BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST van Motor- van Autoclub en Zeer geslaagde feestavond J. C. Visser „Friesche Maat- Kulturele joun fan de schappij van Landbouw” Donderdag 19 Januari 1956 111e jaargang no. 6 Redacteur: L. KIEZEBRINK Kerknieuws een Benoemd Schapen aten van rododen- dronstruik en stierven Rauwerderhem ging 13 inwoners achteruit Prinses Margriet, die heden Donderdag haar dertiende verjaardag viert Bioscoopnieuws Frysk orkest geeft concert in de Ridderzaal Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Pieter Stuyvesantf eesten 12000 tekort Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 I Verduistering van 66000 Kind stopt 3500 in kachel Een avond in de dieren wereld Koopje under van Minister Dulles SNEEKER NIEUWSBLAD Foto M. C. Meyboom. Help, ik ben soldaat French Cahcan. Foto: Mej. van Velzen breit nog zonder bril. Nog steeds een overschot van vrouwen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt» MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) Op 1 januari 1955 bestond de bevolking van Rauwerderhem uit 1376 mannen en 1394 vrouwen, totaal 2770 personen. Zij vermeerderde door geboorte met 40 jon gens en 33 meisjes, terwijl zich in de gemeente vestigden 69 mannen en 84 vrouwen, totale vermeerdering 226 per sonen. Zij verminderde door overlijden me* 18 mannen en 10 vrouwen en door vertrek met 91 mannen en 120 vrouwen. Totale vermindering 239 personen. Van de vertrokkenen emigreerden 2 personen naar Z. Afrika, 2 naar Canada en 5 naar dc Ver. Staten van Amerika. Op 1 janu- rai 1956 bestond de bevolking derhalve uit 1376 mannen en 1381 vrouwen, totaal 2757 personen. Een vermindering dus van 13 personen. Veehouder R. de Boer te Oosterzee had een rododendronstruik gerooid. Zon der er verder b\j na te denken, bracht hij deze struik achter zjjn woning en liet hem daar op het erf liggen. Deze on doordachte daad had evenwel ernstige gevolgen voor de Boer. Zijn schapen, die daar óók waren, begonnen van de struik te eten en stierven. De knoppen van de rododendron bevatten nl. een vergift. Hierdoor verloor de Boer vijf schapen. (Fr. Dagbl.) I te zijn, welke f17000 waard is. Dinsdag j.l. organiseerde de Sneker Jeugdactie een Dierenavond in de Hart man Visserzaal alhier waar een causerie gehouden werd door de zeer bekend ge worden Piet Bos, preparateur van het Natuurkundig Museum de Holterberg. Deze man, die jarenlang boswachter is geweest in allerlei streken van ons land vertelde op boeiende wijze aan de aan dachtig luisterende jongelui over alles wat hij had meegemaakt in de prachtige stukken vrije natuur die Nederland nog resten. Hoe hij vanaf hoogzitten de die renwereld had bestudeerd, de gewoonten van reeën, hazen en konijnen had leren kennen, en gezien had welk een ravage een verwilderde kat of hermelijn onder het jonge wild kon aanbrengen. Een schitterende collectie opgezette dieren il- de hannel, de sinteraesje of de frijerij, lustreerde zijn toespraak en wij zijn er •n DONDERDAGS De Pieter Stuyvesantfeesten te Wol- vega hebben een tekort van ruim f 12000 opgeleverd. Ruim f 6500 daarvan wordt gedragen door de gemeente, die de ont vangen vermakelijkheidsbelasting zal te rug betalen, terwijl elf personen vrij willig op zich hebben genomen de rest nl. f 5500 te betalen. Geref. kerken. Tweetal te Vlaardin- gen: J. P. Haspels te Goënga en W. v. d. Meuten te Steenwijk. Met „French Cancan” heeft Jean Re noir een periode uit het Farijse teven ge tekend welke zijn beroemde vader Au guste Renoir met tientallen doeken ver heerlijkt heeft. Het is een showfilm in technicolor van een époque, waarvan vele ouderen nog met onverdacht sentiment spreken en Renoir is er inderdaad in ge slaagd het kloppend hart van zijn Parijs van die tjjd aan de toeschouwer voelbaar te maken. De film barst, volgens de re censent van het Alg. Handelsblad bijna uit haar voegen van barokke vreugde, en is onstuimig en meeslepend maar naast het lieve en charmante staat vol gens de Volkskrant ook het brutale. In opbouw van figuren, in sfeer en kleur overtreft zij naar andere persorganen melden stellig John Hustons „Moulin Rouge”. De befaamde filmmuziekcompo- nist Georges van Parys schreef de mu ziek voor deze film, Edith Piaf, Patachou André Claveau, Jean Raymond en Phi lippe Clay zingen. De hoofdrollen spelen Jean Gabin, Frangoise Arnoul en Maria Felix. Het is maandagavond voor bestuur en leden van bovengenoemde Motor- en Autoclub een prachtige feestavond ge worden. Te ruim 8 uur werd gestart, in de grote zaal van Hotel Hanenburg, wel ke tot in alle hoeken bezet was. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer H. Wieiinga van Heeg er zijn vreug de over uit dat de opkomst zo groot was. In het bijzonder heette hij welkom naast de leden met hunne dames, de hoofdbe stuursleden van de Friese Motorclub de heren J. v. d. Meuten van Leeuwarden en J. Breimer van Heerenveen, alsmede de afgevaardigde bestuursleden van de zusterverenigingen van Leeuwarden, Heerenveen en Gorredijk, het toneelge zelschap van de Friese Motorclub te Leeuwarden en het ensemble Joh. Bok. Spr. bracht voorts dank aan allen die hun medewerking hadden verleend voor het welslagen van deze avond. Een bij zonder woord van lof zwaaide hij toe aan de familie Hanenburg waarvan „J. C. Visser” steeds grote steun ondervindt bij het organiseren van de oriënterings- ritten en tippeltochten enz. Een extra complimentje had de heer Beverdam van de voorzitter in ontvangst te nemen. Deze had n.L de tekening van ’t pro gramma voor zyn rekening genomen en in de vorm van een werkelijk zeer ar tistieke startkaart uitgevoerd. Daarna ging het doek open en voerde boven- dan is der altyd noch de êlde pake, Fon- ger Toffel, fül op hannel en dea-binaud foar arbeidzjen, dy’t harren der wol wer trochskuort. Men moat yn dit stik net sykje om in yntrigue, it giet mear om de sfear as om it forhael. En dy sfear waerd wol tige knap tekene. Nei it skoft kamen de Tersoalsters noch mei in koarter sjongspul: „Jan Simmersoan”, in rige fan momint-opna- men om it bistean fan in keallebolle hln- ne wei. Yn dit stik waerd allinne songen en net toanielspile sa as yn it earste. Dat wie in foardiel, hwant nou bleau de gong der hwat better yn. Jan Simmersoan is it boltsje, hwat let op ’e wrald kommen (ntl. yn ’e simmer), hwat rüch yn it hier, hawar in moaijen ien is it net. De boer wit net rjocht hwat er der mei moat: Sil er him halde of moat er fuort? It wurdt bliuwen en nou komme efterinoar de boer, de boerinne, de feint, de faem en de arbeider en jowe al sjongendewei en elk op syn wize har ren visy op it boltsje, syn bistean en syn takomst. De boer hat goed sjoen: it bol tsje wurdt in bolle en hwat foar ien! Hy wint prizen by de rüs en op’t lést komt it K.I.-bistjür om Jan Simmersoan djür to keapjen. Sa bisoarget dy üneag- like Jan Simmersoan, dy’t earst sa for- speid wie, de boer in nije auto en de boerinne in büntmantel. Nou as dat gjin happy end is, dan witte wy it net mear! Grif soe der fan in toaniel- en musyk- kenner wol krityk ütoefene wurde kinne. Mar it giet der hjir hielendal net om, h o e ’t der spile en songen waerd, mar dat men song en spile. Men koe merk- bite: hjir libbet in doarpsmienskip, dy’t hwat oandoar en it net langer siket yn it passive oanhearren fan in oar. Wy soene wol wolle dat der op elk Frysk doarp sa’n aktive ploech siet mei sa’n tekst dichter en sa’n pianist. Ear’t it safier is, sille de Tersoalsters it noch wol ris bi- sykje, hoopje wy. v.d.K. In Westerbork heeft het vierjarig zoontje van de familie Hoiting een vuur tje gestookt met een stapel bankbiljetten tot een waarde van 3500 gulden. Het geld was geen eigen bezit, maar handelsgeld van een onderneming. De jongen bleek in da kamer een lade van een kast te hebben opengetrokken. Hij vond daar een hele stapel mooi ge kleurde papiertjes ,die de jongen besloot in de kachel te stoppen. Ras waren de 3500 gulden in vlammen opgegaan. De moeder merkte onraad doordat de jongen plotseling luid begon te huilen. Hij bleek na zijn experiment te zijn ge vallen en zich te hebben verwond. Inderdaad bitter nodig