RAAD WIJMBRITSERADEEL i f F 0|l Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST S - damkampioen De Looxmaschool weer Biggencomité droeg f 3333.33 over Kleuters en van ouders genoten op het feest van T.G.P. w f'^ www 11 le jaargang no. 25 Maandag 26 maart 1956 Ouderdomswet aangenomen Ds. A. Wind gepromoveerd Raadsvergadering Sneek Simavi-collecte te Sneek De T.G.P.-jubileumfeesten Benoemd Wijziging huisvuilophaal- dienst Rusland koopt graan in Canada - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DMJFHOUTS NIEUWSBI AD =^=^5 KLEIN ZAND 7 - Telef. 2872 Raadsvergadering Ijlst Gemakkelijk verdiend De Showparade trad op voor jong Advendo V. S. steunen Franse politiek in Algerije a SNEEKER NIEUWSBLAD I DONDERDAGS Redacteur: L. KIEZEBRINK Diversen. Eindstand bert Japiksschool voor het Friese MMM i MMO Bouwrijp maken terrein aan de Schatting te Heeg. B. en W .stellen voor een gedeelte van het perceel land gelegen aan de Schatting te Heeg, in februari 1955 aangekocht van de wed. W. VisserAlgra bouwrijp te maken, in verband met de voorgenomen bouw van zes woningen van de Woning stichting te Heeg. Tengevolge van het gewijzigde bouwvolumebeleid is ’t waar schijnlijk dat ook nieuwbouwplannen van particulieren kunnen worden verwacht. Het plan omvat het opspuiten van het terrein over een oppervlakte van onge veer 14.000 m2 en de aanleg van 2 zij straten met trottoirs en riolering. Hier door wordt voorlopig weer voldoende bouwterrein verkregen voor ongeveer 15 woningen en tevens voor de mettertijd te bouwen nieuwe Geref. school. De kos ten van het bouwrijp maken worden ge raamd op totaal 108.000. rouw 22 woningstichtingswoningen. Huisvuil dat normaal zou worden ge haald op Goede Vrijdag, wordt ditmaal opgehaald op donderdag 29 maart. Het SIMAVÏ-Comité J. Dethmers, arts. Redacrie-a<1res V.nchijnt MAANDAGS Administratie Comb. Driphout'Klezebrink Co Kantoor GROOIZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 1. Kampioen Looxmaschool 6 pnt., 76 14 2. Sperkhemschool 4 pnt., 4149 3. Bolwerkschool 1 pnt., 31594. G. J. school 1 pnt., 3258. Na afloop liet de voorzitter van de jeugd- en propaganda-commissie de heer B. Couperus, de aanvoerders in volgorde vau aankomst N. Boom, A. P. v. d. Feer, H. Klein en D. Eekma bij zich komen, om de eretekens in ontvangst te nemen. Nico Boom mocht tevens de wisselbe- ker, die thans voor de tweede achtereen volgende maal door zijn school werd ge wonnen (de eerste in omloop gebrachte wisselbéker werd reeds definitief eigen dom van zijn school) weer in ontvangst nemen. Als gevolg van het gewijzigde bouw volumebeleid doe inschakeling van de ten plattelande aanwezige bouwcapaciteit, bestaat, aldus B. en W., de mogelijkheid dat thans in onze gemeente ook nog eén aantal woningen kan worden gebouwd. B. en W. hebben de in deze gemeente aanwezige bouwcapaciteit, niet geheel B. en W. stellen voor de Geref. school te Hommerts medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een nieuwe leesmethode voor de laagste drie klassen; aan de Geref. school te Gauw een voor schot te verlenen op de vergoeding voor vakonderwijs (handwerken) over 1956 van 200.Aan P. Reitsma te Oudega- W 174 25.per jaar toe te kennen als tegemoetkoming in de reiskosten voor zijn dochter Jeltje naar een Uloschool te Sneek, idem aan H. Hettinga te Heeg 328, voor -’tens dochter Henderika idem een vergoeding van 100% der te maken bus- kosten aan