Vier steden volleybal tournooi Nieuw Russisch Vijfjarenplan Concert Groninger Orkest-Vereniging Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST KANTONGERECHT SN EEK Kinderoperette Repelsteeltje I 7 Loop der bevolking van de gemeente Sneek in 1955 Maandag 16 januari 1956 111e jaargang no. 5 Redacteur: L. KIEZEBRINK IV 40 jaar mijnwerker Benoemd N Het Stedelijk Muziekcorps Sneek Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD --1 Poging het Westen te overvleugelen De nieuwe zilveren guldens in omloop In de herenaldeling won Sneek de eerste prijs De watersnood van 1916 voor zeker op prijs stellen. De wedstrijden. Aangevangen werd met de strijd tus sen de damesteams van Sneek en Leeu warden. Het eerste set was op 1512 voor Sneek, maar de Leeuwarders leg den met 1416 op het tweede set be slag. Het derde set wonnen de Sneker dames met 1510. De hun spel als hoveling dan als koning. De buurvrouw in het eerste bedrijf gaf haar vinnige en pittige rol uitstekend weer, en als hofdame was deze actrice in het derde bedrijf eveneens voortreffelijk. De opschepperige molenaar wist zijn rol goed weer te geven, zonder over dreven te worden. Het spel van zijn dochter Miranda en Peter, de buurjon gen, was vlot en ongedwongen, evenals dat van het andere buurmeisje. In het derde bedrijf zagen wij Miranda als koningin en de molenaar als „meneer de molenaar’’! Dit gedeelte werd zeer goed gespeeld. Wij denken hierbij aan de scène bij de wieg, waarin een jonge prins lag te sluimeren. De rollen van de koningin, de hofdame en de kinder- verzorgster werden zeer goed uitgebeeld, evenals die van de dwerg, die echter het geluk wreed dreigde te verstoren, im mers hij eiste het koningskind op, mits men zijn naam zou kunnen raden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt! MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De verdere verwikkelingen in het vier de bedrijf, met de uiteindelijke gelukki ge afloop, werden boeiend weergegeven, en.... de molenaar was volkomen ge nezen De verschillende scènes werden afge wisseld door enige aardige liedjes en enkele dansen, waarvan de dans van twee elfjes in het bos uitzonderlijk goed werd uitgevoerd. Ook aan de verlichting, decors en costuums was alle zorg be steed. J.N. SNEEKER NIEUWSBLA Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. Juliana School te Sneek, mej. A. Zijlema, onderwijzeres te Zevenhuizen (Gr.) WOUDSEND. Onze vroegere plaatsge- note mej. K. van Gosliga, thans hoofd van de keuken op ..De Berkenhof’, va- cantie- en rusthuis te Zuidlaren, is in de zelfde functie benoemd aan de Neder- landse Volkshogeschool „De Méridon” in de naaste toekomst een herhaling Frankrijk. vijf jaar met dertig procent worden ver hoogd. Voor alle Russische kinderen zal er tijdens het huidige vijfjarenplan wor den gezorgd voor beter onderwijs. „De Sowjetunie is nu in staat om de grootste industriële mogendheid van de wereld te worden”, zo heet het in de tekst van het vijfjarenplan. „Door louter vreedzame economische concurrentie zal Rusland in de kortste tijd die de historie ooit heeft gezien, de meest ontwikkelde kapitalistische landen inhalen en voorbij streven.” Bevolkingscijfer op 1 januari 1955: 19683. Bevolkingscijfer op 31 december 1955 19849. Bevolkingsvermeerdering in 1955 166. SneekZaanstreek (heren). Deze ontmoeting bracht een summum van spanning; het eerste set was voor de Snekers met 158, maar in het twee de set waren de Zaankanters bijzonder hardnekkig, de spanning was voelbaar in de zaal, de slotfase scheen geen einde te nemen en de Zaanstreek zegevierde in dit set met 1416. Toch was de over winning, hardbevochten, voor de Snekers want het derde set was voor hen met 1510. De strijd tussen