BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Teraardebestelling G. H. Krommendijk Zware Elfstedentocht met onbe vredigend slot Noord-Afrika Frankrijk en Donderdag 16 febr. 1956 111e Jaargang no. 14 Redacteur: L. KIEZEBRINK De allerlaatérten V.C.J.G Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Dokter Bergsma to hóf brocht Re<facrie-a<fres KLEiNZAND 7 - Telef. 2872 Prof. Mr. van Oven Minister van Justitie Indonesië zegt Unie op Regenten van een stichting te Moordrecht gearresteerd De Toertocht Bevriezing, sneeuwblind* heid en verwondingen SNEEKER NIEUWSBLAD i In Dokkum Om de Zuid. 'V Tot minister van Justitie, als opvolger va’ wijlen mr, L. A. Donker, is benoemd, de 74-jarige Leidse oud-hoogleraar prof, mr. J. Chr. van Oven. Prof. Van Oven is lid van de partij van de arbeid. Een zeer groot aantal belangstellenden begeleidde zowel te voet als in een lange file auto’s het stolïelijk overschot van de heer G. H. Krommendijk, in leven direk- teur van de n.v. „Drukkerij de Motor’ en van het Friesch Dagblad, woensdag op zijn laatste tocht naar de Algemene begraafplaats. Te voren was een Rouwdienst Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handeisadv.) lager. Abonnementsprijs f 1.- per half jaar. Franco per post f 5.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. l- 109 wedstrjjdkruisen verdiend. Van de 257 deelnemers aan de wed strijd krijgen er slechts 109 het begeer de Elfstedenkruis. Zij die later dan twee uur na aankomst van de eersten in Leeuwarden finishten, krijgen het niet. Onder de 109 gelukkigen bevinden zich 32 Friezen, o.a. G. Wiersma te Nijland, die om 10 uur 36 aan het eindpunt arri veerde. Ver schijnt MAANDAGS Administratie Comb Drijlhout-Klezebrlnk Co. Kontoor GROOT ZAND 55 Teleioon 3005 (K 5150) De toestand in Frankrijk staat weer midden in het nieuws, nu premier Mollet in zyn eerste pogingen om tot een oplos sing van de Algerijnse kwestie te komen heeft gefaald. Die pogingen hebben slechts de partijen in Algerië, nl. die van de Franse kolonisten en van de nationa listen scherper stelling tegenover elkaar doen nemen. En van de laatsten willen tal van leiders nu niet meer met Parijs samenwerken binnen het kader van de huidige status van hun land, nl. als de partement van Frankrijk, maar alleer als Algerië een zelfstandige republiek wordt, die dan bepaalde, overigens vrij losse banden met Frankrijk onderhoudt. Een soortgelijk verband dus als waar naar de Tunesische en Marokkaanse lei ders streven, die thans te Parijs onder handelen over de vorm der betrekkin gen van hun landen met Frankrijk. Eet ongelukkige begin van Mollets politiek in Algerië heeft in het moederland ook een onbehaaglijke stemming veroorzaakt en er is een neiging bij een deel van de partijen die hem htn steun in het parle ment hebben toegezegd, op die belofte terug te komen. Dat zou de positie der jonge regering zeer verzwakken, wan neer zij tenminste trouw blijft aan haar toezegging dat zij haar bestaan niet wil hebben te danken aan de communis ten, de grootste partij in de nationale vergadering met 150 zetels, wat betekent dat ze geen Volksfront wenst bestaande uit socialisten, aanhangers van Mendès France en communisten. Er zijn echter nogal wat Franse journalisten die voor spellen dat de praktijk Mollet toch tot laatstgenoemde samenwerking zal nopen, ook om andere reden dan die van de poli tiek met betrekking tot Noord-Afrika. Er is ook een binnenlandse kwestie, nl. die betreffende het onderwijs en de ver houding van de staat tot de bijzondere scholen waarbij Mollet voor steun op nauwelijks andere partijen kan rekenen dan de bovengenoemde. Justermiddei is it stoflik omskot fan Üs forstoarne stédgenoat R. S. Beig- sma op it tsjerkhóf to Dearsum to hoi brocht. Foaröf wie der in routsjinst yn it aide lytse tsjerkje, dêr’t de forstoarne op- bare stie en alle banken yn biset wiene. Ds. R. K. de Jong fan Easterlittens hflidde nel Skrlftlêzing ian Psalm 90 in tinkrede, hweryn