G. v. d. Wal Oppenhuizen 84 om diens pleegdochter Eelkje de Hoop een B.L.O. school te Sneek te doen be zoeken. Vrijdag 23 maart werd de klok in de nis onder het kruis van de nieuwe geref. kerk aan de Zwette geplaatst. In de raadsvergadering van IJlst, waar van wij het verslag in ons volgend num mer zullen plaatsen is o.a. besloten dat de gemeente de jaarlijkse aflossing en rente zal betalen van een bedrag van 4500.dat '■’oncordia zal lenen voor aanschaffing van een verplaatsbare mu ziektent, welke in het geheel op 6500 zal komen. Voorts werd o.a. besloten tot aankoop van 3400 m2 weiland van de heer Bruinsma te Sneek, voor de aanleg van de weg naar de Pekpolle, en 5900 m2 aan de Stadslaan van de heer A. Maat voor uitvoering van het uitbreidings plan. Ook werd besloten tot de aanleg van diverse wegen o.a. de weg naar de Pekpolle. Kosten 44.000.waarvan door de fa Troelstra en de Vries 25% zal worden betaald. Voorts de weg naar Stoom” en een straat van de Rinnert Anemastraat naar de Stadslaan. Zestig jongens, verdeeld over de vier deelnemende openbare lagere scholen, hebben zaterdagmiddag in zaal Hanen burg weer strijd geleverd op het bord der honderd velden, waarbij als inz.’t gold ’t schoolkampioenschap van Sneek, Deze wedstrijd, die weer onder xeiding stond van de Jeugd- en Propaganda Com missie der SDC, is mede dank zy de steun van de hoofden der deelnemende scholen een jaarlijks wederkerend evene ment in het plaatselijk damgebeuren ge worden. Natuurlijk tot genoegen van de jeugdige deelnemers, die zich ook deze middag weer met vuur en vol ijver in Vrijdagmiddag is aan de Vrije Univer- siteit gepromoveerd tot doctor in de theologie: ds A. Wind, missionair predi kant van de gereformeerde kerken in Friesland-Zuid. Ds. Wind promoveerde bij prof. F. W. Grosheide, rustend hoog leraar, op een dissertatie met de titel „Leven en dood in het Evangelie van Johannes en in de Serat Dewarutji.” Als paranymfen fungeerden de heren Ran Bin Kong, theol. kandidaat aan de V.U., en ds K. L. F. Ie Grand, geref. predikant te Palembang (voorheen te Twijzel) met verlof in Nederland. Men schrijft ons Nu de eerste twee nummers van de ju bileumfeesten achter de rug zijn komt a.s. woensdag 28 maart in „Amicitia” het derde nummer aan de beurt, de grote jeugduitvoering. Vierhonderd jongens en meisjes zullen dan laten zien op welke manier zij hun vrije tijd besteden. Het „Mens sana in corpore sai’.o” zal van 8 tot pl n. 11 uur Uw aanc’ ch' vragen, ’"an klein tot groot, van 7-15 jaar zullen zij trachten een ge zonde ziel in een gezond lichaam te ver overen en te behouden. Het bestuur van TGP verzoekt echter vriendelijk om vóór acht uur Uw plaats te willen innemen. In verband met het grote programma moet stipt op tijd be gonnen worden. Tijdens de opmars en opening worden de deuren gesloten. A ng .ande het deelnemen van de keur- turners van het KNGV aan de uitvoering op 7 april kunnen wij meedelen dat de volgende turners in Sneek zullen komen. K. Boot Jr, G. Salleé, G. van Galen, A. Meynen, W. Achtenberg, J. Blitz, A. Hoogers, W. Savenye. Als leider van het keurkorps zal de heer K. Boot Sr op treden. Er zal worden gewerkt aan paard, brug, rekstok, ringen. Voorts zullen per soonlijke vrije oefeningen wórden gede- monsirec.d. Het geheel wordt een sma kelijk turnprogramma. Wie zondagmiddag in Amicitia de trap op liep naar de foyer, hoorde de trom mels al roffelen en opgewonden