GEVAARLIJKE TOESTAND IN NABURIGE OOSTEN Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7^/7 de 116 w al en I Jakob Pino, woord deelneming J^SNITSER FEMERK van herinnering, protest i Zeventigjarig Jubileum Gymnastiek ver. Thusnelda-Greate Pier (T.G.P.) De Orkest biggen Reisbureau „Cebuto op tournée Goede ouverture de vacanties Donderdag 8 maart 1956 111e jaargang no. 20 Redacteur: L. KIEZEBRINK Inbraak te Sneek Het aardgas in Bolsward tot J aarvergadering Ned. Roode Kruis Nationale inzameling Leger des Heils -- Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD 1 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Geslaagd vrouw Motorrijder wilde zijn doodrijden Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek Het herenkeurkorps van het Kon. Ned. Gymn. Verbond komt 7 april in Sneek HET LEGER WIL HELPEN WILT U HET LEGER HELPEN Él' SNEEKER NIEUWSBLAD I ss 53 W. J, Simon, voorzitter. was sen de beesten in, halen er één naar bo- hartelijk dankte. De aanwezigen zongen trouw blijven aan zijn verplichtingen jegens E geland. Maar de Britse regering ziet haar invloed in het Naburige Oosten in gevaar komen door het verlies van Glubb als commandant van het enige behoorlijke leger in dat deel van de we reld en wenst dearom versterking van het Pact van Bagdad, dat op zichzelf ook een bron van onrust is geweest en zelfs heeft geleid tot ernstige tweedracht in de Arabis'he wereld. Premier Eden zou een beroep op Ei senhower hebben gedaan om de Verenig de Staten lid van dat pact te maken. stem van de voorzitter der marktcom- missie, de heer Wind. „Stilte! En allegearre oerein. Terzake diefstal, meermalen gepleegd in het zelfde pand, werd door de Sneker Politie aangehouden en ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld F. A. te Sneek. Het nog Geslaagd te Utrecht voor het examen akte N XII eerste gedeelte, onze oud- V.r.chijnt MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-Klezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) steeds een grote genegenheid heeft toe gedragen. De Pino’s vormden in Sneek een vrij uitgebreide en volkomen te goeder naam en faam bekend staande familie. Ik ken nog een versje, dat was gemaakt op de voornamen van de generatie, waartoe Pino’s vader behoorde: Onder bovenstaande titel schreef onze vroegere stadgenoot mr. Heiman San ders in het nummer van 2 maart j.l. van het Nieuw Israëlitisch Weekblad een artikel, waarin tal van bijzonder heden omtrent de Sneker Joodse ge meenschap voorkomen, waarom we ons veroorloven het hier over te nemen: De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Britannië zijn namelijk sinds 1950 verplicht om gewapenderhand te inter veniëren wanneer de grenzen van Israël worden geschonden. Tot voor kort hecht- t. niemand veel aandacht aan deze ver klaring van de drie mogend!' ’en, maar de overeenkomst zal nu „van tanden worden voorzien.” Aan weerskanten, bij de drie Weste lijke mogendheden en bij de Arabieren, wordt er koortsachtig overleg gepleegd over de toestand. Zowel in Londen als in Washington en Karatsji, waar de mi nisters van bu; enlandse zaken van Ame rika, Engeland en Frankrijk bijeen zijn, als te Kairo, waar de regeringsleiders van de Arabische landen vergaderen, is de spanning in het Naburige Oosten het ond werp van discussie. Het ontstaan van de jongste crisis was het gevolg van het plotselinge ontslag van de Britse generaal Glubb, bevelheb ber van het Arabische legioen van Jor danië. Volgens de Jordaanse regering is deze kwestie nu de wereld uit en zal Jordanië Op de kalverenmarkt is het meer dan nammens de Snitsers dizze stok oanbie- de wolle!” Het was een prachtige wandelstok met speciaal zilveren herinneringsplaat- een uitzonderlijk hoog peil. Het is een buitengewoon voorrecht, dat T.G.P. dit keurkorps in Sneek kan voorstellen. 