Met penseel en spons ■si TE Jlr Wat de raad te behandelen krijgt Dit jaar acht wedstrijden voor de skütsjes Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST lü itelj Bi 1 -A Gasontploffing aan dt* IJlsterkade *11 fg| - wil i ii - I -i 1 11 le Jaargang no. 15 Maandag 20 febr. 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK 1 KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 1 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ...II Grote militair»1 o:dor Promotie dokter T. A. Donkersloot Bond v. Landpachters en hypotheekboeren Volksdansweekehd in Fredehiem f '1 PRINSES MARIJKE, DIE ZATERDAG HAAR 9e VERJAARDAG VIERDE (Foto M. C. Meyboom). Ontslagen enz. R.K. dan Bedrag per leerling bedoeld in art. 55 L.O. Wet 1920. B. en W. stellen voor op hun verzoek, wegens benoeming elders, ervol ontslag te verlenen aan mej. B. G. Bangma als onderwijzeres aan de Gysb. Japiksschool en aan het hoofd van die school, de heer J. v. d. Kamp. Ingekomen is een bericht van de heer A. Holvast te Terneuzen, dat hij de be noeming tot onderwijzer aan de U.L.O. niet aanneemt. Advertentieprij» 15 ct. per m.tn. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Redactie-a3res SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie Comb Drijfhout-Kiezebnnk Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het programma werd als volgt vastgesteld: Woensdag 1 aug. Drachten-Veenhoop; Donderdag 2 aug. Eernewoude; Zaterdag 4 aug. Grouw; Maandag 6 aug. Sneek; Dinsdag 7 aug. Langweer; woensdag 8 aug. De Fluessen; Donderdag 9 aug. Lemmer; Vrijdag 10 of zaterdag 11 aug. Stave ren. Bouw en onderhandse aanbe steding van 20 woningen aan de Houkeslootstraat. Deelnemende schippers zullen zijn Lod. Meeter, Leeuwarden; AJdert Hoekstra (met het schip van de combinatie v. d. Veen en v. d. Woude) Drachten; J. van Akker, Leeuwarden; Jan Brouwer, Bergum; Jan Sietema, Leeuwarden; Bou- ke de Vries, Grouw en Berend Mink, Eernewoude. Aan de n.v. ,,Het Fortuin” te Sneek is door de ministeries van oorlog en ma rine opgedragen de levering van camou- flagenetten voor een bedrag van f 2,936.408,76. Helaas is de Twee Gebroeders van C. Salverda te Staveren, waarmee stuur man Klaas v. d. Meulen zoveel successen behaalde, verkocht en zal dit schip niet meer in de wedstrijden uitkomen, zo vermeldde de secretaris-penningmeester de heer K. A. Kingma te Dokkum ook in zijn jaarverslag, waarin hij tot slot met voldoening melding maakte van de mooie en uitstekend georganiseerde slot wedstrijd welke ’t vorig seizoen op het Sneekermeer werd gehouden en de gulle en prettige ontvangst welke de schip pers, de bestuursleden van de S.K.S. en de leden van de commissie in onze stad na afloop op het rtadhuis ten deel viel. De heer Kingma bracht ook zijn fi nancieel verslag uit over het afgelopen jaar. Het leverde een batig saldo op van begin van brand al met eigen middelen geblust was. Dokter Gerritsma, die ook gewaar schuwd was, verleende de eerste hulp aan beide gewonden, die daarna naar het ziekenhuis zijn overgebracht. De toe stand van mevrouw Posthuma was zeer ernstig, daar zij levensgevaarlijke brand wonden had opgelopen. De oorzaak van de aanwezigheid van het gas is waarschijnlijk een lek in de toevoerlei ding. Vrijdagmorgen had de heer Posthuma bij de gasfabriek gemeld, dat zijn gasmeter lekte en 's middags is toen nog een nieuwe meter geplaatst. Naar de directeur ons mededeelde, wordt in verband met de hoge druk van het aardgas nl. direct de meeste aandacht aan klachten besteed en worden even tuele lekken en andere gebreken met de meeste spoed hersteld. Het is daarom van het grootste be lang, indien men een gaslucht in zijn woning bemerkt, direct het gasbedrijf daarvan in kennis te stellen. Het aan steken van een lucifer is in