kinderen praten de kleuters van T.G.P. hadden groot feest. Daar kwamen ze aan. De turf-hoge tamboers voorop, de andere turfjes er achteraan. Misschien met één schuin oogje naar vader en moeder, maar toch in heilige ernst verzonken voor de taak die wachtte. De woorden van de heer Kan Sr. hebben ze waarschijnlijk maar half gehoord: dat T.G.P. 70 jaar bestaat, dat het kleutergroepje van nu groter is dan Thusnelda van 1886 het zegt kleuters niet veel, als ze staan te pope len om „aan het werk” te gaan. Toch klappen ze nog vlug even voor de heer en mevrouw Wempe en de heren Tuin- stra en Fijlstra, omdat die zich altijd zoveel moeite voor hen geven. Dat vin den ze wel een bedankje waard, en bo vendien reageren ze de spanning af met het handengeklap! En dan gaat het programma begin nen. De kleintjes van vijf jaar eerst. Er zijn zelfbewuste kleine dingen bij die keurig op de fiets naar de boerderij gaan, en kordaat spelen voor hondje, eendje, vis en ooievaar. Anderen zijn nog zo tenger en smalletjes met ’n echt babysnoetje, dat men met een beetje angst naar het smalle ruggetje en de minieme voetjes kijkt. Kan zo’n kereltje heus ook zo springen als een kikker en stappen als een ooievaar? En het ventje doet het, precies als zijn kameraadjes opeens ziet de volwassen toeschou- De vijftigjarige Anna Pulito in Mil ford, Connecticut (V.S.) heeft 5.500 dollar verdiend door in een schommel stoel voor haar huis te gaan zitten. Toen de bulldozers arriveerden om haar woning met de grond gelijk te maken voor de aanleg van een heel dure en be langrijke weg, bleef zij net zo lang voor deze bakbeesten zitten schommelen, tot dat het ministerie van verkeer de haar toekomende schadevergoeding had ver hoogd van 18.000 tot 23.500 dollar. rassing over als waardering voor het grote bedrag uit te spreken en richtte in het bijzonder zijn dankwoord tot de heer Abma, ook door de heer Gerbrandij reeds geprezen als de motor van deze actie. Tijdens het verdere verloop van de gezellige bijeenkomst vonden zowel burgemeester Rasterhoff als comité- leden nog gelegenheid hun waardering te uiten voor het Frysk Orkest dat zich even slagvaardig antwoordde. Deze ver-1 gaandeweg onmisbaar hééft gemaakt gat niet daarbij zijn even grote ver- in het Friese cultuurleven. Canada en de Sowjet-Unie hebben een driejarig contract gesloten, waar bij Canada aan laatstgenoemd land een grote hoeveelheid graan zal leveren. Vroeger was Rusland een grote graanexporteur en thans klopt het bij Canada aan om graan te importeren. Men heeft zich vanzelf in velerlei gis singen verdiept wat hiervan toch wel de reden mag zijn. Een van de veronderstellingen is dat de koude in Europa meer schade aan het wintergraan heeft veroorzaakt dan aanvankelijk werd gedacht. Anderen zijn van mening dat verleden jaar‘de oogst in de landen achter het ijzeren gordijn beneden de behoeften is ge bleven en dat de communistische autoriteiten het thans nodig vinden om de voorraden aan te vullen met buitenlands graan, teneinde de bevol king te kunnen voeden, aldus schrijft The New York Times. wer hoe goed zo’n „spelletje” moet zijn voor de spieren. Zie die vissen eens op de grond liggen, kop en staart om hoog en ga dan eens na, hoe de rug- spieren in actie zijn. Gymnastiek in de vorm van een aantrekkelijk kinderspel letje, dat laat men hier zien. Het is al leraardigst de „groten” van zes jaar met hun zakjes op het hoofd te