O© foto v^n de iïi voor noni i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Noodkreet van Burgemeester Tjaberings over de Woningpositie in Wymbrilseradeel J Donderdag 23 febr. 1956 11 le Jaargang no. 16 Tot half maart vissen ■Bs Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBl AO Vijf maanden wegens meineed 36 7j van de woningen bestaat uit krotten Bouwvolume was veel te klein KLE1NZAND 7 - Telef. 2872 0 Zwerver-inspecteur Sneeker Biljartclub speelde Ozinga-partij Gevonden voorwerpen Wynibritsrradrcl en Ijlst sv-.j.-< Bioscoopnieuws - SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Oosterpoortsbrug wordt uitgestrooid. - In de volière •A 1 Deze mooie tegenlicht-opname bij de Kliuw van de heer J. Koopmans alhier, werd door de Amateur-Fotografenver- eniging ,,’t Filter" gekozen als „de joto van de maand”. De heer Koopmans behaalde hiermede in klasse A, die negen inzendingen telde, met 40 punten de eerste prijs. In klasse B, waarir. in totaal vijf foto’s werden ingezonden, was de heer A. Ooms alhier winnaar. Het was een ledenwedstrijd naar een vrij onderwerp, maar het spreekt wel vanzelf dat meer dan een door het ijs en de ijs- sport gegrepen werd. Zo ook de heer Koopmans met het genoemde mooie re sultaat, dat voornamelijk bereikt werd door de mooie compositie en de fraaie weergave van de sneeuw. Redacue-a hes gekropt, maar zullen hier de gehele winter moeten oxerblg.en. Als ik ze na los liet, redden ze het niet, aldus hun verzorger, die ons ook neg ver telde, dat meerkoeten en duikereenden het moeilgkst in leven te houden zgn. Ze leven hoofdzakelijk van vis en ko men niet aan brood zoals de gewone eenden. De burgerij werkt geweldig mee, ver telde de heer Schuurmans ons teen wc hem een dezer dagen cpzcchten in het witbesneeuwde park, waar kinderen zich vermaakten met sleedjcglijden van dc heuvels en de honderden ccr.den druk snaterden en door elkaar krioelden in „Achtergebleven gebieden Dit is het grote probleem waarmee wij, gemeentelijk gesproken, ’t nieuwe jaar zijn ingegaan. Wordt daarin door toewijzing van bouwvolume voor een groot aantal woningen niet spoedig voorzien, dan gaat onze gemeente steeds meer in zielental achteruit en zal zij met de gehele Zuidwesthoek in steeds ergere mate gaan behoren tot de „achter gebleven gebieden” van Friesland. Dit te voorkomen, zal de voornaam ste zorg van het in 195S te voeren ge meentebeleid moeten zijn. Hierbij zal mede aandacht worden geschonken aan De kroongetuige in de zaak tegen een gevangenbewaarder uit Leeuwar den, die vijftien maanden onschuldig in de gevangems heeft doorgebracht, een 53-jarige huisvrouw uit Leeuwarden, moest zich dinsdag voor de Leeu warder rechtbank verantwoorden we gens meineed. Zij heeft name’ijk des tijds verklaringen af gelegd die ertoe geleid hebben, dat de brigadier werd veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf zonder aftrek van zeven maanden voorarrest. Na herhaald onderzoek heeft het Hef te Arnhem de man enige tijd geleden vrij gesproken, nadat vast was komen te staan dat de verklaringen van de kroongetuige onbetrouwbaar waren. Deze kroongetuige zei thans tijdens de rechtzitting dat zij de zaak niet goed heeft begrepen en daardoor tot ver keerde verklaringen is gekomen. De officier van justitie trok dit echter sterk in twijfel en eiste vijf maanden onvoorwaardeiijke gevangenisstraf. De verdediger, mr. Buil, vroeg een reclasseringsrapport en bepleitte een voorwaardelijke straf. Uitsoraak over twee weken. Alg. Handelsblad de kleine plaatselijke verzorgingsin- dustrieën welke 'voor het aantrekken van het voor de instandhouding