goed ütkaem hokker plak de hear Bergsma ynnaem yn ’e mienskip. Ds. de Jong wist syn ienfal- dlch mar earllk ynboarst, syn goedens en nelstenleafde sa to bitinken, dat syn wurden ta foarbyld en treast wiene foar de oanwêzigen. In skat fan blommen dutsen de kiste doe’t er ütdroegen waerd. Der waerd fierder net sprutsen. Under de bywêzi- gen wiene ü.o. de direkteur fan de Ge zondheidsdienst voor vee, dr P. Sjolle- ma, de adj. direkteur fan it Staatstoe zicht voor het vee, de heer A. J. Hibma, de foarsitter ófd. Fryslan Diergenees kunde de heer J. J. Feddema, Boarge- master Rasterhoff mei de korpschef de hear Kooistra, de koliega’s fan dc Ring Friesland, ünder hwa dr H. Hofstra, de direkteur fan it Abattoir en de Fémerk dhr. Schuurmans, de merkmaster Abma, de hear P. v. d. Mark. dir. fan de R.L. W.S. mei inkelde leararen en fierder freonen en kunde. zaten van der Hoorn, Verhoeven, Wijn hout, de Koning en Jeen Nauta nog steeds bij elkaar. Hier was dus al merk baar wat er bij de finish stond te ge beuren. Jeen van den Berg, die er niet in geslaagd was zijn door schaatsen- pech opgelopen achterstand te niet te doen, volgde vijf minuten later moeder ziel alleen en moest een ovatie van de mensenmassa’s langs de wallen in ont vangst nemen. Het laatste eind vóór de wind bracht inderdaad geen verandering meer. Het eerste vijftal was overeengekomen en-bloc te finishen en zo gebeurde het ook, zodat er van een eindstrijd geen sprake was. Voor het duizendkoppige publiek op de Noordersingel een wel zeer grote teleurstelling en een onbevredi gend slot. De integratie van W. Europa en de schepping van een gemeenschappelijke markt is ook van grote betekenis voor de concurrentie van het Westen met Rusland in gebieden waarop de Russen thans hun ekonomlsch offensief richten om er politieke Invloed te verwerven als Zuid-Azlë enz. Hechtere ekonomlsche samenwerking zal er toe kunnen leiden dat W. Europa ook op dit terrein een steentje kan bijdragen tot het indammen van de Russische penetratie, al zal het wel nooit zover komen dat het Westen de Russen wat bepaalde offertes betreft kan onderbieden. Uit tal van ge gevens daaromtrent blijkt dat de Euro pese communistische landen zelfs onder kostprijs leveren om de markt in Zuid- Azië te veroveren. Of zij het op de duur kunnen volhouden en of het eveneens communistische China ten slotte ook niet tegen deze methoden in verzet zal komen omdat het Zuid-Azlë als zijn in vloedssfeer beschouwt en bet bovendien zelf het eerste recht meent te hebben op bepaalde Russische produkten voor haar opbouw is natuurlijk een vraag, welke nu niet te beantwoorden valt. Nu we hier toch over de concurrentie tus sen Oost en West in de onderontwikkel de landen schrijven mag niet onvermeld blijven dat de Wereldbank en Egypte het eens zijn geworden over de financiering van de bouw van de grote stuwdam in de Nfjl bij Assoean, een gigantische on derneming, welke Egypte op de duur een produktle van tienmaal meer elektrici teit zal verzekeren dan het thans ver bruikt. De Russen hebben ook naar dit contract gedongen maar kregen het niet; voor hen is het echter weer een troost dat zij Egypte mogen helpen bij de bouw van een laboratorium voor de kernener gie. Egypte en niet alleen dat land profiteren maar van de concurrentie tussen Oost en West en eten van twee wallen. woord van herinnering en dankbaarheid voor wat de overledene voor dit blad geweest is. Merkwaardig was het hoezeer deze Overijsselaar hart had voor de din gen hier in Friesland. Hij had grote lief de voor de natuur en was dol op kinde ren, hij had iets blijmoedigs en spon taans ook. Deze man heeft zich met heel zijn liefde en groot vertrouwen aan het werk in Friesland gegeven en menig keer klonk door de bewogenheid van de strijd dan een woord van hem waaruit bleek, dat hij niet vergat waarom het gingniet om onze zaak, maar om de zaak van de Here Jezus. En spr. voelde dan steeds dat dit geen fraze bij hem was maar