Os betekenis van de Zuidwesthoek voor Sneek „Als het geld regeert” o Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bs Imi Of- en Actie-Comité wil elk jaar een reünie van alle ere-Koninginnen Jaarvergadering Ned. Rode Kruis Sneek en Omstreken test I H ‘lil Donderdag 15 maart 1956 111e jaargang no. 22 Redacteur: L. KIEZEBRINK Typische verbinding tussen het agrarische- Weer een maand lang feest op de Wip Honderd kleinkinderen Contactavond N.K.G.B. Ned. Chr. Vrouwenbond F Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef. 2872 K.Z.V.S. had ook meer geld nodig Onbehagen over Dulles’ optreden en het zakelijk leven 1 'fa - SNEEKER NIEUWSBLAD Typische centrum-fimctie. Een» de belangrijkste. tieve Ver over de 3000 leden i De heer D. Zuidervald, hoofd 'Jan van Nassauschool, sprak maandagavond j.l. in /Ere Perennius, voor de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Sneek, over het on derwerp: „Iets uit het onbewuste ziele- leven van de mens”. BJj de woensdag in Den Haag gehouden examens, slaagde voor schoonheidsspe cialiste mevr, C. v. LoonBarnat alhier, die nu de leiding van de schoonheids salon Meindersma alhier op zich heeft genomen. Te Utrecht slaagde voor het examen doctoraal I Veeartsenijkunde, onze vroe gere stadgenoot, de heer W. Altenburg. Onze plaatgenoot de heer J. H.Klaibeda is geslaagd voor ’t Herencoupeurs-diplo- ma van de Deutsche Bekleidungs Aka- demie te München. Mevrouw Robert Carey uit Sidney Mines in Canada is voor de honderdste maal grootmoeder geworden. De 72-jarig dame heeft negen zoons en negen dochters, die allen getrouwd zijn. Er zijn nog 87 van haar kleinkinderen in leven. Het verslag van de penning* meester Verschijnt MAANDAGS Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Er is geen plaats in Friesland, die zo’n typische centrumfunctie heeft als Sneek. Daarentegen zal het de dorpen in de omgeving niet gelukken hun centrale functie in stand te houden. De verwach ting is nl. dat de grote winkels uit die dorpen zullen verdwijnen. De Z.WJioek heeft geen initiatieven meer om die te ontwikkelen, zoals spr. met voorbeelden aantoonde. Dat Sneek zijn centrum-functie kreeg en verhoudingsgewijs zoveel nijverheid heeft behouden, vindt z.i. zijn oorzaak in haar typische geografische ligging temidden van de boerenstreek. Door in het gevolg van onze Nationale Zeilkoningin ook alle andere Neder landse ere-Koninginnen op te nemen is haar feestelijke intocht verleden jaar zó’n groot succes geworden, ook als propaganda voor onze stad, dat het Actie Comité van Sneker Winkeliers wil proberen elk jaar zo’n koninginnen reünie te organiseren. Zodoende staat Sneek op zaterdag 26 mei als de nieuwe Zeilkoningin, mejuffrouw Beitje van Wieren uit Njjhuizum wordt ingehuldigd, wederom hetzelfde schouwspel te wachten als de vorige keer, en zo mogeljjk nog grootser. De Wlpfeesten, die ook al traditie geworden zijn, worden gehouden van 14 juli tot en met 15 augustus, telkens op dinsdag-, donderdag- en zaterdagavond, met een ekstra avond op de maandag van het skütsjesilen. kerkschip „De Hoop”, wat plm. 80.000 gulden opbracht, niet bij het leggen van de kiel werd uitgenodigd en Jan van Zutphen de proefvaart van het nieuwe schip niet mocht meemaken. Vóór het afvoer werd hem verzocht van boord te gaan. Ook waarschuwde hij tegen het drijven naar een verbod van politieke uitzen dingen in de komende nieuwe radiowet. Het is nl. zeer nodig, dat de stem van het democraitisch socialisme en de mo derne arbeidersbeweging ook door de aether wordt gehoord. Maar om aan onze eisen meer kracht bij te kunnen zetten dienen al onze geestverwanten zich by de V.A.R.A. aan te sluiten, ze betoogde spreker met klem. Door lid te worden van de V.A. R.A. werkt men mee aan het democra tisch socialisme en dient men de belan gen van het gehele Nederlandse volk. sie: het kan ook zonder cadeaux. Sneek kan echter nog meer verkoopstad wor den, mits men wil bedenken, dat de kost voor de baat uitgaat. Dank werd gebracht aan het Gemeentebestuur voor de verbeteringen in de binnenstad, spe ciaal wat de verlichting betreft. Volgens het verslag van de penning meester de heer D. v. d. Werf bedroegen de inkomsten f 7291.54 en de uitgaven f 6870.56 (w.o. f 2100.voor de intocht van de Zeilkoningin en f 1500.voor het zwakke kind), zodat de rekening een batig saldo van f 420.98 aanwees. Het aantal contribuanten bedroeg 115 (thans 116). Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werden de aftredende heren A. C. H. Kraakman en D. v. d. Werf, beide bij acclamatie herkozen. en DONDERDAGS vc Het bezoek was deze keer niet zo groot als gewoonlijk op V.A.R.A.-avon- den het geval is. Voorzitter I. Bergsma drukte daarover in zijn openingswoord, Lange, welke de Sneeker Bestuurders- bond de volgende avond hield. Hij be treurde dit ernstig en drong voor de toe komst aan op voorafgaand overleg tus sen de moderne organisaties. Hrj deelde nog mede, dat de aankle ding van het toneel was verzorgd door de heer Hummel, Kruizebroederstraat en sprak daarna een propagandistisch woord 1 November 1955 was het dertig jaar geleden dat de V.A.R.A. werd opgericht. In de beginperiode werd niet veel mede werking uit de arbeidersbeweging ver kregen omdat men daar meende dat het niets kon worden, maar nu kunnen wij wel zeggen, aldus spr., dat de oprich ters het toen heel goed hebben ingezien. Thans neemt de V.A.R.A. met haar plm. 390.000 leden onder de Omroepverenigin gen de tweede plaats in. Dat dit niet zo maar vanzelf is gegaan toonde hij met tal van voorbeelden aan, o.a.: het op treden van de radio contröle-commissle die meermalen uitzendingen van de V.A.R.A. afbrak, het Ambtenarenverbod dat ook voor de V.A.R.A. gold, de felle strijd om een rechtvaardig aandeel in de zendtjjd, en na de oorlog de strijd, die de herrezen V.A.R.A. moest voeren om zich te handhaven en uit te breiden. Ze heeft daarbij steeds op de bres gestaan voor één gezamenlijk studiogebouw, maar omdat de andere verenigingen baas in eigen huis willen blijven, wil de V.A.R.A. nu ook een eigen modern stu diogebouw hebben. Dat kost wel plm. vier miljoen gulden, maar als het bouw volume er voor wordt verleend, zal het er zeker komen, De woningbouw moet echter vóór gaan. De heer Bergsma wees er verder op, dat ook nu nog veel tegenwerking wordt ondervonden. Een sprekend voorbeeld daarvan is, dat de V.A.R.A. voor welker microfoon de heer Jan van Zutphen zijn actje voerde voor het nieuwe hospitaal- Door zijn volksaard kan Friesland blijkbaar moeilijk centraliseren, zo be toogde de heer Piebenga. Daarom zijn hier vele min of meer centrale plaatsen in tegenstelling met Groningen, waar de stad Groningen alles tot zich heeft ge trokken. Zelfs vindt men in Friesland vele centrale plaatsen dicht bij elkaar. Sneek en Bolsward bijvoorbeeld. En elke plaats heeft een eigen geestesgesteldheid en vecht voor zijn bestaan. De streken rondom die plaatsen groeien, bloeien en verzinken. Ieder krijgt z’n eigen beurt. Thans wordt in Friesland het volle accent gelegd op het Oosten. Een heel stuk van de agra rische kleistreek gaat zich verleggen naar de Wouden, waardoor dit achterge bleven gebied met zevenmijlslaarzen een vooruitstrevend gebied gaat worden. Hetzelfde zien we in de N.O. Polder. Ook daarop worden alle krachten ge concentreerd. De andere gebieden gera ken daardoor op de achtergrond en zo is ook de Zuidwesthoek hard op weg achtergebleven gebied te worden, waar de positie van Sneek nauw mee samen hangt. de heer Ringnalda, meldde aan ont* vangsten f 9.447,99, uitgaven f 8.103,50, batig saldo f 1344,49, dat echter voor een groot deel weer opgeslokt zal worden door reparaties aan het R. K, gebouw, dat o.a. lekke muren heeft. De drie aftredende bestuursleden, me vrouw ZjjlstraHoogland van Sneek, mevrouw Oudeboomvan der Meulen van Workum en zuster van der Smeulen uit Workum werden herkozen. Op het Welfarewerk dat daarna aan de orde was, komen we in het volgend nr. terug. Ledental toegenomen. Voor dat de heer W. Baarda zijn jaarverslag