dat geval levensgevaarlijk, zoals ook dit ongeval weer heeft aangetoond. Personeel van de gasfabriek is de ge hele dag bezig geweest de oorzaak daarvan op te sporen. Ook de politie heeft een onderzoek ingesteld. Hedenmorgen was de toestand van mevr. Posthuma „naar omstandigheden redelijk wel”, zo deelde de zuster ons mede. B. en W. adviseren: Aan de Houkeslootstraat op het zgn. eiland aan de noordoostzijde van het Zomerrak worden nog in opdracht van een tweetal plaatselijke industrieën, 6 woningen gebouwd. De bouw van deze woningen zal geschieden door de Aan- nemingsmaatschappij „Friso” N.V. te Sneek. Vooor deze woningen, welke tot f 129.97 (v. jaar f 121.62). Het bezit van In de eerste helft van augustus zullen acht wedstrijden voor de skütsjes worden gehouden. De afwerking van het programma zal echter vier, vijf dagen minder vergen dan verleden jaar. Het is nu ai zo goed als zeker dat er zeven schepen aan -deze wed strijden zullen deelnemen. Voor dit jaar is deze unieke folkloristische gebeurte nis dus weer verzekerd, maar toch b.gft het gevaar dreigen, dat ze verloren zal gaan. Alleen met veler financiële en morele steun zal bet mogelijk zijn deze mooie wedstrijden in stand te houden. Ook hier ligt voor Friesland een taak Het skütsje van Mink, dat plaats moet maken voor een groter schip, zal z. m. worden aangekocht door de Commis sie te Eernewoude, maar het benodigd bedrag is nog niet bijeen. Gehoopt en verwacht wordt evenwel, dat voldoen de liefhebbers van het skütsjesilen een bijdrage voor het behoud van deze snelle zeiler zullen verlenen. Het programma werd vastgesteld in de algemene jaarlijkse vergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjesilen S.K.S. die vrijdagmiddag onder leiding van de heer G. M. van Manen uit Drachten, voorzitter der commissie, in het Oranje- hotel te Leeuwarden werd gehouden. Deze vergadering was goed bezocht, ook door een groot aantal schippers, ter wijl de burgemeesters van Hemelumer Oldefert, Lemsterland, Idaarderadeel en Wymbritseradeel. alsmede de heer Brink, kontroleur van de Prov. Water staat, eveneens van hun belangstelling blijk gaven. het Provinciaal Subsidiefonds, waaruit schaden aan de schepen e. d. worden vergoed, steeg, dank zij de opbrengst van de verloting en de bijdragen van de donateurs tot f 1402.28. Bij de bestuursverkiezing werd de heer van Manen, die periodiek aftrad, als voorzitter herkozen. Na het afhandelen van de agenda ver toonde de heer mr T. Huitema uit Was senaar. secretaris van de stichting Stam boek Ronde- en Platbodemjachten een bijzonder mooie film over ’t skütsjesilen. die in dit gezelschap natuurlijk zeer ge waardeerd werd. staat, door zijn leraarschap aan one Gym nasium en we danken dan ook de heer Bosch dat hij bereid was deze expositie die al in Leeuwarden werd gehouden en daar een zeer goede pers had, ook hier te houden. We hebben ook gemeend haar hier in het stadhuis te moeten ontvan gen omdat er niet zoveel andere ruim ten geschikt zijn voor dit doelzelfs deze ruimte in het stadhuis kon slechts geschikt gemaakt worden dank zij Ge meentewerken. Spr. hoopt dat deze po ging zal slagen en dat velen gebruik zul len maken van de gelegenheid deze ten toonstelling te komen zien. We zien haar ook gaarne hier omdat ons rtadhuis, het Huis der gemeente, d.w.z. van de bur gerij is, dat blijkt ook uit de letters S.P.Q.S op de voorgevel. We willen gaar ne dat dit huis inderdaad het middel punt der gemeente is, waarheen men zich niet alleen wendt bij huwelijk en an dere familie-aangelegenheden, doch ook om evenementen als deze mee te maken. Als er inderdaad belangstelling blijkt te bestaan voor deze tentoonstelling, zullen wij gaarne meerdere pogingen op dit ge bied ondernemen. Spr. hoopt dat de be zoekers