p Y I f Itll i I Films en een gezellig praatje bij de K.Z.V.S. BS i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ife PW. I SS Mededeling Gasbedrijf Vrijz. Herv. zong ill I ’i Zuster Glastra sprak Vrouwenvereniging Chr. Oratorium Vereniging Sneek „Samson” Maandag 27 februari 1956 111e jaargang no. 17 Redacteur: L. KIEZEBRINK voor Provinciale subsidies Massale bedwelming Zuinig ,s Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Telegram van Kamer van Koophandel aan minister Suurhof Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 r’ Die ver geeft De getemde feeks Na brede discussie het plan-Almastraat aangenomen. I Benoemd Toeslag lichte varkens IY IK! SNEEKER NIEUWSBLAD Uit onze raadzaal Kamerstukken. 1 ST‘ Y^.Y Aanschaffing schoolbanken bij zondere scholen. I’ H Als men de grote Albert Schweitzer hoort spreken, of een van zijn vele vol gelingen, moet men scherp luisteren om achter de woorden de mens en het wérk te zien. Gewoonlijk staan de zendelin gen, die ongelooflijk zwaar werk hebben verricht, uiterlijk onbewogen, met wat stroeve woorden te vertellen. Voorstel van B. en W. tot in stellen van een avondcursus voor oud-leerllngen der B.L.O.- school. De Rij kslandbouwwinterschool ta Sneek is tot nu toe gehuisvest in het voorma lige Weeshuisgebouw, doch dit wordt niet langer voldoende geacht. Er zal nu een nieuw gebouw worden gesticht, waar voor de kosten worden geraamd op 384.500.Ged. Staten stellen voor dat de provincie een subsidie van 100.000.- zal verlenen. Ten behoeve van het boe kenbezit van de vereniging voor Open baar Leeszaalwezen in Friesland wordt een bijdrage van 2447 gelijk aan die over 1954, gevraagd. Het College stelt voor gunstig op dit verzoek te beslissen. Ongeveer vijftig mensen zijn donder dagavond tijdens een muziekuitvoering in de Geref. Kerk te Oosterend bewus teloos geraakt, ’s Middags was er een be grafenis in de kerk geweest en met het oog op de uitvoering van ’s avonds had men de kachels door laten branden. Voor een goede ventilatie had men echter niet gezorgd. Het gevolg hiervan was dat er gebrek aan zuurstof ontstond, waardoor tijdens de uitvoering enkele mensen flauw vielen. Toen ook andere aanwezi gen de buitenlucht opzochten vielen zij de een na de ander flauw. Een plaatse- lijke dokter en een arts uit Wommels zijn tot laat in de nacht bezig geweest om de bedwelmden bij te staan. Bijna allen, die de uitvoering hadden bezocht, gingen met zware hoofdpijn naar huis. Verschijnt i MAANDAGS en DONDERDAGS Admimstretie Comb Drijfhout-Klezebrink Co. kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De openluchtspelers van Diever heb ben voor dit jaar Shakespeares Getemde Feeks ter vertoning gekozen. Er zullen vier voorstellingen in juni en zes in juli worden gegeven. Advertentieprijs 15 ct. p«r m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Ingekomen stukken enz. Aan mej. G. B. Bangma en de heer J. v. d. Kamp, onderwijzeres en hoofd aan de Gysbert Japiksschool worden de door hen gevraagde eervolle ontslagen verleend. Het raadsbesluit tot benoeming van de heer A. Holvast te Terneuzen tot onderwijzer aan de Uïo-school wordt in getrokken, daar deze de benoeming niet heeft aangenomen. Diverse andere inge komen stukken, waaronder een verzoek van de K.N.A.C. om toe te treden tot het buitengewoon lidmaatschap van deze club worden voor kennisgeving aange nomen. volksfeest mee, de zgn. Dia del Campo (dag van het veld) waar jong en oud, rijk en arm aan meedoet. Vervolgens maakten we kennis met het Escorial, het paleis van Philips II, in de buurt van Madrid, de haven van Mallorca, de druipsteengrotten met het ondergronds meer, de verlokkende sinaasappelplanta ges en de eeuwenoude, grillig vergroei de olijfbomen, om tenslotte