Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bij de Groningers op V.V.V. employe’s op bliksemtournee een Ned. Reisver. afd. Sneek „Neijoarsveziede” It Fryske Hynder” had een goed jaar Maandag 23 januari 1956 110e jaargang no. 7, Redacteur: L. KIEZEBRINK Feestavond v.v. Black Boys voor Zaalconcours Oude Bond Kerknieuws en Kapper pleegde drievoudige moord Kleine bevolkingstoename van Leeuwarden Kinderverzorging Opvoeding Emigratie-V oorlichtings- avond Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Straaljager ontploft boven Engels dorp Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 V rouwenwereldgebedsdag Vroeg Kredietverlening voor Nederlanders in Canada Vijf gulden per dag herhaling SNEEKER NIEUWSBLAD incidentele De gasten voor het Stadhuis. Fokdag 1956. Op stal. De voedering van het paard. Goede conditie. Vrijdagmiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de 60e tentoon- stelling van „Avicultura” t.g.v. het 70-jarig bestaan in de Houtrusthallen te Den Haag. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt i MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) schone stal maar niet te warm en met goede ventilatie en iedere dag 1015 minuten beweging, bij voorkeur in de openlucht. Regelmatig voeren en goede verpleging is van grote betekenis, maar dat is niet het enige. Goede verpleging en het juiste gebruik van het paard moe ten hand in hand gaan. BOAZUM. Op in bütengewoane gear- komste fan de frouljusforiening „Steunt elkander” joech üs doarpsgenoate Gerry Miedema in bisünder moai oersjoch fan it praktyske diel fan „Kinderverzorging en Opvoeding”. De eigen bifiningen op har stüdzjeterrein waerden troch Gerry op tige flotte en faek boeijende wize for- teld en it hertlik tankwurd van de foar- sitter wie dan ek wol fortsjinne. Foar de leden en gasten wie it in tige lear- sume joun. Spitich dat de klok sa hurd draeide. In de Harmonie te Leeuwarden is, uit gaande van de Oude Bond van Chr. Har monie- en Fanfarecorpsen een zaalcon cours gehouden. De volgende prijzen werden o.a. behaald: Excelsior, Schar- negoutum 155% pnt. (hoogste aantal) le pr.; Ere zij God, Hommerts 139% 2e pr., beide in de eerste afd.; afd. Uit muntendheid: Concordia, Gauw 151 pnt. le pr.; super-ereafd.De Bazuin, Sloten 159 pnt. le pr. Baptisten Gemeenten. Op het drietal voor Deventer komt voor ds Ph. Linde man te Sneek. maag heeft dan de koe, moet daarom vaker gevoerd worden. Ook is het veel gevoeliger voor verstopping dan een koe en daarom moet het voer zodanig zijn, dat het dier een open lijf houdt. Twee producten vooralzemelen en melasse zorgen voor een goede doorgang. Droge pulp is zeer gevaarlijk. Deze moet eerst aangemengd worden met vocht. Ruwe celstof wordt over ’t algemeen vrij goed verteerd en, zo deelde spr. later nog als antwoord op een vraag mee, ook rode wortelen zijn uitstekend. Hij gaf vervolgens een opsomming van ziekten bij een paard, samenhangen met het ontstaat vooral door veel stoppend werken. De Algemene Emigratie Centrale houdt woensdag 25 januari a.s. een emigratie- voorlichtingsavond in Hotel Hanenburg te Sneek, ’s avonds om 8 uur. In het bij zonder zal deze avond gewijd zijn aan de emigratie naai’ Australië en Nieuw-Zee- land, terwijl eveneens de mogelijkheid bestaat tot het krijgen van nadere in lichtingen omtrent emigratie-mogelijk- heden naar andere landen, zoals Canada, Verenigde Staten van Amerika, Zuid- Afrika e.d. Spreker op deze avond is de heer F. Falkena, districtsadministrateur bij de Algemene Emigratie Centrale te Groningen. Tevens worden op deze avond een tweetal films vertoond t.w. de nieuwe film „Austalië Roept” en een film over Nieuw-Zeeland, getiteld: „Dat is Nieuw- Zeeland”. Toekomstige emigranten en ook andere belangstellenden zijn harte lijk welkom. De toegang is vrij. en DONDERDAGS De bevolking