8 april wordt in de foyer van Amicitia een bal-masqué gehouden voor leden en introducé’s. Het is traditie, dat T.G.P. om de 5 jaar een bal-masqué houdt en daarvan wordt ook nu niet afgeweken. Verder staat nog op het programma een jubileum-mars door de Stad op een nader te bepalen dag in juni. Te Utrecht slaagde voor het examen lerares bij het Nijverheidsonderwijs Akte N VII onze vroegere stadgenote mej. C. Toonstra, 1) Adele (met klankverandering). 2) Verkorting van Suzanne. 3) Uitspraak in plaatselijk dialect van „Jonas”. 4) Verdoffing van de naam Pino ten dienste van het rijm. 5) Uitspraak In dialect van „vinden”. De bedoelde Sander (Alexander) Pino was vroeg in buitenlandse dienst, althans naar het buitenland gegaan; geen tijding is van of om trent hem meer binnengekomen. maakte om zijn schatting te geven werd het even een opdringen van je welste, We hoorden een stem een beken- de stemdie sprak„As ju’t mij frage sen met hen voor hebben, belikken de blauwe koopmanskiel, welks eigenaar hen op dat moment verkoopt voor de dood. Tja, zo is het leven en het zal niet an- melding. 2740 stuks, waaronder 4 be roemde muziekbiggen. 53 Melk- en Kalfkoeien f475—f900, prima dieren goed gevraagd. 52 Vette Koeien f 1.92—f 2.38, f 2.40— f 2.95 geslacht, duur. 28 Pinken f375f500, prima dieren prijshoudend en vraag. 1877 Nuchtere Kalveren f 35f 54, nei ging naar lager, enigszins lui. 100 Schapen en Lammeren f 65f 125, ruim prijshoudend, lui. 2 Bokken en Geiten. 140 Varkens en Vette biggen f 1.47 fl.61, f 1.70f 1.78 levend, goed gevraagd, stemming. en DONDERDAGS Een weerzinwekkend drama heeft zich te Hilversum afgespeeld. De vrouw van een motorrijder zag haar man in een nogal liefdevolle houding met een an dere vrouw. Zij maakte een fikse aan merking die haar man in woede deed ontsteken. Hij joeg haar weg en riep haar na dat hij haar dood zou rijden, aldus het Alg. Dagblad. De vrouw fietste als een bezetene de straat uit. Op de Simon Stevynweg hoor de zij het geronk van de motor van haar man. Zij reed het trottoir op om hem langs haar heen te laten schieten, maar ook hfl reed het trottoir op en juist toen de vrouw tussen de motor en een stenen muur dreigde te worden verplet terd, stopte de motor met een ruk. De man stormde buiten zichzelf op de vrouw toe, doch op haar gegil waren verscheidene mensen naar buiten geko men die zich op de onverlaat wierpen. De man die kennelijk te veel had ge dronken is in een cel opgesloten. toen ik metterwoon Sneek verliet. Maar in de universitaire vacanties van de ja- ren ’04 tot ’12, wanneer een broer van mij en ik ter oefening het laken van het biljart in café-Pino in gevaar brach ten, al watertandend van de heerlijke spijzen, die aan de gasten van het res taurant in de gelagkamer werden opge diend, zag ik, dat evenals bij Van Looij Jaapje een Jaap werd, en daarna een Jakob, die al zo langzamerhand flesjes bier etc. aanbracht, en met kennersoog de planimetrische figuren critiseerde, welke wij het ivoor op het laken lieten volgen. Als ik mij niet vergis, is hij niet on afgebroken in het hotelbedrijf werkzaam gebleven, maar heeft hq ook enige jaren zich bezig gehouden met de pluimvee