is die eenheid op allerlei terreinmilitair, maar ook op economisch en sociaal gebied. Wat het militaire aspect betreft is het niet zo heel geruststellend dat de Navo autoriteiten het nog niet eens geworden zijn over de reorganisatie der strijdkrachten in ver band met het gebruik der nieuwe ato maire wapenen, waardoor bijv, de Navo manoeuvres welke deze herfst in W. Duitsland zouden worden gehouden, zijn afgelast, omdat men de nieuwe plannen nog niet klaar heeft. Dit doet overigens niets af aan de militaire inspanning van elke Navo partner afzonderlijk, welke even enorm als geldverslindend is. Men denke er alleen maar eens aan dat tegen woordig de Amerikaanse luchtmacht dag en nacht met honderden bommenwerpers in de lucht is, gereed voor vergeldings- aanvallen met atoombommen, voor het geval er een onverwachte aanval op de Ver. Staten gedaan zou worden, en waar door tevens voorkomen wordt dat bij zo’n onverhoedse aanval alle bommen werpers op de vliegvelden aangetroffen en vernietigd worden. Uit zo’n enkel feit krijgt men toch wel een indruk van de kostbaarheid van de militaire paraatheid, waartoe de huidige situatie het Westen dwingt, een paraatheid, waarin ook vol- MEJ. N. VAN VELZEN TE DORDRECHT WORDT A.S. ZATER DAG 105 JAAR. Zondagmiddag gaat in het Amicitia Theater „Help, ik ben soldaat”, welke de gelegenheid tot een hernieuwde kennis making biedt met de vrouwelijke George Formby: Judy Canova. Zij weet zich uit de meest penibele situaties te redden zonder daarvoor iets meer in het werk te stellen dan haar aangeboren onnozel heid. Milde, ontwapenende humor tekent deze toch spannende klucht. Judy zingt natuurlijk haar nieuwste liedjes. Een afdoend verweer tegen de Russi sche plannen kan echter nooit gevonden worden zonder veel grotere economische samenwerking der Westelijke landen on derling dan thans het geval is. Ten deze is men op militair gebied veel verder dan op economisch terrein. Dat komt o.a. omdat aan de economische samen werking voor zekere groepen van pro ducenten in bepaalde landen -nadelen verbonden zijn. We behoeven hier sléchts te denken aan de Belgische boeren die zich verzetten tegen de volledige inte gratie in de Benelux en ook de W. Duitse boeren voeien weinig voor een vrije markt voor hun producten. De laatste zijn toch al in hevig verzet tegen de huidige toestand in W. Duitsland, waar het al net is als eldersde hoge lonen in de industrie lokken de boerenarbei- „Frisia non cantat”, net, wurdt der wol ris sein. Hwa’t soks noch ieaut, hie tiisdeitojoun op ’e greate seal fan Hanenburg mar ris hearre moatten nei de Tersoalster Sjongspul- ploech, dy’t in ütfiering joech foar de leden fan de öfd. Snits fan de „Friesche Maatschappij van Landbouw”. De seal wie grótfol, doe’t de foars., de hear Ids de Boer fan Turns, de joun iepene mei in koart wurd fan wol kom, yn’t bisünder oan de Tersoalsters. Nei it mienskiplik sjongen fan it. Frysk Folksliet, krige de tekstskriuwer, de hear D. H. Kiestra, it wurd om in lytse taljochting to jaen op it earste sjong spul: „De ütdrager”. Spr. tortelde, dat er dit stik skreaun hie foar Tersoal en de hiele Lege Geaën. De persoanen wiene net histoarysk. De bidoeling hat west in stik to skriuwen mei it Lege Geaster folkslibben fan sa’n fyftich jier forlyn as eftergroun. De ta- stannen wiene wol werjown, sa’t dy 50 jier forlyn wiene. Der dogge noch al hwat persoanen mei yn dit stik en de spr, warsköge de lju dan ek om net yn ders naar de steden, de industrieproduc ten zijn duur, de landbouwproducten gaan niet in verhouding mee, en zo pro fiteren de Duitse boeren ook niet van de hoogconjunctuur. In Neder-Saksen heb ben de boeren voor de maand Januari zelfs een Koopstaking geproclameerd. Daar zijn ook politieke tegenstellingen tussen verschillende landen welke een innige samenwerking op economisch terrein in de weg staan, we denken hier bij o.a. aan de Saarkwestie, welke Frank rijk en Duitsland scheidt. Men kan ook de Cyprus kwestie noemen, welke een kruitvat is, dat bij explosie het reeds bestaande bondgenootschap tussen