Eisenhower weer kandidaat voor presidentschap Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kritetoaniel bracht „Tsien jier letter” van Het Oude Nut blijft altijd jong De heer G. J. Schoorl zei de Ambachts school vaarwel Aantrekkelijke Jubileum uitvoering „Advendo” I iii Donderdag 1 maart 1956 111e jaargang no. 18 57 Redacteur: L. KIEZEBRINK Oudste Friese tweeling De werving van bouwvak arbeiders voor Amsterdam 40 jaar bij de Telefoon dienst io Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 =^-;- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Rectificatie raadsverslag Sneek De vakantie in de bouw vakken Paus Pius XII wordt 80 jaar Leuke kostganger Bioscoopnieuws Nieuwe maatregelen inzake woningbouw Geslaagd Melkvervoer over wegens opdooi gesloten wegen Het bestuur ziet hem met lede ogen gaan g 1 en r v.d.K. y )0 )0 De heer Jacobus de Vries, thans te Akkrum doch geboren op 4 maart 1866 te Terhorne, viert met zijn zuster, die te Joure woqnt, zondag a.s. de negentigste* De heer en mevrouw Schoorl aan de ere-tafel. Advertentieprijs 15 et. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt 1 MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Klezebrlnk Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) it 10 10 10 >0 o :o 10 SNEEKER NIEUWSBLAD Er is tot nu toe slechts één tegenkandi daat: senator William Knowland. Deze heeft echter verklaard, dat hij zich zou terugtrekken, wanneer Eisenhower zich weer beschikbaar stelde. De dramatische mededeling van Eisen hower viel in een persconferentie op top- spanning, die door een record aantal ver slaggevers werd bijgewoond. Er bestond geen absolute zekerheid, dat de presi dent zijn ''esluit bekend zou maken. Wel viel het de aanwezigen al onmiddellijk op, dat de president een zekerder indruk maakte dan anders, sinds hij op 24 sep tember door een hartaanval was getrof fen. De president weigerde te zeggen, of hij vice-president Richard Nixon wederom als kandidaat voor het vice-president- schap wil hebben. Nixon is niet erg po pulair, noch in het Congres, noch in de republikeinse partij. De president weet dat, maar toch liet hij zich prijzend uit over Nixon, die hij een „toegewijde die naar van het volk” noemde. De persconferentie duurde precies 23 minuten. Op een vraag antwoordde Eisenhower, dat hij maandagochtend nog niet zeker van zijn besluit was. Dinsdag avond was hij dat wel; er waren toen 'n stuk of zes personen ingelicht. In dit verslag, opgenomen in ons vorig nummer, lieten wij bij de behandeling van het plan Almastraat de heer Lampe informeren naar wat er gebeuren zou in het verlengde van de „Amaliastraat”. De aandachtige lezer zal zelf wel hebben geconstateerd dat dit ’n vergissing moest zijn. De heer Lampe sprak natuurlijk over de Almastraat. Voor deze zetfout •n DONDERDAGS D- bouwvakarbeiders-vakantie voor alle g-' den ten noorden van de grote rivie ren vastgesteld voor de week van 28 juli tot en met 4 augustus. In het zuiden begint de vakantie op 4 augustus en eindigt op 11 augustus. Aldus meldt het Vrüe Volk. Morgen, vrijdag, wordt Paus Pius XIÏ 80 jaar. Sedert 1939 neemt hij de stoel van de apostel Petrus in en hij is zijn 261ste opvolger. Pius XII heet Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli en ver wierf reeds als betrekkelijk jong pre laat t->en hij apostolisch nuntius in Beie ren was, dat was tijdens de eerste we reldoorlog, de naam een bekwaam theo loog en groot diplomaat en ijveraar voor de vrede te zijn, wat hij ook tijdens zijn pausschap bewees. In de tweede wereld oorlog en ook later toonde de Paus zich een geestelijk leidsman, wiens woord niet alleen in r.k. kring gezag had. Tijdens de plechtige audiëntie op 4 maart a.s. zul len de bij de Heilige Stoel geaccredi teerde leden van het corps diplomatique de paus publikaties over de vrede aan bieden die in hun landen het licht zagen, om daarmee de ijveraar voor de