Burgemeester Tjaberings, eens de jongste burgervader van Nederland, viert zijn 35-jarig jubileum Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST werd inter Ontspanningsavond N.C.R.V. „De Oude Stadsherberg naat voor schipperskinderen Grote Postduiventen- toonstelling van 1’ Estafette 110e Jaargang No. 100 Donderdag 15 Dec. 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Conferentie Nederland-Indonesië Zijn ambtelijke loopbaan In ’t water gegleden Veel veranderd en verbeterd Weihnachts Oratorium Een moeilijke opgave Ds H. W. te Winkel zeventig jaar Foarum oer it Fryske Boek Loffelijke getuigschriften uitgereikt Kind aan brandwonden bezweken Bestel Uw brandstoffen tijdig 1 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT eo DRIJFHOUT? NIEUWSBLAD- Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Oude man aangereden Koning-schutter. Deelneming kapitaal Kiwa. .99 en van kolen- op aardgas de gasverlichting Ze liet het ook op eigen kosten ver- (Zie verder pagina 2) Door een ongewild oponthoud van de bus, waarmee het gezelschap Vrij en Blij zou worden vervoerd, werd het program ma iets gewijzigd. Nu werd eerst ge geven een film over de televisie, welke niet alleen gebeurtenissen in beeld gaf, doch ook een prachtig terrein bleek om het evangelie overal te brengen. Daarna mocht men raden naar de betekenis van enkele voorwerpen, die op de film wer den gegeven, waarna de oplossing even eens gefilmd werd. Een wedstrijd tussen vier leerlingen van het Chr. Lyceum en vier leerlingen van de Chr. Kweekschool, verwekte meerdere malen een grote hi lariteit. De uitslag was dat het kwartet van ’t Lyceum de prijs won met 116 pun ten, tegen 114 voor de andere groep. De heren Zuiderveld, Peters en IJ. Plat te Abbega en het v. d. Wal—Tromp leen te Sloten. Op 30 Januari 1954 redden de heren T. Attema en R. Veenstra te Heeg aldaar met levensgevaar een meisje, dat door het ijs was gezakt. Voor deze moedige daad heeft het Carnegie Heidenfonds te Den Haag hun het loffelijk getuigschrift toegekend, dat Dinsdagmiddag door bur gemeester Tjaberings in hun woningen is uitgereikt. De redders konden hier zelf echter niet bij aanwezig zijn. Attema is n.l. in militaire dienst en Veenstra, die inmiddels gehuwd is, werkt in Vlaardin- gen. Zijn echtgenote woont echter nog in Heeg. Dinsdag hebben de delegaties van In donesië en Nederland te Den Haag be sloten de besprekingen te Genève voort te zetten. Gistermorgen geraakte bij het uit wij ken voor een wielrijdster een negenjarig jongetje tengevolge van de spiegelgladde straat in de gracht aan de Harinxma- kade. Het mocht de heer Kroon, Manu facturier, gelukken, de drenkeling onder deze moeilijke omstandigheden op de wal te trekken, door welk kordaat op treden de jongen er met een nat pak af kwam. In het Weihnachts Oratorium, dat he denavond in de Grote Kerk wordt uit gevoerd, zou de baspartij worden gezon gen door de heer Hans Wilbrink, Door omstandigheden moest dit echter gewij zigd worden. Nu wordt deze partij ge zongen door de heer Laurens Bogtman. In de a.s. vergadering van de raad der gemeente Sneek komen o.a. de vol gende voorstellen van B. en W. aan de orde: Verlenging ontmimingstermijn zeven onbewoonbaar verklaarde woningen. Verkoop en verhuur terreinen aan Th. Dikkerboom. Onbewoonbaarverklarlng woningen. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrlnk Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Opnieuw verhuren voormalig H.B.S.