Zaterdag Elfmerentocht BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST FEESTAVOND L.S.C. O tA Uitvoering «Euphonia» lippenhuizen Donderdag 2 februari 1956 110e jaargang no. 10 Redacteur: L. KIEZEBRINK Dankwoord Prinses Beatrix Oudeliedenzorg Bioscoopnieuws Brand Benoemd ar Volgende week Elfsteden tocht Bolsward Sneek beide de Matthaüs-Passion j-- Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Overplaatsing Ir Woudageniaal stopgezet Aanvaring met walvis De dieren en de vorst Massa geschenken voor prinses Beatrix De vraagstukken van het Midden Oosten t'J SNEEKER NIEUWSBLAD Werkers gevraagd. houden. ar- en goed zich af of deze beweging tegen Israël dan wel tegen Jordanië gericht is, in het laatste geval om het land in het rechte spoor, d.w.z. van het Bagdad-pact af te De nieuwe geest die, gezien de recente successen, in het eerste elftal van het oude LSC is gevaren, schijnt nog niet tot de gehele blauw-wit familie te zijn door gedrongen. Dan zou Amicitia gisteravond op de feestavond stellig heel wat beter bezet zijn geweest. Nu waren er niet meer dan plm. 250 bezoekers en dat was jammer. In de eerste plaats voor LSC zelf, maar ook voor Herman Rinket’s Variété, dat een volle zaal verdiend had. de titelrol, in anaere hoofdrollen ward Keel en Fernando Lamas. Bij een brand in de boerderij van de heer Tj. Sytsema te Munnekeburen z'.'n vier zeugen en 41 biggen omgekomen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. V»< schijnt MAANDAGS DONDERDAGS Admtnisir.il. Comb. Drijfhout-Klexebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Talafoon 3005 (K 5150) Redactie-adres de derde zaterdag 17 januari 1942 met 7200 toerrijders en 239 wedstrijdrijders; de vierde maandag 23 december 1946 met 7000 toerrijders en 166 wedstrijd rijders; de vijfde maandag 1 februari 1954 met 9500 toerrijders en 175 wed strijdrijders. Vergeet de vogels niet. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft zich per ex- pressebrief tot de Omroepverenigingen gewend met het verzoek een oproep uit te zenden, waarin zij naar aanleiding van de strenge vorst een dringend beroep doet op veehouders en op allen die zorg hebben voor dieren, die zich in de open lucht bevinden, om deze dieren des nachts binnen te halen. In het bijzonder vestigt zij de aandacht op paarden en ’t vee, dat nog buiten vertoeft, alsmede op de waakhonden. Men wordt verzoch vooral ook de voedering der vogels niet te vergeten. Hoewel het bestuur van de Friese Elf stedenvereniging organisatorisch gereed is. kan er vóór maandag 6 februari geen sprake zijn van het houden van een Elf stedentocht. In heel de provincie ts het ijs slecht. Klei en zand zijn op vele kanalen ge waaid en in de meren is het ijs zwak. Wanneer de tocht doorgaat, zullen maxi maal 5000 toer- en 500 wedstrijdrijders worden toegelaten. Hun leeftijd moet minstens 18 jaar zijn. Het Comité Elfmerentocht Sneek Langweer heeft gisteravond besloten a.s. zaterdag de (zesde) Elfmerentocht per schaats te houden. De deelnemers aan de wedstrijd starten om 9 uur in Langweer, waar ook de finish is. Van de toertocht is het begin en eindpunt weer in Sneek. De totale afstand is ongeveer 100 km. Bij resolutie van de Staatssecretaris van Financiën is de Hoofdcontroleur van ’s Rijks belastingen J. A. van Wezep te Sneek per 1 febr. 1956 overgeplaatst naar Amsterdam en te werk gesteld aan het Bureau van de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst aldaar. Tengevolge van de strenge vorst en grondijs is het Ir Wouda-gemaal te Ta- cozül stopgezet. streven inzake het pact van Bagdad heeft afgekeurd en er op aangedrongen dat alles gedaan zal worden om Egypte van een anti-Westelijke politiek af te houden; het staat dus meer aan Ameri kaanse dan Engelse zijde. De Fransen publiceerden deze belangrijke verklaring toen Eden op weg was naar Washington en de Engelsen waren verbolgen