levende realiteit. Hij heeft al tijd gewerkt voor het Friesch Dagblad met groot vakmanschap en entoesiasme en bij ons blijft grote dankbaarheid ook om de persoonlijkheid die wij in hem mochten vinden. De heer Mons sprak namens de Fede ratie van Boekdrukkerspatroonsbonden en de Ghr. Bond waarvan de heer Krom mendijk hoofdbestuurslid was en ge waagde van de overledene als een een voudig, bescheiden en karaktervol mens, wiens lidmaatschap en vriendschap in drukkerskringen zeer werd gewaardeerd. De heer G. H. Ter Horst, namens de rotaryclub Sneek het woord voerende zeide o.m. dat de overledene een op- lecht, opgewekt en goed lid van de club is geweest In zijn herdenking in de clubbijeenkomst van j.L maandag had spr. reeds van hem getuigd dat hij een goed mens was dat was hij inderdaad en dat kan niet van alle mensen gezegd worden. Daarom is dit woord een com pliment In de tien jaar dat hij lid van de club was, was er geen enkel menings verschil, hij was aller vriend en kenne lijk voelde hij zich in onze club thuis. Moge de wetenschap dat hij vele vrien den had en veel waardering genoot in onze club, de familie tot een kleine troost zijn. Namens de personelen van drukkerij de Motor en het Friesch Dagblad sprak de heer K. Veenstra, dia zeide dat de heer Krommendijk meer was dan een werkgever, bij was een patroon die war me belangstelling ook had voor de per soonlijke belangen van de werknemers en daardoor een grote plaats in ons hart kreeg, hij beschouwde ons als z’.'n mede werkers, die met hem samen de belan gen der bedrijven dienden. De heer J. A. Visser sprak namens het district Sneek van de Federatie van Boekdrukkerspatroonsbonden. Spr. heeft 25 jr met de hr Krommendijk in 1L nstuur van het district mogen samenwerken en daarom weet hij dat de overledene steeds gereed stond zyn collega’s bij te staan. Als Egypte genoemd wordt, denkt men uiteraard direct aan de verhouding ELFSTEDENTOCHT 1956 teen van den Berg, winnaar twee jaar ge leden, aan de start in Leeuwarden. van de Arabische landen tot Israël. Er is daaromtrent ook ditmaal niet zoveel nieuws te vermelden. Zoals bekend is er thans overleg tussen Washington, Lon den en Parijs over maatregelen om in dit gebied de vrede te handhaven. Rusland heeft al bij voorbaat geprotesteerd tegen een eventueel besluit der Westelyke Grote Drie om troepen naar de Israëlisch Arabische grens ter handhaving van de vrede te "enden; het acht dit in strijd met en een schending van het handvest der Verenigde Naties. Kennelijk tracht de Sovjetunie echter ook door dit pro test de sympathie der Arabieren te ver werven en de onrust in het naburige Oosten aan te wakkeren. Volgens be trouwbare berichten van Westelijke des kundigen is door de communistische wa- penleveringen Egypte nu al militair even sterk als Israël. Ook dit Russische pro test heeft er weer toe bijgedragen de verhouding tussen Moskou en de grote Westelijke mogendheden slechter te ma ken. De Engelse minister van buiten landse zaken Selwyn Lloyd heeft in het Lagerhuis er ook nog eens op gewezen hoezeer de onoprechtheid der Russen goede betrekkingen met Moskou in de weg staat. Engeland had nog een bij zondere reden voor dit verwijt, omdat terwijl de Russen altijd ontkend hebben dat de uitgeweken Engelse diplomaten Burgess en Maclean te Moskou verble ven, deze heren daar nu openlijk een persconferentie hebben gehouden! Sel wyn JJoyd vermoedde dat deze Russische taktiek beoogde een wig tussen Enge land en Amerika te drijven maar achtte die bedoeling mislukt, want de verhou ding tussen Londen en Washington was inniger dan ooit. Men zou van dit laatste dan echter gaarne wat meer merken in hun gezamenlijk optreden in allerlei kwesties. Ook bijv, in die tussen Neder land en Indonesië, nu laatstgenoemd land de Unie eenzijdig heeft verbroken omdat de besprekingen te Genève zijn mislukt. Djakarta dreigde nog met an dere maatregelen tegen Nederland en Engeland en Amerika, die mede verant woordelijk