De eeuwen deden hun werk BINNENLANDS OVERZICHT BJ OVERSTEEKPLAATS 55/56 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I van Het nieuwe programma Amicitia Theater I I het Aan de ingezetenen van Sneek swfcóBï a 110e Jaargang No. 104 Vrijdag 30 December 1955 Wervelstorm te Warns Beurtvaarttarieven omhoog Simba Geslaagd Benoemd Moedercursus Het Nederlandse autopark Besmettelijke Ziekten PHILIA. i Naamlijst interlocale tele foondienst in oude vorm De rijwieconlróle in het Noorden Koningin en drie prinsessen in Sankt Anton Stijgende welvaart bracht problemen. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - De restauratie van het Amicitia Theater nyiiin J 1 ons veel ilii Redacteur: L. KIEZEBRINK Verkeer, een groot probleem. een een niet wit Kerkelijk leven. wordt Nieuwjaarsdag Deze film Verdiensten erkend. Mag ik op U medewerking rekenen 1 aan in De burgemeester van Sneek, L, Rasterhoff. een daad van zelfbescherming een bewijs van burgerzin een getuigenis van naastenliefde. Aan de Eben-Haëzerschool te Leeu warden is benoemd tot onderwijzeres mej. J. de Smidt te Sneek. en Zondag- Theater als iq kleuren, beeld die op alle scholen vertoond diende worden. Verschijnt MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon* 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Bij beschikking van de minister van verkeer en waterstaat gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant, is de toeslag van 20 genoemd in artikel 13 van de tariefbeschikking beurtvaart, gewijzigd in 35 Deze wijziging gaat in op 1 Ja nuari 1956. Dit betekent een verhoging van 12 op het thans geldende maxi- mumtarief. Woensdag zijn H. M. Koningin Juliana met haar dochters Beatrix, Irene en Mar griet in de wintersportplaats Sankt An ton in Oostenrijk voor een veertiendaag se vacantie aangekomen. Prins Bernhard wordt met Oudejaai’ in Sankt Anton verwacht. Prinses Ma rijke zal evenals verleden jaar haar kerstvacantie doorbrengen in het kin derhuis „Le Gentse” te Arveyes-Villars in Zwitserland. Voor ernstige rampen is ons land dit jaar gespaard gebleven, maar er zijn en kele felle branden geweest, die grote schade hebben aangerieht. In de nacht van 26 op 27 Januari werd het Troelstra- Oord een prooi der vlammen, op 6 April brandde de televisie-studio Irene te Bus- sum uit en ondanks alle waarschuwin gen om in het droge jaargetijde voor zichtig te zijn met vuur in bos en heide, brak op 25 Juli de grootste na-oorlogse bos- en heidebrand op de Noord-Weste- lijke Veluwe uit, die een oppervlakte van 250 ha verwoestte. Op 9 September werd er voor f 200.000 schade aange richt aan de monumentale Servaestoren in Maastricht. George Formby in „Het zit in de lucht” Ter tegemoetkoming aan gebleken be hoefte heeft PTT besloten terug te keren tot de uitgave van een volledige naam lijst van de interlocale telefoondienst, waarin alle abonné’s in Nederland in al fabetische volgorde naar de telefoonnet ten (woonplaatsen) zullen worden opge nomen. Thans wordt bestudeerd welke maat regelen, als bijv, het gebruik van dunner papier en eventueel verkorting der ver meldingen, moeten worden genomen om te geraken tot een vermindering van de omvang van zulk een uitgave. Het staat nog niet vast wanneer dit voornemen zal kunnen worden gereali seerd. Voor Vrijdag-, Zaterdag avond heeft het Amicitia hoofdnummer IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Daar staan we, precies voor de streep, ’t licht is „rood”. Daar staan we met onze gedachten, Blijmoedig, bedroefd, soms frivool, soms devoot, Met wensen en klachten te wachten de Nederlander John Rozendaal, de Am sterdamse hoogleraar Prof. Dr N. Okma, de voorzitter van de A.V.R.O., Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, Koos Vorrink, Dr Jaspar, de secretaris-generaal van de BelgischNederlandse Douane Unie, de bekende vlieger