Inventaris van de Gasfabriek onder de hamer W w BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST X Sneek kwam 5 eeuwen geleden gereed Stadsrecht van Twee schepen in moeilijkheden op het Sneekermeer I J Donderdag 12 januari 1956 111e jaargang no. 4 Redacteur: L. KIEZEBRINK Totale opbrengst ruim 78000 gulden Politieke positie in Amicitia Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS N1EUWSB! AD 25 jaar bij de Rotterdamsche Bank Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 van het Westen verzwakt „Repelsteeltje” Prins Bernhard naar Amerika Nieuwe Gids van V.V.V. in voorbereiding - i F i I SNEEKER NIEUWSBLAD Stoommachines. Moedige redders. DE NEDERLANDSE SCHAATSENRIJDERS IN TRAINING Naar wij vernemen hoopt de heer W. Ykema dinsdag 17 januari a.s. de dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij het Kantoor Sneek der Rotterdamsche Bank N.V. omdat de sloep ook al was weggeslagen, en riepen luidkeels om hulp. Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. De gashouder kwam het laatst aan bod. Hoe het daar mee afliep, vermeldden we al in de aan hef. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur deelde men vanaf een passerend vrachtschip aan de firma Dikkerboom, baggerbedrijf aan de Houkesloot mede, dat op het Snee- kermeer een vrachtschip in moeilijkhe den verkeerde. Direct voer haar sleep boot „Hendrika", kapitein de heer R. de Jong, uit, waarvan de bemanning het schip spoedig ontdekte. Het bleek het 84 ton grote motorschip „Alja” van schipper J. Sipsma te Amsterdam te zijn, dat door de hevige sneeuwbuien uit de koers was geraakt en 300 meter bezijden de vaar geul in zinkende toestand verkeerde. en DONDERDAGS Een zeer grote partij gesloopte gas- comfoors werd na herhaalde verhogin gen toegewezen aan de heer Oppenheim voor f 1050. De eerste „grote” objecten die onder de hamer kwamen, waren de traverse- kraan met een vlucht van 8 m en een kraanbaan van 20 m, twee gietijzeren zuiverkisten afm. 5 x 4, 5 x 1.50 m, en alle pijpleidingen met afsluiters, alles aanwezig in het Zuiverhuis. In combina tie werd koper de heer Noach te Deven ter voor f 8460. wel groot zijn als zij er toe meewerken de Vco van de Engelse politiek in Jordanië boven de markt hangende voorraden te verkleinen, want juist in die ophoping van Amerikaanse landbouwvoorraden zou de kern voor een economische crisis in het Westen kunnen liggen. Het is misschien niet eens zo moeilijk een Frans kabinet te krijgen, moeilijker zal het echter blijken het te houden, en Door de stormachtige wind en ’t over komende water was de luchtkoker van de kajuit geslagen en daar de luiken van het met rivierzand geladen sc’ niet met zeilen waren afgedekt, kwam daardoor en door het gat van de luchtkoker zoveel water naar binnen ,dat het ergste moest worden gevreesd. De schipper en zijn vrouw en kinderen ston den dan ook doodsangsten uit, temeer Wij hebben reeds melding gemaakt van de verschijning van de: „Inventaris der archieven van Sneek” van de hand van de heer W. H. Keikes, en gedrukt en uitgegeven door de fa B. Weissen bach en Zn. alhier. Ongetwijfeld zal onze medewerker de heer H. Halbertsma nog wel iets te zeggen hebben over dit werk, doch we willen thans hier iets citéren uit de inleiding van deze inventaris, eveneens van de hand van de heer Kei kes, mede omdat daaruit o.m. blijkt dat het dit jaar 500 jaar geleden zal zijn dat het Sneker stadsrecht gereed kwam. Hier volgt dan een gedeelte van deze inleiding: In ons vorig overzicht hebben we reeds iets geschreven over de moeilijkheden welke de huidige Amerikaanse regering bij het Congres zou ontmoeten, als zij voorstelde hulp op lange termijn aan niet-communistische landen en aan haar bondgenoten te verlenen. Wij hebben er toen op gewezen dat tal van Congres leden daartegen bezwaar zouden heb ben, omdat hun kiezers steeds minder voor die hulp gaan voelen, inzonderheid ook de boeren, wier inkomen afneemt door de prijsdaling hunner producten en de prijsstijging