vrijdagavond dus druk was. De hoge gast en zijn knecht werden met liedjes en hoera's verwelkomd. Sint zowel als Piet hadden grote bewondering voor de mooie zang, en direct werd dan ook begonnen met de uitdeling van versnaperingen. Na een inleidend woord van de voorzitter de heer H. van Gunst, kreeg Sint Nicolaas het woord die o.a. de verbetering en uitbreiding van de Speeltuin memoreer de. Vele kleuters kwamen voor Sint Ni colaas afzonderlijk of met zijn tweeën of drieën een liedje zingen, en ook het dames-duo De VriesNieuwveld en Bak kervan der Meulen liet zich weer ho ren. Vooral voor de Friese liedjes toonde de Sint grote interesse en hij gaf allen daarvoor een extra versnapering. Als al tijd was Piet weer de gangmaker der vreugde en zijn liedjes en grapjes vielen zowel bij de kleintjes als de groten zeer in de smaak. Feitelijk veel te vlug was het moment van afscheid van Sint en Piet aangebroken, maar beiden beloof den zo mogelijk 5 Januari aanwezig te zullen zijn wanneer „Maple Leaf” het 10-jarig bestaan hoopt te vieren met een feestavond, die dan zal worden gehou den in Amicitia. Zowel aan Sint als Piet bood de voorzitter een cadeautje aan. De kleinen kregen nog ieder een zak met lekkernijen mee naar huis. Ook de afwezige zieke kinderen vergat de Sint niet. Het was in alle opzichten een ge slaagd feest. Geslaagd aan de aannemerscursus te Leeuwarden voor het diploma burgerlij ke utiliteitsbouw de heer A. Bergstra, Scharnegoutum; voor vakdiploma grond-, wegen- en waterbouw de heer J. Dijk, Rauwerd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1