te eindigen bij een stierengevecht, een „dramatisché opera”, zoals de heer Priester het noem de, waarin de toreador ieder moment met de dood speelt, maar dat met heel veel gratie doet. Na de pauze werden de films ver toond. Eerst een over onze stad, waar de heer Priester bijzonder fraaie en vaak kunstzinnige opnamen maakte, die aller bewondering trokken en daarna die over Spanje, waarvoor de waardering niet minder groot was. Met dit alles bezorgde hij de aanwezi gen een mooie en interessante avond, waarvoor dr v. d. Zijpp hem namens al len zeer hartelijk dank bracht. Daarna was er nog gelegenheid voor een dansje op de muziek van het duo Schuil, waarvan ook vrij velen gebruik maakten. De K. v. K. in Friesland heeft aan de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid het volgende telegram ge zonden Refereren aan ons schrijven van 3 no vember 1954 nr 1611 aan Raad van Minis ters waarvan uwe Excellentie afschrift ontving inzake wegzuigen van geschool de arbeidskrachten uit Friesland door grote bedrijven elders vooral in het wes ten des lands. Thans tracht gemeente Amsterdam bouwvakarbeiders uit noor den aan te trekken door woning in voor uitzicht te stellen. Betreft geschoolde ar beiders werkzaam in bouwbedrijven me de in Friesland. Kamer heeft hiertegen ernstig bezwaar, omdat bouwmogelijk heid hier daardoor beknot dreigt te wor den. Kamer dringt bij uwe Excellentie aan op maatregelen om dit euvel te doen eindigen. dirigent (de heer R. Beintema van Leeu warden) ten gehore bracht. 30 jaar geleden twee avonden achter een een volle zaal, nu was Amicitia be neden vrijwel leeg. Erg jammer! Waar om zo weinig belangstelling getoond voor de jaarlijkse uitvoering van de C.O.V.? Zeker, er waren nog twee con certen deze week, doch waar bleven de vaste bezoekers, waar de geestverwan ten? Of heeft men over het algemeen geen interesse meer voor de klassieke oratoria en Zou de zaal overvol geweest zijn indien de keuze gevalen was op een meer modern getint werk? Wij weten het niet; vast staat dat de C.O.V., voor deze gelegenheid versterkt met een aan tal klachten van elders, ook nu weer een geslaagde uitvoering heeft gegeven. Het koor, waarvan de sopranen domi neerden en de alten te zwak bezet zijn, zong met veel overgave. De bassen pro duceerden een fraaie toon, doch de stem- kwaliteit van de tenoren was niet even redig aan de kwantiteit. Vooral in het hoge register was deze groep niet altijd even beschaafd, doch daarentegen was hun aandeel in no. 35 prima. De meer ingewikkelde polyphonic was wat stroef en onevenwichtig, doch over het geheel en speciaal in de no’s 12, 21, 22 en 35 viel mooie koorzang te beluisteren. Af zonderlijke vermelding verdienen zeker nog de fijn genuanceerde trekjes in no. 20 en de voortreffelijke zang van de drie sopranen in no. 14. De begeleiding door het Frysk Orkest (L.O.F.) was zeer verzorgd. Keurig en fijntjes! Prachtig was ook de verklan king van de treurmars. De solisten Dora Lindeman, sopraan, Laurens Bogtman, bas, Gerard Honig, tenor en Watty Krap, alt, gaven hun partij uitstekend weer, doch de zang van de twee laatstgenoemden was opvallend mooi. De pianiste, mevr. T. Onstenk Olden (Steenwijk) begeleidde correct en bescheiden. De dirigent, de heer R. Beintema, die zo langzamerhand al heel wat oratoria heeft uitgevoerd, leidde het geheel rustig en beheerst. Zijn aanwijzingen waren so ber, doch duidelijk en hij verdeelde bo vendien de nodige aandacht aan het or kest. Aan hem komt veel eer toe voor de wijze waarop alles in het rechte spoor bleef. Het publiek stelde het gebodene zeer op prijs. Er was veel applaus. De diri gent liet de uitvoerenden royaal in de hem toegebrachte hulde delen, in ’t bij zonder aan de eerste concertmeester