van Leeuwarden is in 1955 met 156 zielen toegenomen tot 81522. Voor de te houden fokdag in dit jaar waren aanvragen ingekomen van Heeg en Balk. Vanuit de vergadering werd medegedeeld, dat de fokdag van het Bo- venl. Ras in Workum gehouden wordt en het bestuur daarom in overweging gegeven met/zijn collega’s van die ver eniging overleg te plegen. Na een korte bespreking kreeg het bestuur vrij man daat, waarbij z.m. rekening zal worden gehouden met de opmerkingen en wen sen welke naar voren kwamen. De eerste vrijdag in de lijdensweken, 17 februari a.s. zal weer de jaarlijkse vrou wenwereldgebedsdag worden gehouden. In ons land wordt deze dag georgani seerd door het Nederlands comité vrou wenwereldgebedsdag. Deze gebedsdag, in 1887 ingesteld werd in 1954 in 128 landen gehouden. profijt zult trekken in de functies waar- Na deze belangrijke mededelingen gaf de secretaris, de heer P. Zondervan, het jaarverslag, waaruit bleek dat de afde ling 1 januari ’55 307 leden telde en het jaar afsloot met 355 leden. Er werden in 1955 diverse afdelingstochten georgani seerd en lezingen gehouden. Het was een goed jaar. De penningmeesteresse, mej. Sj. Tjallema gaf een overzicht van de kasmiddelen, de kas sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 826,11, met een batig saldo van f 84,62. De af tredende bestuursleden mej. Tjallema en P. Zondervan werden bij acclamatie her kozen. Besloten werd op 27 februari de zeer interessante Iberië-avond te geven en op 27 maart een lezing over de dier gaarde „Blijdorp”. Diverse tochten wer den in plan opgezet alsmede de moge lijkheden besproken om de buitenleden meer in het afdelingswerk te betrekken. pen waarbij het Residentie-orkest zal musiceren met klanken uit het buiten land. 25 maart wordt dit concert her haald in het Concertgebouw te Amster dam, 26 maart geeft het Brabants Or kest een toeristisch programma in Rot terdam. Een jubileumboek zal worden uitgegeven hetwelk indertijd is vervaar digd door de inmiddels overleden oud- SCHARNEGOUTUM. Een schaap van de heer Tette Wiersma heeft op 19 janu ari reeds een flink ooilam ter wereld gebracht. Bij zijn schapen was dit nog nooit zo vroeg gebeurd. Teken van een vroege lente 7. Tenslotte betoogde Ir Keestra nog, dat het gebruik van paarden moet worden gestimuleerd, waarbij de fokverenigin- gen een belangrijke taak hebben. Ook in Utrecht en in Wageningen moet meer aandacht worden geschonken aan de voe dering en de verzorging van het hoef beslag, waarmee het thans treurig ge steld is, dient verbeterd. De boeren moe ten zelf de leidsels in handen nemen en het paard door een goede verzorging ge legenheid geven zich met de motor te meten. Wat we nodig hebben is mecha nisatie door het paard, zo besloot spre ker, die daarna ook nog enige vragen uitvoerig beantwoordde. Na het uitreiken van de prijzen, ge wonnen op de Fokveedag, door de voor zitter en het vertonen van enkele mooie nieuwe films van het Fries Paardenstam boek, werd het veulen verloot. De geluk kige winnaar was de heer W. J. Boersma, Oudega (H.O.N.), de tweede prijs was voor J. de Vries, Woudsend. Tussen de Nederlandse regering en het bestuur van de Canadese provincie Nova Scotia is een overeenkomst geslo ten, waarbij aan Nederlandse immigran ten in Canada een lening van maximaal 10.000 dollar kan worden verstrekt voor de aankoop van een boerderij en de daar bij behorende werktuigen en voorraden. Ingevolge een wet, die begin janurai in het Staatsblad werd gepubliceerd, is de Nederlandse regering voor een derde van deze leningen garant. De bedoeling van deze regeling is om Nederlandse im migranten in Canada, van wie verwacht kan worden dat zij in de opzet van een eigen bedrijf kunnen slagen, maar die nog te kort in Canada zijn om een flink bedrag te hebben overgespaard of zon der meer te kunnen lenen, tegemoet