CORSICA De Lichtboei speelde DE TOVERFLUIT DER CULTUUR Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Joseph in Dothan” Kamermuziekavond „Het Watermankwartet” Handenarbeid geeft heel aparte vreugde een Maandag 30 januari 1956 110e jaargang no. 9 Kerknieuws Kasteel Vorden verkocht Bevorderd Leeszaalnieuws Veelbelovende start van het C.C.C. in Sneek N.C.V.B. Ijlst Zeepost Ingezonden Grote verloting S.G.V. V erkeersongevallen in Sneek Geslaagd Nieuwste foto van H. K. H. Prinses Beatrix, die morgen, dinsdag, 18 jaar wordt. Nationale Chr. Geheelont houders Vereniging Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORUFHOUTS NIEUWSBLAD KT.FINZAND 7 - Telef. 2872 - E 55 was voordelig voor de gemeente Rotterdam Nachtverblijf vreemdelingen Kantongerecht Sneek gl w f ./rx'" SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adres Redacteur: L. KIEZEBRINK Mozart-programma. Foto Meyboom Het C.C.C. in Friesland. Ver. v. Handenarbeid. De kunst. Nut, Mogen wij op U rekenen Balleefd. Het bestuur, de heer O. Plat presteerde was bewon- derenswaardig en vormde een der hoogte punten van de avond. twee Wat heeft het Ondanks het slechte weer waren er Donderdagavond nog heel wat mensen in zaal Piso bijeen om te luisteren naar de heer Henk du Mée Jr uit Amsterdam, die voor het Nut een lezing hield over Corsica. Geslaagd aan de V.U. te Amsterdam voor het doctoraal examen rechten de heer S. Sijbrandij te Sneek. Ieder Sneker dame of heer Gedraagt zich correct in ’t verkeer. was verklonken, drs. Dijksterhuis wel zeer terecht applaus vroeg voor deze bij zondere avond van de Lichtboei, waar aan met entousiasme werd voldaan. Drs Dijksterhuis had trouwens zelf een groot aandeel in het succes door zijn regie. Vermelden we nog dat het kap- werk was van de heer K. Wolthuizen. Waar de verschillende sporten in onze tijd een steeds belangrijker plaats gaan innemen, eist ook de gymnastieksport zijn aandeel op. Door zijn vele takken van lichaamsoefening wordt de betrok ken vereniging, ondanks het feit dat onze beide gemeentelijke gymnastiekzalen van een behoorlijke outillage zijn voorzien, toch nog voor financiële offers geplaatst bij de aanschaffing van nieuw turnma- terieel. Ten bate van dit doel organiseert de S.G.V. een grote verloting, waarvan het grootste gedeelte der loten inmiddels aan de man is gebrachtmaar een klein aantal bleef nog onverkocht. Wij doen bij dezen een beroep op het publiek ook deze rest te willen kopen. U vergroot daarmee Uw kans op de prij zen, die op het lot vermeld staan, ter wijl de prijs maar één kwartje is. Ze worden één dezer dagen bij U thuis aan geboden, terwijl de trekking reeds 25 februari a.s. plaats heeft en de uitslag op 27 februari in dit blad wordt bekend ge maakt. De cursussen in Sneek zullen in de jeugdherberg gegeven worden, men kan zich daar bij de heer A. v. d. Mey nog opgeven als deelnemer. Verder verwijzen wij nog naar de advertentie waarin de juiste data bekend zullen worden ge maakt. ven. Na overleg werd besloten dat er een cursus gegeven zal worden in gudswerk, in zakmeswerk en in papier. Elke cur sus bestaat uit drie avondlessen. Verschijnt MAANDAGS Administratie Comb. Driifhout-Kiezebrlnk Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) Het Christelijk Cultureel Centrum, aangevoerd en aangevuurd door de be kende jonge predikant Okke Jager uit Vrouwenpolder, heeft nu ook onze pro vincie in zijn campagne betrokken. Er zijn deze maand al in tal van plaatsen ont spanningsavonden gegeven en vrijdagavond maakte Sneek in „Ons Gebouw” voor de eerste maal kennis met deze nieuwe verschijning op het gebied van de cultuur. En het moet gezegd, dat deze