en piloot van Prins Bernhard, Gerben Sonderman, de musi cus Paul van Kempen en helaas veel anderen. en DONDERDAGS Maandagavond omstreeks half negen trok er een windhoos over Warns, die nog al enige schade aanrichtte. Zo wer den daar op het Noord bij de heer J, K. Smith enige ramen ingedrukt, terwijl er op het Zuid, bij de heer K. Dijkstra,- een kap van de hooiberg werd weggerukt. Hierbij werden dikke ijgpren balken to taal verbogen, terwijl de kap enige me ters ver werd weggeslingerd. Hier wordt de schade op enkele honderden guldens geschat. E.D. Het „hoe” en „waarom” en het „wie”, „wat” en „waar” Ligt vóóraan op iedereens lippen: De „hoofdposten" van de balans van het jaar Voorzien w’ in gedachten van stippen.... De hand aan de ploeg. Zo hebben wij 1955 voorbij zien trek ken in een afwisseling van blijde en droeve dagen. Mensen ontvielen ons door de dood, anderen vertrokken naar verre landen om daar een nieuwe toekomst cp te bouwen en hier plaats te maken voor de steeds uitbreidende bevolking, die woningen, werkgelegenheid, voedsel no dig heeft. Steden groeien met de dag. Het gemeentebestuur heeft het gewenst geoordeeld ook begin volgend jaar weer een bevolkingsonderzoek op tuberculose in deze gemeente te doen plaats vinden. Misschien zult U zich afvragen„Is dat nu al weer nodig We zijn toch en kele jaren geleden ook reeds doorgelicht?” Op deze vraag kan met een kort ant woord worden volstaan. Bij elke door lichting wordt een momentopname ge maakt en dat wil dus niet zeggen, dat er in de afgelopen vier jaren geen veran deringen kunnen zijn opgetreden. Daar om moet het bevolkingsonderzoek regel matig plaats hebben, want alleen op deze wijze zal de strijd tegen de tuber culose met succes kunnen worden ge voerd. De tuberkelbacil maakt nog elk jaar duizehden slachtoffers. De tuberculose is een besmettelijke ziekte, welke komt als een dief in de nacht. In het begin stadium merkt de patiënt in het geheel niets of althans zeer weinig. Juist door dit massale onderzoek bestaat de moge lijkheid tijdig de ziekte te onderkennen en onmiddellijk de nodige maatregelen te nemen. Wacht daarom niet te lang. Hoe eerder U zich laat doorlichten, hoe minder ri sico U op zich neemt. Vergeet ook niet, dat deze gevreesde volksziekte zeer besmettelijk is. Gij zijt ten opzichte van Uw medemens verant woordelijk om de U in de v eigende maand geboden gelegenheid van door lichting niet te laten voorbijgaan. Toon dat gij verantwoordelijkheidsgevoel bezit en besef, dat het zich laten doorlichten is Op verzoek van de vereniging „Het Groene Kruis” herinneren wij nog even aan de Moedercursus .welke Donderdag 12 Januari a.s. in het Wijkgebouw, Wes- tersingel 27, alhier begint. Deze cursus wordt gehouden voor moeders, aanstaan de moeders en oudere meisjes over moe- derschapshygiëne en wat hiermede in verband staat. De cursus is echter niet van 7 tot 9.30 uur, zoals in de advertentie in een vorig nummer is bekend gemaakt, maar van 7 tot 8.30 uur. Voor deelneming kan men zien melden het Wijkgebouw. In het artikel betreffende deze restau ratie in ons vorig nummer werden ver schillende firma’s en zaken genoemd, welke het hunne tot de modernisering hadden bijgedragen. Daaraan dienen nog toegevoegdNoordelijke Glasfabriek Sneek, spiegels en glasTh. Tromp Sneek, personeelsuniformen; B. H, Wem- pe Sneek, stucadoorwerkenK. v. d. Wal Sneek, smederij en lasinrichting en B. Sikma Sneejs, loodgieter. Op kerkelijk gebied hebben zich in 1955 enkele belangrijke gebeurtenissen voorgedaan. Het herderlijk schrijven van de Synode der Ned. Hervormde Kerk, dat op 29 Maart verscheen, is het onder werp van veel discussies en veel pole mieken geweest, hetgeen voordien al het geval geweest was met het bisschoppe lijk mandement. Nederland kreeg verder dit jaar zijn eerste moskee en twee nieuwe bisdommen. Een