dat Pa rijs deze Engels-Franse tegenstelling di rect openbaar maakte. Voor deze boos heid was inderdaad reden omdat de ver klaring zowel de Russen als Nasser in de kaart speelde. Voor de Fransen was er echter ook enige reden tot geprik keldheid omdat zij een kleinering zien in het feit dat Amerikanen en Engelsen te Washington buiten Parijs om de belang rijkste politieke vraagstukken gaan be spreken. Parijs meent dat de Fransen er ook bij behoorden te zijn, Frankrijk moge dan geen mogendheid van de rang van de Ver. Staten en de Sovjetunie zijn, het meent toch gelijk te staan met Enge land dat ook niet meer de wereldmacht Is van vóór de tweede wereldoorlog. Parijs Is nog een tikje bozer geworden ook toen Eden, pas op Amerikaanse bodem ge land, tegenover de pers verklaarde dat een samengaan van Engeland en de Ver. Staten nodig was om de wereldvrede te handhaven; het andere lid van de Grote Westelijke Drie, Frankrijk, noemde hij er niet bij. De werkgroep oudeliedenzorg (sectie instructie-bijeenkomsten) van de Stich ting Friesland voor Maatschappelijk Werk, organiseerde donderdag 26 janu ari j.l. in het Provinciehuis te Leeuwar den een discussiemiddag voor de direc ties van bejaardentehuizen in Friesland. Een drietal korte inleidingen werden door de heren N. v. d. Laan te Dantu- mawoude, W. Meerholz te Sneek en Joh. v. d. Brug te Leeuwarden gehouden. Deze heren gaven in ’t kort hun mening weer omtrent de arbeidsvoorwaarden, de huisvesting en de vrijetijdsbesteding van het personeel der bejaardentehuizen, net al of niet gewenst zijn van een frequent familiebezoek, en omtrent de vraag, cl een éénhoofdige, dan wel een tweehoof dige leiding (echtpaar) bij bejaardente huizen de voorkeur verdient. Een gear.- meerde discussie volgde op de inletd.n gen. Daarbij bleek dat men in ’t alge meen van mening was, dat gr >te. zo ’g aan de huisvesting van het personnel moet worden geschonken en dat het scheppen van een goede (team(geest mede doorslaggevend is voor een pretti ge sfeer in het tehuis en het met liefde door het personeel verrrichten van de dagelijkse werkzaamheden. Een frequent en niet in een tijdschema gedwongen fa milie-, resp. kennissenbezoek is van grote waarde voor de levensvreugde en de geestelijke activiteit der bejaarden. Het leiding laten geven door een direc teur (trice) of een echtpaar wenste men afhankelijk te stellen van de aard en de soort van inrichting. Hierbij zouden de volgende omstandigheden een rol spelen: het geven van een totale, dan wel een gedeeltelijke verzorging aan de bejaar den; het hebben van een gemengde, dan wel een bevolking van uitsluitend man nen of vrouwen; het al of niet aanwezig zijn van een eetzaal en het aantal be woners. De vergadering kwam bij de be spreking van deze materie tot de slot som dat, teneinde tot de juiste conclu sies te kunnen komen, een bredere be schouwing hieromtrent gewenst was. De jarige Prinses Beatrix heeft dins dag een enorme hoeveelheid geschen ken van alle zijden ontvangen. Wij ver melden er hier één. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging had waarschijnlijk voor de sportieve prin ses geen beter geschenk in het vooruit zicht kunnen stellen, dan zij het bij mon de van de neer E. Crone deed een zeil jacht naar keuze, geschikt voor de wate ren tussen de Wadden en de Schelde, een jacht, te bouwen op aanwijzing van de prinses, dat eerlang de meren en rivieren van het Nederlandse landschap zal be varen, een waardig geschenk in r-i land welks geschiedenis zo nauw met het wa ter is verbonden. De plotseling ingevallen strenge vorst heeft mogelijkheden geopend voor een Elfstedentocht, mogelijkheden waaraan enige dagen geleden niemand gedacht had. Wil het daarvan komen, dan zal het niet alleen moeten blijven vriezen, maai bovendien zal aan drie voorwaarden moeten worden voldaande felle oosten wind, dje wakken veroorzaakt, moet gaan liggen, de sluizen moeten dicht, en de scheepvaart in de Harlingertrekvaart zal stilgelegd moeten worden. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat bij I t aanhouden van de vorst, de tocht volgen de week zal doorgaan. Het bestuur van de Elfstedenvereniging is in ieder geval paraat. De kapitein van het Amerikaanse lijn schip Constitution, groot 23.719 ton bruto, heeft maandag bij aankomst te New York gemeld dat zijn schip ter hoogte van Genua met een walvis van twee ton in aanvaring is geweest. De walvis, die twaalf meter lang was, werd direct gedood en bleef gedurende ver scheidene uren aan de boeg van het schip hangen. Het schip bleef onbescha digd. De eerste prijs voor de wedstrijd is de Zilveren Zwaan van Langweer, terwijl er verder medailles en andere prijzen voor de eerstaankomenden beschikbaai worden gesteld. Voor hen die niet in de prijzen vallen doch wel binnen een be paalde tijd de wedstrijd uitrijden wordt een herinneringsmedaille beschikbaar gesteld. Voor de toertocht is het vertrek be paald op ’s morgens tussen 9 en 12 uur. Allen die de tocht binnen de vastgestelde tijd volbrengen, ontvangen een medaille. De kaarten voor deze tocht worden ‘s morgens in de café’s op de Nieuwe Veemarkt uitgereikt. De route zal nader op de startkaarten worden aangegeven. De 1ste Elfmerentocht werd gehouden op zaterdag 13 januari 1940 met 1176 toerrijders en 246 wedstrijdrijders; de tweede woensdag 8 januari 1941 met 5920 toerrijders en 400 wedstrijdrijders; De Russen hebben, terwijl Eden op weg was naar Washington, ook nog zo’n beetje geborduurd op het stramien van de verhoudingen in de Westelijke grote Drie. Maarschalk loelganin heeft in een persoonlijke brief aan president Eisen hower voorgesteld een vriendschapsver drag voor de tijd van twintig jaar tus sen de Ver. Staten en de Sovjetunie te sluiten. Het was een totaal onaanneme lijk voorstel voor Washington daar het een vervreemding van de Ver. Staten van Engeland en Frankrijk ten gevolge gehad zou hebben, met welke landen Moskou nog kort geleden de bestaande vriendsdhapaverdragen opzegde omdat zij aan de .herbewapening van W. Duits land meewerkten. Het Russische voor stel wekt de indruk dat Moskou de we reld in twee invloedsferen wil verdelen, een Amerikaanse en een Russische, een situatie welke tot pijnlijke verhoudingen in de Navo en op de duur tot de ontbin ding daarvan zou leiden. Washington heeft het voorstel direct afgewimpeld en er op gewezen dat een dergelijk verdrag slechts een dode letter zou zijn als de geest niet verandert. De weigering van Rusland aan de hereniging van Duits land mee te werken of zijn satellieten toe te staan hun eigen regeringsvorm te kiezen, de afwijzing van het voorstel van Eisenhower om wederzijdse lucht inspectie boven eikaars landen te accep teren wijzen er reeds voldoende op dat de Russische geest niet veranderd is, al ziet de Amerikaanse president gaarne nadere Russische uiteenzettingen tege moet. Terecht wees Eisenhower er nog op dat als er een andere Russische geest was er niet alleen veranderingen in de AmerikaansRussische verhoudingen doch in die van de gehele wereld zouden komen. Waaruit men kan afleiden dat president Eisenhower niet zoekt naai een betere Amerikaans—Russische ver standhouding alleen maar naar een ver betering der betrekkingen tussen West en Oost in het algemeen. Het is begrij pelijk dat dit in alle landen van het Wes ten en in ’t bijzonder ook in W. Duits land met groot genoegen is vernomen. Want men is te Bonn nog altijd bang voor de mogelijkheid dat op een kwade dag een betere verstandhouding tussen West en Oost of tussen Amerika en de Sovjetunie zou worden gekocht voor de prjjs van een blijvend gescheiden Duits land. Overigens heeft deze scheiding toch al een meer permanent karakter Gisteravond gaf de Chr. Muziekver. „Euphonia” een uitvoering voor het „jongfolk" in het verenigingsgebouw van de Ned. Herv. gemeente en hedenavond wordt hetzelfde programma voor de ouderen uitgevoerd. Tevens zal dan af scheid worden genomen van de heer C. Kaspersma van Heeg, die „Euphonia” een kleine 30 jaar heeft gediend als di rigent. De meeste muziekverenigingen, vooral die op het platteland, hebben vandaag aan de dag te kampen met vele moeilijkheden. Eerstens de vaak voorko mende ledenwisseling, waaardoor men moeilijk vooruit kan komen of op peil kan blijven. Ten tweede: het nijpende te kort aan de nodige contanten voor het onderhoud van de oude en voor het aan schaffen van nieuwe instrumenten. De leden brengen in de regel geen gering offer voor hun korps. Naast een hoge contributie besteden zij voorts menig uurtje in andere vorm voor hun liefheb berij. De financiële bijdragen van dona teurs en het gemeentelijk subsidie, na tuurlijk dankbaar aanvaard, blijken bij lange na niet toereikend om de korpsen op de been te houden. „Euphonia” is ook een van deze. De penningmeester zal best enige honderden guldens nuttig kun nen besteden Na opening door Ds. D. Kronemeijer. die zich tevens onderscheidde als decla mator en conferencier, werd begonnen met het Wilhelmus, gevolgd door het Het Comité heeft voor dit werk vele handen nodig. Personen die niet mee rijden en wel willen medehelpen, wor den verzocht dit zo spoedig mogelijk op te geven bij het secretariaat V.V.V., Kleinzand 2, G. v. d. Pgpekamp. Zü kunnen dan door het comité bij de con troleposten worden ingedeeld. Te rekenen van 1 oktober 1955 ts on der gelijktijdige verlening van eervol ontslag als inspecteur van de volksge zondheid in algemene dienst, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar, hoofd ener afdeling, by het ritjksinstituut voor de volksgezondheid in vaste dienst dr P. Spaander. Door de Vereniging voor Chr. Kleu teronderwijs „Prinses Marijke” te Lem mer is tot hoofdleidster benoemd mej. J. de Vries te Heeg. Na onderling overleg heeft het Comité Matthaus-Passion BolswardSneek be sloten om dit jaar, als proef, zowel in Sneek als in Bolsward een uitvoering van dit werk te geven onder leiding van de dirigent Gezmus Schrik. Reeds vele ja- ren werd op een avond-uitvoering aan- gediongen en om aan deze wens gehoor te geven zal op donderdagavond 22 maart om 7 uur een uitvoering worden gege ven in de Grote Kerk te Sneek en op Goede Vrijdag 30 maart ’s middags om 2 uur een uitvoering in de Martinikerk te Bolsward. Medewerking verlenen het Sneker Cantate Koor en de Bolswarder Oratoriumvereniging, Dora Lindeman, sopraan, Wilhelmine Matthès, alt, Ge rard Honig, tenor, Otto Couperus, bas, te Bolsward en Han Winbrink, bas te Sneek, Peter de Vos, bas. Mevr. Jac. KueterZwager, clavecimbel, J. W. Boeijenga, orgel en het Frysk Orkest Bevoegde instanties hebben hun steun aan dit plan gegeven om het te verwe zenlijken. H.K.H. Prinses Beatrix heeft gister avond voor beide Nederlandse radiozen ders de volgende toespraak gehouden: „Het is met gevoelens van grote vreugde, dat ik mg vandaag door de ra dio tot u wend. Ik wil een woord van dank richten tot allen, die aan mg ge dacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk gegeven. Hetgeen mg het meest getroffen heeft, is, dat zovelen met mg hebben meegeleefd. Het is zo vanzelfsprekend voor een jarige zgn dank te betuigen, dat men de zin ervan vergeet, maar in dit woord „dank” ligt alles opgesloten, wat ik jegens u voeL Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opgekomen aan deze dag een wat meer algemeen feestelijk karakter te geven. Maar u zult begrgpen, dat in verband met het drukke schoolwerk van dit eindexamenjaar en het buitengewoon ongunstige jaargetijde, het mg beter leek te wachten tot na mijn examen. Ik hoop dat binnenkort hierover nadere bijzon derheden kunnen worden meegedeeld. Met hoeveel genoegen ik uitzie naar de dag, waarop