I BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST p- Redactie-adresM ör Chaplin’s Modern Times in het Amicitia Theater 1 Donderdag 5 januari 1956 111e jaargang no. 2 RedacteurL. KIEZEBRINK Wat brengt ons 1956 I Doorlichting gaat prima 15000 oliebollen verkocht Snoek trok visser in de vaart Gevraagdeen dienstmeisje Een grapje van Tante I’os Afgedankte kerstbomen K. Hibma overleden Geslaagd Kerknieuws Vermindering Amerikaanse hulp aan Europa Uitbreiding dienstregeling Leeuwarden-Sneek Loop bevolking Wymbritse- radeel in 1955 10.680.023 inwoners op 1 Jan. ’55 Dronk liter cognac op -Ret Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Moedige redding Lagere scholen in Amster dam beginnen om 9.15 uur L Een gevaarlijke slippartij Ds H. Visser 50 jaar predikant 3&S - w Met 101 personen verminderd. I van Staakt het vuren. Johanna Peereboom”. „Geachte Vrienden, Wij verwachten Dora dan a.s. Zaterdag. Wij zullen haar van ’t station halen. De hartelijke groeten van allen aan allen. lietstaten een pleidooi dat natuurlijk zeer slecht in de Sovjetunie is ontvangen, dan mogen we daarin ook iets zien van het geloof in de waarden der democratie, welke zo hoog in Amerika worden aan geslagen. Te Amsterdam slaagde voor het diplo ma Buitengewoon Onderwijs (Orthopae- dagogie en Kinder-psychologie) de heer Ze vertelt van de laatste patrouilledienst van een handvol dapperen, die hun har de plicht deden tot het „Staakt het vu ren” klonk. Een beklemmende grimmige oorlogsfilm, zonder valse heldenverering. Op 1 januari 1955 bestond de bevolking van Wymbritseradeel uit6069 mannen en 5909 vrouwen, totaal11978 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 146 mannen en 128 vrouwen; door ves tiging met230 mannen en 230 vrouwen totale vermeerdering376 mannen en 358 vrouwen of 734 inwoners. Zij verminderde door overlijden met 44 mannen en 44 vrouwen door vertrek met353 mannen en 394 vrouwen to tale vermindering397 mannen en 438 vrouwen of 835 inwoners. Op 1 januari 1956 bestond de bevolking uit: 6048 mannen en 5829 vrouwen, to taal 11877 inwoners. Totale vermindering21 mannen en 80 vrouwen of 101 personen. Afgeschreven wegens vertrek naar het buitenland 29 personen. Aantal voltrok ken huwelijken84. Wie een afgedankte kerstboom kwijt wilde, moest deze maar naar een adres in de Bondstraat te Eindhoven brengen. Voor iedere boom werd veertig cent be taald. Dat stond in de advertentie van een plaatselijk blad. Maar wie er met zijn boom aan de deur kwam werd weg gekeken, schrijft het Alg. Dagblad. De advertentie, zo bleek bij een onder zoek, was opgegeven door een jongeman, die op het bewuste adres ook was weg gekeken. Het was het adres van de va der van zijn aangebedene, die hem niet over de vloer wilde laten komen. Een 43-jarige boer uit Campformido (Italië) heeft, om een weddenschan te Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink 8- Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) I SNEEKER NIEUWSBLAD Wij zouden graag willen weten waar deze kaart de laatste 41 jaar heeft door gebracht en dan waarom werd hij nu nog besteld Mocht de afzendster nog in onze stad wonen en stelt zij of haar familie belang in de kaart, dan ligt die aan ons bureau te hunner beschikking. Deze film, welke zondagmiddag in het Amicitia Theater draait, is* opgenomen op de slagvelden van Korea en speelt in mei 1953, wanneer de onderhandelingen over de wapenstilstand aan de gang zijn. Wie nog eens het superieure staal van filmkunst dat Charley Chaplin's tweede geluidsfilm „Modern Times” is, wil zien, ga dezer dagen naar het Amicitia Thea ter. Chaplins optreden is zo meesterlijk, dat we hen mogen benijden, die deze film thans voor het eerst zullen zien. De oudere generatie, die haar misschien reeds eerder zag, zal met evenveel ge noegen ontdekken, hoeveel magistraal- grappige momenten er in zijn, welke zij al helemaal was vergeten. In een aan eenschakeling van verrukkelijke dwaas heid en lichte weemoed, voert Chaplin ons door het toverland van zijn verbeel ding. