Het Paas=appèl van de C.J.M.V. I Sneek helpt Hengelo in het zadel door onverwachte zege op W.V.C. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST as Filmavond V.A.D.V. I ,'Tg’» Bevestiging en intrede Ds. Sondorp te Den Haag 11 le jaargang, no. 27 Dinsdag 3 april 1956 Redacteur: L. KIEZEBRINK Verrassende nederlaag Zaterdagmiddag-voetbal Milde kieviten Honderdduizendste kind Werk gegund Benoemd A 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD w.z.s. KLEINZAND 7 - Telef. 2872 I Ouderavond openb. school voor moeilijk lerende kinderen N.C.V.B. Ijlst In 2 dagen 49 bromfietsen en fietsen gestolen Zeer geslaagde Eierdag van S. en O. Ook lijk van man gevonden van G.R.C. Ofe?, SNEEKER NIEUWSBLAD De spanning stjjgt de DE T.G.P.-FEESTEN Rede Ds C. G. Wiegers. Vierde klas. stevig bovenaan. Een record aantal eieren. dit weer enkele melden. Z.w.einde Sneek de BoysBlauw Wit, Er worden in Amsterdam de laatste tijd weer tientallen rijwielen en brom fietsen per dag gestolen. Vorige week dinsdag werden 25 fietsen en bromfietsen gestolen, vrijdag liepen 24 ontstelde ei genaars bij de politiebureaus binnen. De totale waarde van de in de afgelopen twee dagen ontvreemde fietsen en brom fietsen beloopt zeker 7.000. Het gemeentebestuur van Sleen heeft het verbeteren van de havenaccommoda tie en wegverbetering te Veenoord ge gund aan de laagste inschrijfster fa P. M. Grebe en Zn. te Sneek voor 350.000. De Griekse bisschop Photios van Pap hos is de meest waarschijnlijke opvolger van de verbannen Bisschop van Cyprus Makarios. Bij zijn aankomst in Athene verklaarde hij, dat hij belast was met een vertrouwde opdracht. Na een bespreking met leden van de Griekse regering zei hij tot de pers, dat hij naar Athene ge komen is om de terugkeer van Makarios voor te bereiden. In officiële kringen wordt hij echter genoemd als opvolger van Makarios. 19 28 19 25 19 23 19 23 17 22 17 21 13 22 15 21 15 17 16 17 12 16 16 16 17 14 19 14 19 14 18 12 18 12 17 10 16 16 8 8 Advertentiepriji 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half jaar. Franco per post f 3J5 per half jaar. Giro 50748 ten name van firma E. J. Drijfhout, Sneek. 14 17 14 16 14 16 13 15 13 15 9 8 Hengelo W.V.C. Robur G.R.C. Alcides Rood Geel Frisia Hunsingo Gruno D.W.P. deed niet wat het als kam pioen behoorde te doen. Integendeel, het verloor zjjn laatste wedstrijd bij V.V.T. met 21. Verschijnt j MAANDAGS Administratie Comb. Drijfhout-KiezebrInk Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) die ko- Friesland F.V.C. Haren L.S.C. Helpman Nicator R.E.S. BI. Boys D.O.G. De Kooi Bergum Quick Achilles W.V.V. W.A.V.V. Muntendam Veelerveen Redactie-adres De heer Joh. Walinga uit Oudega-W. vond vrijdag 3 kievitseieren in één nest, nabij zijn woonplaats. De heer Rozema te Snakkerburen vond er echter al vier in één nest bij Miedum. (F.D.) Vrijdagmorgen omstreeks een uur is het stoffelijk overschot gevonden van de heer G. Hoogerwerff, die met zijn echtgenote niet van een wandeling door ’t Amster damse bos Op 16 februari j.l. terugkeerde. Een schipper van een motorboot vond ’t lichaam in de Nieuwe Meer drijven, ter hoogte van de plaats waar ook het stof felijk overschot van mevrouw Hooger werff dinsdag in het water werd aange troffen. 