onmis bare personeel woonruimte behoeven. Of zich daarnaast nog mogelijkheden voor woningbouw in de „half vrije” sector door particulieren en bedrijven zullen voordoen, moet worden afge wacht. Wij koesteren de verwachting dat een regeling dienaangaande weer zal afkomen en hebben al vast voor bereidingen in verband daarmede ge troffen, zo deelde de burgemeester mede. De moeilijkheid blijft echter dat plaatselijke verzorgingsindusirieën of bedrijven door voordelige vestiging of uitbreidingsmogelijkheden elders on danks alles toch de gemeente verlaten. Dit moet betreurd worden, maar het verlenen van bepaalde gemeen te’ij ke faciliteiten tot behoud van dergelijke industrieën wordt noch officieel noch bedektelijk door de hogere instanties getolereerd. Dit neemt niet weg, dat alle krach ten moeten worden ingespannen om de plaatselijke industrieën, waaronder met name ook de zuivelfabrieken worden nummer de Franse film verstaan, te behouden, zomede de ver- zorgingsindustrleën in verband met de mechanisatie in het veehoudersbedrijf. Dit is voor het floreren onzer dorpen van het grootste belang en de bloei daarvan, niet alleen in economisch maar ook in cultureel en maatschappe lijk opzicht, gaat uiteraard het gemeen tebestuur zeer ter harle. Met alle middelen moet worden voorkomen, dat onze dorpen zouden af zakken tet onaantrekkelijke, doodse woonoorden, waardoor de ontvo'king van het platteland nog meer in de hand zou worden gewerkt. De burgemeester vertrouwde, dat ook de Raad zich hiervoor zal willen inzetten. In de broeikas zagen we ook nog een wilde bruine zwaan. De heer J. Gronin ger van de Leeuwarderweg had hem tussen Joure en 3neek in uitgeputte toe stand van het ijs gehaald. Hij had het dier een dag thuis gehad, maar hem daarna, omdat hg niet meer kon eten, naar de heer Schuurmans gebracht. Die heeft hem toen enige dagen „kunstma tig” gevoed door hem het voedsel in de bek te stoppen, naar nu is hij al weer zo ver, dat hij zelf eet en overdag bij de Kwakereendjes in het bijt in de klei ne vjjver zwemt. Om een uur of vier ver huist hij dan weer naar z’n warme plaatsje tussen de planten en de bloemen in de kas. We vertoefden ook nog even bg die kleine vgver, waar de witte Kwaker eendjes die in het park thuis horen, ook druk in de weer waren. Een paar meeuwtjes hield hen gezelschap, maar er zat ook nog „een vreemde eend” in de bijt. Een trouwe bezoeker van het park, die er elke dag een wandeling van IJsbrechtum af voor over heeft omdat ook hij zo veel van vcgels houdt, maak te ons qr op attent. Een witbonte dui- kereend met een sierlijk kuifje op de kop dook dat het een lieve lust was en wan delde dan weer sierlijk bij de wal op naar het verwarmende stro, dat rondom de bijten is uitgestreoid. Als U er nog niet geweest is, moet U nu ook eens een kijkje nemen in het park. Het is er mooi en U kunt dan zelf zien met hoeveel liefde en toewij ding daar voor onze gevederde vrienden gezorgd wordt. Een inspecteur van de Kopenhaagse verkeerspolitie moet zijn uniform een paar dagen missen. Een zwerver stal n.I. het gewaad uit de kleedkamer van het hoofdbureau, trok het aan en ging de straat op, waar hij urenlang tien tallen automobilisten en voetgangers bonnen schreef wegens verkeersover tredingen. De adspirant-inspecteur zit in de cel en het uniform is bij de sto merij, want het zat stikvol vlooien. Hbti'erdsn eerden, meerkoeten, duikereenden, waterhoentjes, zeemeeuwen en nog tal van andere soorten vcgels heb jen in dezo barre wintei£ eriode een toe vluchtsoord gevonden In het Wilhelmina park, waarin ze, dank zg de mede werking van