Kowarski, de trompettist en de pianiste. J. N. Bij beschikking van de Staatssecre taris van O., K. en W. zijn benoemd tot leraar in vaste dienst aan de R.H.B.S. en de daaraan verbonden R.M.S.V.M. te Sneek, W. J. Nieuwenhuis en H. Stel- lingsma, beiden thans tijdelijk, en zijn wederom benoemd tot tijdelijk leraar/ lerares voor de cursus 1955-’56 H. C. van den Bos, Mr H. J. Brouwer, A. Guitart, P. F. Kropholler en D. D. Osin- ga. Door kolengebrek zijn reeds vele scholen in verschillende plaatsen in ons land gesloten. Foto: De kinderen le zen met vreugde het bordje, dat de school wegens kolengebrek gesloten is. Vergadering van de Raad der Ge meente Sneek op donderdag 23 februari 1956, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Rasterhoff, secre taris de heer K. Koster; aanwezig, na de beëdiging van de heer C. Meijer, alle (17) leden. De verbeterde afzetmogelijkheden van bacon op de Engelse markt hebben het Produktschap voor Vee en Vlees aanlei ding gegeven wijziging te brengen in het tarief van de uit het vleesfonds te be-I talen toeslag op het slachten van var- i kens. Voor de varkens, welke op of na i maandag 27 februari worden geslacht j en niet voor de bereiding van bacon worden bestemd, zullen tot nader order de volgende toeslagen worden betaald: varkens met een koud geslacht gewicht van 66 t/m 72 kg 15 cent per kg., var kens met een koud geslacht gewicht bo ven 72 t/m 77 kg 10 cent per kg. Dit voorstel vindt men in een vorig nummer. De heer Langi'1 s betuigt zijn instemming met dit voorstel, maar vraagt of in de toekomst deze regeling ook geldig is voor het bijzonder onder wijs. De heer Terpstra juicht het voorstel namens zijn fractie ook toe en gezien het hoopvolle begin blijkt er be hoefte aan zo’n cursus te bestaan. Het is voor de ouders een geruststelling als zij weten dat hun kinderen naar zo'n cursus kunnen gaan en niet op straat lopen; ze kunnen nu hun tijd nuttig be steden. Spr. hoopt dat de cursus een succes zal worden. De Voorzitter zegt dat de gemeente niet het recht heeft regelingen voor het bijzonder on derwijs te treffen. Een andere situatie ontstaat echter als de bijzondere scholen onderling een regeling treffen en dan de gemeente om een bijdrage vragen. Dan zullen B. en W. gelegenheid hebben de vraag, welke de heer Langius nu stelt,, te beantwoorden. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s aangenomen. Beëdiging als raadslid van de heer C. Meijer. Nadat de heer Meijer in handen van de Voorzitter de vereiste beloften heeft afgelegd heet deze hem welkom, de hoop uitsprekend dat het nieuwe raadslid, met behoud van de sfeer wel ke hier steeds heerst, getrouw aan zijn belofte hier pas afgelegd, hier aan de belangen van Sneek zal meewerken. Nadat de notulen van de vergadering van 20 des. 1955 zijn goedgekeurd, ko men aan de orde de Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer deVries vraagt of het voorstel ook voorziet in uitbreiding van het aantal banken. De Voorzitter antwoordt dat het hier betreft vervanging van banken, die niet aan redelijke eisen voldoen, voor uitbrei ding van het aantal banken moet een aanvrage ingediend welke op andere gronden gebaseerd is. Dit voorstel is echter in overleg met de schoolbesturen gedaan, en mocht dit niet begrepen zijn dat het hier alleen vervanging be treft, dan moet een nieuwe aanvrage worden ingediend. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z.h.s. aangenomen. Bouw en onderhandse aanbeste ding 20 woningen a. d. Houke- slootstraat. Z.h.s. of discussie worden aangenomen het voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling van de rekening v. h. lening- fonds 1954; het rapport van de commis sie voor rekeningen en begrotingen in zake onderzoek van de begroting van het Old Burger Weeshuis voor het dienst jaar 1956; het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een 3»/18 geldlening groot f 500.000.het voorstel van B. en W. medewerking te verlenen tot ophef fing van het landelijk bureau voor exa mens akten kleuteronderwijs; het voor stel van B. en W. inzake het vaststellen van het bedrag per leerling in 1956 be schikbaar gesteld voor diverse openbare scholen ter bestrijding van de kosten, bedoeld in art. 55, e t/m h en p der L.O.- wet 1920, alsmede die van instandhou ding; het voorstel van B. en W. tot uit kering aan de brjz. scholen van een voorschot op de gem. vergoedingen voor het dienstjaar 1956; het voorstel van B. en W. tot aankoop van een aantal per celen; idem tot nadere vaststelling van de huren van een aantal gebouwde onroe rende goederen der gemeente (bedrijfs panden) en tot verpachting van de vee- stalling en woning Franekervaart 13; het voorstel van B. en W. tot onbewoon- baarverklaring van de woning 2e Zomer- rakbuurt 5; idem tot toekenning van premiën te verlenen op grond van de premie-regeling woningverbetering en -splitsing 1953; het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een bouwver- bod ex. art. 35 Woningwet en van een verordening houdende voorschriften ter bepaling van een bijzondere voorgevel- rooilijn (saneringsplan Steenklipstra- ten)het voorstel van B. en W. tot par tiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak (in verband met verkoop strook grond tussen Houkesloot en Öp- penhuizerweg aan de heer Th. Dikker- boom). De meeste hierboven genoemde voorstellen hebben wij reeds opgenomen in vorige nummers. Gewoonlijk wordt een profeet in zijn eigen stad niet geëerd, maar dat geldt niet voor onze stadgenoot J. E. Priester. Die heeft als amateur-filmer en als cau seur in de grote kring van waterspor ters in onze stad al zo’n goede naam ge kregen, dat de foyer van Amicitia vrij dagavond flink bezet was, toen hij daar twee van zijn mooie films vertoonde en een genoeglijk en gezellig praatje hield over Spanje, waaraan een van de films was gewjjd. Dr J. W. v. d. Zijpp, voorzitter van de Koninklijke, was natuurlijk zeer inge nomen met die grote belangstelling en greep de aanwezigheid van zovele leden gretig aan enige medelingen over het werk en de plannen van de vereniging te doen. De bekende wedstrijdzeiler Siep v. d. Steeg uit Leeuwarden zal binnen kort een aantal lezingen houden over het wedstrijdreglement, welke hij speciaal dé wedstrfldzeilers aanbeval, maar ook stelde hij een contributieverhoging in het vooruitzicht, omdat met de nog nimmer verhoogde bijdragen van de leden de touwtjes niet meer aan elkaar geknoopt kunnen worden. Verder liep hij gega digden op naar de functie van leider der jeugdafdeling, die nog altijd bloeit, maar helaas haar eminente leider de heer Stam gaat verliezen. Die heeft dit werk nu al vijf jaar gedaan, maar zjjn andere functies vragen zoveel van z’n tijd, dat hij het bijltje er bij neer moet leggen. De heer Priester hield daarna zijn babbeltje over zijn nieuwe liefhebberij waarin hij het, zoals de films bewezen, al aardig ver gebracht heeft (al sprak hg er zelf heel bescheiden over) vertelde op zeer onderhoudende geestige wijze F“ ~j~ Spanje maakten en over de kleurenfilm welke hij daar vervaardigde, We reisden eerst met hem mee naar Barcelona en Valencia, bezochten de markt waar van alles en nog wat ge kocht wordt en maakten ook een Spaans Twee ongetrouwde zusters in Salis bury (Engeland) hebben jarenlang op brood met jam geleefd. Na hun over lijden op circa 75-jarige leeftijd werd in hun huis 20.000 gulden gevonden. Ethel Norton bleek te zijn overleden van pure ondervoeding en haar zuster Florence stierf aan longontsteking, een gevolg