De Nederlands-lndonesische f besprekingen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST E.T.I.F. tien jaar Hengelo kon niet naast W.V.C. komen Buurt- en Speeltuinver. Maple Leaf vierde haar tweede lustrum „Friesch Grondbezit” wil afschaffing van de Grond vermogens- en Registratiebelasting Maandag 9 januari 1956 111e jaargang no. 3 Redacteur: L. KIEZEBRINK Oliebollenactie Advendo Intrede cand. W. Dekker De zachte winter Inwonertal van Ijlst liep 22 vooruit Jongen doodde dronken vader Goed idee van Deersumer werd beloond Prins Bernhard naar de Ver. Staten V rouwenbijeenkomst A.N.M.B. Ongelukken in Friesland Geslaagd Inbraak te Nijemirdum Rode Kruis in Friesland KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Friese Voetbalbond Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD De zaak Jungschlager Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Oudste inwoonster van Wymbritseradeel overleden Vrijspraak voor Eskimo die vader doodde Amateurvoetbal Sneker teams voor V olleybaltournooi Scapino-ballet in Amicitia Onverwachte nederlaag van Sneek Goed werk van de Scheids rechters Veren. Sneek e.o. Uitslagen Betaald Voetbal I Achilles twee wedstrijden in 1-2. Registratiebelasting zijn verkapte o.a. o het Wie vond een gouden ring in een oliebol Te St. Jacobi Parochie is het bejaarde echtpaar D. Bouma door kolendampver giftiging om het leven gekomen, de man was 81, de vrouw 78 jaar. Te Witmarsum is de 16-jarige D. J. Terpstra uit Harlingen, werkzaam bij de verbouwing van de zuivelfabriek, door kortsluiting in een looplamp, terwijl hij op een natte vloer stond, gedood. IJLST. Candidaat W. Dekker te An- dijk (Oost), die het beroep naar de Geref. kerk alhier aannam, is voornemens op zondag 26 februari zijn intrede te doen. 8 4 2 Te Amsterdam slaagde voor het diplo ma Buitengewoon Lager Onderwijs, de heer P. Andela te Dordrecht, vroeger te Sneek. Bij de slager W. v. d. Weerd te Nge- mirdum is ’s nachts ingebroken en een geldkistje inhoudende f 2000.gestolen. De politie zet het onderzoek, dat tot nog toe geen resultaat opleverde, voort. Het Rode Kruis in Friesland heelt in 1955 door zijn propaganda-filmvoorstel- lingen 4247 nieuwe leden gewonnen. Redactie-adres 13 18 13 17 12 16 13 16 13 15 13 14 12 12 9 8 4 Zaterdag 7 Januari. 3e klas C: ONS 3—1 JVC 3 2—8. W.Z.S. R.E.S. De Kooi Verschijn» MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor, GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD W.A.V.V. Sneek Quick ’20 W.V.V. in een vicieuze cirkel wenteltde in dustrialisatie is afhankelijk van het wo- ningcontingent en de bepaling van dit woningcontingent is weer afhankelijk van de migratie. Het vertrek van arbei ders kan voor Friesland fatale gevolgen hebben. Een Eskimo, Allen Kaotok uit Noord- Canada, die zijn vader had doodgescho ten, is vrijgesproken van moord. Zijn daad werd in overeenstemming geacht met een eeuwenoude Eskimo- gewoonte om zich te ontdoen van de ouden en de zieken, als zij tot last wer den. Tijdens de rechtzitting kwam aan het licht, dat de man in zijn rug was geschoten, terwijl hij zich op het ijs be vond. Kaotok bracht naar voren, dat hij slechts zijn vader had geholpen om zelfmoord te plegen. De Registratiebelasting drukt vrijwel alleen op de agrarische sector. Bij verkoop van aandelen be hoeft deze belasting niet te worden be taald. Het is dus eveneens een verkapte en daardoor onrechtvaardige belasting. Daarom zouden de landbouworganisaties er ook meer op moeten timmeren al deze onbillijkheden, die inzonderheid op de agrarische sector drukken, afgeschaft te krijgen, zo besloot de heer Swierstra zijn rede, die met grote aandacht be luisterd werd. Na de pauze beantwoordde hij nog een In het huishoudelijk