Wat de raad te behandelen krijgt Vijftig-jarig bestaan Gymnastiekver. „Staifriss” lllsl Uitvoering Bachs Weihnachts Oratorium Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Postduivententoonstelling I’ Estafette r i 110e Jaargang No. 101 Maandag 19 Dec. 1955 Redacteur: L. KIEZEBRINK Wer in kofje-joun Benoemd Bevolkingsonderzoek op t.b.c. te Sneek -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBUD-r KLEINZAND 7 - Telef. 2172 Geluk bij een ongeluk Evangelisatiever. te Bozum 50 jaar f Benoeming. Verpachting tolinning Dillebrug. Adres Ver. van Sneker Zakenlieden. zuil van het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam heeft bijna i Aankoop 21 woningen Tranendal. B. en W. adviseren o.m. Toelating kleuters tot de openbare kleuterscholen. Doch niettegenstaande de tegenstand van buiten en de moeilijkheden in de jonge vereniging zelf, ging de verwach ting, dat haar geen lange levensduur zou zijn beschoren, niet in vervulling. Integendeel, er werd doorgezet en in de vergadering van 26 April 1906 werd reeds besloten tot het houden van een openlucht uitvoering op Hemelvaartsdag en tot het oprichten van een voorberei dende jongensklasse in de leeftijd van 14 tot 17 jaar, waaruit blijkt, dat men pas met 17 jaar lid kon zijn van de heren afdeling. En het is juist die adspiranten- afdeling geweest die het eerste jaar de moed er in heeft gehouden. Het eerste jaarverslag over 1906 meldt, dat deze afdeling groeit en dan reeds 16 leden telt en 18 ondersteunende leden, terwijl de herenafdeling opgericht met 18 le den, dan is geslonken tot 12 leden. In datzelfde jaarverslag wordt gemeld dat het eerste bestuur bestond uit de heren R. de Jong, voorzF. Jurgens, vice- voorz.J. Nooitgedagt, secr.W ,C. Vis ser, penn. en B .G. Minkema, algem. be stuurslid, terwijl als eerste leider fun geerde de heer Visser van Sneek. Het zou te ver voeren om alle bestuursleden verder te noemen, daar in de eerste tijd telkens wisseling plaats vond. Al spoedig bleek, dat vooraanstaande burgers in IJlst sympathiek stonden tegen over de gymnastiekver. en aanwijzingen en raad gaven over de te volgen ge dragslijn ten opzichte van de financiën, nen. Het gemeentebestuur, dat in vroe ger jaren bij aanvraag om subsidie meer malen afwijzend beschikte, steunt deze sport thans met een jaarlijks bedrag van 100. De leiding is thans voor de eerste maal toevertrouwd aan een eigen inge zetene ,de heer H. Douma, die evenals zijn voorgangers zich met veel energie aan de belangen van Stanfries geeft. On getwijfeld zullen de jubileum-uitvoerin- gen op 21 en 23 December a.s. niet alleen belangstelling hebben, doch zal er ook prachtig werk door Stanfries worden verricht. Bij min.res. d.d. 15 December 1955 zijn de hulpschrijvers de dames T .Scheep vaart en G. Ozinga te Sneek benoemd tot buitengewoon ambtenaar bij de admini stratie van ’s Rijks belastingen (stand plaats Sneek). SNEEKER NIEUWSBLAD B. en W. stellen voor voor één jaar opnieuw aan wed. N. Walmade Hoop, wonende onder Rauwerd te verpachten het recht tot inning van tolgelden bij de Dillebrug, met gebruik van woning, ge not van grasgewas enz. onder toeken ning van een vergoeding boven de opbrengst der te innen bruggelden van f 15 per week (thans 10). Ook stellen B. en W. voor haar tegen f 70 per jaar het bij de brug gelegen weiland groot 51 are te verpachten. Verkoop gedeelte Sneeker-Leeuwar- der Trekvaart enz. BOAZUM. Doarpsrounte hêldde for- line wike har twadde kofje-joun. Foar dizze joun wie mefr. Sideriua fan Mars- sum ütnoege foar in