kennismaking een prettige was. Het ge- Advertentieprijï 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek- Daar was in de eerste plaats zeer gees tig en raak zakmeswerk. Kent U dat Het wordt gemaakt van takken en takjes die U buiten vindt en waarin U soms plotseling een vorm ontdekt. Een hertje, een hond, een mannetje. Natuurlijk is het alleen maar de primitieve vorm, en U gaat met het zakmes wat afsnijden, inkerven tot de oude man daar loopt met een elzentakje op de rug. U vindt een dikkere tak en weer gaat U kerven deze keer wordt het een pikkende vogel op een takeen specht. We ston den ook bij de touwfiguren, het papier werk De Lord in alle statie en geestig van wit papierDe stierenvechter, de rattenvanger van Hameln, kostelijke draadfiguurtjes maskers, boetseerwerk en hebben het alles zeer bewonderd. Ten slotte belandden we bij het guds werk, schalen, bakjes, bladen van mooi dooraderd hout, goed van vorm. Nog nooit hadden we een guds in handen ge had, maar hier hebben we een stuk hout met guds en beitel bewerkt en graag wa ren wij er mee doorgegaan tot we een bakje uitgediept hadden. Het zou geen volmaakt werkstuk, maar wel een eerlijk werk geweest zijn echt „iets van ons zelf”. Later zaten we te buigen met touw waar we ijzerdraad ingedraaid hadden en ook toen voelden we een plezierige spanninghoe zal deze figuur worden, en wat zien we er in als we er deze buiging in maken En toen begrepen we de leiders van deze middag, de heren A. v. d. Mey en P. Piersma, die gezegd had den „de vreugde die men voelt als men scheppend bezig is, moet je zélf voelen dat kan niemand je vertellen”. Woensdag 1 febr. geeft de Nationale Chr. Geheelonthoudersver. filmvoorstel lingen in Ons Gebouw. Om 5 uur voor de kinderen, om 8 uur voor volwassenen. Des avonds wordt de film „De twee gezus ters Kleh” vertoond. Het is een film, welke de moederliefde tot onderwerp heeft en de strijd om een kind tussen een ongehuwde moeder en een echtpaar dat het kind aannam. De kleine die on bewust oorzaak werd van een diep men selijk conflict tussen «twee zusters, lost zelf het probleem op aangrijpende wijze op. De grote landelijke Ver. v. Handenarbeid bestaat al sedert 1882, de Friese afd. pas enkele jaren. De leden ontvangen een mooi handenarbeidblad dat bij de contributie inbegrepen is. Och, d’ouders teelen ’t kint en maecken ’t groot met smart Het kleene treet op ’t kleet, de gro'te treën op ’t hart 'i v Doeyenga als Judas en Hein Wijnia als Ruben waren een werkelijk levendig groepje, waarin we toch de zwijgende andere zes broeders niet mogen ver geten, want door hun „stille spel” droe gen zij bij tot boeiende tafrelen, kleurrijk ook door goede costumering en een so bere, toch ingenieus gevonden en knap uitgevoerde decor-voorstelling van het open veld nabij Dothan. Jaap Bouwer gaf een alleszins aannemelijke vertol king van de Arabier, die Joseph koopt en Frouk Feddema, Jettie Bargeman en Sjoukje Bruinsma brachten op goede wijze de reizangen. Toch zou dit alles, naar het ons wil voorkomen, het publiek niet verder hebben gebracht dan tot een gevoel van grote bewondering voor wat de leerlingen met deze opvoering had den gepresteerd, ware het niet dat Hein Wrjnia als Ruben allen „aen ’t harte raecte” in de slot-scène waarin hij door fraaie declamatie en dramatische bewo genheid het hoogtepunt van de avond bereikte. Waarom dan ook zodra het en DONDERDAGS Zaterdagmiddag waren we bij de werkmiddag die de Vereniging voor Han denarbeid afd. Friesland in lrAere Peren- nius” hield en liepen langs de tafel met werkstukjes die aardig, geestig of mooi waren, al naar de aard en stemming van de maker, Aan de Utrechtse