houderij, het vak van zijn oom Mozes, een vak, waarvan de gedegen kennis de latere restaurateur Jakob Pino goed te stade zou komen. Dit is mij wel geble ken, toen in latere jaren, toen er geen leden van mijn familie meer in Sneek woonden, ik zelf aan zijn dis mocht aan zitten. Hij was dan mijn gastheer, maar voor mij bleef hij Japie. De laatste keer, dat ik van zijn uit stekende keuken heb genoten en dat voor weinig geld, wat mij destijds uit stekend te stade kwam was in 1941, toen ik voor zaken in Leeuwarden moest zijn. Ik werd toen bediend in Pino’s woonkamer, waar ook twee dames op leeftijd, Duitse emigranten, als inwonen de pensionnaires aanzaten. Jaap zelf was niet veranderd, hij had nog steeds zijn blonde kuif, een ietwat melkblank ge laat, en zijn totaal onjoodse wipneus. 320 Zouters f 1.71f 1.74, prijshoudend, zware dieren belangrijk lager. 148 Lopers en Kleine Biggen f65 f100, f40f60. Lopers prijsh., Kleine biggen meer handel. A.s. Dinsdag 7 uur opening Veemarkt. A. f. S. stadgenote mej. T. Atema. De jubileumfeesten en -uitvoeringen van T.G.P. ter herdenking van het 70- jarig bestaan komen meer en meer in zicht. Begonnen wordt zaterdag 10 maart met een feestavond voor de jeugd leden van 715 jaar in de grote zaal van Hanenburg. 25 maart ’s middags een demonstratie kleutergymnastiek in de foyer van Ami citia. Dit wordt een gezellig optreden van de kleuters voor de ouders en ver dere belangstellenden. Een poppenkast zal voor afwisseling zorgen en het kleu- tertrommelkorps zal zich laten horen. Met een traktatie is dit feest voor de kleinste groepen van 5 en 6 jaar kom pleet. 28 maart geven de adspiranten een uitvoering in Amicitia. Plm. 400 jeug dige leden van 715 jaar komen dan voor het voetlicht. Het behoeft geen na der betoog, dat dit een bijzondere jeugd- uitvoering wordt, waaraan door de lei ders bijzondere zorg is besteed. In de laatste raadsvergadering van Bolsward is gebleken dat in 1955 het lekverlies bij het aardgasbedrijf gemid deld 40 bedroeg. Thans is het terug gelopen tot 31.5 doch het zal moei lijk zijn bij dergelijke verliezen tot een sluitende exploitatie te geraken. herstel van de lekkages heeft tot toe 86.000 gulden gekost. die plompverloren hun cijfer weggaven, meer om het plezierige van het gebeu ren, dan om het werkelijke gewicht. En toen de eerste burger van Sneek, Op 14 maart te 8 uur ’s avonds vindt de jaarvergadering van de afd. Sneek en Omstreken van het Ned. Rode Kruis plaats in het café Piso alhier. Op deze vergadering zullen voor de pauze de ge bruikelijke agendapunten behandeld wor den. Na de pauze zal de avond verder staan in het teken van het z.g. „Wel- farewerk”, dat wil dus o.m. zeggen: het aan bezigheid helpen van chronisch zie ken en andere bedlegerigen. Er zal een kleine tentoonstelling van werkstukken worden ingericht. Er wordt een korte beschouwing gewijd aan dit werk en tenslotte zal men ook enkele films kun nen zien, die op „welfare” betrekking hebben. De avond is gratis toegankelijk voor alle leden en dat zijn enkele duizenden- Toch zijn de jaarvergaderingen steeds slecht bezocht. Doel van dit stukje is dan ook de leden op te wekken eens te komen kijken. Men betaalt wel altijd zjjn contributie, maar maakt veelal ver der zo weinig kennis met het Rode Kruiswerk. Nu de jaarvergadering opzettelijk wat later in de winter gesteld is, is het ook wellicht mogelijk voor leden uit de dor pen om Sneek om eens te komen kijken en luisteren. Een ieder is hartelijk wel kom. 'ir.:.'"