de Zaanse en Leeuwarder dames was een walk-over voor de laatsten; ze wonnen in 2 sets met 515 en 415. De Leeuwarder heren, zich kranig verwerend tegen de Groningers, gingen toch ten onder in 2 sets met resp. 1416 en 1215. GroningenSneek (dames). Daar beide teams al twee gewonnen Op woensdag 11 januari j.l. hield het Sted. Muziekcorps Sneek zijn drukbe zochte jaarvergadering in rest. Leeuwen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek weer overduidelijk de belangrijke plaats die het corps in Sneek inneemt; 42 keer werd in het openbaar opgetreden. Als hoogtepunten vielen in dit verslag te melden het bijzonder fraaie succes dat op het federatief muziekconcours te Beekbergen werd behaald, nl. het hoogst aantal punten over beide concoursdagen. Ook werden verschillende muziekfesti vals met het beste succes bezocht. In het financiële verslag van de penning meester schitterde de Bliksemloterij, bij welke actie het corps kans zag binnen 24 uur 6000 loten te verkopen. De perio diek aftredende bestuursleden v. Gor- kum en Smit resp. voorz. en penningm., werden beide met algem. stemmen her kozen. Ook werden de plannen voor het komend seizoen besproken. Buiten het bezoeken van een federatief concours zijn de heren muzikanten niet van plan stil te zitten. Eveneens werd het jaar lijkse zaalconcours in Amicitia bespro ken, waar naast het optreden van het corps ook de „Ungetiders” (een groep uit het corps) m.m.v. de radio-artist Frans IJckhof hun medewerking zullen verlenen. Door het grote aantal „rond- vraag-gegadigden” was het reeds ver na middernacht toen de voorz. deze zeer ge animeerde jaarvergadering sloot. SneekLeeuwarden (heren). Deze partij werd door de Snekers ge wonnen; nadat de Leeuwarders, die technisch beter waren, het eerste set hadden veroverd met 13—15, waren het tweede en derde set voor Sneek met resp. 159 en 1614; dit derde set leverde een enerverende strijd. par tijen hadden ging het hier om le en 2e pr. Geen wonder dat er fel gestreden werd, de strijd ging dan ook vrijwel ge lijk op, doch Sneek moest tenslotte het onderspit delven in 2 sets, die beide ein digden met 1215. SneekGroningen (heren). Dit was een fraai slot van dit tour nooi. Beide teams streden met volle overgave en het prachtige spel bracht het publiek in verrukking. Sneek be haalde een zwaar bevochten zege in drie sets: 16—14, 12—15 en 15—12. In de afd. heren legde Sneek dus met 3 pnt. beslag op de eerste prijs plus de Lankhorst wisselzuil; 2e Groningen 2 pnt.; 3e Leeuwarden 1 pnt.; 4e Zaan streek 0 pnt.; dames le prijs en Holly- wood-trofee (wisselprijs) Groningen 3 pnt.; 2e Sneek 2 pnt.; 3e Leeuwarden 1 pnt.; 4e Zaanstreek 0 pnt. De prijzen werden met een toepasse lijk woord uitgereikt door de waarne mende voorzitter, de heer T. Ruis, die tevens aan allen dank bracht die hadden medegewerkt tot het welslagen van dit in alle opzichten geslaagd tournooi. Gezien de grote belangstelling voor het Scapino-ballet op dinsdagavond j.l., lag de vraag voor de hand: zal de inte resse voor het concert van de G.O.V. in dezelfde week even groot zijn „Kunst aan Allen” heeft blijkbaar de wind in de zeilen, want „Amicitia” was donderdag avond, tegen de verwachting in, flink be zet. Ongetwijfeld hebben de talrijke be zoekers geen spijt gehad, want het is een prachtige avond geworden. Nu er meer en meer waardering komt voor goe de symfonie-concerten, rijst als van zelf de vraag: is het niet mogelijk om in het volgende seizoen èn de G.O.V. èn het Frysk Orkest twee maal, inplaats van één keer, naar Sneek te laten komen? Het is in elk geval te overwegen. Het strijkorkest van de G.O.V, begon met „Eine Kleine Nachtmusik”, de bekende serenade van W. A. Mozart. Het werd een