Universiteit slaagde voer het propaedeutisch examen veeart senijkunde de heer R. Falkena van Sneek. Zelfwerkzaamheid. Daarom sprak de heer v. d. Mey ook maar kort, hij liet de mensen die geko men waren uit interesse voor de handen arbeid, liever werken om dan die heel aparte vreugde te ervaren die zelf werkzaamheid geeft En ze hebben het zeer zeker gevoeldalle deelnemers aan deze werkmiddag gaven zich na afloop op voor de verschillende Handenarbeid- cursussen die de twee heren zullen ge- Na de pauze sprak Ds. Okke Jager over „De toverfluit der cultuur”. Hij bepakte zich echter tot slechts één der vele facetten van de cultuur: de kunst en stond uitvoerig stil bij de vele defini ties daarvan. Want wat kunst is, kan men eigenlijk niet zeggen. Het is zoiets, dat we worden aangeraakt; het is voor elk mens een levensbehoefte en voor de geestelijke volksgezondheid absoluut noodzakelijk. We moeten echter niet te genover de kunst staan, maar er midden in, hoewel we er eigenlijk nog zo heel weinig van weten. Dat we zo weinig kunstgevoel hebben, blijkt bijv, wel hier uit, dat we altijd vragen wat het kunst werk of de kunstuiting voorstelt. En omdat we zo weinig van de kunst weten, maken we er zo gemakkelijk een „dat is verboden” van. Natuurlijk zit er in de toverfluit der cultuur een zuig kracht, die ons weg kan trekken van God af. Daar dienen we rekening mee te hou den. Maar de cultuur op zichzelf is niet verkeerd. Wij kunnen haar verkeerd ge bruiken. Er ligt echter nog altijd iets van de grootheid van de mens in, zodat wij als christenen zullen moeten strijden tegen de oppervlakkigheid in de kunst, voor de goede volkskunst en een betere artistieke smaak. Er zal wel eens ge schift moeten worden, maar wij moeten de cultuur weer tot zichzelf, d.w.z. tot God terug brengen. Het is daarom te betreuren, dat de kerk nog zo arm is aan cultuur, omdat we juist door de cultuur kunnen trach ten de mensen dichter tot God te bren gen. Dat is ook één van de idealen van het C.C.C. Deze avond gaat er dus niet in de eerste plaats om, om aan te tonen dat het nuttig en nodig is dat de chris tenmensen ook in Sneek nader worden gebracht tot de kunst. Wij gebruiken het woord nuttig en nodig nl. veel te veel. De diepste oorzaak van deze belangstel ling voor de kunst is niet omdat wij er profijt van kunnen trekken. Het gevoel voor kunst moet uit het hart komen, en dat is ook het moeten voor de kunste naars. Wij gaan dus niet zeggen: U moet meer aan de kunst doen, maar U moet meer Christen zijn. Want Christen zijn is het natuurlijke leven, dat aansluit bij de schepping. Bij K.B. is de ingenieur 1ste klasse (rijkslandbouwconsulent) in vaste dienst bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw, C. Wind te Sneek, met ingang van 1 oktober 1955 bevorderd tot hoofdingenieur in vaste dienst bij ge noemde dienst. varieerde programma van muziek, zang en voordracht stond op hoog peil en deze première in Sneek houdt de belofte in, dat deze nieuwe loot aan de oude stam ook hier tot groei en ontplooiing zal komen. Het bezoek wees daar ook op. Er wa ren naar schatting ruim driehonderd be langstellenden, onder wie ook verschil lende plaatselijke predikanten, die allen genoten hebben van de voordrachten van Anne Holtrop, het spel van Jan Vogel op zijn hammondorgel, die zowel klas sieke als populaire nummers, volks- en vaderlandse liedjes speelde, bij welke laatsten hij het publiek mee liet zingen, de geestige conference en het boeken nummer van Joop van Garderen, dat een flink aantal nieuwe donateurs oplever de, en niet het minst van de prachtige zang van het Menaldum dubbelkwartet. Wat dit keurtroepje onder leiding van