zijn voor de regeling welke omtrent Indonesië na de oorlog werd getroffen, zouden goed doen Dja karta tot kalmte te manen. Maar de Ver. Staten vooral blijven maar afkerig zich in dergelijke „koloniale” kwesties te mengen, uit vrees door de Aziaten ook tot de „blanke overheersers” te wor den gerekend. Zij zijn uiterst voorzichtig als het om buitenlands politieke kwes ties gaat zich aan rassendiscriminatie te bezoedelen, maar zitten binnenslands met een negerprobleem dat ze zelf niet aan kunnen. De geschiedenis van de negerstudente Autherine Lucy, die niet tot de universiteit van Alabama werd toegelaten, hoewel de wet haar het recht op die toelating geeft, wijst er nog eens op. gehouden in een zaal van >Ere Perennius, waar de overledene stond opgebaard en ds G. J. de Leeuw, Geref. predikant al hier, de familie een troostrijk woord toe sprak aan de hand van psalm 39. Broeder Krommendijk, zo zeide spr. o.m., nam een ruime plaats m onze samenleving in, heeft velerlei contakten gelegd en be houden, maar zich in al zijn werk niet geschaamd te getuigen van het levens beginsel, van waaruit hij al dit werk deed, n.l. dat de Heer hem er toe had geroepen. Maar die ook aan zich zeil had ontdekt een zondig mens te zijn, kennende echter de uitweg n.l. aan de voet van het kruis van Christus, de Hei land, die niet alleen de Gekruisigde maar ook de Opgewekte is. En nu heeft God hem op Zijn tijd weggenomen. Ve len vragen zich dan af waarom dit 7 maar vinden geen uitweg uit het pro bleem van de dood. Maar wie met Da vid kan zeggen „Mijn verwachting is van U” weet die uitweg en dan wordt het vragen een zwijgen, dat rust fevonden heeft, de rust die alleen genoten wordt in de Vader dan is de dood verslonden door de overwinning van Jezus Christus, Die de dood overwon voor al degenen die de zekerheid van het geloof hebben. Na gebed, formeerde zich de stoet en volgde de teraardebestelling op de Al gemene Begraafplaats waar ds de Leeuw aan de groeve de Apostolische geloofs belijdenis uitsprak. Verschillende sprekers. tegen de sneeuwbuien in gereden was, bestond de spits nog steeds uit acht man met als kern Jeen van den Berg, Ver hoeven en Aad de Koning en verder o.a. v. d. Meer uit Roordahuizum en Tiche laar uit Franeker. Deze laatste bracht zijn stadgenoten in opwinding doordat hij daar als eerste zijn kaart op de ta fel van de controleurs deponeerde, maar lang duurde deze glorie niet. Op het •n DONDERDAGS I>e conferentie is mislukt, omdat de Indonesische regering haar delegatie heeft gedwongen te hoge eisen te stellen. Ten aanzien van het punt, waarop de NederlandsIndonesische conferentie is gestrand, wil ik constateren, dat het niet ging tussen een van Indonesische zijde voorgestelde geschillenregeling en een van Nederalndse zijde voorgestelde ge schillenregeling, maar dat Indonesië géén geschillenregeling wenste. Het schijnt, dat de interne politieke tegenstellingen in Indonesië weer eens op de rug van Nederland uitgevochten zul le,. worden, Nederland zal rustig de ont wikkelingen afwachten en geen over haaste stappen doen. Aldus verklaarde minister Luns dinsdagmiddag in de Tweede Kamer. De minister wees er op, dat Nederland nog op geen enkele wijze officieel op de hoogte as gesteld van de maatregelen van de Indonesische regering. Het schijnt echter, dat de Indonesische regering, na dat gebleken was, dat zij een geschillen regeling, die tussen twee landen normaal is, niet wenste, doch het recht in eigen handen wilde houden, thans tot eenzij dige maatregelen overgaat (de opzegging van de Unie). „Het zal moeten blijken of dit de internationale positie van In donesië goed zal doen”, aldus de minis ter. kunnen hebben dat dit jaar nog verdra gen kunnen worden ontworpen. Het was volgens de berichten verheugend dat Frankrijk en W. Duitsland bij deze be sprekingen behoorlijk met elkaar kon den opschieten al ligt er een vrij dieP gaand verschil tussen hun opvattingen. De Fransen hechten meer aan