te komen. directeur de heer Pieters, aangevuld met de geschiedenis van de laatste tien jaren. Er wordt een plaatwerk uitgegeven dat paar” nog in ere gehouden wordt. De verloting was een sukses en de hoofd- prij staart viel heel dicht in onze buurt. Ik zou U het opschrift over het 10-jarig bestaan kunnen beschrijven! Spinnen en vrijen. Samenzanng en uitgebeelde liedjes met zang van het onzichtbare koortje ver hoogden de feestvreugde, maar het kos telijke Spinnen en Vrijen, opgevoerd door de leden van de Mallemeulen, was het hoogtepunt van de avond waar ook de gast die niet zo thuis is in Groninger land, intens van genoten heeftHet werd gespeeld in oud-Groninger costuum, de heren compleet met lange pijp, en het was geestig doorweven met volkslied jes, dansjes en snedige zetten. De speel man was zeker onbetaalbaar. Tot slot van de avond, léAt, maar toch nog te vroeg, las de voorzitter nog en kele binnengekomen felicitaties en tele grammen voor en vertelde hij dat er bloe men waren van o.a. Krite Snits en de Heerenveense gasten. Waarna men staande en vol vuur het Groningse volks lied zong U weet wel van Stad en Ommelaand gevolgd door een niet minder entoesiast Frysk Folksliet. Ir J. J. Keestra, Rijksveeteelt-consu- lent, die ter afwisseling een inleiding hield, was zeer voldaan over het opti mistische geluid dat de secretaris in- zijn verslag liet klinken, maar moest helaas toch constateren, dat we in West Europa na de oorlog ten aanzien van het paard op de verkeerde weg zijn. Vroeger was voor vele boeren en hoefsmeden het le ger een goede leerschool, maar die op leiding is nu verdwenen. Er zijn echter ook een paar positieve punten. Spr. noemde daarvan de oprichting van Paar- denfokverenigingen in Friesland en als voornaamste punt het medeleven van de fokkers en hun dames. Vooral de mede werking van de laatsten stelde hij zeer op prijs. Daarna ging hij over tot het onderwerp van zijn inleidingde voe dering van het paard, waaraan in de laatste jaren in Friesland te weinig aan dacht wordt besteed. De dieren krijgen wel genoeg, maar aan de samenstelling van het voer worden onvoldoende eisen gesteld. Het paard, dat een veel kleiner Het gezelschap, waarbij zich ook de heer Timmermans, directeur van de Pro vinciale V.V.V. te Leeuwarden bevond, zou hier omstreeks half twaalf arri veren, maar omdat het bezoek in Bols- ward, waar het ook officieel ontvangen werd en de Oudheidkamer en Martini kerk werden bezichtigd meer tijd vergde dan gepland was, was het al één uur toen de bussen de Martkstraat opreden. Om die reden waren alleen de burge meester, de secretaris en de heer Vis als voorzitter van V.V.V. ter begroeting in de hall aanwezig. Wethouder Boon stra had niet zo lang kunnen wachten, waarvoor de burgemeester hem later verontschuldigde. Twee aangezichten. Nadat in de raadzaal de koffie was gebruikt, heette de burgemeester de gasten welkom. Eigenlijk zijn we met dit bezoek iets bekocht, zei hij, en hebben we het gevoel alsof je schoonmoeder op bezoek komt als het niet zo goed past. Wij hebben wel geregeld ontvangsten in onze raadzaal, maar vrijwel steeds in de zomermaanden. Nu kunnen we niet ten toon spreiden wat hier 's zomers te zien is. Sneek heeft nl. twee aangezich ten: één in de zomer en één in de win ter. Maar als centrum van de watersport drukt die sport in de zomermaanden zijn stempel op onze stad. De heer Tim mermans zal U echter straks naar het Scheepvaart Museum en naar de Jacht haven brengen, zodat U dan toch nog enigszins een indruk kunt krijgen van wat er in Sneek op dit terrein te zien is, En ik hoop, aldus spreker, dat U daarvan in U is geplaatst. „De Gouden Horizon” zal heten en waar in platen voorkomen van streken en lan den die door de N.R.V.’ers werden be zocht. Door het gehele land wordt de Jubileum-Revue opgevoerd terwijl alle officials bijeen worden geroepen voor een cocktail-party in het Kurhaus te Scheve- ningen. Twee jubileum-generales worden uitgeschreven en wel een met Pasen naar Merano en een met Pinksteren naar Montreux. Een pocketboekje met reis tips zal worden uitgegeven en er komen speciale sluitzegels. Voor journalisten wordt een reisverhalen-wedstrijd geor ganiseerd waarvoor in de jury zitting zullen hebben Ben van Eysselstein, Jan Brusse en vermoedelijk een dame. In het Aalsmeerse bloemencorso zal een N.R.V.