vrede te eren. De bewoners van een perceel aan de Elisabeth Wolff straat te Amsterdam kwa men na afwezigheid tot de ontdekking, dat hun gehele inboedel verdwenen was. Ook hun kostganger was nergens meer te vinden. Bij een nader onderzoek door de politie bleek, dat deze kostganger tijdens de afw heid van de bewoners de ge hele inboedel, die volgens de politie een waarde heeft van 3000.verkocht heeft aan een op'-oper. De kostganger wordt thans door de politie gezocht. De wervingmethoden van de gem. wo- ningdlenst van Amsterdam, waarbij bouwvakarbeiders op korte termijn een woning wordt beloofd benevens geld voor het inrichten van dat huis, heeft fel verzet gewekt in alle delen van het land. Ook Ged. Staten van Friesland en de noordelijke Kenners van Koophan del hebben geprotesteerd. Minister Wit te heeft te kennen gegeven dat tegen het wegzuigen van noodzakeljjke werk krachten elders door Amsterdam inder daad bedenkingen bestaan. Vandaag herdacht de heer J. J. Elzin- ga, monteur I bjj de Telefoondienst al hier, de dag waarop hjj voor veertig jaar in dienst van de P.T.T. trad. De eerste twintig jaren werkte de jubilaris in Leeuwarden, daarna werd Sneek zijn standplaats. Behalve het bestuur van de Ambachts school, waaraan de heer Schoorl bijna 38 jaar verbonden was (de eerste vier jaar was hij leraar in Oostburg, Z. Vlaande ren), waren bij dit afscheid in de met bloemen en planten versierde tekenzaal ook aanwezig mevr. Schoorl, de oud- voorzitter H. F. Ringnalda, de directeur en de collega’s, de oud-leraren Bakker en Manak, het administratief personeel, vertegenwoordigers van de leerlingen en een tweetal oud-leerlingen van de schei dende leraar, van wie de directeur de heer A. J. Schutte als eerste het woord voerde. Deze herinnerde er aan, hoe de heer Schoorl indertijd met alge mene stemmen benoemd werd en op 1 juli 1918 in dienst trad. Een functie bij het Nijverheidsonderwijs was toen niet te benijden. Alles wat bij het onderwijs nodig was moest men zelf samenstellen, maar U deed dat op een voortreffelijke manier en droeg zelfs de kosten er van. U deed alles om de jongens goed te kun nen leren en pastte daarbij zelfs een nieuwe eigen methode toe. U was een leraar met hart en ziel, aldus spreker en het moet U daarom tot voldoening stemmen, dat zovele van uw oud-leerlin gen vooraanstaande functies in de maat schappij bekleden of nu zelf voor de klas staan, terwijl één zelfs zitting heeft in ons bestuur. Spr. wenste zijn scheidende me dewerker en diens vrouw toe, dat zij in hun nieuwe woonplaats Bergen nog vele jaren van het pensioen mogen genieten en bracht hem dank voor zijn onderwijs en in het bijzonder voor het vele, dat hjj voor de school heeft gedaan. In zijn openingswoord op de Nutsavond dinsdag in zaal Piso gehouden, herdacht de voorzitter van het departement Sneek, Mr H. H. J. van Bottenburg, met enkele woorden de oprichter van het Nut, de heer Jan Nie-.wenhuyzen, die 150 jaar geleden stierf. Ook het departement Sneek heeft steeds de typische Nuts-taak vervuld en al treedt het in de laatste jaren misschien niet meer zc op de voorgrend, het heeft toch o.a. mee gewerkt aan de oprichting van de Ambachtsschool en het Zwembad, het geeft m ’ewerking aan de jeugdcon- certen en organiseert cursussen voor een voudig timmerwerk. En dan zijn er na tuurlijk de klassiek geworden Nuts-avon- den, waarmee ook het departement Sneek „kunsten en wetenschappen” dient. Ook op het gebied van de film x 'T het Nut werkzaam zijn, in die zin dat het hier het goede, dat er in de overvloed van veel middelmatigs toch te vinden is, wil stimuleren. Spreker kon aankondigen dat het Nut op 21 maart de Zweedse film „Het grote avontuur” zal laten draaien in de plaats van de afgelaste lezing van Leo Riemens. De purperen vlakte. Deze film die gemaakt is naar de ge lijknamige roman van H. E. Bates speelt op een vooruitgeschoven post van de R.A.F. in