boekblsprek. Hja bispriek it boek „Groot werd de wereld”, die dat op boeijende wize en hie dêrby in oandachtich gehoar. It is dan ek tige yn ’e smaek fallen. De waernimmend foarsitster (trochdat de foarsitter siik wie) wie dan ek de tolk fan alle oan- wêzigen do’t hja mefr. Siderius tanke foar it slagjen fan dizze joun. In het laatst van 1951 heeft alhier een doorlichting op t.b.c. plaats gehad, die hoewel niet verontrustend wat de resultaten betreft, toch een aantal ac tieve afwijkingen aan het licht heeft ge bracht. Het gemeentebestuur heeft daar in aanleiding gevonden binnenkort we derom zo’n doorlichting te doen houden. In een voorlichtingsvergadering heeft daartoe drs A. C. J. Riel, verbonden aan de Interprovinciale Dienst voor het Be volkingsonderzoek op Tuberculose in de drie Noordelijke Provinciën, een uiteen zetting gegeven over de organisatie van het te houden onderzoek. Het resultaat is geweest ,dat de Kruisverenigingen en de V.H.V. zich bereid hebben verklaard deze zaak zo krachtig mogelijk te steu nen .Daartoe is nu een algemeen werk comité benoemd, waaruit een klein co mité de leiding der zaken zal verzorgen. De dames Zr Eisinga, mevr. Steensma en mevr, de Vries namen zitting in dit kleine comité. Zr Eisinga werd belast met de dagelijkse leiding voor alle za ken. Er moeten nu dames en heren wor den aangezocht, die op het bureau de controle op binnen gekomen personen willen verzorgen. Voorts zullen een tien tal personen worden gezocht, die de niet opgekomenen zullen trachten op te wek ken zich aan het onderzoek te onderwer pen. Het voornemen bestaat voorts een circulaire te doen uitgaan om aan allen een uiteenzetting te geven hoe en waar om dit onderzoek nodig is. Voor invali den en ouden van dagen zullen een paar organisaties worden gevraagd hun on ontbeerlijke hulp te verlenen. Het is de bedoeling dat de doorlichting zal worden gehouden van 325 Januari 1956. Met de wens, dat dit onderzoek een alles zins goed verloop zal mogen hebben, eindigde de voorzitter, dr v. d. Zijpp, dit samenzijn. van duiven over van zoon op vader. Spr. is een hartstocbteljjk beoefenaar van de duivensport geworden en het is hem een genoegen de eerste grote rayon-tentoon- stelling van rayon Noord West afd. K hier te mogen openen en alle medewer kers, van wie er sommige 30 jaar ge leden hier ook al als jonge broekjes stonden, die zoveel tijd aan de voorberei ding offerden, daarvoor te mogen dan ken namens de vereniging I’Estafette, die de beoefening van een sport propa geert, welke voor jong en oud, rijk en arm, voor vader, moeder en kinderen aantrekkelijk is en dus nuttig omdat zij een bindend element in maatschappij en gezin vormt en bovendien liefde voor het dier aankweekt. Moge ook deze ten- toonsteling bijdragen tot de bloei der vereniging. In de morgen-, Dinsdagavond 7.15 uur te houden vergadering van de raad der gemeente Sneek komen o.a. nog de vol gende agendapunten aan de orde Beëdiging Renteloos voorschot aan Chr. Mu- ziekver. Harmonie. Voorzitter S. de Witte met goud onderscheiden. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Ulo school (vac. Doorenbos). Door B. en W. wodrt voorgedragen A. Holvast, onderwijzer openbare Ulo te Terneuzen. het aanschaffen van toestellen en het geven van uitvoeringen. Op 15 October 1907 vond de eerste oefening plaats van een opgerichte jongensklasse met aan vankelijk 25 leden. En zo gaat de groei gestadig door en langzaam aan wordt de sympathie van de bevolking gewonnen tot in 1913 het reeds zover is gekomen, dat bij de onafhankelijkheidsfeesten de feestcommissie zich ook tot „Stanfries” wendt, en haar medewerking inroept om op de eerste feestavond een uitvoe ring te geven, wat door haar wordt aan vaard. En de ouderen in IJlst zullen zich nog herinneren, boe ten aanschouwe van De zijn hoogste punt bereikt. Ook de cirkelvormige trappen van het plateau, die bijna gereed zijn, geven reeds een indruk hoe het geheel zal worden. Op de voor grond de 12 nissen, waarin de urnen worden geplaatst. De heer H. W. B o s, die de tentoon stelling officieel opende, herinnerde er aan dat hij ongeveer dertig jaar geleden ook een tentoonstelling van I’Estafette bezocht en er voor f 1.50 een paar dui ven voor zgn jongens kocht. Gaat dik wijls iets over van vader op zoon, in t geval ging de liefhebberij voor 't houden BOZUM, 14 December. De Evangeli- satievereniging herdacht haar 50-jarig bestaan en daarbij kwam het uitzonder lijke feit, dat de voorzitter S. de Witte deze vereniging ook 50 jaar had gediend, n. l. 9 jaar als secretaris en 41 jaar als voorzitter. Na opening volgde het offi ciële gedeelte. Onder de aanwezigen was o. a. de burgemeester van Baarderadeel, die de voorz. huldigde. De heer de Witte was ook mede-oprichter der Boerenleen bank (in 1908). In 1940 werd hij benoemd tot kassier. Ook heeft hij tal van andere functies vervuld, o.a. was hij raadslid en bestuurslid van ’t Waterschap Ooster- wierumerOudvaart. De burgemeester reikte hem uit naam der Koningin de Gouden medaille uit, verbonden oan de Orde van Oranje Nassau. Vele sprekers voerden nog het woord, o.a. de heer J. J. Wiersma, namens het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank, de heer van der Hem als commissielid van het Water schap. De secretaris gaf hierna een over zicht wat er alzo in de afgelopen 50 jaar was gebeurd, De herdenkingsrede werd uitgesproken door de heer P. Jouwsma van Enschede. Ook voerden nog het woord ds Kaastra, ds van Andel en K. Hilverda. De avond werd met een ge zellig samenzijn besloten. Redactie-adres Van de Ver. van Sneker Zakenlieden is het verzoek ingekomen te bepalen dat het verbod, winkels op Maandag vóór 13 uur voor het publiek geopend te hebben, niet zal gelden ten aanzien van Maandag 2 Januari 1956 (aanvangsdatum jaarlijk se opruimingen). In verband met het late tijdstip, waar op het verzoek is ontvangen, was het niet meer mogqlijk ten aanzien van dit verzoek het oordeel in te winnen van de plaatselijke werknemers-organisaties, doch B. en W. geloven dat van die zijde tegen inwilliging van het verzoek in dit geval geen al te grote bezwaren zullen bestaan. Aangenomen kan bovendien worden dat de met het toezicht op de naleving der arbeidswetgeving belaste organen het optreden van uitwassen met betrek king tot de werktijd zullen weten te voorkomen. Afgezien hiervan spreken B. en W als hun overtuiging uit dat, aange zien het hier slechts om één Maandag middag gaat, werknemers en werkgevers in onderling overleg voor eventueel op komende bezwaren een voor beide par tijen bevredigende oplossing zullen we ten te vinden. B. en W. stellen dan ook voor het verzoek in te willigen. Door het bestuur van de „Vereeniging tot het Bouwen van Woningen” te Sneek, zijn behoudens machtiging van de al gemene vergadering van aandeelhouders, aan de gemeente te koop aangeboden de aan genoemde vereniging toebehoren de 21 woningen, plaatselijk genummerd Tranendal nos. 1 t/m 21. Deze eenvoudige woningen met een vrij lage huurwaarde zijn voorlopig nog zeer bruikbaar als opschuifverblijven, welke onontbeerlijk