ik persoonlijk met u in contact kan komen, behoef ik u niet te zeggen. Tenslotte hoop ik, dat u mgn dank baarheid, welke ik op deze wgze geuit heb, wilt aanvaarden.” H. M. KONINGIN ELISABETH VAN ENGELAND IN NIGERIA. H. M. Koningin Elisabeth en de Hertog van Edinburgh werden met groot entoe- siasme ontvangen, toen zij aan het begin van hun bezoek aan Nigeria te Lagos aankwamen. FotoEen stamhoofd, vergezeld van zijn „hoftrompetter", arriveert te Lagos voor de ontmoeting met de Koningin. gekregen doordat in de vergadering der landen van het Warschau-pact het Oost- Duitse leger is ingeschakeld by het ge- meenschappelgke militaire commando der Oosteuropese staten. Er zyn nog ver dere maatregelen genomen om de inner- iyke militaire kracht van dit pact te ver sterken, o.a. komt het gemeenschappe- Igke bureau te Moskou, waardoor de Russische greep op de satellieten nog steviger wordt. Felle kritiek werd in het communiqué betreffende deze vergade ring geoefend op de Navo, de Z.O. Azia tische verdragsorganisatie en het pact van Bagdad. En het is wel zeer te be treuren dat de Franse kritiek op laatst genoemd pact ongeveer tegeiykertgd met de communistische verscheen. Dat speelt de Russen alleen maar in de kaart die by de neutrale staten toch allicht al een goede beurt hebben gemaakt met hun aanbod aan de V.S. voor het sluiten van een vriendschapsverdrag. Die neu trale staten en vooral de Aziatische den ken heel anders dan de Westeiyke, mis schien wat naiever, en zullen de afwy- zing van het Russische voorstel door president Eisenhower vermoedeiyk niet begrijpen en dus veroordelen. Misschien was zelfs het Russische voorstel geheel op dit doei gericht en dus van louter propagandistische betekenis. We hebben hierboven even de Franse buitenlandse politiek aangeroerd, wat de binnenland se betreft: zoals te verwachten was heeft de socialist Guy Mollet de op dracht tot kabinetsformatie gekregen, en een minderheidsregering gevormd, waarin Mendès France minister van staat zonder portefeuille zal zgn. Hg treedt dus niet op de voorgrond. Men zegt dat hij de portefeuille van buiten landse zaken had gewild, doch Mollet re serveerde die voor een meer overtuigd en onverdacht voorstander van de Euro pese integratie, nl. de socialist Pineau. Zoals al voorspeld was staat de oplos sing der Algerynse kwestie vooraan in Mollet’s programma. Generaal Catroux zal minister-resident in Algerië worden en een vooruitstrevende politiek voeren. Ook ten opzichte der andere koloniale gebieden wil Mollet dat. De nationale vergadering heeft hem met nog onver wacht zeer grote meerderheid het ver trouwen geschonken. Het nieuwe kabinet kan dus thans aan het werk gaan. Maar voor hoelang is een andere vraag. n.l. een wat ouderwets getinte, maar jolige voordracht en een tweetal "mu sante sketches, die hun doel niet misten. Alleen had de laatste hier en daar we) wat bijgeschaafd kunnen worden. Boer tig behoeft niet persé plat te i"n. Bo vendien toonde Marjanna zich “in haar liedjes ook een zeer goede cabarettière. Voor de muzikale omlijsting en bege leiding zorgde de bekende radio-pianist Tonny Schifferstein, doch hij speelde te vens een piano-medley, waarvoor ook hij, evenals zijn kollega’s met een har telijk en langdurig applaus werd beloond. Na de finale was de voorzitter dan ook de tolk van allen, toen hij het hele gezelschap dank bracht en lof toezwaaide. Het feest werd besloten met een bal onder leiding van de heer F. C. van der Zwaag met muziek van Ab Verwer’s Amusements- en Ballroomorkest. „Rose Marie’’. Met „Rose Marie” presenteert Metro Goldwyn Mayer haar eerste musical in cinemascope en in fraaie kleuren. Deze grote operettefilm die zich in het milieu der bereden politie van Noord West Ca nada en de pelsjagers uit dat gebied af speelt en rond tiet totaal verwilderde 16- jarig meisje Rose Marie, biedt zowel ro mantiek