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 januari 1955 10.680.023 zielen. Op 1 januari 1940 was dit aantal ongeveer twee miljoen minder. Dat wil dus zeg gen, dat de bevolking in vijftien jaren met ongeveer twintig procent is toege nomen. De stijging is vooral een gevolg van het grote aantal geboorten in de naoor logse jaren. Thans zijn er per jaar nog altijd 230.000 geboorten tegenover onge veer 180.000 in de jaren voor de oorlog. Doch ook de daling van het sterfte cijfer speelt een rol. In 1946 stierven er per jaar acht mensen op de duizend en sindsdien heeft de daling zich voortge zet tot zeven per duizend. „Het gaat prima met de doorlichting” vertelde een van de ambtenaren ons he denmorgen zo tussen neus en lippen door. Want veel tijd om ons te woord te staan had hij niet. Een lange rij opge- roepenen stond n.l. in de grote zaal van het Gerechtsgebouw te wachten en ach ter de gesloten gordijnen werkte het doorlichtingsapparaat op volle toereh. Tot nu toe bedraagt het percentage, dat aan de oproep gehoor geeft, plm. 70%. Gisteren bijv, kwamen er 600 de 900 en dinsdag 300 van de 450. Van hen die niet verschenen, zijn ech ter zeer velen al doorgelicht in het be drijf waarin ze werkzaam zijn, terwijl anderen geregeld onder controle staan van het consultatiebureau voor de t.b.c.- bestrijding. Maar zij, die zonder een geldige reden verstek lieten gaan, zullen door de huis bezoekers (sters) worden bezocht t.mtin- de hen te bewegen alsnog te komen. He denavond gaan deze dames en heren er voor de eerste maal op uit. Moge hun succes evenredig zijn aan de toewijding waarmee zij en de staf in het Gerechts gebouw zich aan dit voor de volksge zondheid zo belangrijke werk geven. De heer H Boomsma, hoofd van de B.L.O.school alhier, slaagde te Amster dam voor het examen Voortgezette Vak studie B.L.O. «n DONDERDAGS FRANSE VERKIEZINGEN VOOR DE NATIONALE VERGADERING OP 2 JANUARI 1956. Te Louviers, departement de l’Eure, heeft Pierre Mendès-France, voor zitter van het Front Républicain en eerste Vice-Voorzitter van de Radicaal-Socialistische Partij, zijn stem uitgebracht. OOSTHEM. Alhier is in de ouderdom van 62 jaar plotseling overleden de heer K. Hibma. De heer Hibma was een al gemeen geziene persoonlijkheid in ons dorp en omgeving. Hij is ruim 35 jaar als timmerknecht in dienst geweest bij de heer M. Canrinus, aannemer alhier en stond bekend als een uitstekend vakman. Hij was een toegewijd bestuurslid van de Ijsver. NijezijlOosthem en een trouw lid van de chr. muziekver. „Hald Moed”. Dinsdagmorgen werd Hibma tijdens werkzaamheden in de kom van ons dorp onwel en viel neer. Toegeschoten buren brachten hem ijlings bij de heer Can- Naar Ons Noorden verneemt komt er ingaande dinsdag 10 januari a.s. een treinverbinding bij van Leeuwarden naar Sneek, nl. om 8.16 uur, behalve op za terdag, zondag en maandag. Deze trein is om 8.38 in Sneek. Hier door zijn er dan in het spitsuur tussen 8 en 9 van dinsdag tot en met vrijdag twee reisgelegenheden naar Sneek, nl. de nieuwe van 8.16 uur en de oude van 8.38 uur. De nieuwe burgemeester van Alphen en Riel, jhr. mr. J. J. SmitsVan Oyen, wil graag een dienstmeisje over de vloer hebben. Dat hebben zijn nieuwe onder danen op originele wijze vernomen. Tij dens de installatie van de nieuwe bur gervader werd deze ook toegesproken door zijn voorganger de heer L. M. C. Ancion, die ten gehore van al zijn vroe gere dorpsgenoten via een geluidsinstal latie liet weten: Inwoners van de ge meente, zorgt, dat uw burgemeester spoedig hulp in zijn gezin krijgt, zodat zijn vrouw haar man in zijn ambt vol ledig terzijde kan staanDe bloem van de gemeente weet wat haar te doen staat. De 9-jarige Willy van den Berk uit Tilburg heeft zijn redding van een zeke re verdrinkingsdood te danken aan een bijzonder moedige vrouw. Spelenderwijze was Willy te water geraakt in het Wil- helminakanaal, maar mevrouw Start uit de Tulpstraat, die gekleed in een lange bontmantel juist per fiets over de vrij hoge oprit reed en de jongen in het