de Birmaanse rimboe tijdens de tweede wereldoorlog. De drukkende hitte, de eenzaamheid en de spanning van de oorlog stellen zware eisen aan de zenuwen van de mannen die hier ge- stationneerd zijn. De film vertelt daar van en geeft het machtige verhaal van een ongewone heldendaad van de com mandant van de post, de Canadees For rester, die daarmee echter ook nieuw levensgeluk tegemoet gaat door zijn ontmoeting met het Birmaanse meisje Anna. Gregory Peck speelt Forrester en de Engelse pers verzekert dat het de beste rol in zijn carrière werd. Zijn tegenspeelster Anna wordt vertolkt door een echt Birmaans meisje, Win Min Than, wat in het Nederlands zoveel als duizendvoudige schittering betekent. Het is een boeiende en tegelijk ontroerende film, zoals in het bijzonder de Engelsen die op dit gebied kunnen maken. De kleurenfotografie is opmerkelijk goed. „In de penarie”. De zondagmiddagfilm (2.30 uur) in het Amlcitia Theater is ditmaal een Stan Laurel en Oliver Hardy creatie. We zullen hun komische avonturen als pseudo speurders, zeelieden en winke liers hier niet op de voet volgen, maar het gaat er weer dol toe 1 Dinsdagavond gaf Advendo in verband met haar 35-jarig bestaan een grote juibleum-uitvoering in Amicitia, wat een groot succes is geworden, mede omdat de zaal geheel bezet was. Na het aantreden van de gymnasten en de vlaggengroet, werd de avond met een gezang geopend, waarna de ere voorzitter, de heer Klaibeda, na in ge bed te zijn voorgegaan, allen in een kort woord welkom heette, en wel in 't bij zonder de ere-direkte r, de heer Jonge- jans, alsmede de genodigden en de afge vaardigden van de zusterverenigingen. Na nog enige woorden over de ups en downs, welke ook Advendo in de afge lopen 35 jaar heeft gehad, te hebben ge sproken, droeg de heer Klaibeda de lei ding over aan de direkteur de heer C. Canrinus. In een vlot tempo werd begonnen met het 23 nummers bevattende pro gramma, waarbij de adsp. jongens als eersten een nummer standen gaven dat door de keurige afwerking veel applaus oogstte. Ook de meisjes gaven blijk van intensief oefenen met haar hoepeloefe- ning. Ook hier was de uitvoering af. De dames van de woensdagles gaven met haar nummer potpourri een goede Kees Hana, die daarna aan het woord kwam, sprak over „natuurleven van heiden en bos sen” en deed dit op een wijze zoals allee i hij dat kanboeiend, vlot en zeer be schaafd. Bij duidelijke lichtbeelden, he laas ongekleurd, vertelde hij over alles wat hij on zijn zwerftochten door ons land ziet. Wij zouden het ook kunnen zien op onze vrije dagen in de natuur, maar wij lopen er gewoonlijk onoplet tend aan voorbij. Ik heb tenminste nog nooit gezeten bij zo’n kratertje dat de mierenleeuw, „een grauwe erwt op pootjes”, in het zand gegraven heeft. Een eindeloos geduld en een grote liefde voor de natuur is er ook voor nodig om zo’n imerenleeuw te snappen bij het v ngen De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de gemeen- ’tebesturen medegedeeld, dat van nu af aan bjj het goedkeurings- en subsidiebe leid voor de woningbouw meer dan tot nu toe rekening zal worden gehouden met de situatie op de regionale en pro vinciale bouwmarkt. De voor dit jaar al toegewezen wo ningen kunnen onder de bestaande voorwaarden worden afgebouwd. Voor bijzondere doeleinden zullen echter geen afzonderlijke subsidiecontingenten meer worden beschikbaar gesteld. Voor woningbouw volgens een veel arbeid besparend systeem kan extra toe wijzing worden gegeven. Hoe groot die toewijzing zal zijn, hangt of van de ar beid die volgens het nieuwe systeem wordt bespaard. Daarbjj zal eerst wo ningbouw met halve premies worden toe gewezen, maar ook voor woningbouw met volle premie kan een toewijzing worden ontvangen. Verder zal de Minister bij de finan ciering prioriteit kunnen verlenen voor de bouw van woningen, die bestemd zijn voor doeleinden van nationaal belang, zoals ten