uitbracht, deelde de voorzit ter mede, dat deze wegens drukke werk zaamheden als secretaris heeft moeten bedanken. In zijn plaats is benoemd de heer J. Martens, tot dusver 2e secreta ris. Spr. bracht de heer Baarda, die be stuurslid is gebleven, dank voor het zeer vele dat hij op zo uitstekende wijze voor het Actie Comité en daardoor voor de collega-winkeliers heeft gedaan. Ook volgens zijn verslag was er weer alle reden voor optimisme. De vele ac ties slaagden allen naar wens en er was een goede St. Nicolaas-verkoop. Conclu- teït de afdeling nu, volgens het jaar verslag van de secretaresse, mej. Groene* veld. Dit aantal was op 31 dec. ’55 2987, De voorjaarscollecte bracht op f 3253,28, terwijl ook de collectebus, dank zij de welwillendheid van de heer Micdema in Amicitia geplaatst, goed gevuld was. De Mayfair-stand, waarvoor de kolonne dag en nacht gewerkt heeft, werd goed be zocht. Door de verbouwing van de Eier- brug had het lectuurhuisje niet zo’n rijke inhoud als anders, maar alles bij elkaar genomen is het een goed jaar voor de afdeling geweest, waarin be stuur en kolonne zeer actief waren. Met voorbeelden toonde spreker aan, dat de Zuidwesthoek tussen 600 en 700 en van 13001400 verreweg de belang rijkste van Friesland is geweest. Econo misch, maar ook geestelijk. Zo was Bolsward een van de eerste Hanzeste den en veel eerder in aanzien dan Sneek. Maar ook later nog was dit gebied in economisch opzicht heel sterk. De Hin- delopers bijv, waren in de 18e eeuw verreweg de belangrijkste Oostzeehan- delaren, en vooral tussen 1600 en 1750 beleefde de Z.W.hoek een grote econo mische bloei. Na 1800 echter, met de opkomst van de industrie, was dat afgelopen omdat alleen de kleine bedrijven pasten bij de volksaard. Het patriarchale moest be waard blijven. Anders hield men het niet vol. D,e grote sprong van het patriar chale naar het zakelijke is slechts aan enkelen gelukt, en daardoor Is na 1800 de Z.W.hoek van alle nijverheid beroofd. Veel daarvan is naar Sneek overgegaan, waaraan onze stad een groot deel van haar opbloei te danken heeft. De Z.W. hoek werd typisch agrarisch en kreeg daardoor een (naar de goede zin van het woord) conservatieve inslag. Nu is er in het verleden een typische verbinding ontstaan tussen het agra rische en het zakelijke leven. Daardoor is Sneek ook sterk gericht op het agra rische en gelooft de heer Piebenga ook niet aan een sterk industrieel leven in Friesland. Industrialisatie zal in geheel Friesland niet gemakkelijk gaan omdat grote fabrieken de Friezen niet liggen. Dat geldt wel in het bijzonder vooi’ de Z.W.hoek, wat betekent dat de bevolking hier ook altijd beperkt zal blijven en nog steeds beperkter zal worden. Het gehele bevolkingsoverschot zal Jaarvergaderingen worden gewoonlijk slecht bezocht, en de jaarvergadering van het Ned. Rode Kruis afd. Sneek en omstreken, die woensdagavond in zaal Piso gehouden werd, maakte op deze regel geen uitzondering. Het was jam mer dat niet elke plaats die tot de afd. behoort, zo’n groot aantal afgevaardig den gestuurd had als Workum, de avond was het waard geweest. Nadat de voorzitter, dhr. W. J. Simon, het huishoudelijke gedeelte van de agen da in een vlot tempo had afgewikkeld, volgde een zeer interessante uiteenzet ting van het Welfare-werk, .die zeker De afdeling Sneek e.o. van de Ned. Kath. Grafische Bond hield woensdag een contactavond. Als contactman trad op de heer W. L. de Zwager te Haar lem, bondsvoorzitter van de N.K.G.B., die de talloze vragen betrekking heb bende op de uitleg van de verschillende collectieve arbeidsovereenkomsten in het Grafisch bedrijf, de sociale wetge ving en wat er meer mee annex is, op zeer interessante wijze beantwoordde. De bijeenkomst kreeg nog een bijzon der tintje toen het lid A. Hamersma door de heer de Zwager werd gehuldigd in verband met zijn 42-jarig lidmaat schap van de N.K.G.B. Volgens de heer Zwager mag het de heer Hamersma als een verdienste worden aangerekend dat hij geheel vrjjwilig, terwijl er van een verplicht lidmaatschap nog geen sprake was, de principiële organisatie had ver kozen. Als blgk van waardering werd hem de bondsonderscheiding voor lang durig lidmaatschap uitgereikt. Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Als aardige bijzonderheid kan verteld worden dat Friesland in de kring van commissariaten in Nederland de hoogste begroting heeft Dat komt doordat Friesland, als enige in Nederland, een eigen filmdienst heeft, waarmee zeer intensief propaganda gemaakt wordt. In ’55 zijn door deze actie 4000 nieuwe le den gewonnen, voor ’56 zijn 800 voor stellingen geprojecteerd. Tengevolge van deze intensief opgezette fllmcampagne heeft men meer geld dan voor enig ander commissariaat moeten uittrekken, wat door de ledenaanwinst verantwoord is. Men ziet dus hieruit dat Friesland zeer actief is en dat de afd. Sneek groeiende en bloeiende is. Nog meer plannen. In de aanhef vermeldden we al het voornaamste van het programma voor 1956. Daaraan zij hier nog toegevoegd, dat. aan het gemeentebestuur toestem ming zal worden gevraagd op Moeder dag zaterdag 12 mei de winkels tot ’s avonds 9 uur geopend te mogen hebben, en dat er nog diverse plannen in bespreking zjjn, o.a. speciale verkoop- stunts in de maanden september, okto ber en november. Ook zal er een actie worden gevoerd om het ledental, dat in het afgelopen jaar steeg van 93 tot 116, nog hoger op te voeren. Op de leden werd een be roep gedaan hieraan met kracht in hun eigen omgeving mede te werken. Na de rede van de heer J. Piebenga over „De betekenis van de Zuidwesthoek voor Sneek”, waarvan men elders in dit nummer een verslag vindt, werden by de rondvraag nog tal van wensen en suggesties naar voren gebracht, o.a. ver hoging van het feestpodium over de Wip, zitplaatsen voor de leden en hun vrou wen, een watersporttentoonstelling, meer propaganda voor de Veemarkt en verbetering van de accomodatie daarvan, o.a. door het bouwen van overdekte hal- ^Ks een heel knappe vertolking len, die dan tevens voor grote bijeen komsten, sportdemonstraties e.d. ge bruikt zouden kunnen worden. Uit de antwoorden van het bestuur bleek, dat reeds tot verhoging van het podium besloten is, dat aan de gevraag de zitplaatsen voor- en nadelen verbon den zijn (de laatsten het meest) en de andere punten in het bestuur bespro ken zullen worden. Bij het punt veemarkt werd van be stuurszijde nog gewezen op de a.s. Paasvee-tentoonstelling (20 maart) en werden de winkeliers opgewekt hier ook eens een kjjkje te nemen. De band tus sen Sneek en de agrarische bevolking kan ook daardoor versterkt worden. Door het een met het ander was het inmiddels al 12 uur geworden, voordat de heer Baarda, die halverwege de ver- Evenals onlangs de Sneeker Zeilklub heeft nu ook de Kon. Zeilver. Sneek de kontributie voor haar leden en begun stigers, die nog steeds op het vooroor logse peil stond, verhoogd. De buitenge wone algemene vergadering die maan dagavond in rest. Piso werd gehouden, bracht de bijdrage van de leden van f 5 op f 7.50 en die van de begunstigers van f 2.50 op minimum f 5.per jaar. Jeugdleden (tot 21 jaar) betalen voor taan een rijksdaalder. In verband met deze verhogingen moest het huish. reglement worden gewijzigd, terwijl dit tevens in overeenstemming diende gebracht met de eveneens nodig geworden wijzigingen in de statuten. Het bestuurslid mr K. H. Mulder belastte zich met het ontwerpen van de nieuwe bepalingen. Behoudens enige redactionele verande ringen werden deze allen goedgekeurd. Op voorstel van een der leden werd echter het artikel in het Huish. Regle ment dat de condidaatstelling voor het bestuur regelt, nog aangevuld met de bepaling, dat tenminste tien leden tot drie dagen voor de algemene vergadering ook een of meer candidaten kunnen stel len. Als een curiositeit toonde de secretaris op deze vergadering het eerste, en enige, geschreven reglement van het jaar 1852, een vergeeld document, dat met de grootste zorg in ’t archief wordt bewaard. Ver daarvoor werden