zijn bij de realise ring van elders in de stad voorgenomen saneringen. Hoewel de woningen, mede in verband met het vorenstaande, voorlopig nog niet voor afbraak in aanmerking komen het verkrijgen van vervangend bouw volume speelt hierbij uiteraard ook een grote rol zal het, zodra de omstandig heden daartoe gunstiger worden, moge lijk zijn door amovering de Kerkhofslaan op deze plaats een beter stedebouwkun- dig aanzien te geen. Handhaving van deze woningen zal op de duur bovendien niet mogelijk zijn, omdat, zodra er vol doende verruiming van de woningmarkt ontstaat, de woningen door gewijzigde eisen, welke vooral de jongere gezinnen aan hun woonruimte stellen (een ten- denz, welke ondanks de huidige woning- schaarste thans reeds merkbaar is) niet meer in trek zijn. Het vorenstaande in aanmerking ne mende en gelet op het feit, dat de sta_t van onderhoud waarin de woningen ver keren zodanig is, dat de gemeente aan vankelijk althans voor uitgaven komt te •n DONDERDAGS Opgericht 21 December 1905. Zo staat het zonder meer kort en bondig in het notulenboek. Dat deze oprichting in IJlst nog al enige deining veroorzaakte, zullen de ouderen zich nog heel goed herinneren. Men had toen de bevolking juist niet mee. Er waren er die spottend opmerkten, „de jongelui zullen leren hoe zij over de kop moeten vliegen” en anderen gaven als hun mening te ken nen „de lichamelijke oefening is tot weinig nut.” B. en W. stellen voor de stichting Eco nomisch Technologisch Instituut voor Friesland, gevestigd te Leeuwarden, te beginnen met het jaar 1956, voor de tijd van 5 jaar, een jaarlijkse subsidie uit de gemeentekas toe te kennen, berekend naar 5 cent per inwoner en naar het inwonertal der gemeente op 1 Januari van het jaar, waarop de subsidie betrek king heeft. ren, dat muziekverenigingen in verge lijking met andere corporaties, welke zich op cultureel gebied bewegen, een bijzondere positie innemen, omdat zij teneinde hun taak te kunnen vervullen, over een vrij kostbaar instrumentarium moeten beschikken, waarvan de aan- schaffingskosten onmogelijk ineens door de leden en donateurs kunnen worden opgebracht. Verstrekking van een renteloos voor schot van 5000.achten B. en W. in dit geval een geschikte vorm van mede werking door de gemeente. Jaarlijkse subsidie Economisch-Tech- nologisch Instituut voor Friesland. B. en W. stellen voor aan de provincie Friesland enige gedeelten van de Snee- ker-Leeuwarder Trekvaart en van de daarnaast gelegen trekweg voor 1 te verkopen. Deze perceelsgedeelten maken thans deel uit van het van Harinxma- kanaal. vele aanwezigen, bij electrische (toen nog een unicum) verlichting op Zeven- pelsen bij het kantoor van de firma Op- pedijk deze uitvoering schitterend slaag de en door haar propagandistische waar de de vereniging in alle opzichten winst bezorgde. Doch twee jaar later was het mis. De eerste wereldoorlog is dan uitge broken en hoewel die langs onze grenzen heengaat, moeten toch vele jonge man nen in dienst en op 8 November 1915 werd besloten de zaak tijdelijk stop te zetten. Dit heeft geduurd tot April 1923 en met dankbaarheid wordt melding ge maakt, dat de nog alleen overgeblevene van het bestuur, de heer S. Groenveld, voorzitter, in de periode van rust voor alles had gezorgd en daarenboven nog een batig saldo van 30 kon overdragen. Als leider werd toen aangesteld de heer D. v. d. Werf van Sneek, die de lessen kon aanvangen met 2 heren- en 1 dames- ploeg. Gestadig door is er dan groei en onder de wakkere leiders D. v. d. Werf, J. Olij en A. Postma, gaat