behoeve van gerepatrieerden, militairen, arbeiders voor nieuw te ves tigen industrieën en in de ontwikke lingsgebieden. De bouw met halve premie zal van nu af weer mogeltfk zijn. De mogelijkheid voor bouw in de vrije sector (dus zon der overheidssubsidie) blijft ongewijzigd bestaan. Het tempo van afgifte der financie- ringsbeschikkingen voor de woningbouw kan voortaan geheel worden afgestemd op de regionale bouwcapiciteit. Door een nieuwe maatregel zullen de gemeentebesturen enigszins regelend kunnen optreden ten aanzien van de kleine werken van onderhoud, verbouw en herstel (bouwwerken tussen f 2.000. en f 10.000). Daardoor ontstaat een ze kere mogelijkheid om enige bouwactivi teit vrij te maken ten behoeve van de woningbouw. Te Utrecht slaagde voor het examen medisch analyste mej, J. K. Nauta van Sneek. Met lede ogen Als voorzitter van het bestuur wees burgemeester Rasterhoff er op, dat de heer Schoorl in de 38 jaar dat hij hier werkzaam was, de gehele ontwikkeling van het Nijverheidsonderwijs in ons land, van deze school en van het timmervak heeft meegemaakt, en hij dankte hem in de eerste plaats voor hetgeen hij voor de school heeft gedaan. En niet uitslui tend uit plichtsbetrachting hebt U uw taak vervuld, aldus spr., maar met liefde en toewijding, wat ook U zelf voldoe ning en bevrediging heeft gegeven. Het bestuur ziet U daarom met lede ogen gaan, maar gunt U van harte de rust die U ongetwijfeld ook zult wensen. Een fraai tuinameublement, door de leerlingen vervaardigd, vergezelden deze woorden, waaraan de heer Rasterhoff nog zijn beste wensen voor een geluk kige levensavond toevoegde. Wij hopen dat U met goede gedachten aan Sneek en aan onze school zult terugdenken, Ingevolge een daartoe door Gedepu teerde Staten verleende algemene ont heffing zal over wegen, die in verband met de opdooi zijn gesloten, vervoer van melk en vloeibare melkproducten mogen plaats vinden, indien zulks geschiedt met een tractor met ten hoogste drie aanhangwagens. Gedeputeerde Staten hebben deze ontheffing verleend, tenein de tegemoet te komen aan de moeilijkhe den, ke de zuivelfabrieken van het gesloten verklaren van wegen ondervin den. De ontheffing geldt enkel voor het op bovenstaande wijze vervoeren van melk en melkproducten naar en van de zuivelfabrieken over wegens opdooi ge sloten wegen, terwijl de overige bepa lingen van het wegenverkeersreglement, zoals die omtrent wieldruk, verlichting, beremming e.d. onverminderd van kracht blijven. Op moderne wize is dit forhael yn it stik forarbeide. Troch „flash-backs” for- pleatst de banneling him soms nei tsien jier earder. It is spltich, dat it technysk net üt to fieren is om de oergong fan stik nei „flash-back” flotter forrinne to litten. Nou waerd de spanning Onder it publyk tofolle forbrutsen en dêrtroch öfreagearre yn hoasjen en koggeljen. Sa’n „stikje-yn-it-stik” stelt nou ienkear hege easken oan toanielbou en biljoch- ting en dér hiene de hearen Walinga en Ferwerda dochs mar in knap stikje wurk fan makke. It spyljen wie knap, by guon treflik. Wy kinne net alle rollen hjir neame dêrfoar blnne der tofolle mar sünder de oaren dêrmei leech to lizzen wolle wy as ütblinkers neame mevr. Kingma as Charlotte Dumoré en Zus Klazema as Marijke. De léste stie foar it earst op ’e planken en hie dêrtroch troch to min routine wol in pear swakke mominten binammen yn it earste bidriuw dy’t lykwols oan har prestaesje neat êf- dogge. De oare haedrolspiler yn ’e rol fan Frans Hamringa kaem net oan ’e hichte fan syn faem en suster ta, mar syn taek wie ek net maklik. De byrollen wiene allegearre yn goede bannen, al koe men ek hjir de bitüfte toanielrotten der wol üt, seis by de figuranten. Décors, costumes, toanieloanklaeijing en kapwurk wiene knap forsoarge troch resp. de hearen Roosenstein en Visser; fa. Gerlach, Ljouwert; H. Brennink- meijer en Soannen en D. Hamersma, wylst de fa. Repko en Muller