van. de langdurige ondervoe ding.. Er is vastgesteld, dat de beide zonderlinge dames vijftien jaar gele den voor de allerlaatste maal een warme maaltijd hadden genuttigd. K ■»- Benoemingen enz. Het raadsbesluit tot aanwijzing van dr A. S. Wadman als waarn. conrector van het gymnasium wordt in die zin gewij zigd dat deze wijziging zal gelden voor de tijd, dat de conrector het rectoraat waarneemt. Tot lerares in lijdelijke dienst voor het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening aan de meisjesleerlingen van het gymnasium (ontslag mej. T. P. G. Waalkens.) wordt met alg. (17) sL be noemd de door curatoren aanbevolene» nl. mej. S. Brouwers, voorheen te Peven- ter. ook op toen ze naar de jonge Papoea- moeder met haar allerliefste baby keek, en al zei ze het niet, in haar hart moet een grote dankbaarheid zijn dat het ook aan haar levenswerk te danken is, dat de grote kindersterfte die Nieuw- Guinea kende, terug gelopen is. Vijf jaar is ze nu weer in Holland, deze in Beetsterzwaag geboren vrouw, en ze maakt deze vermoeiende tournee in de hoop dat haar lezingen er toe mogen bijdragen „de belangstelling in land en volk te verdiepen”. „Een kerk die zending brengt is springlevend”, met deze woorden werd haar causerie beëindigd. Ze werd met grote aandacht gevolgd door een groot aantal vrouwen, ook uit de omgeving van Sneek, die er dus een moeilijke bus tocht voor moesten maken. De avond werd geopend met een wij dingswoord van de presidente van de Vrijz. Vrouwenver. afd. Sneek, mevrouw Bouwman-Bakker en het zingen van ge zang 149, terwijl gesloten werd met ge zang 183. Mevr. Kuiper sA r e m a hoopt dat de fouten bij vorige woningbouw hier gemaakt zich niet zullen herhalen, bijv, de foute afwatering van het balkon, en de weinig practische aanleg van de rookkanalen. Wat de woningcommissie bij de in aanbouw zijnde huizen zag, geeft alweer te denken. Een verbetering acht spr. het dat de keuken dicht bjj de woon kamer komt. De heer Z e i 1 s t r a voelt weinig voor het toepassen van onder handse aanbesteding. Men zegt dat dan sneller gebouwd kan worden, maai’ we hebben in juni een dergelijke besteding van 101 woningen gehad en het zal aug. worden voor ze klaar zijn. Spr. be grijpt niet dat de bouw door openbare aanbesteding vertraagd zou worden en zou ook willen dat B. en W. bij een der gelijke openbare aanbesteding de raming van de architect bekend maakten, dan hebben de raadsleden ook enig inzicht in de zaak. Overigens zal spr. zijn stem niet aan het voorstel onthouden. De Voorzitter wijst er cp dat de wo ningen die nu aan de orde zijn, gebouwd moeten worden naar hetzelfde type van de zes dié onderhanden zijn en het is dus logisch dat men dezelfde aannemer neemt, dat is toch de eenvoudigste weg. Als de heer Zeilstra beweert dat open bare aanbesteding hier de juiste weg is, mag spr. et op wijzen dat de ervaring hier zowel als in heel Nederland daar mee in volkomen tegenspraak is. Deze ervaring leert ons dat een openbare aanbesteding niet voordeliger is en de bouw vertraagt. De raadsbesluiten tot de bouw van 13 woningen aan de Steen klip en 8 aan de Amaliastraat zijn nog niet uitgevoerd omdat de openbare aan besteding eenvoudig mislukt is. Alleen onderhandse aanbesteding slaagt en wat de door de heer Zeilstra genoemde 101 woningen betreft, in het bestek staat een bepaling inzake te late oplevering en als daarvoor redenen zijn zal die be paling ook nageleefd worden. Wat de prijzen betreft, die worden maar niet zo genomen, maar moeten voldoen aan de curveprijzen van Wederopbouw en dat doen deze 20 woningen. Wat het publi ceren van de raming bij openbare aan besteding betreft de raadsleden vinden bij bouwvoorstejlen in de stukken alle gegevens waarnaar zij ongeveer de