gedeelte, dat aan de inleiding voorafging, werd de heer P. Kramer, die periodiek aftrad, by accla matie herkozen. Deze dankte aan het slot van de ver gadering de heer Swierstra voor zijn rede, waarna hij met een opwekkend woord de vergadering sloot. Vrijdagochtend zijn te Djakarta de eerste der uit Nederland overgekomen getuigen a décharge in de zaak t'gen de waren de pensionhouder J. Pantus uit Maas tricht, de procuratiehouder van de Am- sterdamsche Bank in Maastricht de heer E. J. Bertin en de kapitein van de K.P.M. de heer Evert de Vries, die met verlof in Nederland was en tijdens dat verlof in Sneek woont. Alle drie legden ver klaringen af, waaruit bleek dat Jung schlager niet had kunnen zijn op de door getuigen a charge genoemde plaatsen op de momenten door dezen genoemd. Deze drie getuigen konden, na hun ver klaring afgelegd te hebben, weer naar Nederland terugkeren. Dat voelen we direct, aldus de voor-groot aantal vragen, waarbij hij aantoonde, dat het moeilijk is een vast van De anderen een groot aantal waardevolle prijzen was aangeboden. Er heerste een zeer prettige stemming. De heer van Gunst bracht na afloop de toneelgroep hartelijk dank evenals aan allen die had den medegewerkt tot het welslagen van deze avond. De muzikale omlijsting was tot in de puntjes verzorgd door het ge zelschap Joh. Bok en de toneelaankle- ding door Fa. H. Brenninkmeijer zonen. Al met al een zeer geslaagde avond, waarop bestuur en leden met grote vol doening terug kunnen zien. 13 13 12 12 14 12 Black Boys 14 D.O.G. Bergum IJLST. De heer IJ. T. Nooitgedagt al hier vond zes eendeneieren. Wel een hoge uitzondering in deze tijd van het jaar. •n DONDERDAGS Voor de garanties voor de concessies met een langere looptijd echter zouden de In donesiërs bereid zijn afzonderlijke ga ranties te geven. 2. Geschillenregeling: In de overeen komst voor de garanties met betrekking tot de concessies met een langere loop tijd zou een arbitrageregeling kunnen worden opgenomen, die niet afwijkt van de regelingen in andere soortgelijke in ternationale overeenkomsten. Een moei lijkheid daarbij is zeker, dat Indonesië in tegensteling tot ons land zich nog niet op de voorgeschreven wijze heeft verplicht, zich aan een uitspraak van het Internationale Gerechtshof te Den Haag te onderwerpen. Het toezeg- Prins Bernhard zal op 10 januari voor korte tijd naar de Verenigde Staten ver trekken. Na een verblijf van enkele da gen in New York, voor besprekingen met Amerikaanse deelnemers aan de onder zijn presidium gehouden confercn- i ties, zal de Prins in Los Angeles de Douglas- en Lockheed vliegtuigfabrieken bezoeken, om vervolgens enige dagen in Texas door te brengen. Via Washington keert prins Bernhard tegen het einde van de maand naar Nederland terug. Het was voor voorzitter J. H. Meijer naar hij zei, een bijzonder aangename taak dat hij donderdag zo veel belang stellenden welkom kon heten op de door de Scheidsrechtersvereniging Sneek e.o. georganiseerde avond, waarin de film strips van de C.O.V.S. die in Engeland zijn gemaakt, werden vertoond. Voor deze avond waren ook uitgenodigd al de Voetbalverenigingen in de Zuidwest hoek, die zonder uitzondering allen do nateur zjjn van de Scheidsrechtersvereni ging. Aanwezig waren afgevaardigden van WZS, LSC, Black Boys, ONS, HJSC, Heeg, IJVC en Workum alsmede de heer Stam, bestuurslid van de KNVB afd. Friesland. De 26 filmstrips welke duide lijk laten zien wat niet en wat wel is toegestaan, werden met aandacht ge volgd, en de discussie die er over ont stond, was zeer prettig. De heer G. Eeden, H.B.lid van de C.O.V.S. die de toelichting verzorgde, deed dat ook op uitstekende wijze en ’t was dan ook met aller instemming dat de voorzitter hem daarvoor