zcvelen, gevoederd worden en gered van de hongerdood, waaraan helaas zovele tan hun soortgenoten ten prooi zijn gevallen. Ook Lij ons hebban de vogelt Handen nl. de handen Ineen geslagen om samen het leed van de vogels te verzachten en het is een zeer verheugend verschijn sel, dat ook de jeugd zich hierbij van haar beste kant laat zien. Iedere dag gaan de schoolkinderen op pad om brood en ander voedsel in te zamelen, dat met slesdjes, emmers, korven, dozen tn zakken bg de parkwachter, de heer G. Schuurmans, wordt afgeieverd, die er dan met zgn mannen wel voor zorgt, dat het 'zowel in het park als cp de andere vcederplaatsen op het Eiland en bg de Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per hall jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout. Sn eek. In dc gistermorgen gehouden raadsv ergadering van Wymbritseradecl heeft burgemeester Tjaberings een noodkreet geslaakt over de slechte woning positie in zijn gemeente. Het gebrek aan woningen, door een veel te geringe toewijzing van bouwvolume over de 1 aatste jaren, is z.;. de oorzaak van de voortdurende achteru tgang van het inwonertal, dat ook in 1955 weer met 101 daalde en thans 11817 bedraagt. De emigratie had hierop weinig invloed. Het aantal inwoners dat verleden jaar naar het buitenland vertrok, is slechts 29, terwijl dit over 1951 90 bedroeg. De voortgaande ontvolkng van het platteland, met name van onze geme ente, is te wijten aan het tot dusver gevoerde centrale toewijziglngsbeleid van volume voor nieuwbouw, aldus de burgemeester, die echter de verwachting koestert dat voor het volgende lijd vak, een aanmerkelijk groter bouwvolume zal werden tcebedeeld. Men schrijft ons: Deze jaarlijkse ont moeting die zeer geliefd is bij de leden, werd op de avond van de finale op 22 dezer bij gewoond door de naamgever de heer Frits Ozinga. Het was voor de aanvang van de laatste partij, dat de voorzitter van de S.B.C. de heer Dijkhuis, het woord vroeg. Hij verwelkomde het erelid de heer Ozinga en dankte de spelers die zo sportief hadden gestreden en hoopte dat deze laatste partij er eën mocht zijn, S.B.C. en de heer Ozinga waardig. Daarna traden de beide laatst aan- geblevenen aan de heren Vaarberg en de nieuwe hospes van Onder de Linden de heer Bo'huis. Na een zeer spannende en gelijk opgaande strijd, wist de heer Bolhuis het laatste punt te scoren. Het hartelijk applaus en de zeer fraaie Ozingaprijs waren meer dan ver diend. Deurmatje; metorwant; alpinomuts; damespolshorloge; dubbele rijwieltas; zak kooks, Pcstcomm. Rijkspolitie te Scharnegoutum; wol1 en muts Post- comm. Rijkspolitie Hommerts; heren polshorloge P. Kaspersma, Oudega (W) no. 102; wollen want; haarstrik; zak- kam m. etui; wollen want; wollen sjaal Postcomm. Rijkspolitie Oudega (W); portemonnaie m. inh. G. Westra, Tirns no. 39; twee hoofddoeken H. de Boer, Hommerts no. 141; paar wollen kinder- handschoenen D. Dijkstra, Hommerts no. 99 lederen motorkap A. Wolthuizen. Oudega (W) 62; zaklantaarn. J. Witter- mans, Hommerts no. 123; paar zwarte glacés; paraplu Brugwachter te Ijlst; paar wollen wanten R. Buma, Oosthem no. 91; sjaal R. ten Brug, Oudega (W.) no. 121; twee alpinomutsen, J. Walinga Oudega (W) no. 72; paar bontwanten twee sjaals Postcomm. Rijkspolitie te Oudega (W.). Nana. Het Amicitia theater brengt als hoofd- „Nana”, een werk gebaseerd op de roman van Emile Zola en met Martine Carol in de titelrol van de fatale vrouw. Zij is de onder gang van graaf Muffat (Charles Boyer) de kamerheer van Napoleon III, cen streng man die de losbandigheid aan het hof scherp veroordce't, cen man ook die een gelukkig