wondermooie reproductie. Tot in de puntjes verzorgd. Prachtig samenspel. De dirigent, Jan van Epenhuysen, komt veel lof toe voor deze gave vertolking. In het vierde pianoconcert in G, opus LONDEN. De Sowjetunie zal niet rusten eer zq op het gebied van kern energie, industrie en landbouw de kapitalistische wereld heeft ingehaald en is voorbijgestreefd. Dat is de strekking van het nieuwe vijfjarenplan dat gisteren te Moskou is bekend gemaakt. Ongeveer tezelfder tijd werd In Londen bekend dat de Britse regering niet van plan is de technologische voorsprong van het Wes ten verloren te zien gaan naar de Sowjetunie. Zq zal vérstrekkende maatrege len nemen om ervoor te zorgen dat er in Groot-Brittannië geen gebrek ont staat aan geschoolde deskundigen, aldus meldt het Algemeen Dagblad. Het Russische vijfjarenplan 1956 t/m 1960 is het zesde in de serie die Stalin in 1928 begon. Het nam bijna de gehele Prawda van gisteren in beslag. Voor het eerst worden er in enkele gevallen ronde cijfers in genoemd als doelstelling in plaats van verhogingen met percentages. Dat schijnt er op te wijzen dat Rusland zich sterker gevoelt dan ooit tevoren. In 1960 moet de Russische industrie geheel zijn geschoeid op „Amerikaanse” leest. De zware industrie, reeds in hoge mate bevoordeeld, zal met 70 pet, wor den uitgebreid, die voor de vervaardi ging van gebruiksgoederen met 60 pet. Op geweldige schaal zal men overgaan tot het gebruiken van kernenergie voor industriële doeleinden. Er zullen vele atoomkrachtcentrales bij worden ge bouwd. Ook het transport zal van deze energiebron profiteren. Alleen al deze plannen zullen honderd duizenden technici en geleerden vergen. Opdat er aan dergelijke mensen geen gebrek zal ontstaan moeten er tegen eind 1960 twee maal zoveel zijn als nu. Het vijfjarenplan voorziet dan ook in de opleiding van alle technici en acade misch gevormden die nodig zouden kun nen zijn. Juist dit punt van het plan heeft in het Westen bezorgdheid ge wekt. Er zullen twee maal zoveel huizen worden gebouwd als in de periode 1951 -1955. De lonen moeten in de komende Heden is een begin gemaakt met het in omloop brengen van de nieuwe zilve ren guldens. De Nederlandse Bank heeft de afgifte van muntbiljetten van fl. stopgezet en is overgegaan tot het be schikbaar stellen van metalen guldens. De papieren guldens worden nog niet in getrokken. Zij blijven voorlopig in om loop. Het meest in het oog springende ver schil tussen de oude zilveren en de nieu we gulden is de diameter en dikte van de laatste. Daardoor verminderde het gewicht van tien gram tot zes en een half gram, waardoor de gulden, thans nog meer dan vroeger, de munt met re latief het laagste gewicht is geworden. Immers een waarde van één gulden aan nikkelen kwartjes of dubbeltjes heeft een gewicht van twaalf respectievelijk vijf tien gram. Op de tegenzijde waarop de aandui ding en het jaartal voorkomen heeft het omschrift „munt van het Koninkrijk der Nederlanden” plaatsgemaakt voor het woord „Nederland”, zulks in overeen stemming met de in het statuut van het koninkrijk neergelegde nieuwe rechtsor de. In de terminologie van het statuut wordt nl. onder het rijk verstaan het koninkrijk der Nederlanden, hetwelk alle onderdelen van het koninkrijk omvat. Niet meer op de fiets. Na het ongeval dat hem op 16 decem ber j.l. overkwam, komt de 64-jarige suikerbewerker Anne F. alhier niet meer op de fiets. Hij werd toen op het kruis punt LeeuwarderwegJachthavenstraat door een uit de richting Leeuwarden ko mende bestelauto aangereden en over zijn fiets heen tegen de grond gesmakt. Wonder boven wonder dat hij er zo goed afkwam. Zijn fiets werd echter vernield, „Als U dood wou had U het niet beter kunnen