achter dit werk zullen zien wat in de kunstenaar leeft en wat hij tot uitdrukking heeft willen brengenzijn begaafdheid, zijn liefde, kortom het beste wat in hem leeft. Zich tot de heer Bosch wendend, uit spr. de hoop dat zijn werk hier de waardering zal vinden, welke het verdient, waarna hij de tentoonstelling voor geopend verklaart. Het tentoongestelde. De, van heden af voor het publiek in het Stadhuis te bezichtigen, tentoonstel ling van het werk van de Leeuwarder kunstenaar J. Bosch, bestaat voor het grootste deel uit aquarellen, aangevuld met een aantal pastels en tekeningen. Het geheel overziend, komen ons zo nu en dan namen van bekende kunstenaars als Odillon Redon, Turner en, in de kleurigei werken, soms ook Pierre Bonnard voor de geest, maar de verschillende stukken afzonderlijk bekijkend, kom' men toch tot de conclusie dat, zo hier al van be- paalde invloeden sprake mocht zijn, deze donderdags- en vrijdagsavonds 79 uuk Nadere vaststelling huur van een aantal gebouwde onroerende goe deren der gemeente (bedrijfspan den) en verpachting veestalling en woning Franekervaart 13. B. en W. stellen, waar de onderhande- iingen inzake de toepassing der bekende huurverhoging beëindigd zijn, voor een aantal bedrijfspanden nu de nieuwe hu ren vast te stellen. De woning annex veestalling en erf Franekervaart 13, welke op grond van de voorschriften van het pachtbesluit 1941 dient verhuurd, stellen B. en W. voor voor de tijd van drie jaar te verpachten aan de heer Y. van Gosliga, veehouder alhier die zijn in het saneringsgebied der Steenklipstraten gelegen boerderij heeft moeten verla ten. Totale pachtprijs per jaar van 1 November 1955 af f 463.80. Het gehele onderhoud van woning en veestalling komt ten laste van de pachter. Aankoop percelen. B. en W. stellen voor aan te kopen de percelen le Frittemahovenstraat 12, 3e Frittemahovenstraat 3 en 9, 2e Steenklipstr. 10 en 2e Zomerrakbuurt 30, in verband met de t.z.t. noodzakelijke sanering van de oude stadsgedeelten, waarin deze woningen zijn gelegen. Aanschaffing schoolbanken. Uit een door B. en W. ingesteld on derzoek is gebleken dat in verschillende bijzondere lagere scholen ten aanzien van de soort, de kwaliteit en bet aantal der schoolbanken de situatie niet bevre digend is. Ook bij de openbare lagere scholen laat de toestand in dezen trou wens te wensen over. B. en W. hebben nagegaan welke banken bij de bijzondere scholen voor vervanging in aanmerking komen en in hoeverre een vervanging op korte termijn wenselijk kan worden ge acht. Zij zijn hierbij tot de conclusie ge komen dat er aanleiding bestaat voor de bijzondere lagere scholen in eerste instantie de vervanging van rond 288 banken in overweging te nemen als volgt over de verschillende scholen ver deeld: R.K. kerkbestuur voor de R.K. jongensschool 27 tweepersoons banken Am. model; Ver. v. Chr. Schoolonderw.: Rehoböthschool 52 2 pers.banken van af wijkend model; W. Lodewijkschool 22 2 pers, banken Am. model; J. v. Nas- sauschool 59 2 pers. Am. model; Juliana- school 50 idem; Eben Haëzerschool 39 idem; R.K. armbestuur voor de meisjesschool 39 2 pers, banken Am. model. Met deze aanschaffing zal rond f 24000 zijn gemoeid, wat, gerekend naar een afschrijvingstermijn van 15 jr., eer< jaarlijkse last voor de gemeente bete kent van f 2380. B. en W. stellen voor de aanvragen van de schoolbesturen voor bovenge noemd aantal banken (voor de R.K. meisjesschool bovendien 2 lessenaars) in te willigen. In op donderdag 23 februari ’s avonds 7.15 uur te houden vergadering van de raad der gemeente Sneek komen na de beëdiging van de heer C. Meijer als lid van de gemeenteraad o.a. nog aan de orde: B. en W. stellen voor het bedrag per leerling der openbare scholen dat in 1956 beschikbaar wordt gesteld ter bestrij ding van de kosten bedoeld in art. 55 L.O.Wet 1920 onder e t.m. h. alsmede die van instandhouding als volgt vast te stellen: a. scholen gew. Lo. f42; b. school voor v.g.l.o. f 93.75; c. school voor n.l.o. f62.24; d. B.L.O.