-gebounw aan de Ver. v. Chr. M. en V.H.O. SNEEKER NIEUWSBLAD Evenals vrijwel ieder mens, heeft ook .burgemeester Tjaberings zijn liefhebbe rijen. Voor hem zijn dat snoeken, jagen en schieten. Jagen is er niet meer bij in verband met zijn gezondheid, maar het andere doet hij nog wat graag. Op de jiergearkomste fan de K.F.F.B. (Kristlik Fryske Folksbibleteek) hwerop ek de ütslaggen fan de romanpriisfraech 1955 (mei 2000 oan prizen) en fan de opinypriisfraech bikend makke wurde sille, wurdt under it motto „Freegjen stiet frij 1” in foarum halden, dat aller hande fragen oangeande de posysje fan it F'yske boek bianderje sil. Yn dit foa rum ha leden sitting üt alle formiddens, dy’t mei it Fryske boek to meitsjen haw- we, b.g. in skriuwer (Ulbe van Houten), in ütjower, in kritikus (G. Mulder), in lezer ensfh. De tagong ta dizze gearkomste, dy’t halden wurdt op 28 Des. yn Amicitia to Ljouwert, is frij, ek foar net leden K.F. F.B., dy’t bilang by dit ünderwerp haw- we. Het was voor de heer Tjaberings een moeilijke opgave zijn moedige voorgan ger mr van Haersma Buma, die door de bezetters was afgezet en in een concen tratiekamp opgesloten, waar hij later helaas overleed, te vervangen. Maar hij wist spoedig het vertrouwen van zijn medewerkers en van de bevolking te winnen en evenals hij zelf zal wel nie mand er spijt van hebben gehad, dat deze op het oog wat stugge, maar toch vriendelijke en gemoedelijke Groninger in die moeilijke tijden het bestuur van de gemeente overnam. Zij bleef daardoor voor een N.S.B.-burgemeester, die hier In het ziekenhuis te Leeuwarden is het eenjarig dochtertje van de landar beider R. de Vries te Lekkum Dinsdag bezweken aan verwondingen welke het opliep toen er brand uitbrak in de woning van de heer De Vries. Omwonen den zagen kans het vuur te blussen en het kind uit de vlammen te redden, maar het had inmiddels ernstige brand wonden opgelopen. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan. Het zal Zondag 35 jaar geleden zijn, dat burgemeester F. Tjaberings Wymbritseradeel voor de eerste keer met de ambtsketen getooid werd, was in de Groningse gemeente Nieuwolda, waar hij op IS December 1920 Hoewel, aldus B. en W., voortdurend wordt getracht om voor de bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen betere woongelegenheid beschikbaar te stellen zijn wij hierin voor wat betreft een zevental gezinnen tot nu toe niet in geslaagd. Het geringe aantal wonin gen dat beschikbaar komt en het daar door sterk groeiende aantal urgente ge vallen, dat op korte termijn moet worden geholpen, zijn oorzaak dat aan het ver krijgen van een passende huisvesting voor de gezinnen die noodgedwongen nog in onbewoonbaar verklaarde woningen verblijven, niet die zorg kan worden be steed, welke in gunstiger omstandig heden zou mogen worden verlangd. B. en W. stellen voor de ontruimt ngster- mjjn met 1 jaar te verlengen voor de woningen le Steenklipstraat 35, 37 en 79, 2e Zomerrakbuurt 44 en Oosterdijk 31, 33 en 37. was wel zeer vlot verlopen. Op 1 Sep tember 1908 zette hij als 16-jarige jongen hij werd op 21 Juli 1892 in Hooge- zand geboren de eerste stap als vo lontair ter secretarie van Appingedam in welke plaats hij daarvoor de zgn. oude Franse school had doorlopen. 1 Januari d.a.v. reeds volgde zijn benoe ming tot 2e ambtenaar op een jaarwedde van 100 met twee eenjaarlijkse ver- fungeerden hier als jury. Inmiddels was het gezelschap Vrij en Blij in goede wel stand gearriveerd en begon dit al spoe dig met medewerking van de heer Henk Dorel aan de afwerking van een leutig programma onder leiding van de heer Wessel Dekker. Een bijzonder nummer was zeker het zingen van enkele Friese liederen, dat zeer in de smaak viel. Ook na de pauze wist dit gezelschap de gang er in te houden, zodat bij het einde de aanwezigen dankbaar en voldaan huis waarts