14 15 15 15 13 14 15 14 6 2 IJLST. Voor de afdeling IJlst van deze bond sprak donderdagavond de heer A. Wedzinga van Leeuwarden over het on derwerp „De vernieuwing van het ge vangeniswezen”. Vermoedelijk door de griep en de schoonmaak was de belang stelling niet heel groot. Slechts veertig dames waren aanwezig. Het Duitse Rode Kruis heeft sinds het einde van de oorlog 100.000 kinderen, die tijdens de oorlog van hun ouders werden gescheiden, opnieuw met hun ouders of andere familieleden samengebracht. Het honderdduizendste kind werd donderdag na een scheiding van 11 jaar met zijn moeder verenigd. Een der Nederlandse keurturners, a.s. zaterdag 7 april in Ons Gebouw men. Het is de heer Joost Blits van Am sterdam, die hier een perfekte breedte- stand in de ringen maakt. (Foto geplaatst met toestemming KNGV) 14 13 14 11 12 12 Ds. M. de Bruin van Nes (W.D.) sprak over „Levensstijl”. Het christelijk geloof biedt ons in het bijzonder de ge legenheid hand in hand met elkaar door het leven te gaan. Wij kunnen daarin tonen, dat wij niet alleen hoorders doch ook daders des woords zijn. Als Jezus onze Heer is geworden, zullen wij van Hem wilen leren hoe Hij ons leven wil hebben. Helaas is er zoveel tegenstand in ons en buiten ons, zodat wij niet al tijd getuigen van Hem kunnen zijn. Hoe slap is ons gebed en hoe weinig inte resse is er voor gedurig bijbellezen. Spr. wijst op de vaak verderfelijke invloed van lectuur, film, radio. Er is een sterke zuiging om aan dat leven mee te doen. Onze voorouders wilden met hun meer besloten leven hun christendom uitleven, wij met ons meer open leven nemen het 15 22 16 22 16 22 Arnh. Boys 16 18 17 18 15 16 Hark. Boys M.J.V. BI. Wit Lw. Zwal. Heeg en DONDERDAGS De eerste maal dat de Sneker Pluim vee- en Konijnenfokkersvereniging „S. en O.” een eierinzameling hield dat zal nu ongeveer 20 jaar geleden zijn was het resultaat plm. 400 eieren. In de loop der jaren ontmoette dit nobele werk ten bate van behoeftige gezinnen en zwakken steeds meer sympathie bij de Sneker ingezetenen. Vorige week^woens- dag werd dan ook een record aantal eieren bereikt n.l. 7407 stuks, dat is ruim 1300 meer dan vorig jaar. Donderdag avond had in de grote zaal van Hanenburg de overdracht plaats waarbij het be stuur van S. en O., diverse bestuursle den van Hulp in Nood, van ’t Groene Kruis, Wit-Gele Kruis en Oranje Kruis en tal van helpers (sters) bij ’t ophalen der eieren aanwezig waren. De voorzit ter van S. en O. de heer H. Doevendans sprak een inleidend woord en dankte de milde gevers en allen die het hunne hadden bijgedragen tot het behalen van dit prachtige resultaat en in ’t bijzonder werd fa J. Ligthart, brandstoffenhandel, voor het gratis beschikbaar stellen van haar auto en fa Vieleers, die hetzelfde gedaan had, wat de eierkisten betreft, dank gebracht. Door het organiseren van deze eierdag, aldus de voorzitter, kunnen met Pasen vele gezinnen die daartoe an ders niet in staat zouden zijn geweest, genieten van Paas-eieren. Namens Hulp in Nood was zuster Mo lenaar bij de overdracht aanwezig. Aan haar werden de eierbonnen overhandigd welke Hulp in Nood zou verdelen. De heer Jongejans, bestuurslid van ’t Groe ne Kruis sprak mede namens de andere verenigingen, tot de organisatoren zijn grote waardering uit en bracht dank aan de burgerij, die gezorgd had dat prachtige resultaat bereikt werd. I IJLST. Benoemd tot organist aan de Chr. Geref. Kerk te Sneek (voor de avonddienst) de heer Tj. J. van der Vel de, organist bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Wanneer de V.A.D.V.-avonden zich in een dergelijke belangstelling blijven ver heugen, zoals dit tot op heden het geval is, dan z-’llen de initiatiefnemers er geen spijt van krijgen, dat men destijds de samenwerking tussen de diverse vereni gingen op natuurhistorisch terrein tot stand heeft gebracht. Ook woensdagavond bleek weer eens overduidelijk dat Sneek en omgeving vele natuurliefhebbers telt. Dit moet voor het bestuur een stimulans zijn om steeds het beste te brengen wat er op dit gebied te krijgen is. De beide zalen van Restaurant „Piso” konden nauwelijks de grote toeloop aan belangstellenden verwerken. De voorzit ter der V.A.D.V. dr J. P. Otto sprak in zijn openingswoord dan ook zijn tevre denheid uit over de grote opkomst. Ver der memoreerde de voorzitter nog, dat in deze samenwerking nog meer mogelijk heden lagen