het, ofschoon met schommelingen, steeds vooruitmet steeds nieuwe afdelingen gaat het leden tal van Stanfries omhoog. De sympathie der bevolking' is gewon- Verschijnt i MAANDAGS Administratie - Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Nu de Kleuteronderwijswet op 1 Ja nuari 1956 in werking zal treden achten B. en W. het gewenst, hoewel meerdere maatregelen in verband daarmede ge nomen moeten worden, reeds thans de data te bepalen, waarop de algemene toelating van kleuters, die de leeftijd van vier jaar hebben bereikt zal plaats vin den. B. en W. achten het gewenst de hier thans aangehouden data (1 Maart, 1 Juni, 1 Sept, en 1 November) iets t' verschuiven en daarom de tijdstippen van toelating te bepalen op 1 Februari, 1 Mei, 1 September en’l November. Vrijdagmorgen is de heer A. Fleur, werkzaam bij de fa. Tonnema en Cie. alhier werkelijk aan de dood ontsnapt. Hij wilde op zijn transportrijwiel op de Leeuwarderweg de Jachthavenstraat in slaan en heeft daarbij blijkbaar niet ge let op een van de richting Leeuwarden komende bestelauto van de Singer Mij. Deze auto greep hem en Fleur werd in de lucht geslingerd. Hg kwam gelukkig op zgn zitvlak terecht op de voorkap van de auto en gleed daarvan af op de grond. Met een paar blauwe plekken kwam hij er af. Het transportrijwiel en de auto waren echter danig gehavend. .4 B. en W. stellen voor gunstig te be schikken op een verzoek van de chr. muziekver. Harmonie om haar een ren teloos voorschot van 5000.te ver strekken, af te lossen in 5 jaarlijkse ter mijnen van elk 1000.Het bedrag is nodig voor de aanschaffing van een aan tal nieuwe instrumenten, ter vervanging van oude, welke reeds 33 jaar in ge bruik zijn. B. en W. menen het onder havige verzoek te moeten ondersteunen, hoewel niet alle initiatieven van de be volking in dezen kunnen leiden tot het doen van een beroep op de gemeente kas, maar het betreft hier een vereni ging die een belangrijke stimulans geeft aan de actieve muziekbeoefening door de burgerij en die ook in het openbaar bij verschillende gelegenheden naar vo ren treedt. Bovendien mag niet uit het oog verlo- staan, waarvan verwacht kan worden, dat zij aanzienlijk hoger zullen zijn dan die van het normale onderhoud, meen den wij ons bod niet hoger te kunnen stellen dan 31.000.De onderhande- lingen hebben er toe geleid, dat het be stuur van de vereniging met deze prijs accoord gaat. Bij deze koopsom, vermeerderd met de door de gemeente te doene uitgaven we gens achterstallig onderhoud en de op de aankoop vallende kosten, zal de exploi tatie van de woningen naar het zich laat aanzien, vrijwel sluitend zijn. Bovendien blijkt uit de bij de stukken gevoegde becijfering, dat de toekomstige waarde van het bouwterrein de koop rechtvaardigt. De woning Tranendal no. 1 is verhuurd voor 53,32 per kwartaal, exclusief de kosten van het watergebruik, de wonin gen nos. 2 t/m 7 voor 43,79 per wo ning per kwartaal, de woningen nos. 8 t/m 14 voor 40,76 en de woningen nos. 15 t/m 21 voor 36,98, eveneens zonder de kosten van waterverbruik. Opgemerkt wordt nog, dat door de huurders een bedrag ad. 1.per wo ning per jaar wordt betaald wegens aan deel in de op de percelen rustende dijk en polderlasten. De verhuring van de woningen ware voorlopig onder de bestaande voorwaar den voort te zetten. Als we de ijver, waarmee de vogellief hebbers te dezer stede zich werpen op het organiseren van tentoonstellingen, als een maatstaf mogen beschouwen voor de belangstelling welke bij het Sneker publiek in het algemeen bestaat