konden keren. i i: hogingen van 50 tot een maximum van 200, „toe te kennen na ijverige plichts betrachting, ter beoordeling van Bur gemeester en Wethouders”. En dat ’t hem aan die ijver en plichts betrachting niet ontbrak, blijkt wel hier uit, dat hij later werd bevorderd tot le Ambtenaar. Op 15 October 1914 verliet hij de pro vincie Groningen om de functie van adj. commies le klas op de secretarie van de gemeente Rheden in Gelderland te aan vaarden. Dat was echter maar van korte duur, want een goed jaar later op 1 December 1915 werd hij in Enkhuizen chef ter secretarie en waarnemend se cretaris, waartoe hij als jongste van de 37 sollicitanten benoemd was. Hij was toen tevens de jongste ambtenaar op die se cretarie, maar in de hoogste functie. 1 Januari 1917 vertrok hij als jong gehuwd man naar Andijk, waar hij se cretaris was, maar twee jaar daarna, op 15 Maart 1919, keerde hij als secretaris ontvanger van Nieuwolda in zijn ge boortestreek terug. En toen de oude bur gemeester van die gemeente stierf, volg de hij hem op 18 December 1920 als eerste burger op. Hij bleef daar bijna 11 jaar, want op 15 Juli 1931 aanvaardde hij het burge meestersambt in Hoogkerk, welke ge meente hij in 1941 op verzoek van de te, unalige Commissaris der Koningin in Friesland, mr P. A. V. Baron van Ha- rinxma thoe Slooten, verwisselde voor zijn tegenwoordige, waar hij op 1 Au gustus van dat jaar zijn intrede deed. Wij herinneren ons nog heel goed zijn prestaties bij de opening van de nieuwe schietbaan, toen hij meer punten schoot dan de politiemannen, maar wisten toen nog niet dat hij dat als scherpschutter en oud-koning- schutter ook aan zijn eer verplicht was. absoluut ongewenst was, gespaard. Hij paste zich ook geheel aan bij zijn gemeentenaren, leerde hun taal spre ken en schrijven, was objectief, mede levend en hulpvaardig en toonde zich de naam „burgervader” waardig. Zelf voelt hij zich hier ook volkomen thuis. Ik houd van deze mensen en ik houd van mijn gemeente, zo vertrouwde hij ons toe, toen wjj in zijn gezellige woning aan de Stationsstraat onder het genot van een kopje koffie met koek en een sigaar een praatje met hem maakten. •n DONDERDAGS niet meer kan worden gebruikt en het bestuur zelf in het gemis van een ver lichting zal moeten voorzien. Aangezien deze Ver. ook voor het lo pende cursusjaar niet over een eigen ge bouw kan beschikken voor haar lyceum stellen B. en W. voor haar van 1 Sept. j.I. af tot het tijdstip van ontruiming opnieuw te verhuren het voormalig H.B.S.-gebouw aan de Westersingel voor een huurprijs naar f2875 per jaar. Vo rig jaar gold een huurprijs van f 3450, ue doch B. en W. achten het verzoek van Stichting Willem Lodewijkfonds, die er een internaat van maakte voor de leer- I het bestu“r om de^e buur terug te bren- Het internaat is in de plaats gekomen van het internaatschip „Prinses Marijke”, dat verleden jaar naar Groningen is ver huisd. De kinderen werden tijdelijk on dergebracht in de Jeugdherberg, maar toen die weer voor de gasten gebruikt moest worden, en het café inmiddels te koop stond, ging de Stichting uit eigen middelen tot de aankoop over. De inrichting. Onderhandse verpachting recht bruggelden. B. en W. stellen voor voor de tijd van 1 jaar met ingang van 1 Januari 1956 on derhands te verpachten het recht tot in ning der bruggelden geheven bij: a. de brug „De laatste stuiver” aan IJ. Nieu wenhuis, met inbegrip van het recht tot bewoning van de bij deze brug behoren de brugwachterswoning, onder toeken ning van een vergoeding boven de opbrengst van de te innen bruggelden van f 37.per week; b. de Oosterpoorts- brug aan H. Akkerman, onder toeken