-Tii-.i f Sterk beklijft in ’s mensen geheugen de geschiedenis zijner jeugdjaren. Onder geschiedenis niet slechts te verstaan de feiten van algemeen-historische aard, die in zijn tijd plaats grepen (zoals b.v. door iemand van de leeftijd van schrijver dezes het bezoek van de toen elfjarige koningin Wilhelmina en de koningin- regentes aan zijn geboorteplaats Sneek in 1892, de inhuldiging van de jonge ko ningin in 1898, de Dreyfus-zaak, de Spaans-Amerikaanse oorlog, de Boeren oorlog, Kisjinew), maar ook en vooral ook de persoonlijke gebeurtenissen en omstandigheden zijner jeugd, zijn ouder lijk huis, zijn verblijf op school, zijn tijd genoten en zijn contacten. Toen ik de eerste berichten las over wat ik moge noemen het geval-Hazers- woude, en daarin de naam vond „Jakob Pino” met de personalia „caféhouder, af komstig uit Sneek”, zag ik ineens weer duidelijk voor mij het milieu van de Sne ker kehilla van om en nabij de eeuw wisseling, een milieu dat door S. de Wolff in zijn knap geschreven boek „Voor het land van belofte” veel te somber is geschilderd, iets waarop van mq bevriende zijde reeds eerder is ge wezen. Vooral de naam van het dochtertje Megcheline ontroerde mij. Deze weinig voorkomende naam was nl. ook die van wijlen Pino’s moeder, aan wie de mijne LONDEN. (Alg. Dagblad). De toestand in het Naburige Oosten is op het ogen blik dermate gespannen dat het Amerikaanse opperbevel het besluit heeft moeten nemen om een bataljon mariniers achttienhonderd man sterk naar dat gebied te zenden. Hoewel het ministerie van defensie spreekt van „aflossing” van een eenheid die vorig jaar is teruggetrokken, ziet men te Londen deze maatregel als bewijs dat de Verenigde Staten van plan zijn hun verplichtingen in de Levant na te komen. Burgemeester Rasterhoff was de eerste die Pieter de Sneker het plezier deed, om 't formulier in te vullen, waar op vermeld wat de vier Fryske Orkest- biggen tezamen wogen. De Sub. Oficier van Justitie, de heer Mr H. W. Kuipers van Wommels, was zo vriendelijk hem hierbij behulpzaam te zjjn. Er waren zeker 1000 schattingen, die hierop in Sneek op de markt volg den. Hoe kan het ook anders, want Sneek is de bakermat van de actie van de vier Orkestbiggen en misschien zal plaatselijk hieromtrent ook nog wel iets ondernomen worden. De tweede voorzitter van het Frysk Orkest, de heer Tj. de Vries van Leeu warden, heeft Pieter de Sneker 5 maart gewogen en de uitslag verzegeld, Nota ris P. Feddema Sneek Pier de Stelling werver idem, Sub. Officier van Justitie Mr. H. W. Kuipers Sietske üt de Haske idem en Dr Ir Frents, Directeur Rijks- Landbouwproefstation te Hoorn Ane üt de Wélden, zodat niemand anders weet hoeveel ze tezamen wegen. Als de actie in Sneek doorgaat, dan rekenen we op U, ze wogen op 29 febr. 369 Kg 144 gram, wat wegen ze op 5 maart Eén schatting f 0.50 en vijf schattin gen voor f 2.zend in ieder geval een postwissel of stort op giro no. 227021 van Mr H. W. Kuipers te Wommels. Sluiting 17 maart. Fa. Udema, U wel bekend, kocht heden de biggen voor duizend gulden. Eten mooie geste ten bate van het Frysk Orkest. Eedle 1), Dine, Sanne 2), Mine, Marcus, Mozes, Jones 3), Pine 4) Sander konden ze niet fiene 5) Jakob Pino zelf was de zoon van Jonas en diens vrouw Megcheline. Uit mijn prille jeugd herinner ik mij, dat de heer Jonas Pino des dinsdags op de veemarkt in een blauwe kiel rondliep, net als de boeren, die hun vee ter markt brachten. Hij was nl. veehandelaar. Ten tijde van Jakobs geboorte in