het Eura- tom-plan, de Duitsers aan de gemeen schappelijke markt en de laatsten wen sen daarom dat het eerste een onderdeel zal vormen van het tweede, zodat als men tot samenwerking op het gebied der kernenergie komt, zal worden voorko men dat men daarna het plan voor de gemeenschappelijke markt maar weer in de doofpot stopt, omdat de Franse in dustrie thans niet zo geoutilleerd is dat zjj het zonder beschermende rechten kan stellen. De voorzitter en secretaris van de Drost IJzerman-stichting te Moordrecht, resp. de 78-jarige ds B. N. en de 44-jarige klerk J. A. de J. zijn gearresteerd, daar zij ervan worden verdacht gelden ten nadele van de stichting verduisterd te hebben. Ook een derde regent, de 50- jarige J. G. D., en een van de twee re gentessen zouden bij deze affaire betrok ken zijn. Op een spaarbankboekje zouden be dragen zijn gestort, die als onvoorziene lasten, kosten van beheer en uitkeringen in gevallen van stille armoede in de boe ken van de stichting verantwoord zouden zijn. In verband hiermede zouden gefin geerde kwitanties zijn opgemaakt. Ds B. N. werd in 1926 tot predikant van de Ned. Herv. Kerk te Moordrecht benoemd, in 1934 verkreeg hij het eme ritaat. J. A. de J. zou zich tevens aan falsificaties ten nadele van het waterlei dingbedrijf te Moordrecht schuldig heb ben gemaakt. Aan de toertocht waaraan weer tal van stadgenoten deelnamen werd ook deelgenomen door de Commissaris der Koningin in onze provincie, Mr H. P. Linthorst Homan. Hij kwam om half acht binnen in gezelschap van de heren. Maarten en Gerben Gerbrandy uit Na land, zoons van de gedeputeerde H. M. Gerbrandij, en kreeg nu reeds zyn vier de kruisje. Het was een zware tocht ge weest vertelde hjj, nadat de voorzitter van het Elfsteden-Comité, de heer A. E. Hannema, oud-burgemeester van Har lingen, hem verwelkomd had. Hy deelde verder mede ook verschillende keren te zjjn gevallen, waarbij hij z’n rechterheup had bezeerd. Een gelukkig lachend verloofd paar kwam dinsdagavond enkele minuten over twaalf als laatste officiële deel nemers aan de toertocht de Elfsteden tocht 1956 de Groene Weide binnen. De jongeman, de 21-jarige G. A. van Exel uit Groningen, leerling aan de Middel bare Landbouwschool, verklaarde, dat deze tocht aanmerkelijk zwaarder was geweest, dan die van twee jaar geleden toen hij hem zonder zijn verloofde reed. Maar hij zei, geen overlast te hebben gehad van zijn partner, de 22 jarige leerling-verpleegster, mej. Nita Wind alhier zij reed de tocht voor de eerste keer, integendeel, hij had veel morele steun van haar ondervonden, aldus meldt de L.Crt Hoewel het nog nooit precies duidelijk is geworden hoever Mollet de Algerynse nationalisten wil tegemoet komen, heeft hij wel duidelijk gezegd wat hij niet wil; er kan z.i. geen sprake zijn van het opgeven van alle banden met Algerië en deze Franse regering zal vechten als het de bedoeling der nationalisten zou zijn alle Franse invloed uit hun land te verdrijven; deze regering is het bijv, met de belangrijkste figuren uit de Franse industriële wereld eens dat de rijkdom men aan grondstoffen van dat gebied en in het bijzonder ook van de Sahara een belangrijke rol voor de Europese industrie kunnen spelen. Er zijn onder die grond stoffen een aantal welke W. Europa zelf niet heeft en speciaal by de integratie van de W. Europese landen deze in dustrie zeer te pas zouden komen om- flat ze haar wat de zware industrie voor al betreft volkomen onafhankelijk zou maken; alleen de Russische industrie beschikt tot nog toe over nagenoeg alle grondstoffen, maar de Amerikaanse niet eens, want die heeft bijv, noch mangaan noch bauxiet, noch een aantal zeldzame metalen uit eigen bodem ter beschik king. Wat die gemeenschappelijke W. Europese markt betreft, dezer dagen zijn de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap te Brussel bij een geweest om te spreken over het weer op gang brengen van de Europese integratie en over de vorming van een Europese gemeenschap voor niet-mili- tair gebruik van de kernenergie. Er schijnt werkelijk voortgang gemaakt te zijn met plannen ten deze, waarover midden maart een eindrapport zal ver schijnen dat wellicht ten gevolge zal In totaal zijn alleen al in de E.H.B.O.