-school f91.50; e. school voor schipperskinderen f 46.19. Tevens wordt voorgesteld de voorschot ten aan de bijzondere scholen op deze basis vast te stellen. Instellen avondcursus van oud- leerlingen der openbare school voor buitengewoon lager onder wijs. B. en W. adviseren: Reeds gedurende enige jaren werd het als een gemis gevoeld, dat de mogelijk heid, welke wel op verschillende andere plaatsen in ons land bestaat voor oud- leerlingen van de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs om een speciaal voor hen ingerichte vervolg cursus te bezoeken, in deze gemeente niet aanwezig was. Na het verlaten van de school vinden de debiele leerlingen veelal een betrekking, waarin zij de ont vangen kennis en scholing in praktijk kunnen brengen. Deze overgang valt velen vrij moeilijk, doordat zij in een sa menleving worden geplaatst met andere gewoonten en leefregels. Maar ook an derszins brengt deze overgang voor de leerlingen zijn problemen mede. Valt het in het algemeen voor veel jonge mensen al moeilijk na ’t volbrengen van de dag taak hun vrije tijd zinvol te besteden, voor genoemde oud-leerlingen levert dit nog meer bezwaren op. De mogelijk heden zijn in dezen voor hen beperkt, doordat club- of verenigingsbezeek hun niet aanlokt en het thuis bezig zijn hun vaak geen bevrediging schenkt. Het ge volg is in verschillende gevallen, dat zij hun toevlucht op straat zoeken met alle gevolgen van dien. Verscheidene gemeente- en schoolbe sturen hebben daarom dan ook besloten voor deze jonge mensen een cursus in te stellen, waar leiding wordt gegeven bij het besteden van de vrije tijd en waar de helpende hand wordt geboden by de so ciale aanpassing van de leerlingen in ge zin en maatschappy met gebruikmaking van de middelen, zoals die in de byzon- dere jeugdzorg worden toegepast. Bo vendien ontstaat hierdoor de gelegenheid de op de school vergaarde kennis op te frissen en zo mogelijk uit te breiden. *»Bij wyze van proef is met Lehulp van enkele leerkrachten van de openbare school voor moeilijkierende kinderen al hier op 16 september 1955 een avond cursus geopend. Er gaven zich 28 leer lingen als cursist op, waarvan drie groe pen zijn gevormd, twee voor jongens en één voor meisjes. Daar dit resultaat zeer behoorlijk is te noemen en de geboden avondverzorging inderdaad in een be hoefte blijkt te voorzien, achten wy de tyd gekomen om aan de cursus een de finitieve vorm te geven. Wy hebben daartoe een regeling ontworpen, welke wy hierbg overleggen, waarin aanslui ting is gezocht bij hetgeen in andere ge meenten omtrent cursussen als deze is bepaald. Bij aanvaarding van deze rege ling zal, evenals thans geschiedt, de avondverzorging worden gegeven in het tydvak van 16 september tot 1 mei ge durende twee avonden van twee uren per week, terwijl in de zomermaanden met één avond van twee uren per week kan worden volstaan. De wyze, waarop de avond wordt besteed, dient zo te zyn, dat aan de uiteenlopende verlangens en behoeften der leerlingen kan worden vol daan. I aast de schoolvakken is daarom een behoorlijke plaats ingeruimd voor prettige handenarbeid, voor sport en spel. In verband met het geheel vrywil- lig karakter van het cursusbezoek, ver dient het heffen van schoolgeld in dit ge val geen aanbeveling. De benoeming van het hoofd en de leerkrachten zou door ons plaats kunnen hebben, zoveel moge- iyk uit het personeel van de openbare school voor moeiiyklerende kinderen. Hun beloning zou door uw raad kunnen worden bepaald per wekeiyks lesuur op de in de regeling genoemde bedragen. Daarbij is aansluiting gezocht bij de be dragen, zoals die elders gelden. Voor het overige behoeven de ontworpen bepalin- geen o.i. geen verdere toelichting. De kosten van deze cursus worden gesteld op plm. f 2400.