Tur kije en Griekenland zou uiteen doen spatten. En sommige commentatoren vinden zelfs een hecht Westelijk econo misch blok niet het middel om de onder ontwikkelde landen te naderen, omdat deze dan opnieuw door de vrees zouden kunnen worden bevangen dat dit mach tige blok op een nieuw soort koloniale overheersing zou aansturen. Vroegere of nog bestaande koloniale verhoudingen blijken al genoeg wantrouwen te hebben geschapen tussen het Westen en bepaal de onder-ontwikkelde gebieden. Hoezeer is bijv, de slechte verhouding van Frank rijk tot zijn Noord Afrikaanse gebieder oorzaak van verzwakking van het moe derland geweest. Het laatste nieuws, om trent Marokko is, dat Ben Joessef vol ledige onafhankelijkheid voor zijn land heeft geëist. Staat Frankrijk dat toe, dan kan men volgens de sultan onderhande len over een of ander bondgenootschap tussen beide landen, maar Ben Joessef achtte toch nog belangrijker de aanslui ting van Marokko bij de Arabische liga, daar zijn land een Arabisch land is. Hetgeen ook Spanje zich voor gezegd kan houden, waar Franco overweegt zelfbe stuur aan de Spaanse zóne van Marokko te geven. Dat is echter de Marokkaanse nationalisten al niet genoeg meer. Zij wensen de vereniging van de Franse, Spaanse en neutrale zóne (Tanger) tot één Marokkaans rijk. Een zorg meer voor Franco, die er ook talrijke thuis heeft. Want het fascisme in Spanje, vooral de jeugdige aanhang daarvan, keert zich nu ook tegen het Staatshoofd, nu deze de monarchie weer wil invoeren om er ze ker van te zijn dat zijn regime zal wor den voortgezet, als hij er niet meer zal zijn. hard moet worden en welke dus zware eisen aan de zenuwen stelt.. Overigens lijkt het onwaarschijnlijk dat thans een verrassende aanval te wachten is tenzij bij een crisis bijv, in het naburige en Midden Oosten, waar de verhouding tus sen Israël en de Arabische landen on veranderd zorgelijk blijft, de grote mo gendheden een neiging zouden tonen tot partij ki-zen. De tendenz van de huidige Russische politiek is echter dat men voor geruime tijd geen oorlog wenst doch een periode van concurrerend naast elkander leven. De Russen willen voor lopig een wedstrijd met het Westen op economisch en sociaal terrein. De energie waarmee Moskou zich thans op dit econo misch en sociaal gebied werpt, is nu zowel gerient naar binnen als rfaar bui ten. Het nieuwe Russische vijfjarenplan legt zich, zonder de opvoering van de zware industrie, ook met hulp van een grote ontwikkeling der atoomenergie, te veronachtzamen ook sterk toe op een verbetering van de sociale positie der Russische bevolking. Men wil met ge bruikmaking van Amerikaanse methoden in het industrieproces, de Russen een soort Amerikaanse welvaart ten deel doen vallen. Daarnaast wil Moskou door een ontzaglijke industriële inspanning, die gepaard moet gaan met een zeer snelle aflevering van technici door de Russische onderwijsinstellingen, de bron nen openen om tot economische samen werking met de z.g. onder-ontwikkel de gebieden te komen met het doel daar politieke invloed te verkrijgen. Dit ver schijnsel openbaarde zich, zoals bekend, het eerst in de Russische politiek in Azië, daarna in Afrika, waar o.a. Liberia en Libye aanbiedingen werden gedaan en het jongste Russische aanbod is gericht tot de Zuid-Amerikaanse landen. Een schok voor Washington, dat dit gebied als een domein voor Amerikaanse initia tieven beschouwt en een uitdaging aan de Amerikanen en het gehele Westen. De Sovjet Unie schijnt de wereld te willen tonen dat zij niet alleen haar eigen volk maar ook de landen, die haar hulp ac cepteren welvaart kan verzekeren, een blijvende welvaart, niet geschokt door crises, die naar haar mening het door haar verguisde „kapitalisme” kenmerken. Of de Russen in staat zullen zijn hun plannen te verwezenlijken is natuurlijk een vraag, papier is geduldig, maar op de uitvoering der plannen komt het aan. Toch houden deze plannen een zeer ern stige waarschuwing aan het Westen in, waarvoor trouwens de Amerikaanse re gering niet blind bleef. Zij heeft in een verklaring