van de artikelen die zij voor hun beroep nodig hebben. Een ver schijnsel overigens, dat zich niet beperkt tot Amerika. President Eisenhower heeft intussen in een speciale boodschap aan het Congres, deze boeren, en ook de bond genoten van Amerika trachten gerust te stellen wat de prijzen der landbouw producten betreft, door voor te stellen dat de overschotten aan landbouwproducten waarover de regering beschikt, ook aan communistische landen zullen mogen worden geleverd. Zoals bekend koopt de regering landbouwproducten op om de prijzen op peil te houden en heeft zij gaandeweg enorme voorraden moeten opslaan. Wel heeft zij voor 15 milliard gulden van die producten buiten de markt om in de loop der laatste jaren verkocht, maar zij moest in dezelfde pe riode nog voor veel groter bedrag inko pen, zodat zij nu weer met voorraden ter waarde van 30 milliard gulden zit. Om voor het vervolg deze moeilijkheden te voorkomen gooit de regering-Eisen- hower nu het roer min of meer om, de president stelt thans voor voor elk land bouwproduct de bebouwde oppervlakte naar behoefte te beperken. De boeren zouden schadeloos worden gesteld óf met geld óf in natura. De steun aan de boeren blijft dus, zij het in andere vorm; mis schien zal dit hen, naar wier gunst bij de verkiezingen de regering uiteraard ten behoeve van de republikeinse partij dingt, tevreden stellen en bij de bondge noten de vrees voor een gedesorganiseer de markt voor landbouwproducten ver minderen. Tenminste als ook de commu nistische landen zo vriendelijk willen zijn er toe mee te werken door Ameri kaanse surplus-producten aan te kopen. Hun behoefte aan die producten moet Hoewel de inventarisatie van de ar chieven van de gemeente Sneek er toe zal kunnen bijdragen, dat verschillende facetten van de stedelijke historie hel derder kunnen worden belicht, dient men bij een onderzoek naar de vroegste ge schiedenis nog altijd te woekeren met zeer schaarse en bovendien verspreide gegevens. Aangenomen wordt, dat de parochie Sneek reeds in de 12e eeuw bestond; zij behoorde in de volgende eeuw (1230) tot het dekanaat Westergo. Omstreeks 1350 wordt Sneke genoemd in een niet nader gedateerde oorkonde, die zich thans in het stadsarchief van Hamburg bevindt. Dezelfde spelling van de stadsnaam vin den we in een oudfries stuk d.d. 5 Juni 1381. Naderhand varieert de spelling van de naam nogal eens: Snitze (1407), Sneke (1442), Snitse (1461), Snits (1467, (14)86) en Snitzie (1532). Over de betekenis van de stadsnaam zijn nogal wat veronderstellingen ge maakt. Naar alle waarschijnlijkheid houdt de naam verband met een land tong, door water omspoeld. Enkele bodemvondsten en een beperk te reeks charters doen ons het oudste Sneek slechts in vage trekken kennen. Eerst uit het stadsrecht van 1456 zou een meer gedetailleerde schets van de vijftiende eeuwse stedelijke samenleving in Sneek te ontwerpen zijn. Had Bols- ward met het in 1455 gereed gekomen stadsrecht in Friesland de primeur, de Franeker buurbrief (1417) dan niet mee gerekend, het slechts één jaar jongere wens niet gemakkelijk te zijn tegenover de oorspronkelijk in Liberia wonende ne gerstammen en op economisch gebied, op het terrein der rubber- en koffiecultuur, delen grote Westerse maatschappijen er de lakens uit. Moskou ziet ook hier waarschijnlijk een kans in troebel water te vissen en dat heeft in de Ver. Staten nog al wat consternatie gewekt. Er zijn commentatoren in de Ver. Staten die menen dat het Westen, om de concur rentie met Rusland inzake economische hulp aan onder-ontwikkelde landen vol te houden, die hulp op geheel andere wij ze dan tot nu toe moet organiseren. Andere commentatoren menen dat waai de situatie van het Westen op politiek terrein verzwakt, Amerika zijn eigen positie op militair gebied tot het uiter ste moet versterken, speciaal dan wat de nieuwe wapenen betreft: raketten op lange afstand en waterstofbommen. Deze commentatoren worden op hun wen ken bediend want volgens de