wa ter zag liggen, bedacht zich geen ogen blik en ging met haar bontmantel aan het water in. Zonder haar naam te wil len zeggen reed ze daarom druipend nat weg. Er is heel veel speurwerk voor no dig geweest om de naam van de moedige De oliebollenactie van „Advendo” heeft succes gehad. Er zijn 950 zakken of totaal 15000 oliebollen verkocht. A.s. maandag hopen wij de netto opbrengst te kunnen mededelen. Nu 1955 voorbij is en in alle bladen en ook via de radio ruimschoots aandacht is geschonken aan wat dat jaar voor de ontwikkeling van de buitenlandse poli tiek betékende, mogen wij ons eens af vragen wat het nieuwe jaar ons op dat gebied zal brengen. Veel is daarvan na tuurlijk niet te zeggen, want dan zouden we ons te zeer op speculatief terrein wagen, maar er is toch wel een bepaalde algemene lijn in de politieke ontwikke ling te onderkennen, welke naar wij mogen verwachten, in dit jaar zal wor den doorgetrokken. De Russen hebben steeds verwacht dat het „kapitalistische” Westen ten onder zou gaan aan inner lijke verdeeldheid en de aan hun eco nomische systeem inhaerente crises. Tot nog toe zijn ze in deze verwachting te leurgesteld, al moet men toegeven dat het Westen zeker niet op het gebied der onderlinge samenwerking en integratie heeft bereikt wat nodig zou zijn om het een ondoordringbare wapenrusting te gen alle gevaren te verschaffen. Maar nu dank zij de nieuwe atomaire wapenen waarvan de afschaffing veel meer het Oosten dan het Westen zou ten goede ko men de oorlog een al te riskant be drijf voor beide partijen schijnt te zijn geworden, omdat deze gelijk zou staan met wereldvernietiging, blijkt dat de Russen nog geenszins de bovengenoemde verwachting hebben opgegeven. Zij stu ren, zoals ter conferentie van Genève is gebleken en ook uit het Russische ver langen naar een nieuwe ontmoeting der Grote Vier zoals dat de laatste dagen is geuit door de Sovjetleiders, duidelijk aan het licht komt, aan op een bevrie zing van de verhoudingen in Europa, waarna h.i. het Westen dan wel zal weg kwijnen in eigen zorgen. Zij zelf willen dan in het bijzonder hun aandacht schen ken aan het Midden en Verre Oosten, dat zoals bekend, door het Russische op- treden, de laatste tijd sterk in het nieuws is gekomen. Deze tendenz in de Russische politiek is wellicht nooit scherper en met meer kennis van zaken getekend dan door de Canadese minister van buitenlandse za ken Lester Pea’-scn, die een bezoek aan de Sovjetunie heeft gebracht en in een rede voor de Canadese radio daarvan verslag heeft gedaan. Hij zeide o.m.„De heer Chroesjtsjef en de heer Boelganin verheelden tegenover mij hun vastbera denheid niet om onze Noordatlantische organisatie, die zij zien als een aggres- sief en anti-Sovjetblok, te verzwakken en vernietigen. Wij moeten bedenken, dat voor de Sovjetleiders vreedzaam naast elkander leven een coëxistentie betekent, waarin men met elkaar wedijvert, en dat in deze wedijver, die zij verwachten te zullen winnen, zij alleen aan hun ei gen regels gebonden zijn. Daarom was ik bereid om de heer Chroesjtsjef en de anderen te geloven, toen zij mij zeiden dat zij vrede wensen of, als U wilt, een vreedzame pauze. Behalve de dwingende reden ,dat het alternatief van oorlog uni versele vernietiging zou zijn en deze mannen zijn geen tot zelfmoord bereide Hitlers is er ook hun overtuiging (zo als de heer Chroesjtsjef eerlijk toegaf), dat in een vreedzamer internationaal kli maat de vrije volkeren de wedloop zul len verliezen, omdat zij niet de offers, die langdurige defensievoorbereidingen met zich brengen, zullen aanvaarden. Hun coalities in het bijzonder de NAVO zullen daarom uiteenvallen. Communis ten zo verzekerde men mij konden offers beter verdragen dan wij. Zij zijn harder, gedisciplineerder en hebben, wanneer het lang duurt, meer geduld dan wij. De communistische maatschap pij zou daarom in een coëxistentie, waar in de twee maatschappijen vreedzaam, doch met elkaar wedijverend naast el kaar leven, de meerdere zijn van onze kapitalistische