voor onze gevederde vrienden, dan moet die wel groot zyn. Binnen vrjj korte tjjd hebben we nu hier gehad de Vogelshow van de Volièrevereniging, de tentoon stelling van kanaries, en Zaterdag en Zondag was er in hotel Ozinga aan de Lemmerweg de eerste grote rayon-tentoonsteling van postduiven, georgani seerd door onze plaatseljjke postduiven ver. „I’Estafette”. Oppenhuizen; beste oude duivin J. de Boer, Sneek; beste jonge doffer H. Op penhuis, Oppenhuizen; beste jonge dui vin H. Meinen, Sneek. Beste vogel der gehele tentoonstelling H. Oppenhuis, Op penhuizen met oude doffer, Poule-winnaars: groep oude doffers H. W. Bos, Sneek; H. Buitenpost, Sneek; J. Bruinsma, Harlingen; H. Oppenhuis, Oppenhuizen, Groep oude duiven: J. de Boer, Sneek; F. van Hurck, Harlingen. Groep jonge doffers: F. van Hurck, Har lingen; Y. Bonnema, Bolsward; H. Op penhuis, Oppenhuizen. Groep jonge dui ven: H. S. Oswald, Harlingen; E. Laag» land, Sneek; H. Meinen, Sneek. Advertentieprijs 15 ct, per man. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Het in 1734 door Bach gecomponeerde Kerstoratorium is een aaneenschakeling van zes zelfstandige cantates, n.l. voor drie Kerstdagen, voor Nieuwjaarsdag, voor de Zondag na Nieuwjaar en voor het feest van de verschijning van Chris tus (6 Januari). Bach bundelde genoemde cantates tot één geheel en noemde het werk „Weih- nachtsoratorium”. Zelf heeft hij het nim mer in zijn geheel uitgevoerd. Men be perkt zich tegenwoordig meestal tot de eerste vier cantates, ofwel de eerste vier delen. Bach gebruikte verschillende stukken uit eerder geschreven compo sities voor dit werk. Zo werd o.a. de aria voor sopraan (no. 39) „Flösst mein Heiland” overgenomen uit de cantate „Die Wahl des Herkules” Een en ander is echter volkomen verantwoord en de sfeer van het Kerstgebeuren wordt in de muziek prachtig weergegeven. De tekst is ontleend aan Lucas 2 en Mattheüs 2. In het eerste deel wordt de menswording van Christus bezongen. Deel 2 vangt aan met een „Sinfonia”, een pastorale van grote schoonheid. Dit stuk „behandelt” de vervulling der be lofte, reeds aan Abraham gegeven. In het derde deel wordt het bezoek van de herders aan Bethlehem geschilderd. Het vierde deel is nagenoeg geheel ge wijd aan de naamgeving van het Kindje in de kribbe. Ook het Sneker Cantate koor en de Bolswarder Oratoriumvereniging voerden Donderdagavond j.l. de eerste vier delen van genoemd oratorium uit. De Grote Kerk was flink bezet. Dit is hoopgevend, want, vergissen wij ons niet, dan ligt het in de bedoeling dit werk, enals de Mattheüs-Passion, hier elk jaar te breng*:. Wat de uitvoering betreft, de koren •at» ar «laviu la en. afgo-zi-n van een Er waren ongeveer 300 duiven, ver deeld in 14 klassen, tentoongesteld en de jury, bestaande uit de heren J. Boer, Deventer en P. Bontes, Den Helder, had een vrij moeilijke taak om uit dit, naar zij de heer Bos had medegedeeld, over het algemeen zeer goede materiaal, de beste dieren aan te wijzen. De uitslag der keuring luidde als volgt: Klasse I. Oude doffers boven 500 km.: Ie pr. H. W, Bos, Sneek; 2e H. Meinen, Sneek; 3e H. Buitenpost, Sneek; 4e H. S. Oswald, Harlingen; 5e D. Wijnja. Op penhuizen. Klasse II. Oude duiven boven 500 km.: Ie J. de Boer, Sneek; 2e C, Visser, Lem mer; 3e J. Gorterde Wreede, Lemmer. Klasse III. Oude doffers 250-500 km.: Ie H. Buitenpost, Sneek; 2e Gorter de Wreede, Lemmer; 3e H. W. Bos, Sneek; 4e J. M, v. d. Ploeg, Harlingen; 5e D. Houben, Bolsward. Klasse IV. Oude duiven, 250500 km.: Ie Joh. de Boer, Franeker; 2e