aanleggen”, zei de Kantonrech ter. „Maar dat zal waarschijnlijk de be doeling niet geweest zijn”. „Nee mijnheer”, was het antwoord. „Maar ik was wat zenuwachtig. En toen ik even achterom keek werd ik ge grepen”. De Ambtenaar eiste f 50.subs. 20 d. h., waarvan f 20.on voorwaardelijk en f 30.voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. „U is 64 jaar. Rijdt U nog?” vroeg mr Menalda aan verdachte, die daarvoor verteld had, dat hij een boodschap voor de zaak moest doen en dat die zijn fiets ook had laten repareren. „Nu niet meer. Als ik nu een auto zie, tril ik al op mijn benen”, kreeg hij ten antwoord. „Twintig gulden of 8 dagen onvoor waardelijk en 12 dagen voorw. rnet een proeftijd van twee jaar”, besliste de Kantonrechter. „Maar wees voortaan voorzichtig”. voor de eerste maal in die mijn afdaalde. Om zo lang onafgebroken elke dag vier honderd meter diep onder de aarde zwaar lichamelijk werk te verrichten met als enig lichtpunt het kleine mijn lampje, is een opmerkelijke prestatie, en daarom hoopt Huisman, nadat hij in de loop van dit jaar met pensioen is ge gaan, nog lang van zijn verdiende rust te mogen genieten. Hij vertrok in 1913 als veertienjarige jongen met zijn ouders naar Duitsland, maar in verband met de dreiging van de eerste wereldoorlog verhuisden ze al spoedig naar Heerlen. Zijn „heitelan” heeft hij echter nimmer vergeten. Als liefhebber van de kaatssport heeft hij al 31 keer de P.C. partij in Franeker be zocht en ook heeft hij in Heerlen de Kaatsvereniging „Frisia” mee opgericht, van welke vereniging hij nog altijd de bezielende kracht is. En daar hjj in Friesland behalve zijn familieleden, ook nog vele vrienden en bekenden heeft, zullen hem op zijn jubileumdag stellig ook van hieruit vele gelukwensen berei ken. 58, door de componist L. v. Beethoven in 1805 geschreven, trad Stevan Berg mann op als solist. Zijn aandeel in dit concert was zeker hèt hoogtepunt van de gehele avond. Wat deze kunstenaar presteert is fabelachtig. Zijn aanslag was steeds correct en feilloos. Zijn per fecte techniek paarde zich aan een ge zonde muzikaliteit. Hoe prachtig was zijn tere uitbeelding van het middendeel. Het orkest weerde zich dapper, doch de begeleiding was over het geheel aan de stugge kant. Wij misten de zo nodige soepelheid hier en daar. Overigens: alle eer Over de ouverture Guillaume Teil” van Rossini, qua compositie, zijn de menin gen verdeeld, doch dat het werk sinds 1829 tot op heden nog steeds wordt uit gevoerd, spreekt voor zichzelf. De ouver ture bestaat uit vier deeltjes. In het aan- vangsdeel was het samenspel een tikje oneffen, doch verder zorgde het orkest voor een fraaie weergave. Heel mooi was hierin het samenspel van de althobo en de fluit. De „Pavane pour ur.e Infante défunte” van M. Ravel werd hierna uitgevoerd. Deze treurmuziek was oorspronkelijk voor piano geschreven, doch later voor orkest bewerkt. De G.O.V. slaagde er in van dit fijne werk een dienovereen komstige schildering te geven. Besloten werd met de „L’Arlesienne”- suite van Bizet. Dit boeiende vierdelige werk genoot eveneens een uitmuntende vertolking. Wij denken hierbij vooral aan het slotdeel, waarin de componist twee motieven tegenelkaar in op geniale wijze verwerkte. Het spel van de althoboïst en de fluitist noemden wij reeds. Zonder te kort te doen aan de andere medewerken den, willen wij nog vermelden de opmer kelijke prestaties van de eerste cellist, de eerste hoornist, en die van de harpiste. Het applaus groeide aan tot een ova tie. Van Epenhuysen bracht deze hulde royaal over aan de heer Somer, de eerste orkestmeester en de orkestleden. Rest ons nog de heer Miedema, de ei genaar van „Amicitia”, te complimen teren met het fraai