maatschappij.” Tot zover minister Pearson. Chroesjtsjef schijnt te genover Pearson niet gewaagd te heb ben van de inspirerende werking van het gelooi in het communisme dat de Rus sische jeugd met de paplepel wordt in gegoten, doch ook dit moet men wel degelijk beschouwen als een der factoren welk in de wedijver tussen de commu nistische en democratische landen een rol meespelen. Het is een jong „geloof”, dit communisme en het wordt geken merkt door al het élan van deze jeugd. Hier in het vrije Europa hebben wij daarentegen de waarden der democratie al zo lang genoten en zijn we er zozeer aan gewend al hebben we ze in be zettingstijd zeer gemist en in dit gemis een sterke inspiratie voor het verzet ge vonden dat ze tot sleur zijn geworden. Ze zijn ons nauwelijks in vredestijd nog een inspiratie en maken ons zeker niet geneigd tot ’t brengen van zware offers om tot die eenheid van W. Europa te komen, welke zowel op politiek als economisch terrein ons een zeer sterke positie zouden kunnen verschaffen. De N.R.Crt wees er terecht op dat het er in de Ver. Staten op dit punt wat anders voorstaat. Daar is het geloof in de waarden der demo cratie ,die wij in Europa zo vanzelfspre- kc..l zijn gaan vinden, nog een voort durende inspiratie voor een politiek wel ke de Amerikaanse leiders zozeer als „alleenzaligmakend” beschouwen, dat ze ons, Europeanen wel eens irriteert, maar die juist het Amerikaanse optreden soms een element van dynamiek geeft dat het Westen zo bitter nodig heeft. Tot zover dit verkorte citaat uit de N.R.Crt. Als bijv, president Eisenhower nog in de laatste dagen van het vorig jaar vurig Om de gevaren voor kinderen op de spitsuren in het Amsterdamse verkeer te verminderen, beginnen de lagere scho len aldaar thans om 9.15 uur. Het is een proefneming. De Amerikaanse regering wil in de komende twee-en-een-half jaar de hulp aan zeventien Europese landen met een miljard dollar verminderen. Mogelijk gisteravond nog zouden de betrokken re geringen door Amerikaanse diplomatie ke vertegenwoordigers bij de O.E.E.S. van deze geleidelijke vermindering op d<r hoogte gesteld worden. De Amerikaanse uitgaven in deze ge bieden zullen verminderd worden van het huidige jaarlijkse bedrag van 2600 miljoen dollar tot 1600 miljoen dollar per 30 juni 1958. Deze bedragen hebben betrekking op alle uitgaven van de Amerikaanse re gering in deze landen economische hulpverlening in de vorm van schenkin gen, de Amerikaanse militaire bestellin gen (off-shore orders), de kosten voor de legering van Amerikaanse troepen, subsidie op de verkoop van overtollige zuivelprodukten en de bouw van huizen en andere bouwwerken. De raming van de uitgaven is gebaseerd op de mening dat de Verenigde Staten in West-Europa de huidige sterkte van de Amerikaanse troepen, gelijk aan zes divisies, zullen handhaven. De vermindering van de Amerikaanse uitgaven met vierhonderd a vijfhonderd miljoen dollar per jaar zal 1 juli van dit jaar ingaan. Het meest zal bezuinigd worden op het bedrag, dat in Europese landen uitgegeven wordt voor militair materiaal, dat nodig is voor de opbouw van de strijdkrachten van de Navo. Advertentieprijs 15 et. par num. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Woensdagmorgen begon de auto van de heer C. de Wit uit Santpoort, die door diens echtgenote werd bestuurd, tenge volge van het gladde wegdek op het Hoogend te slippen. Dank zij de matige snelheid, bleef de wagen, die recht op het water afreed, halverwege op de wal hangen. Maar bij de poging de wagen te verlaten, die juist tussen het daar ge plaatste hek en een lichtmast door schoot, raakte de heer de Wit bekneld en brak hij een sleutelbeen. Zijn echtgenote - kwam er met de schrik af. De auto, die enige schade heeft opgelopen, werd la tei’ met behulp van een kraanwagen op de wal getrokken. De hartstochtelijke sportvisser R. Kiestra te Harlingen heeft het nieuwe jaar goed ingezet. In de Dijkvaart nabij Zurich verschalkte hij achtereenvolgens een snoek van 7, 9 en een van negentien pond. Het