Het kasteel Vorden is door de eige naar baron P. A. van der Borch van Vorden, daartoe gedwongen door de zware lasten die op een dergelijk bezit in de tegenwoordige omstandigheden drukken, verkocht. De familie Van den Borch bewoont het kasteel reeds circa drie eeuwen. Het is de eerste keer dat dit landgoed door koop in andere han den overgaat, aldus meldt het Alg. Dag blad. Baron Van den Borch had aanvanke lijk gepoogd het kasteel te verhuren. Het bleek echter, dat de huuropbrengst in geen verhouding stond tot de kosten van onderhoud en de andere lasten. Ko per is thans de N.V. De Renkumse Heide te Apeldoorn, die geregeld optreedt als koper van landgoederen. Hoewel deze N.V. aanvankelijk het voornemen had op het kasteel een permanente tentoonstel ling van antiquiteiten in te richten, is het niet bekend welke bestemming men thans, nu dit plan niet doorgaat, aan kasteel en bijbehorende bossen en boer derij, tachtig hectaren omvattend, wil geven. De mooiste stukken van de inboedel van het kasteel zullen tezjjnertijd over worden gebracht naar het landhuis, dat baron Van der Borch Zich thans laat bouwen op gronden, die buiten de ver koping zijn gehouden. Het kasteel Vorden, dat nu het slacht offer is geworden van de moeilijke om standigheden waarin de bewoners van kastelen thans verkeren door de st(j- ging van de lasten, omstandigheden die een ernstige bedreiging vormen voor deze monumenten van cultuur en na tuur, werd in 1207 gesticht. Gedurende 1955 zijn door de gemeen tepolitie in totaal 115 verkeersongeval len geregistreerd. Dat is gemiddeld meer dan twee ongevallen per week. Moge dit hoge aantal voor alle weg gebruikers een aansporing zjjn. voortaan de regels van de weg op de meest nauw gezette wijze in acht te nemen, zodat van de inwoners onzer stad gezegd kan worden De heer du Mée heeft met vrouw en dochtertje een reis per kampeerwagen naar Corsica gemaakt, waar hij de schrij ver Anthony van Kampen ontmoette. Van Kampen is daar getroffen door de wonderlijke geschiedenis van het Am sterdamse meisje Mary Kingma die, tij dens een vacantie, op het eiland haar geluk vond aan de zijdeNan een Corsi- caanse herder. Ze keerde niet weer naar Nederland en haar verloofde terug. Van Kampen schreef over deze geschiedenis een boek „Incident op Corsica”, en de heer du Mée heeft er een kleurenfoto- reportage van gemaakt. Voor zijn foto’s poseerden alle personen die in het boek een rol spelen, behalve Mary Kingma. Haar „rol” is door mevrouw du Mée overgenomen. In een reeks kleurenfoto’s, waarbij tekst goed gezegd werd, liet de heer du Mée de hele romantische geschiedenis zien. Deze romantiek voelde men voor namelijk in de inderdaad prachtige beel den van Corsica: de woeste natuur, de oude schilderachtige straatjes van stad jes „waar de tijd heeft stilgestaan”, een met bloemen omkranst raam, dromerige ezeltjes tegen een oude muur sublie me foto’s 1 Dat de heer du Mée, ondanks de be wondering die men voor zijn werk had, Toen drs H. A. Dijksterhuis donderdag in Amicitia het om des tijds wille zeer korte slotwoord sprak op de feestavond van de schoolclub der Chr. Kweekschool „De Lichtboei”, zeide hij dat het een zeer bijzondere avond was geweest. En wel niemand van de nog talrijke al had de sneeuwjacht hiaten in de zaal veroorzaakt aanwezigen zal aanvechting hebben gevoeld deze karak terisering van de avond te bestrijden. Het was een avond van bijzondere ook evenwichtige stijl, waarin slecht^ de ernst aan het woord kwam, behalve dan in de pauze toen in de foyer de kweekschoolband o.l.v. Johan Cnossen de bezoekers ontspanning schonk. Al leen de uitvoering door het schoolkoor van Smilde’s mooie