een kleine attentie overhandig de. De heer P. Hartkamp werd eveneens een woord van hartelijke dank gebracht voor de vlotte wijze waarop hij alles liet verlopen. Namens alle aanwezigen dankte de heer Stam de Scheidsrechters vereniging voor ’t gebodene. Een scheids rechter moet wel heel veel liefde voor zijn sport hebben om er iedere zaterdag en zondag weer op uit te trekken, aldus spreker. Want dat zijn taak moeilijk is, werd hier duidelijk aangetoond. Daarom eigenlijk zou voor deze avond de grots zaal van Amicitia nodig en geheel met spelers en publiek gevuld geweest mo*. ten zijn. Want voor deze zeer grote gro»> pen valt er nog heel veel te leren. De heer Stam wekte daarom het be stuur van de vereniging op door te gaan met zijn mooie leerzame en opvoedende taak. In februari bestaat het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland 10 jaar. Tijdens een gecombineerde verga dering van Raad van Bijstand en het Algemeen Bestuur van deze stichting heeft de voorzitter dr R. Kuperus naar aanleiding van dit feit een redevoering gehouden, waarin hij met name over de in deze 10 jaar bereikte industrialisatie zijn grote voldoening uitsprak. In 1930 werkten ongeveer 11.000 personen in de Friese industrie, nu 23.000, in geheel Ne derland groeide sinds 1947 de industrie met 27%, in Friesland met 39%. Is vooral de groei in oostelijk Friesland opvallend, ook in steden als Leeuwarden en Sneek is de groei voorspoedig. Zeer gelukkig is het dat de industrialisatie zich meer gaat spreiden door de vestiging van een aan tal scheepswerven in de Z.W.hoek. Ge zegd mag worden dat het Etif zich heeft kunnen ontwikkelen tot de economische adviseur van provincie, gemeente en be drijfsleven. Spr. constateerde overigens met enige bezorgdheid dat de groei der industrie langzamer wordt, voor 1955 zal mogelijkerwijs het gewenste doel, elk jaar 1000 man meer plaats te verschaf fen in de Friese industrie nog gehaald worden, ook dank zij de vestiging van enige nieuwe industrieën, zoals er ook in 1956 nog zeker een viertal zijn te verwachten, o.a. een scheepswerf van de heer A. v. Nugteren te Sneek. Spr. meen de ook de oorzaak te kunnen aanwijzen van de verminderde groei der Friese in dustrie, n.l.het wegzuigen van arbeids krachten. Op grond van een enquête kan worden aangenomen, dat jaarlijks meer dan 1000 vakbekwame arbeiders de Friese industrie verlaten, omdat ze el ders een woning kunnen krijgen, die him in Friesland niet wordt verstrekt. De voorzitter ging uitvoerig in op de dis cussies over dit onderwerp, maar kon het niet anders zien, dan dat Friesland Dubbele rijwieltas, F. Fortuin, Oost- hem; wollen handschoen, A. Gaastra, Hommerts; autospiegel, Wmr. I. Rijks- pol. J. Boersma, Jutrijp; benzinedop (motor), Gr.Cmdt, Rijkspol. te Sneek; doublé damesring, Postcomm. Rijkspol. te Oudega (W.); zakkam met étui, idem; glacé handschoen, Wmr. I. Rijkspol. J. Boersma, Jutrijp; paar laarzen, T. Dijk stra, Jutrijp; sjaal, idem; gouden trouw ring, Postc. Rijkspol. te Hommerts; mapje Zijlstra’s waardebonnen, van der Wensch, Nijezijl; paar glacé handschoe nen, S. O. de Vries, Zevenpelsen, Ijlst; rubber tuinslang, J. de Boer, Oppedijk- straat, IJlst; glacé dameshandschoen, Joh. Rooks, Galamagracht, IJlst, criterium voor de verkoopwaarde onroerende goederen aan te geven, gebruikswaarde is voor de een groter dan voor de ander. De vele lasten welke op de eigendommen drukken, kunnen niet voldoende in de pachtprijzen wor den verdisconteerd, omdat daarin dooi de maatregelen van de overheid geen voldoende speling zit. Daar kunnen de Grondkamers ook niets aan veranderen. De oudste inwoonster van Wymbritse radeel, de 98-jarige weduwe A. Tjalsma Haagsma is overleden. Zij woonde de