foar siera den en skuon soarge hiene. Woansdeitojoun spile it Kritetoaniel I 'e finzenis. yn Amicitia it op ien nei nijste toaniel-On mode stik fan P. Terpstra: „Tsien jier let ter”. It is ünder lieding fan Lammert Popma in pürbêste opfiering wurden, dy’t de lju noch ris wer konfrontearre mei it binearjende fan de oarlochsdagen, hokker binearing yn it foarste bidriuw noch forsterke waerd troch de oerstjüre eleminten. Foarsitter Van der Werf koe nettsjin- steande it minne waer in folie seal wol kom hjitte. Der wie in hiele rige gas ten oanwêzich, ü.o. de skriuwer fan it stik. „It Kritetoaniel”, sa sei de foar sitter. „bringt dizze joun ris hwat oars as oars. Dit stik sil yn Fryslan faeks net sa hiel faek spile wurde. It is net ienfaldich, stelt hege easken oan spilers en toanielakkomodaesje”. En sa is it: de man of frou dy’t yn dit stik in goed figuer slacht, mei as bitüft toanielspiler(ster) to boek stean. Utsein in stikmannich flekjes, dy’t faeks oan ünwennigens taskreaun wurde moat- te, hat it Kritetoaniel it der bést óf- brocht. En dat seit hiel hwat, hwant men kin jin maklik oan dit stik fortille. It probleem, dêr’t it om giet bat in jiermannich forlyn binammen tige aktu- eel west. De musikus Frans Hamringa hat yn de bisettingstiid it hwat tofolle mei de Dütskers oanlein om syn musi- kale ambysjes ütlibje to kinnen. Hy komt lykwols ta ynkear en giet wer yn it forset. As de S.S. komt om him op to heljen, forriedt syn faem, de pianiste Charlotte Dumoré, Frans syn freonen yn it forset, om’t hja him net misse kin en wol. Frans kriget de skuld, nimt dy op him en wurdt foroardiele. Nei tsjien jier komt Früns syn suster Marijke der et ter hwa’t de wiere skuldige is. Hja fer- get Charlotte der op har broer syn frjj- heit werom to jaen. Charlotte, ta ynkear kommen, giet nei de finzenis, praet foar it earst nei tsien jier wer mei Frans. Mar FrAns, dy’t wit dat syn maet Harm Donia stoarn is yn de ünderstelling dat hy syn dea oan Frans to witen hat, jowt Charlotte har wurd om oer har skuld to swij en net werom. As dirigent fan it finzeniskoar hat er ek ünder de foroardielden in taek foun. Wylst in WASHINGTON D.C., 29 februari. President Eisenhower heeft vandaag op een persconferentie verklaard, dat hij zich beschikbaar stelt voor een tweede ambts termijn. Onmiddellijk werd zijn naam ingeschreven op de lijsten van de voor- verkiezingen, die op 17 april in New Jersey zullen plaats vinden. De president zei tijdens de conferentie, dat hij nooit besloten zou hebben zich weer beschik baar te stellen, als hij niet het gevoel had gehad, d t hij de eerstvolgende vijf jaar zou uitleven. Men n aakt hieruit op, dat de artsen van de president hem volledig gerustgesteld hebben over het verloop van zijn hart-afwijking. Het be sluit van de president heeft in de Verenigde Staten een golf van opluchting ver oorzaakt. Men geeft de president een zeer goede kans op een herverkiezing. Namens de jury maakte de heer Jongejans bekend, dat de dames (maan dag) de besten in de vrije oefeningen waren geweest, zodat deze dames voor dit jaar de wisselbeker in haar bezit kregen. Door de heer Klaibeda werd aan mevr. NotaStoker wegens haar 25-jarig lid maatschap het gouden bondsinsigne uit gereikt, terwjjl verder aan de direkteur als dank een aandenken werd aangebo den en mevr. Canrinus bloemen ontving. Ook de leiders van het tamboer- en pij- perkorps kregen een aandenken evenals de pianist de heer Schuil. Met de avondzang en dankgebed werd daarop deze zo goed geslaagde jubileum- uitvoering door de heer Klaibeda geslo ten. van een mier. U en ik brengen dat ge- du’d gewoonijk niet op, en daarom zien we ook niet die andere wonderen van de natuurhet zonnedauw plantje dat een koolwitje voor het diner gevangen heeft, de kunsu ingesponnen rups (en als we zo’n pop vinden, wat weten we da nog van dat ingenieuze koepeltje, waardoor de lucht in en uit gaat, maar