het Amerikaanse volk in zijn geheel opgeroepen tot besef van wat de concurrentiestrijd, welke Rusland thans heeft ingezet, wel betékent en door of fers de bondgenoten en nieuwe en on afhankelijke en zelfbewuste volken te doordringen van het besef dat zij n verlangens het beste kunnen bevredigen in de gemeenschap van vrije landen. Ook dat zijn natuurlijk maar woorden en zij dienen gevolgd te worden door daden: Minister Dulles gaat binnenkort naar India om eens te overleggen wat er ten deze gedaan kan worden. Een Rotterdamse opkoper kocht een partij uit de Binnenhaven opgevist me taal. Het zat in een blikken bus en woog 230 kg. Hij betaalde er 20 cent per kg voor maar kon het niet kwijt, waarom 2 neven besloten met hem het risico te delen. Een verstandig besluit, want na onderzoek bleek het een partij wolfram I te zijn, welke f 17000 waard is. HEEG. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. school alhier is benoemd de heer J. Nauta te Surhuizum, Te Oudenbosch bij Breda is de 39- jarige boekhouder C. B. uit den Haag gearresteerd. Hij had het modemagazijn waar hij werkte voor f66000.besto len. Voor het geld kocht hij o.a. 2 auto’s, een zeilboot enz. Met oudejaar gaf hij een fuif die f1000.kostte en een der bezoeksters van die fuif gaf hij avondjapon van f400. Naar in den Haag verluidt, aldus meldt de L.C., zal het Frysk Orkest op 7 februari een concert geven in de rid derzaal voor de leden van de Staten Ge neraal uit dankbaarheid voor de ver hoogde steun, welke het r\jk in uitzicht heeft gesteld. van overtuigd dat dan ook niemand zich maar een minuut heeft verveeld. Na de pauze werden er nog enkle vra gen gesteld die door de heer Bos uitvoe rig werden beantwoord. Een hartelijk applaus drukte de dank uit van de jonge- mensen voor deze prettige avond, waar na de presidente mevr. Posthuma de avond met een kort dankwoord sloot. Een werkelijk leerzame avond, waar alle aanwezigen veel van hebben kunnen leren, en eeibied hebben gekregen voor alles wat er leeft in de natuur. Frysl&n «jongt t ’e mannichte to forslaen. Dat koe maklik, »in. Hwa’t. hwant tsjin in prachtich efterdoek fan in pleats op ’e romte, forskynde al rin gen de hüshülding fan Tabe Toffel, de ütdrager en dy bistie büten syn wilf noch üt acht bern, dy’t krekt lyk as har ren heit yn ’e hannel sieten. It joech dan ek in tige libben tafrieltsje, doe’t hja allegearre mei harren hannel opkamen. Om dizze hüshalding binammen spilet dan it forhael. Yn sang en toaniel wurdt üs foarset, hoe’t hja libje dér yn ’e Lege Geaën, hoe’t hja frije, de iene hwat tichterby, de oare hwat fierder óf, hoe’t hja hannelje, de iene hwat tüker as de oare. En as it der ris hwat heakket mei De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles heeft vorige week door een interview met het Amerikaanse weekblad Life nog al wat stof in de politieke wereld doen opwaaien. Hij ver klaarde dat de Amerikaanse regering in de laatste jaren driemaal de vrede be waard had door met oorlog te dreigen. Dat zou zijn geweest1. om bij de be- standsbesprekingen in Korea gunstige voorwaarden te bedingen voor Noord- koreaanse krijgsgevangenen, die niet wensten te repatriëren2. om tussen beide te komen in de burgeroorlog in Indo-China; 3. om een Chinese aanval op Formosa, en zelfs op de kusteilanden Matsoe en Quemoy te voorkomen. Nie mand kan zeggen of rood China zich in derdaad door de Amerikaanse dreige menten heeft laten weerhouden zijn wil door te zetten. Overigens twijfelen zelfs tal van Amerikaanse commentatoren er aan of de Amerikaanse regering in de besproken gevallen zo stoer is geweest als Dulles het nu doet voorkomen, be halve dan in het geval van Formosa, Quemoy en Matsoehet congres heeft destijds openlijk Eisenhower gemachtigd oorlog te voeren als rood China Formosa of de Visserseilanden aanviel en wat Quemoy en Matsoe betreft hem de vrij heid gelaten te doelt wat hij nodig achtte. Wat Dulles heeft bewogen deze geschie denis op te rakelen is een onderwerp van speculatie in politieke kringen. Men heeft er een waarschuwing aan