gezin heeft en gefor tuneerd is. Hij bezwijkt echter voor de charme van de theatcr-ster Nana en de film in Eastmancolor onthult in al hun spanning de reeks drama's welke daarvan het gevolg zijn. Jacques Caste- Ict is In dze film Vandeuvres, Noel Rocquevert de bankier Steiner en Wai ter Chiari de kolonel Fontan, cen drie tal dat colt een rol in het leven van Nana speelt. Jcan Dchucourt van dc Comédie Frangaise speelt Napoleon III. het grote bijt in de vijver, dat ze zelf De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft voor de i periode 1 t.m. 15 maart ontheffing ver- 1 leend van het bepaalde in art. 7 lid 1 en 2, letter b van het bizonder v'ssarij- reglement III. Dit betekent, dat zowel beroeps- als sportvissers dit jaar tot en met 15 maart op schubvis mogen vis sen. De burgemeester noemde ontstellen de cijfers. Tegenover een aan Wymbrltseradeel verleend bouwvolume van zegge 19 woningen vier voor vrije begeving en vijftien voor krotopruiming staan niet minder dan 105, d e in hetzelfde tijdvak door onbewoonbaarverklaring of anderzins verloren zijn gegaan. Wij kunnen moeilijk meer spreken van enze mooie gemeente Wymbritse radeel, ais de voorraad en de kwal teit der woningen nettegenstaande de op ru me schaal verleende gemeentelijke bijdragen voor woningverbetering en -splitsing, gestaag achteruit gaat en 36’/» van de woningvoorraad tot de kratten moet werden gerekend, zo ver zuchtte de heer Tjaberings. Er zijn vertogen gericht tot en be zoeken afgelegd bij de bevoegde in stanties om meer bouwvolume, ook in de industriële sector, maar tot dusvei zijn al onze pogingen helaas zondei resultaat gebleven. Ook heeft een ver zoekschrift aan Ged. Staten om een af zonderlijk volume voor de bouw van 39 kleine woningen voor huisvesting van bejaarden destijds niet het gewen ste gevolg gehad. Maar nu het tot de hogere overheid is doorgedrongen, dat het bestaande systeem van bouwvolume-toewijzing gefaa’d heeft en een deel van de bouw capaciteit met name op het platteland onbenut is gebleven, terwijl de migra tiefactor in het toewijzingsbeleid on juist is gebleken, mag ten aanzien van onze gemeente, welke juist van een te groot vertrekoverschot de dupe is ge worden, de verwachting worden ge koesterd, aldus spr., dat vpor het vol gende toewijzingstijdvak, aanvangende in 1957 een aanmerkelijk grotqr bouw volume zal worden toebedeeld. Slapende bouwcapaciteit Hopelijk zal ook ons onlangs gedaan beroep op Ged. Staten om in verband met de „slapende” bouwcapaciteit, welke in onze gemeente zonder twijfel aanwezig is, alsnog voor 1956 een aan vullend volume te verlenen uit de blijkbaar nog bestaande centrale re serve, welk beroep ook nog mondeling is beklemtoond, tot enig resultaat lei den. Nog in 1952 werd door de gezamen lijke timmerlieden in onze gemeente een 16-tal woningwetwoningen ge bouwd. Deze aannemers-timmerlicden, die zich thans al jaren moeten verge noegen met wat onderhoudswerk hier en daar, haken er naar om weer eens aan nieuwbouw van een flink aantal woningen in onze eigen gemeente deel te 'kunnen nemen. Na er zijn spijt over te hebben uitge drukt, dat de gemeenten niet in de halve-premiesector mogen bouwen, deelde de burgemeester mede, dat voor directe onbewoonbaarverk’aring reeds 285 of 10 van de gehele woningvoor raad in aanmerking komt. Maar de volledige tenuitvoerlegging daarvan zal uiteraard afgestemd moeten zijn op de mogelijkheid van daarvoor in de plaats tredende nieuwbouw. Van de reeds in het verleden onbewoonbaar verklaarde woningen zelfs nog van 1939 zijn nog 23 bewoond. Het aantal woningzoekenden dat of ficieel als