— per jaar. Ingevolge de verordening van de provinciale staten van Friesland wordt echter ten behoeve van dit onderwy's jaarlijks een bydrage uit de provinciale kas toegekend. Deze bijdrage kan voor de onderhavige cur sus, zoals deze thans wordt gegeven, op plm. f 600.per jaar worden gesteld. B. en W. stellen voor te besluiten tot het instellen van deze cursus. eigenlijk onbewust zijn verwerkt. Het is o.i. meer de manier waarop deze kunst tot stand is gekomen, de techniek dus, die ons aau genoemde meesters doet denken. Op enkele uitzonderingen na overheerst in dit oeuvre dezelfde, maar dan zeer persoonlijk opgevatte, ietwat dromerige, fantasie welke men bij de, hierboven genoemde, kunstenaars aan treft. Ook veel van de, door de heer Bosch gekozen, onderwerpen wijzen in deze zelfde richting. Als men dit verk onder een bepaald isme wat echter altijd lang niet juist en zelfs verwarrend kan zijn zou willen samenvatten, zou men o.i. het beste van modern roman tisme kunnen spreken. Wij noemen hier met opzet het woord modern omdat het zoetelijke dat onze vroegere, r-’ .ntische, school grotendeels kenmerkte, hier ge lukkig niet aanwezig is. Goede voorbeel den van datgene wat wij bedoelen zijn te vinden rn „Fantasie met zeepaardjes”, „Bloemenfantasie”, „Winterbos”, „Bosrand aan de beek „Fantasie met hagedissen”, „Het dode vogeltje” enz. Het woord fan tasie, dat in verschillende van deze titels voorkomt, 's als ’t ware al een bevesti ging van onze stelling. Iets vaster van kleur en tekening, maar toch ook, even als de genoemde stukken, nog met een enigszins romantische inslag, zijn de aquarellen die de kunstenaar maakte op Terschelling Een prachtig voorbeeld van een echte, goed gewassen aquarel is ook „Ochtend”, naar onze mening één van de beste stukken van de expositie. Zoals hier, met aanwending van slechts enkele kleuren en een zeer sobere tekening, de zuivere stemming van een vroege mor gen is opgeroepen en tot in alle ender- delen is vastgehouden, zal niet licht ocler gedaan kunnen worden. Wat in pastel kan worden oereikt, geeft ons o a het reeds genoen.de „Fantasie met zeepaard jes” te zien. Een héél goed stuk in een prachtige kleurenharmonie en technisch precies dat wat het moet zijn. Duidelijker van vorm en kleurrijker zijn de „Cactus” en „Chrysanten”. Hierin is minder tan- tasie en persoonlijk geven wij, hoew 'l dit qua techniek goede stukken zijn, de voor keur aan het werk waarin de schilder zijn verbeelding sterker mee heeft laten spelen. Tenslotte is er in de waterverven nog een derde genre te ondersenetden. Dit zijn meer waterverftekeningen dan aquarellen. Knap van urtvoering en ge tuigend van bekwaam vakmanschap, maar als geheel minder boeiend. Deze laatste zijn o.i. stukken waarin de maker zich door het zuiverder tekenen van het onderwerp er toe zette om uitvoerig en precies te vertellen wat hij voor zich zag en niet wat hij in zijn onderbewustzijn voelde. Deze dingen hebben dus een, meer beschrijvende en daardoor duide lijker, uitbeelding gekregen en laten min der ruimte aan de beschouwer om zijn eigen verbeelding te laten werken. Ook onder de tekeningen (houtskool) zijn bi- zonder mooie werkstukken. Er zijn, even als dat bij iedere kunstenaar het geval is, wel enkele minder geslaagde dingen aan te wijzen, maar over ’t geheel ge nomen is dit een expositie die wij met bi- zonder genoegen hebben bekeken en die, door de goede zorgen van het Gemeen tebestuur zodanig is gehangen dat een zo mooi mogelijke verdeling over de be schikbare ruimte