het water niet kan binnen dringen en het insec ten kroegje bij de berk, waar de diertjes zich te goed doen aan het uitgelekte ge giste berkensap. Eet is goed, dat we dit alles eens zien door de ogen van Kees Hana, misschien gaan de onze dan ook eens open als straks de zomer weer ge komen is. Het begint in het voorjaar met de bloei van de bosanemonen, de kraaihei, de ga gel en het eindigt diep in de herfst met de koraalzwam wat daartussenin te be wonderen valt in de natuur is niet in een paar korte regels samen te vatten. Het recept iswijdopen ogen, en natuurken nis die mensen als Kees Hana ons pro beren bij te brengen. Natuurlijk heeft het Nut zijn speciale taak begrepen door de gelegenheid te geven deze zeer des kundige natuurvriend te horen spreken, en zeer v'el Nutsleden hadden aan de oproep gehoor gegeven. Het oude Nut moet wel eeuwig een jong hart behouden, zolang het belang stelling toont voor de zich eeuwig ver jongende natuur. ER MOET HEEL WAT ZIJN OMGEGAAN in het gemoed van de heer G. J. Schoorl, toen hjj gistermiddag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid nam van het Nijverheidsonderwijs, dat hij als leraar timmeren en vaktekenen bijna 42 jaar gediend heeft. En dat niet uitsluitend plichtmatig, zoals door een van de sprekers werd opgemerkt, maar met liefde en toewij ding voor zijn werk en voor de honderden leerlingen wier verdere vorming en vakopleiding gedurende die lange loopbaan aan hem werden toevertrouwd. Maar dit afscheid werd stellig lichter gemaakt door de grote waardering voor zijn werk en zijn persoon welke bjj deze gelegenheid tot uiting kwam en de lof welke hem van vele zijden werd toegezwaaid voor de uitstekende wijze waarop hij les gaf, zijn liefde voor het onderwijs en zijn collegialiteit, maar ook door de rijke vruchten welke zijn werk voor zovele van zijn leerlingen heeft afgeworpen. nisator van de schoolreisjes, steeds tot in de puntjes geregeld d*- T,_ f, 11T’ in Bergen thuis zult gevoelen en ook daar tot zegen van de gemeenschap zult zijn. Een boekwerk bezegelde deze waar derende woorden. De heer F. H. Ringnalda, lid van het bestuur, sprak eveneens als oud- leerling; diens vader, de oud-voorzitter H. F. Ringnalda, die als bestuurs lid de hele loopbaan van de heer Schoorl heeft gevolgd, zeide hem steeds te heb ben bewonderd om zijn werkzaamheid en zijn werklust in het belang van de jonge re generatie, van wie velen met genoe gen zulen terugdenken aan zijn onder wijs en dat van zijn collega’s. De leerlingen bleven in hun waardering evenmin ten achter. Ane Atsma uit de eerste klas timmeren kwam met een aardig rijmpje en cadeautjes voor mijn heer en mevr. Schoorl; Frits Bruin- s m a schonk een boek namens de eerste klas timmeren van de Avondschool. Ds. G. J. de Leeuw besloot de rij van sprekers met een waarderend en geestig, maar ook ernstig woord, waar na de man wie dit alles aanging uit voerig dankte voor alle waardering, goe de wensen en geschenken. De periode aan deze school Is voor mij een prettige geweest, zei hij o.a. en ik moet in alle opzichten dankbaar zijn. In de eerste plaats dat mijn vrouw en ik nog zo ge zond zijn, dat wij opnieuw durven begin nen, en in de tweede plaats voor de ar beid die ik hier heb mogen verrichten. De Sneker Ambachtsschool is nl. op het platteland georiënteerd en daar ik zelf op het platteland geboren ben en de mentaliteit daarvan mij dus niet vreemd is, is het werken hier voor mij gemak-- kelrjk geweest. Spr. beantwoordde alle sprekers af zonderlijk, mede namens zijn vrouw* bracht eveneens dank aan het admini stratief personeel en de concierges voor hun medewerking en had toen nog deze wensen: dat het de school ook verder goed moge gaan en hij nog eens van een hoog tijdag van de school getuige mag zijn. De heer Schutte sprak daarna nog een slotwoord, waarin hij de heer Schoorl dankte voor de lantaarnplaatsjes welke hjj het bestuur