zien lopen, en ze in volle vaart over de springbak met levende pakjes te zien springen en het is tevens zo nuttig en noodzake lijk, dat men grote bewondering voelt voor hen die deze methode hebben uit gekiend en in praktijk brengen. Gezonde wedijver. De kinderen hebben er zelf de groot ste pret om, en er is een gezonde wed ijver. Wat wordt een jongen uitgelachen door de meisjes als hij zich per ongeluk even verspringt. Van de poppenkast heeft groot en klein ook erg genoten. Bij de volgende uitvoering van het kleutergroepje doet Jan Klaassen vast mee, hij heeft het embleem van T.G.P. op zijn verjaar dag gekregen. Met een chocolade-ei in de hand (ze werden bovendien een paar maal getrak teerd) gingen de kinderen verrukt naar huis. Zij spraken alleen maar over de schoenmaker en zijn vrouw die panne- koeken hadden gebakken, maar een va der zei: „Och, het is leuk die kleine din gen zo bezig te zien” en daar sluiten wij ons graag bij aan. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. Aanbeveling Chauffeur-monteur voorman gemeentewerken en rei niging. B. en W. bieden de volgende aanbeve ling aan: 1. J. Tiekstra, chauffeur-mon teur Oosterwolde 2. W. Osinga, chauf feur-monteur reinigingsdienst Franeker 3. E. Algra, idem, Barradeel te Sexbie- rum. B. en W. stellen voor de gemeente op nieuw tot dit fonds te doen toetreden omdat zij niet gaarne bepaalde inwoners uit deze gemeente gedupeerd zouden zien doordat deze gemeente niet is aangeslo ten. Het is n.l. zo, dat voor gewone borg- stellingsfonds-credieten de bepaling geldt d'x de gemeente van inwoning van de aanvrager aangesloten moet zijn bij het fonds, daar deze credieten voor 50% worden gedekt door het rijk en het ri sico van de overige 50% gezamenlijk wordt gedragen door de provincie, de aangesloten gemeente en de Kamer van Koophandel. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken dat de laatste ja- ren de bijdrage van de diverse gemeen ten miniem laag was. Verhuur voormalige tuin te Heeg. 26, 27 en 28 maart wordt hier ter plaat se de jaarlijkse SIMAVI-inzameling ge houden. Wij allen, die hier in’ de koudere luchtstreken wonen en wat gezondheids zorg betreft, in zo’n bevoorrecht land, kunnen ons moeilijk een denkbeeld vor men van het leed en lijden der Tropen bewoners. SIMAVI wordt echter bijpa dagelijks door berichten van doktoren en ver pleegsters, met dit schrijnende leed ge- konfronteerd. Nederlandse artsen trek ken er nog steeds op uit om de medische nood te helpen lenigen. Zij zetten, in de geest van Prof. Albert Schweitzer, hun gehele persoon voor de lijdende mens heid in. Laten wij, mèt SIMAVI, al onze krach ten inspannen om deze weldoeners der mensheid, die in vaak zo moeilijke om standigheden arbeiden, het barmhartig- heidswerk mogelijk te maken. Dit jaar luidt SIMAVI o.a. de klok voor een melaatseninrichting op NIEUW - GUINEA, waar lijders aan deze gevreesde ziekte liefderijk worden opgenomen. GEEFT NAAR UW VERMOGEN BIJ DE KOMENDE S1MAVI-KOLLEKTE 1 Opnieuw toetreding als lid van de stichting Borgstellingsfonds voor Friesland. voor woningwetbouw willen opeisen doch ook ruimte willen laten voor nieuwbouw coor particulieren, geschat op 10 wonin gen. In overleg met de Woningstichting Wymbritseradeel is het plan ontworpen voor de bouw van 22 woningen, n.l. 8 te Woudsend, 6 te Heeg, 4 te Oppenhuizen, 2 te Jutrijp en 2 te Blauwhuis. Bij de bepaling der bouwplaats is uit