gerestaureerde thea ter, doch bovenal met de zeer goede acoustiek. De zaal klinkt thans uitste kend. J.N. Jeugdconcert G.O.V. Donderdagmiddag concerteerde de Gron. Orkest Vereniging voor de jeugd in Ons Gebouw, en wel twee maal, nl. van 23 en van 34 uur. Beide keren voor een volle zaal. De dirigent, Jan van Epenhuysen, gaf voor elk uit te voeren werk een korte duidelijke verkla ring en liet het orkest daartoe enkele thema’s of gedeelten spelen. Als eerste nummer werd ten gehore gebracht de serenade voor strijkorkest „Eine Kleine Nachtmusik” van W. A. Mozart (1756 1791). Daarna volgden de Roemeense Volksdansen van Béla Bartók (1881 1945). In samenwerking met Zoltan Ko- dély, eveneens een bekende componist, verzamelde Bartók een groot aantal volkswijsjes, welke hij in zijn muziek verwerkte. De Roemeense Volksdansen, bestaande uit een achttal korte en zeer karakteristieke dansen, zijn prachtig van kleur en interessant van ritme. De G.O.V. gaf er een sprankelende vertol king van. Als laatste nummer werd de „L’Arlésienne”-suite no. 2 van G. Bizet (1835—1875) uitgevoerd. De scholieren hebben een uitstekend concert mogen bijwonen en zjj zullen in zeer J.N. Op 20 januari a.s. hoopt onze oud- stadgenoot, de heer Fokke Huisman, thans wonende Rembrandtstraat 36 te Heerlen, waar hij als houwer in de Oranje Nassaumijn IV werkzaam is, de dag te herdenken, dat hij voor veertig jaar ZaanstreekSneek dames Een mooie partij was dit met gelijk opgaand spel; het eerste set was op 16 14 voor de Zaansen, maar de Sneker dames, niet ontmoedigd, deden er een' schepje op en wonnen het tweede met 1512 terwjjl ze door prima combinatie spel ook het derde set met 158 ver overden. De ontmoeting der Leeuwarders en Zaanse heren was éen spannende kamp, welke met 1614 en 1511 door eerst- genoemden werd gewonnen; de Zaanse dames waren al even onfortuinlijk tegen haar Groningse seksegenoten, die won nen met 156 en 1513. Dat de belangstelling voor het volleybalspel in onze stad nog steeds groeit, be wees Zaterdagmiddag het grote aantal bezoekers aan het door de afd. Sneek van de Nederl. Volleybalbond in Ons Gebouw gehouden vier stedentournooi, waaraan de afdelingen Groningen, Leeuwarden, Sneek en Zaanstreek ieder met een dames- en een herenteam deelnamen. Er waren naar men ons mede deelde plm. 1000 betalende bezoekers, die hebben genoten van over het alge meen op hoog peil staand spel. In niet minder dan de helft van de twaalf ge speelde partijen moesten door het spelen van drie sets de winnaars aangewezen worden. Stille getuigen. In de rechtzaal stond een kolossale autoband, die een grote scheur vertoon de van halverwege de zijkant tot het midden van het rijvlak. Er naast lag een zwarte binnenband, ook gescheurd. De „stille getuigen” van het ongeval op 11 november van het vorig jaar, toen op de Lemmerweg bjj Koufurderrige een met bietenloof beladen vrachtauto van de fouragehandelaar H. Tj. alhier door het springen van de rechter voorband tegen een boom vloog, waarbij de chauffeur E. L. ernstig werd gewond en de naast hem zittende E. Bakker op slag gedood. De heren Tj. en L. stonden hiervoor beiden terecht. Aan de eerste was ten laste gelegd „dat hij E. L. met een vrachtauto heeft laten rijden, Beladen met 5 ton bietenloof, terwijl het mo torrijtuig rijtechnisch niet in voldoende staat van onderhoud verkeerde” en aan L., dat hij er mee had gereden. Deze was ook aanwezig, maar omdat hij de heer Stevens, expert van een Verzeke- rings Mij., had gemachtigd voor hem op te treden, moest hij de zaal verlaten. Getuige-deskundige J. B. v. d. Sluis, opperwachtmeester bij de Verkeersgroep Heerenveen, wees de gebreken van de band aan. Onder de plaats waar het canvas gebroken was, lag