ning van een vergoeding boven de op brengst van de te innen bruggelden van f 58.15 per week; c. de Woudvaarts- brug aan J. Tichelaar, onder toekenning van een vergoeding boven de op brengst van de te innen bruggelden van f 35.50 per week; d. de Lemmerbrug en de Wonderbrug aan L. Zijlstra, onder toekenning van een vergoeding boven de opbrengst van de te innen bruggel den van f 49.10 per week. Gem. bijdrage aan Woningstich ting Patrimonium. B. en W. stellen voor de jaarlijkse bij drage aan de woningstichting Patrimo nium ter tegemoetkoming in de beta ling van rente en aflossing van een door de gemeente verleend voorschot voor de bouw van 27 woningen in het Sperkhem nader te bepalen op ten hoogste f 1693,04. Maandag 19 December a.s. hoopt onze oud-stadgenoot ds H. W. te Winkel te Groningen, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, de leeftijd van de ster ken te bereiken. Ds Te Winkel werd op 19 December 1885 uit een onderwijzersgezin te Nieu wer Amstel geboren, bezocht het stede lijk gymnasium te ’s-Gravenhage en stu deerde vervolgens aan de Rijksuniversi teit te Leiden, waar hij in 1910 zijn doc- toraal-examen deed. Nadat cand. Te Winkel in November 1908 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 15 Januari 1911 door wijlen ds J. War- tena van Scheveningen te Haulerwijkin het ambt bevestigd. In 1914 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Nijehaske en Haskerdijken, vanwaar hij in 1921 naar Vollenhove vertrok. In December 1924 deed ds Te Winkel zijn intrede als predikant van de Ned. Her vormde gemeente van Sneek, waar h(j was beroepen in de vacature van wijlen dr G. A, Wumkes. 17 September 1933 verwisselde de jubilaris de gemeente van Sneek met die van Groningen. In Mei 1951 werd ds Te Winkel op 65-jarige leeftijd emeritaat verleend. Zaterdag en Zondag a.s. organiseert de plaatselijke p.v. „l'Estafette” in hotel Ozinga a. d. Lemmerweg een duiven tentoonstelling, die in omvang en kwali teit al de vorige tentoonstellingen zal overtreffen. Ongeveer 300 vogels in 14 klassen verdeeld staan er ingeschreven. Tevens is er een kampioensklasse, waar in alleen de 5 generaalkampioenen van rayon „Noord-West” met 4 vogels elk vertegenwoordigd zijn. Als attractie voor de bezoekers van deze show zullen gewonnen prijzen en bijzonderheden op aparte labels aan de kooien bevestigd worden. Het merendeel dezer vogels heeft al heel wat reizen achter de rug. Ze kwamen in recordtijd van Bordeaux, Orange, St. Etienne, Passau, Linz en En geland bij hun baas terug. Ook zijn er duiven uit Zeeland, die de vreselijke overstroming hebben overleefd en dagen lang op de daken vertoefden, om ten slotte landinwaarts te koersen en die ge ruime tijd later door ’t perfect werkende ringenbureau weer aan de eigenaars te rug werden gegeven. Behalve een groot aantal duiven uit Sneek en omgeving komen er o.a. vogels uit Harlingen, Fra- neker, Bolsward, Lemmer en de N.O.- polder. Postduiven in allerhande kleur- variaties zijn vertegenwoordigd. Als keurmeesters fungeren de heren P. Bon- tes van Den Helder en J. Boer van De venter. De tentoonstelling wordt a.s. Zaterdag 2.30 uur geopend. De entrée is zeer laag gehouden, nl. 25 ct. voor vol- wassenen en 10 cL voor kinderen. Dit ondanks de hoge kosten, die een derge lijke organisatie met zich meebrengt. Een bezoek aan deze show loont dus zeker de moeite. Dus dit weekend allen naar hotel Ozinga a. d. Lemmerweg. Zie tevens de advertentie in dit blad. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen Rienck Boc- kemakade 20, Geeuwkade 75 en le Steenklipstraat 97, alle onbewoond. In verband met de gestegen water- omzet van het Waterleidingbedrijf (in 1954 meer dan 590.000 m3) stellen B. en W. voor nog een aandeel van f 250 tegen parikoers aan te kopen in het kapitaal van de N.V. Keuringsinstituut van Wa- terleidingartikelen te ’s-Gravenhage. De kapitaaldeelname is nl. geregeld in ver houding tot de wateromzet. De gemeen te had reeds een aandeel van f250, zo dat thans de totale kapitaaldeelname f 500 wordt. De praktijk wijst uit, dat velen hun brandstoffen bestellen als de kist of het hok leeg of bijna leeg is. Dat stelt de leveranciers echter vaak voor grote moeilijkheden wat de bezorging betreft. Daarom richten de gezamenlijke Brand stoffenhandelaren in onze stad zich per advertentie in dit blad tot hun klanten met het verzoek de benodigde brand stoffen tenminste twee dagen van te voren te bestellen. Dat zal een goede en vlotte bezorging bevorderen. Niettegenstaande het minder gunstige weer mocht de N.C.R.V. zich Woens dagavond verblijden in de aanwezigheid van zeer velen die in Ons Gebouw wa ren samengekomen om te zien en te luisteren naar wat deze vereniging haar leden en belangstellenden zou aanbieden op haar jaarlijkse tournee. Te ruim 8 uur opende de heer W. Nauta als voor zitter van het plaatselijk comité de sa menkomst met een hartelijk welkom. Na gebed en zang wees hij op de begin letters van de vereniging, welke een Nederlandse vereniging wil zjjn en voor land en volk programma’s wil geven, waaruit een evangeliserende en culturele taak speekt. Ons optreden is een weer gave van ons christen zijn, dat ons voor de vraag stelt of wij wat in dit werk zien. De radio heeft een belangrijke plaats ingenomen in onze samenleving. Zo zal het straks eveneens gaan met de televisie. Onze verantwoordelijkheid wordt daardoor vergroot, welke wij in Gods kracht mogen dragen. De plicht is ons opgelegd, dat wij zorgen met onze programma’s niet en achter te komen. Daarvoor past een woord van dank aan allen, die hun beste krachten geven aan de voorbereiding en uitvoering onzer programma’s. Wij willen geen sectaris- me of neutralisme. En als nu gevraagd wordt: ziet U er wat in, dan komt met een de roep tot U: Doe mee aan de op bouw van de N.C.R.V. De jubilaris, die gelukkig geheel her steld is van de ernstige ziete welke hem enige jaren geleden trof, zal a.s. Maan dag na de raadsvergadering worden ge huldigd. De Raad wilde n.l. zijn laatste jubileum hij gaat 1 Augustus 1957 met pensioen niet zonder meer laten voor bijgaan. Een loffelijk besluit, dat bij de burgerij van Wymbritseradeel en verder bij allen die de heer Tjaberings hebben leren kennen, stellig weerklank zal vin den. Rekeningen 1954 gas- en water leidingbedrijf. Voorgesteld wordt de rekening van het gasbedrijf over 1954 voorlopig vast te stellen met een nadelig saldo van f7189.81 en die van het waterleiding bedrijf met een voordelig saldo van f 7407.38. De heer Th. Dikkerboom, die zjjn bag gerbedrijf naar Sneek wil overbrengen, wenst een strook grond groot plm. 3160 m2 gelegen tussen Houkesloot en Op- penhuizerweg van de gemeente te ko pen om te gebruiken voor het stichten van een revise- en reparatiecentrum voor het materiaal van zijn bedrijf. Volgens het uitbreidingsplan in hoofdzaak is dit terrein bestemd voor akkerbouw, tuinbouw- en veeteeltbedrijf, doch waar industrievestiging zoveel mogelijk moet worden bevorderd, hebben B. en W.