laatste exemplaar trok de heer Kiestra in de vaart, maar deze liet zijn prooi niet los. (L.C.) DEERSUM. Zaterdag 7 januari a.s. viert ds H. Visser te ’s-Gravenhage zijn gou den ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Ds Visser werd op 7 februari 1880 in de Hervormde pastorie I van Schoondijke in Zeeuws Vlaanderen geboren, bezocht het stedelijk gymna sium te Sneek (zijn vader was in die dagen predikant te Deersum) en studeer de vervolgens aan de rijks universiteit te Leiden. Nadat kand. Visser in 1905 door het provinciaal kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij begin 1906 door zijn vader te Hoogwoud in Noord-Holland in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris ach tereenvolgens nog te Oosthuizen, Hee- renveen, Arum en op 25 januari 1920 deed hij zijn intree in zijn vijfde en laatste gemeente Terborg, welke hij diende tot 1 april 1946, toen hem op 65- jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich toen metterwoon te ’s-Gravenhage, waar hij nog steeds voor ganger is van de afdeling Loosduinen van de Vereniging van vrijzinnig her vormden. Intussen zal men moeten afwachten of deze niet te miskennen idealistische in stelling van het Amerikaanse volk, op gewassen zal zijn tegen die andere even eens onmiskenbare karakter-eigenschap van dat zelfde volk, de materialistische. We zullen vermoedelijk dit jaar daarover nader uitsluitsel krijgen als het Congres ’t nieuwe hulpprogramma voor de bond genoten en de Aziatische landen het laatste ter concurrentie met Rusland te behandelen krijgt. Vele congresleden zullen in dit verkiezingsjaar waarschijn lijk de reactie der kiezers vrezen, als zij zich achter dit programma scharen, want die kiezers eisen in de eerste plaats be lastingverlaging. Een belangrijk deel der laatste schijnt niet veel meer te voelen voor hulp aan het buitenland omdat deze niet als het oorspronkelijke Marshall- hulpplan slechts tijdelijk, doch blijvend schijnt te zullen moeten worden. Zoals bekend is, kunnen de Europese bondge noten, inzonderheid de kleine, hun nieuw bewapenirgsprogramma niet op peil hou den, zonder Amerikaanse bijstand en de economische hulp aan de Aziatische lan den zal er ook ene van zeer lange ter mijn moeten zijn. Daarom achten be voegde commentatoren ook meri- kaanse het zeer de vraag of het Con gres het nieuwe steunplan zonder meer zal accepteren. Dit jaar zal ook overigens van beslissende betekenis voor de hou ding van Amerika in de buitenlandse politiek kunnen worden, omdat als pre sident Eisenhower zich niet weer be schikbaar zou stellen als candidaat er zijn trouwens geruchten dat hij het wèl zal doen de mogelijkheid aanwezig is dat senator Knowland de candidaat der republikeinen zal worden. Deze is op het gebied der buitenlandse politiek voor geen compromis te vinden. Hij is bijv, een volstrekt tegenstander van de toe lating van rood China tot de V.N., zou waarschijnlijk in ruil voor economische hulp aan de Vrije Aziatische staten op- geving van hun neutrale houding eisen en even waarschijnlijk Japan weer een grotere rol in de Aziatische wereld wil len laten spelen om er het machtseven wicht te handhaven. Allemaal vraagstuk ken waarover in het Westen lang niet gelijk wordt gedacht. Nu is het nog niet zeker dat de republikeinse partij bij de presidentsverkiezingen zal winnen als Eisenhower haar candidaat niet zal zijn, maar de conclusie is toch niet gewaagd dat 1956 voor de richting der Amerikaan se buitenlandse politiek een zeer belang rijk jaar zal zijn. Op een der eerste dagen van maart 1914 werd in Sneek door de familie Peereboom een prentbriefkaart gepost. Deze kaart is pas aan het einde van het jaar 1955 eindelijk terecht gekomen op het vermelde Noordvliet te Leeuwarden. Wel bij een Brouwer, maar niet bij de geadresseerde H. G. Brouwer, toendes tij ds een aannemer aldaar. De kaart is een uitgave van R. v. d. Meulen en ver toont de Stationsweg in die jaren, een smalle, haast onbebouwde weg tussen twee rijen bomen. Op het witte gedeelte, eveneens