prijs van de woningen kunnen ramen. Tot mevrouw Kuipers zegt spr. nog dat dit een ander complex is dan deze spreek ster ter vergelijking aanhaalde. Dit kan worden vergeleken met 17 woningen die eerder gebouwd zijn en ongetwijfeld heeft men uit de opgedane ervaring lering getrokken. De heer Zeilstra zegt dat als bij openbare aanbesteding de raming gepubliceerd wordt, de raads leden toch eens kunnen controleren. De Voorzitter: bij voorstellen tot wo ningbouw is bij de stukken steeds een volledig overzicht van de berekening voor de leden ter inzage. Zij zijn dus vol komen ingelicht en mededeling van de raming kan soms minder gewenst zijn, omdat dan allerlei factoren meespelen. Wethouder Blok zegt dat de mening van de heer Zeilstra dat publieke aan besteding altijd gewenst zou zijn door de feiten wordt weerlegd. In normale tijden zal dat wel het geval zijn omdat er dan genoeg liefhebbers voor zo’n werk zijn, maar in deze tijd van een overspannen markt is het heel iets anders. Elk geval moet dan op zichzelf beschouwd worden en dat doen B. en W. dan ook. De heer Zeilstra gelooft ook wel dat B. en W. overtuigd zijn dat dit de voordeligste weg is. Maar spr. las pas in het Sneeker Nieuwsblad dat in de gemeente Wym- britseradeel lang geen werk genoeg voor het daar gevestigde bouwvak is, moge lijk zou men zich dus vandaar ook mel den bij openbare aanbesteding hier. De Voorzitter antwoordt dat er wel in schrijvers zijn,- maar ze kunnen niet bouwen omdat hun prijzen veel te hoog zijn; dat ervoeren we met de 13 wonin gen aan de Steenklip en de 8 aan de Amaliastraat. De prijzen lagen ver bo ven de curveprijzen van Wederopbouw en dus kon de bouw niet doorgaan. Het voorstel van B. en W. wordt als nu z.h.s. aangenomen. (Zie verder pagina 2) Zo was Zuster Glastra, die woensdag avond voor de Vrijzinnig Hervormde Vrouwenvereniging in het St. Jozefge- bouw sprak, eigenlijk ook, hoewel haar stem dikwijls warm werd als ze het over de mensen en vooral de kinderen had, die ze op Nieuw-Guinea gekend heeft. Maar naar het werk dat ze daar zelf ge daan heeft in een lage reeks van jaren. moest men eigenlijk maar raden. Dat schoof ze naar de achtergrond, terwijl ze de grote geestelijke en lichamelijke nood van de Papoea’s, zoals zij die gezien heeft, wel duidelijk beschreef. In 1930 is ze voor het eerst naar Nieuw-Guinea getrokken, waar toen nog maar zeer weinig zendelingen werkten. Ze werd getroffen door het vijandig af werende van het land, dat omringd is door hoge bergen die tot de top met dichte oerwouden bedekt zijn. „Men krijgt het benauwd als men bedenkt dat daar mensen wonen, die van alle hulp verstoken zijn”, zei Zuster Glastra, en ze vertelde dan van de grote lichamelijke nood van de Papoea’s, die langzamer hand hun schuwheid wat verloren en toen dikwijls dagenlang reisden om hulp te vragen bij de zendingspost. Vlakweg zegt ze, dat het „ziekenhuisje” bestond uit een schuurtje met tien bedden voor de ergste patiënten, en dat de anderen in de omgeving „kampeerden”, om elke dag de polikliniek te kunnen bezoeken. Wat een zee van ellende en wat een zeldzame, heldhaftige arbeid van de en kele blanke mensen die deze stakkers kwamen helpen. Van 1930 af kwam er langzamerhand wat meer hulp, er was een school gesticht waar goeroe’s, in landse onderwijzers, werden opgeleid, en de Papoea's kregen vertrouwen in de hulp die de blanke mensen hen wilden brengen. „Ze leerden het christendom kennen”, zegt Zuster Glastra, „en wat dit in het leven van deze mensen ge bracht heeft, zult U op de lichtbeelden kunnen zien”. Vertrouwen en blijdschap. En wij hebben het inderdaad op de heldere foto’s gezien: vertrouwen, blijd schap en het ontwaakte intellect, dat deze christenen duidelijk onderscheidde van de