een manchet die er veertien dagen te voren na het repareren van de lekke voorband inge legd was. Hoewel bij deze vrachtauto met frontbesturing de grootste druk van de lading op de voorbanden kwam, kon getuige op de vraag van de Kanton rechter of het verantwoord was met zo’n zware last met deze band te rijden, toch geen positief antwoord geven. Wel gaf hij toe, dat bij een oude band het gevaar voor canvasbreuk groter is. Uit het on derzoek is echter gebleken, dat het can vas al gebroken was, toen met de band gereden werd. Het aanbrengen van een manchet heeft geen invloed op de kracht van de band. Get. schatte de leeftijd van de band op minstens 1015 jaar, de heer Stevens op maximum 12 jaar. Volgens hem is het kennelijk een oor- logsband, omdat er geen naam op voor komt. De Kantonrechter stelde de heer Tj. het ongeval aansprakelijk. Hg heeft L. met de wagen laten rijden. Doch verdachte betwistte dit. Zelfs een deskundige kon niet vooraf constateren dat het onverantwoordelijk was met deze band te rijden. Hiertegen voerde mr Me— nalda echter weer aan, dat er na de canvasbreuk aan de band geprutst is. Er is toen een manchet in gelegd. Die breuk was dus bekend. De jongens hebben dat niet aan mij verteld, repliceerde verdachte. Zij had den trouwens vrij mandaat de auto’s te laten repareren. Volgens de Kantonrechter heeft L. verklaard, dat de band een reserveband was, die er veertien dagen tevoren om gelegd was. Er is hem daarna tweemaal gezegd dat hij hem weer moest omwisse len, maar hij achtte dat niet nodig. De band was in Leeuwarden naar een vul- caniseerinrichting geweest en dus zou hij wel in orde zqn. De heer Everts beves tigde dit. L. heeft in de bewuste band geen gevaar gezien. Maar, zei hij, van een chauffeur mag ook niet verwacht Bevolkingscijfer op 1 januari 1955 9529 mannen en 10154 vrouwen; ver- xneerderd door geboorte met 217 man nen en 211 vrouwen; vermeerderd door vestiging met 498 mannen en 681 vrou wen; totale vermeerdering 715 mannen en 892 vrouwen. Vermindering door overlijden met 99 mannen en 78 vrouwen; vermindering door vertrek met 571 mannen en 693 vrouwen; totale vermindering 670 man nen en 711 vrouwen. Bevolkingscijfer op 31 december 1955: 9574 mannen en 10275 vrouwen. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 142; Het aantal ingeschreven echtscheidin gen bedroeg 10. Het aantal tweelinggeboorten bedroeg 4. Aantal personen vertrokken naar het buitenland 102. Aantal personen ingeko men uit het buitenland 158. Zaterdagmiddag werd „Amicitia” ge heel in beslag genomen door de jeugd, want het bekende operettegezelschap van Chris Holfand was overgekomen om de kinderen een paar uurtjes aangenaam bezig te houden met de opvoering van „Repelsteeltje”. Chris Hofland werkte dit bekende sprookje om tot een operette voor kin deren. Naar de vorm meer toneel dan operette, doch overigens als opus voor de jeugd zeer zeker aanvaardbaar. De verschillende rollen waren goed bezet, al was de ene creatie uiteraard beter dan de andere, hetgeen duidelijk naar voren kwam in de dubbelrollen. Zo gaf één-en-dezelfde persoon beter worden, dat hij alle banden van zijn wa gen haalt om de betrouwbaarheid ervan te onderzoeken. Dat de band later inder daad onbetrouwbaar is gebleken, kon L. niet weten. Het uitwendige daarvan viel spr. echter ook nog mee. Hij had dat veel slechter verwacht. De ouderdom doet niet zo veel ter zake. Het voor naamste is hoe lang er mee gereden is. Nadat de Kantonrechter nog opge merkt had, dat men het aanbrengen van de manchet aan de heer Tj. had moeten rapporteren en deze zijn zaak niet goed geregeerd heeft, hield de Ambtenaar, mr H. Niemeijer, zijn requisitoir. Hij betuig de hierin allereerst zijn deelneming