- posten in de Groene Weide, bij de start, aan de finish en bij Bartlehiem 125 ge vallen van bevriezing, sneeuwblindheid, verwondingen enz. behandeld. De ly'st van ongevallen geeft de zwaarte van de tocht ook duidelijk weer, zo meldt Ons Noorden. Het aantal verwondingen was veel hoger en de wonden waren van veel ern stiger aard (hechtingen) dan in 1954. Vooral het aantal verstuikingen en ont wrichtingen wijzen op de slechte kwali teit van het ijs. Er werden bovendien een groot aantal bevriezingen geèonsta- teerd in alle drie graden. De ernstigste gevallen kwamen om en nabjj half elf binnen. Bevriezingen aan het gezicht (oogleden en lippen) en aan de voeten. By verschillende gevallen zal amputatie van enkele tenen niet onwaarschijnlijk zyn. De E.H.B.O.-ploeg heeft veel nut gehad van een zeslamps Infraphil-bat- ierij, die buitengewoon geschikt is bij ge nezing van spieraandoenfngen. Er waren veel gevallen van sneeuwblindheid. In de eerste 25 km van de tocht zijn twee rijders per ambulance naar een zie kenhuis vervoerd. Een wegens heup- ontwrlchtlng en een wegens een slag aderlijke bloeding. Ook bij de controle in onze stad was de E.H.B.O. paraat en moesten al ver schillende rijders worden behandeld. Men schrijft ons Zondag hielden wjj hier in Sneek ook weet onze Jeugddag. Om half tien werd dc:e dag in Fredehiem door de H.L. Ep de Jong geopend. Als openingslied werd gezongen „Fris als de morgen". Om tien uur gingen we gezamenlijk naar de kerk, waar ds Bongaards voorging. De jongste groep ging na de kerkdienst naar huis, de rest ging een fikse wandeling maken door de besneeuwde omgeving van Sneek. Na de broodmaaltijd kwamen de jon geren ook al weer in Fredehiem, waar om 2 uur begonnen werd met de Bonte- middag. Iedere groep bracht op z’n eigen manier iets naar voren, zodat het een middag werd voor en door eigen leden. Er bleek zelfs nog een goochelaar bij te zijn. Om 5 uur was er de sluiting ,die door ds Bongaards werd gedaan. We kun nen terugzien op een geslaagde dag. La ten we zoveel mogelyk iets meenemen van deze Jeugddag en het doorgeven aan anderen. Na het zingen van „God roept ons broeders tot de daad”, was Jeugddag 1956 weer voorbij. Daar de route weer „om de Zuid” liep, waarin Sneek de eerste stad is die gepasseerd wordt, bood de aankomst van de wedstrydrjjders in onze stad nog weinig spectaculairs. Toch hadden vele stadgenoten er een uur of meer van hun nachtrust voor opgeofferd om ze te zien passeren. Zowel langs de Zwette als langs de route door de stad en bij de controle bij houthandel v. d. Werf aan de Geeuw verdrongen zich de belang stellenden. Ook burgemeester Raster hoff was bij de contröle aanwezig. Evenals in 1954 was de Hilversumer Vollenbroek de eerste die hier zijn kaart liet afstempelen. Hy zat in een greep van een man of vijftien, onder wie zich ook de Friezen Klaas Leffertstra uit Stobbega, Santema uit Wirdum en van der Meer uit Roordahuizum bevonden. Jeen van den Berg lag een halve mi nuut achter deze kopgroep. De eerste tochtrijdster. Om plm. 7 uur meldde zich ook de eerste tochtrijdster, de 26-jarige mevr. Annie van DykBajema uit Hartwerd, in gezelschap van haar man. Zij wist l deze mooie positie gedurende de gehele tocht te behouden en arriveerde 10 uur en 24 min. na -le start ook als eerste vrouw, en nog vóór vele wedstrijdrijders aan de finish. De organisatie was hier uitstekend ge regeld. De Zwettebrug was lange tijd geopend, bij de Laatste Stuiver, waar geklünd moest worden omdat het ijs on der deze brug onbetrouwbaar was, wer den spontaan vele helpende handen ge boden en bij de contrólepost werd vlot gewerkt zodat de kopgroep negen minu ten later IJlst al bereikt had. Jeen van den Berg was