-een partiële herziening van het uitbreidings plan doen ontwerpen, welke ter visie ligt. Hangende deze procedure kan de raad reeds een beslissing nemen over het verzoek van de heer Dikkerboom. B. en W. stellen echter voor slechts 2170 m2 van het terrein in eigendom aan de heer D. over te dragen en de rest nl. 990 m2 aan de heer D. te verhuren opdat de gemeente indien dit nodig mocht blijken opnieuw over bedoelde strook grond kan beschikken en daarmede de mogelijkheid van het maken van een toegang naar de Houkesloot op deze plaats behoudt. De prijs van het over te dragen terrein ware op f 1.per m2 te stellen, de huur op f 0.05 per m2. Gistermiddag, omstreeks half vier, wil de de 77-jarige Tj. de Jong, wonende aan de Lemmerweg alhier, toen hij van zijn perceeltje bouwland aan de Bolswarder- weg kwam, nabij Thabor op zijn rijwiel de rijksweg oversteken. Vermoedelijk heeft hij daarbij niet goed uitgekeken, want hij werd door een uit de richting Bolsward komende personen-auto aange reden en tegen het wegdek gesmakt. Na dat dr Ubbens de eerste geneeskundige hulp had verleend, is de man naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht, waar hij kort daarna is overleden. van Dat als burgemeester-secretaris geïnstalleerd werd. Hij was toen nog maar 28 jaar en daarmee de jongste burgervader in het land. De natuur gaat boven de leer. De schipperskinderen spelen met hun Er is onder leiding en met medewer king van de a.s. jubilaris heel wat ver anderd en verbeterd in Wymbritsera deel. Tal van belangrijke wegen, o.a. die van de Lemmerweg naar Woudsend en Ypecolsga, de Huniadijk in aanslui ting op de weg naar Wommels, de „Eeu wige Laan” en de verbinding tussen IJs- brechtum en Scharnegoutum met de daarbij aansluitende bestratingen in Scharnegoutum, zijn geheel vernieuwd en het gehele 120 km lange wegennet in de gemeente ziet er nu veel beter uit. Dat is ook hier een vereiste voor het drukke en zware verkeer, hoewel het onderhoud ontzettend veel 150 duizend gulden per jaar vraagt, waarvoor vqn het Rijk geen extra vergoeding wordt ontvangen. Een van de eerste besluiten die hij als waarnemer van de taak van de Ge meenteraad nam ,was de verplichte aan sluiting op de waterleiding, waardoor Wymbritseradeel toen de eerste gemeen te was die honderd procent bereikte van de aansluitbare percelen. Voor de vee houders vooral was dat een grote verbe tering. Ook stelde hij een uitbreidings plan voor de gemeente vast, waardoor Scharnegoutum b.v. een geheel ander dorp is geworden en ook de uitbreiding door nieuwbouw in de andere dorpen mogelijk werd. Verder memoreren we hier de bouw van nieuwe scholen in Woudsend Scharnegoutum, en de plannen daarvoor in Heeg, Oudega, Gaastmeer, Oppenhui zen en IJsbrechtum, de recente restau ratie en modernisering van het gemeen tehuis en de raadszaal, alsmede tal van nieuwe of vernieuwde bruggen in de gemeente. Een betere huisvesting van de ouden van dagen heeft ook al lang zijn belangstelling en die van de Raad. Dit vraagstuk is thans in studie, ook in de Studie-commissie voor de huisvesting van ouden van dagen, ingesteld door de Stichting Maatschappelijk werk Fries land, waarvan de heer Tjaberings lid is. Maar ook buiten het ambtelijk terrein trad de jubilaris in velerlei functie op de voorgrond. Zo richtte hij hier inder tijd de vereniging „Veilig Verkeer” op, die hem na zijn aftreden als voorzitter tot erelid benoemde en is hij nog steeds directeur-secretaris van de „Spaarbank van 1818”, bestuurslid van de Vereniging tot het bouwen van woningen en presi- dent-provisor van het St. Geertruidsleen Beide titels behaalde hij in zijn Groningse tijd in schietwedstrijden van de Bijz. Vrijwillige Landstorm, dat van koning met resp. 99 en 100 punten (van de 100in twee opeenvolgende series met een maand tussenruimte. Hij was daarmee de eerste burgemeester, aan wie deze onderscheiding verleend werd en is waarschijnlijk nog de enige. Verder won hij met het geweer