januari 1900 had hij dit beroep verwisseld voor dat van hou der van een café, tevens Kosjer restau rant met gelegenheid tot logies. „Hotel Pino” stond aan de Noorderpoort vlak bij de spoorbomen, die door ons, jongens, als wipplank werden gebruikt. Ik weet deze bijzonderheden omtrent Hotel-Pino en het tijdstip waarop het reeds moet hebben bestaan zo precies, doordat ten tijde van de geboorte van Jakob, in dat hotel logeerde wijlen de heer B. M. Heer tjes, (de vader van de latere Raaw van de zuidelijke ressorten), die in Sneek een veiling hield van Perzische tapijten. Deze heer B. M. Heertjes, een eerbied inboezemende grote verschijning met een zwart-grijze profetenbaard, en altijd ge kleed in geklede jas met hoge hoed, was in Hotel-Pino gelogeerd. Hij vertoefde des avonds bij ons thuis en schonk mijn moeder zelfs het vertrouwen wel het vrijdagavond-maal bij ons te willen nut tigen. Van die avond staat mjj nog bij, dat er twee gebakken botten gereed stonden. Zij stonden op een apart bord dat al leen voor de vrome gast was bestemd. Immers de combinatie èn vlees èn vis vormde voor ons grote gezin een' dusda nige overdaad, dat aan een algemene uitbreiding van het menu tot die hoogte niet te denken viel. Met lede ogen zagen wij jongens het aan, hoe onze usantiële portie van elk een halve vis b(j het ont bijt na de dienst van de volgende och tend, dit keer in gevaar dreigde te ko men door de voorname bezoeker, die van elk der twee vissen slechts een reepje nuttigde, waarna het restant werd af gevoerd. Men vergeve de afdwaling. Jakob Pi no dan werd geboren toen de heer Heer tjes in het Hotel Pino logeerde. Aan deze, die tevens moheel was, viel de grote eer te beurt het kind van zijn gastheer te mogen besnijden, een voor recht dat zijn reis goedmaakte, onver schillig de afloop van zjjn veilingen. Ik vertel deze bijzonderheden ter sub- stantiëring van mijn bewering, dat ik kleine Jaapje Pino heb „zien geboren worden”. Jaapje werd hq genoemd ter onderscheiding van zijn neef Jakob, de zoon van zqn oom, de heer Mozes Pino, de pluimveehouder van het Achterom, welke Jakob mijn klasgenoot was en la ter de chambrée van de kazerne te Leeuwarden met mij en een dertigtal anderen deelde. En zoals er staat van onze Aartsva der Izak: „Het kind werd groter en werd gespeend”, zo ging het ook met Jaapje. Het werd een fijn ventje; ik zie hem nog als hij op Sabbatdagen mee uit wan delen werd genomen door zqn zusje Mietje, de op één na jongste van het ge zin; hij groeide op en werd een echt knuffelventje. Dit stadium van zjjn groei heb ik meegemaakt van 1900 tot 1904, Advertentieprij» 15 et. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 5074S ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. In de afgelopen maand februari werd de Leeszaal door 1794 personen bezocht; van wie 206 vrouwen en bedroeg het aantal uitgeleende banden 8640. hij maakt un beste kaans om de eeste pries tu winnen, hq doet anders niks as skatte!” Maar goed, de hoofdman der biggen, de heer Abma, glunderde, de burgemees- derg kunnen? Op de pluimveemarkt zien we weer tekenen van de aanstaande komst van het voorjaar dode lammeren. Hier liggèn ze weer op een hoop, voorlopers van de grote stroom levende, die aan staande is. Sterke Gerke van Oudega (W.) houdt daar een kleine verhandeling over. Hq heeft zoëven een staaltje weggegeven van zijn kracht een kist met pluim vee werd in zijn machtige armen tot een mandje eieren en daar staat ie 1| nu en zegt z’n woordje, niet