voor het onderwijs aan bood, en eindigde met de wens, dat de heer en mevrouw Schoorl ook aan deze bijeenkomst een prettige herinnering zullen bewaren. maar bovenal met uw echtgenote uw uiteindelijke bestemming als mens moogt bereiken, zo eindigde spr. zijn toespraak die met een hartelijk applaus onder streept werd. Daarna bood hij mevrouw Schoorl met enige vriendelijke woorden bloemen aan. Nadat de directeur namens het perso neel een tuin-parasol had aangeboden, sprak de heer G. v. d. M e u 1 e n, thans te Heerenveen, als collega. Spreker roemde de prettige samenwerking met de heer Schoorl, van wie hij ook veel geleerd heeft en prees zich gelukkig hem op zijn levenspad te hebben ont moet. Namens de afdeling Sneek van de Bond van Leraren bij het N.O. bracht de heer A. B. H a g e n s de scheidende collega dank voor het vele dat hij voor de bond heeft gedaan, in welke dank hij ook mevrouw Schoorl betrok. Uit erken telijkheid en ter herinnering aan het bondswerk bood hij een boekwerk over vogels aan. De heer H. S i e p e r d a, sprekend als oud-leerling, herinnerde aan de tijd, dat hij voor 25 jaar bij de heer Schoorl op school kwam. Van begin af aan is hun verstandhouding steeds prima geweest, en spr. heeft in zijn verdere leven veel van zjjn onderwijs genoten. Na enige aardige herinneringen te hebben opge haald, wees de heer Sieperda er op, dat de heer Schoorl ook na de schooljaren zijn leerlingen niet vergat, en hen steeds met raad en daad bjj stond. Ook als collega dwong hjj respect af. Hij gaf altjjd een goed voorbeeld en tevens roemde spreker hem als leider en orga- die ook 1 wer den. Ik hoop, zo besloot hij, dat U zich demonstratie, teiwjjl haar nummer „voorheen en thans” door het grote kontrast eveneens veel bijval kreeg. We waren eigenlijk een beetje ver rast bij het zien van de heren in het paard-voltigeren. Terwijl dit bij menige vereniging het zorgenkind is, kwam Ad vendo met deze nogal zware gymnastiek behoorlijk voor de dag, waarbij vooral de afsprongen opvielen. Hoewel het nummer „Hollands Glorie” door de adsp. heren heel goed werd uit gevoerd, werd toch de aandacht voor deze oefening iets afgeleid door de nog al volumineuze begeleiding van het Tamboerkorps. Met de grote show van het tamboer en pjjperkorps hebben de leiders, de heren v. d. Werf en de Vries, weer eens getoond wat door bezielende leiding tot stand kan worden gebracht. Ook het nummer „Hutspot” gaf blijk van een perfekte organisatie. De damesgroep van vrjjdag kwam met een nummer lage brug en ongelijke leggers en oogstte vooral door de keu rige afwerking een goed sukses. De da mes (maandag) kregen gul applaus met haar gedeeltelijk in donker uitgevoerde knotsoefening, welke door de fosfori- serende knotsen een mooie aanblik op leverde, hoewel hierbij het niet gelijk tijdig zwaaien meer opvalt en daardoor gemakkelijker afbreuk aan het geheel doet. Door het inlopen op het tijdschema gaven de heren voor de pauze nog een nummer hoge brug, waarbij over het al gemeen goed werd geturnd. In het tweede gedeelte trad het T. en P.-korps nog tweemaal op, o.a. ook met een fosforiserend nummer. De dames (maandag) gaven nog een vrije en hoepeloefening, die van woensdag een heel goed uitgevoerde partner-oefe- ning en haar sexegenoten van donderdag een bal-oefening, terwijl de adsp. heren in hun nummer matspringen een staaltje van hun durf en kunnen demonstreer den. Verder kwamen de heren met een vrjje oefening welke vlot verliep, maar zonder begeleiding een beetje stil aan deed, waarna een nummer aan het hoge rek het programma besloot. Namens het aktie-komité voor’ de te organiseren landdag van tamboer- en pijperkorpsen (waarbij plm. 1500 deelne mers worden verwacht) sprak de heer Tj. v. d. Werf nog enige woorden, waarin hij de medewerking inriep ifij het vormen van een garantiefonds. De wisselbeker.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1