- wagen deelnemen. Op Houtrust vindt een feestreünie plaats. Tien prijzen van f25.zullen worden beschikbaar ge steld voor de beste mededelingen welke de deelnemers voor de reis van hun reis leider ontvangen Tien reizen naar Pa rijs zullen worden verloot onder de leer lingen van alle middelbare scholen, die onder moeilijke omstandigheden er toch in slaagden hun einddiploma te behalen. Hoe voelt een Friese zich op een echt Groninger neijoarsveziede Sedert vrijdagavond kan ik met de hand op het hart verklaren: niet als een buiten- staanster. Als welkome gast zat ik die avond bij Hanenburg tussen de leden van de Groninger Vereniging in aan de witgedekte tafel. Drie van die tafels waren er, zo lang als de zaal is, en ik verzeker U dat het een feestelijk ge zicht was en dat mijn kopje direct vol geschonken werd onder de Groninger kraantjeskan De moord op 8 januari gepleegd op een 82-jarige generaal en zijn huisge noten te Brussel blijkt gepleegd te zijn door zijn kapper, die nog geen honderd meter van het huis van de vermoorden woont. De kapper, die bekend was in het huis, brak in om te stelen, bond de bewo ners, maar toen een der vermoorde vrouwen uitriep „het is de kapper” te kende zij haar eigen doodvonnis en dat van de twee anderen. Op de stal is men aangewezen op hooi. Het beste is goed vers en uitgegroeid hooi, zoals het walhooi. Daar kan dan nog een beetje Lucernehooi of klaver- hooi bij, maar niet te veel. Dan krijgen de paarden te veel kalk. Daarnaast fos- forzure voederkalk of graanmeel en vooral voor jonge dieren en drachtige merries een hoeveelheid krachtvoer in overeenstemming met het werk dat ze moeten verrichten. Verder beval spr. aan 1-3 eetlepels gemengde mineralen voor de benen en het toedienen van vitamines A en D. In de weide krijgen de dieren voldoende vit. A, maar op stal moet men ze daarvoor ook een beetje gedroogd gras of goede koude kuil geven. Gebrek aan vit. D kan worden voorkomen door goed lang paardehooi of vit. D prepa raten. Men moet het paard driemaal daags, het liefst voor en na het voeren, laten drinken. Bij voorkeur uit een emmer om te kunnen controleren wat het opneemt. Bij hevige dorst niet te veel ineens. Op warme en drukke dagen tussentijds wat laten drinken en een beetje keukenzout aan het voer toevoegen. In de wintertijd moet het paard in goede conditie blijven. Daarom zorgen voor goede rantsoenen droog voer, niet te veel stoppende producten en te hoog waterverbruik tegengaan. Een goede Koffie koffie de hele avond door, en toen er geen kraantjeskannen genoeg bleken te zijn, werd er in ijltempo nog een kan gebracht al was dit dan ook een gewone witte koffiepot op een ge zellig waxinelichtje, inplaats van een spiritusvlam zoals er onder zijn Gronin ger broeders brandde. Geen wonder dat Thomasvaer hulde bracht aan Hanen burg: „één ding is waar, Hanenburg heeft het spul altijd knap voor mekaar!” Maar nu loop ik de veziede vooruit, eerst kwam nog de vice-voorzitter van de Groninger vereniging, de heer Japen- ga, voor het voetlicht om er aan te her inneren dat 10 jaar geleden de vereni ging opgericht was. Men heeft zich wil len samenbundelen en Groninger kost willen brengen in Groninger omgeving. Een hartelijk applaus uit de stampvolle zaal bewees wel hoe men dit initiatief van de oprichters waardeerde. Nog nooit zijn