laatste tijd in bij haar schoonzoon en dochter, het echtpaar H. P. de Boer Tjalsma te Nijland. L.C. De bewoners van de Leeuwarderweg en omliggende straten hebben Donder dagavond in Amicitia het tienjarig be staan van hun vereniging „Maple Leaf” op feestelijke wijze gevierd. De belang stelling voor deze avond was zeer groot. In een kort openingswoord van de voor zitter, de heer H. van Gunst, die even stil stond bij de oprichting der vereni ging, liet hij de belangrijkste punten in de afgelopen tien jaren de revue pas seren. Zo het planten van een esdoorn boom aan de lepenlaan als herinnering aan de Canadese bevrijders, van wier re gering de vereniging in 1949 een „Maple vlag” mocht ontvangen, het oprichten van een kinderspeeltuin waarin de klei nen des zomers naar hartelust kunnen ravotten. Nadat de voorzitter allen een prettige avond had toegewenst, ging het doek open voor de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „De kinderen van Eduard”, door de toneelvereniging „T.O.G.” van Leeuwarden. Dit stuk is te dezer stede reeds eerder door het be roepstoneel opgevoerd, zodat we ons ont slagen achten van de taak hier de inhoud te vermelden. We volstaan met te ver melden dat T.O.G. dit blijspel uitstekend over het voetlicht bracht. Er werd vlot gespeeld en ’t publiek was zeer gul met applaus. In de pauze had er een ver loting plaats, waarvoor door de bewo ners van genoemde straten zowel als gen van Indonesië om dit alsnog te doen lijkt dan ook noodzakelijk om de Neder landse instemming hiermee te verkrij gen. 3. Nieuw Guinea: Indonesië zou ver langen, dat Nederland ook in de toe komst de mogelijkheid openhoudt te pra ten over dit gebied met de erkenning, dat beide landen zich „hun standpunt over de souvereiniteit voorbehouden”. De Nederlandse delegatie zou tegen een soortgelijke formulering geen be zwaar hebben, maar de beslissing hebben overgelaten aan Den Haag. Door de heer L. Nieuwenhuyse, direc teur van de N.V. Philips te Drachten, is aan de heer W. Postma te Deersum een prijs van f 600.plus een ideeën-insigne uitgereikt voor het beste idee, dat in 1955 door het personeel in de daartoe be stemde ideeënbus is gedeponeerd. De heer Postma is onderhoudsmonteur in de mechanische afdeling. Het idee be treft de vereenvoudiging van de construc tie van een machine, die daardoor veel minder onderhoud zal vragen. Ad verten tieprij» 15 et. por mja. Bij contract (handehadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per port f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. le klas B: Sneek—WAVV ZwaagwesteindeHengelo 11. 3e klas A: De KooiBlack Boys 50. Res. 2e klas A: Harlingen 2Sneek 2 1—3. De Sneker volleybalteams voor stedentournooi, dat op 14 januari a.s. gehouden wordt in „Ons Gebouw”, zijn samengesteld uit de volgende speelsters en spelers: Dames: J. Bok en R. Melchior (SVC), W. Zondervan (TGP), G. Teen- sma, A. Bootsma en L. v. d. Poel (RK VC), J. Feddema (UD). Heren: J. Kan, B. Lodewijk en J. Koopmans (TGP), H. Noorman (VIOS), D. Berg (NOH), P. Jasper (Sneek) en J. P. Dijkstra (UD). Wij verwijzen even naar de adverten tie van de directie van het Amicitia theater in Hit verschijnen bij de uitvoering door het Scapino-ballet onder auspiciën van Kunst aan Allen. Zoals bekend is de zaal uitverkocht. De ingebruikneming van de nieuwe vestiaires zal wat meer tijd dan gewoonlijk bij de garderobe nemen het personeel moet daar immers eerst even op ingesteld zijn en opdat de uitvoering tijdig kan beginnen is het dus gewenst dat het publiek vroeg aan wezig is. het gedrang, maar de zwartjes moeten nog geducht oppassen. Wel staan ze vijf punten op Bergum voor, maar ze speel- De Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond afd. Sneek hield vrijdagavond een vrouwen bijeenkomst. Na een kort openingswoord van voorzitter Tj. Lichthart, waarin hij tevens de vertegenwoordigster v. d. NVV- vrouwenbond welkom heette en met een enkel voorbeeld het verschil in strijd- methode der vakorganisatie^ JjgyphU/t was het woord uit een zette waarom ook de vrouw in de vakbeweging thuis hoort. Zij vond een aandachtig gehoor. Daarna droeg Cor van Beek uit Amsterdam „De Gouden Rael” van Jan Mens voor. De kostelijke Am sterdamse humor rond dit kroegje, waar in men een juist beeld krijgt van de ver houdingen rond 1900 werd op uitstekende wijze vertolkt. Onder het genot van een kop koffie, vertelde hij de verdere ge schiedenis ,die zich rond de hoofdper sonen uit dit verhaal afspeelt. Verder bracht de heer van Beek nog werk van Carmiggelt, Anna BoudierBakker, An nie Smidt en een kostelijke Brabantse voordracht. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter hem voor dat alles harte lijk dank, wat door alle aanwezigen met applaus werd onderstreept, en sprak hij tevens de hoop uit dat deze veelzijdige kunstenaar spoedig nog eens in Sneek terug komt. Aan mej. Weidema werden bloemen aangeboden. Als extra toegift gaf Cor van Beek toen nog een voor dracht over het bezoek van de koningin van Sheba aan koning Salomo, zodat het ruim half twaalf was, voor ieder vol daan huiswaarts keerde. Het bezoek was niet groot, maar van de aanwezigen ga ven velen zich op als lid van de NVV- vrouwei.bond. Grnndhp.la^t.intr. en Registratiebelasting zijn verkapte worden belast. De landbouworganisat et i aren dubbeI pn dus ten onrechte meren deze onbillijke belastingen, die inzonuerueia drukken, afgeschaft te krygen. Dit betoogde de heer H. Swierstra, algemeen secretaris van „Het Friesch Grondbezit”, Zaterdagmorgen in de vergadering van de afdeling SneekWym britseradeel, die goed bezocht was en waarin voorzitter P. Kramer een recent tastbaar resultaat van de actie der organisatie naar voren bracht. Liet ingang van dit jaar is er een derde deel van de grondbelasting af gegaan. GENEVE, 8 jan. Het tweede stadium van de Nederlands-lndonesische confe rentie is achter de rug en het is moeilijk te voorspellen, hoeveel tyd er nog nodig zal zjjn om deze wel bijzonder ongebruikelijk verlopende besprekingen de finitief af te sluiten. Welke de vooruitzichten ook zijn, één ding is zeker: de afgelopen dagen zijn in grote mate beslissend geweest. Men schrjjft ons: Oudejaarsdag hield het Tamboer- en Pypercorps van „Advendo” zijn oliebol- len-actie. Van de zijde van het bestuur j,... -.j j-, "2’- een eroot succes is geworden. Ruim l&uuv unvuu.- len werden gebakken en wat belangrij- ker is ook verkocht. Het Sneker publiek toonde zich zeer spontaan en deze spon taneïteit geeft het T. en P.-corps de moed vol vertrouwen verder te gaan. Nog een reden van het succes was wel de uitstekende kwaliteit van de oliebol len. Maar hoe kon het ook anders, want de naam Lageveen garandeert kwali teit. Wij zijn Lageveen dan ook zeer dankbaar voor deze spontane en geheel belangloze medewerking. Zelfs heeft het hem goud gekost. De trouwring van La geveen is in het beslag gevallen en ge bakken in een of andere oliebol. Natuur lijk was dit niet de bedoeling en de vin der wordt dan ook verzocht deze by H. Lageveen, Koopmansgracht, terug te willen bezorgen. Maar niet alleen van de zijde van La geveen werd een spontane medewerking ondervonden, ook van diverse firma’s uit onze stad. Zoals de heer Olij die gra tis kantoor-ruirate beschikbaar stelde, de heer Visser, Leeuwenburg, die gratis een typemachine in bruikleen afstond en papier leverde, Wouda’s meelfabrieken die voor ’t meel zorgden, fa. Boersma en Rentier voor olie, fa. Faber voor Buta- gas en de heer J. de Vries voor de raam biljetten en nog vele anderen die wij niet allemaal kunnen noemen. Al deze mensen stelden graag het T. en P.