daar toen ook al bij, even als zijn grote concurrent Aad de Ko ning. Bij de volgende contróleposten zaten telkens dezelfde doch ook andere na men in de voorste gelederen, maar in Bolsward, toen er dus ai van Staveren af een behoorlijk eind in de wind op en moeizame traject naar Bartlehiem konden Tichelaar en v. d. Meer het niet meer bijbenen en vielen zij geleidelijk aan verder terug. Toen het gezelschap in TEre Perennius teruggekeerd was, werd gelegenheid ge geven de familie toe te spreken. De eer ste spreker was de heer P. A. Flach, pre- sident-commissaris van de n.v. de Motor en een vriend van de overledene, met wie spr. sedert 1927 zeer prettig heeft mogen samenwerken. Zijn heengaan heeft spr. diep geschokt, maar hij wil niet in de mens eindigen doch God dan ken voor wat hij In broeder Krommen dijk heeft gegeven moge Hij de familie troost schenken en ons commissarissen de weg wijzen opdat broeder Krommendijks werk niet verloren ga. De heer H. Algera sprak namens di rectie, redactie en allen die aan het Friesch Dagblad verbonden zijn, een By Vrouwbuurt afgelast. In verband met de slechte toestand van en het vele water op het ijs van de Noordelyke route, zag het bestuur zich ’s avonds om zeven uur genoodzaakt voor de ryders die zich toen nog by Vrouwbuurtstermolen bevonden, de tocht als geëindigd te verklaren. Zij werden van het ijs gehaald en per bus naar Leeuwarden gebracht. Dit betekende voor velen het voorkomen van een lange martelgang, voor anderen een hevige teleurstelling omdat zij meenden Leeu warden en daarmee het Elfstedenkruisje nog wel te kunnen halen. De Elfstedentocht 1956 de elfde sinds deze ijs-marathon in 1909 werd ingesteld zal om twee redenen als een byzondere in de geschiedenis vermeld worden. In de eerste plaats door de slechte kwaliteit van het ijs wat legio val partijen tot gevolg had en verder door het onbevredigend slot. De wedstrijd leverde nl. geen overwinnaar op, daar Anton Verhoeven uit Dussen, Aad de Koning uit Beemster, J. van der Hoorn uit Ter Aar, M. Wijnhout uit Haarlemmermeer en Jeen Nauta uit Wartena om 18 minuten ever twee, acht uur en acht en veertig minuten na het begin van de stryd, samen hand in hand door de finish reden. Zes minuten later arriveerde de populaire Jeen van den Berg uit Ny Beets, de winnaar van 1954, die vrywel steeds met het eerste vijftal was opgereden maar bij Vrouwbunrstermoien, 25 km voor Dokkum, een van zyn Noren brak en daarna het laatste 50 km lange traject alleen moest door worstelen. Het bestuur van de Elfsteden Vereniging achtte de houding van de eerste vyf niet sportief en besloot daarom dit jaar de vyf pryzen niet uit te reiken. De lauwerkrans voor de winnaar bleef zodoende ook ongebruikt. Dat was het teleurstellende slot van dit grote yssport-evenement, dat in het gehele land weer met intense belangstelling gevolgd werd en waaraan door 257 wedstrijd- ryders en ruim 6000 toerryders werd deelgenomen. Zeer velen echter moesten de zware strijd opgeven of kwamen te laat aan bij de finish aan de voet van de oude Oldehove in Leeuwarden. Hij was een vriend van allen en ook per soonlijk heeft spr. veel goeds van hem mogen ondervinden. Spr. geeft de zoon van de overledene, die veel steun had van zijn vader, de verzekering dat alle collega's klaar- voor hem staan als hij raad behoeft. Als buren en vrienden van het gezin Krommendijk spraken nog de h.h. Bade en Andree, terwijl de heer G. Douma de gevoelens van de vriendenkring van de oveiledene vertolkte. Een der broers van de overledene sprak een dankwoord, in het bijzonder ook tot ds de Leeuw, de heer Alg« ra en in de persoon van de heer P. Flach tot de commissarissen van n.v. de Motor hij hoopte dat zij die steun aan de zoon van de heer Krommendijk zouden willen geven, waarmee ze de vader steeds had den omringd. Na gemeenschappelijke zang van Gez. 27 1 en 2 ging tenslotte de heer A. Erin- ga in gebed voor. J ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1