opgesloten. Reeds nu is men in de gelegenheid geweest om Ce Zweed se film „Het grote Avontuur” tegen een gereduceerde prijs te bezoeken. Hadat verleden jaar een spreker was uitgenodigd, wilde men thans het seizoen sluiten met een aantal films over het natuurleven. Voor deze avond had men dan ook een aantal rolprenten laten ko men, met als hoofdschotel „Zwervend langs wildpaden”, welke uit twee ge deelten bestond „de Konings adelaar” en „Europees wild”, daarnaast stonden nog een drietal kleinere filmpjes op bet pro gramma, „Op jacht met de camera”, „Vo gels in de prairiemeren” en „de Zalmri- vier.” Al deze films gaven een duidelijk beeld hoe alles in de natuur op elkaar is af gestemd, niets wordt aan het toeval over gelaten. Alles gaat hier even eerlijk toe, men bewandelt geen sluikwegen om el kaar af te maken. Dit doet de mens al leen .Vaak spelen er zich hevige gevech ten af om de gunst van het wijfje, zoals wij dit zagen op het doek tussen twee reebokken, waarbij uiteindelijk de ver liezer het tournooi-veld verlaat. In tegen stelling tot de verhalen, die hierover worden verteld, vallen hierbij nooit do den te betreuren, in de natuur wordt niet moedwillig gedood. Zo ziet men Reintje de Vos een kip verschalken voor zijn jong, doch later wordt het jong het slachtoffer van de koning der vogels, de adelaar. Niet alleen wordt in deze films aan dacht geschonken aan het natuurleven, doch ook de wetenschappelijke kant wordt niet vergeten. Een jachtopziener laat zien hoe hij roofvogels vangt met een afgerichte arend, deze ringt en weer vrij laat. De vogelliefhebbers en jagers zullen hun hart wel sneller hebben voelen klop pen bij de film „Vogels in de prairieme ren”. Deze plassen zijn een waar dorado voor het waterwild. Aan het slot van deze avond werd een filmpje vertoond over „Zalmrivier”, zo genoemd naar de duizenden en duizen den zalmen, die ieder jaar deze rivier optfekken om bij de bron te paaien. Fier hebben mensenhanden de vissen gehol pen door zgn. „zalmtrappen” te bouwen, waardoor de vissen in de gelegenheid n De vakature van jeugdpredikant van de Ned. Herv. gemeente te ’s-Graven- hage, ontstaan toen in september 1954 ds G. van Leeuwen als studentenpredi kant naar Amsterdam vertrok werd zon dag weer vervuld door de overkomst van ds H. Sondorp van Sneek. Wegens riekte van ds Sondorp moest zijn bevestiging en intree twee weken worden uitgesteld. In de maandelijkse jeugddienst werd ds Sondorp zondagmorgen in de Willems kerk door ds D. Veldkamp, de consulent van het jeugdkerkewerk bevestigd. Ds Veldkamp begon met er op te wijzen, dat deze Eerste Paasdag voor de Haagse ge meente een blijde dag is. Na een vaka ture van anderhalf jaar krijgt zij weer een eigen jeugdpredikant. Spreker wil niet verder stilstaan bij de olijdschap. Mensen komen en mensen gaan, maar de verkondiging van de Boodschap gaat door. Hij wil dan in deze bevestigings- dienst de klemtoon leggen op het tekst woord van Mattheüs 28 6a „Hij is hier niet, want Hij is opgewekt gelijk Hij gezegd heeft”. Nadat ds Sondorp de bevestigingsvra gen met het „ja” had beantwoord en de bevestig! had plaatsgevonden, verliet ds Veldkamp de kansel en beklom ds Sondorp tijdens „de dienst der offerande” voor het eerst de preekstoel van de Wil lemskerk. Hij hield daarna zijn intree- preek naar aanleiding van Johannes 20 14, 15 en 16a. „Na deze woorden keerde zij (Maria van Magdala) zich om en zag Jezus staan, maar zij wist niet, dat het Jezus was. Jezus zeide tot haar: Vrouw» waarom weent gij Wien zoekt gij Zij meende, dat het de hovenier was en zei de tot HemHeer, als gij Hem wegge dragen hebt, zeg mij dan waar gij Hem hebt gelegd en ik zal Hem wegnemen. Jezus zeide tot haarMaria 1” De nieuwe jeugdpredikant begon met er op te wij zen, dat het in de prediking moet gaan om Jezus Christus, de levende Heer. Daar staat en valt alles mee. Maria bekruipt hier een heel menselijke vergissing. Zij denkt, dat de man die haar aanspreekt de tuinman is, want Jezus is dood. Hij is niet dood, maar leeft. Elke dag gaat Hij opnieuw met ons mee. Pasen is dan ook het teken van de overwinning. Zodra de opgestane Heer Maria bij haar naam noemt gelooft Maria. Evenals Maria noemt de Heer ons ook bij onze naam. Aan het einde van de dienst zong de gemeente ds Sondorp staande toe Gez. 94 (gewijzigd). De Willemskerk waj ge heel gevuld. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op prof, dr J. Schone- veld, dr W. J. de Wilde, zr Annie Zwem mer van Zandvoort, tot voor kort wijk verpleegster in de wijkverpleging „Pniël” (Wijkgemeente IV/V); vele jeugdouder- lingen o.a. het raadslid Veldhoen en eni ge vrienden uit Sneek. Medewerking aan deze dienst werd verleend door het J eugddienstkerk-koor. ons niet voor onze naaste. In onze sa menleving gaan wij met tal van mensen om en men kan niet zeggen, dat er prac- tisch een mens eenzaam moet zijn. Het beste blijkt dat wanneer men op de een of andere wijze hulp nodig heeft. Vooral in kleine gemeenschappen kan men dat vaak zo echt merken. De grotere groe pen in kerk en politiek tonen eveneens het samengaan. Helaas moet geconsta teerd worden, dat velen aan meerdere samenwerking geen behoefte schijnen te hebben. Men wil alleen blijven en zich al leen bemoeien met de kleine dingen van de dag, en omtrent de wijde wereldvra gen zich geen moeite geven. En dat ter wijl er in die grote wereld zulke prach tige voorbeelden zijn van wat men ge meenschappelijk kan bereiken. Als men op Hemelvaartsdag de christelijke radio aanzet, staat men versteld hoeveel jeugdbonden hun bijeenkomsten houden, aan welker leden men blijkbaar de een heid wil onthouden. Het „ik” moet dringend aangevuld worden door het „gij”. Er moet groeien een verantwoor delijkheid, waardoor wij rekening hou den met het leven en de belangen van de and,er. Christus is ons daarin voorge gaan en in Zijn gemeenschap kunnen wij roemen, dat wij nooit alleen zijn. Dan kunnen wij anderen helpen in huis, in ons werk of in de vereniging. En dan zullen wij ervaren hoe blij de mensen zullen zijn als ze merken dat wij hen willen helpen en zij niet alleen staan. Rede Ds M. de Bruin. Tentoonstelling van gemaakt werk. Donderdagavond hield de openb. school voor moeilijk lerende kinderen in het gebouw aan de Koemarkt een Ouder avond. Tevens was er door het perso neel der school een uitgebreide tentoon stelling ingericht van door de kinderen der school met handenarbeid en hand werken, enz. gemaakte produkten, van hout, karton, boetseerwerk, pitriet, mat ten en aardige handwerkjes. Het geheel gaf een overzichtelijk beeld van alles wat door de leerlingen dezer school op het terrein van handenarbeid en handwer ken gepresteerd wordt. Na een korte inleiding door het hoofd der school, de heer H. Boomsma, was er gelegenheid deze tentoonstelling te be zichtigen. De talrijke aanwezige ouders, die van heinde en ver waren gekomen, toonden zich entoesiast over hetgeen ze hier te zien kregen. Na ook het andere werk van hun kin deren gezien te hebben, werd een kleine verloting gehouden. De prijzen beston den uit enkele op de tentoonstelling ten toongestelde producten. De prijzen vielen zeer in de smaak. Na vertoning van een paar leuke filmpjes sloot het hoofd der school om half twaalf de bijeenkomst. De tweede Paasdag is de laatste jaren de dag, dat de leden van de Friese af delingen van de C.J.M.V. in bondsverga dering bijeen komen om samen te luiste ren naar wat het bestuur hun op die dag aanbiedt voor hun persoonlijk en vereni gingsleven. Ook dit jaar had zich een grote schare uit dorpen en steden opge maakt om van deze jaarlijkse wapen schouw getuige te zijn. Velen kwamen