nog zoveel me dailles voor eerste en andere prijzen, dat een medailleskastje in zijn woning ze ker niet overbodig zou zijn. Ze liggen echter allemaal nog keurig in de doos jes, evenals het Mobilisatiekruis 1918 en het oorlogskruis voor het verrichten van een gevaarlijke oorlogsdaad in de Mei dagen van 1940. Ad verten tieprijs 15 ct. p«r m-m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Meer dan honderd jaar was „De Oude Stadsherberg”, het bekende café aan de Geeuw en de Lemmerweg, een zeer gewilde en druk bezochte pleister plaats voor de gaande en de komende man. In de tijd van de sjezen en de rijtuigen maakten vooral de boeren er Dinsdags een druk gebruik van. Hun voertuigen stonden dan in lange rijen op de Lemmerweg geparkeerd (welk woord men toen nog niet kende), de paarden kwamen in de stal, de boeren gingen naar de veemarkt en hun vrouwen winkelden in de stad. Ook Vrijdags als ze naar Leeuwarden reisden en er ‘s avonds vandaan kwamen, werd stee vast bij Bokma aangestoken. Het personeel en de passagiers van de beurtsche pen en later de stoomboten, vertoefden er ook graag en ‘s winters bij sterk ijs teas het een verzamelpunt van schaatsenrijders', die er zich konden verkwik ken met een hartige hap en een warme dronk in de gezellige, warme gelag kamer en vermaken met een dansje in de bovenzaal. Maar met de komst van de autobussen en de auto’s kwam er een einde aan deze glorie. Het eens zo bloeiende bedrijf raakte in verval en de laatste van het geslacht Bokma, dat er steeds de scepter zwaaide, verkocht de zaak. De nieuwe eigenaar gaf er ook een nieuwe naam aanCafé De Waterpoort, maar die vlieger ging niet op. Zo kwam het gebouw tenslotte in het bezit van de C - - - - re vvvwrrv mxxvow mz v vr vwu, uno vz vvn. I IIUUI. VU-fC f (/U.U. rv tc GW/ U-t! ICC/- I r>^ 1 nr rT lingen van de Willem Lodewijkschool, Chr. school voor schipperskinderen. gen van 31 De?’ 1950 &ere^ht’ Midden November trokken de kinderen er in en gistermiddag werd het zonder vaardl£d» nu wegens de omschakeling uiterlijk vertoon in intieme kring officieel geopend. van kolen‘ °P aardgas de gasverlichting in het nieuwe internaat electrische trein. bouwen en inrichten tot een prettig tehuis, dat plaats biedt aan plm. 50 kin deren. Alles is practisch en smaakvol ingericht. De slaapzalen zijn ruim en fris, met aangrenzende waslokalen en douchecellen. De voormalige gelagkamer is nu tot woonkamer ingericht met hou ten banken langs de gehele wand, waar onder ieder kind zijn eigen kastje heeft. Met het practische meubilair, de mooie linoleumvloer en de warm getinte gor dijnen is het er werkelijk gezellig. Er is ook nog een apart ziekenkamertje, terwijl ’t personeel eigen appartementjes heeft, die eveneens gezellig gemeubi leerd zijn. De keuken is een lust voor het oog. Ruim en voorzien van alle moderne ge makken. Verder bevat het gebouw nog een washok, waarin een electrische was machine is geplaatst. De leiding van het internaat berust bij de directrice mej. G. Postma, die wordt bijgestaan door enige leidsters en een meisje voor de keuken. Moge het hun gelukken er voor de kinderen (er zijn nu al 38) een waar en gezellig te huis van te maken. Dat zal ook ten goede komen aan hun opleiding die vier jaar duurt omdat ze niet vóór hun acht ste jaar bij vader en moeder van daan mogen. Ze hebben drie inplaats van twee leertijden per dag en brengen alleen hun vacanties aan boord bij de ouders door. Het internaat neemt dus geheel de plaats in van het gezin, wat een zware, maar ook mooie, taak legt op de schouders van de directrice en haar medewerksters.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1