als grootse natuurtaferelen en onvergefelijke muziek. Ann Blyth heeft Ho- De gisting in het Midden Oosten wordt steeds heviger. Het is nu niet meer alleen de kwestie Israël en de Arabische landen die deze gisting ver oorzaakt, maar ook de naijver welke tusen verschillende Mohammedaanse landen onderling bestaat verhevigt dit proces. Zoals bekend streeft Egypte naar het leiderschap in dit gebied en men kan niet anders zeggen dan dat Nasser, die zijn volk een grondwet gaat geven met een één-partijstelsel dat hem blijvend dé macht verzekert, dat op be kwame wijze doet. Hij heeft zowel van de Israëlische kwestie als van het pact van Bagdad handig gebruik gemaakt om zgn vriendschappen in de Arabische we reld te verstevigen. De secretaris-gene- raal van de Ver. Naties, Hammars- kjoeld, moge na zijn reis in het Midden Oosten nog zo optimistisch zgn over het herstel van de rust tussen Israël en de Arabische landen, het blijft een feit dat het bestaan van Israël door deze staten als een vreemd element in deze wereld wordt gevoeld, dat op de een of andere ■wgze dient verwijderd. Daarom igkt een blijvende verzoening hier zeer onwaar- schgnlijk, vooral nu de communistische landen zich in de kwestie hebben ge mengd en door wapenleveringen Egyp- te’s positie versterken. Engeland heeft voorzien dat als het Naburige en Mid den Oosten aan zich zelf werden overge laten, het jonge Egypte er waarschijniyk in zou slagen er de leiding te nemen en heeft om er de Westelijke en natuuriyk speciaal de Engelse invloed te handha ven sterk de nadruk gelegd op het pact van Bagdad, waarvoor aanvankelgk ook de Ver. Staten sympathie hadden. Maar sedert de poging tot aansluiting van Jor danië onder Engelse druk een lelgk fias co werd is de liefde van Washington voor dit Fact totaal verdwenen, het schgnt het nu meer te houden op Nasser en Egyptes leiding in dit gebied des noods te willen aanvaarden in de ver onderstelling dat al neemt Kairo gunsten van de communistische landen aan, het zich daarmee toch niet zal verbinden. Daar zgn echter ook nog andere tegen stellingen tussen de Ver. Staten en En geland, nl. die vanwege de rechten tot exploitatie van de petroleumvelden in dit daaraan zo rijke gebied. In Saoedie Ara- bië voeren wat dit betreft de Amerika nen de boventoon, maar aan de Per zische Golf de Engelsen en door de uit keringen welke de maatschappijen aan de regeerders in deze landen doen, zyn deze, terwgl hun volken straatarm zij') zelf puissant rijk. Zij veroorloven zich met hun geld allerlei intriges in de Ata- bische wereld tegen Israël en waarschyn- lijk ook tegen landen die tot het Bagdad- pact behoren. In hoeverre de macitt gsfe hunner, nl. de koning van Saoedie Arabië op zijn eigen houtje intrigeert, al ts bij de bondgenoot van Egypte, is niet uit te maken, want zo ergens dan is in dit deel der wereld de toestand uitermate ver ward en de diplomatie en politie* der Arabische machthebbers, uiterst ges'C pen. En als thans Saoedie-Arabische troe pen, met vrachtauto’s van een Ameri kaanse petroleummaatschappy ia tie buurt van Jordaanse en Israëlische ha vens aan de golf van Akaba daarheen vervoerd, zijn verschenen vraagt men In leder geval zijn er verontrustende verschijnselen te over om de vraagstuk ken van het Midden Oosten en de daar omtrent bestaande tegenstellingen tus sen Washington en Londen tot het voor naamste punt van de besprekingen tus sen Eisenhower, Foster Dulles, Eden en zgn minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd, thans in de Amerikaanse hoofdstad bijeen, te maken. Er staat hier oneindig veel op het spel, ook de positie van Turkge, de pgler van de westelijke verdediging in het Middelland se zeegebied. Turkge is sterk geprikkeld door de Amerikaanse steun aan Egypte, dat zoals reeds gezegd, zich opwerpt als leidende natie in dit gebied aan de Mid dellandse zee en omgeving en tracht