gegaan van de woningbehoefte en het aantal aanwezige krotwoningen, bene vens de onmiddellijke beschikbaarheid van bouwterrein. Dit wil al'erminst zeg gen, dat in de overige dorpen geen be hoefte aan nieuwe woningen bestaat, maar een bredere opzet zou tot over spanning van de plaatselijke bouwcapa citeit kunnen leiden. In elk geval moet worden voorkomen, dat hetgeen in onze gemeente aan nieuwbouw voor 1956 op touw wordt gezet, niet verwerkelijkt zou kunnen worden. Wij zouden dan tegen over de hogere instanties ons gezicht verliezen. De plannen voor deze bouw zijn in een dusdanig stadium van voorbereiding, dat nog geen mededeling kan worden ge daan over de geraamde bouwkosten en over de benodigde bouwgrond. Spoeds halve menen B. en W. echter thans reeds te moeten voorstellen de Woning stichting de nodige financiël medewer king te verlenen voor de uitvoering van dit bouwplan. Een latere behandeling van deze plan nen zou tot gevolg kunnen hebben, dat Wymbritseradeel, wat de mogelijkheden tot verkrijging van bouwvolume betreft, achter het net zou vissen, terwijl de bouw-ondernemers in deze gemeente in tussen misschien elders voor woningbouw emplooi zouden krijgen. WOUDSEND, maart. De heer A. Reijenga, werkzaam aan de zuivelfa briek alhier is met ingang van 1 mei a.s. benoemd tot concierge van het kantoorgebouw v. d. Onderlinge Brand waarborg Maatschappij alhier. Zoals bekend heeft de actie van het „Biggencomité” 3333.33 opgeleverd voor het Frysk Orkest. Deze som is za terdagmiddag 5 uur door genoemd co mité aan het „Open doekje” in de raad zaal van ons stadhuis overgedragen. Burgemeester Rasterhoff sprak een woord van welkom tot de leden van beide comité’s en tot die van de Sneker com missie „Vrienden van het Frysk Orkest” en roemde de offervaardigheid welke voor doeleinden als deze vaak in het noorden wordt aangetroffen. De heer H. M. Gerbrandij, voorzitter van het big gencomité hield in het Fries een gees tige speech, waarin bij de burgemeester dank bracht voor de ontvangst ten stad- B. en W. adviseren: Van diverse corporaties te Heeg is een verzoek ontvangen om de aan de ge meente toebehorende voormalige tuin al daar, in huur te mogen ontvangen. Het ligt nJ. in de bedoeling van adressanten in de zomermaanden wekelijks een cul turele- of ontspanningsavond te geven. Deze avonden zullen verzorgd worden door het Jeugdontspanningscomité, de muziek-, zang- of andere verenigingen. Deze avonden zijn niet alleen bedoeld voor de eigen dorpsgenoten, maar ook speciaal voor de vreemdelingen, die in verband met de zeilsport Heeg bezoeken en daar of in de omgeving hun bivak hebben opgeslagen. Door de gezamenlijke verenigingen zal in dez.e tuin een zgn. podium-tent wor den opgericht, waarin de uitvoeringen zullen worden gegeven. Men hoopt op deze wijze, met name de vreemdelingen, enig vertier te kunnen bieden en daar door de attractie van Heeg als centrum voor de watersport te verhogen. Uiter- de watersport te verhogen. Uiter aard zal dit ook economische voordelen de neringdoenden kunnen mede brengen. In principe hebben wij tegen dit ver- zo'-’: geen bezwa.r, hoewel wat het ge bruik betreft nadere voorschriften zullen moeten worden vastgesteld. B. en W. stellen voor dat de huur van deze tuin, waarin de gemeente 3000. investeerde, 100.per jaar zal bedra gen, waarmee adressanten accoord gaan. In de vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel welke a.s. woensdag 9.30 uur ’svoorm. zal worden gehouden, komen o.a. de volgende voor stellen van B. en W. aan de orde. De Chr. gymnastiekvereniging Adven do organiseerde in het kader van haar 35-jubileum speciaal voor de jongere leden een feestavond, welke donderdag in Amicitia werd gehouden. Het was het gezelschap van Sneker amateurs, al len van de Wipfeesten welbekend, dat deze avond met zijn non-stop program ma voor het voetlicht trad. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer v. Loon, met gebed en enige woorden van wel kom had geopend, werd het woord aan het gezelschap gegeven, dat voor een vrij behoorlijk bezette zaal met tempo startte. Na enige inleidende woorden door de conferencier, de heer J. Doeven- dans, die tevens de verbindende teksten voor z’n rekening nam, werd begonnen met het optreden der „Mauna-Lea Ha- waiians”, welk groepje, dat kort ge leden zijn 10-jarig bestaan vierde, met een gul applaus werd onthaald. The Gi- liano’s (2 jongens en 1 gitaar) werden mede -dank zij hun „Wip-sukses” met veel gejuich begroet en zetten ook nu weer hun beste beentje voor. Ook het tekenwonder „Appo” boekte als clown- sneltekenaar weer veel bewondering van zijn jeugdig publiek. De Sneker „zingende zusjes” lieten zien dat ze niet voor de eerste keer op de Bühne ston den, en wisten hun nummer met veel charme en bravour te brengen. Als in termezzo werd onder leiding van de heer J. Doevendans een spelletje „be roepen raden” gedaan, waarbij de dames een fles Sonja werd aangeboden en de heren een doos sigaretten verdienden. Een tweede optreden van „the Giliano’s” besloot het eerste gedeelte, waarna in de pauze een verloting werd gehouden. De „Mauna Lea Hawaiians” brachten vervolgens nog een nummer met cow boy liedjes, the Giliano’s een komisch nummer, terwijl de sneltekenaar Appo van zijn kunnen blijk gaf door op een draaiend bord in een miniumum van tijd enige tekeningen te toveren. Het twee de gedeelte werd besloten met het op treden van de „zingende zusjes", waar na de heer v. Loon namens Advendo het gezelschap hartelyk dank bracht voor het gebodene, waarmee, aldus spreker, Advendo op een mooie en geslaagde avond terug mag zien. Geëindigd werd met dankgebed. - .-ï!* De Tweede Kamer heeft de algemene ouderdomswet met 83 tegen 2 st. (die van de Staatk. Geref. Partij) aangenomen.. Als ook de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt, waaraan niet behoeft te wor den getwijfeld, zal van 1 januari 1957 af ieder, die de 65-jarige leeftijd bereikt heeft, een ouderdomspensioen gegaran deerd zijn. Dit bodempensioen zal 1338 gulden voor gehuwden van 65 jaar en ouder en 804 voor ongehuwden van dezelfde leeftijd bedragen. Het pensioen- bedrag zal echter in de toekomst afhan kelijk zijn van de welvaart en evenals de premie zijn gebaseerd op de index cijfers van de lonen. De premie van 6% a 7% van het inkomen zal met ingang vr 1 januari 1957 worden opgebracht door alle werkenden van 15 tot 65 jaar. De premie zal ten hoogste over 6000. van het inkomen worden geheven en wordt ingevorderd via de loon- en in komstenbelasting. Hierna werden de prijzen aan de win naars van de jeugdcompetitie der SDC uitgereikt. Dit waren le klasse kampioen W. Couperus, 2. C. Jongsma en 3e P. de Jong. 2e klasse kaiapioen D. Eekma, 2. T. Hofstra, 3. K. Kamstra, 4. N. Wester, 5. P. Veltman. 