cantate „Heft op uw hoofden, poorten wijd”, o.l.v. de heer R. Teule en met Minke en Jelle v. d. Laan als solisten, ging na gebed en openingswoord van voorzitter H. van Bruggen en samenzang van Gez. 93 1, 2 en 4, vooraf aan het toneelstuk. En het bijzondere van deze avond was niet alleen de keuze van dit stuk, het treur spel in vijf bedrijven „Joseph in Dothan” van J. v. d. Vondel, maar ook dat de jongelui die het opvoerden het aan kon den. Want het was een hele onderne ming, bijna een waagstuk, om dit dra ma uit Vondels Joseph-trilogie op de planken te brengen. Er moet niet alleen ontzaglijk veel gememoriseerd worden, want door het vers is men veel meer ge bonden aan de tekst dan door het proza, maar het is ook een moeilijke taak in een dergelijk lang stuk dit vers in tref fende declamatie tot het auditorium te brengen, en bovendien is „Joseph in Do than” een levendig stuk, een „bewege- lycke historie”, zoals Vondel zelf zegt, er moet geacteerd worden! Minder trou wens door Joseph (Didy Teule) die slechts het object is en bovendien meer een typering dan een personifiëring in Vondels stuk, want de toneeldichter ziet in hem een vooraf-spiegeling van Chris tus, dan door zijn broers. Die tekent Vondel bloedwarm-menselijk en Jouke v. d. Kooi (Simeon), Henk van Bruggen (zeer knap in de Levi-rol), Lutzen Joop van Garderen stelde ook vragen aan de zaal: C.C.C. in Friesland gedaan en wat zal het hier nog meer doen? Er zijn al veel ontspannigsavonden gegeven. Ze kostten meer dan ze opbrachten, maar de tekor ten worden betaald uit het reserve- of „eerste klappen-fonds”, hoewel dat na tuurlijk niet steeds zo kan doorgaan. Het C.C.C. zal in alle hoeken van Friesland ontspanning brengen en wil daarvoor alle christelijke krachten coördineren. Dat werk moét doorgaan. Het mag niet stoppen. Daarom is met steun van het grote C.C.C. een weerstandskas ge vormd, die geheel in Friesland besteed zal worden. Want ons doel is voor de Friezen, die altijd zo prat gaan op hun vrijheid, een eigen C.C.C. te vormen. Maar daarvoor is aller steun en mede werking nodig. IJLST. De afdeling Wist van de Vrou wenbond hield vrijdagavond haar maan delijkse bijeenkomst in het schaftlokaal van de firma Nooitgedagt. Als spreekster trad op mej. Hoekendijk met het onder werp Het evangelie in en uit donker Amsterdam. De spreekster wist haar tal rijk gehoor zeer te boeien. Het was een zeer geslaagde bijeenkomst. De eerste kamermuziek-avond van „Kunst aan Allen werd donderdag j.l. gehouden in de nieuwe zaal van Hanen burg. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden Viel het bezoek niet tegen. Naar schatting waren er een honderdtal personen aanwezig.. Ter gelegenheid van de Mozart-her- denking, het was 27 januari immers 200 jaar geleden dat Mozart ter wereld kwam, was het programma - geheel ge wijd aan deze beroemde componist, de schepper van vele onsterfelijke vocale en instrumentale muziek. Wij denken hier bij aan zijn prachtige opera’s „Die Ent- führing aus dem Serail”, „Le nozze di Figaro”, „Don Giovanni”, „Die Zauber- flöte”, aan zijn viool- en pianoconcerten, zijn klavier- en vioolsonate’s, trio’s, se renades, fantasieën, missen, liederen, zijn symfonieën 50) en, niet te ver geten, zijn 25 strijkkwartetten. Het „Waterman-kwartet”. bestaande uit Frits Waterman, le viool, Hesje Belksma, 2e viool, Tom de Munck, altviool en Henk Lambooy, cello, begon met de uit voering van het kwartet in d-moll (K.V. 421) een vierdelig werk, en eindigde met het kwartet in A-Dur (K.V. 464) even eens uit vier delen bestaande. De middenmoot bestond uit de over bekende serenade „Eine Kleine Nacht- musik”. Dit opus, eigenlijk meer voor