dan ook in de Grote Kerk en in het Ge bouw voor Chr. Belangen bijeen. In eerstgenoemd kerkgebouw kwam ’s middags de 2e voorzitter van de P.C., de heer A. S. de Groot van Minnerts ga, al de aanwezigen een hartelijk wel kom toeroepen. Na gebed en Schrift lezing zeide hij blijde te zijn, dat zo- velen aan de oproep gehoor hadden ge geven. In het bijzonder was het hem een vreugde dat naast de leden ook een groot aantal jonge vrouwen aanwezig was. Wij kunnen niet buiten elkaar. Er moge verschil zijn in maatschappelijk opzicht, doch in Christus willen wij één zijn en staan wij niet los van elkaar, wjj behoren bij elkaar. Laat ook deze bondsdag één groot getuigenis zijn dat wij in onze Heiland die eenheid hebben verworven. Spr. zegt allen die zich be reid verklaarden mede te werken tot de uitvoering van het programma hartelijk dank voor hun welwillendheid om het hunne bij te dragen tot het welslagen van deze bijeenkomst. vaak niet zo nauw, wat de eisen van Jezus voor ons leven zijn. De strjjd voor een waarlijk christelijk leven is veel zwaarder geworden. Hoe weinig open baren wjj dat wij geroepen zijn door de grote liefde, waarmee Christus ons vrij gemaakt heeft. Hoe rijn onze gedachten vaak bezwangerd En toch wil God ons gebruiken in Zijn dienst. Dan moet er echter komen wat men wel eens de ou derwetse bekering noemt, waardoor ons leven aan stijl zal winnen. Voor afwisseling zong het dubbel mannenkwartet Con Amore uit Harlin gen op zeer te loven wijze een aantal liederen, terwijl de samenzang begeleid werd door de heer IJ. S. Rusticus op het orgel, daarin bijgestaan door enige leden van het Chr. Muziekkorps Har monie met kopermuziek. Er werd een kollekte gehouden voor de ziekendienst van de vereniging, welke in het Gebouw f 209.50 en in de kerk f 262.opbracht. De voorzitter dankte ten slotte allen die hun beste krachten hadden gegeven tot het welslagen van deze samenkomst. In het Gebouw werd ter ontspanning gegeven een stuk van Fedde Schurer. De toanielploech fan de Snitser C.J.M.V. fierde hjir op „Thüsreis”. De ynhald fan dit stik is tige geef en spilet him óf yn de Lemmer yn ’e minne tritiger jierren. Rinse Sanstra ünderfynt in soad illinde; syn frou forstjert, syn dochter giet fuort mei in ündogenske Hollanner, mar syn leauwe bliuwt fêst en as syn dochter letter weromkomt dan stiet syn herte foar har iepen. De opfiering wie treflik. De regy wie by J. Muurling yn goede bannen. len en oar waerd ófwiksele mei sjongen. De grote gebeurtenis in 1 B was de 10 overwinning, welke Sneek op W.V.C. boekte. Dit kostte de Winterswjj- kers de eerste plaats, die nu wordt in genomen door Hengelo, dat In Munten dam geen fout maakte (04). Robur et Velocitas bleef goed in de kopgroep door een fraaie 51 zege, maar meer kandidaten zjjn er niet, want Arnh. Boys verkleinde zjjn reeds kleine kansje door een I1 geljjk spel tegen Quick *20. Achilles verloor in Winschoten met 21 van W.V.V., waardoor de Assenaren plaatsen naar beneden tui- Friesland weer in de schijn werper. In de tweede klas A blijft Friesland de aandacht vragen. Hun reeds goede prestaties van de laatste weken lieten de blauwgelen nu volgen door een even verrassende als prachtige 2—0 overwin ning op leider G.R.C. Een nederlaag die de Groningers overigens niet zo veel deert, want ondanks het feit dat zowel Alcides en Hunsingo hun wedstrijden tegen resp. L.S.C. en Rood Geel met 21 en 50 wonnen, hebben ze nog een ruime voorsprong op hun konkur- renten. Maarzo’n nederlaag wil ook wel eens de voorbode zijn van een inzin king en dan wordt het minder. De 21 uitslag bij FrisiaGruno is normaal, in tegenstelling met de 23 score die op het F.V.C.-veld werd be reikt. We hadden niet gedacht dat de Huizumers zich door Haren zouden la ten verrassen. Door het 00 resultaat in de ontmoeting Nicator-Helpman bleef de situatie aan de staart ongewijzigd. 