-corps in de gelegenheid een zo groot mogelijke winst te maken. Men is daar uitermate dankbaar voor. Het Pijpercorps stelt tegenover een dergelijke spontaneïteit een Pijpersdag, die Hemelvaartsdag zal worden gehouden en waaraan deelnemen pl.m. 2000 tamboers, pijpers en hoorn blazers uit het gehele land. De bevolking der gemeente IJlst be stond op 1 januari 1956 uit 1505 inwo ners, nl. 770 mannen en 735 vrouwen. Op 1 januari 1955 waren deze aantallen respectievelijk 1483, van wie 762 mannen en 721 vrouwen. In het jaar 1955 vestigden zich in deze gemeente 94 personen, nl. 48 mannen en 46 vrouwen, terwijl 97 personen vertrok ken, nl. 53 mannen en 44 vrouwen. (On der de vertrokken personen zjjn begre pen wegens emigratie 5 personen, 2 mannen en 3 vrouwen naar V.S.A.) Geboren werden 35 (18 jongens en 17 meisjes), terwijl 10 personen overleden (5 vrouwen en 5 mannen). Aantal huwelijken 7. Geen echtscheidingen. den ook twee wedstrijden meer. Olyphia M.S.C. Harlingen G.A.V.C. Steenwijk Jubbega In de reserve klassen kwam alleen Sneek 2 binnen de lynen. De withemden namen in de returnwedstryd tegen Har lingen 2 met 31 revanche van de op eigen veld geleden 2—1 nederlaag. Een uitstekende prestatie. 11 16 12 16 11 15 Zw.w.einde 12 14 11 13 Arnh. Boys 11 13 Slechts de lagere afdelingen. Ook in de lagere afdelingen kwam vrywel niets van het programma te recht. In de derde klas ging alleen De Kooi—Black Boys door. Het werd een grote teleurstelling voor onze stadgeno ten, want zij verloren met niet minder dan 50. De Jousters zijn nu aardig uit De beide delegaties zijn er in geslaagd deze week een bijna zeker lijkende im passe af te wenden en de vraag of dit zal kunnen leiden tot een succesvolle be ëindiging van het gesprek hangt nu af van de beslissingen van de regeringen. Voorzover over een afgerond beeld van de besprekingen van de laatste dagen kan worden gesproken de bevestiging daarvan is niet te krijgen staat het er nu als volgt voor: 1. Herziening van de financieel-eco- nomische overeenkomst. De kwestie van de garanties voor Nederlandse investe ringen in Indonesië zou worden gesplitst in die voor concessies voor korte en voor langere looptijd, De concessie met een kortere looptijd de tijd daarvoor zou nog een punt van onderhandelen zyn zou Nederland eventueel willen overla ten aan de regelingen, die in de toe komstige Indonesische wetgeving over buitenlandse investeringen zijn vervat. hëë7°J^gschïëgêr Cgehom-d.“ Het uai voeien we uuecL, aiuus ue vuvi- zitter. Er zijn echter nog meer successen behaald die men niet zo direct ziet. Daarom verwonderde hij zich er over, dat nog zovele grotere grondbezitters niet bij de organisatie zijn aangesloten. De kleine eigenaren (met minder dan 5 ha), die het grootste deel van het leden tal vormen, zien hun belangen heel wat beter in. De heer Swierstra stond uitvoeriger stil bij de verlaging, die voor de gebouw de eigendommen 37 en voor de onge bouwde 29 bedraagt. Gemiddeld dus een derde deel. Dit is geruisloos gegaan, hoewel het veel moeite heeft gekost, maar het is voor ons zeer belangrijk, al dus spr. Het principe is gewonnen en daardoor zijn we al een heel eind op de goede weg. Met voorbeelden (verhoging grondbe- Hengelo’s poging op de eerste compe- titiedag in het nieuwe jaar naast kop loper WVC te komen is niet gelukt. Het moest een kostbaar punt afstaan aan Zwaagwesteinde, dat door deze halve winst wel een plaatsje op de ranglijst steeg, maar toch te ver achter is om nog gevaarlijk te worden. Door het slechte weer beperkte de oogst zich in deze afdeling tot slechts twee