met de familie van de heer Bakker en be toogde daarna dat de gehele zaak is toe gespitst op de breuk van het canvas. Voor de bewuste wagen met frontbestu- ring had deze band niet gebruikt mogen worden. Wel is aan L. opdracht gegeven de reserveband er weer af te halen, om dat de andere beter was, maar hij is min of meer eigenwijs geweest en er mee blijven rijden. Daarom kan hij zich niet beroepen op de afwezigheid van alle schuld. Zijn baas is echter ook aanspra kelijk. In het bedrijf was gesignaleerd, dat in de band een canvasbreuk zat. Als men dergelijke voertuigen op de weg heeft moet alles goed in orde zijn. Er zijn mensenlevens mee gemoeid. Maar ook moet men zijn personeel onder de duim hebben en dat is bij de heer Tj. blijkbaar niet het geval geweest. Daar om eiste hij tegen hem een boete van 75 gulden subs. 30 d. h. en tegen L. 50 gulden of 20 dagen onvoorwaardelijk, plus 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De heer Tj. voerde nog aan, dat het leven van Bakker hem veel meer waard was dan de boete. Men kan echter niet alle dagen om de wagens heen lopen. Er was opdracht gegeven de band te ver wisselen en ik moest er op vertrouwen dat het ook gebeurd was, zo besloot hij. De Kantonrechter deed direct uit spraak. Het ongeluk is z.i. te wijten aan een verkeerde regie in het bedrijf van de heer Tj. Hij had na de reparatie van de band gewaarschuwd moeten worden en toen zelf een beslissing moeten ne men. Het vonnis luidde: f100.of 20 d.h. L. is tweemaal gewaarschuwd, maar heeft niet aan de opdracht voldaan. Hij zal daarvan de gevolgen moeten onder vinden en daarom veroordeelde spr. hem tot f 40.subs. 16 dagen onvoorwaar delijk plus de voorw. straf door de Amb tenaar geëist. Vrijdag was het precies veertig jaar geleden, dat het eiland Marken door een hevige watersnood werd geteisterd. Twin tig huizen werden weggespoeld. Zestien mensen vonden de dood in de golven. Veel bewoners van het eiland hadden de hele nacht in het koude water rondge dreven, voordat zij tegen de morgen kon den worden gered. Moeder Van Riel was een van de ge redden. Samen met haar anderhalfjarig dochtertje dreef zij de hele nacht op een dikke balk. Kort nadat zij een veilig on derkomen vond, werd haar tweede kindje geboren. Koningin Wilhelmina, die di rect na de ramp een bezoek bracht aan Marken, hoorde het verhaal van moeder Van Riel en zij besloot peettante te zijn van het tijdens de watersnood geboren dochtertje, dat als doopnamen kreeg Wilhelmina Lijsje. Wilhelmina van Riel heeft haar peet tante nooit vergeten. Toen zij vijf jaar was, mocht zij met vader en moeder eens een hele dag op bezoek komen in het pa leis op de Dam in Amsterdam. Ieder jaar met Kerstmis stuurde zij een brief naar de koningin, die altijd prompt werd beantwoord. Ook de kinderen van Mina van Riel, die nu Uithuis jeVan Riel heet, worden ieder jaar nog door (nu) prinses Wilhelmina bedacht. De jongste kreeg bij het bezoek van de prin ses aan Marken in 1952 een zilveren bekertje ten geschenke. GroningenLeeuwarden (dames). In een door de Groninger dames knap gespeelde wedstrijd bleven deze in drie sets (11—15, 15—12 en 15—2) de baas over de Friese hoofdstedelingen. Groninger heren zegevierden op beurt over de ietwat teleurstellende Zaanstrekers in 2 sets met 158 en 15—16. De nationale marathonkam- pioen Janus v. d. Zande gaat zich ernstig voorbereiden op de Olympische Spelen te Melbourne. Door zijn aanstelling tot in casseerder van huren van gemeentewoningen te Hal steren krijgt v. d. Zande nu vrije tijd voor zijn training. Foto: Janus v. d. Zande haalt de huur op en geeft even een tussen-sprintje voor onze fotograaf. i«

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1