is verkregen. Al met al een tentoonstelling welke wij een druk bezoek toe wensen en die wij ten zeerste in aller aandacht mogen aanbevelen. Ze is op werkdagen geopend van 25 uur en bovendien dinsdags-, woensdags. Deze tentoonstelling van aquarellen tekeningen en pastels van de heer J. Bosch, te Leeuwarden (leraar tekenen aan het Stedelijk Gymnasium en aan de Huishoudschool alhier) welke van 20 februari t/m 3 maart in het Stadhuis wordt gehouden, is zaterdagmiddag in aan- 'gheid van een aantal genodigden officieel geopend door burgemeester L. Rasterhoff. Deze bracht in de eerste plaats dank aan het comité dat de expositie voorbe reidde (de h.h. Joh. Beute, drs A. v. Bruggen, W. Meindersma, W. v. Mourik en mevr. E. Posthuma—Posthuma)Spr. had eigenlijk even geaarzeld hier te spre ken, immers een tentoonstelling als deze moet dat voor zichzelf doen. Daarom wilde spr. even een verklaring geven waarom hij toch deze officiële opening gaarne verricht en waarom deze expo sitie hier in het Stadhuis wordt gehou den. In de meeste stadhuizen vindt men hier of daar nog wel een portret van Thorbecke de voorvechter voor gemeen telijk zelfbestuur en van hem is het ge zegde „Kunst is geen regeringszaak". Vaak is uit dit woord de conclusie ge trokken, dat de overheid zich niet met de kunst moet bemoeien. Spr. gelooft echter dat Thorbecke het zo niet heeft bedoeld, veel meer in overeenstemming met de geest van zijn liberalistische in stelling is dat hy bedoelde dat de over heid niet net recht heeft uit te maken wat wel en wat geen kunst is. En wan neer wij ons nu ook hier met kunst be moeien dan is het omdat het gemeente bestuur uitingen van kunst, welke wij om ons waarnemen, gaarne tot het volk, de burgerij, wil brengen. En ook is deze tentoonstelling ons hier hartelijk welkom omdat de betrokken kunstenaar iemand is, die al jaren met Sneek in verband stand zullen komen met toepassing van de zgn. halve-premieregeling, is destijds door het ryk extra-bouwvolume beschik baar gesteld. Om ter plaatse een juiste bebouwing te verkrijgen is het wenseiyk het aan sluitend terrein te bebouwen met wonin gen van hetzelfde type als de vorenbe doelde industriewoningen. De bouw van het aanvullende complex, dat uit 20 wo ningen zou moeten bestaan, zou door de gemeente als normale woningwetbouw, i.c. dus met toepassing van de bgdrage- regeling woningwetbouw 1950, kunnen worden verzorgd. Voor de uitwerking van dit plan hebben wij ons gewend tot de heer J. A. ten Wolde, architect van de industriewoningen. Biykens het plan zullen by de wonin gen afzonderiyke schuurtjes worden ge bouwd. Voorts zullen in de woningen een warmwater-apparaat en een vaste wastafel worden aangebracht. Aange zien het ten zeerste gewenst is, dat de uitvoering van het plan zo spoedig mo- geiyk ter hand wordt genomen hebben wy, in afwachting van uw beslissing over de bouw, aan de Aannemingsmaat- schappy „Friso” N.V. te Sneek aan wie, zoals hiervoor reeds is medegedeeld, de bouw van de 6 industriewoningen is op gedragen, prysopgaaf gevraagd. Gemel de maatschappy is bereid de bouw van de 20 woningen voor de som van f 242.800.uit te voeren. Dit bedrag kan naar onze mening redeiyk worden geacht. By een openbare aanbesteding zou ongetwyfeld geen lagere aanne- mingssom zijn verkregen, zodat het aan vaarden van de aanbieding van de Aan- nemingsmaatschappy „Friso” N.V. in het belang der gemeente is. In verband met het vorenstaande stellen wy u dar ook voor tot de bouw en de onderhandse aanbesteding van bedoelde 20 woningen over te gaan. Ter gelegen) eid van zijn 50 jarig jubi leum werd de heer J. v. d. Wal, chef var. de polijstaf deling bij de fa. J. Nooit- gedagt Zn te IJlst onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Zater dag speldde de