berichten van deze week schijnen de Amerikanen over geleide raketten te beschikken wel ke een afstand van 8000 km kunnen af leggen en staat dit jaar een Amerikaan se proef met een waterstofbom in de Stille Oceaan op het programma, welke van ongekende kracht zou zijn en klein genoeg om door een vliegtuig te worden meegenomen. Als premier Eden straks zijn aangekondigde bezoek aan president Eisenhower, die nu zijn taak weer vol ledig vervult, brengt, hebben zij in ieder geval wat om over te praten. Want de Amerikanen hebben zelfs binnen de ei gen grenzen van hun onmetelijke land geen oefenruimte genoeg voor hun ra ketten op lange afstand en zullen daar voor ook Brits gebied moeten bestrijken. Maar sir Anthony Eden heeft ook een wens, hij zou van president Eisenhower de toezegging willen hebben dat het ver bod van uitvoer van goederen naar rood China enigszins beperkt wordt, opdat de Engelsen, die tot elke prijs hun export moeten handhaven, ook meer goederen op de Chinese markt kunnen brengen. Naar stoommachines is blijkbaar wei nig vraag. Voor de horizontale 1 cyl. van 7% pk was J. Brinksma alhier met f 90 de hoogste bieder, en die van 5 pk, koper de heer Jansen, bracht nog een. tientje minder op. Bij het afroepen van de verhoging voor de eerste van de twee teerafschei- ders in de Apparatenkamer, cap. resp. 20000 en 12000 m3 per etmaal, ontstond er herrie in de hut. De oproeper had vooraf uitdrukkelijk verklaard, dat het „mijn” vóór „ja” ging, maar toen het lagere bedrag van de heer Jansen geac cepteerd werd en dat van zijn collega v. d. Veen, die even eerder „ja” geroepen had, niet, ging er een storm van protes ten op. „Overveilen” werd er ge schreeuwd en zo besliste de notaris in eerste instantie ook. Maar anderen hiel den de oproeper aan diens woord. De rust keerde pas weer, toen een Salomo onder de aanwezigen voorstelde aan de beide concurrenten elk een toe te wij zen voor f 250.wat geaccepteerd werd. De heer Noach te Deventer was met f 1190.de hoogste bieder voor de zware zevenvaks ammoniakwasser, cap. 12000 m3 per etmaal, zijn stadgenoot Oppenheim met f 2140.voor het zware drievaks exemplaar, dat per etmaal 8000 m3 méér verwerkte. te hebben bijgedragen. En dat in een tijd dat men in Engeland toch al niet erg te spreken is over het beleid van Eden, op wie ook veel kritiek is geoefend over de levering van oude Engelse wapens aan de landen van het Midden Oosten. Deze laatste zaak schijnt echter wat overdre- ven te zijn en geruchten dat Eden zou aftreden, zijn later tegengesproken. Maar een der opvallendste gebeurtenissen tij dens de relletjes in Jordanië was, dat in de hoofdstad Amman het hoofdkwartier van de Amerikaanse technische hulp verlening voor het naburige Oosten in brand werd gestoken. Als men dit als een symptoom voor de huidige ver houding tussen het Westen en de Ara bische staten mag beschouwen, zal het Amerikaanse kiezersvolk en Congres zich, om nog even terug te komen op de aanhef van dit overzicht, toch wel klem mend de vraag stellen of de offers wel ke de Amerikaanse regering van hen vraagt voor langdurige hulp aan de on der-ontwikkelde landen wel gerechtvaar digd zijn. verkeerde n.l. nog een schip op het meer in moeilijkheden, 150 ton groot en even eens „Alja” geheten. Dat was door de zelfde oorzaken ook gevaarlijk ver bui ten ’t vaarwater gekomen, maar kon na dat ’t van t woelige meer was gesleept, op eigen kracht haar reis vervolgen. Toen men daar was aangekomen moest de sleepboot er direct weer op uit. Er Onder zeer grote belangstelling werd gistermiddag in de nieuwe zaal van Hanenburg door het Makelaarskantoor v.h. A. Pot in Den Haag ten overstaan van notaris J. Zijlstra alhier de overcomplete inventaris van onze gemeentelijke gasfabriek in het openbaar verkocht. Het resultaat overtrof de verwachtingen. De opbrengst totaal 78.578 gulden was vrij wat hoger dan geraamd was. Er werd nl. „zwaar” betaald, waarbij opviel, dat de slopers meer boden dan zij die in opdracht van enige