er niet „Sneker” Groningers bij een avond van de vereniging geweest, maar nu waren ook Heerenveense landgeno ten aanwezig. Ook het bestuur van de Krite Snits werd door de heer Japenga hartelijk welkom geheten. Men wil op deze manier vriendschappelijke gevoe lens uitwisselen, en al is het spreker nooit gelukt Fries te leren, hij kon hun wel een prettige joun wensen! Het telegram van de voorzitter, bur gemeester Rasterhoff dat hij verhinderd was de avond bij te wonen, wekte een gevoel van teleurstelling, maar dat ging over in een hartelijk applaus toen het gordijn open ging en men in de oubollige Thomasvaer met zijn lange pijp, een welbekende figuur ontdekte. Ook Pieter- nel in haar mooi oude Gronings cos tuum met gouden oorijzer kreeg een ver diend applaus: zij is in het gewone leven de ijverige secretaresse van de vereni ging. Hun wens was geestig en releveer de vele feiten in gemeente en vereniging terwijl aan vele mensen dank werd ge bracht voor wat ze presteerden voor de vereniging, ondanks het feit dat de ar me mensen „altied op zwart zoad zitt’n”. Thomasvaer wenste hen dan ook een „puud vol”. Aan de wereld wenste hij eendracht en verdraagzaamheid en zijn waardering voor Pieternel drukte hij uit met een „handvol bloemen”. De stemming was er na die wens al aardig in gekomen. De kraantjeskannen werden geleegd en gevuld, de Groninger koek gegeten en onder leiding van proat- jesmoaker werd het voor dizze oavend immekoar draaid laidje uit volle borst gezongen: „As leden van dezulfde ploug, Zet wie de zorg op zied”. Het koortje, onder leiding van de heer H. L. v. d. Harst met pianobegeleiding van de heer Kanon, zong alleraardigste Groninger liedjes en voor de pauze voer den enkele leden van de Mallemeulen een paar schetjes op. Toen ontging mij wel eens wat eerlijk gezegd, maar als gast lach je maar hartelijk mee en de koffie moest aan ons tafeltje ook inge schonken worden. En wat smaken die brosse Groninger knijpertjes, de echte neijoarsveziede-tractatie, heerlijk! Ge lukkig dat hier het gulle „twee is een De burgemeester wenste hun verder toe, dat zij nog een gezellige tocht zou den hebben en prettige herinneringen aan dit korte bezoek aan onze stad zul len bewaren. Daarna vertelde hij nog iets over de raadzaal en het stadhuis en de restauratie daarvan in 1925, waarbij hij de uitspraak van een Engelse deskun dige aanhaalde, dat de combinatie van het goudleer-behang en het beeldhouw werk in onze raadzaal enig is in West- Europa. De leider van het gezelschap, de heer G. van Weelden, directeur van de Fede ratie van V.V.V.’s in N.-Holland boven het Noordzeekanaal, dankte voor de ontvangst. Wij zullen in de zomer de liefhebbers van de zeilsport in Sneek moeten brengen, zei hij. Daarom hopen wij inderdaad profijt van dit bezoek te zullen trekken. Tot besluit volgde toen nog een korte bezichtiging van de Schutterskamer, waarna het gezelschap zich naar de Wijnberg begaf. Donderdagavond vergaderde bovenge noemde afdeling in restaurant Piso on der voorzitterschap van de heer J. de Groot. In zijn openingswoord vertelde deze o.m. dat het werk van de N.R.V. zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. 1954 sloot af met 194.000 leden en in 1955 telde de ver. 126.000 leden. Het aantal nieuwe leden dat in 1955 werd geboekt bedraagt 29324 en het verschil zit verder in de mutaties die plaats von den. Er reisden 41.000 leden in 1955 tegen 35.000 in 1954. Het aantal reizen dat doorgang vond bedroeg 1503 tegen 1250 in 1954. Van de landen die door de leden van de N.R.V. werden bezocht in 1955 was Oostenrijk favoriet, daarop volgden resp. Zwitserland, Duitsland, Frankrijk, België/Luxemburg, Italië en Joego-Slavië. Duitsland is van de vijfde plaats gestegen naar de derde en staat ongeveer gelijk met Zwitserland. 