nog heidense mensen uit het binnenland. Een duidelijk bewijs van de genegenheid die de Papoea’s al voor haai' voelden, kreeg Zuster Glastra toen ze van haar eerste standplaats, Seroei, werd overge- plaats naar Korido. Bij aankomst van haar prauw wachtten de mensen al aan de aanlegplaats en met hun primitieve werktuigen hadden ze al bomen omge hakt die moesten dienen voor de bouw van een ziekenhuisje. Een geweldige krachtsinspanning voor de Papoea's, die ondermijnd worden door hevige malaria en andere ziekten, en een duidelijk teken van hun verlangen naar de geestelijke en lichamelijke steun die de blanke mensen hun kwamen brengen. Zuster Glastra liet in treffende beel den zien hoe groot de nood van deze mensen was. Hoe erg de ziekten zijn waaronder ze lijden leprozen die hul peloos in het bos alleen gelaten worden; maar hoe ze zelf werkte, hoe ze jaren van haar leven opofferde, kijk, dat moet men er zelf maar bij denken. Wel zei ze dat ze zo blij was dat ze er na de oorlog nog eens naar toe geweest is, omdat ze toen heeft kunnen zien hoeveel beter de toestanden nu al geworden zijn. Meer medische hulp, opleiding voor jonge Pa poea’s, die dan weer hun kennis aan an dere kampongbewoners doorgeven (ze zitten zelfs op tractoren!) en bovenal het meer verbreidde christendom, dat glans en licht bracht op de zwarte ge zichten van hen die immers onze broe ders en zusters zijn. Het gezicht van Zuster Glastra lichtte De ervaring leert, dat bij aanhouden de strenge vorst gasaansluitingen door bevriezing van het straatdek defect kunen raken. Het uitstromende gas zoekt hierbij een uitweg door scheuren in het weg dek, doch kan ook onder of door fun daties woningen binnendringen. Bij het invallen van dooi sluit zich in vele gevallen het wegdek of wordt minder doorlatend, zodat dan extra rekening dient te worden gehouden met het binnendringen van gas in woningen. Nu is aardgas niet giftig, doch wel kan een explosief mengsel gevormd worden. De uiterste voorzichtigheid blijft dus geboden, indien gaslucht wordt waar genomen en dit onverwijld ter kennis gebracht dient te worden van het gasbedrijf. Zoek nooit met lucifers naar lekken. Georg Friedrich Handel (1685—1759) was een tijdgenoot van J. S. Bach. In tegenstelling tot laatstgenoemde, die nimmer zijn vaderland uit geweest is, reisde Handel veel. Tijdens zijn gymnasiumtijd studeerde hij tevens muziek en later rechten. Na de dood van zijn vader (1702) ging hij zich echter geheel aan de muziek wijden. Van 1706 tot 1710 was hij in Italië, waar zijn Italiaanse opera’s met veel succes werden opgevoerd. Na zijn terugkeer werd hij kapelmeester aan het hof van de keurvorst van Hannover. Zo nu en dan reisde hij nog naar Italië en Enge land, doch in 1712 vestigde hij zich voor goed in Londen. Engeland werd zijn tweede vaderland. Naast zijn instrumentale werken com poneerde Handel aanvankelijk veel ope ra’s, nl. meer dan veertig. Hiervan noe men wij zijn „Xerxes”, waarin het over bekende Largo voorkomt. Na 1736 schreef hij hoofdzakelijk oratoria (in het geheel een dertigtal) waarvan de „Mes sias” zeer zeker aan de top staat. Ver der noemen wij zijn „Israël in Egypte”, „Judas Maccabeüs”, „Josua”, „Jeptha” en Samson”. Laatstgenoemd werk werd in 1741 geschreven en behandelt het tragische einde van Simson. Dit ora torium bevat vele prachtige passages, waarvan de koren bepaald uitblinken. Precies op Handel’s geboortedag, don derdag 23 februari, werd de „Samson” door de Chr. Oratoriumverenigirjg uitge voerd. Bovendien was het deze maand juist 30 jaar geleden dat dezelfde ver eniging hetzelfde werk onder dezelfde en en geestige wijze over de vacantiereis die h(j en zijn vrouw verleden jaar naar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1