wedstrijden, want verder was al leen het Sneek-veld bespeelbaar. In het treffen SneekWAVV maak ten de spelers en toeschouwers weer eens kennis met het ongewisse van het voetbalspel. De ene stormloop na de an dere van de veel sterker, maar erg on productief spelende Snekers rolde op het overigens prima verdedigde WAW-doel aan en dan, bij een 11 stand, in de laatste minuten plotseling een goede aanval van de gasten, besloten met een doelpunt. Het was een sneu geval voor onze stadgenoten, die echter na deze wed strijd wel zullen terugkomen van het op stellen van Bouma op de linksbuiten plaats. O.i. was dit geen gelukkige be slissing. W.V.C. Robur Hengelo lasting, straatbelasting, waterschaps lasten, zeedrjklasten, renteverlaging enz.) stelde hy vast, dat de eigenaren steeds meer gedrukt worden. De verlaging van de grondbelasting is dus geenszins een bevoordeling van de grondeigenaren. Deze belasting, die in de Franse tijd werd ingevoerd, omdat er toen nog geen inkomstenbelasting was, is nu onbillijk. Het is een dubbele heffing. Zelfs moeten de eigenaren zes-, zevenmaal betalen voor het zelfde hoekje grond. Met het invoeren van de ink.belasting was de noodzaak van de grondbelasting vervallen. Ze had toen moeten worden afgeschaft, maar dat gebeurde niet. Deze grote fout is altijd blijven bestaan. De Vermogensbelasting werd om twee redenen ingevoerd. De eerste was, dat de grondeigenaar wel wat van zyn inkomsten zou verzwijgen, de tweede dat hij door zijn bezittingen een groter draagkracht heeft. Het eerste argument is vervallen. De belastinginspectie kan de inkomsten te genwoordig zeer goed nagaan. En de draagkracht van de vermogenbezitter is door de verlaging van de rente en de waardevermindering van de gulden steeds geringer geworden, waar vooral de kleine man geweldig onder lydt. Dat argument heeft derhalve ook zijn waarde verloren. Ook de Vermogensbelasting heeft daarom zijn tijd gehad. Gelukkig zyn veel kleine bezitters nu reeds vrij gesteld, maar algehele afschaffing blijft noodzakelijk. 12 12 12 11 10 10 10 Muntendam 11 Veelerveen 11 Hoofdklas A: StormvogelsAjax 22, ADONOAD 20, Excelsior HVC 4—1, Fortuna ’54—EBOH 1—1, Roda SportVitesse 4—2, Limburgia Sparta 5—3, DOS—NAC 02. Hoofdklas B: SVVEDO 20, DFC Elinkwijk 1—2, Feijenoord—GVAV 51, De GraafschapRapid JC 1—1, Sp.cl. EnschedéSittardia 61, Alk maarPSV 32, De Volewijckers BW 1—2. Ie klas A: RBC—DWS 0—1, Xerxes Heerenveen 50, ROH—PEC 3—4, Ensched. BoysVSV 12. le klas B: Baronie—ONA 2—1, Leeu warden—’t Gooi 7—2, Haarlem—HDVS 2—2. le klas C: HilversumZeist 22, UVS—Tubantia 2—3, KFC—DHC 5—1, Fortuna VI.—DOSKO 3—3, Volendam— Oosterparkers 42. OP CYPRUS Bij het doorzoeken van een dorp op Cyprus door het Engelse Middlesex regiment met behulp van honden wordt een terrorist opgebracht. Toen Donderdagavond laat te Rotter dam de 40-jarige opkoper te water J. J. van der S. dronken thuiskwam en zijn 17-jarige zoon en naamgenoot te lijf ging, heeft laatstgenoemde hem met een metalen stofzuigerbuis zo hard op het hoofd geslagen, dat hij aan de gevolgen overleed. Bij thuiskomst in zijn woning op de tweede verdieping in de Dordtselaan vond v. d. S. Sr. zijn 17-jarige zoon, die te bed lag, alleeniJ>J^;j.-z<Póntstëmd> dat fiy zijn zoon bij de keel pakte, uit bed sleur de en met een pook en een tafeltje af roste. De zoon heeft, naar hij later heeft verklaard, een stofzuigerbuis gepakt om zich te verweren en daarmee zijn vader op het hoofd geslagen, met het vermelde gevolg. De benedenburen die het tumult hoorden, waarschuwden de politie, zodat korte tijd later de jongen, die licht matroos is, gearresteerd werd. Hij was gewond aan gezicht, hals en armen. O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1