echter al wed strijden gehouden. Zo berust in het ar chief ook nog een aankondiging \an een wedstrijd, die in 1781 werd gehouden ter ere van het bezoek van de prinses Vrou we Marianne. Aan deze wedstrijd met als prijs een zilveren scheerhout namen 24 boeiers deel. Minister Luns heeft gistermorgen een onderhoud met. de Amerikaanse ambas sadeur H. Freeman Matthews gehad, zo verneemt het A.N.P. De Amerikaanse ambassadeur was door minister Luns voor deze bespreking op het departement van buitenlandse zaken ontboden. Van officiële zjjde wordt ov$r de bij het on derhoud behandelde onderwerpen het stüzwjjgen bewaard. In politieke kringen in Den Haag wordt evenwel aangenomen, dat de ont bieding van de Amerikaanse ambassa deur in verband staat met het bezoek, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles deze week aan Djakarta heeft gebracht. Men acht het in deze kringen waar schijnlijk, dat de Nederlandse regering het nodig heeft geacht uitdrukking te geven aan haar gevoel van onbehagen over het bezoek van Dulles op een ogen blik, waarop Nederland meende van de zijde der Verenigde Staten steun in de zaak Jungschlëger te mogen verwach ten. door een groot aantal leden gehoord had moeten worden. Jammer dat deze avond samenviel met andere bijeenkomsten die veel publiek trokken. Het huishoudelijke gedeelte van de avond bracht overigens ook veel boeiends. Zo vertelde dokter Simon over de week-boottocht die dit jaar voor de eerste maal door de afdeling gehouden werd, de dag-boottocht die elk jaar zo’n groot sukses is, en het werk van de Rode Kruis-kolonne, die op 10 maart in As sen, in de wedstrijd tussen de 3 noor delijke provincies de 2e prijs won. Het bestaan van deze kolonne is zeer belang rijk, omdat ze in geval van nood, zoals bij de watersnoodramp, actief kan op treden. De Sneker kolonne zag zich gaarne versterkt met dames- en heren leden die voor dit mooie werk voelen en zich bij het bestuur kunnen opgeven. Dr. Simon wees ook op het sterke in ternationale karakter van het Rode Kruis. Het Ned. Rode Kruis steunde zuster-organisaties in het buitenland met grote giften toen ze hulp nodig hadden bij rampen. worden afgeroomd. Dat geldt ook voor Sneek en daarom is het E.TJ.F.-rapport volgens spr. te optimistisch. Wel wordt daarin een bevolkingstoename verwacht, maar relatief gaat Sneek ach teruit en daar zal ze ongetwijfeld scha de van ondervinden. Alles wat Sneek is, heeft ze aan bet agrarische leven te danken. Ze is met alle wortels en vezels aan het agrarisch bestaan verbonden en zal dat ook altijd bljjven- Het gevolg daarvan is we! een rela- achtepuitgang van de bevolking, maar, evenals in tal van andere plaat sen in Friesland, liggen hier toch be paalde mogelijkheden voor ontwikkeling al zal dat zich geleidelijk voltrekken. Van uiterst belang daarbij is echter de vraag hoe het de Z.W-hoek zal geluk ken zich uit de status van achtergeble ven gebied te bevrijden. Volgens spr. Ziedaar de voornaamste besluiten op de slecht bezochte jaarvergadering van het Comité, die maandagavond in Rest. Piso gehouden werd. Het afgelopen jaar is voor het Actie Comité een zeer goed jaar geweest, constateerde voorzitter Kraakman in zjjn openingswoord. Er werden weer vele acties gevoerd, zodat Sneek dankbaar mag zijn dat het zulk een comité bezit. Het heeft in deze eerste vijf jaar van zijn bestaan in een grote behoefte voor zien. Spreker memoreerde echter ook dankbaar de grote medewerking welke van de Ver. v. Sneker Zakenlieden (welker nieuwe voorzitter hij in 't bijzonder ver welkomde), het Gemeentebestuur en de Politie werd ondervonden, en sprak de hoop uit, dat dit jaar dezelfde resul taten bereikt zullen worden. Een bloeiende boerenstand in de Zuidwesthoek is wat Sneek in de eerste plaats nodig heeft. De gehele Industrie en nijverheid zal zich daarop moeten gaan richten. Wat we hebben moeten we uitbouwen en met elkaar zullen we voor onze stad moeten vechten. Dit waren de conclusies waartoe de heer