zware slag, niet alleen Rooms-Katholiek Nederland, was overlijden van Kardinaal de Jong op De 75ste verjaardag van Prinses Wil helmina ging op Haar verzoek in stilte voorbij, hetgeen niet zeggen wil, dat ons volk die dag niet in gedachten bij de jarige Prinses was. Drie prinsessen verrichtten dit jaar haar eerste officiële daad: Prinses Beatrix op 15 Januari, toen zij het tankschip „Vasum” te water liet, Prinses Margriet op 14 Juni met het metselen van de hoeksteen voor de nieuwe kanselarij van de Canadese am bassade in Den Haag en Prinses Irene op 27 October toen zij in Tilburg een monument onthulde gewijd aan de nage dachtenis van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene”, die toen juist 11 jaar geleden die stad binnen trok. Goede Nederlandse bijdrage. Toen Koningin Juliana op 18 Juni in de Pieterskerk te Leiden sprak over de minder-ontwikkelde gebieden, raakte zij een van die terreinen aan waarop Neder land zich van een goede kant laat zien. De Nederlandse bijdrage voor de hulp aan die gebieden werd dit jaar belang rijk verhoogd. Voor de vluchtelingen brachten wij geld bijeen in de vorm van de „sleutel-actie” en een groep van 250 vluchtelingen uit Oostenrijk kwam op 19 October ons land binnen om hier onder dak en werk te vinden. De vluchtelingenhulp, zoals die gebo den wordt door de Verenigde Naties, staat onder leiding van de Nederlander Dr Van Heuven Goedhart, die voor zijn werk dit jaar de Wateler Vredesprijs toe gekend kreeg, terwijl zijn bureau de eer te beurt viel de Nobelprijs voor de vrede te ontvangen. Ja, er is door veel Nederlanders in 1955 hard gewerkt en dat is ook wel nodig, want er is in ons land nog veel te doen en wie in een tijd van hoogcon junctuur op zijn lauweren gaat rusten, zal niet lang van de welvaart genieten. Extra hard moet er gewerkt worden aan de woningbouw, want als er één gebied is waarop wij de gevolgen van de oor log nog piet te boven zijn, dan is het wel dat van de huisvesting. Sinds de bevrij- ding werden er 403.000 woningen ge bouwd, maar er is nog een tekort van 200.000, verklaarde de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting op 1 September j.l. Steeds dringender wordt ’t beroep op de bouwnijverheid om maat- voor het -> 8 September, wiens aartsbisschoppelijke zetel nu door Dr Alfrink is ingenomen. Nederland heeft zich ook andere grote mannen zien ontvallen, die ieder op ei gen gebied een belangrijke plaats be kleedden. Het zou een te lange lijst wor den als we ze allen opsomden. Wij noe men Prof. Dr J. Veraart, die o.m. lid van de Sociaal-Economische Raad was, Prof. Dr Is. P. de Vooys, oud-hoogleraar te Delft en oud-directeur van de A.K.U., Prof. Dr R. Woltjer, oud-hoogleraar aan de V.U. en oud-lid van de Eerste Kamer, de bekende ontdekkingsreiziger Dr P. H. C. Visser, de toneelspeler Anton Ruys, de wereldvermaarde kunstverzamelaar D. G. van Beuningen, de eerste vliegen- regelen te nemen, die tot verhoging van de productie kunnen leiden en ook steeds dringender wordt het beroep op overheid en particulieren om geen gebouwen op te trekken, die niet werkelijk noodzakelijk zijn en die nog wel even uitgesteld kun nen worden. De bouwondernemers heb ben plannen beraamd, waardoor zij de vorst en de regen de baas kunnen blij ven. Hier en daar worden al proeven ge nomen met kachels op de bouwwerken, beschutting tegen regen en wind en an dere voorzieningen die het mogelrjk zul len maken dat de bouwvakarbeiders aan 't werk kunnen blijven zonder al te veel last van slecht weer te hebben. Binnen- en buitenlandse onderschei dingen vielen aan tal van Nederlanders ten deel. Zo werd Prof. Mr P. S. Ger- brandy ter gelegenheid van zijn zeven tigste verjaardag op 13 April benoemd tot minister van staat. Als een onderscheiding mag het ook gezien worden, dat een Nederlander, Prof. Dr