rood China alle drie gevallen betreffen kwesties waarin de hoofdrol aan de zijde der te genpartij door Peking en niet door Mos kou werd gespeeld in gezocht om af te zien van verdere agressie tegen ge bied thans nog in handen van nationa listisch China (Tsjang Kai Sjek), want er wordt beweerd dat de roden zich weer gereed maken voor een poging om Quemoy en Matsoe te bezetten. Men heeft er ook een poging van Dulles in gezien de democraten, die in hun ver kiezingscampagne beweren dat tijdens de periode van Dulles’ regime aan bui tenlandse zaken het aanziën van Ame rika zeer geleden heeft en in het alge meen de positie van het Westen er niet op vooruit is gegaan, op hun nummer te zetten. Als dit laatste inderdaad de be doeling is, betwijfelen we of dat veel succes zal hebben, want in Amerika zijn evenals elders in het Westen tallozen en onder hen vele vooraanstaande figuren der democratische partij, die niet bereid zijn een grote oorlog te riskeren voor betrekkelijk locale kwesties als die be treffende Indo China en Quemoy en Matsoe. Verbijsterend is de indruk van Dulles’ uitlatingen in Engeland geweest. Want betrekkelijk kort voor Edens be zoek aan Washington heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken plotseling weer eens enige geschillen van mening omtrent de buitenlandse politiek tussen Londen en Washington in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Het was immers ook vóór Dulles’ uitla tingen voldoende bekend dat noch in de Indo-Chinese kwestie noch in die om trent Quemoy en Matsoe Engeland be reid was het Amerikaanse standpunt, dat als Peking openlijk tot agressie overging, China moest worden aangevallen met atomaire wapenen, te aanvaarden. Het is een raadsel waarom Dulles, terwijl hij binnenkort met Eden zal moeten spreken o.a. over de houding van het Westen tegenover rood en nationalistisch China, thans deze oude kwesties ophaalde. Men schreef de Engelse premier o.a. het plan toe te Washington te pleiten voor de Amerikaanse erkenning van rood China, maar hij kan daar na Dulles’ uitlatingen maar beter niet mee beginnen, te meer niet nu op de nieuwe Amerikaanse be groting ook weer een belangrijk bedrag voor steun aan Tsjang Kai Sjek is uit getrokken en Washington zo gaande weg de enige hardnekkige wedder op het Chinese nationalistische paard blijft. Eden, wiens positie in Engeland geschokt is, doordat men hem besluiteloosheid ver wijt, en die daardoor toch al genoopt wordt stijf aan het Engelse standpunt vast te houden wordt het door Dulles nu nog eens extra moeilijk gemaakt tot een soepel overleg met de Amerikaanse re gering te komen en tot die eenheid van streven, welke zo bitter nodig is in deze tijd van nieuw Russisch initiatief. genoemde toneelgroep op „De houten ham” een kluchtig spel in drie bedrijven van Henk Bakker en Jan van Ees. De aanwezigen hebben zich terdege geamu seerd en de opvoerenden kregen voor hun uitstekend spel een warm en ver diend applaus, waaraan schier geen ein de kwam. Na afloop bood de voorzitter de dames van deze toneelgroep als her innering een fraai Waterpoortlepeltje aan en de heren een asbakje. Tussen de be drijven door had ook de huldiging plaats van de kampioenen 1955 waarbij tevens de kaartlezers waren betrokken. De acht zeer fraaie bekertjes kwamen in ’t bezit van Afd. auto’s (Senioren) H. G. Vro lijk en S. Zondervan beiden te Sneek, B. Westerhof en mevrouw Westerhof Ferwerda, Woudsend. Afdeling Motoren (Junioren)C. Kaspersma en S. v. d. Zee, beiden te Sneek, Tj. Stallinga en Tj. Wiersma, beiden te Folsgare. De hul diging werd besloten met gezamenlijke zang van het Fries Volkslied. Tot dek king van de kosten werd er in de pauze een verloting gehouden met mooie prij zen, welke door de leden waren beschik baar gesteld. Deze in alle opzichten ge slaagde feestavond werd afgesloten met een druk en gezellig bal dat onder lei ding stond van de heer T. Schurenga, terwijl het gezelschap Joh. Bok, dat ook in de pauzes was opgetreden, voor de muziek zorgde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1