21500 leden gingen mee met de Vrije Groeps reizen, 8.500 met de autoreizen, 3000 met de jongerenreizen, 1600 met de voet reizen, 4000 met de programmareizen, 1500 met de wintersportreizen, 150 met de kampeerreizen en 900 met de jeugd reizen. In de lente van 1956 wordt het 50-jarig bestaan gevierd. Op 24 maart zal in het Gemeente-Museum in den Haag een schilderijen-tentoonstelling worden geopend van werk dat schilders op hun reizen hebben tot stand gebracht, ’s Middags volgt een receptie op de Wit te of Literaire Sociëteit aan het Plein te den Haag, ’s Avonds een concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap- Donderdagavond hield de voetbalver eniging der zwartjes haar zo langzamer hand traditioneel geworden jaarlijkse feestavond, die evenals de vorige jaren ook thans weer in Amicitia werd gehou den. Te ruim 8 uur kon de voorzitter voor een geheel bezette zaal z'n ope ningsspeech afstekenhij sprak daarin z’n vreugde uit over de aanwezigheid van de verschillende genodigden. In te genstelling tot vorige jaren, had het be stuur dit jaar gemeend, dat de samen stelling van het programma bij wijze van verrassing nu eens op de avond zelf be kend gemaakt moest worden. Tot veler verrassing stellig was dan voor deze feestavond geëngageerd het gezelschap „Kees Manders” met de revue „Feest”. Met de muzikale opening van het show en dansorkest „de Troubadours” werd direct de stemming er in gebracht, waar na de verschillende artisten in bonte rij hun prestaties gaven, terwijl Manders de conférence voor z’n rekening nam en op zijn eigen gezellige wijze de verschillen de nummers aan elkaar praatte. The Rico’s met hun nummer parterre-akro- batiek werden met een daverend applaus beloond, terwijl ook hun nummer, „Laura et Gaston” veel bijval vond. Een kon trast met deze lenige dames vormde Karei Brouwer, die kans zag op een vlakke vloer toch steeds te struikelen, maar ondanks die stijfheid toch wel wat in z’n mars bleek te hebben. Ondanks zijn nog jeugdige leeftijd, bleek Freddy Kenton toch een meester te zijn in het jongleren met ballenzijn stoppen van een bal zal menige voetballer jaloers ge maakt hebben. Het duo „De Notekrakers”, twee mu zikale dwazen met een guitaar, wist met zijn liedjes het publiek te pakken, ter wijl ook hun conférence een eigen stijl droeg. Naast zijn functie als conférencier trad Kees Manders op als zanger, waar bij hij de hele geschiedenis van Rood kapje op muziek had gezet en al de fi guren, de wolf incluis, alléén vertolkte. Tenslotte bleek ook het Jordaantype niet te zijn vergeten .want Fanny Black ver tolkte de lof van het oude Amsterdam. Het was reeds 12 uur toen het gehele ensemble in de slotscène afscheid van het publiek nam de v.v. Black Boys kan weer op een gezellige en geslaagde avond terug ziendoor de liefhebbers werd nog een paar uurtjes gezellig gedanst. Een Meteor-sraaljager van de Britse luchtmacht is neergestort op het oude plaatsje Wadhurst in het zuiden van En geland. Een bejaarde dame en de twee inzittenden van het toestel kwamen om het leven. Tien tot twintig mensen wer den gewond. Het toestel, dat op een oe- fenvlucht was, ontplofte boven het stadje en zette een winkel, een hotel en een rij villa’s in brand. De brandweer heeft drie uren iiodig gehad om de branden te blus sen. de voornaamste die zeer nauw voeder. Koliek voeders die te Bieten moeten daarom niet te vuil zijn en ook waarschuwde spr. tegen bevroren en rottende producten. Op onfris en ver- broeid hooi is het paard evenmin ge steld. Met het oog op het gevaar van de zgn. maandagziekte moet men het paard als ’t niet werkt iets minder geven. En daar het ook moeilijk kan werken op een volle maag dient het voer zo verdeeld te worden, dat het ’s avonds het meeste krijgt. De rantsoenen moeten minder eiwit bevatten dan voor koeien (5:9). Indien er op lange en drukke dagen geen gele genheid is voor het opnemen van vol doende gras en het geven van rusttijden, moet ook wat krachtvoer worden toege voegd, bijv. 1-3 kg paardenmeel of run- dermeel B. Dit geldt vooral voor jonge dieren en drachtige of zogende merries. In verband met het gebruik van kunst mest is het gras tegenwoordig meestal te eiwitrijk. Daarom geen paarden wei den in land waarop veel kunstmest is gestrooid. Zomertijd is niet voor ieder vakantietjjd. De informatrices en informateurs van de V.V.V.