Y. Bon nema, Bolsward. Klasse V. Oude doffers tot 250 km.: Ie H. Buitenpost, Sneek; 2e A. Sterk, Lemmer; 3e F. v. Hurck, Harlingen; 4e A. v. Nimwegen, Harlingen. Klasse VI. Oude duiven tot 250 km.: Ie F. v. Hurck, Harlingen; 2e T. Meijer, Sneek. Klasse VII. Oude doffers onbevlogen: le J. Bruinsma, Harlingen; 2e D. Wijn ja, Oppenhuizen; 3e A. Sterk, Lemmer; 4e A. v. Nimwegen, Harlingen; 5e H. Oppenhuis. Oppenhuizen; 6e idem. Klasse VIII. Oude duiven onbevlogen: le P. Posthuma, Harlingen; 2e N. de Vries, Sneek; 3e J. H. Dijkstra, Bols ward; 4e D. Wijnja, Oppenhuizen. Klasse IX. Jonge doffers boven 200 km.: 1. F. v. d. Hurck, Harlingen; 2. P. Posthuma, Harlingen; 3. F. D. Hol lander, Sneek; 4. J. de Boer, Sneek; 5. N. de Vries, Sneek. Klasse X. Jonge duiven boven 200 km.: 1. H. S. Oswald, Harlingen; 2. J. van Ruiten, Sneek; 3. v. d. Meulende Vries, Sneek; 4. K. Scholten, Lemmer. Klasse XI. Jonge doffers tot 200 km.: 1. B. Heins, Sneek; 2. J. v, Riezen, Sneek; 3. A. Coers, Sneek; 4. A. Sterk, Lemmer. Klasse XII. Jonge duiven tot 200 km.: 1. E. Laagland. Sneek; 2. D. Antonisse, Harlingen; 3. A. Sterk, Lemmer; 4. id. Klasse XIII. Jonge doffers onbevlo gen: 1. Y, Bonnema, Bolsward; 2. v. d. Meulende Vries, Sneek; 3. C. P. Drie sprong, Kuinre. Klasse XIV. Jonge duiven onbevlogen: 1. A. Sterk, Lemmer; 2. Y. Bonnema, Bolsward; 3. J, Bruinsma, Harlingen; 4. H. Tippersma, Sneek. Klasse XV. Kampioenenklasse: Oude duivin K. Scholten, Lemmer; jonge dui vin H. Meinen, Sneek; oude doffer H. Oppenhuis, Oppenhuizen; jonge doffer dezelfde. Beste vogels der tentoonstel ling; beste oude doffer H. Ofpeohuis, van de h.h. E. Metz en C. Meijer als lid van de gemeenteraad. HET BESTUUR VAN „STANFRIES” Van l.n.r.mevr. SchiffartKuiper, algem. best.lidmej. Sj. Groenveld, secre taresse; J. Hoomans, voorzitter; mevr. DoevendansRollema, penningmeesteresse; de heer L. Planting, (afwezig) algem. best.lid. enkele weifelende inzet, liep alles naar wens. Een zekere vlakheid kenmerkte echter het geheel. Wij willen allerminst een romantische weergave bepleiten, doch lopen ook niet weg met de gehoor de en o.i. te strakke vertolking. Meer kleur lijkt ons gewenst. Wat overigens niet wegneemt dat wij veel waardering hebben voor de uitstekende prestaties van de koren. De herenstemmen waren echter hier en daar aan de nadrukke lijke kant. Van de solisten noemen wij allereerst Wilh. Matthès. Zij heeft een uitzonder lijk fraai orgaan van een flink volume. Haar belangrijk aandeel was één der hoogtepunten van de avond. De tenor Gerard Honig voldeed ons eveneens uit stekend. Hetzelfde kan gezegd worde van Laurens Bogtman, die Hans Wil brink wegens ziekte moest vervangen, al horen wij hem liever als bariton, dan in het lage register. Wilmy de Zwaan, sopraan, heeft een aangename stem. Haar volume kan nog winnen evenals haar ge voel voor rhythme. Toch zijn wij haar dankbaar voor het gebodene. Het Frysk Orkest liet aanvankelijk nogal eens een steekje vallen, doch ge leidelijk werd de eenheid hersteld. De begeleiding was correct en soepel, doch bij de solisten soms iets te penetrant. Mevr. C. KueterZwager, clavecymbel, vervulde haar taak zeer nauwgezet en muzikaal. Het belangrijke aandeel van de fluitist, de eerste hoboïst en van de eerste con certmeester verdient zeker afzonderlij ke vermelding. De dirigent, de heer Gezinus Schrik, bleek ook nu weer volkomen voor zijn omvangrijke taak berekend te zijn. Hij leidde het geheel rustig, beheerst en duidelijk. 5Ü. -r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1