de Arabische staten rond zich te verzame len. Turkije concurreert daartegen door in het pact van Bagdad de leiding te nemen. Het oefent felle kritiek op de landen die zich daarbg niet wensen aan te sluiten en niet voor niets worden er thans grensincidenten tussen Turkye en Syrië gemeld. Egypte ondergraaft de positie van Turkije verder door steun aan Griekenland en de Griekse Cyprioten te verlenen voor de aansluiting van Cy prus bij Griekenland. Engeland en de Griekse Cyprioten schgnen het eens te zullen worden over geleidelijke ontwik keling van de zelfstandigheid voor Cy prus, wat tenslotte moet leiden tot aan sluiting van Cyprus bij Griekenland, maar Turkije heeft tegen deze veronder stelde oplossing reeds verzet aange tekend; het zal zo’n oplossing niet dul den, omdat bet meent dat daardoor via dit eiland, dat slechts enige tientallen k.m. van zijn kust ligt, zijn veiligheid bedreigd wordt, ook al zal Cyprus het centrum van de Engelse militaire macht blijven. Het is duideiyk dat welke op lossing Engeland tenslotte aan deze kwestie geeft, óf Griekenland óf Tur kije van het Westen vervreemd zal wor den. en het Balkanpact Igkt thans niet meer dan een stuk papier. De Russen kunnen slechts in de handen wrijven. Waarvoor ze des te meer reden hebben omdat Frankrgk openlgk het Engelse De artisten lieten zich echter niet door de vele lege stoelen beïnvloeden en zorgden er wel voor, dat hün optreden een succes werd. Daarom zullen allen die er waren zeker ook een prettige her innering aan deze avond bewaren, waar op voorzitter Sonnenberg in zijn korte openingwoord .waarin hij in ’t bijzonder de afgevaardigden van de bevriende ver enigingen en de ereleden verwelkomde, ook al gehoopt had. Het virtuoze accordeonspel van De Wico s, alsmede de tapdansen en de lied jes van het vrouwelijk deel van dit be kende duo, oogstten daverende bijval, wat evenzeer het geval was met het nummer waarin Wim van Ravenswaai alleen tal van instrumenten op zijn accordeon imi teerde. Dick Harris bracht werkelijk iets aparts zoals op het programma was aan- gekondigd. Uit opgeblazen „worsten”, waarmee doorgaans alleen kinderen zich vermaken, fabriceerde hij onder een 'geestig babbeltje enige hondenrassen, een giraffe en een ouderwetse dameshoed, waarmee hij de zaal stormenderhand veroverde. En zijn optreden als gooche laar na de pauze was niet minder spec taculair. André Carell lijmde de verschillende nummers met zijn leutige conference ge zellig aan elkaar, maar had ook overi gens een groot aandeel in het succes. Samen met Marj. v. d. Bergh bracht hg Frysk Folksliet, welke liederen spon taan werden meegezongen. De mars „Alte Camaraden” van Teike bleek voor Euphonia aan de zware kant te zgn. Technisch bleven er nogal enige wensen onvervuld. De marsen in het lichte genre, zoals „Eer aan de dappe ren" van Kappert, de „Jublleum-mars” van Molenschot en de populaire „The Happy Wander”-mars van Möller, rangement van Jaroc, deden het echter heel wat beter. Van Leeuwen’s „Flo- ralia"-ouverture werd eveneens goed uitgevoerd. De klank (in de forti) en 'iet samenspel mogen geroemd worden. De klank was in de zachte passages min der stralend. De zuiverheid was over het algemeen goed verzorgd, doch in de meer open en tere gedeelten minder gelukkig. Deze goede en minder goede momenten vielen ook op in een paraphrase over „Boven de starren”, eveneens van van Leeuwen. De potpourri van Chr. liederen, gear rangeerd door Heinsma, werd kleurrgk weergegeven. Dit soort „grienmank” is echter volkomen „verleden tgd” gewor den. Er is tegenwoordig, ook in dit genre, wel betere muziek verschenen. Met een bewerking over „Psalm 42” van de dirigent, besloot „Euphonia” deze eerste avond. Voor de dirigent, de heer C. Kasper sma, een extra woord van lof voor zyn stevige, duldelgke leiding. J.N. A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1