17 16 16 15 17 15 15 13 15 16 De mededeling in „De Sportkroniek” over het uitstellen van O.N.S.M.J.V. was blijkbaar een vergissing, want de wedstrijd is zaterdag gewoon doorge gaan. Het resultaat was voor onze stad genoten niet zo best, daar de gasten met een 42 overwinning naar huis gjngen. Het riet er nu vrjj somber voor de Oranjemannen uit, maar in de uit wedstrijden tegen De Heracliden en A.C.V. rit nog een kans op redding. Bo venaan steeg de spanning nog, doordat Leeuw. Zwaluwen de belangrijke derby tegen Blauw Wit met 10 won. Harkem. Boys, dat A.C.V. met 51 versloeg, is nu weer lijstaanvoerder, maar de Zwa luwen en Heeg de laatste rehabili teer zich keurig in Spijk hebben het zelfde aantal verliespunten. Blauw Wit en M.J.V. hebben er beide één meer. Nog te spelen door de kopgroep: Harkem. BoysBlauw Wit, O.N.S. Hark. Boys; M.J.V.De Heracl., Heeg M.J.V.; De HeraclidenBlauw Wit; Lw. ZwaluwenHeeg, Lw. Zwaluwen Poolster, Lw. ZwaluwenO.N.S.; Heeg A.C.V. Poolster A.C.V. De Heracl. O.N.S. Ds. C. G. Wiegers van Sneek was de eerste spreker, die tot onderwerp had: „Wij staan niet alleen”. Iemand die wel eens een geruime tijd in een zieken huis is geweest, zal blij zijn, wanneer hij daaruit is ontslagen. De Schrift verhaalt ons van een man, die al 38 jaar krank was en steeds de klacht moest slaken, dat hij steeds alleen was en er niemand was die hem op een beslissend ogenblik kwam helpen. Als dan Christus bij hem korist, ervaart hij hoe heerlijk het is als er toch iemand is die naar hem omziet en hem helpt. Ook in ons leven kan het gebeuren, dat wjj te midden van onze ouders en broers en zusters een gevoel van eenzaamheid hebben. In zo’n toe stand kan de schuld echter niet altijd aan de anderen geweten worden, doch is onze eigen geslotenheid vaak de oorzaak van onze vereenzaming. Wjj openbaren Oiyphia In 3 A rekende leider Oiyphia resoluut met tegenstrever GAVC af. Met een 40 nederlaag konden de Grouwsters hun biezen pakken. De Noordwoldenaren zagen bovendien één van hun konkur- renten afvallen. Steenwijk liet zich nl. op eigen terrein door D.O.G. verrassen. Onderaan belooft de strjjd ook interes sant te worden. De Sneker ploegen zjjn nog steeds niet buiten gevaar. Wel haal den de zwartjes een kostbaar punt bjj hekkesluiter Bergum weg, doch W.Z.S. moest op eigen grond met 21 de eer aan Jubbega laten. Een ernstige gega digde voor de laatste plaats Ijjkt ons vooral De Kooi. De Jousters maken er de laatste weken weinig van en de 30 nederlaag in Joure tegen R.E.S. duidt niet bepaald op kracht. Oiyphia G.A.V.C. Steenwijk Jubbega Harlingen M.S.C. de gevaarlijke stroomversnellingen te omzeilen. Duizenden zalmen worden op deze wijze gespaard en komen niet om in de stroomversnellingen. De zalmen leggen honderden km’s af, om vanuit zee hun geboorte-grond weer op te zoeken en daar hun eieren te leggen. Het typische van de zalm is n.l. dat hij steeds weer die beek of rivier opzoekt, waar hij werd geboren. Doordat de film in kleuren was, kwam alles veel mooier tot zijn recht. Het wa ter was op sommige plaatsen rood ge kleurd van de zalmen. Deze vissen, die normaal zilver-grijs gekleurd zijn, ver anderen tijdens de trek van kleur en worden oranje-rood. Bij al deze films kon de natuurliefheb ber genieten van prachtige natuur-opna- men. welke onopgesmukt aan zijn ogen voorbij gingen. Hoewel deze opnamen niet in Nederland waren gemaakt, zal toch bij de ware natuurliefhebber de ge dachte zijn opgekomen om uiterst zuinig te zijn met en een wakend oog te hou den op het kleine beetje ongerepte na tuur dat wij nog in ons eigen land heb ben. Na een kort slotwoord, waarbij de voor zitter de aanwezigen dankte voor hun opkomst, sloot hij deze zeer geslaagde filmavond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1