J. Piebenga, hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant, maandagavond kwam in zijn belangwekkende en leer zame inleiding voor het Actie Comité van de Sneker Winkeliers. zal alleen de intensivering van het ge hele landbouw- en greidebedrijf dit ge bied er boven op moeten helpen, maar dat zal ónmogelijk zijn zonder een ge weldige concentratie. Ook in het zuivel bedrijf, waarvan we nu al voorbeelden hebben gezien. Dat betekent echter ook, dat sommige dorpen en de arbeidersstand daar zullen uitsterven. Daarom kan deze intensivering, mechanisatie en concen tratie nooit doorgaan als de industriali satie in andere delen van ons land en ge west zo bevoorrecht worden als thans geschiedt. Ook de klassificatie moet worden afgeschaft. Gebeurt dat niet, dan zal de gehele Zuidwesthoek door de grote centra in Holland worden leegge zogen. Het proces kan alleen afgeweerd worden als het agrarisch bedrijf ln Den Haag een geheel andere achting krijgt. De kwestie is nl. of wij worden geaccepteerd als boerenstand of als exploitatie-object. Geschiedt het laatste, dan zal de boer zich altijd min of meer slachtoffer voelen, waardoor hij niet tot die da den komt, waartoe hij naar zijn aard in staat is. Het is daarom van groot belang, dat de kleine steden zich soli dair gevoelen met de boerenstand. De heer Piebenga trok hierna zijn in de aanhef vermelde conclusies en ein digde met de verzekering, dat er voor geheel Friesland vast en zeker iets is te winnen. Maar dan moet het in groot ver band gebeuren, waardoor de ene profijt zal trekken van de bloei van anderen. Gelukt het niet de jeugd ervan te over tuigen, dat hier voor haar nog een toe komst ligt, dan zal dat voor Friesland de dood in de pot zijn. Op deze inleiding volgde een vrij drukke nabespreking, waarbij de ^eer Piebenga op verschillende details nader inging en enige vragen beantwoordde. Ook daarvoor dankte de heer Baarda hem. gadering de leiding van de voorzitter had overgenomen, omdat deze ook elders verplichtingen had, deze slecht bezochte, maar belangrijke en leerzame vergade ring met een opwekkend woord kon sluiten. OPENING JULIAN AHAL OP HET JAARBEURSTERREIN DOOR H.M. DE KOL INGIN H.M. wandelt door een erehaag van meisjes naar de nieuwe hal voor een rondgang. VIER GESLACHTEN Anna Vegefyang—de Vries, 84 jr, Nijland Grietje Agrieola—Vogelzang, 50 jr, Cu- baard,Anna Altenburg—Agricola, 25 jr, TvrnsGrietje Altenburg, 9 mnd, Twns. „Als het geld regeert” is de titel van waarin hij in *t bijzonder de buitenleden Douglas Murray’s toneelspel in vier be- i en de drie officieren verwelkomde, ook drijven, dat dinsdagavond door het To- zijn spijt uit. Z.i. was het vermoedelijk neelgezelschap dat de naam van de be- te wjjten aan de avond met Cees de werker Dick van Peursen senior draagt, voor de afdeling van de V.A.R.A. in Amicitia werd opgevoerd. Hoewel de bewerker kennelijk ge tracht heeft dit Engelse stuk voor een socialistisch georiënteerd publiek aanne melijk te maken door aan de vaak (te) lange dialogen iets over de verhouding wèrkgever-werknemers, een werksta king en zelfs atoombommen toe te voe gen, is het voor een afdeling van de V. A.R.A., welke omroepvereniging op het gebied van de kuituur moderne en progressieve opvattingen heeft en die ook in praktijk brengt, toch niet ge schikt- Het is opgebouwd op een zeer oud (en voor ons land stellig verouderd) thema en vertoont in de verhouding tus sen de groot-industrieel sir Robert Gra ham en diens broer, de auteur Edward Graham, te overvloedig het zwart-wit effekt. Ook de afgezaagde en ietwat theatrale happy ending van het stuk is niet meer van deze tijd. Het dient echter gezegd, dat de uit voerenden er een knappe, en voor wat de gebroeders Graham betreft (de heren W. Monsma en Dick van Peursen Sr.) van hebben gegeven. Dat vergoedde veel en bezorgde de toeschouwers toch nog een genoeglijke avond, waarvoor het gezel schap na elk bedrijf en vooral na het slot met harteltjk applaus beloond werd. y'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1