gas fabrieken handelden. De sloopwaarde was derhalve hoger dan de gebruiks waarde. Of de kopers er allen aan zullen verdienen? Volgens een bekend hande laar in oude metalen aan wie wij deze vraag stelden, zal er op het tptaal be drag naar schatting 15000 gulden verloren worden. Een groepje collega’s was dat volkomen met hem eens. Maar verschillende kopers zelf waren optimis tischer, o.a. de bekende sloper K. Postma te Leeuwarden, die de oude gasketel bij de gemeentelijke kwekerij kocht voor f 15.300.en daar heus wel licht in zag. Hij had deze ketel voorlopig al voor f 10.500toegewezen gekregen en ver hoogde daarna zijn eigen bod nog met f 4800.Naar wij menen te weten, heeft de ketel, die in 1882 werd gebouwd, toen f 24000gekost. Maar keren we terug tot president Eisenhower’s boodschap aan het Con gres over de toestand van de Unie, waar in hij inderdaad aan de volksvertegen woordiging heeft gevraagd een zekere continuïteit in de hulp aan de bondgeno ten en de onder-ontwikkelde landen te brengen. Dat wil dus zeggen dat dit congres zou moeten aanvaarden dat deze hulp van min of meer blijvende aard zou zijn, terwijl het als eerste termijn voor die hulp 5 milliard dollar, door de regering daarvoor aangevraagd, op de begroting 1956/57 zou moeten goedkeuren. We heb ben in ons vorig overzicht reeds enige redenen genoemd waarom tal van Con gresleden daarvoor weinig zullen voelen, en er zijn nog een paar andere ook. In de eerste plaats dat het huidige Congres er bepaald niet happig op zal zijn zijn opvolgers te binden aan een verplichting het buitenland met dergelijke reusachti ge bedragen bij te staan, te meer niet omdat er immers geen enkele zekerheid is dat de huidige periode van grote wel vaart in de Ver. Staen zal voortduren en bovendien zal menige senator zich af vragen of de hulp welbesteed zal zijn. De uitslag van de verkiezingen in Frankrijk b.v. is een zware schok voor de Ameri kanen geweest. Men moge dan nog zo hard verzekeren dat er nog een grote democratisch ingestelde meerderheid in het Franse parlement is, een meerder heid welke zelfs sedert het einde van de oorlog iets groter is geworden, men kan toch niet uitvegen dat ongeveer 30 van het nieuwe Franse parlement anti democratisch is en het allergrootste deel daarvan anti-Westers ook nog omdat het communisten zijn, terwijl de rest, Poujadisten, eigenlijk wel graag geen belasting zou willen betalen in een land, waar het belastingstelsel nodig aan her vorming toe is om de lasten rechtvaar dig te verdelen. Het zou misschien nog niet eens zo erg zijn als de resterende 70 van de parlementsleden een hecht blok van democraten vormde, maar aan die zijde is een hopeloze verdeling, zodat het waarschijnlijk uitgesloten zal zijn een regering te vormen welke op een perma nente meerderheid kan steunen. Integen deel men rekent thans op de vorming van een minderheidsregering uit het re publikeinse front, dus een linkse regering van de socialisten en de radicalen van de groep Mendès France. De socialist Guy Mollet zou premier worden, Mendès France vice-premier. Een Frans kabinet heeft van het parlement een relatieve meerderheid nodig,'dus meer dan 300 stemmen, om zijn taak te beginnen en Mollet en Mendès France, die weten dat de communisten bereid zouden zijn voor een socialistisch premier te stemmen, schijnen er op te rekenen dat ze van de rechterzijde de rest van de nodige stem men wel zullen krijgen. V.