C. J. Bakker, benoemd werd tot directeur van het Europees labora torium voor kernphysisch onderzoek te Genève. Dat de verdiensten van Nederlandse geleerden op deze wijze werden erkend, bewijst dat de wetenschap in ons land op hoog peil staat. Nederland is bezig zich ook op het gebied van de kernenergie een goede plaats te verzekeren. De op richting van het Reactor Centrum Ne derland, die dit jaar een feit werd, is een belangrijke stap in die richting. Hard werken is nodig. Advertentieprijs 15 ct. p«r m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Blijkens de Staatscourant werden de week van 11 t/m 17 December aan gemeld 30 gevallen van difterie en 13 gevallen van kinderverlamming. Van deze laatste ziekte werden aangemeld 1 geval in Leeuwarden, 1 in Wieringen, 4 in Delft, 2 in Rotterdam, 1 in Schiedam, 1 in Zwijndrecht, 1 in ’s-Hertogenbosch, 1 in Beek, en 1 in Maastricht. Landelijke rust en gemoedelijkheid spreken uit dit plaatje van de Lemmerweg, zoals die er een paar honderd jaar geleden uitzag. Een groot verschil die grazende koe en statige wande laars onbedreigd midden op de weg, de steigers en houten beurtscheepjes in de Kolk, met het snelverkeer en het jachtige leven van onze tijd, die dit stadsdeel wel een heel ander aanzien hebben gegeven. Ook onze oude trouwe Waterpoort is niet aan de invloed van Vader Tijd ontkomen. Hoe groot het probleem van de wo ningnood is, het zal toch langzamerhand wel tot een oplossing komen, maar het ziet er naar uit, dat een ander probleem, dat van het verkeer, steeds verder van een oplossing afraakt. Hier zal een uiterste krachtsinspanning van heel ons volk nodig zijn om de ongunstige ont wikkeling te remmen. Daarop wees Prinses Wilhelmina in een oproep tot alle Nederlandse gezinnen, daarop wees ook de minister-president in een radio-rede op 4 October, waarin hij zeide, dat het verkeer in 1954 ruim 1500 doden en meer dan 30.000 zwaar en licht gewon den gekost heeft en dat deze cijfers voor 1955 nog hoger zullen blijken te zijn. Studiecommissies en organisaties heb ben zich op dit probleem geworpen en zij zijn met ernstige en belangrijke conclusies gekomen. Het resultaat hier van zal zijn, dat de voetgangers be schermd zullen worden, dat de bromfiet sen niet harder zullen mogen rijden dan 40 km per uur, dat er verbeteringen zul len worden aangebracht aan wegen en kruispunten en dat er strenger wordt opgetreden tegen overtreders van de verkeersvoorschriften. Tallozen hebben dit jaar reeds ondervonden, dat de poli tie geen pardon meer kent en dat het ernst is met het bevorderen van de ver keersveiligheid. Maar zullen al deze maatregelen het aantal ongelukken in 1956 doen dalen? Dat zal alleen het ge val zijn als wij allen, of we nu lopen, fietsen of een auto besturen, ons bewust zijn van onze verantwoordelijkheid op de weg. Dat is te meer noodzakelijk nu het aantal motorrijtuigen een ongekend snel le toeneming doormaakt. Op 1 October 1955 werd het millioen gepasseerd. De rode haan. Het is ons land in het afgelopen jaar in veel opzichten goed gegaan. We zou den kunnen spreken van „het jaar van de stjjgende welvaart”, maar als we te rugzien op wat er over de toeneming van de welvaart gezegd en geschreven is, dan moet er onmiddellijk' aan wor den toegevoegd, dat daarmee de proble men eer toe- dan afgenomen zijn. Want welvaart betekent hogere lonen, maar wanneer het gevolg daarvan is, dat de prijzen stijgen, is er weer een probleem. En de welvaart leidde ook tot een tekort aan arbeidskrachten en ook dat was voor ons bedrijfsleven een dagelijks te rugkerende last. Maar laten we vaststel len, dat het beter is te maken te heb ben met de problemen van de welvaart dan met de problemen van een crisis, dat het prettiger is te piekeren over de verdeling van de welvaart dan over de verdeling van de armoede. Het was dit jaar