al te luid, maar toch vallen er een paar bewuste- W loos, en die worden bijgesprenkeld door Tine met de beroemde zachte handen. yj „Dit is, minsken, in byld fan it lib- ben. Hwat harte dizze ünskuldige dier- kes foar kwea dien? Neat! Ik sei: neat!” Weer viel er een dappere luisteraaru Op dat ogenblik schalde de machtige uit volle borst „Lang zal hij°leven”;“ er was nOg even een gezellige napraterq, waarin lytse Lou oude herinneringen op- Freon haalde hoe ze vroeger scharrelden gang gaan, het is schoon te sterven voor Lou Faber, nei oanlieding fan jou jubilé, met kar en honden om de kalveren te een goede zaak!” 60 lier op ’e Snitser Fémerk, soe ik jo vervoeren en toen pardon even de De toneelzaal van Hanenburg maandag tot aan de laatste plaats bezet, toen de heer Tj. de Boer, direkteur van de Z.W.H., alle belangstellenden voor de filmavond van het reisbureau „Cebuto” en de vertegenwoordiger van dit Bureau het welkom toeriep. De bezoekers, onder wie blijkbaar al veel Cebuto-reizigers, verlustigden zich in de prachtige kleurrijke affiches van de verschillende Europese vacantlecen- tra en maakten kennis met de spreker de heer Henk Willems en met de direk teur, zij *t de laatste dan alleen maar op de film. De fraaie artistieke en gekleurde films welke de heer Onder de Wijngaard ver vaardigde van Karinthië, Trier, de Eifel, Rome, Luxemburg en de Franse Alpen boeiden de toeschouwers zodanig, dat de tqd veel te snel ging, wat eveneens ge zegd kan worden van de speech van de heer Willems, evenals de cineast een bijzonder goede ambassadeur van de Ce buto. Deze reisleider en spreker „be speelde” zijn auditorium nl. op onna volgbare wijze en wist daarbij voor Friesland tevens de juiste toon te tref fen, zodat ook zijn aandeel in het succes van de avond zeer groot was. Als een „Hollander” zó tot de Friezen komt, heeft hij ze meteen. Hij vertelde nl. ook dat Sneek de eerste plaats was in de tournée welke de Cebuto door onze provincie maakt. Zijn bezieling sleepte de mensen mee en zijn eenvoud schiep een weldadige sfeer. Maar ook de jonge kunstenaar Arie onder de Wijngaard verdient een ekstra vermelding voor zqn films. Zó het vele moois in de natuur en in de steden te kunnen zien en op de rolprent vast te leggen is een kunst, waarvoor men hem niet dankbaar genoeg kan zijn. Het Reisbureau van de Zuid-West- hoek dat de aankleding van de zaal ver zorgde en de opbouw van de stand voor zijn rekening nam, had ook eer van zijn werk. En zo vormde het een met het andere een kostelijke avond en een bui tengewoon geslaagde ouverture tot de komende vacanties. De heer de Boer was dan ook aller tolk, toen hij in zqn slot woord de heren Willems en Onder de Wijngaard hartelijk dankte voor het vele moois dat zq het publiek hadden ge schonken. ter glunderde, de omstanders gnuifden en de biggen knorden en boven op de eerste prijs troonde een fotograaf en vroeg aandacht. En na deze aanval, stevig uitgebuit door de staf, kwamen de knapen, de vaklieden mogen we wel zeggen. Daar was de heer Sytsma met stok en blazen de kop. Hij stapte resoluut over het hek, stond een wijle te staren, hoofd links, hoofd rechts, de spanning was voel baar. „Sytsma”, fluisterde men eerbie dig. „Stilte”, gebood de agent van de weeken daar kwam het gewicht... „Trijehündert seis en sawntich! En sa sit it!” Wel, toen werd het een run op de schrijvers, ieder wilde van deze tip ge bruik maken de potloden stonden op een moment roodgloeiend, hoofdman Abma parelde het zweet op het blanke voorhoofd De grootste en zwaarste big zei fluis terend tegen de anderen: „Wat un we reld, wat un wereld, maar laten ze hun 1 april, de oprichtingsdatum van T.G.P., wordt ’s middags van 3—5 uur’ in café-restaurant Piso een herdenkings bijeenkomst gehouden. Het bestuur meende geen receptie te moeten houden en dit uit te moeten stellen tot het 75- jarig jubileum. 