aan de voorzijde staat geschre ven Waar Rusland er op rekent dat het Westen en speciaal W. Europa aan eigen kwalen zal te gronde gaan, en blijvende hulp van Amerika aan de W. Europese staten op z’n minst genomen onzeker is, lig’ de taak van deze staten voor de hand. Ze zullen ondanks alle verschillen en moeilijkheden er alles op moeten zet ten tot integratie, tot een eenheid te ko men. Niet alleen politiek, maar ook eco nomisch zullen ze dan een krachtig blok vormen, beter bestand tegen de stormen welke los kunnen breken, dan wanneer deze staten los van elkaar blijven staan. Men kan echter niet zeggen dat de voor uitzichten voor integratie bepaald gun stig zijn, ondanks het feit dat wat de in tegratie van de Beneluxlanden betreft vorderingen zijn gemaakt, en in 1956 verdere stappen daartoe worden ver wacht. Maar we zien Engeland zich nog altijd afzijdig houden van het streven naar integratie, W. Duitsland streeft op zo’n gewichtig punt als de ontwikkeling der atoom-energie naar zelfstandigheid inplaats van naar samenwerking met an dere landen, en juist op dit terrein zou een forse stap in de richting der inte gratie kunnen worden gedaan. En dan hebben we Frankrijk, dat door moeilijk heden in zijn overzeese gebieden en zwakke kabinetten verhinderd wordt de rol in W. Europa te spelen welke het toekomt en waardoor ook in W. Duits land de neiging naar integratie zou wor den aangemoedigd. De uitslag van de Franse verkiezingen is zoals verwacht werd. Uiterst links, de communisten, heeft aanmerkelijk meer zetels dan in het vorige parlement gekregen ofschoon het in verhouding niet meer stemmen kreeg. Maar omdat in veel minder de partementen dan bij de vorigeverkie zingen, de middenpartijen lijstverbindin- gen hadden aangegaan, waardoor deze destijds alle zetels in zo’n departement konden veroveren, konden de commu nisten nu 150 zetels verwerven. Uiterst rechts, de Poujadisten, voorstanders van belastinghervorming, maar met fascisti sche inslag, kreeg met 50 zetels meer dan men van deze nieuwe partij verwachtte. Tussen deze beide uitersten liggen dan de gematigd rechtse groeperingen, waar van men als leider de tegenwoordige premier Faure kan beschouwen, die 180 zetels kregen, en de gematigd linkse, leider Mendes France, die met 157 zetels uit de bus kwamen. Een enkele blik op deze cijfers is voldoende om te constate ren dat de middengroeperingen tot een coalitie zullen moeten komen om Frank rijk een regering te verschaffen en dat dit opnieuw een vrij machteloze regering zal zijn, omdat een principiële politiek zal moeten worden prijsgegeven terwille van een compromis en omdat zowel de linkse als rechtse groepering elk weer uit zoveel partijen en partijtjes bestaat dat zowel zij zelve als een coalitie elk moment uit elkaar kan vallen. Frankrijk, waar een gezond parlementair stelsel tot het verleden schijnt te behoren, en het gehele Westen gaan daarom niet in opgewekte stemming 1956 in, te meer niet nu er spoedig tussen Parijs en Bonn onderhandeld zal moeten worden over het lot van het Saargebied. De nieuwe regering van Saarland is in handen van de pro-Duitse partijen, zij zal direct in het Saarlandse parlement de kwestie van een volksstemming aan de orde stel len. Dat parlement zal dit voorstel ver moedelijk wel aannemen, en dat zou waarschijnlijk ’n besluit tot aansluiting bij W. Duitsland tot gevolg hebben. Dat kan echter niet zonder goedkeuring van de W. Europese Unie en dus ook van Frank rijk. Tussen Bonn en Parijs zal spoedig over deze kwestie moeten worden over legd en dan zal blijken of Saarland een I bindend dan wel een ontbindend element I in de W. Europese samenwerking zai I worden. Rusland geknechte Oost Europese satel- Neede (Gid.) Ds J. Bokhove te Rauwerd. winnen, een liter cognac opgedronken. Hij stierf korte tijd later. S. Hulzenga te Woerden, vroeger te Sneek en Heeg. rinus binnen, waar hij na aankomst spoe dig overleed. vrouw te weten te komen, meldt het Alg. Dagblad.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1