3e klasse kampioen N. v. d. Werf, 2. A. J. de Jong, 3. C. de Laffette, 4. S. Boot, 5 B. Plekringa. Mede namens zijn kollega’s bracht de heer S. Koopmans na afloop de wakkere commissie dank voor de uitnemende wij ze, waarop ook uit tournooi weer was georganiseerd. Hij drong er ten behoeve van de vrije tijdsbestedmg voor de jeugd bij de commissie op aan, dit werk ook voor de toekomst in stand te houden, verzekerd als zij zich er van kan houden dat het hierbij niet aan hun steun zal ontbreken. Tenslotte bracht spr. persoonlijk nog dank aan de heren Boot Sr en Jr die door hun voorbereidend werk in ruime mate hebben bijgedragen in het succes, da zijn schc ->1 ook dit jaar weer ten deel was gevallen. W de strijd wierpen. Na ruim 2 uren spelen waren de volgende resultaten bereikt: le rondeLooxmaschoolG. J. school 282 SperkhemschoolBolwerkschool 17—13. 2e rondeG. J. school—Sperkhem school 1416 I Iwerkschodl—Looxma school 426. 3e ronde SperkhemschoolLooxma school 8t—22; Bolwerkschool—G. J. school 15—15. huize en een parallel trok tussen deze actie en het karakter van volk, dat vaak wat sceptisch staat tegen over dergelijk initiatief tot het inziet dat het gaat om kostelijke waarden en zich er dan ook voor de volle honderd procent voor inzet. Daarna diepte spre ker uit zijn vestzak 3 koperen centen op om „als boer” deze bijdrage aan de wnd. voorzitter van „Open doekje”, de heer A. Algera, te overhandigen; de „rentenier” Tsj. G. de Vries deed het zelfde met drie dubbeltjes; notaris P. Feddema overhandigde de drie gulden; de „ambtenaren” mr H. W. Kuipers en ir. D. Schuurman kwamen resp. met drie tientjes en drie honderdtjes op de prop pen en het was natuurlijk de man van handel en industrie de heer H. Abma voorbehouden de drie duizendjes voor de heer Algera te deponeren. Het geestige commentaar van de heer Gerbrandij, waarmee hij aller opkomst versierde, wekte natuurlijk veel hilariteit, en het sprak wel vanzelf dat de heer Algera De Verenigde Staten staan geheel achter Frankrijk in het zoeken naar een liberale oplossing voor de Algerijnse kwestie, aldus heeft de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Dillon, dinsdag verklaard. Dillon liet zich waarderend uit over hetgeen Frankrijk in Algerije tot stand- heeft gebracht. Hjj zei, dat de vier Algerijnse departementen inderdaad vallen binnen het gebied dat door het Noord-Atlantisch Pact wordt bestreken. Om deze reden heeft het opperbevel van de strijdkrachten van de NATO zijn goedkeuring gehecht aan t zenden van meer Franse troepen naar Algerije. De verdediging van dit gebied is belangrijk voor alle landen van het Noord-Atlan- tisch Pact. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken te Washington heeft meegedeeld, dat Dillon zijn verklaring heeft afgelegd om elk misverstand over de Amerikaanse politiek ten aanzien van de Franse gebieden in Noord-Afrika weg te nemen. „Er is niet gezegd, dat een nieuwe Amerikaanse politiek is in geluid”, aldus het State Departement. Ook president Eisenhower heeft ver klaard akkoord te gaan met Dillon’s verklaring. In de op woensdag 28 maart 's avonds 7.15 uur te houden raadsvergadering van Sneek komt o.m. aan de orde de benoeming van een hoofd van de Gys- bert Japiksschool (vacature J. v. d. Kamp). B. en W. dragen voor: 1. K. de Vries, hoofd J. -H. Nieuwoldschool te Warga; 2. B. F. Keulen, hoofd o. 1. s. te Rauwerd; 3. W. H. de Vries, hoofd o. 1. s. te Joure. •X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1