7 april een buitengewone uitvoering in „Ons Gebouw” aan de Westersingel. Naast een demonstratie van eigen num mers zullen de turners van het opnieuw samengestelde keurkorps van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond werken aan rek, brug, ringen, paard en enkele vrije oefeningen demonstreren met enige de monstraties op de lange mat. Ook de grote bladen schenken tegenwoordig aan een uiting van het K.N.G.V., hetzij een demonstratie of een wedstrijd, bijzondere aandacht. Dit is geen wonder, de presta ties van de beide keurkorpsen staan op Bij Borgharen en Itteren in Limburg is de Maas buiten haar oevers getreden. Het dorpje Itteren is volkomen van de buitenwereld geïsoleerd. De verbinding met het vaste land kan slechts met roeiboten onderhouden worden. FotoHet oversteken van het dorpsplein per roeiboot. Lezers, Overeenkomstig het Nationaal Collec tenplan heeft het Leger des Heils de pe riode tussen 1225 maart 1956 toege wezen gekregen voor zqn Nationale in zameling. Dit is dus onze jaarlijkse po ging gelden in te zamelen voor onze ar beid. Over geheel ons land en ook in Sneek, onder alle lagen van ons volk heeft het Leger des Heils een hartelijke sympathie verworven. En dat zal nie mand verwonderen. Heeft het Leger zich niet het lot aangetrokken van de hulpe- lozen, de zwakken, de maatschappelijke wrakken? Onder de moeilijkste omstan digheden bracht het troost in leed, hulp in lijden, en dat met zelfopofferende lief de. Het Leger heeft geholpen en bracht het Evangelie aan duizenden, die bijna of geheel niet met het Evangelie in aan raking kwamen. In de arbeid der re classering heeft het Leger zijn sporen verdiend en zich de waardering verwor ven van de hoogstgeplaatsten in ons land. Welnu het Leger wil doorgaan met zijn arbeid ook in deze plaats. Maar... dat kan niet anders of het heeft Uw steun nodig. Buiten die kunnen wq niet. Wq vragen Uw hulp, wetende van uw offervaardigheid in het verleden, hopen wij een dezer dagen U een intekenlijst aan te bieden voor uw gave, waarvoor wq U bij voorbaat dankzeggen. Open Uw hart en ook Uw beurs voor onze arbeid en HELP ONS om te bou wen aan het geestelijk en maatschap pelijk welzqn van ons volk. Fré Zuidema. Bevelv. Officier. „Wat kreet de vrouwe, „al weer uw goede goed aangetrokken?” We stonden even geslagen maar toen spraken we de woorden: „De orkestbiggen zjjn op de markt!” en gingen ter veemarkt. Onze veemarkt, waar dank zij de goede zor gen van de marktmeester de biggen in het centrum waren opgeslagen en reeds spoedig omringd door diverse be zoekers, die door de vergezellende staf naarstig! ijk tot raden van het gewicht werden aangespoord. Het waren, ten eerste meest burgers druk, er is geen doorkomen meer aan. i ane hokken zqn bezet, meer dan bezet met kalveren en nu en dan met kopers en verkopers, die wroeten zich dan tus- waarvoor „Lytse Lou” de heer Wind prachtige burgemeester Rasterhoff, zich gereed- ven, drukken er eentje naar beneden en dan beginnen ze te werken met handen en monden. De kalfjes, onkundig van wat de men- w r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1