- Ontegenzeggeljjk is de positie van het Westen op politiek terrein aan het ver zwakken. Zowel in Europa in hoofd zaak door de toestand in Frankrijk als daarbuiten, waar de herinnering aan een koloniaal verleden, menige nu vrije natie alle pogingen tot toenadering en bijstand van westelijke zijde doet afwij zen. Daardoor worden kansen voor Rus land geschapen om in dergelijke landen binnen te dringen, waarvan het sedert Boelganin en Chroesjtsjef er aan het bewind kwamen gretig gebruik maakt. Er is nu weer een aanbod tot econo mische hulp door Moskou aan de vrije Afrikaanse negerstaat Liberia gedaan. Deze staat is oorspronkelijk door de Amerikaanse president Monroe gesticht, ten bate van de in Amerika vrij gelaten negerslaven. Hun nazaten plegen trou- De eerste grote partij, die afgeroepen werd, waren de pijpleildngen met toebe horen in de kelder. Voorlopige koper werd de heer de Vries te Muntendam, maar de heer Oppenheim uit Deventer verhoogde diens bod van f 2400.met f 380.zodat hij voor f 2780.eigenaar werd. De ronde plaatijzeren bovengrondse tank op het terrein, inhoud 100.000 liter, met inliggende spiraal en binnen- en buitenladder werd door de heer Mol- linga alhier met f 60.tot f 1260. verhoogd en hij kreeg „geluk”. De ruim- tekoeler van ca. 14 m hoogte en een diam. van 2100 mm, zonder leiding, doch met ladder en de gietijzeren en andere leidingen van de koelers met afsluiters tot aan de stokerij en de begane grond brachten in combinatie f 1900.op. De heer Heyman te Almelo verhoogde nl. het voorlopig hoogste bod met f 200. De Reuter-koeler, capaciteit 20.000 m3 per etmaal met bordessen en ladders gaan naar Deventer. De fa. Oppenheim legde f 500.op het bod van de heer Speknijder te Gouda en kreeg daardoor voor f 2700.deze zo goed als nieuwe koeler in zijn bezit. Een grote partij gietijzer met afsluiters was evepwel voor f1600.voor de Goudenaar. Lantarenpalen. De 46 Mannesmann lantarenpalen, 4 en 4% m lang, gaan naar Overschie. Ze werden in tweeën geveild en voor totaal f 1190.gekocht door de heer Noorlan- der aldaar. In de kolenloods lagen ook nog 29, 10 van 4’/2 m en 19 van 6 m met zwane- halzen. De eersten waren weer voor de heer Noorlander te Overschie, die er f 240.voor moest neertellen, de tweede partij ging in eigendom over aan de heer Groot voor f 760. 30 oude gaslantarens met roodkoperen kappen, het tweede partijtje van 13 stuks en nog een grote partij, brachten het samen tot f 1321. Sneker stadsboek wordt als de beste codificatie van het Friese stadsrecht be schouwd. De ontwikkelingsgang van het Sneker stadsrecht, dat in zeventiende eeuws afschrift in het gemeentearchief wordt bewaard, is duidelijk te volgen; het ont stond uit het algemene Friese landrecht en het deel-recht van Wymbritseradeel als gevolg van de wenselijkheid om vooi’ de groeiende plaats ook verschillende nieuwe bepalingen te scheppen. Het stadsboek van Sneek bevat aller eerst gegevens over de samenstelling van het stadsbestuur. De overheid, die dit stadsrecht uitvaardigde, wordt in alge mene zin omschreven als „die Burge meesters, Scepenen ende die Raedsluy- den der stadt van Sneeck”. De codificatie geschiedde „by rade ende consente der Sess ende dartigen ende der gemeene Meente”. Uit de verdere inhoud van het stadsrecht blijkt, dat er acht schepenen en vier raadslieden zijn geweest, die om het half jaar aftraden. Van de acht schepenen bekleedde er naar alle waar schijnlijkheid een viertal de waardigheid van burgemeester. Evenals in Bolsward speelde ook in Sneek de geestelijkheid een belangrijke rol. Dit komt o.a. tot uitdrukking bij de verkiezing van de schepenen. Daaromtrent lezen wij in ar tikel 1 van het stadsrecht: „Int eerste, soo sullen die drie Hoeftpriesters, die vier Scepenen ende die twee Raedts- luyden, die vuyten Rechte sullen gaen, mit malkanderen kiesen drye nye Scepe nen, twee nye Raedtsluyden ende sonder malkanderen moeten sy neyt kiesen”. Ook in de stedelijke rechtspraak ver vulde de Kerk een voorname functie. Behalve voor het strafrecht, bevat het Sneker stadsboek ook voor de recht spraak in het algemeen belangwekkende passages, zoals bijvoorbeeld de tekst be treffende de instelling van een stedelijk appèlgerecht met de vermelding, dat de uitspraak van dit gerecht in hoogste in stantie als „keizervonnis” zal worden be schouwd. Tenslotte maakt men in het stads recht kennis met de figuur van de „hoofdeling”. De zeer aparte plaats, die deze aanzienlijke in het stedelijk bestel innam, wordt grotendeels verklaard doordat het hoofdelingschap een