strijkorkest dan voor strijkkwartet be doeld, „deed’ het alszodanig best, doch persoonlijk horen wij het liever door een flink bezet strijkorkest uitvoeren. Wij denken in dit verband aan het onlangs gehouden concert van de G.O.V., waar genoemd werk alszodanig ten gehore ge bracht werd. Wat de uitvoering betreft, voldeed ons het tweede deel, de romance, het best. De overige delen werden weliswaar fris weergegeven, doch het rondo was hier en daar wat onevenwichtig. In de kwartetten was het ensemble echter zeer homogeen. Het samenspel was frappant en door en door muzikaal. De zuiverheid liet niets te wensen. Een en ander pleit voor de prestaties van deze jonge musici, die hun taak uiterst serieus opvatten. In de forti ontsierde een enkele forse streek het overigens zeer correcte spel. In de zachte en tere delen was de weergave fijn en transparant. Wat Mozart, soms met zeer geringe middelen, in deze wondermooie muziek gewrocht heeft, is, qua vorm en struc tuur, zó groots en zó geniaal, dat men er steeds opnieuw weer door geboeid en getroffen wordt. De uitvoerenden werden, zeer terecht, beloond met een lang en hartelijk ap plaus. J.N. In 1955 werd te Sneek in hotels en bij particulieren nachtverblijf verleend aan 1471 vreemdelingen. Dit aantal was als volgt samengesteld: 101 Amerikanen, 14 Afrikaners, 1 in woner van Ceylon, 19 Australiërs, 28 Canadezen, 6 Chinezen, 129 Denen, 475 Duitsers, 1 Egyptenaar, 245 Engelsen, 3 Finnen, 166 Fransen, 4 Grieken, 1 Hon gaar, 7 Indiërs, 18 Indonesiërs, 5 Israë liërs, 28 Italianen, 4 Joegoslaven, 2 Jor- daniërs, 2 Luxemburgers, 1 Marokkaan, 3 Nieuw-Zeelanders, 16 Noren, 22 Oos tenrijkers, 1 Pakistaan, 25 Saarlanders, 1 Schot, 12 Spanjaarden, 2 Tsjecho-Slo- waken, 1 Turk, 1 Venezolaan, 4 Vietna- mezen, 50 Zweden, 72 Zwitsers, 1 Staat loze. Deze week liggen de nieuw aange kochte boeken van de laatste twee maan den van het vorige jaar ter inzage voor leden en belangstellenden in de studie zaal van de O.L.B. Dat gebeurt om eens een meer zicht bare indruk te geven van wat er alzo wordt aangeschaft. Het tentoonstellen van de recente aan winsten op deze manier zal een uitzon dering zijn. Gewoonte is om zo spoedig mogelijk uit te lenen. Er is alles voor deze gang van zaken te zeggen. Immers het publiek wordt zo het beste gediend. Niettemin heeft het zijn goede zijde om alles van een bepaald tijdvak een keer bij elkaar te zien. Wat er thans wordt tentoongesteld valt in drie groepen uiteen le. Een algemene collectie, zowel voor studie als voor ontspanning (ro mans). 2e. Een aantal werken over kunst, be nevens de serie „Schoonheid van ons land.” 3e. Boeken over opvoeding en onder wijs. Het ligt in de bedoeling om de rubriek „Opvoeding” te vernieuwen en aan te vullen. Wat er thans wordt getoond is als een begin hiervan te beschouwen. De tentoongestelde boeken kunnen ter plaatse door de leden worden besproken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zjjn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. Yapeyu (4 febr.); Australië: s.s. Waterman (1 febr.); via Engeland (4 febr.); Brazilië: m.s. Al- kaid (31 jan.); s.s. Eva Peron (4 febr.); Canada: m.s. Noordam (2 febr.); m.s. Prins Willem van Oranje (4 febr.)Chi li: via New-York (2 febr.); Indonesië: m.s. Karimata (2 febr.); Ned. Antillen: m.s. Helicon (30 jan.); Nieuw Zeeland: via Engeland (4 febr.). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. er toch niet geheel in slaagde zijn pu bliek de ontroering te geven die men voelt bij het „óndergaan” van een echt kunstwerk, kwam volgens mij door de manier waarop hij zjjn personen liet po seren. Ze poseerden, maar leefden niet. Ik denk hier aan één beeld: Mary die met een fraai over een rotsblok gedra peerde rok, onaandoenlijk zit te kijken vlak nadat ze aan de dood, door een val in een ravijn, ontsnapt is. Zulke beelden waren er meer. Ook in het gedeelte na de pauze toen de heer du Mée met foto’s vertelde van zijn verblijf in een bunga- low-park op Corsica, en men zijn doch tertje steeds zag als een allerliefst mooi kind, dat bovendien de tekst aanbidde lijk sprak, maar nooit eens lekker vuil was als een echt kind met vacantie. Overigens alle en grote waardering voor de fotokunst van de heer du Mée, die bekroond werd door het fototijdschrift Focus, en die tijdens zijn lezing soms waardevolle tips gaf aan in de zaal aan wezige amateur-fotografen. Zijn natuur foto’s, vooral ook van bloemen, vruchten en insecten waren onvergelijkelijk mooi. Het boek „Incident op Corsica” was tentoongesteld door boekhandel van de Pijpekamp. Verkochte boeken waren ge signeerd door de schrijver. De vice-voorzitter van het Nut, dr Ubbink, opende en sloot de avond. Hij dankte de spreker hartelijk en was er van overtuigd dat de heer du Mée op alle plaatsen die hij bezoekt schoonheid zal vinden en dit zal weten vast te leg gen. Het bljjkt dat dank zij de E 55 de vermakelijkheidsbelasting in Rotterdam in 1955, ondanks dat in dat jaar het heffingspercentage verlaagd werd, toch nog 8i£ ton meer heeft opgeleverd dan in 1954, nl. f3.406.000 tegen f2.571.000. Trouwens de havengelden namen dank zij het drukke scheepvaartverkeer met zelfs 4 millioen gld. toe tot f 18.400.000. Het ligt in de bedoeling van ds H. Son- dorp om op zondag 11 maart in de 5- uur-dienst afscheid van de N.H. gem. al hier te nemen. Op zondag 18 maart vin- bevestiging en intree in één dienst plaats om 5 uur in de Grote Kerk van Den Haag. Hachelijk avontuur. „U hebt een goede duik genomen hé zo begon de Kantonrechter zijn ambte lijke ontmoeting met de 31-jarige ver tegenwoordiger A. L. A. H. uit Den Haag, die toegaf dat hij op de late avond van 6 december van het vorig jaar met zijn auto, waarin hij behalve zijn waren ook nog ’n Sneker jongedame meevoerde, komende van de Dr Boumaweg rechtuit gereden was inplaats van af te zwenken, waardoor dit avontuur eindigde met een reuze duik in het koude water van de Franekervaart. De Ambtenaar van het O.M., Mr H. Niemeijer, noemde dit een zaak met di verse aspecten, over een waarvan hij zich echter niet wilde uitlaten. Wel kwamen bij het lezen van het proces-verbaal be paalde vermoedens bij hem op. Verdach- tes fout was zeer ernstig. Rijden in pikkedonker in een vreemde stad met een grote snelheid en met die zelfde snelheid de voorrangsweg oprijden is levensgevaarlijk. „Het stond U persoonlijk vrij zelf moord te plegen als U dat wilde, maar er zat nog iemand bij U in de wagen en voor dat leven was U ook verantwoor delijk”, voegde hij de vertegenwoordiger toe. Bovendien heeft hij het verkeer ern stig in gevaar gebracht, en voor dat al les requireerde hij een boete van f 75. subs. 30 d. h. plus een voorw. ontzeg ging van het rijbewijs voor een half jaar met een proeftijd van twee jaar. „Hebt U kinderen?” vroeg Mr Menal- da. „Vier”, luidde het antwoord. „De oud ste is zes jaar”. „Dat legt U een grote verantwoorde lijkheid op”, concludeerde de Kanton rechter en dat gaf verdachte toe. „Ik heb een grote fout begaan”, erkende hij deemoedig. De Kantonrechter bracht hem nog maals onder het oog hoe gevaarlijk hij gehandeld had, maar rekening houden de met H.’s groot gezin, bepaalde hij de boete op f 50.subs. 20 d. h. plus de door de Ambtenaar gevraagde voorw. ontzegging van het rijbewijs.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1