burgemeester hem het eremetaal op de borst. Aan de Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doctor in de genees kunde, op proefschrift: Het hyperinsuli nisme en zijn behandeling, de heer T. A. Donkersloot, geboren te Overschie, chi rurg en vrouwenarts te Sneek. Promotoi was prof, dr A. Kummer. Op een propagandabgeenkomst van de Bond v. Landpachters en Hypotheekboe ren in het Geb. v. Chr. Bel. alhier sprak het lid van de Tweede Kamer de heer C. Egas, adviseur van de Bond, naar aan leiding van de a.s. behandeling van een nieuwe Pachtwet in ons parlement. De spreker legde de nadruk op de eis van de bond dat art. 41 van het pachtbesluit ook in de nieuwe pachtwet zal worden opgenomen opdat de pachter van een redelijke opbrengst van zijn arbeid ver zekerd zij en in de pacht dus daarmede rekening wordt gehouden. De toneelklub uit Tjalleberd voerde het toneelstuk „De rintmaster” op. Er was, ondanks het ongunstige weer, grote belangstelling er waren onge veer 500 bezoekers voor deze bijeen komst, welke door een achttal afdelin gen van de bond was op touw gezet. Onder leiding van mej. Lootsma, secretaresse van de Jhr. jonge vrouwen federatie werd dit weekend een volks- dansprogramma belegd door V.C.J.C., C.J.V.F. en de C.J.M.V. op zaterdag 18 februari. Aanwezig waren 39 jonge mensen. Mej. Lootsma sprak tegen 5 uur een welkomstwoord; zij hoopte dat dit week end zou mogen beantwoorden aan het doel, nl. de christeiyke jonge mensen met goede vryetijdsbesteding in kennis te brengen. Daarna werd met het pro gramma begonnen en het duurde niet lang of de paren dansten er lustig op los onder leiding van Piet v. d. Have uit Vledder, op muziek van Job Nieu- wenhuyzen uit Haarlem. De gasten wer den bij geestverwanten ondergebracht en men ging zondagmorgen gezamenlijk ter werke, waarna in de jeugdherberg „Oan ’t Wetter” de maaltijd werd ge bruikt, terwijl de tussengelegen tyd werd gevuld met muziek en zang door platen van Chopin en Kathleen Fer rier, toegelicht door mej. de Rapper. Te 14 uur werd in Fredehiem het tweede gedeelte van het volksdanspro- gramma afgewerkt, waarna mej. Loot sma het weekend sloot met harteiyke woorden van dank. De deelnemers wa ren zeer voldaan en iedereen hoopte dat er binnen niet al te lange tijd een ver volg zou komen en er dan meerdere deelnemers zouden .zijn. Zaterdagdagmorgen omstreeks half zeven heeft zich in de woning IJlster- kade 13 alhier, bewoond door het jeug dige echtpaar G. Posthuma en T. Post humaHaringa, een hevige gasontplof fing voorgedaan. Toen mevr. Posthuma in de keuken het gas onder het theewater wilde aan steken, schoot ineens een grote steek vlam omhoog en volgde er een ontplof fing, waarvan de kracht zó groot was, dat in de keuken en in de woonkamer de ruiten uit de sponningen werden gesla gen, de binnenmuren werden ontzet en ook een scheur in de voorgevel ontstond. De gordijnen en de bloemen die voor het raam stonden, werden over de straat heen tegen het hek aan de overzyde ge slingerd, en in de woning werd een grote ravage aan ge richt. Het ergste evenwel was de 22-jarige mevr. Posthuma er aan toe. Zij geraak te van onder tot boven in brand en vloog zo de trap op naar de slaapkamer, waar haar man haar de brandende kleren van het lijf rukte en de vlammen doofde. Hg sloeg daarna een ruit in omdat hg vrees de de woning niet meer langs de ge wone weg te kunnen verlaten, maar daarbg werd een slagader getroffen zo dat hij hevig bloedde. De overbuurman, de heer F. v. d. Werf, die de ontploffing gehoord had en rook uit het huis zag komen, belde di rect de politie op, die spoedig met brand- blusapparaten aanwezig was, maar ze niet behoefde te gebruiken, omdat het - f lil t |1|||||! lil - ■-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1