erfelijke waardigheid was. Het behoeft nauwelijks verklaring, dat de figuren, die deze hoge positie be kleedden, veelal de eerste viool speelden. Gedurende een lange periode waren het leden van het geslacht Bockema en later van het geslacht Harinxma. Niet altijd kreeg de hoofdeling bij zijn hande lingen de instemming van de burgerij; gaarne greep zij de gelegenheid aan om zijn macht enigszins te besnoeien. Bij de opstelling van het stadsrecht is dan ook een poging gedaan om de voorrech ten van de invloedrijke Bocke Harinxma te preciseren en tegelijkertijd binnen be paalde perken te houden. Dit artikel van het stadsrecht laat geen twijfel bestaan aangaande de bedoelingen van de opstel lers: Bocke Harinxma of zijn nakomelin gen zouden slechts éénmaal per jaar één schepen mogen kiezen uit de „zesender tig” en zo hij zelf gekozen mocht wor den, in dat jaar ook geen kiesrecht heb ben. Bocke deed bovendien afstand van alle vroegere aanspraken, omschreven als „alle zijn scepenyen, die hij hadde bynnen Sneeck”. Wèl werd bij opsommin gen van het stadsbestuur Bocke’snaam nog steeds als eerste vermeld, zo b.v. Het gezelschap van Chris Hofland uit Den Haag, dat hier al zo'n grote bekend heid heeft gekregen met de opvoeringen van Hans en Grietje enz., geeft op zater dagmiddag 14 januari a.s. aan vangende half drie in Amicitia alhier een voorstel ling van het sprookje „REPELSTEEL TJE”. De heer Hofland heeft dit gegeven wederom geheel opnieuw bewerkt tot kinderoperette met leuke liedjes, mooie dansen en prachtige costumes. de Franse politiek die stabiliteit te geven welke Frankrijk als een sterk en betrouwbaar partner in de Westelijke kring zal houden. Een der eerste ei sen daarvoor is dat Frankrijk in het reine komt met zijn Noord-Afrikaanse gebie den. Zoals bekend is er voorlopig rust in Tunesië dat binnenlands zelfbestuur kreeg, in Marokko gaat het dezelfde kant uit nu zijn wat dat betreft de zorgen voor Spanje, want nu eist ook Spaans Marokko zelfstandigheid wat Frankrijk betreft moet nu de aan dacht geschonken worden aan Algerië, een Frans departement, dat echter een zelfstandige status begeert. Men zegt dat Mendès France als hij vice-premier wordt, zal trachten die kwestie op te lossen, maar dat wordt een heel moeilij ke, want men kan er op rekenen dat de rechtse oppositie van alle middelen ge bruik zal maken om deze oplossing te verhinderen en het kabinet te doen strui kelen, waardoor Frans Noord Afrika een blijvende factor van verwijdering tussen het Westen en de Arabische wereld zou worden. Die Arabische wereld, waarin het toch al zo woelt en gist tegen het Westen, mede door het streven van Egypte om in die wereld de leiding te nemen, waarom het intrigeert tegen alle buurlanden, die naar een inniger verhou ding tot het Westen streven. Ook achter de onlusten in Jordanië, welks koning zich tegenover Engeland verplicht had zijn land te doen aansluiten bij het Pact van Bagdad, moet men stellig Egyp tische invloed zoeken. De Engelsen heb ben zich lelijk vergist, toen zij in te groot vertrouwen op hun goodwill in Jordanië dat zijn ontstaan aan hen te danken heeft en elk jaar enorme subsi dies van Londen ontvangt er bij de koning op aandrongen dat Jordanië deze stap zou doen. De Jordaanse nationa listen en intellectuelen kwamen in het geweer en na enige kabinetswisselingen is de voorgenomen aansluiting nu van de baan, Engeland heeft zijn bemoeiingen ten deze opgegeven en de koning van Jordanië mag nog blij zijn dat hij zijn troon heeft behouden. Ongetwijfeld heeft ook de Israëlische kwestie een rol in deze historie gespeeld, de gemeenschap pelijke haat der Arabische landen jegens Israël schijnt ook belangrijk tot dit flas- Met gevaar voor z’n eigen leven en dat van zijn bemanning wist kapitein de Jong bij de „Alja” te komen en een tros over te brengen, waarna het schip naar het dichtstbijzijnde haventje bij het Paviljoen werd gesleept. Had men hon derd meter verder moeten varen, dan zou het stellig