juist tien jaren ge leden, dat we daar middenin zaten. Mis schien hebben we daar niet al te veel aan gedacht, toen we op 5 Mei van dit jaar het tweede lustrum van de bevrjj- ding vierden, maar toch is het een feit, dat nog maar tien jaren geleden de weg trekkende bezetter hier een land achter liet, waar niets anders te verdelen viel <lan armoede. Er is nauwelijks een ge bied te bedenken, waar toen niet de al lergrootste chaos heerste, of men het nu zoekt bij de industrie, de huisvesting, de handel, het verkeer of op cultureel en ander terrein. Nederland is uit die chaos herrezen, het is in nauwelijks tien jaren een land geworden waar de problemen van de welvaart die van de armoede heb ben verdrongen. Krachtige, niet te on derschatten en niet genoeg te waarderen buitenlandse steun heeft ons daarbij ge holpen, maar daarnaast is deze periode van wederopbouw en vervolgens die van consolidatie een machtige manifestatie van de energie, die ons volk heeft we ten op te brengen. Het Koninklijk Huis. Bij vele herdenkingsplechtigheden gaf onze vorstin bljjk van haar belangstelling en medeleven en omgekeerd had ons volk menigmaal gelegenheid zijn aan hankelijkheid jegens het vorstenhuis te betuigen. Met intense belangstelling heeft Nederland en hebben ook velen in het buitenland het koninklijk paar ge volgd op zijn reis door de West, die van 15 October tot 8 November duurde. Den Haag schreef in Mei de 600.000ste inwoner in en alleen reeds het kleine hoekje van ons land, dat Westland heet, zal met inbegrip van Den Haag over 25 jaar een millioen inwoners hebben, zo hebben deskundigeen uitgerekend. Wat zullen wij in 1956 anders doen dan opnieuw de hand aan de ploeg slaan en trachten, voor zover dat in ons ver mogen ligt, de welvaart voor dit land en zijn groeiende bevolking te behouden, de kusten sterk te maken tegen de drei ging van de zee en de economie tegen de mogelijke dreiging van een crisis? Wat kunnen we beter doen dan zo te wer ken, dat het, nu voor ons en straks voor onze kinderen, een land zal zijn waar het goed is te wonen en te werken! (Nadruk verboden). De koninklijke reis naar de West. Maandag 2 Januari tot en met Woens dag 4 Januari draait er te 2.30, 7.30 en 9.15 (Woensdag 2.30 extra voor kinderen) de prachtige Polygoon-Profilti kleuren film van de koninklijke reis naar de West. We citeren hier één persstem n.l. die van de Haagse Post De Kamerleden, die in Januari naar de West zullen reizen, kunnen een uitsté kende indruk van het land krijgen door de film, die Polygoon-Profilti heeft ge maakt van het koninklijk bezoek aan onze Overzeese Rijksdelen. De directie van Polygoon mag men wel dankbaar zijn voor dit initiatief en men mag haar gelukwensen met haar technische staf, die met zo’n verrassend mooi resultaat is teruggekeerd. Het zwart/witjournaal, dat wij tijdens de reis in de bioscopen te zien kregen, was boeiend en interessant, maar de kleurenfilm, die thans over deze reis in de theaters vertoond wordt, overtreft alle verwachtingen. Een boeiende film, intelligent opgenomen, afwisselend, met gevoel voor humor, maai' tevens met een duidelijk inzicht in het grote belang, dat ons land bij deze reis heeft. En vooral ook onverwacht mooi van kleur. Een film, die recht doet aan onze Koningin, die onvermoeid die lange, zware reizen maakte, die zo duidelijk openstond voor al haar Rijksgenoten of het nu de def tige aristocratie van Curacao was of de Bosnegerkapiteins uit het binnenland van Suriname. Die geen mens teleur wilde stellen, die zelfs weer terugstapte, wan neer zij merkte een van de vele haar toegestoken handen niet te hebben ge schud. Een film, die tevens recht doet aan de Rijksdelen zelf. Die prachtige beelden geeft van land en volk. Een woord van hulde voor het Polygoon-team, dat on overkomelijke moeilijkheden toch wist op te lossen, is hier