-bureaus in binnen- en buitenland bijv, hebben het in de zomer maanden veel te druk met het voorlichten van adspirant-vakantiegangers om dan zelf te kunnen genieten van het vele moois dat ons land ’s zomers biedt. Daarom maakten deze dames en heren van het V.W.V. wezen in Nederland en van de A.N.V.V. in het buitenland verleden week hun bliksemtournee door Noord-Holland, Friesland en Groningen, op welke tocht ze Vrijdagmiddag ook onze stad aandeden. Ze waren hier toen de gasten van het Gemeentebestuur, dat hen op het Stadhuis ontving en him daarna een warme lunch aanbood in Hotel de Wijnberg. De dienstplichtigen van de derde divi sie, die volgens het thans in behandeling zjjnde wetsontwerp langer dan 85 dagen voor herhalingsoefeningen moeten op komen, zullen vijf gulden per dag extra vergoeding krijgen voor iedere dag, meer dan die 85. Deze maatregel zal tot gevolg hebben, aldus minister Staf, dat de werkgevers door de verlengde duur der oefeningen niet voor extra financiële lasten komen in de vorm van gehele of gedeeltelijke doorbetaling van het loon. De vergoeding moet uitdrukkelijk be schouwd worden als een maatregel. De minister deelt tevens mede, dat het plan voor de internationale oefenin gen van 1956 intussen is veranderd, waardoor hij overweegt, om in het alge meen het aantal dagen, waarvoor deze dienstplichtigen zullen worden opgeroe pen, met drie te verminderen. Voorzitter J. M. Jansma uit Ijlst kon een groot aantal leden, velen vergezeld van hun dame, welkom heten in de jaarlijkse vergadering van de Paardenfok- vereniging „It Fryske Hynder”, die woensdagmiddag in Hotel Bonnema werd ge houden. Hij sprak daarover zijn grote voldoening uit en constateerde, dat er in het afgelopen jaar weer veel door de vereniging gepresteerd is. O.a. werd een goed geslaagde fokdag in Koudum gehouden. Op al deze gebeurtenissen ging de se cretaris de heer G. L. Geerligs uit Hom merts in zijn jaarverslag uitvoeriger in. Evenals in dat over 1954, liet hij ook nu weer optimistische klanken horen. De positie van het Friese paard wordt in dit gebied steeds sterker, zulks in tegen stelling tot andere gebieden in ons land waar het paard door de tractor wordt verdrongen. Op de weidebedrijven in de Zuidwesthoek daarentegen is het nog al tijd economischei en bovendien is het boerenbedrijf niet enkel een bedrijf van geld en cijfers. De fokdag in Koudum slaagde weer bijzonder en door samen te werken met de vereniging voor het Bovenlandse ras meent het bestuur op de goede weg te zijn. Op het eiland Ter schelling viel ook een vooruitgang in aantal en kwaliteit waar te nemen, maar het is jammer, dat er te veel goede veu lens naar het vaste land worden ver kocht. Het ledental steeg van 110 tot 122. De rekening van de penningmeester de heer D. Groenveld begon met een batig saldo over 1954 van 856.34. Met inbe grip daarvan bedroegen de ontvangsten 1366.44. Uitgegeven werd 1013.60 (waaronder 425 voor het veulen dat later op de middag verloot werd en weer een behoorlijk bedrag in de kas bracht), zodat er een batig saldo was van 352.84. Bij de bestuursverkiezing werd de heer F. C. Draijer te Molkwerum, die periodiek aftrad, herkozen. Herbenoemd werden eveneens de leden van de Con tactcommissie de heren E. G. Heerma te Britswerd en R. de Hoop te Huisterheide.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1