gezonken zijn. Daar werd het met de motorpomp leeggezogen en vervolgens voor reparatie naar een scheepswerf in Sneek gesleept. De stokerij bracht het tot een totaal van f 26.737. Bij de partij stookgereedschap boden de heren fel tegen elkaar op. Het hoogste bod was f 675.afkomstig van de heer Wale. De uitstoot- en planeermachine met electrische installatie werd voor f 850.voorlopig toegewezen aan de heer de Vries te Muntendam, maar op het allerlaatst legde de héér Heyma er nog drie pop bovenop. De overige inven taris, o.a. bestaande uit een retortover- laadmachine met kraanbaan, cokesbreek- en sorteermachine met bunkers en elec tro motor van 7% pk, Brouwerse goot voor het lossen van ovenblokken en het blussen en transporteren van cokes, compleet met transportketting van 70 m, electromotor van 7% pk, reserve stoommachine, contructiewerk, bordes enz., alle gietijzeren vloertegels, zowel boven als beneden, alsmede de gietijzeren en plaatijzeren stookplaten van de gene ratoren en de liggende rails, de kolen- lift met een hijshoogte van 10 m, electr. lierwerk enz., het ijzeren reservoir van 1500 1. met ladder en bordes, de pijplei dingen met toebehoren, het dubbele re- tortovenblok met tezamen 18 retorten, het driedelige horizontaal kameroven- blok met 12 kamers, de zware construc- tieljzeren stookvloer met steunbalken, standvinken enz. en tenslotte voor af braak een gedeelte van het stokerijge- bouw, werd voorlopig voor een totaal bedrag van f 21.215 toegewezen,, maar daarna door de firma Lomme te Amsterdam verhoogd met f 3400. zodat het definitieve bedrag f24.615, werd. in een oorkonde d.d. 5 Juli (1492)„Boc- ka Harinxma, riucht ende reed der sted Snits”. In het begin van de zestiende eeuw verloor het hoofdelingschap veel van zijn glans, in hoofdzaak, doordat het in stand werd gehouden bij de gratie van het landsheerlijk gezag, i.c. de hertog van Saksen. Spoedig behoorde het hoof delingschap in Sneek voorgoed tot het verleden. Zoals gewoonlijk bestond het stadsbe stuur behalve uit de hoofdeling uit „Recht en Raad”, t.w. acht schepenen (vier van hen werden doorgaans als „burgemeesteren” aangeduid) en vier raadslieden. Sinds 1553 bleef het aantal raadslieden beperkt tot twee, die als „bouwmeesters” de taak hadden gekre gen toezicht te houden op de stedeltjke werken. Het gehele college van „Recht en Raad” was toentertijd niet groter dan tien personen, geleidelijk meer bekend onder de aanduiding „magistraat”. In gevolge resolutie van de Staten van Friesland d.d. 25 Juli 1635 zouden de steden voortaan zelf hun magistraat mogen kiezen, terwijl ingevolge een or donnantie van de Staten-Generaal op de raadsbestellingen in Friesland d.d. 30 Maart 1637 het stedelijk bestuur van Sneek als volgt werd voorgeschreven: vier burgemeesters, vier schepenen, twee bouwmeesters en zesentwintig gemeens- luyden of vroedschappen. De eerste maal benoemde de Raad van State, doch naderhand vond de verkie zing plaats door vijf electeurs, die dub beltallen opmaakten, waaruit de stad houder dan zijn keuze deed. Prins Bernhard is dinsdagavond om half tien, vergezeld van zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaff, van Schip hol vertrokken naar Amerika. De gids van de Ver. ter bev. van het Vreemdelingenverkeer alhier, die ieder voorjaar verschijnt, is weer in voorbe reiding. In een advertentie in dit num mer verzoekt de secretaris van V.V.V. daarom aan allen die belang hebben bij het vreemdelingenverkeer, zoals bijv, de verhuurders van zeil- en motorboten, woonschepen en woonarken, zomerhuis jes, kamers enz., dit spoedig, maar in elk geval vóór 31 januari a.s. aan hem (adres Kleinzand 2) op te geven. Deze gegevens zullen dan in de gids worden opgenomen. i TE HAMAR VOOR DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN IN CORTINA. Foto: Maarse (Ned. Kampioen) en De Graaf tijdens de training'te Hamar. Op de achtergrond geeft trainer Holleboom aanwijzingen. j -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1