wel degelijk op zijn plaats. Want voor het eerst zijn wij hier in Holland in de gelegenheid een verant woord beeld te krijgen van Suriname en de Nederlandse Antillen. Documen taires zijn vaak voor het grote publiek niet bijster boeiend. Maar rond de reis van Koningin en Prins heeft men een documentaire weten te brengen, die van grote waarde is. Dit is nu eens een film, te te 2.30 en 5 uur gedraaid. Die avond is er Nieuwjaarsbal in de foyer van Amicitia met het orkest-Schuii. Zaterdagmiddag 2.30 uur kindervoorstelling met „Het zit in de lucht”. NIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIHIIIIUIMIIIIIIIIIWIIIIIIIIIIIIM^ Volgens de telling van het centraal bureau voor de statistiek naar de stand op 1 Augustus 1955 omvat het Neder landse motorrijtuigpark thans 381.528 automobielen. In vergelijking met 1 Au gustus 1954 betekent dit een toeneming met bijna 60.000 stuks of 19 pet. Het aantal automobielen op 1 Augustus 1955 kan als volgt worden onderverdeeld: personenauto’s 267.888 (vorig jaar 219.411), autobussen e.d. 6.722 (6.359), vracht- en bestelauto’s 97.699 (87.609), trekkers met oplegger 4.275 (3.846), speciale voertuigen 4.944 (4.588) totaal 381.528 (321.813). Op 1 Augustus 1949 bedroeg het to tale aantal auto’s in ons land 190.373. In de laatste zes jaar is het autopark dus verdubbeld. Daar staan we, tezamen en ieder apart. Gevoelig, het hart dringt tot spreken Daar gaan wewe nemen ons voor” (bij de start)... ’t Is twaalf 1 't Is „groe,n” oversteken 1 Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen geo detisch ingenieur, de heer P. A. Boer stra te Sneek. een J. Arthur Rank film welke een sterk en realistisch geeft van de terreur van de Mau Mau in Kenya. Het is ook het boeiend verhaal van de jonge Engelsman Alan Howard (Dirk Bogarde) en zijn jeugdvriendin Mary Crawford (Virginia Mc Kenna) die liefde en haat leren kennen in een hek senketel van menselijke conflicten en emoties. Een overtuigende en opwinden de film, waarin de rol van politie-insp :c- teur Drummond gespeeld wordt door Donald Sinden. In het district Heerenveen van de rijkspolitie werden enige maanden gele den op één dag 148 scholen bezocht en 4736 fietsen eens nagekeken. Er waren daar 874 met defecte rem men, 1509 zonder goede bel, 1279 zonder wit achterspatbord eh 75 zonder een deugdelijke stuurinrichting. In de stad Leeuwarden hadden rond 1300 fietsen, zes ondeugdelijke rem, tien een ondeugdelijke bel, één stuur was niet in orde en er waren 24 fietsen met achterspatborden, welke waren. Naar aanleiding yan dit ontstellende resultaat richtte de Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden, fung. directeur van Politie in de drie Noorde lijke Provincies, een circulaire tot de Rijks- en Gemeente Politie in deze pro vincies, met de opdracht een onderzoek in te stellen en maatregelen te nemen en daarbij de medewerking in te roe pen van de Vereniging voor Veilig Ver keer. Het resultaat is thans bekend Zo werden in de districten van de Rijkspolitie gecontroleerdLeeuwarden 10.454 met 8001 defecten. Groningen 7177 met 5203, Winschoten 4749 met 2144 en Assen 10.574 met 5114 defecten. Totaal dus 32.954 rijwielen met 20.462 defecten. Deze cijfers waren voor de gemeente Leeuwarden 2492 en514, Franeker 632 en 221, Harlingen 458 en 146, -Sneek 1681 en 397, Bolsward 680 en 223, Heerenveen 2396 en 1158, Opsterland 1541 en 877, Smallingerland 1666 en 418, Groningen 2018 en 804, Haren 729 en 390, Hoogezand Sappemeer 2026 en 1005, Veendam 1446 en 903, Winschoten 1467 en 644, Delfzijl 361 en 180, OnstWedde 2071 en 639, Vlagt- wedde 1792 en 877, Assen 597 en 603, Hoogeveen 1800 en 626, Emmen 4242 en 2112 en Meppel 1349 en 539. In totaal werden 64.398 fietsen gecon troleerd waaraan 43.738 gebreken kleef den. s'SF'®.'.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1