zodanig bij de Woningcom- missie staat ingeschreven, is nog slechts een klein deel van de zeer vele ingezetenen die thans in als krot ten aangemerkte woningen hun leven slijten en die zich maar niet eens op poneren om een betere en ruimere woning omdat ze toch wel weten geen kans te hebben. open houden, hoe hard het 's nachts ook vriest. Meester Koopmans, het hoofd van de Looxmasehool, heeft van het begin van de vorstperiode af al een broodin- zameling door zijn leerlingen georgani seerd en dat liep zo mooi, dat ook an dere scholen dit goede voorbeeld hebben gevolgd. De kinderen maken het brood dat ze krijgen ook stuk, waarna de man nen van Gemeentewerken, onder aan voering van opzichter Hellendoorn, die evenals zijn collega Veldhuis van de Plantsoendienst, ook ijverig meehelpt, het met de vrachtauto ophalen. Daar naast lopen nog velen op hun eigen houtje de huizen af. De jongens van Sminia, van Roeden en van Leeuwen o.a. die, zo lang als de winter duurt, alle dagen brood hebben ingezameld. Toen wij het park binnen stapten, hadden ze net weer een vrachtje afgeleverd, en even later brachten ook enige meisjes een korf vol brood, dat door de parkwachter in de kas werd gebracht, waar al weer cen flinke hoop voor de volgende dag ge reed lag. Maar ook de zaken laten zich niet on betuigd. Calvé Delft en Wouda’s Meelfa briek schonken al meermalen een zak graan. Verder wordt er hard voer aan gekocht, wat betaald wordt uit de gif ten die voor dit doel binnenkomen en door de Friese Vogelbeschermingswach- ten, waarvan dr Ctto een van de pro motors is. Op deze wijze kunnen daags twee grote mudszakken broed en plm. 75 pond graan worden uitgestrooid. De vogelhuisjes. De kleinere vogels worden gevoerd in de vogelhuisjes van de Volièrevereni- ging, die weer op verschillende plaatsen in de stad o.a. in het Burgem. de Hoop Park, het Julianapark en bij de woning van de Parkwachter in het Wil- helminapark zijn geplaatst. Deze huisjes worden door omwonende stad genoten verzorgd, waarvoor het voer door de Volièrevereniging beschikbaar wordt gesteld. Maar toch vreest de heer Schuurmans dat er heel wat van deze kleine vriendjes zijn omgekomen. Wij hebben hier tot nu toe maar wei nig slachtoffers, voegde hij er aan toe. Maar we zijn ook direct bij het invallen van de vorst begonnen. Het zijn hier hoofdzakelijk eenden, meerkoeten, dui- kereendjes en waterhoentjes. Vreemde vogels, zaagbekeenden bgv., ziet men hier niet. Die zijn, toen de koude in ’t Noorden inviel, vermoedelijk doorgevlo gen naar het Zuiden en houden zich nu vooral op in de Biesbosch en het Hol lands Diep. en de andere dierenverblijven maken de vogels het uitstekend. Alles is hier ge daan om ze tegen de felle koude te be schermen en dat het vogelleven gewoon doorgang vindt, blijkt wel hieruit, dat een parkietenpaartje in een uitgehold berkenblok al een nestje met vijf eieren heeft, hoewel daar nu wel niets van te recht zal komen. De ganzen in de vijver hadden trou wens op 25 januari al vijf eieren. Ik vond ze, bevroren en gebarsten, op het eilandje, toen tet ijs sterk genoeg was om daar te komen, zei de heer Schuur mans. Die waren dus wel heel vroeg. In een afgeschutte afdeling van de volière is een asyl voor aangebrachte vogels Ingerleht. Hier scharrelen een aantal eenden, meerkoeten en water hoentjes rond, die in deplorabele toe stand nit het ijs gehaald, ja soms ge hakt waren. Ze zjjn al weer flink op- -7' - Verschijnt MAANDAGS on DONDERDAGS Admrnrstr alle Cnmh Drijlhout-Kietebrink Co Kantoor GROOIZAND 55 Tole'nnrr 3005 (K 51501 F?'“’ i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1